LCB lasītāji- seniori apgūst pamatiemaņas darbā ar datoru un internetu - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Sabiedriskie un politiskie darbinieki

KARLS JĀKOBS ARVĪDS PFEIFERS (PFEIFFERS) / АРВИД ПФЕЙФЕР

Pilsētas mērs
1847-1918

Dzimis Kurzemē (pēc citiem avotiem – Rīgā) 1847. gadā. Vācietis pēc tautības, luterānis pēc reliģiskās piederības.1866.gadā nokārtoja eksāmenu Kurzemes guberņas rasēšanas mērnieku skolā. 1869. gada 11. martā iestājās darbā Rīgas pilsētas policijā. Dienesta laikā viņš saņēma vairākas pateicības no gubernatora un iekšlietu ministra.1880. gada oktobrī Arvīds Pfeifers ieradās Dinaburgā (Daugavpils), kur tika iecelts par pilsētas policijas priekšnieku un ātri virzījās pa karjeras kāpnēm. 1899. gada 17. februārī ar 17 balsīm „par” un piecām „pret” A. Pfeifers tika ievēlēts par Dvinskas (Daugavpils) pilsētas vadītāju.

Pfeifera darbības laikā pilsētā tika uzsākta tramvaja līnijas būvniecība. Taču sākoties Pirmajam pasaules karam, tramvaja līnijas celtniecība bija jāatliek uz 30 gadiem. Pēc līguma ar Berlīnes „Elektrības uzņēmumu akciju sabiedrību” pilsētā tika uzsākta elektrostacijas būvniecība, kuru nodeva ekspluatācijā 1911. gada beigās, bet 1912. gada sākumā ielas jau apgaismoja elektriskie lukturi. A.Pfeifera darbības laikā turpinājās pilsētas ūdensvada būvniecība, kura tika uzsākta iepriekšējā pilsētas mēra P.Dubrovina laikā. 1903. gadā tika atklāta pirmā pilsētas bezmaksas bibliotēka–lasītava. Pirms kara Dvinskā darbojās 39 mācību iestādes. Sieviešu ģimnāzijā tika atklāta astotā – pedagoģijas klase, kur gatavoja skolotājas darbam pilsētas arodskolās un ģimnāziju jaunākajās klasēs. Pilsētā tika  ieviesta māju numerācija. Dubrovina parkā, kas jau bija kļuvis par iecienītu pilsētnieku atpūtas vietu, 1899. gadā ierīkoja estrādi. Savukārt 1901. gadā Aleksandra Ņevska skvērā sāka darboties strūklaka. Šajā laikā Dvinskā bija trīs teātri (ceturtais darbojās Poguļankā vasaras laikā), 4 kinoteātri un 7 bibliotēkas.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, notika lielas izmaiņas pilsētas dzīvē: Dome izskatīja jautājumus par palīdzības piešķiršanu ievainotajiem un bēgļiem, tika izveidota cenu pazemināšanas komiteja. 1915. gada septembra sākumā Vitebskas guberņas priekšnieks A.Pfeiferam piešķīra divu mēnešu atvaļinājumu. Taču pēc atvaļinājuma Pfeifers Dvinskā neatgriezās, jo 1915. gada vasarā un rudenī pilsētas apkaimē risinājās sīvas kaujas un 1915. gada 2. septembrī tika uzsākta pašvaldības iestāžu evakuācija. Dvinskas domes sēžu protokoli liecina, ka A.Pfeifers pilsētā atgriezās 1918. gada vasarā, taču tā paša gada 5. oktobrī viņš nomira. Pilsētas dome sarīkoja bēres un Pfeifera atraitnei tika piešķirta pašvaldības pensija.

2009. gadā Daugavpils Luterāņu kapos tika savesta kārtībā Arvīda Pfeifera kapavieta. Piemiņas zīme uz kapa liecina par to, ka A.Pfeifers vadīja pilsētu laika posmā no 1899. gada līdz 1915. gadam.


Saistība ar Daugavpili:

Pilsētas vadītājs (1899-1915).


Izmantotie avoti:
  1. Kuzņecovs Sergejs. A.Pfeifers Daugavpilī ievilka elektrību un sanumurēja mājas : [par Daugavpils vadītāju Arvīdu Pfeiferu (1899.-1915.)] / Sergejs Kuzņecovs // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.37 (2009, 19.maijs), 5.lpp. ; ģīm.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Arvīda Pfeifera darbību LCB e-katalogā
 



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība