Lietotāju ievērībai!!! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Garīdznieki, mācītāji

JOANNS ĻOGKIJS / ИОАНН ЛЕГКИЙ
Pseidonīms: TĒVS JOANNS

Pareizticīgo garīdznieks
1907-1995

Joanns Ļogkijs dzimis 1907.gada 29.aprīlī (12.maijā) Daugavpilī daudzbērnu ģimenē. Tēvs Sava Ļogkijs bija pareizticīgo garīdznieks, ģimene īrēja dzīvokli Vindavas ielā (Ventspils iela), dzīvoja diezgan trūcīgi, taču draudzīgi. Šajā namā Ļogkiji dzīvoja līdz 1923.gadam, kad tēvu nozīmēja par Salienas baznīcas pārzini.

Otrā pasaules kara laikā māja, kur pagāja nākošā arhibīskapa bērnība un pusaudža gadi, tika sagrauta. Pēckara gados šajā vietā uzcēla jaunu māju (tagad – Ventspils 111).

Ģimene vairs nedzīvoja pilsētā, bet Joanns vēl trīs gadus pavadīja Daugavpilī, jo mācījās Daugavpils krievu ģimnāzijā (līdz 1926.g.). Pēc tam viņš turpināja mācības Rīgas Valsts pedagoģiskajos kursos, strādāja par skolotāju Ilūkstes apriņķī. Taču domas iet tēva pēdās un kļūt par garīdznieku Joannu neatstāja, un viņš kā eksternis pabeidza 2-gadīgos kursus Rīgas garīgajā seminārā.

1931.gadā J.Ļogkijs apprecas ar Jekaterinu Perminovu, jaunā ģimene dodas uz Kaplavu, kur Joanns ir vietējās pareizticīgo baznīcas pārzinis. Pēc trim gadiem garīdznieku nosūta uz Daugavpils A.Ņevska katedrāli, taču šeit viņš kalpo īsu laiku – viņu pārceļ darbā uz Rīgu.

Otrā pasaules kara sākumā garīdznieks strādā Pleskavas pareizticīgo misijā, pēc 2 gadiem viņu atsauc atpakaļ uz Rīgu, uz Kristus piedzimšanas katedrāli.

Pēc Sarkanās armijas ienākšanas Latvijā J.Ļogkiju un citus pareizticīgos garīdzniekus vācieši ar varu aizveda uz Vāciju, Sudetu apgabalu. Latvijā palikušo vecāko brāli (viņš arī bija garīdznieks), arestēja un uz 10 gadiem ieslodzīja cietumā.

Svešumā J.Ļogkijam sākās cita dzīve: 1946.-1949.gadā viņš dzīvoja Vācijā un pasniedza ticības mācību krievu skolās. 1949.gadā tēvs Joanns pārbrauca uz ASV, kalpoja dažādās draudzēs, par pašaizliedzīgu kalpošanu baznīcai viņam tika piešķirti neskaitāmi apbalvojumi. Vēlāk viņu iecēla par arhibīskapu Argentīnā, pēc tam par Roklendas bīskapu.

Miris 1995.gada 10.martā Klifsaidas Parkā (Ņūdžersijas štats, ASV), apglabāts Novodivejevas pareizticīgo sieviešu klostera kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis, bērnību pavadījis Daugavpilī un mācījies Daugavpils krievu ģimnāzijā.


Izmantotie avoti:

1.Салагубова, Наталия. Памяти Иоанна (Легкого) : [о родившемся 12 мая 1907 года в Даугавпилсе епископе Иоанне (Легком)] / Наталия Салагубова // Наша газета. - ISSN 1407-7752. - N 11 (17 марта 2011), с.18.

2. www.pravoslavie.lv


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Joanna Ļogkija darbību LCB e-katalogā

I.Ļogkija biogrāfija  (krievu val.)



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība