Gada nogalē Latgales Centrālā bibliotēka saņēma grāmatu un citu izdevumu kolekciju programmas "Publisko bibliotēku kapacitātes stiprināšana grāmatu un citu izdevumu iegādē nacionālās identitātes un sabiedrības saliedētības veicināšanai" ietvaros.
Programmas mērķis - stiprināt Latvijas unikālo kultūrtelpu (literatūru, mākslu, mūziku, teātri, arhitektūru, novadpētniecību, oriģinālus zinātniskos pētījumus humanitārajās un sociālajās zinātnēs) kā sabiedrību saliedējošu pamatu un veicināt piederību kultūrtelpai lokālajā, nacionālajā un Eiropas līmenī, veidojot izpratni par Latvijas kultūrtelpu kā kulturāli daudzveidīgu un iekļaujošu. Programmu izstrādā un īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiālo atbalstu.
No 20. decembra Daugavpils iedzīvotāji Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs varēs saņemt Tiesībsarga biroja sagatavotus kalendārus un grāmatzīmes. Tajās humora veidā ar karikatūrām skaidrots, kas ir cilvēktiesības, laba pārvaldība un tiesiskā vienlīdzība. Kalendāri un grāmatzīmes iedzīvotājiem ir bez maksas.
Lai skaidrotu, kas ir "cilvēktiesības", "laba pārvaldība" un "tiesiskā vienlīdzība", informatīvas kampaņas ietvaros Tiesībsarga birojs izstrādāja kalendārus un grāmatzīmes. Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un reģionālajām bibliotēkām tās būs pieejamas iedzīvotājiem visā Latvijā. Pavisam iedzīvotājiem informatīvās kampaņas ietvaros būs pieejami 70 000 kalendāru un 60 000 grāmatzīmju. Karikatūras veidoja mākslinieks Edgars Sīms, savukārt kalendārus, grāmatzīmes un plakātus izgatavoja Talsu tipogrāfija. Projekta kopējās izmaksas ir 38 517.24 eiro.
2014. gada 22. decembrī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta Ingas Onževas gleznu personālizstāde “Dārza noslēpumi”.
Izstādē apskatāmie darbi ir cieši saistīti ar mākslinieces vaļasprieku – dārzu un parku, ko Inga ar ģimeni veido savās lauku mājās jau daudzus gadus. Lai dārzā un parkā ieraudzītu rezultātu, ir vajadzīgi ne tikai mēneši, bet pat gadi. Glezniecībā māksliniece paātrina šo gaidīšanas procesu. Gleznojot vairākus darbus reizē, Inga Onževa veido dārza, dabas tēla kopainu – atsevišķi tēli atsevišķās gleznās papildina ainavisko plašumu citās.
2014. gada 20. decembrī plkst. 15.00 cikla „Literārā sestdiena” ietvarosLatgales Centrālā bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieci Annu Jonāni. Pasākuma ietvaros tiks prezentēts dzejnieces jaunākais krājums «Затерянная в веках».
Pasākums turpina jau par tradīciju kļuvušā cikla “Literārā sestdiena” jauno sezonu. Literārais cikls tiek rīkots jau trešo gadu sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju “Latgales novadpētnieki”.
Anna Jonāne ir studējusi bioloģiju un ķīmiju Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā (Daugavpils Universitātē), šobrīd dzīvo Rīgā. Brīvajā laikā aizraujas ar mākslu un literatūru. Ir mācījusies glezniecību Kārļa Dobraja mākslas studijā un piedalījusies mākslas izstādēs. Darbojas literātu apvienībā «Светоч», publicē savus literāros sacerējumus Latvijas un Krievijas periodiskajos izdevumos – žurnālā «Светоч», provinces almanahā “HRONOS”, Rēzeknes dzejas almanahā. Anna Jonāne ir vairāku dzejas krājumu autore, tai skaitā – «Травы в белых росах» (2009), «Свет в распахнутом оконце» (2011), «В глубине веков» (2014).
Sagaidot latviešu leļļu animācijas kino pamatlicēja – režisora, scenārista un mākslinieka Arnolda Burova simtgadi 2015. gada 29. aprīlī, Latvijas Kinematogrāfistu savienība izsludina bērnu un jauniešu veidoto leļļu animācijas filmu un leļļu konkursu “Kikerigū!”
Latvijas bērni un jaunieši tiek aicināti iesniegt konkursam pašdarinātas lelles un leļļu animācijas filmas. Konkursā var startēt gan individuālie dalībnieki, gan radošās grupas vecumā no 7 līdz 18 gadiem. Darbus vērtēs profesionāļu žūrija.
Konkursā iesūtītās lelles tiks izstādītas Latvijas Leļļu teātrī. Labākās bērnu veidotās filmas tiks demonstrētas konkursa noslēguma pasākumā, kad balvas saņems labāko darbu autori.
Daugavpils publiskajās bibliotēkās tuvojas noslēgumam lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2014”.
Šogad lasīšanas veicināšanas programma norisinājās jau trīspadsmito reizi. Ik gadu Daugavpils publiskajās bibliotēkās programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” piedalās vairāki simti dalībnieku. Šogad to skaits sasniedza 442.
Decembra nogalē visās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notiks noslēguma pasākumi, kuros lasīšanas eksperti dalīsies savās pārdomās par izlasītajām grāmatām, piedalīsies dažādās aktivitātēs, kā arī saņems pārsteiguma balvas.
19. decembrī Vienības nams svin savu dzimšanas dienu, un, turpinot aizsākto tradīciju, Latviešu kultūras centrs nama dzimšanas dienā aicina daugavpiliešus un pilsētas viesus uz lielisku koncertu. Šoreiz tas ir Valsts Akadēmiskā kora „Latvija” un Daugavpils Kamerorķestrasadarbības muzikālais projekts.
Koncertā dzirdēsim A cappella skaņdarbus jauktajam korim un Antonio Vivaldi skaņdarbu „Glorija”. Diriģenti: Marika Austruma, Inita Kamarūte un Aivars Broks.
2014. gada 5. decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notika literārs pasākums "Francis Trasuns - lielais latgalietis", kurš bija veltīts katoļu priesterim, ievērojamajam valstsvīram Francim Trasunam. Šogad Francim Trasunam apritētu 150 gadi.
Pasākuma laikā Daugavpils bibliotekāri guva ieskatu viņa dzīvē, tika pieminēti priestera mūža gājuma spilgtākie posmi – bērnu dienu gaitas Sakstagalā, mācības Pēterpils garīgajā seminārā, nerimstošais darbs latgaliešu valodas un kultūras aizstāvībā, pildot deputāta pienākumus Latvijas Republikas Saeimā, konflikts ar Baznīcu, tam sekojošā ekskomunikācija un traģiskā aiziešana. Rakstnieces Ingas Ābeles jaunais romāns "Klūgu mūks", kura galvenā varoņa prototips ir Francis Trasuns, ir vēstījums par Latvijas un Latgales brīvības cīnītāja skaudro un sāpīgo dzīvesstāstu un reizē arī saistoša lasāmviela.
11. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā atklāj fotoizstādi “Latvijas mazās gaismas pilis”. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības (Biedrība) un arhitekta Jāņa Dripes veidotajā fotoizstādē var iepazīties ar 59 Latvijas bibliotēkām, kas pēdējos desmit gados piedzīvojušas pozitīvas pārmaiņas. Daugavpils pilsētu izstādē pārstāv Latgales Centrālā bibliotēka, bet Daugavpils novadu – Medumu pagasta bibliotēka, Biķernieku pagasta bibliotēka un Laucesas pagasta bibliotēka.
Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi piedzīvojušas daudzas Latvijas publiskās bibliotēkas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis nozīmīgs notikums. Svarīgi visas valsts mērogā parādīt šīs pozitīvās pārmaiņas.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi aicina bērnus un jauniešus piedalīties Ziemassvētkiem veltītā radošo darbu konkursā „Winter Miracles” (Ziemas brīnumi).
5.-6. klašu skolēni tiek aicināti iesniegt zīmējumus, kuros attēloti viņu priekšstati par Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšanu Amerikas Savienotajās Valstīs. Zīmējumi var būt izpildīti jebkurā tehnikā, izņemot datortehniku.
7.-8. klašu skolēni ir aicināti iesniegt pašsacerētus dzejoļus angļu valodā, izmantojot konkrētus vārdus jebkurā gramatiskajā formā: snow, crown, birds, sky, wind, sun, cloud, ice, time, star, sweets, bell, fireworks, mirror, smile.
Vidusskolēni un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi tiek aicināti iesniegt īsfilmas par konkursa tēmu.
Manu lellīti
Sauc Lolīti.
Viņas actiņas
Zilas, spīdošas.
Lolīte labiņa,
Klausa uz vārdiņa.
(Rainis)
No 3. decembra Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā būs apskatāma skolotāju Oksanas Barkovskas, Tatjanas Kovaļevskas, Irinas Pavelko un Aļonas Stūraines pašdarināto leļļu izstāde.
Bērni rotaļājas ar lellēm tāpēc, ka viņiem tas sagādā prieku, bet kāpēc to dara pieaugušie?
Varbūt tāpēc, ka katrā no mums dzīvo bērns, kurš paaudzies beidzot spēj saņemties un realizēt savas dziļi sirdī apslēptās fantāzijas, kas brīvajā laikā pārtop dažādās lellēs. Varbūt tā ir pieauguša cilvēka iespēja atgriezties bērnībā?
Lai sekmētu augstvērtīgas tulkotās un latviešu oriģinālliteratūras izdevumu pieejamību publiskajās bibliotēkās, kā arī veicinātu Latvijas un pasaules kultūras klasisko vērtību un laikmetīgās literatūras iepazīšanu ar grāmatu starpniecību, Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izstrādāja kultūras projektu, ko finansēja Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF).
Ziemassvētku gaidīšanas laikā Latgales Centrālā bibliotēka rīko labdarības akciju “Adventes lasījumi”. Četru pirmssvētku nedēļu laikā bibliotekāri dosies pie lasītājiem, kas dažādu iemeslu dēļ paši nevar atnākt uz bibliotēku, un piedāvās klausīties skaļā priekšālasīšanā. Tādējādi pilsētniekiem tiks sniegta iespēja sirsnīgā, apcerīgā noskaņā kopā sagaidīt Ziemassvētkus.
Advente ir gaišām domām un labiem darbiem svētīts gaidīšanas laiks, kad kopā ar sveču liesmiņām Adventes vainagā sirdī uzplaukst cerība un iekvēlojas brīnuma gaidas. Tas ir laiks, kad dot un piedot, rīkoties nesavtīgi un pašaizliedzīgi.
Apcerot Adventes laika nozīmi, Jānis Pāvils II ir teicis: Daudzu cilvēku dzīvē skumjas nomāc prieku un raizes – cerību. (..) Tas ir mūsu, ticīgo, uzdevums, darot mīlestības svētītus darbus, ik dienas vairot pasaulē mieru, mīlestību un prieku.
Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs ir noslēdzies mākslas grāmatu kolekcijas ceļojums. Tā ietvaros Daugavpils publisko bibliotēku lietotāji iepazinās ar jaunām mākslas grāmatām no kolekcijas, kas tika iegādāta ar projekta “Lasīšana – IT – Radīšana” atbalstu.
Lai iepazīstinātu plašāku lasītāju loku ar projekta ietvaros iegādātajiem jaunieguvumiem un palīdzētu Daugavpils publisko bibliotēku lietotājiem orientēties piedāvāto grāmatu klāstā, jaunā grāmatu kolekcija tika sadalīta tematiskās grāmatu kopās: Brīnumainā pasaule (bērniem), Zīmēšanas māksla, Modes metamorfozes, Interjers, Viss par modi, Fotomāksla.
Katra grāmatu kopa bija skatāma katrā LCB filiālē vienu mēnesi. Tika izveidota savdabīga “grāmatu draugu ķēde” – grāmatu kopas ceļoja no filiāles uz filiāli sešu mēnešu garumā, ļaujot visu LCB filiāļu apmeklētājiem iepazīties ar piedāvāto grāmatu kolekciju un papildināt savas zināšanas dažādās mākslas jomās.
28. novembrī plkst. 11.00 Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notiks literārs pasākums “Mēs nākam no bērnības”. Pasākums ir veltīts Daugavpils bērnu autoru daiļradei. Tajā piedalīsies Jevgeņijs Golubevs, Regīna Usačeva, Staņislavs Volodjko, Lidija Vasaraudze, Marija Safronova un Irēna Cimbale.
Pasākuma ietvaros tiks prezentēta Regīnas Usačevas pasaka “Принцесса – дикарка”, Staņislava Volodjko krājums “Светлячок” un bērnu dzejoļu krājums “Daugavpils – bērnu acīm” (sastādītāja Marija Safronova).
Krājuma autore, filoloģijas zinātņu maģistre un Daugavpils Universitātes doktorante Nataļja Ivanova, nodeva savu rakstu krājumu bibliotēkai publiskai izmantošanai. Krājumu ir izdevusi Vācijas Nacionālā bibliotēka, un tas ir adresēts studentiem, filologiem, vēsturniekiem, novadpētniekiem un citiem interesentiem.
Nataļja Ivanova ir vairākkārt publicējusi savus rakstus Latvijas un Krievijas zinātniskajos žurnālos un divas reizes kļuvusi par laureāti jauno pētnieku konkursā, kurš ir veltīts mūsu izcilā novadnieka Ivana Zavoloko piemiņai.
Savos rakstos krājuma autore analizē reliģiska satura poētiskos tekstus, kas savākti ekspedīcijas laikā Daugavpils reģionā no 2011. līdz 2013. gadam. Autore mēģina definēt, ko vecticībniekiem nozīmē jēdziens “svešais” un kas viņu izpratnē ir “savējais”, kā arī apraksta veiktā sociolingvistiskā pētījuma rezultātus – dažādu reliģisko konfesiju viedokļus par vecticībniekiem Daugavpilī un Daugavpils novadā.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) aicina Daugavpils seniorus, kuri vēlas iemācīties strādāt ar datoru un iepazīt aizraujošo Interneta pasauli, pieteikties bezmaksas datorpratības kursiem.
Kursi tiek īstenoti jau piekto gadu pēc kārtas. Pa šo laiku tie ir kļuvuši par pieprasītu pakalpojumu vecāka gadagājuma daugavpiliešu vidū. Šobrīd datorpratības pamatus apgūst 16 pensionētie daugavpilieši.
2014. gada 13. novembrī Baltkrievu kultūras centrā tiks atklāta literatūras izstāde no Latgales Centrālās bibliotēkas krājumiem „Tu dzimtā zeme, Dievzemīte mana – Latvija”.
Izstāde ir veltīta valsts svētkiem – Latvijas Republikas Neatkarības proklamēšanas 96. gadadienai. Interesentu ievērībai tiks piedāvāts plašs grāmatu klāsts par Latvijas vēsturi ģeogrāfiju un kultūru. Grāmatas par etnogrāfiju ļaus iepazīties ar latviešu tautas tradīcijām, svētkiem, nacionālajiem tērpiem un dekoratīvi lietišķo mākslu. Pavārmākslas cienītāju ievērībai tiks piedāvāti izdevumi ar latviešu nacionālās virtuves ēdienu receptēm.
Latgales Centrālā bibliotēka saņēmusi dāvanā unikālu fotoalbumu. Tajā apkopoti Baltkrievijas vērtīgākie zelta un sudraba artefakti, kas iekļauti nacionālā kultūras mantojuma krājumā kā izcili juveliermākslas šedevri.
Sadraudzības pilsētas Daugavpili un Vitebsku (Baltkrievija) daudzus gadus vieno stabilas partnerattiecības. Oktobrī, 3. starptautiskā mūzikas un mākslu festivāla „Daugavpils ReStArt 2014” ietvaros, Latgales Centrālajā bibliotēkā bija skatāma baltkrievu fotomākslinieces Olgas Salnikovas personālizstāde „Iespaidi". Pateicībā par veiksmīgo sadarbību izstādes autore uzdāvināja bibliotēkai unikālu izdevumu «Спадчынa Беларусi. Скарбы» (Baltkrievijas mantojums).
Grāmatas autori Aleksandrs Aleksejevs (Александр Алексеев) un Oļegs Lukaševičs (Олег Лукашевич) ir pirmo reizi apkopojuši Baltkrievijas nacionālā kultūras mantojuma krājumā iekļauto vērtīgāko zelta un sudraba priekšmetu fotoattēlus. Fotoalbumā attēlotie priekšmeti glabājas valsts muzeju fondos, kā arī pareizticīgo un katoļu dievnamos. Albums ir izdots 2007. gadā baltkrievu un angļu valodā. Poligrāfiski augstvērtīgā izdevuma apjoms ir 320 lappuses. Tas ir veidots kā suvenīrizdevums un ievietots tautas daiļamata meistaru izgatavotā dekoratīvā koka kārbā ar salmu rotājumiem.
2014. gada 12. novembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks Anastasijas Sazankovas grāmatas “Ragneda” prezentācija.
Anastasija Sazankova ir dzimusi 1930. gada 30. augustā Baltkrievijā, Polockas tuvumā. Ieguvusi medicīnisko izglītību Minskas Valsts medicīnas institūtā un veltījusi mūžu darbam veselības aprūpē. Pēc aiziešanas pensijā aktīvi pievērsusies ilgus gadus lolotiem vaļaspriekiem – gleznošanai un rakstniecībai.
2014. gada maijā ar Daugavpils Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” atbalstu nāca klajā Anastasijas Sazankovas piektā grāmata “Ragneda” – vēsturiska poēma baltkrievu valodā par Polockas kņazieni Rognedu. Tas ir autores mākslinieciskais skatījums uz reālu vēsturisku personību, kur fakti savijas ar leģendām un nostāstiem.
Sagaidot Lāčplēša dienu un Latvijas proklamēšanas 96. gadadienu, Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles aicina visus interesentus apmeklēt literatūras izstādes un tematiskus pasākumus, kas norisināsies no 11. līdz 15. novembrim.
Sīkāka informācija par izstādēm un pasākumiem ir pieejama šeit. Pasākumi Daugavpils publiskajās bibliotēkās notiek bez maksas. Būsiet mīļi gaidīti!
No 2014. gada 11. novembra līdz 16. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs risināsies Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas pasākumi.
Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir projekts, kas Ziemeļvalstīs šogad notiks jau astoņpadsmito reizi, bet Latvijā – septiņpadsmito. Ziemeļvalstīs (Dānija, Zviedrija, Somija, Norvēģija, Islande) un Baltijas valstīs (Latvija, Lietuva, Igaunija) pasākumu cikls ritēs no 10. līdz 16. novembrim. Tā galvenais uzdevums ir palīdzēt sabiedrībai apzināt un iepazīt Ziemeļvalstu literatūru, kultūru un tradīcijas.
2014. gada 30. oktobrī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) un tās filiāļu bibliotekāri viesojās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajā ēkā.
Ekskursijas laikā pa Gaismas pils daudzajiem stāviem Daugavpils bibliotekāri iepazina LNB nodaļu darbu, apskatīja aktuālās izstādes, aprunājās ar LNB darbiniekiem un guva vērtīgu ierosmi turpmākajam darbam.
2014. gada 5. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks Daugavpils Universitātes Mākslas un dizaina katedras vadītājas Aurikas Jelinskas personālizstādes „Sievietei” atklāšana.
Jau kopš bērnības zīmēšana ir neatņemama Aurikas Jelinskas dzīves sastāvdaļa. Mācoties Daugavpils Universitātē un apgūstot dažādus studiju priekšmetus, zīda apgleznošana jeb batika, līdztekus pasteļkrītiņiem, krāsainajiem zīmuļiem, tušai, pildspalvai un eļļas tehnikai, kļuva par vēl vienu iemīļotu izteiksmes un iedvesmas avotu mākslinieces darbos. Visos darbos dominē ziedu motīvi, jo, pēc autores domām, starp ziediem un sievietēm var droši likt vienādojuma zīmi.
2014. gada 28. oktobrī Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) viesojās Fenuā Vongas kundze (Fenghua Wang) – ASV Valsts departamenta Reģionālo informācijas resursu centra vadītāju no Berlīnes.
Vongas kundze ir politoloģijas, kā arī bibliotēku un informācijas zinātņu maģistre, kas savu karjeru sākusi ASV universitāšu bibliotēkās. Šobrīd Vongas kundze strādā ASV diplomātiskajā korpusā. Viņas pārziņā atrodas informācijas resursu centri, ASV informācijas centri un binacionālie centri Centrāleiropā un Ziemeļeiropā.
Tikšanās laikā LCB un tās filiāļu bibliotekāri iepazinās ar bibliotekārā darba tendencēm ASV. Sarunas centrālais temats bija bibliotēkas loma jaunajā informācijas laikmetā, kad informācijas vispārēja pieejamība kā drukātā, tā elektroniskā formā rada nepieciešamību meklēt jaunus ceļus, kā piesaistīt lietotājus bibliotēkai. Pasākuma viešņa atzīmēja, ka panākumu atslēga ir mainīšanās līdzi laikam, paplašinot piedāvāto pakalpojumu klāstu un aktīvi ieviešot inovācijas. Šīs pārmaiņas nozīmē, ka publiskās bibliotēkas zaudē savu tradicionālo lomu un aizvien vairāk iegūst sabiedriska kultūras centra funkcijas.
2014. gada 4. novembrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā tiks atklāta Nadeždas Krivohižinas personālizstāde “Glezniecība”.
Nadežda Krivohižina ir dzimusi Daugavpilī un ieguvusi izglītību Daugavpils Universitātē. Kopš 2000. gada darbojas kā brīvmāksliniece. Glezno paneļglezniecības tehnikā reālisma, ekspresionisma un abstrakcionisma žanros. Mākslinieces smalkā krāsu uztvere ļauj veiksmīgi izmantot gan eļļas krāsas, gan akvareļus un pasteļkrāsas.
Nadeždas Krivohižinas darbi ir tematiski daudzveidīgi – abstrakcijas, ainavas, portreti, klusā daba u.c. Tos caurstrāvo viegls lirisms un harmonija. Mākslinieces gleznas tiek raksturotas kā mēmas liecinieces, kas izteiksmīgi pavēsta vārdos neizsakāmo. Pati māksliniece atklāj, ka viņas daiļrade ir dziļi personisku pārdzīvojumu atveidojums un mēģinājums tvert un atspoguļot apkārtējās pasaules skaistumu.
Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) izsludina 2015. gada projektu pieteikumu konkursu Eiropas Savienības izglītības, mācību, jaunatnes un sporta atbalsta programmā Erasmus+. Konkursā var piedalīties organizācijas, kas darbojas izglītības, mācību, jaunatnes vai sporta jomā.
2014. gada 24. oktobrī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks literārs pasākums skolēniem “Puškina pasakas”.
Pasākumu rīko Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar mūzikas skolotāju Elvīru Bestuginu. Pasākumu vadīs aktrise, radio žurnāliste un Latvijas Puškina biedrības pārstāve Svetlana Vidjakina, kas ievedīs klātesošos Aleksandra Puškina pasaku brīnumzemē.
2014. gada 14. oktobrī aizritēja ASV Informācijas centra, Daugavpils Centra vidusskolas un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes rīkotais ikgadējais angļu valodas konkurss vidusskolēniem “American Day”.
Konkurss tradicionāli notika viesmīlīgās Daugavpils Centra vidusskolas sienās. Vidusskolēnu komandas no deviņām Daugavpils skolām rādīja savas zināšanas par amerikāņu kultūru, vēsturi un ģeogrāfiju un cīnījās par konkursa galveno balvu – braucienu uz ASV vēstniecību Rīgā. Pasākuma goda viešņa, pasniedzēja no ASV Keita Makklelana, vadīja konkursa radošo daļu par amerikāņu izgudrojumiem.
2014. gada 18. oktobrī plkst. 15.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz tikšanos ar autoru Juriju Lavriņenko „Ļaujiet stādīties priekšā”. Pasākums notiks bibliotēkas Periodikas lasītavā.
Tikšanās ar autoru Juriju Lavriņenko ieskandinās jau par tradīciju kļuvušā cikla „Literārā sestdiena” jauno sezonu. Literārais cikls tiek rīkots jau trešo gadu sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju „Latgales novadpētnieki”.
Aptuveni 80 pasākumi vairāk nekā 40 vietās visā Latvijā tiks veltīti nacionālajam kultūras mantojumam un Baltijas ceļam UNESCO nedēļāno 13. līdz 19. oktobrim. To jau ceturto gadu rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK), aicinot izcelt vērtības, ar kurām lepoties gan Latvijā, gan pasaulē.
Šogad UNESCO nedēļā ikviens aicināts caur personisko pieredzi vai kāda cita tuva cilvēka atmiņām, stāstiem un leģendām iepazīt un izcelt kultūras mantojumu, kas iekļauts kādā no UNESCO starptautiskajiem vai nacionālajiem sarakstiem.
Pieminot 70. gadadienu kopš tūkstošiem Baltijas iedzīvotāji pameta dzimteni un devās bēgļu gaitās uz Eiropu, Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar partneriem Lietuvā un Igaunijā izveidojis virtuālu izstādi „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”.
Daudziem bēgļiem 1944. gadā par pirmo apmešanās vietu kļuva tieši Vācija, kur tika izveidotas neskaitāmas nometnes. Tās dēvēja par DP (angl. – displaced persons, latv. – pārvietoto personu) nometnēm. Pēc vēsturnieku pētījumiem un aplēsēm tiek uzskatīts, ka Vācijā nonāca aptuveni 40 000 igauņu, 171 000 latviešu un ap 60-70 000 lietuviešu.
Lai iepazīstinātu sabiedrību ar šī dramatiskā laika liecībām, norisēm un aktivitātēm, Baltijas valstu atmiņu institūcijas (Igaunijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Martina Mežvida Lietuvas Nacionālā bibliotēka, Baltijas mantojuma tīkls un atbalstītāji) ir izveidojušas virtuālo izstādi „Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944–1951”.
2014. gada 15. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā notiks ikgadējās rokdarbu izstādes „Lasītāju vaļasprieki” atklāšana.
Šogad radošo darbu izstādei „Lasītāju vaļasprieki” aprit pieci gadi. Izstādes mērķis ir atklāt lasītāju radošo potenciālu, kā arī sagādāt estētisku baudījumu un prieku visiem bibliotēkas lietotājiem.
Gadu no gada izstādē piedalās aizvien vairāk lasītāju. Paplašinās izmantoto tehniku klāsts un parādās jaunas tendences. Šogad izstādē ir iekļauti 25 lasītāju darbi – adījumi un rotaļlietas, krustdūrienā izšūtas glezniņas, pērlīšu rotas, floristikas darbi un citi darinājumi. Izstādi papildinās grāmatu izlase par dažādām rokdarbu tehnikām.
Izstāde būs apskatāma līdz 25. oktobrim. Aicinām visus interesentus piedalīties izstādes atklāšanā!
Daugavpils bibliotēku elektroniskais kopkatalogs tagad ir pieejams arī mobilajā versijā, ko ikviens var atvērt telefonā, vienkārši ievadot adresi daugavpils.biblioteka.lv.
Kataloga mobilā versija ir pielāgota dažādiem viedtālruņu veidiem: gan iPhone, gan Android, gan Windows. Ievadot kataloga adresi (daugavpils.biblioteka.lv) pārlūkprogrammas adrešu joslā, notiek automātiska lietotāja ierīces veida noteikšana.
Jebkuram lietotājam ir pieejama meklēšana katalogā, atlasītās kopas veidošana (meklējumu grozs), ierakstu eksemplāru ziņas (kurā bibliotēkā atrodas grāmata), izdevumu anotācijas un hipersaites, sociālo tīklu izmantošana (pastāsti citiem), kā arī bibliotēkas kontaktinformācija un reģistrācija kataloga jaunumu saņemšanai RSS plūsmā.
No 2014. gada 8. līdz 15. oktobrim Latgales Centrālā bibliotēka aicina seniorus pieteikties bezmaksas angļu valodas kursiem. Šo pakalpojumu Latgales Centrālās bibliotēkas lietotājiem piedāvā ASV Informācijas centrs Daugavpilī.
Pieteikšanās kursiem, zvanot pa tālruni 65422483 vai ierodoties personīgi ASV Informācijas centrā (Latgales Centrālās bibliotēkas 4. stāvā, Rīgas ielā 22a). Līdzi jāņem Latgales Centrālas bibliotēkas lasītāja karte.
Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā gida pavadībā apskatīt bibliotēkas jauno ēku "Gaismas pili" (Mūkusalas ielā 3). Ekskursijas ilgums – 1 stunda. Iepriekšēja pieteikšanās darba dienās (pirmdiena – piektdiena) no 9.00 līdz 17.00 pa tālruni 22022920 vai e-pastu: ekskursijas@lnb.lv.
Individuāli iespējams apskatīt bibliotēkas pirmos astoņus stāvus.
2014. gada 13. oktobrī plkst. 13.00 Karjeras nedēļas ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā notiks skolēnu tikšanās ar Latgales zoodārza ilggadējo vadītāju, bioloģijas zinātņu doktoru Mihailu Pupiņu.
Tikšanās laikā skolēniem būs vienreizēja iespēja iepazīt biologa profesiju un darba ikdienu Latgales zoodārzā un no pirmavota noskaidrot, kādas zināšanas, prasmes, kompetences un personiskās īpašības ir nepieciešamas šajā profesijā. Tikšanās dalībniekiem tiks piedāvāts aizraujošs stāstījums par eksotisku dzīvnieku kopšanu Latgales zoodārzā, par tādu retu dzīvnieku sugu kā sarkanvēdera ugunskrupis un Eiropas purva bruņurupucis pavairošanu zoodārza apstākļos, par ekspedīcijām minēto sugu dzīvesvides izpētei, kā arī par pasākumiem to dzīves apstākļu uzlabošanai.
2014. gada 13.-17. oktobrī Latvijā notiks Karjeras nedēļa, kuras ietvaros jauniešiem un arī viņu vecākiem tiks piedāvātas daudzveidīgas iespējas padziļināti pētīt profesionālās un augstākās izglītības piedāvājumus, tikties ar uzņēmējiem un apzināt savas prasmes un talantus.
Arī Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles Karjeras nedēļas ietvaros piedāvā virkni interesantu pasākumu. Bērni un jaunieši varēs iepazīties ar profesiju amata noslēpumiem interaktīvās nodarbībās un literatūras izstādēs, kā arī tikties klātienē ar dažādu profesiju pārstāvjiem – Latgales zoodārza direktoru biologu Mihailu Pupiņu, spīdvejistu Andžeju Ļebedevu, hokeja treneri Juriju Agureikinu, skolotāju Annu Zībergu un Daugavpils bērnu cirka studijas „Jaunība” vadītāju Jevgeņiju Čirkovu. Pilnu informāciju par Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu piedāvājumu un pasākumu apmeklējuma pieteikšanu meklējiet šeit.
Septembrī Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” ietvaros Rīgā un Daugavpilī notika izcilā mākslinieka Marka Rotko 111. dzimšanas dienas svinības. Marks Rotko ir dzimis Daugavpilī un tiek uzskatīts par 20. gadsimta abstraktā ekspresionisma pamatlicēju. Šo svinību ietvaros apgāds “Jumava” laidis klajā Džeimsa Breslina (James E. B. Breslin) grāmatu “Marks Rotko. Biogrāfija”. Dž. Breslina sarakstītā biogrāfija par Marku Rotko, kuru no angļu valodas tulkojusi Ieva Lešinska, ir pirmais izdevums par pasaulē pazīstamo mākslinieku latviešu valodā. 25. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notika monogrāfijas atklāšanas svētki.
3. starptautiskā mūzikas un mākslu festivāla „Daugavpils – ReStArt 2014” ietvaros 8. oktobrī plkst. 12.00 Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) aicina uz fotomākslinieces Olgas Salnikovas personālizstādes „Iespaidi” atklāšanu bibliotēkas abonementā.
Olga Salnikova ir dzimusi Vitebskā, absolvējusi Sanktpēterburgas Valsts kultūras un mākslas universitāti masu svētku un pasākumu režisora specialitātē. No 1990. līdz 2013. gadam strādājusi par Vitebskas kultūras centra ģenerāldirektora pirmo vietnieci un starptautiskā festivāla „Slavjanskij bazar” māksliniecisko direktori.
Kopš 2012. gada Olga Salnikova darbojas Pasaules fotogrāfijas organizācijā (WPO); kopš 2014. gada jūlija – apvienībā „Russian Photo”. Fotomāksliniece ir aktīva un panākumiem bagāta starptautisku konkursu, izstāžu un projektu dalībniece.
2014. gada 2. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks izstādes „Stilizēti ziedi” atklāšana, kurā būs apskatāmi Daugavpils 3. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas Daigas Vasiļjevas tekstildarbi un 8. klases skolnieces Viktorijas Volkovas fotogrāfijas.
Baltkrievu kultūras dienu ietvaros 26. septembrīplkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks Baltkrievijas Valsts Kultūras un mākslas universitātesGadskārtu svētku un ieražu režijas katedras pasniedzēja Dmitrija Sergejčuka (Дмитрий Сергейчук) lekcija.
Dmitrijs Sergejčuks ir Baltkrievijas Republikas prezidenta izveidotā Jauno talantu atbalsta fonda stipendiāts.
Pasākuma laikā lektors stāstīs par baltkrievu gadskārtu svētkiem, t.i., par vasaras saulgriežu svētkiem (Купалье), atvadām no ziemas (Масленка), ziemas saulgriežiem (Каляды), ganu svētkiem (Юрья), Iļjas dienu (Илья), ražas svētkiem (Багач). Pasākumā varēs uzzināt arī par jaunām svētku svinēšanas formām mūsdienu Baltkrievijā, t.i., tautas anekdošu festivālu, baltkrievu nacionālās virtuves festivālu, tautas kultūru festivālu u.c.
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) rūpējas par unikālām materiālās un nemateriālās kultūras vērtībām – to kopšanu, saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Viena no iniciatīvām šīs misijas īstenošanai ir UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) rīkotā UNESCO nedēļa Latvijā. Tā tiek organizēta jau ceturto gadu un šoreiz notiks no 13. līdz 19. oktobrim.
2014. gadā UNESCO nedēļa Latvijā ir veltīta kultūras mantojumam, kas tiek atdzīvināts caur cilvēku atmiņām un stāstiem. Iedzīvotāji tiek aicināti:
Iesaistīties UNESCO LNK projektā „Baltijas ceļa stāsti” un dokumentēt atmiņas par Baltijas ceļa norisi pirms 25 gadiem, publicējot tās tīmekļa vietnē www.thebalticway.eu;
Apmeklēt kādu no 14 UNESCO mantojuma objektiem Latvijā vai ar šo mantojumu saistītās institūcijas un pastāstīt par šo pieredzi sociālajos tīklos, lietojot mirkļabirku (hashtag) #unesconedela.
2014. gada 18. septembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks prezentēta ceļojošā fotoizstāde „Latgales bibliotekārs – radošuma avots”. Izstāde ir tapusi projekta „Latgales reģiona publisko bibliotēku darbinieku konference „Pi gaismys olūta veļdzietīs nuoc…”” ietvaros. Projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.
Izstādē iekļautie darbi tika atlasīti konkursa kārtībā. Latgales reģiona publiskās bibliotēkas aktīvi atsaucās aicinājumam un iesūtīja savu fotogrāfisko skatījumu uz bibliotekāra profesijas radošajām izpausmēm. Izstādē būs apskatāmi dažādu autoru darbi, kas tapuši vairākās Latgales bibliotēkās.
18.-19.septembrī Daugavpilī notiks Latgales reģiona publisko bibliotēku darbinieku konference „Pi gaismys olūta veļdzietīs nuoc…”. Konferencē, ko organizē Latgales Centrālā bibliotēka, piedalīsies 60 dalībnieki no Daugavpils, Balviem, Ludzas, Rēzeknes, Preiļiem, Krāslavas, Līvāniem un Ilūkstes.
Konferences pirmajā dienā tiks prezentēta ceļojošā fotoizstāde „Latgales bibliotekārs – radošuma avots” kas tika īpaši gatavota, lai pēc konferences uzsāktu savu ceļojumu pa Latgales bibliotēkām.
Konferences gaitā tiks risināti Latgales bibliotēkām nozīmīgi jautājumi. Četrās sesijās bibliotēku darbinieki noklausīsies interesantus priekšlasījumus, ko sniegs nozares profesionāļi un pieredzējuši lektori: organizāciju psihologs I.Krūmiņa, LNB galvenā bibliotekāre M.Krasovska, KISC vecākā referente I.Niedra, LBB priekšsēdētāja K.Pabērza, asoc. prof., Dr.hist., Latgales pētniecības institūta direktors H.Soms, asoc. prof., Dr. philol., DU Latviešu literatūras un kultūras katedras docents, rakstnieks un literatūrzinātnieks V.Lukasevičs.
Pateicībā par finansiālo atbalstu grāmatas „Sibīrijas bērni” izdošanai krievu valodā un dokumentālās filmas „Kur palika tēvi?” veidošanai Daugavpils pilsētas dome saņēma šos izdevumus kā dāvanu no Komunistiskā terora upuru atbalsta un palīdzības fonda „Sibīrijas bērni”. Grāmatai un dokumentālajai filmai ir ļoti svarīga misija – nodot pagātnes vēstījumu mūsdienu sabiedrībai. Izdevumi tika nodoti Latgales Centrālajai bibliotēkai, lai nodrošinātu plašāku pieejamību vēsturiskajām liecībām.
Grāmatā apkopotas 1941. gadā uz Sibīriju aizvesto Latvijas bērnu atmiņas. Fonda „Sibīrijas bērni” valdes locekle un režisore Dzintra Geka kopā ar operatoru Aivaru Lubānieti laikā no 2000. līdz 2007. gadam intervēja 724 Sibīrijas bērnus. Sešos gados autori ir mērojuši tūkstošiem kilometru Latvijā un Krievijā, Izraēlā un Amerikā. Tikai neliela daļa aizvesto bērnu vēlāk atgriezās Latvijā. Daudziem bērniem, kuriem nebija lemts atgriezties, tika atņemta ne tikai Dzimtene, bet arī tuvākie cilvēki. Tomēr viņi turpināja dzīvot ar cerību sirdī. Sibīrijā palikušie jau ir sirmi un veci ļaudis vai invalīdi. Bads, aukstums, bailes un tuvu cilvēku zaudējumi atstājuši dziļas rētas šo cilvēku sirdīs.
Aicinām Jūs aktīvi piedalīties LCB ikgadējā rokdarbu izstādē „Lasītāju vaļasprieki”, kuras atklāšana notiks 2014. gada 15. oktobrī Latgales Centrālajā bibliotēkā.
Savus darbus izstādei varat piedāvāt LCB abonementā, Rīgas ielā 22a, 2. stāvā līdz 13. oktobrim.
Šī gada 8. septembrī Daugavpils bērni un jaunieši kopā ar citiem Latvijas lasošajiem, rakstošajiem, radošajiem, enerģiskajiem bērniem piedalījās karnevāla gājienā „Gribu iet uz bibliotēku!”, ko organizēja Latvijas Nacionālā bibliotēka un nodibinājums „Rīga 2014”. Karnevāla gājienā piedalījās ap 1500 bērnu, savukārt Daugavpils delegācijā bija bērni no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Saskaņas pamatskolas, Daugavpils Vienības pamatskolas, Daugavpils 3. vidusskolas, Daugavpils Centra vidusskolas, Daugavpils 15. vidusskolas, J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas. Skolēni bija čakli strādājuši visu gadu, piedalījušies un uzvarējuši domrakstu konkursā „Kā atmodināt Saulcerīti”, darinājuši karnevāla tērpus „Mans mīļākais grāmatas varonis”, lasījuši un vērtējuši grāmatas lasītveicināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.
Pasākuma svinīgā atklāšanā Rātslaukumā no Rātslaukuma balkona visus dalībniekus uzrunāja Skumjais ķēniņš, kuram pievienojās 5 galvenie domrakstu konkursa laureāti, nolasot savus darba fragmentus. Latgales novadu pārstāvēja Daugavpils Valsts ģimnāzijas skolnieks Mārcis Pīnups.
Projekta „Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiālbibliotēkas piedāvā lietotājiem East View (http://dlib.eastview.com) datubāzes izmēģinājumu.
East View ir universāla datubāze, kas satur tūkstošiem periodisko izdevumu elektroniskās versijas dažādās valodās (krievu, angļu, ķīniešu, arābu u.c.) visās zinātņu nozarēs. Šeit Jūs atradīsiet avīžu un zinātnisko žurnālu rakstus, bibliogrāfiskos izdevumus, bibliotekāros žurnālus, izdevumus bērniem u.c.
East View ir ērta un viegla meklēšanas sistēma ar daudzām funkcijām: vienkāršā un paplašinātā meklēšana, teksta kopēšana, izdruka un sūtīšana pa e-pastu.
Datubāzes elektroniskos resursus var izmantot gan mācību procesā, gan zinātniskajā darbā.
East View datubāzes izmēģinājums būs pieejams no 11.09.2014 līdz 01.11.2014.
Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” (Mihoelsa iela 58, Daugavpils, tālr. 65421750) atsāk darbu klubiņš pašiem mazākajiem bibliotēkas lietotājiem „Brīvdienas bez garlaicības”. Nodarbībās aicinām piedalīties pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērnus.
Sestdienas bibliotēkā sākas ar kopīgu lasīšanu, diskusiju par izlasīto un mazo bibliotēkas apmeklētāju dažādās rokdarbu tehnikās darinātu un „iedzīvinātu” literāro tēlu.
Nāciet uz klubiņu „Brīvdienas bez garlaicības” Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” katru sestdienu plkst. 11.00! Pirmā nodarbība 2014. gada 13. septembrī .
Kā ik rudeni septembra otrajā nedēļā Latviju pārņem dzejas drudzis. Klāt ir piecdesmitās Dzejas dienas. Dzejas dienu ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles piedāvā plašu pasākumu programmu kā pieaugušajiem, tā arī bērniem.
10. septembrī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā tiks atklāta interaktīvā izstāde „Literārā Daugavpils”. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja apskatīt bibliotēkas fondos atrodamos Daugavpils dzejnieku gara darbus, iepazīt mūsu novadnieku poētiskās izteiksmes dziļumu, plašumu un daudzveidību un pārliecināties, ka Daugavpils patiešām ir īsta dzejnieku pilsēta. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās arī paši Daugavpils dzejnieki, kas klātesošajai publikai lasīs savas vārsmas. Darbosies brīvais mikrofons, pie kura ikvienam dzejdarim būs iespēja nodot publikas vērtējumam savus sacerējumus.
Dzejas dienas ieskandinot, 2014. gada 7. septembrī plkst. 12.00 Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrālē notiks Gotharda Frīdriha Stendera 300 gadu jubilejai veltīts pasākums „Tā mūžība...”. Pasākumā piedalīsies arī Latgales Centrālā bibliotēka ar grāmatu un periodikas izstādi „G. F. Stenderam – 300”.
Godhards Frīdrihs Stenders ir Baltijas vācu mācītājs, valodnieks, latviešu laicīgās daiļliteratūras iedibinātājs. G. F. Stenders izveidoja jauna tipa ābeces: „Jauna ABC un lasīšanas mācība” (1782), pirmo ilustrēto ābeci „Bildu ābice” (1787), kā arī sarakstīja pirmo populārzinātnisko grāmatu latviešu valodā – „Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas” (1774), kas faktiski bija pirmā zemniekiem domātā enciklopēdija Eiropā.
Aicinām visus interesentus piedalīties šajā pasākumā un iepazīties ar interesantu literatūras un periodikas izstādi!
2014. gada 8.septembrī Daugavpils bērni un jaunieši dosies uz Rīgu, lai Starptautiskajā rakstpratības dienā piedalītos Latvijas Nacionālās bibliotēkas un nodibinājuma „Rīga 2014” Eiropas Kultūras galvaspilsētas programmas notikumā - karnevāla gājienā „Gribu iet uz bibliotēku!”. Karnevāla dalībnieki būs bērni no visas Latvijas, kuri ir čakli strādājuši visu gadu, piedalījušies un uzvarējuši domrakstu konkursā „Kā atmodināt Saulcerīti”, darinājuši karnevāla tērpus „Mans mīļākais grāmatas varonis”, lasījuši un vērtējuši grāmatas lasītveicināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.
2014. gada 2. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā notiks Daugavpils Krievu vidusskolas–liceja vizuālās mākslas pedagoģes Ingas Vasiļjevas izstādes „Akvarelis” atklāšana. Tā jau ir trešā mākslinieces izstāde, kas apskatāma LCB Periodikas lasītavā. Pirmajā izstādē tika eksponēti tekstilmozaīkas darbi, otrajā – filcēšanas tehnikā tapuši darbi, bet tagad skatītāju vērtējumam tiek piedāvāta mākslinieces akvareļglezniecība.
Akvarelis ir viena no tradicionālajām glezniecības tehnikām, kas prasa no mākslinieka ne tikai ideālu krāsu izjūtu, bet arī otas vieglumu un māku saskaņot krāsu toņus.
Inga saka: „Akvarelis ir sarežģīta un kaprīza tehnika, bet vai par to domā bērni, kad zīmē ar akvareļkrāsām? Manas izstādes tēma ir daba un puķes, un es vēlējos iemūžināt šo ātri gaistošo skaistumu, izmantojot akvareļtehnikas plašās iespējas.”
Lai kādā tehnikā Inga Vasiļjeva strādātu, viņa vienmēr piedāvā skatītājiem savu īpašo redzējumu par apkārtējo pasauli.
Izstāde LCB Periodikas lasītavā būs apskatāma līdz 30. septembrim.
Daugavpils pilsētas publiskajās bibliotēkās noslēdzās lasītveicināšanas programma „Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmas ietvaros trīs mēnešu garumā katru ceturtdienu Daugavpils bērniem un jauniešiem tika piedāvāts saistošs lasītveicināšanas pasākumu cikls sešās LCB filiālēs – Ceriņu bibliotēkā, Gaismas bibliotēkā, Jaunbūves bibliotēkā, Pārdaugavas bibliotēkā, Piekrastes bibliotēkā un Bērnu bibliotēkā „Zīlīte”.
Lasītveicināšanas programmā iesaistījās 274 Daugavpils bērni un jaunieši, kas ar lielu interesi piedalījās dažādos tematiskos pasākumos: radošajās darbnīcās, literārajās stundās, spēļu un mīklu minēšanas turnīros, erudīcijas konkursos un literārajos ceļojumos. Šajos pasākumos tika skartas tādas tēmas kā populāru grāmatu varoņi, augi un dzīvnieki, vaļasprieki, ceļošana, māksla, vēsture, mode un daudzas citas. 21. augustā visās LCB filiālēs notika programmas noslēguma pasākumi, kuru laikā aktīvākie dalībnieki saņēma pārsteiguma balvas.
2014. gada 2. septembrī plkst. 13.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks mākslinieka Ilgvara Zalāna personālizstādes atklāšana.
Ilgvara Zalāna vārds ir labi pazīstams gan Latvijas, gan ārvalstu kolekcionāru un mākslas cienītāju aprindās. Viņš darbojas abstraktā ekspresionisma žanrā, ko dēvē par “action painting” jeb darbības glezniecību. Žanra specifika ir īpašā krāsas uzklāšanas tehnika mākslas darba radīšanas procesā – spontāna liešana un smērēšana, šķietami nevērīgi triepieni. Tādējādi radīšanas akts piešķir darbam papildus nozīmes slāni.
Savā daiļradē mākslinieks pievēršas vispārcilvēciskiem motīviem un tēliem. Darbi ir spilgti un sulīgi, vitāli un kairinoši. Izplūdušās tekstūras šķietami neveiklā daile reizē mulsina un valdzina. Par saviem darbiem Ilgvars Zalāns saka: „Manas gleznas – tas ir ceļš, kuru eju, caur kuru izzinu pasauli, tās atspoguļojums. Savās gleznās es uzdodu jautājumus un meklēju uz tiem atbildes. Tas ir mans veids, kā dzīvot.”
Sākusies Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) atklāšanas nedēļa, kura noslēgsies ar diviem pasākumiem: Novadu dienu 28. augustā un Salasīšanos pie Gaismas pils 29. augustā.
28. augustā visā ēkā ikviens interesents varēs satikties ar gandrīz 500 Novadu dienas dalībniekiem. Visa LNB ēka kļūs par skatuvi Latvijas novadiem. Katrs Gaismas pils stāvs tiks atvēlēts kādam Latvijas novadam, kas rādīs visu, ar ko lepojas. Latgales novads darbosies bibliotēkas 3. stāvā.
Visas dienas garumā ASIARES lasītavā un Periodikas lasītavā plkst. 12.30 – 18.00 uzstāsies Daugavpils novada Skrudalienas pagasta vokālais ansamblis "Līgaviņas" un Daugavpils novada Vaboles pagasta amatierteātris "Nagaidama prīca". 3. stāva vestibilā plkst. 12.30 – 15.00 varēs vērot Daugavpils novada Naujenes Novadpētniecības muzeja "Atmiņu darbnīcu". Savukārt 328. telpā plkt. 18.30 – 19.45 notiks Valentīna Lukaševiča dzejas lasījumi.
Dzejas dienas sagaidot, 2014. gada 29. augustā plkst. 18.00 Daugavpils Kultūras pilī notiks grāmatas atklāšanas svētki. Pasākumā tiks prezentēta jaunizdotā dzejas antoloģija divos sējumos «Русская поэзия Латвии: Конец ХХ – начало ХХI века» / „Krievu dzeja Latvijā: Divdesmitā un divdesmit pirmā gadsimta mija” (redaktors Aleksandrs Jakimovs).
Izdevuma veidotāju mērķis bija sniegt lasītājiem vispusīgu priekšstatu par krievu laikmetīgās dzejas daudzajām šķautnēm Latvijā, izgaismojot dzejnieku poētisko pasaules uztveri un estētiskos pārdzīvojumus. Grāmatā ietvertie darbi tapuši periodā no 20. gadsimta deviņdesmitajiem gadiem līdz mūsdienām. Tas ir laiks, kad Latvijas valstī risinājās fundamentāli pārmaiņu procesi, un tiem sekojošā sabiedriskās domas viļņošanās neapšaubāmi rada atbalsi arī dzejnieku daiļradē. Kā norāda krājuma redaktorsAleksandrs Jakimovs, viens no tā radītāju galvenajiem mērķiem bija dot lasītājam iespēju sajust sava laikmeta straujo elpu. Arī krājuma priekšvārda autors Jānis Urbanovičs kā galveno krājuma panākumu atzīmē to, ka sastādītājiem ir izdevies parādīt unikālajā dzejas antoloģijā iekļauto autoru dziļi personisko attieksmi pret apkārtējās vides norisēm, pret savu laiku un nācijas likteni.
Šī gada vasaras nogalē turpinās Latgales Centrālās bibliotēkas un Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāles sadarbība, kas aizsākās, veidojot elektronisko resursu „Daugavpils Baznīckalns”. Sākot ar 2014. gada jūliju, resursa lietotāji var sekot Daugavpils Martiņa Lutera katedrāles draudzes jaunumiem un aktualitātēm.
Resursā ir iespējams lasīt ikmēneša Daugavpils evaņģēliski – luteriskās draudzes informatīvo izdevumu „Vēstis no Katedrāles" un uzzināt par tuvākajiem draudzes pasākumiem no paziņojumiem un afišām.
Elektroniskais resurss „Daugavpils Baznīckalns” tapa šī gada jūnijā. Resurss ietver visu četru Baznīckalna dievnamu vēstures, arhitektūras un interjera aprakstus un draudžu garīdznieku biogrāfijas.
2014. gada 23. augustā apritēs 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas, miermīlīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai izveidotu 600 km garu cilvēku ķēdi cauri trim Baltijas valstīm un apliecinātu to centienus pēc brīvības.
2009. gadā šī protesta akcija tika iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”. Šajā reģistrā ir ietverti nozīmīgākie dokumenti, kas atspoguļo vēsturiskās akcijas sagatavošanu un norisi. Taču tāda mēroga notikums ir jādokumentē vispusīgi, ņemot vērā arī cilvēku individuālās pieredzes, kas, kopā saaustas, veido Baltijas valstu iedzīvotāju kopīgo sociālo atmiņu.
Šī iemesla dēļ, atzīmējot Baltijas ceļa 25. gadadienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā īsteno projektu „Baltijas ceļa stāsti”. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par Baltijas ceļa notikumiem, apkopojot cilvēku atmiņu stāstus un padarot tos pieejamus arī nākamajām paaudzēm gan virtuālajā vidē, gan muzeju un bibliotēku kolekcijās. Projekts aicina ikvienu laikabiedru fiksēt savu Baltijas ceļa pieredzi, lai kāda tā arī nebūtu bijusi: piedalīšanās, lēmums nepiedalīties vai arī dalība kādā no atbalsta akcijām citviet pasaulē. Līdz šī gada 30. oktobrim ikviens ir aicināts aizpildīt Baltijas ceļa stāstu formu (http://www.thebalticway.eu/stasti/), kurā būs iespējams aprakstīt savas domas, jūtas un pieredzēto, kā arī atzīmēt kartē vietu, kur Baltijas ceļā ir stāvēts 1989. gadā vai, hipotētiski, varētu stāvēt 2014. gadā. Projekta rīkotāji ir padomājuši arī par iespēju stāstiem pievienot digitalizētas aculiecinieku fotogrāfijas vai video materiālus.
Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles 2014. gada jūlijā no Latvijas Bankas saņēma vērtīgu grāmatu dāvinājumu – atjaunotajam latam veltītu izdevumu „Lata naudas zīmes. Lats Coins and Notes. 1993 - 2013”. Dāvinājuma nolūks – darīt šo izdevumu pieejamu pēc iespējas plašākai sabiedrības daļai.
Bagātīgi ilustrētajā izdevumā ietvertas visas lata naudas zīmes – banknotes, apgrozības monētas, t.sk. īpašā dizaina 1 lata monētas ar ierobežotu tirāžu, un jubilejas un piemiņas monētas. Naudaszīmju ilustrācijas ir papildinātas ar informāciju latviešu un angļu valodā par to raksturlielumiem un dizaina kultūrvēsturisko kontekstu un vēstījumu, kas ļāvis tām kļūt par Latvijas kultūras kanona sastāvdaļu. Izdevumā arī atspoguļots Latvijas sabiedriskajās aptaujās un starptautiskos konkursos sniegtais novērtējums par lata jubilejas un piemiņas monētām. Šis izdevums varētu būt īpaši noderīgs topošajiem ekonomistiem un māksliniekiem.
2014. gada 5. augustā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks mākslinieces Agras Ritiņas gleznu personālizstādes „Pļava” atklāšana.
Iedvesmu izstādē apskatāmajiem darbiem māksliniece ir guvusi dabā. Gleznas vēsta par autores impresijām, kas gūtas, izsekojot pļavā notiekošajām pārmaiņām plaukšanas un ziedēšanas gadalaikā.
„PĻAVA ir skaista, sentimentāla, ziedoša un jau pārziedējusi! Mainīga! Klusa un skaņa – kukaiņu sanēšana, spārnu švīkstēšana, smilgu skaru saskaršanās, silta gaisa virmošana! Krāsaina – pieneņu klājs, margrietiņu pļava, āboliņa klajums, pagājušā gada sakritušās lapas, silts zāles zaļums! Saulaina vai lietū mazgājas!” Tā izstādes ekspozīcijas tematiku raksturo Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles pasniedzēja, māksliniece Daina Manuško.
Noslēdzies Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra rīkotais domrakstu konkurss bērniem „Kā atmodināt Saulcerīti?”, kura ietvaros dalībnieki radīja oriģinālus sacerējumus par seno glābējvaroņa tēmu, ienesot tajā mūsdienīgas nianses un variācijas. Konkursa pirmā kārta risinājās Daugavpils skolās un bibliotēkās šī gada pavasarī. Aprīlī otrajai kārtai no Daugavpils tika virzīti deviņu skolēnu domraksti. Kopumā konkursa otrajā kārtā tika saņemti 259 darbi. Tos vērtēja kompetenta žūrija – rakstnieks Māris Rungulis, Jūrmalas Dubultu bērnu bibliotēkas vadītāja Inguna Radziņa un Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore Velga Līcīte. Esam lepni, ka 69 laureātu vidū ir arī četri daugavpilieši – Laima Unzule, Jana Zabarovska, Oksana Grigorjeva un Mārcis Pīnups.
Projekta turpinājumā 69 uzvarētāju darbi tiks izdoti grāmatā, kas dos iespēju visiem interesentiem iepazīt jaunu 21. gadsimta leģendu par Stikla kalnu, Antiņu un Saulcerīti un uzzināt, kā šo seno tēmu redz un risina mūsdienu bērni un jaunieši. Visi uzvarētāji dāvanā saņems jaunās grāmatas autoreksemplāru, kā arī ielūgumu 8. septembrī Starptautiskajā rakstpratības dienā doties uz Rīgu un piedalīties grandiozā karnevālā, kas risināsies Rīgas 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu cikla ietvaros. Bez tam, 5 oriģinālāko stāstu autori, kuru vārdi tiks paziņoti augusta sākumā, karnevāla dienā kāps Rātsnama balkonā, lasīs fragmentu no sava sacerējuma, kā arī saņems īpašas balvas.
2014. gada jūlijā, Baltkrievijas neatkarības svinību mēnesī, Daugavpils pilsētas dome saņēma vērtīgu grāmatu dāvinājumu – fotoalbumu divos sējumos „Baltkrievija: radīšanas laikmets”. Dāvinājums tika nodots glabāšanā Latgales Centrālajai bibliotēkai, lai padarītu to pieejamu pēc iespējas lielākam interesentu skaitam. Albumu veido divi apjomīgi sējumi, kas ļauj gūt detalizētu vizuālu priekšstatu par 250 Baltkrievijas Republikas pilsētvides un lauku objektiem.
Vai zini, ka ne tikai Veronā Itālijā, bet arī tepat Rīgā atrodams slavenais “Džuljetas balkoniņš”? Kā to atrast? Uz šo un daudzām citām neparastām vietām Latvijā aizved jaunā bezmaksas mobilā aplikācija Letonika Ceļo. Baltijā vadošā informācijas un valodu tehnoloģiju kompānija Tilde ikvienam sarūpējusi iespēju labāk iepazīt Latviju, piedāvājot vairāk nekā 2000 apskates objektu un 60 tūrisma maršrutu — gan plaši zināmus, gan ceļotājiem mazāk pazīstamus. Mobilā aplikācija Letonika Ceļo ir kā profesionāls gids, kas vedina iepazīt un izzināt Latvijas kultūras mantojumu, ģeogrāfiju, dabu, kultūrvidi un vēsturi.
Letonika Ceļosatura avots ir digitālais zinību resurss letonika.lv, kura attēlu, audio un video Latvijas kultūrvēstures kolekcija pārsniedz 10 000 vienību. “Veidojot Letonika Ceļo, mūsu mērķis ir padarīt pieejamu mobilajā vidē to unikālo saturu, kas atrodams portālā letonika.lv un ļauj ikdienā ieraudzīt blakus esošās Latvijas kultūrvides un dabas bagātības. Ceram, ka Letonika Ceļo veicinās interesi par Latviju jauniešu un citu vecumu ceļošanas entuziastu vidū,” stāsta letonika.lvvadītāja Anita Vasiļjeva.Ceļveža unikālo saturu veidojuši gan tūrisma nozares profesionāļi, gan vietējie novadu entuziasti, tāpēc tajā pieejamas arī tādas vietas un maršruti, kas nav atrodami standarta tūrisma ceļvežos, piemēram, Kino maršruts, Zudušo mājvietu dižkoku maršruts, Folkloras taka Gaujienā un daudzi citi.
Rakstniecības un mūzikas muzejs aicina sabiedrību iesaistīties topošās ekspozīcijas Dziesma veidošanā, stāstot par dziesmas un dziedāšanas nozīmi savā dzīvē.
Daugavpils iedzīvotājus muzeja darbinieki ielūdz uz tikšanos trešdien, 30. jūlijā, plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā (Rīgas ielā 22A), kur ikviens aicināts pastāstīt par kādu īpašu dziesmu vai ar dziedāšanu saistītu notikumu savā dzīvē. Intervijas notiks nepiespiestā gaisotnē pie kafijas vai tējas tases.
Iedzīvotāju stāstus izmantos, veidojot Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīciju Dziesma, kuru plānots atklāt 2016. gada pavasarī līdz ar rekonstruēto muzeja ēku Rīgā, Pils laukumā 2. Pamatojoties uz dziesmas un dziedāšanas tradīcijas nozīmību Latvijas kultūrā, ekspozīcijaiecerēta kā muzeja dāvana Latvijas Republikas 100 gadu jubilejā. Ekspozīcijas struktūra tiks veidota, Latvijas dziesmu vēsturi stāstot caur mūsdienu cilvēka dzīves ritējumu. Līdzīgi kā Krišjāņa Barona tautasdziesmu kārtojumā, ekspozīcijas ietvaros cilvēks piedzims, augs, izies cauri noteiktai sociālajai pieredzei, ieaugs savas kopienas mantojumā un kļūs jau par nākamās paaudzes bāzi. Līdz ar to šodienas Latvijas iedzīvotāju iesaiste ekspozīcijas izveidē ir ļoti nepieciešama.
Turpinot sadarbību ar kaimiņvalstu publiskajām bibliotēkām, Latgales Centrālā bibliotēka noslēdza sadarbības līgumu ar Vitebskas pilsētas Centrālo bibliotēku (Baltkrievijas Republika).
Sadarbības līgums paredz pieredzes apmaiņas semināru un konferenču organizēšanu bibliotekāriem, kopīgu pārrobežu projektu, kas vērsti uz turpmāko bibliotēku darbības pilnveidošanu, izstrādi, kā arī citu pasākumu organizēšanu.
Vasaras brīvlaikā Daugavpils bērniem un jauniešiem ir iespēja piedalīties lasītveicināšanas programmā „Skaistā vasara bibliotēkā”, kuras ietvaros katru ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 visās Latgales Centrālas bibliotēkas filiālēs tiek organizēti daudzveidīgi interaktīvi pasākumi.
Pašlaik lasītveicināšanas programmā darbojas 160 enerģiski, rosīgi un atraktīvi dalībnieki, kuriem tiek piedāvāta virkne interaktīvu pasākumu: literārie rīti, dzejas stundas, radošās darbnīcas, attīstošas spēles un viktorīnas, virtuāli un literāri ceļojumi, izzinošas un tematiskas stundas par dabu, dzīvnieku un augu valsti, apkārtējo vidi, Daugavpili un dažādām pasaules valstīm.
Latgales Centrālajā bibliotēkā 2014.gada 1.jūlijā tiks atklāta literārā izstāde Daugavpils Baltkrievu kultūras centra un Baltkrievu kultūras un izglītības biedrības „Uzdim” bibliotēkas fondiem „Daudzveidīgā Baltkrievijas kultūra”.
3.jūlijā Baltkrievijas Republika atzīmē galvenos valsts svētkus – Neatkarības dienu. Šim notikumam arī tiks veltīta grāmatu izstāde, ko organizē Baltkrievu kultūras centrs sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku.
Būs apskatāmas vairāk par 60 grāmatām par Baltkrieviju baltkrievu, krievu, angļu un latviešu valodā. Eksponāti stāsta par Baltkrievijas folkloru, mūziku, teātri, literatūru un tūrismu.
Š.g. 1. jūlijā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notiks fotoizstādes „Mēs esam!” atklāšana. Šī izstāde ir par bērniem ar autismu, viņu priekiem un skumjām, noslēpumainību un sirsnību.
Autisms – organisma bioloģiski un neiroloģiski traucējumi, kas ietekmē bērna attīstību. Vēl aizvien nav precīzi zināms cēlonis vai cēloņi, kas izraisa autismu un neeksistē zāles, bet agrīna diagnostika un kompleksa rehabilitācija spēj ievērojami uzlabot šo bērnu dzīves kvalitāti – iemācīties komunicēt, apmeklēt skolu un dot iespēju dzīvot patstāvīgu un pilnvērtīgu dzīvi. Tāpēc šiem bērniem ir nepieciešama mūsu palīdzība, atbalsts, sapratne un mīlestība.
2014.gada 3. jūlijā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks fotostudijas „Ezerzeme-F”izstādes „Daba ienāk pilsētā” atklāšana.
Daugavpils ir Latvijas otrā lielākā pilsēta, kur viss savijas vienā kamolā, kur sava daļa ir arī dabai, neskatoties uz to, ka cilvēks cenšas iekārtoties kā viņam tīk un ne vienmēr rēķinās ar dzīvās dabas likumiem. Augi ir pieraduši augt tur, kur tie ir iesējuši sēklas - vienalga vai tā ir ceļmala, vai asfalta sprauga, vai mājas jumts. Tie cīnās par izdzīvošanu un pielāgojas apstākļiem.
Kopumā izstādē būs apskatāmas apmēram 50 fotogrāfijas, kas parāda pilsētas un dabas attiecības. Dažās bildēs daba draudzējas ar cilvēka rīcību, citās – cīnās par izdzīvošanu pretēji cilvēku veidotajām laikmetīgajām konstrukcijām. Atsevišķos darbos ir paveicies iemūžināt to, ko ar neapbruņoto aci ir ļoti grūti pamanīt.
Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiālbibliotēkas aicina bērnus, jauniešus un viņu vecākus iesaistīties lasītveicināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, ko jau 14 gadus visā Latvijā īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, Latvijas Republikas Kultūras ministriju (KM) un Valsts Kultūrkapitāla fondu (VKKF).
Pieteikties dalībai „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā” var jebkurā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē:
Bērnu bibliotēkā „Zīlīte”, Mihoelsa ielā 58, tālr. 65421750 Gaismas bibliotēkā, Gaismas ielā 9, tālr. 65455648 Jaunbūves bibliotēkā, 18.Novembra ielā 161, tālr. 65438173 Pārdaugavas bibliotēkā, Komunālā ielā 2, tālr. 65423339 Piekrastes bibliotēkā, Aveņu ielā 40, tālr. 65430311 Ceriņu bibliotēkā, Lauska ielā 16, tālr. 65430660
Šī gada 14. - 20. jūnijā notiks velobrauciens par bibliotēkām 2014 „Baltic Star”, kura dalībnieki veiks aptuveni 300 km garu ceļojumu no Preiļiem (Latvija) līdz Kauņai (Lietuva).
Piecu dienu laikā vienpadsmit velobrauciena dalībnieki apmeklēs vairākas Latvijas un Lietuvas bibliotēkas, lai iepazītos ar to darbu, kopīgi meklētu jaunus izaicinājumus, kas saistīti ar bibliotēkas darba sfēru, kā arī rastu risinājumus un idejas bibliotēku attīstībai nākotnē. 14. jūnijā velobrauciena dalībnieki apmeklēs arī Latgales Centrālo bibliotēku un Bērnu bibliotēku "Zīlīte".
Lai izveidotu ceļojošo fotoizstādi, Latgales Centrālā bibliotēka organizē fotokonkursu„Latgales bibliotekārs- radošuma avots”, kas dos iespēju iepazīt Latgales bibliotekārusdarbā un atpūtā.Nolikums tiks izsūtīts visām Latgales reģiona bibliotēkām, lai fotokonkursā iesaistītos pēc iespējas vairāk Latgales reģiona, novada un pagastu bibliotēkas un izveidotu kolorītu un interesantu ekspozīciju.
Latgales Centrālā bibliotēka (turpmāk-LCB) piedalījās Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītajā Latgales kultūras programmas 2014”projektu konkursā ar projektu Latgales reģiona publisko bibliotēku darbinieku konference „Pi gaismys olūta veļdzietīs nuoc…” Projekts saņēma mērķprogrammas finansiālo atbalstu 1400 EUR apmērā. Šos līdzekļus tiek plānots izlietot Latgales reģiona publisko bibliotēku darbinieku konferences organizēšanai 2014.gada 18.-19.septembrī un ceļojošās fotoizstādes „Latgales bibliotekārs- radošuma avots” sagatavošanai, kas tiks atklāta konferences laikā. Lai sagatavotu fotoizstādi, tiks izsludināts konkurss, kas dos iespēju saņemt foto darbus no visas Latgales un izveidot kolorītāku ekspozīciju. Fotoizstāde „Latgales bibliotekārs- radošuma avots” projekta darbības laikā tiks izstādīta arī Rēzeknē un Preiļos, bet vēlāk pēc pieprasījuma to varēs apskatīt visi interesenti.
Gatavojoties Starptautiskajai veco ļaužu dienai, LCB filiāle Ceriņu bibliotēka aicina Daugavpils pilsētas iedzīvotājus dalīties atmiņu stāstos par saviem vecvecākiem un piedalīties stāstu un zīmējumu konkursā„Mīļā omīte un jaukais opītis!”. Atmiņu stāstus rakstiskā formā (kas var būt gan daži teikumi, gan arī garāki stāstījumi) un zīmējumus aicinām iesūtīt elektroniski uz e-pasta adresi tatjana.zahare@lcb.lv vai arī iesniegt tos LCB filiālē Ceriņu bibliotēkā (Lauska iela 16, Daugavpils) no 2014. gada 3. jūnija līdz 1. septembrim.
2014. gada 1. oktobrī LCB filiālē Ceriņu bibliotēkā notiks svētku vakars senioriem „Gadiem pāri – ar smaidu un dziesmu”, uz kuru tiks aicināti konkursā „Mīļā omīte un jaukais opītis!” dalībnieki, bibliotēkas lietotāji–seniori kopā ar mazbērniem un visi interesenti. Pasākuma dalībniekus gaidīs radošo darbu izstāde un jauki pārsteigumi.
No 30. maija līdz 2014. gada 2. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) apskatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas izstāde „Diena kopā ar bibliotekāru”, kas tapusi sadarbībā ar fotomākslinieku Imantu Urtānu.
Izstādē redzamie portreti ir mākslinieka atbilde uz jautājumu, kāds ir 21. gadsimta bibliotekārs. Bibliotekārs šodien ir gan informācijas speciālists, gan, tāpat kā senāk, cilvēks, ar kuru mēs varam parunāt par vienu no savām intīmākajām nodarbēm – lasīšanu.
Bibliotekārs zina, ko mēs lasām, tāpēc viņš zina par mums vairāk nekā daudzi citi cilvēki. Bibliotekārs ir medijs starp mums un pasaules kultūras mantojumu. Bet bibliotēka nav tikai mantojuma krātuve. Tā ir arī ir komunikācijas centrs, un bibliotekārs ir šīs komunikācijas moderators.
Pilsētas svētku ietvaros sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi š.g. 4. jūnijāplkst. 14.00Latgales Centrālās bibliotēkaslasītavā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks izstādes „Vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāju veltījums pilsētai” atklāšanas pasākums.
Piedalīties izstādē ir aicināti visi minēto mācību priekšmetu skolotāji. Izstādē būs apskatāmas gleznas un radošie darbi, veidoti dažādās tehnikās. Izstādes mērķis ir popularizēt skolotāju radošās izpausmes, kā arī parādīt mūsu pilsētas pedagogu talantus mākslā.
Siltākajā un saulainākajā gadalaikā – vasarā, 11. jūlijā tiek atzīmēta Vispasaules šokolādes diena. Šo dienu 1995.gadā iedibināja franči. No tā laika šie saldie svētki ir ļoti populāri. Tas ir tas našķis, kas neatstāj vienaldzīgus ne jaunus, ne vecus, jo šokolādei piemīt ļoti daudz labu īpašību.
Mums visiem par lielu prieku un lepnumu, Latvijā darbojas lielākais saldumu ražotājs visā Baltijā AS ,,Laima”. Daudzu gadu garumā ,,Laima” lolo un attīsta šokolādes ražošanas tradīcijas, turpinot Latvijas saldumu ražošanas pieredzes un kvalitātes veiksmes stāstu.
Kā rodas šokolāde, kāds izskatās ,,šokolādes koks”, šokolādes kalns, šokolādes muzejs, uzņēmums ,,Laima”?
Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā no 2.jūnija ir apskatāma fotogrāfa Vjačeslava Šarkela fotoizstāde „London through lights, shadows and lines”.
Katrs jaunais fotogrāfs aizvien pa savam izdzīvo uzkrāto pieredzi un sniedz savu redzējumu par apkārtējo realitāti. Tas ir intelekta un domas darbs, kas caur it kā nedzīvu tehniku ļauj mums ielūkoties konkrēta cilvēka izjūtās un novērojumos fotogrāfiju radot.
Daugavpils pilsētas svētku ietvaros 2014.gada 3.jūnijā plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) notiks elektroniskā resursa „Daugavpils Baznīckalns” prezentācija.
Baznīckalns ir unikāls objekts Daugavpils Jaunbūves rajonā, kur salīdzinoši nelielā teritorijā atrodas visu četru Latgales galveno konfesiju dievnami: Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīca, Mārtiņa Lutera katedrāle, 1.vecticībnieku kopienas lūgšanu nams un Sv. Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle.
Informācija par Baznīckalnu līdz šim ir maz pētīta, tā ir sadrumstalota un izkliedēta pa grāmatām, preses izdevumiem un dažādu institūciju interneta vietnēm. Tādēļ Latgales Centrālā bibliotēka nolēma izveidot elektronisko resursu „Daugavpils Baznīckalns”. Projekta pamatmērķis ir apkopot vienuviet, sistematizēt un padarīt brīvi pieejamus Latgales Centrālās bibliotēkas krājumā esošos materiālus par šiem sakrālās arhitektūras objektiem ikvienam interneta lietotājam. Datu bāzes izveides nolūks ir arī rosināt daugavpiliešos interesi par pilsētas kultūras mantojumu un veicināt lokālpatriotismu.
Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles aicina bērnus un jauniešus iesaistīties lasītveicināšanas programmā „Skaistā vasara bibliotēkā”
Jau 3 gadus pēc kārtas vasaras brīvlaikā no 5. jūnija līdz 21. augustam Daugavpils bērni un jaunieši tiek aicināti iesaistīties lasītveicināšanas programmā „Skaistā vasara bibliotēkā”, ko īsteno Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles.
Lasītveicināšanas programmas moto – „Atnāc pats un aicini līdzi draugu!”. Programmas mērķis – dot iespēju bērniem un jauniešiem kopā ar draugiem interesanti un lietderīgi pavadīt brīvo laiku pilsētas bibliotēkās, lasot grāmatas, spēlējot spēles, skatoties filmas, kā arī piedaloties diskusijās, viktorīnās un konkursos.
Š.g. 29. maijā plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks mācību seminārs "Elektroniskā vide un e-pakalpojumi" publisko bibliotēku bibliotekāriem un citiem interesentiem, ko izstrādājis Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), iesaistot Latvijas Valsts radio un televīzijas centru, Valsts ieņēmumu dienestu (VID), Lauku atbalsta dienestu (LAD) un Uzņēmumu reģistru.
Mācību semināra “Elektroniskā vide un e-pakalpojumi” mērķis ir iepazīstināt Latvijas publisko bibliotēku bibliotekārus un citus interesentus ar jaunāko informāciju e-pakalpojumu un dažādu valsts izveidoto e-iespēju jomā, uzskatāmi demonstrējot dažādu risinājumu piedāvātās iespējas, kas var noderēt bibliotekāriem, konsultējot bibliotēkas apmeklētājus.
Sadarbībā ar ASV vēstniecību Rīgā un Daugavpils Universitātes angļu valodas katedru 13. maijā plkst. 11.30 Daugavpils Universitātē (Vienības iela 13, 404. aud.) notiks fotogrāfijas vēsturnieces un praktizējošās kuratores Deboras Bellas lekcija „Laikmetīgā fotogrāfija ASV”. Lekcija notiks angļu valodā. Visi interesenti var pieteikties pa tālr.: 654-22483 vai sūtīt savu vārdu, vecumu un nodarbošanos (amatu, studiju vietu) uz e-pastu: natalija.oseverova@lcb.lv
Debora Bella ir vērtējusi un tirgojusi fotomākslu jau vairāk nekā divdesmit gadu. Viņas aizraušanās ar fotogrāfiju sākās pusaudzes gados, strādājot par brīvprātīgo Vokera Mākslas centrā (Walker Art Center) Mineapolē, kur Debora Bella pirmoreiz saskārās ar tādiem avangarda māksliniekiem kā Tvaila Tarpa (Twyla Tharp) un Merss Kaningems (Merce Cunningham). Viņa ir strādājusi kā ārštata fotogrāfe un fotogrāfa asistente Ņujorkā, bet mākslas tirgotājas karjeru uzsāka Sandera galerijā (Sander Gallery), kur strādāja ar vācu un čehu fotogrāfu, tai skaitā Augusta Sandera (August Sander), vintāžas darbiem. Deboras Bellas privātajā galerijā Čelsijas rajonā Ņujorkā (2000-2011) varēja atrast tādu meistaru kā Diānas Arbusas (Diane Arbus), Viljama Eglestona, Garija Vinogranda (Garry Winogrand), Lizetes Modelas (Lisette Model) un citu slavenu fotogrāfu darbus.
No š.g. 13. maija līdz 3. jūnijam Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā būs skatāma daugavpilietes Rifas Šerstas floristikas darbu izstāde „Ceļā uz pavasari”.
Rifa Šersta ir Latgales Centrālās bibliotēkas lietotāja. Vairāk nekā 15 gadus nodarbojas ar floristiku.
Floristika ir dabas krāsu, aromātu un asociāciju brīnišķīga pasaule. Tas ir dekoratīvi lietišķās mākslas veids, kurā top oriģinālas buķetes, vainagi, kolāžas, gleznas, panno, kompozīcijas, bet darbu radīšanai tiek izmantoti dažādi dabas materiāli un ne tikai.
Visām Latvijas pašvaldību publiskajām bibliotēkām bez abonēšanas maksas jau vairākus gadus ir pieejama Lursoft Laikrakstu bibliotēkas datubāze.
Lursoft datubāzēs ir ietverti vēl daudzi citi studiju un pētnieciskajam darbam nepieciešamie resursi, kas pieejami tikai par maksu.
Lursoft izstrādājis izglītības iestāžu studentiem īpašu piedāvājumu, kas ļauj saņemt nepieciešamos datus sekmīgākai studiju darbu izstrādei.Aktivizējot pieeju, studentam tiek dota iespēja divu mēnešu periodā saņemt studiju darbu izstrādei nepieciešamo informāciju par uzņēmumiem, to finanšu rādītājiem, saistītajām personām u.c.
2011. gada 14. oktobrī Maskavas centrā Ārzemju literatūras bibliotēkas dārzā tika atklāts Svētā Jāņa Pāvila II piemineklis, kurš ir novietots līdzās Čārlza Dikensa, Leonarda da Vinči, Mahatma Gandija, Aleksandra Meņa un daudzu citu izcilu pasaules mēroga kultūras un mākslas pārstāvju pieminekļiem. Dabiska izmēra bronzas statuja attēlo Romas pāvestu Jāni Pāvilu II smaidīgu, sēžam uz krēsla un rokās turot Bībeli, kuras atvērumā lasāmi Jāņa evaņģēlija ievada vārdi „Iesākumā bija Vārds”.
Idejas autors pieminekļa veidošanā ir krievu kinorežisors, sabiedriskais darbinieks un organizācijas „Starptautiskais dialogs” direktors Grigorijs Amnuels, kurš grāmatā ir aprakstījis tā tapšanas vēsturi. Autors ir ticies ar daudzu valstu līderiem un ievērojamām personībām, tomēr tikšanās ar Jāni Pāvilu II sirdī un atmiņā atstājusi visdziļākos pārdzīvojumus - Viņa skatiens, Viņa svētība, Viņa teiktie vārdi. Pēc šīs vizītes, kad pāvests jau bija ļoti slims un pusgadu pirms viņa pontifikāta beigām, G. Amnuelam radās ideja par pieminekli, kuru vēlāk veidoja Nopelniem bagātais Ukrainas mākslinieks Aleksandrs Vasjakins un krievu tēlnieki Iļja un Ņikita Fjoklini.
2014.gada 7.maijā Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā tika noorganizēta radošā darbnīca „Mīļlietiņa māmiņai”, kuras laikā Daugavpils Saskaņas pamatskolas 4. klases skolēni darināja dāvanu māmiņai.
LCB bibliotekāru vadībā 27 atraktīvi un enerģiski skolēni pagatavoja krāsainas filca puķītes savām māmiņām.
Skolēnu aktivitāte izpaudās ļoti radoši. Ar lielu entuziasmu tika grieztas dažādu krāsu un lieluma filca puķītes, kuras pēc tam sašūtas kopā un ar līmi piestiprinātas pie koka kātiņa.
Latgales Centrālā bibliotēka aicina Daugavpils iedzīvotājus iesaistīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Nozaru literatūras centra rīkotās izstādes „Bēgt un atgriezties: Pirmā pasaules kara pieredze” ekspozīcijas papildināšanā ar savā rīcībā esošajiem vizuālajiem un rakstītajiem materiāliem (fotogrāfijām, attēliem, vēstulēm, dokumentiem, dienasgrāmatām, iespiestajiem materiāliem), kuros atspoguļojas Latvijas Pirmā pasaules kara bēgļu pieredze, tai skaitā, evakuācija/bēgšana uz Vidzemi un Krieviju, dzīve bēgļu gaitās un atgriešanās Latvijā.
Materiālus lūdzam iesniegt ieskenētā veidā Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, sūtot uz e-pasta adresi maija.krumina@lnb.lv vai inga.vovcenko@lnb.lv.Atsevišķos gadījumos tiks pieņemti arī paši objekti.
NVO Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) ar biedrības „Ascendum” atbalstu uzņēmusies iniciatīvu bērnu dzejas gadagrāmatas „Garā pupa” tradīcijas atjaunošanā.
Atjaunotajam izdevumam iecerēta 6 nodaļu struktūra, kur viena nodaļa būs ar pašu bērnu sacerētiem dzejoļiem. Tāpēc Latgales Centrālās bibliotēka un tās filiāles aicina Jaunos dzejniekus līdz 16. maijam elektroniskā formā atsūtīt savus dzejoļus uz e-pasta adresi – anna.pakere@lcb.lv.
Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles piedāvā lietotājiem datubāzes Polpred.com Обзор СМИ bezmaksas izmēģinājuma versiju no 30.04.2014. līdz 15.10.2014.
Polpred.com Mediju apskats ir Krievijas datubāze, kas satur pilntekstu publikācijas no ziņu aģentūrām un preses izdevumiem. Datubāzē ir pieejami materiāli 53 nozarēs, tajā ir iekļautas ziņas no aptuveni 600 avotiem, par 235 valstīm un teritorijām, intervijas un raksti par 6000 personām.
Materiālus var sakārtot pēc valsts, nozares, ziņu avota, publicēšanas datuma un citiem kritērijiem, kā arī pārnest WORD dokumentā un izdrukāt.
Datubāze ir pieejama no LCB un tās filiāļu datoriem.
Sīkāka informācija pie konsultanta (LCB lasītava, 2.stāvs)
Šogad 1. maijā aprīt 10 gadi kopš Latvija pievienojās Eiropas savienībai. Atzīmējot šo notikumu, 7. maijā no plkst. 13.00 līdz 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā notiks diskusija „10 gadi – pārmaiņas un ieguvumi no dalības Eiropas Savienībā”.
Diskusijā tiks runātspar to, kā esam dzīvojuši un attīstījušies Eiropas Savienības sastāvā, atcerēsimies savas un citu prognozes, pārbaudīsim, kā tās ir piepildījušās un kādas tās ir šodien.
Daugavpilī ir noslēgusies Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra projekta „Gribu iet uz bibliotēku!” 1. kārta – domrakstu konkurss „Kā atmodināt Saulcerīti?”. Šī gada 24.aprīlī Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” tika organizēta tikšanās tiem domrakstu autoriem, kuri izvirzīti piedalīties 2.kārtā. Domrakstus vērtēja ne tikai latviešu valodas filologi un bibliotekāri, bet arī Daugavpils Universitātes Latviešu literatūras un kultūras katedras docētāja Ingrīda Kupšāne un jaunā dzejniece Zaiga Lāce, kura raksta latgaliešu valodā.
Domrakstu konkursā visaugstāko vērtējumu ieguva Daugavpils Valsts ģimnāzijas 8.a klases skolniece Viktorija Krilova, kā labākie tika atzīti arī Lienes Nitišas, Rolanda Smirnova, Oksanas Grigorjevas, Laimas Unzules, Maksima Jerofejeva, Annas Ķipures, Janas Zabarovskas un Mārča Pīnupa domraksti. Minēto skolēnu domraksti tika nosūtīti uz Rīgu – uz Bērnu literatūras centru, cerot, ka vēlreiz izvērtējot jauniešu darbus, tie tiks publicēti kopīgā grāmatā.
Laikam grūti būtu atrast cilvēku, kurš ezi nepazīst, un katram droši vien šķiet, ka par šo dzīvnieku jau nu gan viņam viss ir zināms... Ezis starp zīdītājiem – līdzīgi kā baltais stārķis starp putniem – izsenis izraisījis ļaudīs simpātijas, bieži pieminēts tautasdziesmās, pasakās. To varētu izskaidrot ar ezīšu vēlēšanos apmesties uz dzīvi cilvēku tuvumā: ne vien lauku viensētās un ciematos, bet arī pilsētu, pat lielu pilsētu, nomalēs, dārzos, parkos, apstādījumos.
Šoreiz uz veselām divām nedēļām ezis ir apmeties Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā!!!
Slāvu kultūras dienu Daugavpilī ietvaros š.g. 6. maijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā tiks organizēts pasākums „Krievu klasikas pasaulē”. Pasākuma laikā notiks Daugavpils Krievu kultūras centra literāro konkursu uzvarētāju apbalvošana. Gada laikā centrs organizēja literāro konkursu veltītu krievu fabulu rakstnieka Ivana Krilova 245. dzimšanas dienai un literāro konkursu slavena krievu dzejnieka Mihaila Ļermontova 200 gadu jubilejai. Pasākumā tiks apbalvoti bērni, kas uzvarēja dažādās nominācijās.
No 2014. gada 2. maija Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā būs apskatāma mākslinieces Oksanas Barkovskas personālizstāde „Logi”.
Oksana Barkovska ir dzimusi 1976. gadā Jūrmalā. Skolas laikā mācījās pie mākslinieka Antona Vaivoda. 1998. gadā absolvēja Daugavpils Pedagoģisko Universitāti kā sākumskolas un vizuālās mākslas skolotāja, 2010. gadā ieguva mākslas zinātņu profesionālo grādu Daugavpils Universitātē.
2014. gada 6. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks mākslinieka Oskara Jansona personālizstādes „Glezniecība” atklāšana.
Oskars Jansons ir dzimis Rēzeknē. Spilgtākie bērnības iespaidi saistās ar Nautrēnu pagasta mazajos un lielajos Putājos pavadīto laiku. Latgales pļavas, siena laiks, rudens un pavasaris – motīvi, kas vēlāk raduši atspulgu mākslinieka radošajā darbībā.
Sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā š.g. 7. maijā plkst. 15.00 notiks Daugavpils vispārizglītojošo skolu 7. – 8. klašu skolēnu vizuālās mākslas olimpiādes dalībnieku darbu izstādes „Katram sava saule” atklāšana.
Vizuālās mākslas olimpiāde notika 2014. gada 17.aprīlī, kurā piedalījās 44 Daugavpils vispārizglītojošo skolu 7.-8. klašu skolēni. Katram dalībniekam grafikas tehnikā bija jāuzzīmē darbs par tēmu „ Katram sava saule”. Darbus vērtēja Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas „Saules skola„ pasniedzējas. Tika piešķirtas 6 pirmās vietas, 6 otrās vietas, 6 trešās vietas un 9 atzinības raksti.
Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku projekta „Tikšanās Latvijas novadu bibliotēkās” ietvaros 2014. gada 22. aprīlī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notiks tikšanās ar rakstnieci Māru Svīri (Māra Kaijaka).Tikšanos vadīs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvā centra projektu vadītāja Liega Piešiņa.
22. – 26. aprīlī visās Latvijas publiskajās bibliotēkās tiek atzīmēta Bibliotēku nedēļa, kas pirmo reizi tika organizēta 1997. gadā pēc Latvijas Bibliotekāru biedrības ierosinājuma.
Veselības ministrija 2014. gadu pasludinājusi par Ģimenes veselības gadu, lai veicinātu savlaicīgu pacientu aprūpi un slimību diagnostiku primārās veselības aprūpes posmā. Tāpēc šogad Bibliotēku nedēļa ir veltīta veselībai un tās vadmotīvs ir „Informēts un vesels!”.
No 2014.gada 11.aprīļa Latgales Centrālās bibliotēkas lasītavā būs apskatāma Daugavpils vispārizglītojošo skolu 5. – 9. klašu skolēnu 10. atklātās mājturības un tehnoloģiju olimpiādes „Gadalaiki – pavasaris„ dalībnieku darbu izstāde „Adatu spilventiņi”.
Katram skolēnam, kurš piedalījās olimpiādē, vajadzēja atsūtīt brīvi izvēlētās tekstiltehnoloģijās darinātu adatu spilventiņu. Pavisam žūrijas komisija no Latvijas skolām saņēma 380 skolēnu darbus. No Daugavpils skolām tika iesūtīti 42 skolēnu darbi.
Valsts olimpiādē, kura notika 12. martā Latvijas Universitātē, no Daugavpils tika uzaicinātas piedalīties 11 skolnieces.
Š.g. 9. aprīlī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notiks radošā tikšanās ar dzejnieku Jevgeņiju Golubevu.
Jevgeņijs Golubevs ir ne tikai dzejnieks, bet arī vēsturnieks, novadpētnieks, četru literāro izdevumu un vairāku bērnu grāmatu autors, avīzes „Dinaburg” literārās lappuses un citu autoru dzejas krājumu sastādītājs un redaktors. Autora darbi ir publicēti arī Krievijas, Baltkrievijas un Bulgārijas masu informācijas līdzekļos. Vairāki Jevgēnija Golubeva dzejoļi ir tulkoti latviešu, latgaliešu, baltkrievu, vācu, bulgāru valodā.
Pasākumu cikla „Vācu kultūras pavasaris Daugavpilī” ietvaros š.g. 3. aprīlī Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notika pasākums „Literārā teksta tulkošanas māksla”, kurā piedalījās tulkotāja Silviju Bricie.
Silvija Brice ir dzimusi 1958. gadā, absolvējusi Latvijas Universitātes Svešvalodu fakultāti, strādājusi dažādos Latvijas apgādos kā redaktore, pamatnodarbošanās – tulkošana. Publicēto tulkojumu kopskaits pārsniedz 150, tulkoto autoru vidū ir G. Grass. S. Rušdi, F. Kafka, H. Hese, V. Vulfa, M. Atvuda, A. Mērdoka, Dž. Orvels, S. Plāta, O. Hakslijs, E. Bērdžess, M. Kaningems, I. Makjuans, Dž. Keruaks, A. Kārtere u.c.
Tulkotāja dalijās tulkošanas darba pieredzē un atbildēja uz interesentu jautājumiem.Pasākuma laikā notika arī Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Vācu filoloģijas katedras tulkošanas konkursa dalībnieku apbalvošana.
No š.g. 2. aprīļa Latgales Centrālās bibliotēkas filiāļu apmeklētājiem un interesentiem ir iespēja iepazīties ar jaunām mākslas grāmatām no kolekcijas, kura tika iegādāta, realizējot projektu „Lasīšana – IT - Radīšana”.
Kolekcijā ir 130 grāmatas un mākslas albūmi latviešu, krievu un angļu valodā, kas aptver vispusīgu informāciju par dažādiem kultūras un mākslas virzieniem – arhitektūru, tēlniecību, glezniecību, mūziku, modi, fotomākslu u.c..
Grāmatu kolekcija ir plaša un bagāta, tāpēc, lai bibliotēku lietotājiem būtu vieglāk orientēties grāmatu klāstā, uz šīs kolekcijas pamata tika atlasītas tematiskās grāmatu kopas ar mērķi iepazīstināt plašāku lasītāju loku ar interesantākajām grāmatām.
No 2014.gada 1.aprīļa Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils 3.vidusskolas skolēnu vizuālās mākslas darbu izstāde „Dažādi”.
Izstādē ir apskatāmi 3. – 11. klašu skolēnu mākslas darbi, kuri bija radīti mācību stundās, pulciņos, ka arī skolēnu brīvajā laikā. Vizuālās mākslas skolotāja ir Daiga Vasiļjeva. Izstādes nosaukums norāda uz to, cik mēs esam dažādi. Katram cilvēkam taču ir savs pasaules redzējums!
Izstādē ir piedāvāti dažāda vecuma skolēnu darbi, kuri ir izpildīti, izmantojot gan dažādus vizuālās mākslas materiālus, gan dažādas tehnikas.
Izstādes „Dažādi” atklāšana notiks 15. aprīlī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā pilsētas Mākslas dienu ietvaros.
Vācu kultūras dienu „Vācu kultūras pavasaris” ietvaros no š.g. 28. marta līdz 22. aprīlim Latgales Centrālas bibliotēkas abonementā ir apskatāma vācu fotogrāfes Herlindes Kelblas veidotā plakātu sērija„Vācu valoda”.
Izstāde attēlo 18 vācu valodas apguvējus no visas pasaules. Fotogrāfijas un intervijas tapušas Gētes institūtos Švābu Hallā un Hamburgā. Herline Kelbla ar dziļām simpātijām un bez aizspriedumiem iemūžinājusi jauniešus un pieaugušos, iztaujājot viņus par vācu valodu. Fotogrāfijas atklāj, kādus dzīves sapņus cilvēki saista ar vācu valodas apgūšanu, kā viņiem Vācijā pietrūkst un kas viņiem tur īpaši iet pie sirds. Vācu valodai subjektīvi jāiespaido fotografēto cilvēku mērķi un cerības. Vācu valodas apgūšana atklāj arī cerību gūt profesionālus panākumus, baudīt dzīves brīvību, kā arī aizraušanos ar vācu kultūru.
Jau kopš 1967.gada daudzās pasaules valstīs 2.aprīlī (Hansa Kristiana Andersena dzimšanas dienā) tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu grāmatu diena.
Katru gadu kāda no Starptautiskās bērnu un jaunatnes literatūras padomes dalībvalstīm izvēlas tēmu un uzaicina kādu valstī pazīstamu autoru uzrakstīt vēstījumu pasaules bērniem, savukārt mākslinieks uzzīmē atbilstošu plakātu.
Šogad Starptautiskā bērnu grāmatu dienas tēma ir „Iztēlojies tautas, lasot stāstus!”,vēstuli pasaules bērniem uzrakstīja Siobhāna Parkinsone - rakstniece, redaktore, tulkotāja un na nog balvas laureāte, Īrijas bērnu balvas laureāte, aicinot visus turpināt lasīt, jo iespējams, tas ir pats labākais, ko cilvēki spēj.
Arī Daugavpils pilsētas publiskās bibliotēkas pievienojas šim aicinājumam un, atzīmējot Starptautisko bērnu grāmatu dienu, organizē daudzveidīgus pasākumus.
Par sevi dzejnieks saka tā:
"Es esmu dzimis. Absolvēju Daugavpils 4. vidusskolu. Studēju Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Televīzijas žurnālists. Desmit gadu strādāju reklāmas un kino industrijā, kopumā septiņus gadus strādāju par reklāmas, sabiedrisko attiecību un mārketinga vadītāju Latvijas komercbankā, strādāju par attīstības direktoru Izdevniecības namā „Vesti”. Dzejnieks, kas raksta arī prozu un filmu scenārijus."
Kultūras informācijas sistēmu centrs projekta „Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros piedāvā LITRES: LIBRARY datubāzes izmēģinājumu no 21.03.2014 līdz 08.04.2014.
Kompānija ЛитРес ir dibināta 2006.gadā un ir Krievijas licencēto elektronisko grāmatu izplatīšanas tirgus līderis. Kompānija sadarbojas ar lielākajām Krievijas izdevniecībām, tādām kā „Эксмо”, “ АСТ”, „ Олма Медиа Групп”, „Рипол Классик”, „Логос”, ar daudziem populāriem autoriem, piemēram, Darju Doncovu, Borisu Akuņinu, Aleksandru Mariņinu, Jevgeņiju Griškovecu u.c. Datubāze piedāvā vairāk kā 60 000 e-grāmatu, aptverot plašu daiļliteratūras žanru spektru (krievu un ārzemju literatūra, bērnu grāmatas, fantastika, detektīvromāni, piedzīvojumi, mīlas romāni, humors, publicistika), kā arī nozaru literatūru (bizness, psiholoģija, reliģija, māksla, pedagoģija, datorzinātnes), enciklopēdijas un vārdnīcas.
Sīkāka informācija pie Konsultanta (LCB lasītava, 2.stāvs).
Jau divus gadus LCB filiāle Ceriņu bibliotēka veiksmīgi sadarbojas ar Dienas aprūpes centru personām ar īpašām vajadzībām. Dienas aprūpes centra mērķis: nodrošināt cilvēkiem iespēju veidot un saglabāt kontaktus ar sabiedrību, veicināt šo personu fizisko un intelektuālo attīstību, zināšanu un iemaņu apguvi, kas nepieciešamas sekmīgai integrācijai sabiedrības dzīvē.
Pateicoties DACPGRT vadītājas Nonnas Jakubovskas un sociālās darbinieces Jeļenas Figurinas atbalstam, Ceriņu bibliotēkas darbinieki organizēja dažādus pasākumus centra apmeklētājiem: praktiskās literatūras apskatu „Grāmatas priekam un iedvesmai”, informatīvo stundu par e-resursiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām „Dažādi - vienādi”, vasarā tika organizēta ekskursija uz bibliotēku „Tā ir mana iespēju pasaule”.
Š. g. 27. martā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” notiks literārais pasākums „Ciemos pie pasaku vecmāmiņas”. Bibliotēkā viesosies īpašas vecmāmiņas – Daugavpils dzejnieces Lidija Vasaraudze un Stepanīda Miloševiča, kuras raksta dzejoļus bērniem, aicinot visus kļūt mīļākiem un gaišākiem, redzēt pasauli saules apmirdzētu. Dzejnieces pašiem mazākajiem klausītājiem lasīs ne tikai savas bērnības pasakas, bet arī iepazīstinās arī ar saviem jaunākajiem dzejoļiem.
Uz tikšanos ar dzejnieci Lidiju Vasaraudzi mēs jūs gaidām 27. martā plkst.9.30, savukārt tikšanās ar dzejnieci Stepanīdu Miloševiču notiks 27. martā plkst.10.30.
Jau piekto reizi Latvijā noritēs “E-prasmju nedēļa”, kas šogad tiks rīkota no 24. līdz 30. martam.E – prasmju nedēļa ir Eiropas mēroga sabiedrības informēšanas kampaņa, lai digitālajā laikmetā demonstrētu e-prasmju nozīmi darbā, karjeras attīstībā, ikdienā un izaugsmē kopumā.Tās mērķis ir turpināt arvien plašāk ieinteresēt sabiedrību par e-prasmju apgūšanas un pielietošanas iespējām, informēt par e-pakalpojumiem un citām iespējām, kas pieejamas e-vidē. Šogad E – prasmju nedēļas galvenās tēmas ir e-prasmes nodarbinātībai un IKT karjerai, kā arī e-prasmes ikvienam.
E-prasmju nedēļas ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles aicina interesentus piedalīties bibliotēku rīkotājās aktivitātēs, pilnveidojot e-prasmes droša interneta lietošanā, kā arī planšetdatoru, elektronisko grāmatu un LCB veidoto datubāzu izmantošanā.
Apsveicam Bērnu bibliotēku „Zīlīte”, kas saņēmusi atzinības rakstu no LNB Bērnu literatūras centra par aktīvāko un radošāko darbību lasītveicināšanas programmā „Bērnu/Jauniešu žūrija - 2013” Latgales reģionā.
Paldies visiem Bērnu bibliotēkas lasīšanas ekspertiem un īpaša pateicība visiem bibliotēkas sadarbības partneriem– izglītības iestādēm, kuras kopā ar bibliotēku strādāja dienu no dienas, lai vairotu skolēnos lasītprieku. Vislielākais lasīšanas ekspertu skaits šogad bija no Vienības pamatskolas, Saskaņas pamatskolas, 3. vidusskolas un Tabores pamatskolas.
Īpašs paldies Bērnu bibliotēkas „Zīlīte” kolektīvam par ieguldīto darbu! Lai Jūsu lietotājiem lasītprieks nepazūd un grāmatu lasīšana kļūst par neatņemamu dzīves sastāvdaļu!
Š.g. 14. martā Latgales Centrālajā bibliotēkā notika literārs pasākums „Puškina pasakas”, kas tika organizēts sadarbībā ar mūzikas skolotāju Elvīru Bestuginu. Pasākums guva lielu atsaucību, pulcējot vairāk nekā septiņdesmit skolēnu no Daugavpils 13., 15. vidusskolas, Centra vidusskolas un Krievu vidusskolas – liceja.
Pasākumu vadīja aktrise, radiožurnāliste un Latvijas Puškina biedrības pārstāve Svetlana Vidjakina. Viņa novatoriski un artistiski pastāstīja skolēniem interesantākos A.Puškina biogrāfijas faktus, lasīja pasaku fragmentus, izmantojot pēc rakstnieka pasaku motīviem veidotus zīmējumus, no sāls mīklas veidotas statuetes un gleznas. Ar Puškina pasaku palīdzību bērniem tika pasniegta mīlestības, taisnības un labsirdības stunda.
Pasākumā piedalījās arī Daugavpils bērnu un jauniešu centra „Jaunība” audzēkņi, inscenējot A.Puškina pasakas „Pasaka par caru Saltanu” fragmentu. Daudzi pasākuma dalībnieki skaitīja A.Puškina dzejoļus. Pasākuma noslēgumā visi pasākuma dalībnieki saņēma atklātnītes un kalendārus.
SIA „Lursoft” un publisko bibliotēku attīstības projekts „Trešais tēva dēls” sadarbībā ar Latvijas Banku ikgadējās iniciatīvas „Monētu dienas bibliotēkās” ietvaros organizē konkursu „Atklāj monētu noslēpumus Lursoft laikrakstu bibliotēkā!”. Konkurss norit vienlaikus ar Latvijas Bankas organizēto balsojumu par Latvijas „Gada monētu 2013”.
Konkurss sāksies otrdien, 2014.gada 11.martā un turpināsies līdz pirmdienai, 2014.gada 31.martam (plkst. 24:00). Konkurss norisināsies virtuālajā vidē – Lursoft laikrakstu bibliotēkā www.news.lv. Tā ir pieejama Latgales Centrālajā bibliotēkā un sešās tās filiālēs – Bērnu bibliotēkā „Zīlīte”, Gaismas bibliotēkā, Pārdaugavas bibliotēkā, Jaunbūves bibliotēkā, Ceriņu bibliotēkā un Piekrastes bibliotēkā.
No 2014. gada 11. līdz 14. martam Latgales Centrālā bibliotēka aicina lietotājus pieteikties angļu valodas kursiem, ko organizē ASV Informācijas centrs Daugavpilī.
Pieteikties var vienā no grupām – iesācēju grupā, dalībniekiem bez valodas priekšzināšanām vai ar valodas prasmi iesācēju līmenī, vidējā līmeņa grupā un senioru grupā. Pakalpojums ir bezmaksas un pieejams Latgales Centrālās bibliotēkas lietotājiem. Pieteikties var zvanot pa tālruni 65422483, rakstot uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv (nepieciešams norādīt savu vārdu, uzvārdu, lasītāja kartes numuru, grupu, interesējošo grupu un kontakttālruni) vai personīgi ASV Informācijas centrā, kas atrodas Latgales Centrālās bibliotēkas 4. stāvā, Rīgas ielā 22a. Līdzi jāņem Latgales Centrālas bibliotēkas lasītāja karte. Dalībnieku skaits kursos ir ierobežots.
Pirmie astoņi pretendenti ASV Informācijas centrā bezmaksas saņems amerikāņu rakstnieka Billija Kristela grāmatu “Still Foolin’ ‘Em”.
Izlasi grāmatu līdz 26. martam!
Trešdien, 26. martā, plkst. 16:30 atnāc uz ASV Informācijas centru Latgales Centrālajā bibliotēkā un ar pārējiem pasākuma dalīdniekiem diskutē par izlasīto grāmatu!
Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) aicina ikvienu piedalīties Twitter konkursā par jauno Eiropas Savienības izglītības, mācības, jaunatnes un sporta programmu Erasmus+. Katru nedēļu viens pareizo atbilžu autors saņems balvu.
Katru marta un aprīļa trešdienu @VIAA_lv Twitter kontā publiskosim vienu jautājumu par Erasmus+ aktualitātēm. Lai iegūtu iknedēļas balvu, līdz ceturtdienas plkst. 10.00 atbildi ar norādi @VIAA_LV gaidīsim Twitter.com. Pareizo atbilžu autoru vidū veiksim izlozi un uzvarētājus paziņosim nākamās dienas pēcpusdienā.
Š.g. 27. martā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkasLasītavā notiks diskusija „Latvijas kultūras kanona zīmē – Skatuves mākslas vērtības”. Pasākuma viesi ir Daugavpils teātra valdes loceklis un režisors Oļegs Šapošņikovs un teātra kritiķe Līga Ulberte. Diskusiju vadīs Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības institūta (BAI) Bibliotēku konsultatīvā centra projektu vadītāja Liega Piešiņa.
Radošajā darbnīcā „KiKK jeb kas ir Kultūras kanons?” ar bērniem strādās LNB BAI Bibliotēku konsultatīvā centra galvenā bibliotekāre Ilze Kļaviņa. Tās laikā bērni varēs krāsot, līmēt kanona vērtības. Būs iespēja pašiem uzšūt savu kanona vērtību grāmatiņu, kā arī veidot jaunās Gaismas pils maketu.
Izcilais latviešu dzejnieks, skolotājs, tautiskā romantisma pārstāvis Vilis Plūdonis šogad 9. martā svinētu savu 140. dzimšanas dienu. V. Plūdoņa dzeja ir atzīta par mūsu kultūras pērli. Nepārspējamas dzejas rindas dzejnieks ir veltījis dabai, apliecinot savu mīlestību tai. Plūdoņa dzeju kopš Emīla Dārziņa laikiem savām dziesmām izmantojuši daudzi latviešu komponisti – no klasiskas kora dziesmas līdz repam. No bērnības katram mums atmiņā ir palikusi „Zaķīšu pirtiņa” vai jaukā pasaka „Eža kažociņš”, savukārt skolā skolēni iepazīst Plūdoni lasot „Atraitnes dēlu”, „Uz saulaino tāli” u.c.
1944. g. oktobrī sakarā ar mātes darba vietas evakuāciju Anita Liepa nokļuva Vācijā. Tā gada novembrī viņa pieredzēja lielo Hamburgas priekšpilsētas Harburgas bombardēšanu, tāpēc kopā ar māti nācās bēgt uz skaisto pilsētu Flensburgu. Viņas apmetās latviešu un igauņu bēgļu nometnē līdz Vācijas kapitulācijai un abas strādāja par sanitārēm rezerves lazaretē „Zollschule”.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs aicina bibliotēkas un skolas visā Latvijā piedalīties kopīgā projektā.
Ja tu esi lasošs jaunietis no10 līdz 14 gadiem, esi piedalījies „Bērnu un jauniešu žūrijā”, ar plašu redzesloku, kritiski domājošs, pārzini Raiņa lugu „Zelta zirgs”, tad piedaliesdomrakstu konkursā „Kā atmodināt Saulcerīti?”! Radi jaunu leģendu par Stikla kalnu, Gaismaspili, Antiņu…
2014. gada 5. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks mākslinieces Ināras Petrusevičas darbu izstādes „Brīnumpasakas” atklāšana.
Māksliniece dzimusi 1969. gada 17. novembrī Daugavpilī. Absolvējusi Daugavpils mākslas skolu, Latvijas Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursus, Mākslas un dizaina koledžu Londonā. Pašlaik māksliniece dzīvo un strādā Daugavpilī. Aktīvi darbojas Daugavpils mākslinieku apvienībā, piedalās pašmāju un starptautiskajos mākslas plenēros.
No 2014.gada 3. marta Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā apskatāma mākslinieces Daigas Vasiļjevas grafikas darbu personālizstāde „Mūžīgais skaistums”.
Daiga Vasiļjeva studē Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātē. Māksliniece kopš 2011. gada aktīvi piedalās dažādās konferencēs, grupu izstādēs, kā arī dažādos konkursos un radošajās darbnīcās.
No 2014.gada 1. marta Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas lasītavā ir apskatāma Daugavpils 9. vidusskolas franču valodas skolotājas Ludmilas Čirkstes darināto rotu izstāde.
Rotu darināšana ir viens no Ludmilas vaļaspriekiem, ar kuru viņa nodarbojas jau 12 gadus. Rotu izgatavošana, it īpaši kreļļu pīšana, ir diezgan lēns process, kas prasa lielu pacietību, taču dot arī iespēju relaksēties. Darbā ar rotām Ludmilai veiksmīgi palīdz viņas piecgadīgā meita Alīsija un daudzu ideju līdzautore mamma Nadežda.
2014. gada 28. februārī plkst. 15.00 LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā notiks grāmatas „1918.-1920.gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās” prezentācija.
Grāmata ir kopdarba rezultāts – to veidojusi Valsts kanceleja sadarbībā ar VSIA „Latvijas Vēstnesis” un vairākām nacionālās atmiņas institūcijām – Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.
Pirms 25 gadiem, 1989. gada 15. februārī, bijušās PSRS karaspēks tika izvests no Afganistānas, kur 1979. gadā sākās karadarbība. Afganistānas karā mirušo, bojā gājušo vai bez vēsts pazudušo ir 14 tūkstoši karavīru un virsnieku. 37 tūkstoši karavīru guvuši dažādas pakāpes ievainojumus, kuru dēļ kļuvuši par invalīdiem. Šajā karadarbībā piedalījās 3640 karavīru no Latvijas, tika ievainoti 177 cilvēki, krita 63. Bet cik ir morāli un dvēseliski sakropļotu cilvēku? Šie cilvēki ir mums līdzās! Par viņiem nevar aizmirst! Neaizmirsīsim arī par vecāku ciešanām un pārdzīvojumiem, viņu bērnu sāpēm un ilgām, izpostīto ģimeņu laimi un nepiepildītām nākotnes cerībām…
Otrdienas rītā, 18. februārī, mūžībā aizgājusi bērnu pasaku grāmatu autore un ilustratore Margarita Stāraste, kura aizvadītajā nedēļā nosvinēja savu 100 gadu jubileju.
Ar Margaritas Stārastes grāmatām augušas vairākas lasītāju paaudzes. Nozīmīga vieta latviešu bērnu literatūrā ir M. Stārastes radītajiem pasaku tēliem - Zīļukam, piparkūku vīriņam Kraukšķītim M. Stārastes "Ziemas pasakā" un zinātkārajām meitenēm - Tincei darbā "Tince grib mācīties" un Ieviņai Zentas Ērgles darbā "Ieviņa Āfrikā".
Kopumā māksliniece ir ilustrējusi aptuveni 100 gan pašas, gan citu autoru sarakstītas grāmatas - pasakas, tēlojumus, dzejoļus, kā arī tautasdziesmas. Viņas darbi tika publicēti kopš 1942.gada.
1982.gadā rakstniece M. Stāraste saņēmusi literāro balvu "Pastariņa prēmija", savukārt 1999.gadā viņas devums bērnu daiļliteratūrā un nopelni valsts labā novērtēti ar Triju Zvaigžņu ordeni.
Līdz šī gada 15. martam Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde sadarbībā ar Starptautiskā mākslu festivāla „Славянский базар в Витебске” (Slāvu bazārs Vitebskā) direkciju izsludinājusi pieteikšanos dalībai Estrādes dziesmu izpildītāju konkursam – atlasei “Daugavpils - Vitebska ‘2014”.
Vai esat jau pieteikuši savas mīļākās grāmatas LIELĀS LASĪŠANAS grāmatu sarakstam? Balsošanas sadaļā to vēl var izdarīt līdz 16.februārim!
Lielā Lasīšana ir TV raidījumu cikls par literatūru inovatīvā formātā, kura galvenais mērķis ir noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu un atgādināt, cik bezgalīgi daudz bagātību slēpjas aiz daudzajiem grāmatu vāciņiem. No 19.janvāra līdz 16.novembrim lasītājiem vairākās kārtās ir iespējams balsot par savām iecienītākajām grāmatām.
2014. gada 13. februārī plkst 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notiks literāri muzikāls vakars „Mīlestība iedvesmo” ar dzejniekiem Tatajanu Ruskuli, Anatoliju Galleru un autordziesmu izpildītāju Jeļenu Vitkeviču. Vakars ir veltīts Valentīna dienai. Izskanēs liriskie dzejoļi un dziesmas pašu autoru pavadījumā. Dzejnieki pastāstīs par mīlestības ietekmi viņu daiļradē, jūtu būtību un prasmi mīlēt.
Vai zinājāt, ka Latvijā katru ziemu "izaug" milzīga lāsteka, kurai var pat apiet apkārt? Un kurā Latvijas gravā uzzied pirmās vizbulītes?
Šādi un vēl daudzi citi neparasti jautājumi par Latvijas vietām, personībām, notikumiem, kultūru un dabu jūs sagaida jaunajā LETONIKAS ZINĪBU SPĒLĒ, kurā jo īpaši aicināti piedalīties skolēni!
2014. gada 8. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā cikla „Literārā sestdiena” ietvaros notiks tikšanās ar Daugavpils dzejnieku Alekseju Solovjovu. Literārais cikls tiek rīkots sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju „Latgales novadpētnieki”.
11. februāris ir Vispasaules Drošāka interneta diena, kas Latvijā norisināsies jau astoto reizi. Šogad Drošāka interneta dienas moto ir – „Kopā par labāku internetu!”. Daugavpils publiskajās bibliotēkas šīs dienas ietvaros no 5. līdz 14. februārim tiks organizēti izglītojoši un radoši pasākumi kā par drošākas interneta vides lietošanu un izmantošanu, tā arī par virtuālās vides nozīmi, tās ietekmi un lomu ikdienā.
Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu rīkotajos pasākumos īpaši tiek aicināti piedalīties bērni, pusaudži un jaunieši, kuri aktīvi darbojas interneta sociālajos tīklos, virtuālās vides diskusiju klubos un blogos, kā arī seniori, kas vēlas iegūt prasmes un iemaņas drošas interneta vides izmantošanā.
2014. gada 5. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas abonementā notiks mākslinieces Aleksandras Šļahovas personālizstādes „Ainava” atklāšana.
Aleksandras Šļahovas dzimtā puse ir Dagda. Pēc Dagdas vidusskolas absolvēšanas māksliniece ieguva zīmēšanas, rasēšanas un mājturības skolotājas kvalifikāciju Vitebskas pedagoģiskajā institūtā. Pašlaik māksliniece A.Šļahova ir Daugavpils Universitātes Mākslas un dizaina katedras profesore, pedagoģijas zinātņu doktore, kas ir piedalījusies vairākās starptautiskajās konferencēs un ir daudzu zinātnisko publikāciju autore. Māksliniece aktīvi darbojas „Mākslas pedagogu apvienībā”.
2013.gada 18. decembrī LCB filiāle Piekrastes bibliotēka ir uzsākusi darbu jaunajās telpās (Aveņu ielā 40), kuru funkcionālais iekārtojums ir maksimāli pielāgots lietotāju vajadzībām. Plaša integrēta telpa lasītāju apkalpošanai ir sadalīta pa funkcionālajām zonām - periodikas lasīšanai, datoru lietošanai, ka arī pasākumu organizēšanai. Lasītājiem ir nodrošināta brīvā pieeja grāmatu krājumam, kas ir izvietots racionāli un pārskatāmi. Savukārt telpu vizuālais noformējums pilnībā atbilst mūsdienu prasībām. Pēc bibliotēkas apmeklētāju atsauksmēm,lietotājiem šeit ir radīta droša un draudzīga vide.
No 2014.gada 3. februāra Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā apskatāma Daugavpils mākslinieces Mairitas Folkmanes izstāde “13/14 vai NŪCEJA/CERĪBA”.
Šī izstāde ir stāsts par mākslinieces Mairitas Folkmanes identitātes meklējumiem dzimtajā Latgalē. Māksliniece stāsta: „Domājot un meklējot sevī vērtības, kuras man ir vissvarīgākās, paliku pie trim nedalāmajām – Ticības, Cerības un Mīlestības. Par izstādes vizuālo valodu pamatā izmantoju glezniecību, kas mijiedarbojās ar latgaliešu valodas ritmu. Tam izvēlējos mūsdienu latgaliešu literāta, daugavpilieša Valentīna Lukaševiča dzeju un vārdus no viņa sastādītās un 2011.g. iznākušās Latgaliešu valodas vārdnīcas.
Turpmāk, lai saņemtu vairāku valsts iestāžu pakalpojumus, Daugavpils un apkārtējo novadu iedzīvotājiem vairs nevajadzēs doties uz katru valsts iestādi atsevišķi. Tos varēs saņemt Valsts vienotajā klientu apkalpošanas centrā Daugavpilī, Saules ielā 15. Šādu iespēju sniedz Valsts vienoto klientu apkalpošanas centru (turpmāk – VVKAC) pilotprojekts, kas tiek īstenots ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.
Vairāku paaudžu iemīļotajai bērnu rakstniecei un ilustratorei Margaritai Stārastei 2014. gada 2. februārī aprit 100 gadi. Daudzi jo daudzi bērni ir izauguši ar Margaritas Stārastes pasaku grāmatām, iepazinuši pasaku tēlus – Knīpuci, lācēnu Čipu un Čapu, Zīļuku, Pintiķu ciema iemītniekus, Rūķi Labrenci, Lācīti Rūcīti u.c. Katram no mums ir noteikti kāds īpaši mīļš varonis, kurš palicis atmiņā uz mūžu.
Lai vēlreiz tiktos ar iemīļotajiem Margaritas Stārastes varoņiem Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs ir organizēts pasākumu cikls ”Bērnības zemes valdniecei Margaritai Stārastei - 100”, uz kuru tiek aicināti bērni un vecāki. (skat. pielikumā.)
Dažas dienas pirms 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienas, kā arī atsaucot atmiņā Latvijas Tautas Frontes (LTF) dibināšanas 25 gadu jubileju, kas tika pieminēta 2013. gada 8.-9. oktobrī, iznākusi mūsu novadnieces, rakstnieces un žurnālistes, Daugavpils pilsētas goda pilsones Anitas Liepas grāmata "Atbrīvošanās. Atmodas līkloči Daugavpilī". Grāmatā ietvertie notikumi risinājušies no 1985. gada līdz 1994. gadam. Tas ir ieskats ar Daugavpilī saistītajiem trešās tautas atmodas notikumiem un laiku, kad Latvijas Republika atkārtoti deklarēja suverenitāti un 1991. gada 21. augustā atguva neatkarību. Tajā minētas vairāk nekā 340 personas, lielākā daļa no tām - daugavpilieši. Grāmatā ir apkopotas atmiņas, dokumenti, preses materiāli, fotogrāfijas, kas liecina par tā laika notikumiem mūsu pilsētā.
Vēl tikai divas nedēļas – līdz 2.februārim – studējošie jaunieši aicināti pieteikties Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē praktikantu programmai. Prezidentūras praktikantu programma sniegs iespēju ikvienam studentam neatkarīgi no viņu izvēlētās studiju programmas veikt studiju praksi, piesakoties par ārvalstu delegāciju pavadoņiem vai palīgiem mediju informācijas centrā.
Galvenās prasības dalībai prezidentūras praktikantu programmā ir teicamas latviešu un angļu valodas zināšanas, labas organizatoriskās prasmes un saskarsmes iemaņas. Prezidentūras praktikantu programmas atlasē tiks vērtēta arī jauniešu motivācija un sekmes mācībās.
Tuvojoties Ziemas Olimpiskajām spēlēm visa pasaule ir jaunu rekordu gaidās, bet Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” 2013.gada rekordi ir jau uzstādīti un tiek apkopoti „Rekordu grāmatā”.
2014. gada 17. janvārī Bērnu bibliotēkā „Zīlīte” notika ikgadējais pasākums „Lasītāju rekordu grāmata - 2013”, kurā tika apkopoti gada lielākie sasniegumi un pasniegtas balvas iegūtajās nominācijās. Bibliotēka lepojas ar saviem čaklajiem lasītājiem.
Nominācijā „Čaklākais lasītājs” tika apbalvoti: Agnese Ščaja – Zubrova, Darja Besecka, Ernests Petrovs, Jūlija Terentjeva, Sandra Sargūne, Gaidars Mamedovs.
2013. gadā Latgales Centrālā bibliotēka turpināja saņemt mazākus un lielākus grāmatu dāvinājumus. Dāvinājumā ir saņemtas 772 jaunas un vērtīgas grāmatas.
Sirsnīgi pateicamies organizācijām un iestādēm, kuras papildinājušas krājumu ar nozīmīgiem, kvalitatīviem nozaru literatūras izdevumiem: ASV un Somijas Vēstniecībām, Valsts Kancelejai, LR Zemkopības ministrijai, Daugavpils pilsētas domei, Maltas pagasta pārvaldei, Rēzeknes Augstskolai, Daugavpils novada Tūrisma informācijas centram, Balvu novada muzejam, Latvijas un ABLV bankām, kā arī Latvijas celiakijas pacientu, Daugavpils Ebreju un Latgales Media centra biedrībām, Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fondam un Daugavpils reliģiskajai vecticībnieku draudzei.
2014.gada 18.janvārī 12 Daugavpils bibliotēku darbinieki devās uz Rīgas, kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas centrālo un lielāko pasākumu – akciju „Gaismas ceļš – grāmatu draugu ķēde”.
Rīga mūs sagaidīja ar saulīti un pamatīgu salu, braucot uz LNB jauno ēku pa Akmens tiltu, redzējām grāmatu draugu ķēdi, kuras laikā grāmatas kā kultūras vērtība no rokas rokā tika nodotas no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno Gaismas pili. Neskatoties uz lielo salu, grāmatu ķēdes dalībnieki izskatījās laimīgi un apņēmības pilni, priecājās, dziedāja un pārvietoja grāmatas.
No 2014. gada 16. janvāra Latgales Centrālajā bibliotēkā ir apskatāma Daugavpils vispārizglītojošo mācību iestāžu 5. klašu skolēnu literāro pasaku un ilustrāciju konkursa darbu izstāde „Zīļuka ceļojums pa Daugavpili”.
3. februārī plkst. 15.00 LCB abonementā notiks izstādes radošo darbu prezentācija, konkursa dalībnieku nominēšana un apbalvošana.
2014. gadā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā bezmaksas bibliotēkas pakalpojumu – tematiskās, interaktīvās un izzinošās bibliotekārās stundas pilsētas bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.
Ņemot vērā izglītības iestāžu lielo interesi par šo bibliotēkas pakalpojumu, tika izstrādāts 2014.gada bibliotekāro stundu piedāvājums. Mazie lasītāji tiek aicināti iepazīt plašo grāmatu pasauli un literatūras žanrus, apgūt iemaņas elektroniskā kataloga un datubāzu izmantošanā, iepazīties ar bibliotēkām un to uzziņu literatūras krājumiem, apgūt informācijpratības prasmes un iepazīt elektroniskās grāmatas. Jaunieši tiek aicināti piedalīties tematiskajās bibliotekārajās stundās par literatūras daudzveidību un iepazīt Eiropas ievērojamāko rakstnieku daiļradi, pieaugušie var piedalīties grāmatu jaunumu apskatos un diskusijās.
Aicinām sadarboties visus esošos sadarbības partnerus, kā arī pirmsskolu, sākumskolu, pamatskolu un vidusskolu audzēkņus, skolotājus un citus interesentus, kuri vēlas iegūt ne tikai jaunas prasmes un iemaņas, bet vēlas pilnveidot jau esošās zināšanas par mūsdienās aktuālām un svarīgām tēmām. Būsiet laipni gaidīti visās Daugavpils publiskajās bibliotēkās.
Izmantojiet jaunā 2014.gada bibliotekāro stundu piedāvājuma iespējas, apmeklējiet bibliotekārās stundas!
Latgales Centrālās bibliotēkas lasītājiem ir pieejams plašs daiļliteratūras un nozaru literatūras krājums. 2013. gadā bibliotēkas lietotāju populārāko un lasītāko izdevumu vidū ir bijuši detektīvromāni, autobiogrāfiskie romāni, melodrāmas un psiholoģiska satura darbi.
8. janvārī ir uzsākta pārreģistrācija vienam no vērienīgākajiem „Rīga 2014” atklāšanas pasākumiem – Grāmatu draugu ķēdei – akcijai „Gaismas ceļš”.
Ikvienu, kurš līdz šim ir pieteicies akcijai, savu dalību lūdzam apstiprināt pa tālruni: 67037969, mobilo tālruni: 29357445 vai e-pastu: kede@riga2014.org, lai precizētu ierašanās laiku un vietu.
Pārreģistrācija notiks līdz 16. janvārim. Tālruņa zvani tiks pieņemti katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 18.00, kā arī jebkurā diennakts laikā ir iespējams nosūtīt e-pastu uz norādīto adresi.
2014. gada 14. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas lasītavā notiks literāri muzikālā tikšanās „Laiks manī gaismas kurpēm staigā” ar Madonas novada dzejnieci Sarmīti Radiņu.Pasākumā muzicēs Madonas mūzikas skolas pedagogs Artūrs Grandāns, notiks izstādes „Sarmītes Radiņas dzejas fotogrāfijas” atklāšana.
19. janvārī Latvijas Televīzijas (LTV) pirmajā kanālā sāksies kultūras projekts-raidījums "Lielā lasīšana", kurā līdz 16. novembrim tiks noskaidrota latviešu mīļākā latviešu valodā izdotā daiļliteratūras grāmata.