Cienījamie lasītāji! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Literāti, valodnieki

ALEKSANDRS KONONOVS / АЛЕКСАНДР КОНОНОВ

Krievu rakstnieks
1895-1957

A.Kononovs ir dzimis 1895. gada 13. martā Preiļu novadā daudzbērnu vecticībnieku ģimenē. Tēvs bija tirgonis un nomira, kad Aleksandram nebija pat gads. Rakstnieka bērnība pagāja laukos, kur blakus krieviem dzīvoja latviešu zemnieki. Tas ir radis atspoguļojumu literārajos darbos par dažādu tautību sadzīvi un tradīcijām. Kad pienāca laiks mācībām, A.Kononovu aizsūtīja uz Dvinskas reālskolu (Daugavpils Valsts ģimnāzija). Vecticībnieku bērnus atbrīvoja no reliģijas stundām, jo skolā ticības mācību pasniedza pareizticīgie un katoļu mācītāji. Latvijas Valsts arhīvā glabājas dokumenti, kas liecina par to, ka slimības dēļ A.Kononovs nokavēja mācību gada sākumu (1912/1913) un tādēļ tika izslēgts no skolas. Taču pēc mātes lūguma zēnu pieņēma skolas 6. klasē.
Pēc Dvinskas reālskolas beigšanas A.Kononovs devās uz Pēterburgu un iestājās Pēterburgas Universitātes juridiskajā fakultātē. Pēc studijām (1918) viņš nenodarbojas ar jurisprudenci, viņa darbība ir saistīta ar pedagoģiju: strādāja par skolotāju, vēlāk par pasniedzēju Augstākajos komandējošā sastāva kursos.
1930. gadā presē tika publicēti pirmie A.Kononova raksti par bērnu un jauniešu audzināšanu. Pirmais romāns “Упразднение Мефистофеля. Хроника событий и чувств” iznāca 1934. gadā un veltīts PSRS  pirmās piecgades cilvēkiem. Turpmākajos gados rakstnieks pievērsās bērnu literatūrai. Padomju laikā ļoti populāri un iecienīti kļuva viņa stāsti par Ļeņinu, Čapajevu (“Рассказы о Ленине”, “Рассказы о Чапаеве”).
Pēdējais rakstnieka darbs ir triloģija “Повесть о верном сердце”, kas sastāv no trim daļām: 1.daļa “У железного ручья” (1949), 2. daļa “На Двине – Даугаве” (1952), 3. daļa “Зори над городом” (1957). Vienā izdevumā šis darbs iznāca jau pēc autora nāves 1958. gadā.
Triloģijā A.Kononovs spilgti attēlo Dvinskas (Daugavpils) vecticībnieku ikdienu, sadzīvi, dažādu tautību sabiedrisko dzīvi.  Vienā no nodaļām darbība notiek tagadējā Preiļu novadā, attēlotie personāži ir reāli cilvēki, piemēram, Zaķīšu muižas saimniece Fekla Popova, pans Šadurskis, muižniece Anna Novokšonova, barons Tīzenhauzens.
A.Kononovs ir miris 1957. gada 28. oktobrī, apglabāts Novodevičjes kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Mācījies Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1. Колосова, Татьяна. Староверы Латгалии в трилогии А.Т. Кононова.

2. Краткая литературная энциклопедия / гл. ред. А .А. Сурков. - Москва : Советская энциклопедия, 1966. - Т. 3. Иаков - Лакснесс.– с.706.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Aleksandra Kononova darbību LCB e-katalogā



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība