Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

PJOTRS HUDOBČENOKS / ПЕТР ХУДОБЧЕНОК

Tēlnieks, gleznotājs
1947-2024

Mākslinieks Pjotrs Hudobčenoks dzimis 1947. gada 30. jūnijā Daugavpilī. 1966. gadā beidzis Ļvovas I.Truško vārdā nosauktās Mākslas skolas glezniecības nodaļu. Līdz 1990. gadam strādājis par galveno mākslinieku Daugavpils Celtnieku kultūras pilī. Kopš 1990. gada darbojies kā brīvmākslinieks, veidojot dekoratīvi  skulpturālas sižetiskas kompozīcijas.

P. Hudobčenoka daiļrade ir spilgts piemērs seno tradīciju, jaunu paņēmienu un jaunu tehniku sintēzei. Viens no mākslinieka iedvesmas avotiem bija tradicionālais krievu zīmējums (лубок) ar tā sižetiskumu, humoru un  tēlainības specifiku. Tas apvieno sevī attēlu un tekstu. P. Hudobčenoka darbos apjoms tiek panākts gan ar plastiskiem, gan ar gleznieciskiem paņēmieniem. Darbu tapšanā mākslinieks izmanto kompozītmateriālu, kura pamatā ir kaolīns. Mākslinieka skulpturālās kompozīcijas pēc keramikas apdedzināsānas un gruntēšanas tiek apgleznotas aukstās emaljas tehnikā. Māksliniekam piemita smalka krāstoņu dekoratīvo un emocionālo īpašību izjūta. P. Hudobčenoka darbi zaigo spilgtos, skanīgos krāsu salikumos, saista ar savu humora dzirksti un pozitīvo noskaņu. Pasaule tajos ir tīra un svaiga, cilvēcības un patiesuma caurstrāvota. Skulpturāli sižetiskās kompozīcijas ir mākslinieka filozofisku pārdomu un daudzu gadu meklējumu auglis. Šī savdabīgā “miniatūru teātra” rašanos ir veicinājis arī P. Hudobčenoka ilgstošais darbs Daugavpils kultūras pilī par galveno mākslinieku, noformējot skatuvi teātrim, cirka numuriem, koncertiem, kā arī uzmetumu izgatavošana teātra tērpiem, dekorācijām un lellēm. No 2008. gada strādājis Daugavpils Krievu kultūras centrā par mākslinieku.

Ierasts, ka P. Hudobčenoka radošo darbu emocionālais izteiksmīgums rod atsaucību skatītāju sirdīs. P. Hudobčenoka darbi ar lieliem panākumiem ir eksponēti izstādēs daudzās pasaules valstīs: Krievijā, Polijā, Ukrainā, Vācijā, Francijā, Portugālē, Maltā, ASV, Somijā un citur.

Par ilggadēju darbu Daugavpils pilsētas labā 2011. gadā māksliniekam tika piešķirts Daugavpils pilsētas domes augstākais apbalvojums “Mūža ieguldījums”.

Miris 2024. gada 6. martā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis, dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

Mūžībā devies mākslinieks Pjotrs Hudobčenoks (06.03.2024) // Daugavpils valstspilsētas pašvaldības mājaslapa daugavpils.lv (skatīts 06.03.2024)

Korsaka, L. (10.11.2011) Deputāti apstiprināja Gada balvas un balvas “Mūža ieguldījums” laureātus // Daugavpils pašvaldības mājaslapa daugavpils.lv (skatīts 06.03.2024)

P. Hudobčenoka dzīve un darbība

Saruna ar P. Hudobčenoku (krievu val.)


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Pjotra Hudobčenoka darbību LCB e-katalogā



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība