ASV Informācijas centrs aicina skolēnus piedalīties konkursā „Reiz Amerikā...” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Tēlnieki

VLADIMIRS IVANOVS / ВЛАДИМИР ИВАНОВ

Tēlnieks, medaļu mākslinieks, grafiķis
1951-2002

V.Ivanovs ir dzimis 1951.gada 23.jūnijā Daugavpilī. Bērnības un jaunības gadus pavadījis Vecajā Forštadtē. Vladimirs bija vienīgais bērns ģimenē un mākslinieciskās dotības ir mantojis no mātes vectēva, kurš savulaik ir mācījies Sanktpēterburgā zīmēšanas skolā. V.Ivanovs mācījies Daugavpils 7.vidusskolā, sekmes bija viduvējas, taču jau skolas gados puisēnam patika zīmēt, viņš piedalījās skolas sienas avīzes noformēšanā. Pēc mācībām strādāja maizes darbu, kam nebija saistības ar mākslu, brīvajā laikā apmeklējot nodarbības mākslas studijā. Viņa skolotāji bija jau ievērību guvušie Daugavpils mākslinieki V.Paršikovs, K.Dobrājs, M.Stumbris un U.Auziņa.

1979.gadā Vladimirs Ivanovs pabeidza Veras Muhinas Ļeņingradas Rūpnieciskās mākslas augstskolas Rūpnieciskās mākslas fakultāti. Pēc augstskolas beigšanas V.Ivanovs strādāja Daugavpils pievadķēžu rūpnīcā par mākslinieku konstruktoru (1979-1983), pēc tam par pasniedzēju Daugavpils Bērnu mākslas skolā, kas tolaik atradās Ķīmiķu mikrorajonā.

Sākot ar 1979.gadu, mākslinieks iesaistījās Daugavpils mākslinieku organizācijas radošajā dzīvē, aktīvi piedaloties izstādēs Latvijā – Daugavpilī, Rīgā, kā arī Lietuvā. Viņš darināja medaļas, plaketes, bija interesantu zīmējumu autors, 80.gadu beigās sāka aizrauties ar granīta apstrādi. Sākoties pārmaiņām sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, mākslinieks sāka attālināties no cilvēkiem, arvien vairāk laika pavadīja vientulībā, jo nespēja pielāgoties jaunajiem apstākļiem, tādēļ zaudēja darbu. Pēc divu gadu pārtraukuma atgriezās pasniedzēja darbā Daugavpils mākslas vidusskolā "Saules skola". Pēdējos dzīves gadus praktiski dzīvoja vientulībā, noslēgti.

V.Ivanova veidotās medaļas un plaketes raksturo formu un detaļu filigrāns izstrādājums, tās ir veidotas kā grafikas, tikai cinkā un varā. Tēmas ir daudzveidīgas: Daugavpils mākslinieku portreti, pilsētas arhitektūras pieminekļi, klusās dabas, ainavas. Skaistas ir plaketes ar lapu koku un dažādu augu motīviem, kompozīcijas ar pirkstiem un filozofiska rakstura sižetiem – tēlu kopums, kas raksturīgs tikai V.Ivanova daiļradei.

Interesanta mākslinieka daiļrades joma ir arī zīmējumi. V.Ivanovs ir perfekts zīmētājs, tas redzams gan viņa portretos, gan dažādās grafiskās kompozīcijās, kur realitāte mijas ar fantāzijas radītām vīzijām. Zīmējumiem raksturīga izsmalcināta tehnika, īpaša noslēpumaina noskaņa.

Tēlnieks ir veidojis memoriālu Otrā pasaules karā kritušajiem padomju karavīriem Dubrovina parkā Daugavpilī.

Mākslinieka dzīves laikā netika sarīkota neviena viņa darbu personālizstāde. Pirmā V.Ivanova darbu izstāde tika organizēta tikai 2004.gadā, nākošā notika  2011.gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, kur glabājas vērtīga V.Ivanova plakešu un medaļu kolekcija, kopskaitā 27 darbi.

V.Ivanovis miris 2002.gadā, apglabāts Daugavpilī.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis, dzīvojis un strādājis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Mežbārde, Valda. Vladimira Ivanova personālizstāde Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā no 22.aprīļa līdz 22.maijam / Valda Mežbārde // Studija. – Jūnijs/jūlijs (2004), 84.lpp.
  2. Māksla un arhitektūra biogrāfijās : [biogrāfiska vārdnīca] / atbild. red. Andris Vilsons ; sēj. aut.: Vaidelotis Apsītis, Laila Baumane (Alsiņa) ... [ u.c.]. - Rīga : Latvijas enciklopēdija, 1995. – [210.] lpp. : il. - (Latvija un latvieši). 1.sēj. A-Kal. ISBN 5899600578. . - ISBN 5899600586.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Vladimira Ivanova darbību LCB e-katalogā



@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība