Cienījamie lasītāji! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Literāti, valodnieki

EDUARDS MEKŠS / ЭДУАРД МЕКШ

Literatūrzinātnieks
1939–2005

E. Mekšs ir dzimis 1939. gada 25. oktobrī Ļeņingradā. Viņa vectēvs pēc 1905. gada revolūcijas bija spiests atstāt Latgali un apmesties uz dzīvi Krievijā.

1946. gadā ģimene atgriezās Latvijā. E. Mekšs absolvējis Rīgas 44. vidusskolu 1957. gadā, no 1961. līdz 1966. gadam studējis Daugavpils Pedagoģiskā institūta (DPI, tagad Daugavpils Universitāte) Filoloģijas fakultātē, kur vēlāk sācis strādāt par asistentu Krievu un ārzemju literatūras katedrā (1966–1979).

Bijis Krievu un ārzemju literatūras katedras pasniedzējs (1974–1979), katedras vadītājs (1979–1990), docents (1979–1995), kopš 1995. gada – Krievu literatūras un kultūras katedras profesors.

1975. gadā aizstāvējis filoloģijas zinātņu kandidāta disertāciju Ļeņingradas Valsts pedagoģiskajā institūtā, 1994. gadā – habilitētā filoloģijas doktora disertāciju.

E. Mekšs ir 8 monogrāfiju, 3 mācību līdzekļu un ap 200 zinātnisku rakstu un materiālu autors. Publicējis recenzijas un apskatus pilsētas avīzēs. Krievijā viņu uzskata par vienu no nozīmīgākajiem S. Jeseņina daiļrades pētniekiem.

E. Mekša nozīmīgākie darbi: Есенин на латышском языке (20–30-е годы) (kopā ar K. Preisu, 1983), Поэма С.А. Есенина "Анна Снегина” (1987), Сергей Есенин в контексте русской литературы (1989), Русская новокрестьянская поэзия (1991), Образ Великой Матери (религиозно-философские традиции в эпическом творчестве Николая Клюева) (1995), Сергей Есенин: "Три Радуницы” (1999).

E. Mekšam bija raksturīga dziļa interese par krievu literatūras garīgajām problēmām, kas satuvināja viņu ar Latvijas vecticībniekiem. Viņš interesējies par I. Zavoloko un M. Siņicina darbību. Kopā ar A. Žilko uzrakstījis pētījumu par Latvijas vecticībnieku vēsturi, ko publicēja prestižs franču žurnāls. Pēdējos dzīves gados pievērsies garīgās dzejas māksliniecisko īpatnību pētīšanai vecticībnieku vidē. Bijis Bodrova lasījumu dibinātājs un aktīvs dalībnieks (lasījumi notika Rēzeknes rajonā). Literatūrzinātnieks bieži uzstājies ar referātiem par vecticībnieku vēsturisko un kultūras mantojumu. Bijis zinātnisko materiālu krājumu "Протопоп Аввакум: история и современность” (2003) un "Наследники Византии” (2004) redkolēģijas biedrs un četru rakstu autors.

Bijis Daugavpils Krievu kultūras centra priekšsēdētājs.

E. Mekšam bijušas daudzpusīgas intereses. Viņu arī saistījusi Eiropas un krievu glezniecība – no senākajiem laikiem līdz avangardam. Viņa interese bijusi ne tikai teorētiska, bet arī radoša: jau jaunībā gleznojis ar eļļas krāsām, noformējis daudzus zinātnisko rakstu krājumus, ko izdeva DPI Krievu un ārzemju literatūras katedra.

Miris 2005. gada 11. jūnijā, apbedīts Daugavpils komunālajos kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

Eduards Mekšs [Эдуард Брониславович Мекш] (red. H. Soms), latgalesdati.du.lv (skatīts 03.07.2024).

Eduards Mekšs // Latvijas krievi,  www.russkije.lv (skatīts 03.07.2024).


Elektroniskie resursi:

Eduarda Mekša darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Eduarda Mekša darbību LCB e-katalogā



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība