Daugavpils autoru fotoizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mākslinieki

GRIGORIJS MIHEJEVS / ГРИГОРИЙ МИХЕЕВ

Mākslinieks, gleznotājs, ikonu gleznotājs, restaurators
1957-2019

Dzimis 1957. gada 12. janvārī Daugavpilī vecticībnieku ģimenē. Jaunības gadus pavadīja Ukrainas dienvidos Odesā. 1970. gados Grigorijs nokļuva turienes  radošās dzīves centrā. Viņš sadraudzējās ar daudziem jaunajiem māksliniekiem, mūziķiem, rakstniekiem un aktieriem. Šajā laikā Grigorijs mācījās Odesas Pedagoģiskā institūta mākslas un grafikas fakultātē. Savas dzīves nākamo posmu Grigorijs dēvēja par “ceļu no grieķiem uz varjagiem” – viņš nolēma pakāpeniski atgriezties dzimtenē, ceļojot un pētot mākslu, jo īpaši sakrālo. G. Mihejevs  bija kristīts Daugavpilī, bija vecticībnieks, bet svētbilžu un dievnamu gleznojumu skaistuma apziņa radās jau mākslas skolā, mācoties Bizantijas un Senās Krievzemes kultūru. Kopš tā laika  ikonu gleznošana, restaurācija un izpēte kļuva ar atņemamu viņa dzīves daļu. Grigorijs nodarbojās ar to jaunībā, apceļojot Ukrainas pilsētas, dzīvojot klosteros un dievnamos. Vēlāk ikonu glezniecības principi ietekmēja arī viņa laicīgās mākslas manieri.

G. Mihejevs atgriezās Daugavpilī 1984. gadā. No 1985. līdz 1987. gadam Grigorijs mācīja zīmēšanu un kompozīciju Daugavpils bērnu mākslas skolā. Pašā lūzuma posmā Latvijas PSR vēsturē nolēma iestāties Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru absolvēja 1992. gadā, vienlaikus aizstāvot divus diplomdarbus – “Latgales vecticībnieku kultūra” (mākslas zinātne) un glezniecībā. Kopš šī brīža G. Mihejevs sāka aktīvi piedalīties izstādēs Latvijā, Eiropā un Krievijā. Dzīves laikā Grigorijs piedalījās vairāk nekā 120 grupu izstādēs un organizēja astoņas personālizstādes. Pašlaik viņa darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Ukrainā, Krievijā, Polijā, Dānijā, Vācijā, Somijā, Zviedrijā, Austrijā, Izraēlā, ASV un Kanādā. Deviņdesmito gadu sākumā G. Mihejevs atbalstīja daudzus jaunos māksliniekus Daugavpilī un Rīgā. Grigorijs interesējās par Latgales garīgo mantojumu, filoloģiju, savas dzimtas vēsturi.

Miris 2019. gada 27. janvārī.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis, dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

Mihejevs, Grigorijs, 1957-2019.  Grigorijs Mihejevs. Piemiņa : izstādes katalogs = Григорий Михеев. Память / kurators Larisa Kaimiņa ; redaktors Aina Bikova ; sastādītājs Jeļena Konickaja ; tulkojums: Irēna Kaminska, Silvija Berdņikova ; foto: Taja Mihejeva ; dizains: Taja Mihejeva ; Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs. - Daugavpils : Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, 2020. - [Rīga] : Latgales Druka. - 100 lpp.

Rube, AleksandrsGrigorijs Mihejevs - mākslinieks, restaurators, vēsturnieks : [par Daugavpils mākslinieku Grigoriju Mihejevu [1957-2019] : sakarā ar došanos mūžībā] / Aleksandrs Rube // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.11 (2019, 8.febr.), 7.lpp. : fotogr. - Tas pats krievu val. laikr. "Латгалес лайкс" Nr.11 (2019, 8.febr.), 7.lpp.

Foto: Е. Коницкая


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Grigorija Mihejeva darbību LCB e-katalogā

Виртуальный музей Григория Михеева



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība