22. decembrī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) tiks prezentēta Nikolaja Jevstifejeva un Andreja Smirnija grāmata par vīriešu volejbola vēsturi Daugavpilī. Grāmatu «60-летняя история даугавпилсского мужского волейбола» izdevusi Daugavpils Latgaliešu biedrība ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.
Grāmatas autori izseko vīriešu volejbola attīstībai Daugavpilī 60 gadu garumā. Par atskaites punktu šī sporta veida vēsturei pilsētā tiek ņemts 1955. gads, kad uz Daugavpili pārcēlās toreizējā Latvija Valsts fiziskās kultūras institūta absolvents Zigismunds Grigoļunovičs, lai kļūtu par Daugavpils Pedagoģiskā institūta Fiziskās audzināšanas katedras pasniedzēju.
Grāmatas autori ir veikuši lielu darbu, meklējot, apkopojot un sistematizējot visdažādākos informācijas avotus – arhīvu dokumentus, publikācijas presē, personisko arhīvu fotogrāfijas, laikabiedru atmiņas u.c. Uz šo materiālu bāzes ir izveidota vīriešu volejbola hronoloģija Daugavpilī, kas ļauj izsekot šī sporta veida attīstībai pilsētā no 1955 līdz 2015. gadam. Ir apkopota informācija par pilsētas volejbola komandu spēlētājiem – minēts katras sezonas sastāvs un sniegtas ziņas par tā sniegumu Latvijas valsts čempionātā. Netiek aizmirsti arī treneri, kas uzaudzinājuši ne vienu vien volejbolistu paaudzi un devuši būtisku ieguldījumu Daugavpils sportistu uzvaru kaldināšanā.
20. decembrī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā tiks atklāta Daugavpils pilsētas mājturības un vizuālās mākslas skolotāju darināto Ziemassvētku eglīšu rotājumu izstāde “Ziemassvētku ieskaņas”.
Izstādē “Ziemassvētku ieskaņas” ir skatāmi 44 rokdarbi, kurus darinājuši 20 mājturības un vizuālās mākslas skolotāji no 16 Daugavpils skolām. Ar izstādes eksponātiem dekorēta viena no bibliotēkas Ziemassvētku eglītēm. Eglīšu rotājumi prasmīgi un radoši veidoti no visdažādākajiem materiāliem – papīra, auduma, dzijas, salmiem un koka.
Rokdarbos ieguldīts rūpīgs un smalks darbs, kas atklājas dažādās izpildījuma tehnikās. Bibliotēkas apmeklētājus priecēs tamborēti, izšūti, adīti, austi, filcēti, pērļoti un kanzaši tehnikā darināti rotājumi. To vienojošais elements ir krāsa, jo visi darbi ir ieturēti sarkanbaltos toņos.
14. decembrī Daugavpilī viesosies populārā latviešu rakstniece Inga Ābele, lai iepazīstinātu ar savu romānu “Duna”, kurš šogad iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums noslēdz Latvijas simtgadei veltītu literāru tikšanos ciklu, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas ietvaros.
Šis ir piektais un noslēdzošais pasākums šārudens literāro tikšanos ciklā, kura ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka iepazīstina daugavpiliešus ar apgāda “Dienas Grāmata” Latvijas valsts simtgadei veltītās vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” spilgtākajiem darbiem un to autoriem. Šī cikla ietvaros Daugavpilī jau viesojās rakstnieki Māris Bērziņš, Nora Ikstena, Andra Manfelde un Osvalds Zebris. Literāro tikšanos virkni noslēdz izcilā prozaiķe un dramaturģe Inga Ābele.
Savas gaitas literatūrā Inga Ābele uzsāka 1996. gadā. Mācījusies teātra un TV dramaturģiju Latvijas Kultūras akadēmijā, sarakstījusi vairākas lugas un scenārijus TV un kinofilmām, dramatizējusi teātrim literāros darbus. Ir vairākkārtēja Latvijas Literatūras gada balvas laureāte dramaturģijas un prozas kategorijās – apbalvota par lugu krājumu “Lugas” (2003), stāstu krājumu “Sniega laika piezīmes” (2004), romāniem “Paisums” (2008) un “Klūgu mūks” (2014). Turklāt romāns “Paisums” 2009. gadā godalgots arī ar Baltijas asamblejas balvu, savukārt romānam “Klūgu mūks” 2014. gadā piešķirta Dzintara Soduma balva par novatorismu literatūrā.
5. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notiks Daugavpils 10. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas Natālijas Kudiņas un viņas audzēkņu – 5.,6. un 8. klases skolnieču Gabijas Bertulītes, Violetas Nasires un Marijas Kupcovas – gleznu izstādes “Noskaņojums” atklāšana.
Gan skolotāja Natālija Kudiņa, gan viņas skolnieces atzīst, ka māksla ir hobijs un ikdienas nepieciešamība atklāt arvien jaunus dvēseles sajūtu apvāršņus. Mākslas radīšana palīdz redzēt un sajust pasauli citādāk – košāk, liriskāk, spilgtāk un daiļrunīgāk.
Gleznu izstāde būs apskatāma līdz 30. decembrim no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 līdz 18.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Būsiet mīļi gaidīti!
2017. gada 24. novembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” vadītāja Anna Pakere ir saņēmusi Voldemāra Caunes balvu “Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem”. Balva tika svinīgi pasniegta Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas 240. gadskārtas konferencē “LAIKS. CILVĒKI. BIBLIOTĒKA”.
Voldemāra Caunes balva “Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem” tiek pasniegta bibliotekāriem, kuri aktīvi veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēku pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas. Šogad konkursā piedalījās 9 kandidāti no dažādām Latvijas vietām - Pāvilostas, Kuldīgas, Preiļiem, Rīgas, Ventspils, Saldus, Dobeles novada, Talsiem un Daugavpils. Izvērtējot pretendentu pieteikumus, balva tika piešķirta LCB filiāles Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” vadītājai Annai Pakerei un Talsu pilsētas bērnu bibliotēkas vadītājai Ilzei Jaunbērziņai.
4. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā tiks atklāta mākslinieces Ilonas Abdulajevas radošo darbu izstāde “Balts – gradācija”. Izstādes ekspozīciju veido darbi tekstila un keramikas tehnikās.
Māksliniece Ilona Abdulajeva strādā ar dažādiem materiāliem, taču īpaši tuvi viņai ir dabas dotie – māls, vilna, lins, kokvilna, zīds. Par mākslu Ilona sāka interesēties jau bērnībā. Apmeklēja Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” keramikas pulciņu. Mācījās Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” apģērba dizaina nodaļā, kur apguva apģērba modelētāja-meistara profesija. 2013. gadā ieguva Latvijas Amatniecības kameras keramikas amata meistara diplomu. Šobrīd strādā Špoģu Mūzikas un mākslas skolā un Preiļu Mūzikas un Mākslas skolā par vizuāli plastiskās mākslas skolotāju.
1. decembrī plkst. 14.20 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks apgāda “Jumava” grāmatas “Latvijas leģendas” septītā laidiena prezentācija (sast. Pāvils Raudonis, Juris Visockis). Pasākuma ietvaros tiks īpaši godināta Latvijas leģenda no Daugavpils – rokgrupa “Elpa”.
Grāmatu sēriju “Latvijas leģendas” apgāds “Jumava” velta izcilām vietām, notikumiem un personībām, kas darījušas Latviju lielāku. To veido krāsaini, bagātīgi ilustrēti, saistoši un iedvesmojoši stāsti, kas spilgti izceļas mūsu zemes un tautas vēstures lappusēs. Septītajā laidienā, kurš dienasgaismu ieraudzījis šogad, Latvijas simtgades gaidās, aplūkotas tādas Latvijas leģendas kā rakstniece Melānija Vanaga, teātra režisors, aktieris un pedagogs Oļģerts Kroders, bokseris Mairis Briedis, tēlnieks Kārlis Zāle un daudzi citi.
Nozīmīgu vietu grāmatā ieņem arī Daugavpils lepnums – leģendārā rokgrupa “Elpa”, kuras šūpulis kārts 20. gadsimta 80. gados. Daugavpils un visas Latvijas kultūrtelpā “Elpa” ienāca strauji un spēji. Dinamiskajā briestošu pārmaiņu laikā grupa nenobijās, uzdrīkstējās pierakstīt savas sirdsbalss teikto un kļuva par leģendu. Tagad, pēc zināma pārtraukuma savā radošajā darbībā, grupa ir atguvusi otru elpu kā progresīva rokmūzikas apvienība ar savu mūzikas filozofiju un savu klausītāju loku. Ne tikai Daugavpils, ne tikai Latgales, bet visas Latvijas leģenda.
1. decembrī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta tautas fotostudijas “Ezerzeme-F” fotogrāfiju izstāde “Ceļojumi”. Ekspozīciju veido studijas dalībnieku fotogrāfijas, kas uzņemtas, apceļojot tuvas un tālas zemes Eiropā un aiz tās robežām.
Fotostudija “Ezerzeme-F” nu jau 37 gadu garumā apvieno cilvēkus, kuri nav vienaldzīgi pret fotogrāfiju. Fotostudijas dalībnieki – gan profesionāļi, gan amatieri – aktīvi piedalās kolektīvās izstādēs, rīko personālizstādes, piedalās citu fotoklubu rīkotos pasākumos. 2016. gada nogalē fotostudijai “Ezerzeme-F” nāca klajā pirmā fotogrāmata “Daugavpils. Cilvēki. Daba”, kurā apkopots tās biedru radošais veikums pēdējo piecu gadu garumā.
Izstāde “Ceļojumi” ļaus daugavpiliešiem sajust gan ziemeļzemju saltumu, gan dienvidu saules dedzinošo karstumu. Ekspozīciju veido fotogrāfijas no Norvēģijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Turcijas, Grieķijas, Francijas, Vācijas, Beļģijas, Ēģiptes, Austrijas, Itālijas, Ungārijas, Dānijas un Lielbritānijas. Fotogrāfiju autori ir Linards Onzuls, Olga Perevalova, Sergejs Sokolovs, Svetlana Pokule, Jūlija Kožemjakina, Jurijs Dunaiskis, Inese Minova un Jeļena Ivancova.
29. novembrī plkst. 9.30 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks Valsts ieņēmumu dienesta (VID) seminārs, kas iepazīstinās ar VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), deklarāciju aizpildīšanu un iesniegšanu, elektronisko algas nodokļu grāmatiņu un citām aktualitātēm.
Seminārs tiek organizēts bez maksas un tajā aicināti piedalīties visi interesenti, jo aplūkojamo tēmu spektrs būs saistošs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Semināru vadīs VID Nodokļu pārvaldes speciālists, kurš atbildēs uz klātesošo jautājumiem un iepazīstinās ar šādām tēmām:
Gada ienākumu deklarācijas un attaisnoto izdevumu dokumentu iesniegšana;
Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) izmaiņas un jaunumi;
EDS un Nodokļu maksātāja datu sistēmas iespējas un to izmantošana;
VID mājas lapas iespējas un pakalpojumi;
Elektroniskā algas nodokļu grāmatiņa un tās izmantošanas iespējas.
2017. gada 24. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā viesosies ASV dzimusī latviešu rakstniece Rita Laima, lai iepazīstinātu lasītājus ar savu pirmo grāmatu “Skylarks and Rebels” (“Cīruļi un dumpinieki”). Grāmata rakstīta angļu valodā un vēsta par rakstnieces dzīvi Padomju un pēcpadomju Latvijā 20. gadsimta 80.-90. gados.
Grāmatas 500 lapaspusēs Rita Laima apraksta savu pirmo vizīti vecāku dzimtenē 20. gadsimta 80. gadu sākumā, iemīlēšanos latviešu fotogrāfā un pārcelšanos uz dzīvi Padomju Latvijā, kur mazā Vecrīgas dzīvoklītī aizritēja 17 gadi, audzinot divus dēlus, iepazīstoties ar tēvzemes vēsturi, piedzīvojot Latvijas neatkarības atgūšanu un tam sekojošās pārmaiņas valsts sociālajā, ekonomiskajā un politiskajā dzīvē.
Rita Laima (pilnā vārdā Rita Laima Bērziņa) ir dzimusi ASV latviešu mākslinieka Ilmāra Rumpētera un dzejnieces Baibas Bičoles ģimenē. Augusi latviešu trimdas kultūras darbinieku sabiedrībā. Studējusi mākslu Pārsona Dizaina augstskolā Ņujorkā. No 1982. līdz 1999. gadam dzīvojusi Latvijā. Darbojusies kā rakstniece, tulkotāja, māksliniece un ilustratore. Uzaudzinājusi četrus bērnus un nu priecājas par diviem mazbērniem.
Līdz 4. decembrim labdarības akcijas “Zvaigzne austrumos” ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) darbosies Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts karadarbībā cietušo bēgļu bērniem. Akciju rīko biedrība "Baltic Global Initiative”.
Labdarības akciju “Zvaigzne austrumos” biedrība “Baltic Global Initiative” rīko jau ceturto gadu. Tās ietvaros Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji ziedo Sīrijas, Irākas un Sudānas bēgļu bērniem kurpju kastēs iesaiņotas Ziemassvētku dāvaniņas, kuras biedrība nogādā bēgļu pagaidu patvēruma vietās Jordānijas un Ēģiptes bēgļu nometnēs. Kā atzīst biedrības pārstāve Līva Eglīte, „mēs nevaram bērniem atdot zaudētos ģimenes locekļus, draugus, izpostītās mājas un dzīvi, bet mēs varam dāvāt prieku!”.
Vietnē www.ainavudargumi.lv ir noslēgusies elektroniskā balsošana, kuras laikā katrs balsotājs varēja izvēlēties skaistākās Latvijas ainavas. Ainavu ekspertu padome ir pieņēmusi lēmumu elektroniskajā Latvijas ainavu dārgumu krātuvē iekļaut 50 ainavas no kopā 243 izvirzītajām. Līdz 2018. gada 14. februārim ikviens tiek aicināts iesniegt savu atmiņu stāstu, fotoattēlus un vēlējumus nākotnei par krātuvē iekļautajām ainavām.
Rūpīgi analizējot sabiedrības viedokli un ekspertu vērtējumus, padome ir pieņēmusi lēmumu par tām 50 ainavām, kas visaptverošāk raksturo visus reģionus un ir nozīmīgas visā valsts mērogā. Ainavu dārgumu krātuvē iekļauto ainavu saraksts alfabētiskā secībā ir pieejams šeit. Atsevišķos gadījumos balsošanai izvirzīto ainavu nosaukumi ir precizēti vai papildināti, uzsverot ainavu īpašās vērtības.
Turpmākajos mēnešos par šīm 50 ainavām elektroniskajā Ainavu dārgumu krātuvē tiks apkopota informācija, lai atspoguļotu ainavas mainību vairāku desmitu gadu griezumā gan vēsturisku fotogrāfiju, gan atmiņu stāstu veidā. Tāpēc aicinām ivienu no 2017. gada 10. novembra līdz 2018. gada 14. februārim tīmekļa vietnēwww.ainavudargumi.lv iesniegt savu atmiņu stāstu, fotoattēlus un vēlējumus nākotnei par krātuvē iekļautajām ainavām.
Ja savus atmiņu stāstus par notikumiem un zīmīgām personībām vēlaties gatavot rokrakstā, lūgums tos ieskenēt un sūtīt uz elektroniskā pasta adresi ainavudargumi@varam.gov.lv. Rokrakstu un fotoattēlu skenēšanā un elektroniskā sūtīšanā palīdzību ir iespējams saņemt publiskajās bibliotēkas.
No iesūtītajiem fotoattēliem, stāstiem un vēlējumiem 2018. gadā tiks veidotas reģionālās izstādes un organizētas diskusijas. Diskusijās runās par to, kādu Latviju vēlamies redzēt nākamajās simtgadēs un darbiem, kas darāmi, lai ainavu dārgumu saglabātu nākamajām paaudzēm.
Pavisam balsošanas laikā, kas norisinājās no 2017. gada 15. augusta līdz 15. oktobrim ir saņemti 45 382 balsojumi un atbalsts ir pausts visām 243 izvirzītajām ainavām.
Ainavu ekspertu padomē iekļauti pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Zemkopības un Kultūras ministrijas, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Universitātes, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu apvienības, Reģionālo attīstības centru apvienības, Latvijas Arhitektu savienības un Latvijas Ainavu arhitektūras biedrības.
23. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks Osvalds Zebris, lai iepazīstinātu ar savu romānu “Gaiļu kalna ēnā”, kurš savulaik aizsāka apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērija “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina Latvijas simtgadei veltītu literāru tikšanos ciklu, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas ietvaros.
Šis ir jau ceturtais pasākums literāro tikšanos ciklā, kura ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka iepazīstina daugavpiliešus ar apgāda “Dienas Grāmata” Latvijas valsts simtgadei veltītās vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” spilgtākajiem darbiem un to autoriem. Līdz šim Daugavpilī jau viesojās Māris Bērziņš, Nora Ikstena un Andra Manfelde.
Rakstniecībai Osvalds Zebris pievērsās 2007. gadā. Debijas grāmata – stāstu krājums “Brīvība tīklos” – iznāca 2010. gadā un saņēma Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija”. Tam sekoja divi garprozas darbi – romāns “Koka nama ļaudis” (2013) un jau pieminētais “Gaiļu kalna ēnā” (2014), kurš tika iekļauts Latvijas Literatūras gada balvas nominantu sarakstā starp gada labākajiem prozas darbiem. 2017. gadā par šo romānu autors saņēma prestižo Eiropas Savienības Literatūras balvu.
2017. gada 7. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā tiek atklāta mākslas izstāde “Mana Latvija”. Izstāde ir biedrības “Daugavpils reģiona mākslinieku asociācija” mākslinieku grupas veltījums Latvijai dzimšanas dienā.
Katram māksliniekam mākslas valodā ir stāstāms savs stāsts par tēmu “Mana Latvija”. Un šie stāsti ir ļoti dažādi. Piemēram, blakus vecākās paaudzes mākslinieces Silvas Linartes gleznai ar smalki niansēto, gandrīz melnbalto gaismas un krāsu saspēli ir skatāma jaunākās paaudzes mākslinieces Sanri glezna ar spilgtām, kontrastainām krāsām un izteiktu grafiku. Tāpat izstādē ir iespēja apskatīt, izjust un padomāt arī par Grigorija Mihejeva, Unas Guras, Natālijas Marinohas, Ludmilas Procenko, Olgas Gžibovskas, Oskara Jansona, Leonīda Bauļina (ar Vandas Bauļinas palīdzību un izvēli), Viktorijas Boikinas gleznām, Karīnas Korotkovas fotogrāfijām, Ivo Folkmaņa metālā veidoto darbu, kā arī Mairitas Folkmanes, Elvīras Sprindžukas un Ilonas Šaušas keramiku.
No 13. līdz 17. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās sešās filiālēs tiks aizvadīta ikgadējā Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa ar plašu literāro pasākumu programmu pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un dažāda vecuma skolēniem. Šogad ar Ziemeļvalstu rakstnieku daiļdarbu palīdzību tiks risināta tēma “Ziemeļu salas”.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas ietvaros aicina pamatskolas skolēnus uz literāru pasākumu “Salas Ziemeļvalstīs”. Pasākuma gaitā tiks lasīti fragmenti no Somijas zviedru rakstnieces Marijas Turtšaninovas fantāzijas romāna “Marēsi”, kura darbība risinās valdzinošās, jūras ieskautās salās. Pasākuma dalībnieki atraktīvā veidā iepazīsies ar Ziemeļvalstu salām un palūkosies uz tām gan kā uz fiziskiem objektiem, gan kā uz piederības un izolācijas simboliem.
Vairākās LCB filiālēs tiks piedāvāti pasākumi, kas veltīti izcilās zviedru rakstnieces Astrīdas Lindgrēnes 110 gadu jubilejai. Karlsons, Pepija Garzeķe, Emīls – šie un citi paaudžu paaudzēs iemīļoti tēli aicinās doties aizraujošu piedzīvojumu meklējumos. Atsevišķās bibliotēkās bērni tiks iepazīstināti arī ar somu rakstnieka, Astrīdas Lindgrēnes balvas laureāta, Mauri Kunnasa grāmatu “Bagātību sala”. Pasākumu gaitā paredzēta audioierakstu klausīšanās, multfilmu fragmentu skatīšanās, skaļa lasīšana un interaktīvi teksta izpratnes uzdevumi.
No 13. līdz 17. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās sešās filiālēs tiks piedāvāti 18. novembrim veltīti pasākumi pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu un skolēnu grupām, kā arī literatūras izstādes par valsts svētku tematiku.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) patriotu nedēļā gaida vecāko klašu audzēkņus uz novadmācības stundu “Par Latviju, tās tautu un laiku”. Pasākuma gaitā būs iespēja iepazīties ar 1918. gada 18. novembra vēsturiskajiem notikumiem Latvijā, t.sk. Latvijas Tautas padomes un pirmās Latvijas Pagaidu valdības izveidi, kā arī izzināt noslēpumus, kurus glabā šī notikuma vienīgā vizuālā liecība – V. Rīdzenieka fotogrāfija, kurā iemūžināta Latvijas valsts dzimšana.
Arī LCB filiāles piedāvās virkni tematisku pasākumu, kas aizraujošā un interaktīvā veidā iepazīstinās ar Latvijas Republikas dibināšanas vēsturi, valsts galvenajiem simboliem, prezidentiem un citām ievērojamām personām. Būs iespēja noklausīties latviešu dzejnieku veltījumus mūsu valstij, pārbaudīt savas zināšanas viktorīnā, doties virtuālā ceļojumā pa Latvijas skaistākajām vietām, klausīties Emīla Dārziņa mūziku, noskatīties Jāņa Streiča filmas “Cilvēka bērns” fragmentu, kā arī piedalīties svētku svečturu darināšanas meistarklasē.
30. novembrī plkst. 9.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (2. stāvā) notiks kultūrvēsturiska konference “Dižo latgaliešu devums Latvijai”. Konferences ietvaros būs iespēja piedalīties četrās seminārnodarbībās, kuras vadīs gan Latgalē, gan Latvijā pazīstami un kompetenti speciālisti.
Sagaidot Latvijas valsts simtgades jubileju, svarīgi ir apzināt un popularizēt Daugavpils pilsētas un reģiona novadnieku ieguldījumu Latgales un Latvijas valsts ekonomiskajā, sociālajā, politiskajā, izglītības un kultūras attīstībā. Seminārnodarbību dalībnieki uzzinās par zinātnieces, izglītības darbinieces, politiķes un literātes Valērijas Seiles devumu Latgales attīstībā, Pabērzu dzimtas ieguldījumu literārās domas attīstīšanā un Latgales sociālekonomiskās attīstības sekmēšanā. Klātesošie iegūs informāciju arī par daugavpiliešiem Latgales latviešu kongresā un 1917. gada notikumiem Daugavpilī, “brīvību pavasari”, tā ievērojamākajiem darbiniekiem.
Šī gada novembrī Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās sākas Latvijas simtgadei veltīts erudīcijas konkurss „Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!”. Konkurss notiks trīs tematiskās kārtās – “Latvijas simtgade. Notikumi”, “Latvijas simtgade. Vietas” un “Latvijas simtgade. Cilvēki”. Konkurss noslēgsies 2018. gada 23. novembrī.
No šī gada 6. novembra līdz 30. novembrim norisināsies konkursa pirmā kārta “Latvijas simtgade. Notikumi”, kuras laikā Latvijas iedzīvotāji ir aicināti doties uz sev tuvāko bibliotēku, lai izzinātu visas valsts vai savas pilsētas, novada vai pagasta vēstures nozīmīgus notikumus, kā arī pastāstītu savu stāstu saistībā ar tiem.
Papildinformācija un arī jautājumi konkursa norises laikā atrodami vietnē www.news.lv. Konkursa nolikums pieejams šeit. Konkursu piedāvā uzņēmums “Lursoft IT” un Kultūras informācijas sistēmu centrs. Uzvarētāji savā īpašumā saņems vērtīgas balvas.
3. novembrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā tiks atklāta amatnieka, keramiķa Valda Grebeža radošo darbu izstāde “Grācijas”. Ekspozīciju veido darbi sīkplastikas un skulptūras tehnikās, ar kuru palīdzību meistars iemūžinājis kustības dažādos tēlos un materiālos.
Valdis Grebežs ir Špoģu Mūzikas un mākslas skolas direktora vietnieks mācību darbā un vizuāli plastiskās mākslas skolotājs. Viņš ir amatu meistars keramikā, bet tikpat profesionāli veido mākslas darbus no koka, gāzbetona, stikla un akmens. Meistara darbi atrodas personīgajās kolekcijās vairāk nekā 15 valstīs. Paralēli pedagoģiskajai darbībai Valdis Grebežs aktīvi piedalās projektā “Latgales tematiskie ciemi”, un šī projekta ietvaros darbojas kā “Višķu amatnieku ciema” koordinators.
Meistars ir piedalījies vairākās starptautiskās amatnieku un Latgales uzņēmējdarbības izstādēs, komercizstādē Maskavā 2004. gadā, izstādēs Rīgas pilsētas svētkos, arī Rēzeknē. 2016. gadā tika atklātas personālizstādes Rēzeknes novada Maltas muzejā un Preiļu centrālajā bibliotēkā. 2016. gadā apbalvots ar Daugavpils novada domes Atzinības rakstu.
19. oktobrī Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) notika burtošanas konkurss “Spelling Bee”, kuru kopīgi organizēja LCB ASV Informācijas centrs, Daugavpils 3. vidusskola un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde. Konkursam pieteicās 33 dalībnieki no Daugavpils un Krāslavas.
Konkurss notika “junioru” un “senioru” vecuma grupās, kurās piedalījās attiecīgi 9.-10. un 11.-12. klašu skolēni. Konkursu vadīja Fulbraita programmas angļu valodas skolotāja asistente Erika Vaita. Daugavpils 3. vidusskolas skolotājas Alina Jeremenko, Ināra Kazakeviča un Irēna Rožko veidoja tiesnešu komandu, savukārt 3. vidusskolas skolēni palīdzēja ar konkursa organizāciju.
Konkurss noritēja 12 kārtās, un to rezultātā tika noskaidroti uzvarētāji abās vecuma grupās:
27. oktobrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas 80 gadu jubilejas svinību ietvaros notiks svinīgs pasākums “Bibliotēka pateicas…”, kura ietvaros bibliotēka suminās savus aktīvākos un uzticīgākos lasītājus dažādās nominācijās.
Savas 80 gadu jubilejas svinību reizē Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) vēlas simboliski pateikties saviem uzticīgākajiem un uzcītīgākajiem lasītājiem, kas ilgstoši un aktīvi apmeklē bibliotēku un izmanto tās pakalpojumus. Lasītāju godināšanas pasākuma gaitā ar diplomiem un dāvaniņām tiks apbalvots ilggadīgākais lasītājs, vispusīgākais lasītājs, aktīvākais daiļliteratūras vai nozaru literatūras lasītājs, aktīvākais laikrakstu un žurnālu lasītājs, aktīvākais elektroniskā kataloga lietotājs, lasošākā ģimene utt. Tāpat tiks atzīmēti bibliotēkas lasītāji, kas aktīvi piedalās bibliotēkas pasākumos, kā arī rīko bibliotēkā radošo darbu izstādes.
No 30. oktobra līdz 4. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs jau tradicionāli aizritēs Folkloras nedēļa. Kā allaž, tā ir piesaistīta izcilā folkloras vācēja Krišjāņa Barona dzimšanas dienai, kuru atzīmējam 31. oktobrī. Arī šogad Daugavpils publisko bibliotēku lietotājiem tiks piedāvātas informatīvas literatūras izstādes un saistoši pasākumi par latviešu tautas folkloras mantojuma tēmu pirmsskolas, sākumskolas un pamatskolas vecuma bērniem.
Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā visu nedēļu būs pieejama literatūras izstāde “Mālā radīts brīnums”, kas iepazīstinās ar keramikas attīstības ceļu no jaunākā akmens laikmeta līdz mūsdienām. Būs pieejama informācija par dažādu māla priekšmetu tapšanu, par vēsturiskajām tradīcijām un senču pieredzes izmantošanu māla trauku veidošanā. Tiks sniegta iespēja iepazīties ar māla apdziedāšanas tradīciju arī latviešu folklorā – tautasdziesmās, teikās un parunās.
2. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstniece Andra Manfelde, lai iepazīstinātu interesentus ar savu romānu “Virsnieku sievas”, kurš šogad iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina Latvijas simtgadei veltītu literāru tikšanos ciklu, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas ietvaros.
Šis ir jau trešais pasākums literāro tikšanos ciklā, kura ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka iepazīstina daugavpiliešus ar apgāda “Dienas Grāmata” Latvijas valsts simtgadei veltītās vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” spilgtākajiem darbiem un to autoriem. Septembrī un oktobrī Daugavpilī viesojās rakstnieks un dramaturgs Māris Bērziņš, kā arī prozaiķe Nora Ikstena. Valsts svētku mēnesī novembrī gaidāmas veselas divas tikšanās, pirmā no tām – ar rakstnieci un dzejnieci Andru Manfeldi, otrā – ar rakstnieku Osvaldu Zebri.
24. oktobrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas 80 gadu jubilejas svinību ietvaros notiks radoša tikšanās ar Daugavpils literātiem. Pasākuma gaitā tiks atklāta arī bibliotēkas jubilejai veltīta autogrāfēto grāmatu izstāde “Autogrāfiem pa pēdām”.
Savas pastāvēšanas 80 gados Latgales Centrālajai bibliotēkai ir izveidojusies cieša sadarbība ar Daugavpils pilsētas un novada dzejniekiem un prozaiķiem. Bibliotēkā regulāri notiek vietējo autoru grāmatu prezentācijas un literāras tikšanās ar lasītājiem. Literāti dāvina bibliotēkai savas grāmatas, un parasti dāvinājumā tiek atstāts arī autora ieraksts ar veltījuma vārdiem bibliotēkai, kas padara attiecīgo izdevumu par īpaši vērtīgu bibliotēkas grāmatu krājuma papildinājumu.
Lai celtu gaismā šo unikālo grāmatu krājuma daļu, savas 80. dzimšanas dienas svinību nedēļā bibliotēka piedāvā autogrāfēto grāmatu izstādi “Īpaša grāmata bibliotēkā”. Ekspozīcijā iekļauti gan Daugavpils autoru dāvinātie izdevumi, gan arī grāmatas, kurās savus ierakstus atstājuši populāri Latvijas un ārvalstu autori, kas savulaik viesojušies bibliotēkā. Jubilejas nedēļas ietvaros izstāde būs apskatāma bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (2. stāvā). Pēc tam grāmatas atgriezīsies bibliotēkas plauktos un turpmāk būs atpazīstamas pēc uzlīmes “Īpaša grāmata”.
23. oktobrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā notiks virtuālās izstādes “Latgales Centrālajai bibliotēkai – 80” prezentācija. Šis pasākums atklās Latgales Centrālās bibliotēkas 80. gadadienas svētku nedēļu.
Virtuālā izstāde “Latgales Centrālajai bibliotēkai – 80” tapa ilgstoša izpētes darba rezultātā vesela gada laikā. Izstādes veidošanas gaitā tika vākta, apkopta un sistematizēta informācija no Latgales Centrālās bibliotēkas Novadpētniecības datubāzes un pirmās Latvijas brīvvalsts posma digitalizēto laikrakstu kolekcijas, 20. gadsimta otrās puses Daugavpils laikrakstiem, centrālās preses izdevumiem un bibliotēkas albumiem. Tika izpētīti Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā un Daugavpils zonālajā valsts arhīvā atrodamie materiāli par bibliotēkas vēsturi, apzināti bijušo bibliotēkas darbinieku un lasītāju atmiņu stāsti.
Izstādē piedāvātā digitalizētā vizuālā un tekstuālā informācija par LCB vēsturi astoņdesmit gadu garumā ir strukturēta sešos laika posmos. Katrā posmā vērojami nozīmīgākie šī perioda notikumi, kas publicēti aizvadīto gadu presē, aprakstīti arhīvu dokumentos un iemūžināti fotogrāfijās.
LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) līdz 31. oktobrim ir apskatāma Veltas Loces gleznu izstāde “Vienatnē ar rudeni”.
Baltkrievu kultūras centra amatiermākslinieku studijas „Krāsu pasaule” biedres Veltas Loces vārds ir labi zināms gan Daugavpilī, gan arī ārpus pilsētas robežām. Velta aktīvi darbojas baltkrievu kultūrizglītības biedrībā “Uzdim”, glezno, nodarbojas ar austrumu dejām un dzied baltkrievu senioru vokālajā ansamblī “Spadčina”. 2014. gadā viņai tika piešķirts goda tituls “Daugavpils lepnums”.
Līdz šim Veltas gleznas ir bijušas apskatāmas ne vien Latvijā, bet arī ārpus valsts robežām. Vairākas izstādes ir notikušas tepat Daugavpilī, Baltkrievu kultūras centrā. Pašreizējā izstāde “Vienatnē ar rudeni” piedāvā rudenīgas ainavas un klusās dabas, kas noteikti uzrunās ikvienu apmeklētāju.
Aicinām visus interesentus uz tikšanos ar mākslinieci, kas notiks 28. oktobrī plkst. 11.00. Ar izstādi var iepazīties no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 līdz 18.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.
2017./2018. mācību gadā Latgales Centrālā bibliotēka un tās sešas filiāles piedāvā kopskaitā 35 bibliotekārās stundas par visdažādākajām tēmām visa vecuma skolēnu grupām, kā arī pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem.
Bibliotekāro stundu ietvaros skolēnu vai pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu grupas var apmeklēt bibliotēku un gūt vērtīgu un saistošu informāciju par dažādām ar bibliotēkas darbu un pakalpojumu klāstu saistītām jomām. 2017./2018. mācību gadā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) piedāvā bibliotekārās stundas par tādām tēmām kā bibliotēkas pakalpojumi un resursi, elektroniskais katalogs un tā izmantošanas iespējas, avīzes un žurnāli, to vēsture un pašreizējais piedāvājums bibliotēkā, Latvijas nauda un tās vēsture grāmatās, ievērojamie daugavpilieši un viņu devums pilsētas saimnieciskās un kultūras dzīves attīstībā.
Jauns papildinājums LCB piedāvājumā gaidāms patriotu mēnesī novembrī – bibliotekārā stunda “Rīgas iela ceļā uz Latvijas simtgadi”. Tās gaitā skolēni varēs doties aizraujošā virtuālajā pastaigā pa Rīgas ielu, kas ļaus izveidot priekšstatu par ielas vēsturisko izskatu un vērtīgām arhitektūras ēkām, ar ielu saistītiem ievērojamiem notikumiem un personām, kā arī izmaiņām, kas ielu skārušas gadu gaitā. Stundas izskaņā iegūtās zināšanas varēs pārbaudīt erudīcijas testā “Rīgas iela – starp pagātni un nākotni”.
26. oktobrī Daugavpilī viesosies slavenā latviešu rakstniece Nora Ikstena, lai iepazīstinātu interesentus ar savu romānu “Mātes piens”, kurš pirms dažiem gadiem iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina Latvijas simtgadei veltītu literāru tikšanos ciklu, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas ietvaros.
Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, LCB projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” turpina iepazīstināt ar piecām izcilām grāmatām no apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, aicinot to autorus apmeklēt Daugavpili un tikties ar lasītājiem bibliotēkā un pilsētas izglītības iestādēs. Septembrī Daugavpilī viesojās rakstnieks un dramaturgs Māris Bērziņš, oktobrī lasītājus gaida saruna ar prozaiķi Noru Ikstenu.
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā: goo.gl/vL4vm
Oktobra otrajā nedēļā, no 9. līdz 14. oktobrim, Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs jau tradicionāli aizritēs Karjeras nedēļas pasākumi, kuru ietvaros bērniem un jauniešiem būs iespēja iepazīt dažādas profesijas, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem un gūt vērtīgu informāciju, kas palīdzēs nākotnes karjeras izvēlē.
11. oktobrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a) notiks karjeras attīstības seminārs jauniešiem “Start Strong”. Pasākumu vadīs karjeras attīstības programmas “Start Strong” treneris Andris Arhomkins. Semināra īpašā viešņa, ASV vēstniece Latvijā Nensija Baikofa Petita, pastāstīs par savu diplomātes karjeru un tās izaicinājumiem. Pasākums notiks bilingvāli latviešu un angļu valodā. Pasākumu rīko LCB ASV Informācijas centrs sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā, Daugavpils pilsētas izglītības pārvaldi.
Visu nedēļu LCB no 9. līdz pat 14. oktobrim LCB nozaru literatūras sektorā būs skatāma literatūras izstāde “Karjeras veiksmes atslēga”. Bibliotekāru atlasītie literatūras avoti ļaus iegūt informāciju ne tikai par profesiju daudzveidību, bet arī par profesionālajām un augstākās izglītības studiju iespējām Latvijā un Eiropā. Būs pieejama psiholoģijas, pedagoģijas un tiesību nozaru literatūra ar vērtīgu informāciju par veiksmīgas karjeras izvēli un profesionālo izaugsmi.
12. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā (2. stāvā) aicinām lasītājus apmeklēt literatūras apskatu “Grāmatu jaunumi bibliotēkā”.
Pasākuma gaitā bibliotekāri iepazīstinās dalībniekus ar jaunāko grāmatu satura kopsavilkumiem un literatūrkritiķu atsauksmēm. Interesentiem tiks piedāvāti jaunākie mīlas, fantastikas un detektīvromāni, kas būs aizraujoša lasāmviela garajiem rudens vakariem. Jaunieši varēs iepazīties ar saistošu izklaidējošu piedzīvojumu un asa sižeta literatūru. Būs pieejami jaunākie iespieddarbi par slavenību biogrāfijām un viņu radošo darbību, kā arī novitātes nozaru literatūrā – medicīnā, psiholoģijā, vēsturē un tehnikā. Jaunākā literatūra būs pieejama kā latviešu, tā arī krievu valodā.
Šī gada oktobrī ar plašu pasākumu programmu Latgales Centrālā bibliotēka atzīmēs savas pastāvēšanas 80. gadadienu. Galvenie jubilejas pasākumi izskanēs mēneša nogalē no 23. līdz 27. oktobrim.
Latgales Centrālās bibliotēkas pirmsākumi meklējami 1937. gadā, kad Daugavpils pilsētas valde vērsās Daugavpils Latviešu biedrībā un Daugavpils Skolotāju biedrībā ar lūgumu nodot to grāmatu krājumus valdes pārziņā, lai uz šīs bāzes izveidotu publisku bibliotēku, kuras pakalpojumi būtu brīvi pieejami visiem pilsētniekiem. Savas pastāvēšanas laikā bibliotēka nomainīja vairākus nosaukumus, pārcieta Otro pasaules karu un ugunsgrēku, kurā gāja bojā teju viss grāmatu krājums – vairāk nekā 40 tūkstoši eksemplāru. Taču, par spīti visiem satricinājumiem, bibliotēkas darbs turpinājās, tā atdzima, auga un attīstījās, mainoties laikam līdzi. 21. gadsimtā Latgales Centrālā bibliotēka ienāca kā mūsdienīga, daudzfunkcionāla kultūras un izglītības iestāde ar uzticamu lasītāju loku, atsaucīgu personālu, plašu grāmatu krājumu, atjaunotām, funkcionālām telpām vēsturiskajā Vienības namā, kā arī sešām filiālēm dažādos pilsētas mikrorajonos.
3. oktobrī plkst. 18.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā tiks atklāta Olgas Fišeres ilustrāciju izstāde “Dzejolis rasas pilienā”, kas tapusi pēc Egitas Terēzes Jonānes dzejas motīviem.
Vai dzejolis var satilpt rasas pilienā? Šo jautājumu savā jaunajā darbu sērijā risina Daugavpils māksliniece Olga Fišere, veidojot miniatūrgleznas, kas uzrunā stikla kaleidoskopa valodā. Olgas darbu sērija “Dzejolis rasas pilienā” ir savdabīgs stāsts – improvizācija par Daugavpils novada dzejnieces Egitas Terēzes Jonānes trīspukstiem jeb haikām. Māksliniece saka, ka dzejniecei izdevies ar siltiem kā jūras vilnis vārdiem pastāstīt, ka katrs dzīves mirklis ir tverams ar sirdi. Olgas miniatūrgleznas var dēvēt par eksperimentiem mākslā, tāpēc tie sēs skatītājā izbrīnu un mudinās jautāt, kā top mākslas darbs.
Izstāde “Dzejolis rasas pilienā” skatāma LCB periodikas sektorā no 3. līdz 31. oktobrim.
Karjeras nedēļas ietvaros ASV vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) ASV Informācijas centru un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi aicina vidusskolēnus piedalīties karjeras attīstības seminārā "Start Strong". Seminārs notiks LCB pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) 2017. gada 11. oktobrī no plkst. 14.00 līdz plkst. 17.00.
Semināra programmā tiks skarta virkne karjeras izvēlē būtisku jautājumu:
kā noskaidrot, kas ir mans “sapņu darbs” un, kādi soļi veicami, lai līdz tam nokļūtu;
kā apkopot savus talantus un likt tiem strādāt savā labā;
kādu darbinieku vēlas katrs darba devējs;
kā parādīt sevi no labākās puses;
kā ievērojami palielināt savu konkurētspēju darba tirgū.
Aicinām vīriešus - tēvus, lielo brāļus, vectēvus un krusttēvus, iesaistītieslasīšanas vecināšanas programmā „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017” (BJVŽ 2017) un piedalīties akcijas “Vīrieši! Tēvi! Lasītāji! 2017” balvu izlozē.
Pētījumos pamatots, ka vispozitīvākais iespaids par lasīšanu bērniem rodās, klausoties tēva vai vectēva balsi. Ar savu piemēru vīrietis apliecina, ka lasīšana ir svarīga, visas dzīves laikā noderīga prasme, kas turklāt sagādā daudz prieka un palīdz noskaidrot būtiskus jautājumus, tiklīdz tie radušies. Tomēr esam novērojuši, ka vīriešiem ir grūtāk atrast motivāciju lasīšanai, tāpēc organizējam šo akciju, lai būtu lielāka interese sākt un turpināt lasīt, rādot bērniem pozitīvu piemēru.
Kurš var piedalīties akcijas balvu izlozē?
Balvu izlozē piedalīsies visas vīriešu (vecumā no 19 gadiem) aizpildītās BJVŽ 2017 elektroniskās anketas.
Kā iesaistīties?
Jāaiziet uz tuvāko bibliotēku, kura piedalās BJVŽ 2017, un jāpiesaka dalība Vecāku žūrijā. Jāizlasa 4 grāmatas no Vecāku žūrijas un 2 no Bērnu/Jauniešu žūrijas grāmatu kolekcijas un jāaizpilda elektroniskā anketa.
2017. gada nogalē – 2018. gada sākumā Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvās unikālu izglītojošu notikumu visu vecumu skolēniem: Reformācijas piecsimtgadei veltītu, starptautisku izstādi “Luters. Pagrieziens”, ko pavadīs mūsdienīga izglītojošā programma sākumskolas, pamatskolas un vidusskolēnu grupām.
“Luters. Pagrieziens” ir viens no vērienīgākajiem pasākumiem Latvijas valsts simtgades programmā. Tas dos iespēju ne vien aplūkot unikālus, vērtīgus priekšmetus no Latvijas un citu valstu kolekcijām, bet arī iepazīt tos ar interaktīvu, dažādām skolēnu vecumu grupām atbilstošu nodarbību palīdzību.
Mācību līdzekļi – uzdevumu grāmatiņas un planšetes, kā arī nodarbību vadītāji ikvienam Latvijas skolēnam būs pieejami bez maksas. Atliek tikai rezervēt nodarbības laiku un ierasties bibliotēkā!
Skolas tiek aicinātas pieteikties nodarbībām izstādē jau tagad, jo izstādes darba laiks ir tikai trīs mēneši: 01.11.2017.-04.02.2018.
Latgales Centrālā bibliotēka aicina bērnus, jauniešus un viņu vecākus iesaistīties ikgadējā lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas oriģinālliteratūras izplatību.
Šogad lasītāju vērtējumam tiek piedāvātas 28 grāmatas, kas ir sadalītas pa vecumposmiem: 5+, 9+, 11+, 15+ un literatūra vecākiem. Žūrijas kolekcijā iekļauto grāmatu vidū ir gan aizrausoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Ikviens bērns vai jaunietis var brīvi izvēlēties sevi interesējošas grāmatas no jebkuras vecuma grupas. Pieaugušie tiek aicināti lasīt četras vecākiem paredzētās grāmatas un jebkuras divas no tām, ko lasa viņu bērni.
Sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā (Norden) no 20. septembra līdz 1. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Periodikas sektorā būs apskatāma ceļojošā izstāde “Zināmās un nezināmās Ziemeļvalstis”.
Latvijas Radio 1 populārzinātniskā raidījuma “Zināmais nezināmajā” komanda, žurnāliste Sandra Kropa un producente Paula Gulbinska, 2016. gadā devās iepazīt Ziemeļvalstis, lai atklātu nezināmo un no jauna apzinātos zināmo, bet fotogrāfs Gints Ivuškāns braucienos piedzīvoto, sastapto un redzēto fiksēja fotogrāfijās.
Radošās komandas kopdarba rezultātā tapa izstāde “Zināmais un nezināmais Ziemeļvalstīs”, kurā būs skatāmas 15 planšetes ar vizuālo un tekstuālo materiālu par dažādām aktuālām vides aizsardzības, sociālās drošības un kultūrvēsturiskām tēmām.
Sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā (Norden) 19. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks tikšanās ar rakstnieci Zinaīdu Lindenu.
Somijā dzīvojošā rakstniece Zinaīda Lindena ir dzimusi Santkpēterburgā. Studējusi zviedru valodu un literatūru kādreizējā Ļeņingradas Universitātē. Strādājusi par gidu un tulkotāju. 20. gadsimta 90. gadu sākumā pārcēlusies uz Somiju pie dzīvesbiedra, kur dzīvo vēl joprojām.
21. septembrī Daugavpilī viesosies slavenais latviešu rakstnieks Māris Bērziņš, lai iepazīstinātu interesentus ar savu godalgoto romānu “Svina garša”, kurš pirms dažiem gadiem iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums aizsāk Latvijas simtgadei veltītu literāru tikšanos ciklu, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas ietvaros.
Latvijas valsts simtgades gaidās projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” šoruden iepazīstinās daugavpiliešus ar pieciem populāriem latviešu rakstniekiem, kas apcer Latvijas vēstures līkločus apgāda “Dienas Grāmata” populārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Kā pirmais Daugavpili apmeklē rakstnieks un dramaturgs Māris Bērziņš.
Rakstniecībai Māris Bērziņš nopietni pievērsās 21. gadsimta sākumā. Klajā nāca debijas romāns “Ērika Trauma sapnis” (2003), īsprozas krājums “Gūtenmorgens” (2007), bērnu grāmata “Resnais svešinieks” (2008). 2009. gadā izdotais krājums „Iztēlojies. Trīs lugas” ieguva Latvijas Literatūras gada balvu kā gada labākais sniegums dramaturģijā. 21. gadsimta otrajā desmitgadē Māris Bērziņš raksta galvenokārt prozu – “Titāna skrūves” (2011), “Sveiks, Dzintar Mihail!” (2013), “Svina garša” (2015), “Gūtenmorgens otrreiz” un “Gūtenmoregons pirm’reiz” (2017).
6. septembrī VSIA “Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca” Ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā uzsāka darbu Latgales Centrālās bibliotēkas grāmatu izsniegšanas punkts. Tas nodrošinās institūcijā dzīvojošām personām bibliotēkas pakalpojumus un paplašinās brīvā laika pavadīšanas iespējas.
Katru mēnesi grāmatu izsniegšanas punktā tiks piegādātas īpaši atlasītas grāmatu kopas no bibliotēkas krājuma, kuras būs pieejamas lasīšanai institūcijā dzīvojošām personām. Grāmatu kopas tiks atlasītas, ņemot vērā lasītāju intereses un pieprasījumu. Izsniegšanas punkta lasītājiem būs iespēja lasīt daiļliteratūras darbus oriģinālvalodā, tulkoto ārzemju literatūru, saistošu nozaru literatūru un periodiku.
13. septembrī plkst. 18.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks tikšanās ar sertificētu Cigun vingrošanas instruktori Lidiju Ribkinu.
Cigun ir Ķīnas izcelsmes atveseļošanās metodika, kas tiek izmantota gadsimtiem ilgi, lai atvieglotu plašu un daudzveidīgu veselības kaišu klāstu. Cigun ir filozofiskās atveseļošanās prakse, kurā tiek izmantota elpošana, domas un vienkāršas kustības. Apvienojot šīs darbības, ar laiku veselības problēmas mazinās. Šī prakse ir tik vienkārša, ka to var apgūt ikviens neatkarīgi no vecuma.
Katru gadu, kad septembris ietērpjas krāsainā dzejas rotā un Latviju pāršalc Dzejas dienas, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā "Zīlīte" tradicionāli tiek atsākta klubiņa “Brīvdienas bez garlaicības” darbība. Pirmās tikšanās ietvaros sestdien, 9. septembrī, plkst. 11.00 tiek organizēts literāri tematisks pasākums “Es ar savu dzejolīti, iepazīstu pasaulīti!”
No septembra līdz pat maijam sestdienu rītos lasošām ģimenēm ar bērniem būs iespēja rosīgi darboties lasīšanas veicināšanas pasākumos, apgūstot jaunas zināšanas un iemaņas – izzinot dažādu žanru grāmatas, sacerot stāstus un dzejoļus, iestudējot un izspēlējot daiļdarbu fragmentus, piedaloties radošās darbnīcās, kustību rotaļās, prāta spēlēs, kopā svinot svētkus. Katra sestdiena – jauna atklājumu diena ģimenēm!
Lai rudens dāvā daudz krāsainu, priecīgu brīžu lasošo ģimeņu klubiņā!
Sekojiet klubiņa aktualitātēm un citiem Bērnu bibliotēkas "Zīlīte" jaunumiem tās facebook lapā!
No 2017. gada 5. septembra līdz 31. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde “SARKANĀ”.
Uzsākot Starptautisko glezniecības simpoziju “Mark Rothko 2017”, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar LCB aicina uz Glezniecības kolekcijas izstādi “SARKANĀ”.
Jau piekto gadu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs uzrunā māksliniekus no visas pasaules smelties iedvesmu Marka Rotko dzimtajā pilsētā, piedaloties ikgadējā starptautiskā glezniecības simpozijā “Mark Rothko”. Simpozija iedīgļi ir meklējami 2004. gadā, kad Daugavpilī tika organizēts pirmais mākslinieka vārdā nosauktais glezniecības plenērs. Ainavas, krāsas un vienotas idejas sinerģijā tapušie mākslas darbi tika dāvināti pilsētai un pašlaik veido teju 500 mākslas darbu lielu laikmetīgās glezniecības kolekciju.
Bieži vien simpoziju radītajos darbos dominē sarkanā krāsa, kas raisa emocijas, kultivē enerģiju un sasaucas ar sarkanās krāsas nozīmi Marka Rotko daiļradē. Viņa glezniecības krāsu paletē sarkanajai krāsai bija īpaša nozīme. Tā ir mainīga – plūstoša, vibrējoši kustīga, intensīvi piesātināta, baudkāri un jutekliski maiga kā izsmalcināts zīds. Arī pēdējais nepabeigtais Marka Rotko mākslas darbs ar nosaukums “Sarkans uz sarkana” ir simboliska liecība par mākslinieka spilgto emociju un sajūtu pasauli.
Jau šonedēļ Daugavpilī savu skanējumu uzsāks Dzejas dienu pasākumi. Dzejas svētki sāksies ceturtdien, 7. septembrī, ar pasākumu Latgales Centrālajā bibliotēkā plkst. 14.00. Tā laikā būs iespēja tikties ar dzejnieci Ingu Pizāni, kura iepazīstinās klātesošos ar saviem jaunākajiem darbiem.
Dzejas dienu pasākumi turpināsies piektdien, 8. septembrī, ar ikgadējā krājuma „Dzejas dienas” atklāšanu. Izdevumā ir apkopoti Daugavpils pilsētas un novada dzejnieku darbi, un šogad tas tiek izdots jau 27. reizi. Savukārt vakara turpinājumā Baltijas dzejnieku Ģilde aicina visus interesentus uz Marinas Cvetajevas 125. dzimšanas dienai veltītu dzejas vakaru „Trīs stāsti par mīlestību”. Pasākums notiks Vienības nama Mazajā zālē (ieeja no Ģimnāzijas ielas puses), sākums plkst. 16.00.
Sestdien, 9. septembrī, plkst.12.00 dzejas mīļotāji tiek aicināti doties uz Raiņa māju Berķenelē, kur varēs klausīties krājuma „Dzejas dienas 2017” autoru dzejas lasījumus. Savukārt noslēgsies Dzejas dienas ar pasākumiem pirmdien, 11. septembrī: plkst. 12.00 notiks piemiņas brīdis pie Raiņa tēva kapa vietas Luterāņu kapos, plkst. 13.00 visi tiek aicināti uz ziedu nolikšanu un dzejas brīdi ar „Austrumlatvijas literārās akadēmijas” literātiem pie Raiņa pieminekļa Daugavpils Universitātes skvērā (Vienības ielā 13), bet plkst. 14.00 bērnu bibliotēkā „Zīlīte” uz savas jaunās grāmatas „Spārnotie draugi” atklāšanas svētkiem aicina dzejnieki Lidija Vasaraudze un Jevgēņijs Golubevs (grāmata tapusi ar Daugavpils pilsētas domes atbalstu un Latvijas Ornitoloģijas biedrības līdzdalību).
Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ir noslēgusies vasaras lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”, kas jau sešus gadus pēc kārtas piedāvā skolēniem dažādus tematiskus pasākumus izglītojošai un izklaidējošai laika pavadīšanai vasaras brīvlaikā.
Ik ceturtdienu no jūnija līdz pat augusta beigām Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs pulcējās dažāda vecuma bērni, lai aktīvi un saturīgi pavadītu brīvo laiku – lasītu un apspriestu grāmatas no bibliotēku krājuma, piedalītos viktorīnās un konkursos, sacenstos prāta un galda spēļu turnīros, veidotu dramatizētus un teatralizētus priekšnesumus un apgūtu jaunas prasmes radošās darbnīcās. Tika piedāvāti arī tematiski pasākumi bērnu vasaras nometnēm. Augusta nogalē bibliotēkās notika programmas noslēguma pasākumi, kuru laikā uzcītīgākie un aktīvākie dalībnieki saņēma pārsteiguma balvas – biļetes uz kino.
9. septembrī plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) notiks Anitas Truskovskas radošo darbu izstādes “Atmiņu lauskas” atklāšana.
Anita Truskovska ir dzimusi Daugavpilī. Pēc J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas absolvēšanas uzsāka studijas Polijā. Pašlaik dzīvo un strādā Rīgā.
Anitai patīk eksperimentēt ar krāsām un formām. Viņas darbos vērojams dažādu stilu sajaukums, krāsu, simbolu un formu salikums. Iedvesmu saviem darbiem Anita smeļas sapņos un spilgtākajos savas dzīves notikumos. Gleznās iestrādāti dažādi priekšmeti, kas saistīti ar autores pagātni. Piemēram, bērnības mētelīša pogas, gliemežvāki no ceļojumiem, studiju laika zīmuļi u.c. Anita cer, ka viņas darbi uzrunās izstādes apmeklētājus un modinās viņu spilgtākās atmiņas.
Anitas Truskovskas radošo darbu izstāde būs skatāma LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā no 1. līdz 30. septembrim no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 11.00 līdz 18.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.
1. septembrī, Zinību dienā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tiks uzsāktas Latvijas Kultūras kanona mēneša aktivitātes. To laikā ikviens aicināts iepazīt Kultūras kanonu un bagāto tautas kultūras un mākslas vērtību mantojumu – gan apmeklējot Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros atjaunoto kanona mājaslapu (www.kulturaskanons.lv), gan piedaloties īpašā orientēšanās spēlē Gaismas pilī!
Dalība bez maksas.
No 1. septembra skolēni un ģimenes tiks gaidīti LNB, lai, izmantojot LNB reģistratūrā vai Bērnu literatūras centrā (7. stāvā) saņemtu spēles karti, atrastu, kuras 17 Kultūras kanonā iekļautās vērtības glabājas dažādās vietās bibliotēkā un kāpēc tās ir nozīmīgas.
Ceturtdien, 7. septembrī, plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (3. stāvā) notiks Dzejas dienām veltīts pasākums – tikšanās ar dzejnieci Ingu Pizāni.
Inga Pizāne ir dzimusi Krāslavā, pašlaik dzīvo Rīgā. Studējusi pedagoģiju Latvijā un Zviedrijā. Apmeklējusi Literārās Akadēmijas meistardarbnīcas pie dzejniekiem Jāņa Rokpeļņa un Ronalda Brieža.
Ar pirmo publikāciju dzejniece debitējusi 2012. gadā portālā un vasaras avīzē Satori. Savus radošos darbus publicējusi arī citās platformās un laikrakstos: Kultūras diena, Kultūrzīmes u.c. Pedalījusies vairākos Dzejas dienu pasākumos, Dzejas slamos un starptautiskajā festivālā „Dzejnieka Asinis” Rīgā. Autores pirmais dzejas krājums „Tu neesi sniegs” iznāca 2016. gadā. Drīzumā izdevniecība "A Midsummer Night’s Press" laidīs klajā Ingas Pizānes dzejas grāmatu angļu valodā Džeidas Vilas (Jayde Will) atdzejā.
Piektdien, 2017. gada 1. septembrī, plkst. 17.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks literārs forums “Dzīvo grāmata...”, kurš ir veltīts baltkrievu grāmatiespiešanas 500. gadadienai un Baltkrievu rakstniecības dienai. Šis pasākums atklās Daugavpils Baltkrievu kultūras centra (BKC) jauno radošo sezonu.
1517. gada 6. augustā Prāgā iznāca pirmā drukātā baltkrievu grāmata – “Psalmi”. To izdeva Francisks Skorina – baltkrievu un austrumslāvu drukātājs, filozofs, apgaismotājs, humānists, rakstnieks, tulkotājs, izdevējs, mediķis, Renesanses laikmeta zinātnieks. Francisks Skorina ir teicis: “Mīliet grāmatu, jo tā ir gudrības, zināšanu un zinātņu zāles mūsu dvēselei”. Baltkrievu grāmatiespiešanas 500. gadadiena ir iekļauta UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) atzīmējamo dienu kalendārā un tiek plaši atzīmēta. Baltkrievijā šī vēsturiskā notikuma galvenās svinības ir veltītas Baltkrievu raksniecības dienām un notiks senajā Polockā – Franciska Skorinas dzimtajā pilsētā, septembra pirmajās brīvdienās.
15. augusta vietnē www.ainavudargumi.lvir startējusi elektroniskā balsošana, kuras laikā katrs balsotājs varēs izvēlēties skaistākās Latvijas ainavas. Balsošana turpināsies divus mēnešus līdz 15. oktobrim.
Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) rīko aktivitāti “Dāvana Latvijai - elektroniska ainavu dārgumu krātuve “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt””. Elektorniskajā ainavu dārgumu krātuvē tiks iekļautas sabiedrības vērtējumā nozīmīgas ainavas ar īpašu vēstījumu par Latvijas un tās reģionu dabu un vēsturi, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm.
Ainavu dārgumu krātuve taps vairākos posmos. Pirms nedēļas ir noslēdzies šis aktivitātes pirmais posms – ir saņemti 928 ainavu pieteikumi. Aktivitātes otrajā posmā no š.g. 15. augusta līdz 15. oktobrim Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti balsot par ainavu dārgumiem, kas būtu iekļaujamas LNB ainavu dārgumu krātuvē. Balsot var katrā no pieciem plānošanas reģioniem – Kurzemes, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Rīgas reģiona. Jāatzīmē, ka no katra reģiona saraksta balsotāji varēs izvēlēties līdz 10 ainavu dārgumu objektiem. Par katru reģiona sarakstu drīkst balsot tikai vienu reizi.
No 1. augusta Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) ir apskatāma Jurija Čertova kokgriezumu izstāde.
Jurijs Čertovs dzimis 1937. gadā. 1958. gadā, absolvējot Daugavpils Dzelzceļa tehnikumu, sāka strādāt celtniecībā. Izejot pensijā, sāka nodarboties ar koka griešanu ar mērķi izgreznot vasarnīcu. Laika gaitā šī nodarbošanās kļuva par īstu vaļasprieku. J. Čertovs izpilda ornamentus, ziedu, lapu, putnu, dzīvnieku un cilvēku figūras kontūrgriešanas un ažūrgriešanas tehnikā. Par darba materiālu izmanto finieri. Kokgriezumi nav vienīgā Jurija Čertova aizraušanās. Būdams Daugavpils pilsētas un novada patriots, viņš pēta mūsu novada vēsturi un kolekcionē Daugavpils vecās fotogrāfijas.
Aicinām visus interesentus apmeklēt LCB filiāli Piekrastes bibliotēku iepazīties ar izstādi. Tā būs apskatāma līdz 31. augustam otrdienās – piektdienās no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 10.00-17.00.
No 1. līdz 31. augustam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā ir apskatāma Nikolaja Balakleiska gleznu izstāde “Mana pilsēta – Daugavpils”.
Daugavpilī Nikolajs Balakleiskis dzīvo kopš 1966. gada. Daudzus gadus strādājis Daugavpils tramvaju pārvaldē. Savās gleznās Nikolajs pauž mīlestību pret savu pilsētu un tās vēsturi.
Ar gleznošanu Nikolajs Balakleiskis aizraujas kopš bērnības. Papildus izglītību ir ieguvis Maskavas Tautas mākslas neklātienes universitātes grafikas un stājglezniecības fakultātē.
Izstādes “Mana pilsēta – Daugavpils ” gleznas ir zīmētas eļļas tehnikā. Tajās tvertas pilsētas ainavas.
Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) 2017. gada 2. projektu konkursā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) ir guvusi atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas aktivitāšu īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 750). Projekta ietvaros no septembra līdz 2017. gada nogalei Daugavpilī notiks desmit lasītāju tikšanās ar pieciem populāriem latviešu literātiem – Ingu Ābeli, Noru Ikstenu, Andru Manfeldi, Osvaldu Zebri un Māri Bērziņu.
Projekta 3. kārta turpina lielisko tradīciju piedāvāt daugavpiliešiem regulāras tikšanās ar populāriem latviešu rakstniekiem, dāvājot iespēju tuvāk iepazīt autorus kā personības un diskutēt par viņu daiļradi. Šoreiz, sagaidot Latvijas valsts simtgadi, latviešu literatūras cienītājiem būs unikāla iespēja tikties ar apgāda „Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijas „Mēs. Latvija, XX gadsimts” autoriem. Dažu gadu gaitā šī sērija ir kļuvusi par īstu fenomenu latviešu literatūrā. Romāni tiek burtiski izķerti no grāmatnīcu plauktiem, bibliotēkās pēc tiem veidojas rindas, un tie mēnešiem ilgi turas lasītāko grāmatu sarakstos. Šī nezūdošā popularitāte ir skaidrs apniecinājums gan tekstu autoru literārajai meistarībai, gan publikas vajadzībai reflektēt par Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločiem, kas īpaši skaidri iezīmējas valsts simtgades gaidās.
Latgales Centrālā bibliotēka no dzejnieka Ivara Magazeiņa ir saņēmusi latviešu un latgaliešu literatūras klasiķa Jāņa Klīdzēja stāsta „Zalta kristeņš” unikālu izdevumu, kura teksts ir lasāms paralēli četrās versijās – latviešu literārajā valodā, krievu valodā un divās latgaliešu valodas izloksnēs. Grāmata nākusi klajā 2016. gadā sērijā „Ačinska latgaliešu biedrības bibliotēka”ar Latviešu valodas aģentūras atbalstu.
Jāņa Klīdzēja stāsts „Zalta kristeņš” vēsta par kolorītu latgaļu kalpa puisi Benediktu – „Dīva dūtu muzykantu, sovvaļnīku i lelu naramūni”. Stāsta teksts grāmatā ir publicēts četrās versijās – latviešu literārajā valodā, krievu tulkojumā, kā arī divās latgaliešu valodas izloksnēs. Latviešu teksts un versija vienā no latgaliešu valodas izloksnēm ir pārpublicējumi, teksti otrajā izloksnē un krievu valodā ir pirmpublicējumi, kurus veidoja attiecīgi profesore Lidija Leikuma un Sibīrijas latgaliete Olga Bajandina. Izdevums ir Krasnojarskas novada reģionālās sabiedriskās organizācijas „Latgaliešu kultūras centrs” un Latvijas Universitātes Baltu valodniecības katedras kopdarbs.
Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā, Aveņu ielā 40, no 1. līdz 28. jūlijam ir skatāma amatiermākslinieka Leonīda Mudrakovska izstāde "Lai valda skaistums pasaulē...". Izstāde tiks atklāta 1. jūlijā plkst. 11.00.
Leonīds Mudrakovskis ir dzimis 1936. gadā Primorskas apgabalā Krievijā, bet kopš 1980. gada pastāvīgi dzīvo Daugavpilī. Zīmēt Leonīdam patika kopš bērnības, bet profesiju viņš izvēlējās no mākslas atšķirīga nozarē. Ieguva inženiera-celtnieksa izglītību, vairākus gadus strādāja Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcā direktora vietnieka amatā.
Aizejot pensijā, Leonīds pievērsās glezniecībai. Meistarības pamatus apguva, pētot mākslas albumus un grāmatas, apmeklējot muzejus, galerijas un izstādes, kā arī, apskatot meistarklases internetā. Leonīds Mudrakovskis glezno akvareļu, eļļas un batikas tehnikā. Savās gleznās attēlo ainavas, cilvēkus, dzīvniekus, putnus, kluso dabu un arhitektūru, kopē arī citu gleznotāju darbus. Leonīds ir talantīgs un daudzpusīgs cilvēks. Starp viņa daudzajiem vaļaspriekiem nozīmīgu vietu ieņem filatēlija, par ko liecina plaša “sudraba laikmeta” krievu mākslai veltīta kolekcija. Jau vairāk nekā 30 gadus Leonīds Mudrakovskis ir aktīvs filatēlistu kluba biedrs.
Ceturtdien, 6. jūlijā, plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) daiļliteratūras sektorā (2. stāvā) tiks svinīgi atklāta fotoizstāde, kas ir veltīta 25. gadadienai kopš protokola parakstīšanas par diplomātisko attiecību uzsākšanu starp Latvijas un Baltkrievijas republikām (07.04.1992.).
Sadarbības attīstība ar Latvijas Republiku ir viena no Baltkrievijas Republikas ārpolitikas prioritātēm, apliecinot Baltkrievijas interesi stiprināt labas kaimiņattiecības un sadarboties ar Latviju politiskajā, tirgus-ekonomiskajā, zinātniski-tehniskajā, kultūras, izglītības, vides, pārrobežu un citās jomās. Pēdējo 25 gadu laikā abas valstis ir sasniegušas augstu divpusējās sadarbības līmeni, ir ANO un EDSO locekles, un aktīvi sadarbojas Eiropas Savienības programmu un iniciatīvu ietvaros.
Tiek rīkotas regulāras parlamentāro grupu tikšanās un konsultācijas. Notiek sistēmiska mijiedarbība starp abu valstu ārlietu ministrijām. Tiek intensīvi attīstīti kontakti arī starp ekonomikas, transporta un sakaru, lauksaimniecības, vides un tūrisma, veselības, kultūras, iekšlietu ministrijām, kā arī robežsardzes un muitas dienestiem.
Pirmdien, 3. jūlijā, plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (2. stāvā) tiks atklāta ceļojoša fotoizstāde „Mīlestība kurpju kastē”. Izstādi rīko biedrība „Baltic Global Initiative” labdarības akcijas „Zvaigzne austrumos” ietvaros.
Saskaņā ar ANO aplēsēm šobrīd vairāk nekā 10 miljoni karadarbībā cietušu bērnu ir zaudējuši mājas, liela daļa arī vecākus. Tik daudz salauztu likteņu, tik daudz izārdītu ģimeņu… Biedrība „Baltic Global Initiative” jau trīs gadus īsteno labdarības akciju „Zvaigzne austrumos”, kuras ietvaros aicina sagatavot un ziedot kurpju kastēs iesaiņotas dāvaniņas karadarbībā cietušajiem Sīrijas un Irākas bēgļu bērniem, kas patvērumu raduši Jordānijā, un Sudānas bērniem Ēģiptē. Savu atbalstu akcijai ir snieguši daudzi cilvēki no Latvijas un Baltijas valstīm, tai skaitā tādas sabiedrībā zināmas personas kā Vaira Vīķe-Freiberga, Kārlis Auškāps, Vita Baļčunaite, Rēzija Kalniņa, Kārlis Kazāks, Ēriks Ešenvalds, Gundars Rēders, Ivars Kalviņš, Māris Bičevskis, Zbigņevs Stankēvičs, Jānis Vanags, Mārtiņš Kapickis un citi. Trīs gadu laikā bēgļu pagaidu patvēruma vietās bērniem tika nogādātas 11290 kurpju kastē iesaiņotas dāvaniņas.
No 13. līdz 14. jūnijam piecas Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieces apmeklēja divu dienu pieredzes apmaiņas semināru Preiļu Galvenajā bibliotēkā. Semināra ietvaros Preiļu bibliotēka dalījās savā pieredzē lasīšanas veicināšanas un novadpētniecības jomās. Savukārt pieaicinātie eksperti no Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas prezentēja lego Mindstorm robotu un 3D printeru izmantošanas iespējas darbā ar bērniem un jauniešiem.
Seminārā piedalījās tā rīkotāji – Preiļu Galvenā bibliotēka, kā arī projekta partneri no Utenas A. un M. Mišķina publiskās bibliotēkas un Zarasu rajona pašvaldības publiskās bibliotēkas. Latgales Centrālo bibliotēku seminārā pārstāvēja vadītājas vietniece Dzidra Stupāne, sabiedrisko attiecību speciālistes Tatjana Hodokova un Inga Gedžūne, bibliotekāre Oksana Jakimova un LCB filiāles Bērnu bibliotēkas “Zīlīte” bibliotekāre Dace Jakovele.
VKKF “Latvijas Valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programmas 2017” ietvaros tika atbalstīts Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) projekts: “Kultūrvēsturiskā konference “Dižo latgaliešu devums Latvijai” Daugavpils reģiona kultūras un izglītības iestāžu darbiniekiem”.
Sagaidot Latvijas valsts simtgades jubileju, svarīgi ir apzināt un popularizēt Daugavpils pilsētas un reģiona novadnieku ieguldījumu Latgales un Latvijas valsts ekonomiskajā, sociālajā, politiskajā, izglītības un kultūras attīstībā, tāpēc arī šogad LCB plāno veicināt reģiona sabiedrības tālākizglītības iespējas novadpētniecības jomā.
Konference “Dižo latgaliešu devums Latvijai” notiks šī gada 30. novembrī. Tās laikā dalībniekiem būs iespēja piedalīties četrās seminārnodarbībās, kuras vadīs Latgalē, Latvijā pazīstami un kompetenti speciālisti.
Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Latviešu literatūras un kultūras katedras docents, filoloģijas doktors Valentīns Lukaševičs vadīs nodarbību par Pabērzu dzimtas lomu Latvijas kultūrā un politikā. Pabērzu dzimta ir devusi nozīmīgu ieguldījumu latgaliešu izglītības līmeņa veicināšanā, literārās domas attīstīšanā un Latgales sociālekonomiskās attīstības sekmēšanā
No 5. līdz 6. jūnijam piecas Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieces apmeklēja divu dienu pieredzes apmaiņas semināru Utenas A. un M. Mišķina publiskajā bibliotēkā. Semināra ietvaros Utenas bibliotēka dalījās savā pieredzē darbā ar Lego Mindstorm robotiem, izglītojoša rakstura novadpētniecības un kustību spēlēm, kā arī Open Badges digitālo žetonu sistēmu neformālās mācīšanās sasniegumu novērtēšanai.
Seminārā piedalījās tā rīkotāji – Utenas A. un M. Mišķina publiskā bibliotēka, kā arī projekta partneri no Zarasu rajona pašvaldības publiskās bibliotēkas un Preiļu Galvenās bibliotēkas. Latgales Centrālo bibliotēku seminārā pārstāvēja vadītāja Jeļena Šapkova, sabiedrisko attiecību speciālistes Tatjana Hodokova un Inga Gedžūne, Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Inese Vaivare un bibliotekāre Oksana Jakimova.
14. jūnijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Annemarijas un Aurikas Jelinsku radošo darbu izstāde “Mozaīka”. Ekspozīcijā sižetiski daudzveidīgi grafikas darbi dažādos stilos un tehnikās.
Annemarija ir Ilūkstes Sadraudzības vidusskolas 12. klases audzēkne. Apmeklē Daugavpils bērnu un jauniešu centru “Jaunība” un ir piedalījusies vairākos starptautiskos konkursos. 2016. gadā ieguva 2. vietu KNAB izsludinātajā zīmēšanas konkursā “Esmu pret korupciju”. Zīmēšana ir neatņemama Annemarijas dzīves daļa kopš bērnības. 2016. gadā LCB notika viņas pirmā personālizstāde “Solītis”.
Auriku Jelinsku LCB apmeklētāji iepazina 2014. gadā, kad lasītavā tika izstādīti viņas batikas darbi – krāšņiem ziediem rotāti zīda lakati.
Šoreiz mātes un meitas radošais duets piedāvās skatītājiem grafikas darbus. Annemarija strādā ar krāsainām gēla pildspalvām, atspoguļojot fantāzijas un pasaku pasauli. Savukārt Aurika dod priekšroku klasiskai skolai, pārsvarā izmantojot tušu un spalvu. Nosaukums “Mozaīka” radies, apzīmējot dažādus stilus, tehniskus paņēmienus un sižetus piedāvātajos darbos.
Uzmanību! Sakarā ar remontdarbiemno 6. līdz 19. jūnijam LCB filiāleBērnu bibliotēka "Zīlīte" ir SLĒGTA. Grāmatas var nodot bibliotēkā darbdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.
Atvainojiet par sagādātajām neērtībām.
1. jūnijā plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) daiļliteratūras sektorā tiks atklāta tautas fotostudijas “Ezerzeme - F” fotogrāfiju izstāde “Daugavpils cietoksnis”. Izstāde ir fotostudijas dalībnieku veltījums pilsētai tās gadskārtējās dzimšanas dienas svinībās.
Fotostudija “Ezerzeme – F” nu jau vairāk nekā 30 gadu garumā apvieno cilvēkus, kas nav vienaldzīgi pret fotogrāfiju: gan profesionālus fotogrāfus, gan amatierus. Fotostudijas dalībnieki aktīvi piedalās kolektīvajās izstādes, rīko personālizstādes, piedalās citu fotoklubu rīkotājos pasākumos. 2016. gada nogalē fotostudijai “Ezerzeme – F” ir nākusi klajā pirmā fotogrāmata “Daugavpils. Cilvēki. Daba”, kurā apkopots tās biedru radošais veikums pēdējo piecu gadu laikā.
Tradicionāli vasaras brīvlaikā Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs norisināsies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmā tiek aicināti piedalīties skolas vecuma bērni un bērnu vasaras nometņu grupas.
Sākot ar 1. jūniju, ik ceturtdienu plkst. 11.00 – 13.00 LCB filiālēs notiks dažādi saistoši pasākumi individuāliem programmas dalībniekiem. Tas ir literārās un novadpētniecības stundas, dzejas darbnīcas, diskusiju klubi, virtuāli ceļojumi, leļļu teātris, radošas darbnīcas, galda spēļu turnīri, intelektuālas spēles, viktorīnas, konkursi u.c. Programmas noslēguma pasākumā 24. augustā aktīvākie programmas dalībnieki saņems pārsteiguma balvas. Lai piedalītos lasītveicināšanas programmā, iepriekš reģistrēties nav nepieciešams.
Bērnu vasaras nometņu grupas ceturtdienās gaidīs Latgales Centrālā bibliotēka (Rīgas ielā 22a). No 1. jūnija līdz 31. augustam grupas tiek aicinātas apmeklēt interaktīvu pasākumu “Ceļojums grāmatu pasaulē”. Bērni uzzinās par rakstības un grāmatas rašanās pirmsākumiem, kā arī par bibliotēku vēsturi Daugavpilī, par interesantākajām un neparastākajām LCB grāmatām – smagāko, biezāko, lielāko, plānāko utt. Šis pasākums tiek rīkots LCB 80 gadu jubilejas svinību ietvaros. Iepriekšējā pieteikšanās pasākumam un plašāka informācija pa tālruni 654 76344.
Līdz gada beigām Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu reģistrētiem lietotājiem attālināti (ārpus bibliotēkas telpām) ir pieejama datubāze Letonika.lv. Lai varētu izmantot šo iespēju, bibliotēkā ir jāsaņem Letonika.lv pieejas dati - lietotāja vārds un parole. Ar šiem datiem lasītājiem ir pieejams viss letonika.lv saturs, izņemot ar autortiesībām aizsargātos Lasītavas darbus.
Letonika.lv ir ceļvedis Latvijas kultūrā, vēsturē, valodā, dabā un literatūrā – uzticams avots ar plašu informāciju par Latviju, viena no apjomīgākajām un kvalitatīvākajām digitālās informācijas krātuvēm latviešu valodā. Tas aptver digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, audiovizuālo krātuvi, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēku.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) ir saņēmusi dāvanā iespieddarbu un digitālu materiālu dāvinājumu no tērpu un baleta vēsturnieka, vairāku grāmatu autora, Daugavpils novadnieka Igora Freimaņa.
Igors Freimanis dzimis 1932. gada 8. septembrī Daugavpilī. Jau skolas un studiju gados Rīgas horeogrāfijas skolā un Cēsu Skolotāju institūta Vēstures fakultātē aizrāvies ar deju, modi, kultūru. Strādājis par sarīkojumu daļas vadītāju Rīgas Pionieru pilī, par pasniedzēju Latvijas Mūzikas akadēmijā un Starptautiskajā Birutas Mageles stilistu meistardarbnīcā. Vairāk nekā 35 gadus darbojies Jelgavas Tautas teātrī. Septiņus gadus veidojis žurnāla “Teātra Vēstnesis” baleta hroniku. Sarakstījis un izdevis vairākas modes un baleta vēsturei veltītas grāmatas.
LCB bez atlīdzības nodotajā izdevumu klāstā ir paša Igora Freimaņa grāmatas un Mudītes Šneideres monogrāfija “Lilita Bērziņa. Dēļ tavu acu liesmām” no Igora Freimaņa personīgās bibliotēkas. Grāmatā „Mīlas uzvara: baleta hronika” (2010) Igors Freimanis aplūko Latvijas Nacionālā baleta attīstību nepilnu 100 gadu ilgumā un iepazīstina ar pēdējās desmitgades Starptautisko baleta konkursu laureātiem. Kultūrvēsturisku eseju krājumā “Dendijs cauri gadsimtiem” piedāvā palūkoties uz modi un švītīgumu ar smaidu. Savukārt grāmatā “Saistošie sīkumi” piedāvā no teātra, dejas, modes un mākslas pasaules pasmeltas humoristiskas un satīriskas atmiņu kolāžas, esejas, faktus un kuriozus. Dāvinājumu sarakstā ir arī Igora Freimaņa eseju krājums “…un gleznu teātris” un grāmata “Dzīve, rēbuss, šarādes”, kas iepazīstina ar autora pārdomām par stilu, dzīvi, modi, mākslu un māksliniekiem.
Pārrobežu sadarbības projekta “Ģimenes digitālo aktivitāšu centru tīkla izveide, dzīves kvalitātes un izglītības atbalstam Austrumaukštaitijā un Dienvidlatgalē” ietvaros divās Latvijas un divās Lietuvas pierobežas bibliotēkās tiks izveidoti ģimenes digitālo aktivitāšu centri, kuros ģimenēm un visiem interesentiem būs iespēja izglītoties un saturīgi pavadīt brīvo laiku modernās, ar jaunām tehnoloģijām aprīkotās telpās. Ģimenes digitālo aktivitāšu centru tīkls jeb DigiHubs tiks veidots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Interreg Latvijas–Lietuvas programmas 2014. – 2020. gadam projekta Nr. LLI-089 ietvaros.
DigiHubs tīkla izveide dos iespēju būtiski paplašināt līdzšinējo pakalpojumu klāstu Latgales Centrālajā bibliotēkā, kā arī Utenas, Zarasu un Preiļu publiskajās bibliotēkās. Bibliotēkas tiks aprīkotas ar izglītojoša satura tehnoloģiskām inovācijām.
Projekta ietvaros DigiHubs centriem tiks iegādāts attiecīgs tehniskais aprīkojums: datori, virtuālās realitātes aprīkojums, 3D printeri un kustību atpazīšanas iekārtas, Lego Mindstorms konstruktori, Ibeacon sensori, interaktīvie paneļi un citas jaunās tehnoloģijas. Tiks izstrādāti četri interaktīvi satura risinājumi: “Interaktīva kinētiska viktorīna par Latgali un Aukštaitiju”, “Virtuālās realitātes ekskursija maršrutā Utena-Zarasi-Daugavpils-Preiļi”, “Interaktīvs velobrauciens “Ko atklāj velobrauciens pa Austrumlietuvu un Dienvidlatviju?” “Ibeacon bibliotēka un latviešu-lietuviešu literatūras ceļvedis”.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties kopīgas dāvanas gatavošanā Latvijai! Šī kopdarba rezultātā 2018. gadā tiks izveidota elektroniska Latvijas ainavu dārgumu krātuve “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”, kurā tiks iekļautas sabiedrības vērtējumā nozīmīgas ainavas ar īpašu vēstījumu par Latvijas un tās reģionu dabu un vēsturi, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm.
Ainavu dārgumu krātuve taps vairākos posmos:
Pirmajā posmā no 2017.gada 15.maija līdz 2018.gada 14.februārim notiks ainavu pieteikšana, ainavu dārgumu krātuvē iekļaujamo ainavu identificēšana dialogā ar sabiedrību (balsošana) un ainavu ekspertu padomi, papildus informācijas iesniegšana par ainavu dārgumu krātuvē iekļautajām ainavām.
Otrajā posmā no 2018.gada 15.februāra līdz 14.augustam paredzēta ainavu dārgumu krātuves izveide Latvijas Nacionālajā bibliotēkas digitālajā vidē, pārvietojamas izstādes un slīdrādes sagatavošana, Ainavu balvas nacionālā atlase.
Trešajā posmā no 2018.gada 15.augusta līdz 15.decembrim notiks reģionālās izstādes un diskusijas, Reģionu dienu noslēguma pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un priekšlikumu gatavošana ainavu dārgumu iekļaušanai Latvijas Kultūras kanonā.
Piektdien, 19. maijā, plkst. 18.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (3. stāvā) notiks Daugavpils un Krievijas dzejnieku tikšanās un lasījumi. Pasākums tiek rīkots starptautiskās zinātniskās konferences “XXII Slāvu lasījumi” ietvaros.
Tradicionāli maija vidū Daugavpils Universitātē notiek starptautiskā zinātniskā konference “Slāvu lasījumi”. Konferencē piedalās dažādu valstu zinātnieki, kas pēta krievu valodas, literatūras un kultūras attīstības problēmas citu slāvu kultūru un Eiropas kontekstā, kā arī jaunākās krievu dzejas autori.
19. maijā Latgales Centrālajā bibliotēkā Daugavpils autoriem un visiem interesentiem būs iespēja tikties ar konferences dalībniekiem un noklausīties jaunākās krievu dzejas lasījumus un iesaistīties diskusijā par aktualitātēm dzejas jomā. Ieeja pasākumā – brīva.
Apgāds Zvaigzne ABC sadarbībā ar Tallink izsludina jau 3. Lasīšanas stafeti jaunajiem grāmatu lasītājiem. Tās mērķis ir veicināt bērnu lasītprasmi un interesi par grāmatām. Stafete norisinās no 8. maija līdz 16. jūlijam. Lasīšanas stafetes nolikums ir pieejams Zvaigzne ABC mājas lapā www.zvaigzne.lv.
Lai piedalītos Lasīšanas stafetē, ir jābūt 7 līdz 16 gadus jaunam, jālasa grāmatas no piedāvātā saraksta un jāpauž savs viedoklis Zvaigzne ABC mājas lapā, kā arī savā blogā vai sociālajos tīklos.
Vērtēšana notiek 3 grupās: 7-9 gadi, 10-13 gadi un 14-16 gadi. Katrā vecuma grupā tiks apbalvoti 10 dalībnieki. 5 labākie no katras grupas saņems naudas balvu 100 eiro apmērā un nākamie 5 saņems naudas balvu 50 eiro apmērā. Katrā grupā viens Lasīšanas stafetes dalībnieks, kurš būs saņēmis visaugstāko žūrijas novērtējumu, papildus 100 eiro balvai saņems arī TALLINK ceļojuma dāvanu karti jūras ceļojumam maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga (1-4 personām) ar aizraujošu atpūtas un izklaides programmu uz kuģa.
Šogad konkursa dalībniekiem ir iespēja arī tikt pie bonusa balvas: katrs dalībnieks, kurš konkursa norises laikā būs izlasījis un apskatījis vismaz 10 darbus, pēc konkursa noslēguma uz savu norādīto e-pastu saņems dāvanā 1 e-grāmatu.
Starptautiskās ģimenes dienas ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) sadarbībā ar vecāku pieredzes apmaiņas klubu “Laimīgi bērni un vecāki” rīko tematisku literatūras apskatu "Vērtīgi padomi māmiņām". Pasākumā aicināti piedalīties jaunie vecāki, kuru atvases ir vecumā līdz 7 gadiem. Literatūras apskats notiks 17. maijā plkst. 17.30 Daugavpils pilsētas domes dzimtsarakstu nodaļā, Raiņa ielā 27, 2. stāvā.
Literatūras apskata gaitā interesenti tiks iepazīstināti ar grāmatām, kas satur praktiskus, pozitīvus un iedvesmojošus padomus bērnu fiziskās un garīgās attīstības veicināšanā. Grāmatu autori ir pasaulē pazīstami profesionāli pedagogi un psihologi, kas dalās savā praktiskajā pieredzē un sniedz padomus, kā veicināt mazuļu spējas klausīties, saprast un sazināties. Interesentiem būs iespēja iepazīties arī ar literatūras klāstu par veselīgu uzturu, bērna kopšanu un aprūpi, attīstošo rotaļu nozīmi bērna audzināšanā, aktīva dzīvesveida uzturēšanu un radošu nodarbību lomu bērna attīstības veicināšanā.
Dalībniekiem uz vietas tiks sniegta iespēja kļūt par bibliotēkas lietotājiem un saņemt interesējošo literatūru lasīšanai mājās.
Ieskandinot Daugavpils pilsētas svētkus, no 12. līdz 31. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā ir skatāma Borisa Borisova gleznu personālizstāde “Mana pils - Daugavpils”.
Boriss Borisovs ir dzimis Vācijā. Kad viņam apritēja viens gads, ģimene pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī, kura Borisam kļuva par dzimto pilsētu. Pēc skolas absolvēšanas dienējis armijā, strādājis par virpotāju, operatoru, meistaru. Vienlaikus studējis Rīgas Politehniskajā Institūtā (tag. Rīgas Tehniskā Universitāte) Mašīnbūves vakara nodaļā. Pašlaik strādā inženiera konstruktora amatā.
Par glezniecību Boriss ir interesējies vienmēr. Apmeklējis visā pasaulē slavenas mākslas galerijas un izstādes, tai skaitā Maskavā, Drēzdenē u.c. Gleznot Boriss sācis tikai pirms dažiem gadiem. Borisa Borisova darbi jau otro reizi ir apskatāmi LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā un guvuši lielu atzinību bibliotēkas apmeklētāju vidū. Izstādē “Mana pils - Daugavpils” tiek eksponēti pēdējā gada laikā tapušie darbi, kas izpildīti temperas tehnikā.
18. maijā plkst. 11.30 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu zālē notiks novadmācības stunda “Daugavpilieši Latgales latviešu kongresā”, kurā piedalīsies vecāko klašu skolēni. Stundas mērķis – veicināt izpratni par Latgales un Latvijas vēsturi un nacionālajām vērtībām, kā arī apzināt ievērojamu novadnieku devumu Latvijas valsts dibināšanā un latviešu kultūras saglabāšanā Daugavpilī.
Pirmais Latgales latviešu kongress notika 1917. gada 26.–27. aprīlī (9.–10. maijā pēc jaunā stila) Rēzeknē, tādēļ tiek dēvēts arī par Rēzeknes apvienošanās kongresu. Tas bija Latvijas vienotības un neatkarības priekšvēstnesis un latviešu nācijas apziņas veidotājs. Nozīmīga loma kongresa veidošanā bija latgaliešu atmodas darbiniekiem, kas rosināja ideju par Baltijas latviešu apvienošanu vienā valstī. Ievērojamu devumu kongresa rīkošanā un norisē ieguldīja arī daugavpilieši – garīdznieks Antonijs Urbšs, jurists Pōvuls Laizāns, izglītības darbiniece Valerija Seile un citi, kuru nenogurstošais darbs veicināja Latvijas valsts izveidi un attīstību.
LCB filiāle Piekrastes bibliotēka jau vairākus gadus veiksmīgi sadarbojas ar Daugavpils Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” filiāli – bērnu klubu “Sudraba avoti”. Viens no sadarbības virzieniem ir bērnu kluba audzēkņu radošo darbu izstāžu rīkošana bibliotēkā.
No 2. līdz 30. maijam Piekrastes bibliotēkā bērnu sektorā ir apskatāma kluba pulciņa “Leļļu pasaule”audzēkņu radošo darbu izstāde. Viktorijas Iļjaševičas vadītais pulciņš darbojas tikai kopš 2016. gada, bet jau ir guvis ievērojamu interesi bērnu vidū. Apliecinājums šai interesei ir Piekrastes bibliotēkā apskatāmā ekspozīcija, kuras darbi – astoņpadsmit 1.-6. klašu skolnieču paššūtas lelles – pārsteidz ar tajās ieguldītā darba apjomu. Lelles nav līdzīgas cita citai, tās ir veidotas dažādos stilos, kas atspoguļo katras autores individualitāti. Katrai lellei ir līdz sīkumiem pārdomātas detaļas: apģērbs, rotaslietas, apavi un citi aksesuāri.
Aicinām visus interesentus apmeklēt izstādi un novērtēt jauno leļļu darinātāju darba rezultātus! Izstāde ir apskatāma līdz 30. maijam otrdienās – piektdienās no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 10.00-17.00.
2017.gada 9. maijā, atzīmējot Eiropas dienu, ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts kārtot Eiropas eksāmenu.
Pagājušajā gadā Eiropas eksāmenu kārtoja 12 000 dalībnieki un visaktīvākie bija 7.-9.klases skolēni. Iegūtie rezultāti liecina, ka pamatskolas skolēnu zināšanas par Eiropas Savienību ir labākas nekā vidusskolēnu un pieaugušo – gandrīz ceturtā daļa 5.-9.klašu dalībnieku ieguva maksimālo punktu skaitu un nopelnīja vērtīgas balvas.
Tāpēc šogad īpaši aicinām sarosīties vidusskolēnus un pieaugušos, piedalīties Eiropas eksāmenā, apliecināt savas zināšanas un saņemt balvas!
Eksāmenu 9.maijā kārtojam no plkst. 8:00 līdz 21:00, ieejot mājas lapā www.esmaja.lv un izvēloties sev piemēroto vecuma grupu: 5.-6.klase, 7.-9.klase, vidusskola vai pieaugušais. Mājas lapā www.esmaja.lv ir pieejami materiāli, kas palīdz sagatavoties Eiropas eksāmenam.
Rīt, 29. aprīlī, plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu zālē sadarbībā ar sabiedrisko organizāciju "Latgales novadpētnieki" notiks ikgadējā novadpētniecības konference "5. vidusskolas absolventi".
Pasākuma laikā būs iespējams noklausīties vairākas prezentācijas par Daugavpils 5. vidusskolas absolventiem. Ieeja pasākumā ir brīva. Gaidām visus interesentus!
Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Ceriņu bibliotēka konkursā “Izmanto resursus radoši!” ieguva veicināšanas balvu – datubāzes EBSCO gada abonementu. Turpmāk datubāze EBSCO būs pieejama Latgales Centrālajā bibliotēkā un visās tās filiālēs.
Konkursu “Izmanto resursus radoši!” no šī gada 3. līdz 19. aprīlim rīkoja Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar elektronisko resursu piegādātājiem – sabiedrību “Tilde”, SIA “Lursoft IT” un SIA “Leta” – Latvijas pašvaldību publisko bibliotēku bibliotekāriem par radošāko ideju datubāzu resursu izmantošanas veicināšanā. Bibliotekāri tika aicināti iesūtīt aprakstus par to, kā tie aktīvi veicina datubāzu izmantošanu un piesaista lietotāju uzmanību bibliotēkā pieejamiem e-resursiem. No iesūtītajiem aprakstiem tika noteikti radošākie bibliotekāri, kuri saņēma balvas.
Datubāze pieejama no bibliotēkas vai attālināti (paroli un lietotāja vārdu var saņemt pie bibliotekāra).
Apsveicam Ceriņu bibliotēkas kolektīvu ar šo sasniegumu!
2. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Jekaterinas Kovaļenko gleznu izstāde “Pavasaris”. Izstāde tiek rīkota Daugavpils ikgadējo Mākslas dienu ietvaros.
Jekaterina Kovaļenko ir dzimusi Ventspilī, šobrīd dzīvo Rīgā. 2004. gadā absolvējusi Ventspils Mākslas skolu, apmeklējusi arī Mārītes Klušas vadīto vizuālās mākslas studiju. Skatītāju vērtējumam savus darbus pirmo reizi piedāvājusi pirms pāris gadiem Ventspilī.
Tagad ar Jekaterinas darbiem varēs iepazīties arī daugavpilieši, apmeklējot izstādi “Pavasaris” Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā. Tajā tiek eksponēti ar eļļas krāsām gleznoti darbi, kas tapuši pēdējo trīs gadu laikā. Gleznās iemirdzas ziedu motīvi, ainavas, portreti, kā arī fantāzijas un sapņu tēma.
Ikgadējās Bibliotēku nedēļas ietvaros Jaunbūves bibliotēka rīkoja virkni pasākumu dažādām lietotāju grupām. Bērniem tika piedāvāta zibakcija “Atstāj datoru malā, pašķir grāmatu vaļā!”, kuras mērķis bija pievērst jauno paaudzi grāmatu lasīšanai. Zibakcijā piedalījās Daugavpils 12. vidusskolas 4.a un 4.b klašu skolēni. Pasākums sākās ar stāstījumu par Latvijas bibliotēkām, tai skaitā arī Latgales Centrālo bibliotēku, notika virtuāls ceļojums pa LCB mājaslapu. Skolēni apsprieda grāmatu un bibliotēku nozīmi cilvēka dzīvē, kā arī bibliotēkas lomu 21. gadsimtā. Bibliotekāre iepazīstināja klātesošos ar populārām grāmatām un jaunieguvumiem. Pasākums noslēdzās, aktīvi darbojoties bibliotēkas pagalmā − skolēni ņēma rokās grāmatas un sastājās tā, lai izveidotu lielas grāmatas kontūru, kā arī, spītējot laikapstākļiem, varonīgi uzrakstīja uz lentītēm savu mīļāko grāmatu nosaukumus, piesienot lentītes pie bibliotēkas ārpusē augošajiem kociņiem. Prieks un gandarījums par izturīgiem zibakcijas dalībniekiem un par kopīgi paveikto darbu!
Trešdien, 3. maijā, plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) daiļliteratūras sektorā (2. stāvā) Mākslas dienu pasākumu cikla ietvaros tiks atklāta mākslinieka Jāņa Plivda gleznu personālizstāde “Krāsu mirkļi”.
Jānis Plivda ir Preiļu mākslinieks, beidzis Rēzeknes mākslas koledžu un studējis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Latgales filiāles Glezniecības nodaļā pie pasniedzējiem A. Zelča un O. Zvejsalnieka. Maģistra grādu ieguvis Rīgā LMA. Pašlaik strādā par pasniedzēju Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā.
Jāņa Plivdas kompozicionāli piesātinātās ainavas ir cieņas un mīlestības apliecinājums dabai. Viņa izpratnē ainava ir patstāvīga vērtība, kura mākslas valodā spēj pateikt daudz vairāk, nekā varētu šķist. Caur saviem darbiem mākslinieks vēlas atklāt gan sev, gan citiem apkārtējās pasaules dzīvo un mainīgo dabu, kura uzrunā un saista ar savu neizsmeļamo vitalitāti. Līdz šim Jāņa Plivda gleznas ir bijušas apskatāmas Preiļos, Ludzā, Krāslavā, Rēzeknē, Līvānos, Utenā (Lietuva) un arī Daugavpilī.
28. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks Daugavpils dzejnieku Lidijas Vasaraudzes un Jevģenija Golubeva jaunās grāmatas “Pieneņpūkas” atvēršanas svētki.
Grāmatā “Pieneņpūkas” ir apkopotas mīklas jaunākā skolas vecuma bērniem latviešu un krievu valodā. Grāmatas autori norāda, ka mīklu minēšana ir lietderīgs brīvā laika pavadīšanas veids, kas ne tikai izklaidē, bet arī sekmē bērnu radošās domāšanas attīstību.
Pasākumā ir aicināti piedalīties LCB un filiāļu lasītāji, ģimenes ar bērniem ir visi interesenti. Pasākuma laikā Lidija Vasaraudze un Jevģenijs Golubevs iepazīstinās klātesošos ar jauniznākušo grāmatu un piedāvās pasākuma viesiem iesaistīties atraktīvajā mīklu minēšanas spēlē. Aktīvākie mīklu minētāji saņems pārsteiguma balvas.
2. maijā plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā tiks atklāta Baltā galdauta svētkiem veltīta izstāde “Baltā galdauta stāsts”. Izstādē būs apskatāmi dažādās tehnikās darināti galdauti no bibliotēkas darbinieku personīgajiem un ģimenes krājumiem. Atklāšanas pasākuma gaitā būs iespējams noklausīties atmiņu stāstus par izstādes eksponātu izcelsmi un lomu attiecīgās dzimtas dzīvē.
“Baltā galdauta svētki” kā jauna tradīcija tika pieteikti pērn, 2016. gadā, pēc Latvijas Simtgades biroja un Latvijas institūta iniciatīvas. Svētki tiek svinēti 4. maijā, ko var uzskatīt arī par Latvijas otro dzimšanas dienu, jo tieši 1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Svētku ideja ir pieminēt šo notikumu, pulcējoties pie viena, ar baltu galdautu klāta galda. Dažādus „Baltā galdauta svētku” pasākumus ar koncertiem, mielastiem un stāstiem 4. maijā un tā priekšvakarā šogad rīkos visā Latvijā. Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas svinētāju pulkā ar interaktīvu izstādi “Baltā galdauta stāsts”.
Latgales Centrālā bibliotēka informē: tiekATCELTA piektdien, 21. aprīlī, plkst. 17.00 LCB pasākumu zālē (3. stāvā) plānotā tikšanās ar Daugavpils dzejnieku Jevģeniju Golubevu. Lūdzam atvainot par sagādātajām neērtībām.
Piektdien, 21. aprīlī, plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (3. stāvā) notiks radošā tikšanās ar Jevģeniju Golubevu.
Jevģenijs Golubevs ir Krievijas Rakstnieku savienības un Starptautiskās rakstnieku un publicistu asociācijas biedrs, Daugavpils radošās inteliģences apvienības “DINA-ART” vadītājs, vēsturnieks un novadpētnieks, dzejnieks un vairāku citu autoru dzejas krājumu redaktors un sastādītājs. J. Golubeva dzeja, reportāžas, feļetoni un citi literārie darbi daudzkārt ir publicēti Latvijas periodiskajos izdevumos. No 1999. gada autora dzejoļi ir ievietoti Daugavpils autoru ikgadējā krājumā "Dzejas dienas”.
No 18. līdz 22. aprīlim Daugavpils publiskajās bibliotēkās ritēs ikgadējās Bibliotēku nedēļas pasākumi, kad šogad tiks aizvadīti Latgales Centrālās bibliotēkas 80 gadu jubilejas zīmē. Visas nedēļas gaitā interesenti varēs iepazīties ar bibliotēkas pakalpojumiem, aktuāliem piedāvājumiem un iespējām, ko tā piedāvā sabiedrībai.
Latgales Centrālās bibliotēkas lietotāji varēs iepazīt bibliotēku kā saistošu un vērtīgu iespieddarbu krātuvi. Visas nedēļas garumā, no otrdienas līdz pat sestdienai, ar grāmatu izstāžu palīdzību ik dienas tiks akcentēts viens iespieddarbu veids vai žanrs – dzeja, biogrāfiskā proza, detektīvromāns, mīlestības romāns utt. Atnākot uz bibliotēku, ikviens apmeklētājs varēs pārliecināties, cik interesants un bagātīgs ir tās grāmatu krājums, un atrast sev vispiemērotāko lasāmvielu.
Daiļliteratūras sektora apmeklētājiem būs iespēja piedalīties jaunā akcijā – “Aklais randiņš ar grāmatu”. Grāmatas būs iesaiņotas tā, lai noslēptu to vākus un anotācijas, atstājot tikai norādi par izdošanas valodu. Šīs “noslēpumainās” grāmatas būs pieejamas izsniegšanai uz mājām. Ikviens interesents varēs iesaistīties šajā lasīšanas piedzīvojumā, izmēģināt ko jaunu un pārliecināties, cik daudz patiesības ir senajā teicienā: “Nespried par grāmatu pēc tās vāka”.
6.-9. klašu skolēni varēs piedalīties bibliotēkas rallijā, kas ļaus iepazīt bibliotēku un tās pakalpojumus jautru, dinamisku komandas sacīkšu formā. Komandām tiks piedāvāts veikt virkni uzdevumu, kas saistīti ar pārvietošanos pa bibliotēkas telpām un informācijas meklēšanu, skaitīšanu, atpazīšanu, salīdzināšanu un atlasi. Ātrākos un veiksmīgākos dalībniekus gaidīs pārsteiguma balvas.
No 11. aprīļa Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) ir skatāma Lilijas Buročkinas gleznu personālizstāde “Ziedu noskaņojums”.
Lilija Buročkina piedzima Krievijas pilsētā – Kuibiševā (tagad Samara). Pēc skolas absolvēšanas uzsāka studijas Inženierbūves Institūta Arhitektūras fakultātē, kur ieguva arhitekta diplomu. Pēc studiju beigšanas atbrauca uz Latviju. Strādāja Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcā (DLRR). Strādājot DLRR, Lilija apmeklēja glezniecības studiju, kas darbojās pie rūpnīcas. Glezniecības studijā pasniedza gleznotājs Mihails Radčenko.
Pašlaik Lilija strādā savā profesijā, bet viņas sirdslieta ir glezniecība. Vismīļākie ir ainavas un ziedu motīvi. Lilijai vienmēr patika gleznot, bet laika trūkuma dēļ viņas daiļradē bija ilgstošs pārtraukums. Pirms trīs gadiem Liliju iedvesmoja "Glezniecības Akadēmijas tiešsaistē" («Академии Живописи онлайн») rīkotais starptautiskais festivāls. Sākumā Lilija tikai vēroja gleznotāju - profesionāļu meistarklases, taču drīz arī pati atkal pievērsās otām un krāsām.
Aicinām Piekrastes bibliotēkas lietotājus un visus interesentus iepazīties ar Lilijas Buročkinas darbiem. Izstāde būs apskatāma līdz 11. maijam.
No šī gada 7. aprīļa līdz 27. aprīlim kā ik pavasari aicinām Latvijas iedzīvotājus doties uz sev tuvāko bibliotēku, piedalīties erudīcijas spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” un nobalsot par skaistāko un mākslinieciski interesantāko Latvijas Bankas klajā laisto 2016. gada kolekcijas monētu. Izzināt Latvijas monētas aizraujošā erudīcijas spēlē zinību resursā letonika.lv www.letonika.lv/spele bibliotēku apmeklētājiem piedāvā sabiedrība Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas Banku. Uzvarētāji savā īpašumā saņems vērtīgas balvas.
2016. gadā izlaistas septiņas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: “Pasaku monēta II. Eža kažociņš”, ““Baltars”. Porcelāns”, “Nacionālais uzņēmējs”, “Zelta saktas. Ripsakta”, “Janis Rozentāls”, “Ziemassvētku kaujas”, “Zeme”. Viens no kolekcijas monētu uzdevumiem ir stāstīt un atgādināt cilvēkiem Latvijā un ārzemēs par būtiskiem notikumiem Latvijas vēsturē, sasniegumiem kultūrā un ievērojamām personībām, tādēļ arī erudīcijas spēlē piedāvāsim izglītojošus jautājumus, rosinot dalībniekus meklēt informāciju gan par šo monētu tapšanu un to māksliniekiem, gan par tajās atspoguļotajām kultūrvēsturiskajām vērtībām. Atbildes būs atrodamas latvisko zinību krātuves letonika.lv resursos un Latvijas Bankas interneta vietnē. Sīkāka informāciju par spēles noteikumiem iegūstama spēles nolikumā vai arī jautājot bibliotekārei.
Lai iepazīstinātu plašāku lasītāju loku ar interesantiem un vērtīgiem izdevumiem no Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) krājuma, no 12. līdz 9. maijam LCB fiiālē Gaismas bibliotēkā būs pieejama grāmatu kopa “Rokdarbu burvība”. Tajā ietvertie izdevumi iepazīstinās ar dažādiem rokdarbu veidiem un palīdzēs apgūt jaunas prasmes.
Grāmatu kopas kolekcija ietver 20 izdevumus latviešu un krievu valodā par tamborēšanu, izšūšanu, adīšanu, tapošanu, velšanu, rotājumu, rotaslietu un rotaļlietu darināšanu, pērļošanu, dāvanu saiņošanu u.c. Visas kopas grāmatas ir pieejamas kā darbam uz vietas, tā arī izsniegšanai uz mājām.
Sestdien, 8. aprīlī, plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (3. stāvā) notiks literāri muzikāls pasākums “Klusuma skanējums” kopā ar Mariju Gerbrederi. Pasākuma laikā skanēs autores komponētie skaņdarbi klasiskajai ģitārai ar viņas vārdiem.
Marija Gerbredere mīlestību pret mūziku ir mantojusi no sava vecvectēva, kurš spēlēja septiņu stīgu ģitāru. Deviņu gadu vecumā Marija sāka apgūt ģitārspēli, apmeklējot nodarbības Bērnu un jauniešu centrā “Jaunība”. Vēlāk turpināja mācības Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā, kur mācās arī pašlaik. Pirms dažiem gadiem sāka sacerēt rindas, kas vēlāk pārtapa par dzeju un dziesmām. Pavisam nesen Marija sāka rakstīt klasiskās ģitāras skaņdarbus. Jaunā mūziķe aktīvi piedalās dažādos konkursos un pasākumos. Marijai patīk filozofiskā lirika, tāpēc vairums dziesmu un dzejoļu ir tapuši šajā žanrā.
Latvijas Banka sadarbībā ar vairākiem partneriem no 7. līdz 27. aprīlim rīko tradicionālo sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta", kas ir gada notikums Latvijas monētu mākslā. Nacionālā banka aicina ikvienu izteikt savu viedokli, kura no iepriekšējā gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Aptauja un svinīgā apbalvošana 25. maijā ir novērtējums mākslinieku veikumam un apliecinājums tam, kādas tēmas un mākslinieciskie risinājumi sabiedrībai ir vispievilcīgākie.
Savu izvēli ikviens var izdarīt Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv/aptauja un www.draugiem.lv/latvijasbanka vai aizpildot anketu Latvijas Bankas ēkās K. Valdemāra ielā 2A un K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, kā arī Latvijas Bankas Liepājas filiālē Teātra ielā 3, Liepājā.
Aprīlī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības starpniecību no “ABLV Bank” saņēma dāvinājumā apjomīgu mākslas albumu “Bez sienām”. Mākslas albumā ir reproducēti Baltijas valstu un Krievijas mūsdienu mākslinieku darbi, ko “ABLV Bank” vairāku gadu laikā iegādājusies topošajam Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejam.
Laikmetīgās mākslas kolekcija tiek veidota kopš 2005. gada. Šobrīd kolekcijā ir vairāki simti mākslas darbu, kas jaunuzceltajā muzejā atradīs sev pastāvīgu mājvietu. Plānots, ka muzejs apmeklētājiem durvis vērs 2021. gadā. Albuma izdošanas brīdī muzejs vēl ir tikai ieceres stadijā – nav sienu, pie kurām mākslas darbus piestiprināt. Tāpēc albums ir viens no ceļiem, pa kuru darbi dodas pie sava skatītāja.
7. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 3. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Grāmata”.
Skolēnu radošo darbu centrālais tēls ir grāmata. No vienas puses tā ir mācību grāmata – priekšmets, ar kuru skolēni ik dienas saskaras mācību procesā. No otras puses, katram mājās ir sava mīļākā stāstu vai pasaku grāmata, kurai ir jau pavisam cits noformējums un ar kuru saistās gluži citas asociācijas. Varbūt to pirms gulētiešanas priekšā lasīja mamma vai tētis? Varbūt tā ir pirmā grāmatiņa, kuru bērns izlasīja patstāvīgi? Neapšaubāmi, tik īpašas grāmatas paliek atmiņā visu mūžu.
Izstādē iekļautie darbi ir veidoti ar krāsainiem zīmuļiem un flomāsteriem. Tos veidoja 4.-7. klašu skolēni. Dažs zīmēja savas mīļākas grāmatas vāku vai piedāvāja savu grāmatas vāka interpretāciju. Cits zīmēja teātra izrādes fragmentu ar savas mīļākās pasakas varoņiem uz skatuves, izdomāja tiem atbilstošus tērpus, dekorācijas un skatuves noformējumu. Vēl citi bērni, domājot par dažādiem grāmatu varoņiem, zīmēja krāšņas maskas. Visus izstādē iekļautos darbus vieno tajos nolasāmās skolēnu emocijas un dziļi personiska attieksme pret izlasīto.
31. martā ASV Informācijas centra koordinatore Natālija Oševerova un Fulbraita programmas profesors no ASV Roberts Kellermans tika uzaicināti uz Daugavpils Saskaņas pamatskolu ar lekciju par izglītību ASV un izglītības iespējām, ko skolēniem piedāvā ASV vēstniecības programmas.
Lekcijas laikā skolēni aktīvi uzdeva jautājumus, kas skāra ne tikai Latvijas skolēniem pieejamas programmas, bet arī amerikāņu skolēnu un studentu ikdienu, izglītības iestāžu veidus un mūsdienu ASV izglītības prioritātes. Sirsnīgs paldies 8. klases skolēniem par interesantu un saturīgu sarunu un Saskaņas pamatskolas bibliotekārei Lolitai Ratkevičai par laipno uzņemšanu!
Aprīlī, turpinot izstāžu ciklu “Novadnieki – mēneša jubilāri”, piedāvājam iepazīties ar trīs izcilu daugavpiliešu biogrāfijām. Šoreiz uzmanības centrā ir Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja dibinātājs un pirmais direktors Oskars Kalējs un divi Daugavpils domes bijušie vadītāji – Jānis Volonts, kurš pilsētas domi vadīja no 1923. līdz 1937. gadam, un Valdis Lauskis – domes priekšsēdētājs no 1991. līdz 1994. gadam.
Jānis Volonts (1882-1943) Daugavpili vadīja četrpadsmit gadus līdz pat iecelšanai par Tautas labklājības ministru 1937. gadā. Viņš bija pirmais latgalietis, kurš tika ievēlēts par Daugavpils pilsētas vadītāju. Jāņa Volonta darbības laikā tika uzbūvēts Vienības nams, Vienības tilts, Zemes bankas un pasta ēkas, ierīkoti jauni parki un skvēri, kā arī nostiprināts pilsētas finansiālais stāvoklis.
Sestdien, 1. aprīlī, plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (3. stāvā) notiks Joku dienai veltīts pasākums.
Pasākuma ietvaros klātesošajiem būs iespēja tikties ar Daugavpils dzejniekiem un autordziesmu izpildītājiem – Jevgeņiju Golubevu, Tatjanu Ruskuli, Vitāliju Mihailovski u.c. Pasākuma īpašie viesi - dziedātāja Alisa May un vokāli instrumentālais ansamblis "Vocal Band Wonderland".
Vācu kultūras pavasara ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) piedāvā literatūras izstādi “Vācu rakstnieki – Nobela prēmijas laureāti”, kā arī skolēnu un studentu tulkošanas konkursa “Literārās tulkošanas māksla” laureātu apbalvošanas pasākumu. Savukārt LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tiks piedāvāta bērnu konkursa “Mana pirmā bilžu grāmata vācu valodā” radošo darbu izstāde. Konkursa dalībnieki un uzvarētāji tiks sumināti izstādes atklāšanas pasākumā.
Literatūras izstāde “Vācu rakstnieki – Nobela prēmijas laureāti” ir apskatāma LCB daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) no 28. marta līdz 20. aprīlim. Tā iepazīstina ar izciliem vācu dzejniekiem un rakstniekiem, kas savas dzīves laikā ir saņēmuši desmitiem dažādu literāro balvu un godalgu, tostarp arī Nobela prēmiju literatūrā. Interesentu uzmanībai tiek piedāvāti dzejnieka un rakstnieka Hermaņa Heses, rakstnieka Tomasa Manna, dzejnieces un dramaturģes Nellijas Zaksas, rakstnieces Hertas Milleres un šī gada rakstnieku – jubilāru Gintera Grasa (90) un Heinriha Bella (100) autordarbi. Izstādē ietvertie iespieddarbi (stāsti, romāni, noveles, lugas, proza, dzeja un poēmas vācu, krievu un latviešu valodā) ir pieejami arī izsniegšanai uz mājām.
No 2017. gada 29. marta līdz 22. aprīlim LCB filiālē Gaismas bibliotēkā ir apskatāmaTautas lietišķās mākslas studijas “Klūga” dalībnieku darbu izstāde.
Tautas lietišķās mākslas studijas “Klūga” pirmsākumi ir meklējami 1980. gadā, kad Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tika nodibināta pinēju studija, kuras dalībnieki mācījās tautas meistaru vadībā. Pašreiz studijas 35 dalībniekiem ir piešķirts “Tautas meistara” goda nosaukums.“Klūgas” dalībnieki izmanto īpašas pīšanas tehnikas, rakstainais salikums arī rada pinumiem māksliniecisku vērtību.
Izstādē var apskatīt no klūgām veidotus grozus, dekorus, groziņus, galdu ar krēsliem, ar dzintaru greznotas lādītes u.c. lietišķās mākslas priekšmetus. Katrs darbs ir oriģināls, individualizēts lietišķās mākslas paraugs ar savu neatkārtojamu raksturu un vērtību.
4. aprīlī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils bērnu un jauniešu centra “Jaunība” fotostudijas “Skatiens” audzēkņu izstāde “Mūsu skatiens”.
Fotostudija “Skatiens” ir dibināta 1986. gada 5. maijā, tātad vistuvākajā laikā atzīmēs savas pastāvēšanas 31. gadadienu. Tajā darbojas audzēkņi vecumā no 13 līdz 30 gadiem. Tieši fotostudijā “Skatiens” iegūtās zināšanas un pieredze daudzos amatierfotogrāfos rosināja un nostiprināja vēlmi kļūt par profesionāļiem un veidot karjeru fotogrāfijas jomā. Vairāki desmiti studijas bijušo audzēkņu šobrīd strādā par profesionāliem fotogrāfiem, foto dizaineriem, foto un video reklāmas veidotājiem un fotomāksliniekiem ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Ik gadu studijas “Skatiens” audzēkņi piedalās dažādās lokāla un nacionāla mēroga fotoizstādēs, radošajās skatēs un konkursos, iegūstot arī godalgotas vietas.
Iznākusi jauna grāmatiņa bērniem - Veronikas Kaplānas un Greguāra Mabīra pasaka "Kā vilku piemin, tā vilks klāt".
Āžu papus lasa saviem bērniem grāmatu. Tā ir baisa pasaka par vilku, un papum nemitīgi nākas bērniem atgādināt: - Mūsu mežā vilku nav.
Bet vai patiešām?
Burvīgs un asprātīgs stāsts par grāmatas varu un bailēm no vilka.
Ilustrāciju autoru Greguāru Mabīru mazie lasītāji jau iepazina grāmatā "Vilks, kurš izvēlās no grāmatas", kas "Bērnu un jauniešu žūrijā" 2015 izpelnījās godpilno 1. vietu 5+ grupā.
UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts aicina piedalīties UNESCO Starptautiskajai dzimtās valodas dienai veltītā akcijā "Vietvārdu talka", kuras mērķis ir apzināt, pierakstīt un datubāzē www.vietvardi.lv reģistrēt Latvijas daudzveidīgos un krāšņos vietvārdus.
Ar katru pierakstīto vietvārdu, it īpaši mazajiem vietvārdiem, kuriem neatrodas vieta kartē, ikviens var sniegt savu ieguldījumu Latvijas daudzveidīgo izlokšņu un dialektu pētniecībā un saglabāšanā, kā arī palīdzēt atrast daudzās atslēgas jau sen pētītām kultūrvēstures mīklām!
Talkā īpaši aicināti piedalīties interesenti, kuri Latvijas valsts simtgades digitālajā platformā www.lv100.lv izteikuši vēlmi līdzdarboties simtgades sagatavošanas procesā un dāvinājuši savas stundas digitālajā laika bankā Latvijas simtgadei.
Vietvārdu talka atklāta šā gada 23. februārī un ilgs līdz 30. septembrim. Katru mēnesi tiks noteikts čaklākais talcinieks un vietvārdiem krāšņākais novads. Laureāti tiks aicināti uz apbalvošanas pasākumu šā gada 20. oktobrī - Vietvārdu dienā!
Apgādā "Zvaigzne ABC" iznākusi interesanta grāmata - rakstnieka un radiožurnālista Dzintara Tilaka "Pazīstamām personībām papildinātas Pārdaugavas piezīmes". Viegli lasāms, bagātīgi fotogrāfijām ilustrēts darbs, kurš Pārdaugavu atklāj no rakstnieka skatpunkta - gan vēsturiskus faktus, gan interesantas personības.
Pārdaugava, Daugavas kreisais krasts – it kā Rīgas daļa un it kā nē. Rajoni, kas no galvaspilsētas centra sasniedzami, šķērsojot Daugavu, šķiet, vienmēr dzīvojuši mazliet citādu dzīvi nekā pārējie, un to iedzīvotāji allaž lepojušies ar to, ka dzīvo tieši te – Iļguciemā, Āgenskalnā, Torņakalnā, Ziepniekkalnā... Daudzas šo rajonu vietas vēl glabā romantisku mazpilsētas gaisotni, ko rada vecas koka ēkas, bruģētas ieliņas, pavasarī un vasarā ziedos slīgstošie dārzi. Pārdaugava – tā vienmēr bijusi sava veida neatkarīga republika. Un nu tai radies arī savs apdziedātājs. Žurnālists un rakstnieks Dzintars Tilaks savas grāmatas “PPPPP jeb Pazīstamām personībām papildinātas Pārdaugavas piezīmes” nosaukumu atzīstas daļēji aizlienējis no Marģera Zariņa (arī pārdaugavieša) slavenās “PPP jeb Pārlabotas un papildinātas pavārgrāmatas”, taču Tilaka grāmata piedāvā gluži citas “receptes” nekā hrestomātiskā romāna kulināri izglītotais varonis – tās ir receptes dzīves, kultūrvēstures un interesantu, bieži kuriozu atgadījumu baudīšanai, kādi sakopoti grāmatas vākos.
Ir, protams, tikai loģiski, ka arī grāmatas atvēršanas svētki notiks pašā “Pārdaugavas sirdī” – Kalnciema kvartāla Vīna studijas telpās 1. aprīlī plkst. 14.00.
No 2017. gada 21. marta līdz 13. aprīlim LCB filiālē Gaismas bibliotēkā ir skatāma DDMV “Saules skola” audzēkņu darbu izstāde “Rozentāls. Eksperiments.”
2016. gadā visā Latvijā tika svinēta latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla 150. gadadiena. Rozentāla jubilejas gadā audzēkņi dziļāk un niansētāk izpētīja latviešu klasiķa mākslu – radošo mantojumu. Interpretējot izcilā latviešu mākslinieka darbus, ir tapusi izstāde – veltījums Janim Rozentālam. Izstādē apskatāmi skolas audzēkņu radošie darbi ar savdabīgu meistara kompozīciju traktējumu.
No 27. marta līdz 2. aprīlim Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) rīko Eiropas E-prasmju nedēļu Latvijā. Arī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles piedāvā virkni informatīvu pasākumu par bibliotekārajiem un cita veida e-pakalpojumiem dažādām vecuma grupām.
LCB un filiālēs notiks vairākas bibliotekārās stundas dažāda vecuma skolēniem un pieaugušajiem lasītājiem, kas iepazīstinās ar LCB mājaslapu un tajā pieejamajiem e-resursiem – elektronisko katalogu, bibliotēkas veidotajām un abonētajām datubāzēm utt. Interesentiem būs iespēja izmēģināt arī LCB e-kataloga mobilo versiju, kas ir īpaši veidota darbam viedtālruņos. Tāpat bērni un pieaugušie varēs uzzināt par ar e-grāmatu lasīšanas iespējām planšetdatorā un citās mobilajās ierīcēs.
Ir startējusi ikgadējā pavasara lasītveicināšanas programma, kuras ietvaros Daugavpils vidusskolēni iepazīstas ar kultūrvēsturiski nozīmīgiem ASV literatūras daiļdarbiem, lasot tos oriģinālvalodā. Programmu rīko Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde, Daugavpils Krievu vidusskola-licejs un biedrība Lingva-D.
Šī lasītveicināšanas programma Daugavpilī tiek rīkota jau trešo gadu pēc kārtas. Tās mērķis ir rosināt skolēnu vēlmi un interesi lasīt oriģinālliteratūru angļu valodā, attīstīt kritiskās lasīšanas prasmes, kā arī atklāt skolēnu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā. Katru gadu lasīšanai tiek izraudzīts kāda pazīstama ASV autora darbs. Šogad tas ir latīņamerikāņu izcelsmes ASV rakstnieces Sandra Cisnerosas romāns “The House on Mango Street”. Šajā grāmatā Čikāgas daudzbērnu ģimenē dzimusī autore spilgti apraksta latīņamerikāņu dzīvi ASV.
No šī gada marta līdz septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāļu lietotāji un citi interesenti varēs iepazīties ar otru LCB rotējošo grāmatu kopu “Pasaules brīnumi”. Lasītājiem grāmatu kopa katrā filiālē būs pieejama aptuveni mēnesi. Piedāvātais grāmatu klāsts interesentiem sniedz informāciju par pasaules iespaidīgākajām kultūras, arhitektūras un dabas vērtībām. Visas kopas grāmatas ir pieejamas kā darbam uz vietas, tā arī izsniegšanai uz mājām.
Kopas kolekcijā ir ietverti 15 vērtīgi un interesanti izdevumi no LCB krājuma latviešu un krievu valodā par brīnišķīgām, neparastām un burvīgām vietām dažādās pasaules valstīs: Ķīnā, Ēģiptē, Indijā, Amerikā, Vācijā, Krievijā, Austrālijā, Latvijā un citur. Ikvienam interesentam ir iespēja atklāt nezināmus faktus kā par pasaules valstu vēsturi, iedzīvotāju tradīcijām un kultūru, tā arī apzināt pasaulē pārsteidzošākās arheoloģisko izrakumu vietas un seno civilizāciju liecības, iepazīties ar pasaules arhitektūras šedevriem, mākslas pieminekļiem un neatkārtojamām dabas ainavām. Visi piedāvātie iespieddarbi satur plašu informatīvo un ilustratīvo materiālu. Grāmatu kopas lasītājiem ir iespēja smelties idejas saviem vasaras ceļojumiem!
Sestdien, 11. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika nacionālās lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2016” noslēguma pasākums – “Lielie lasīšanas svētki”, kurā piedalījās ap 800 žūrijas eksperti no visiem Latvijas novadiem. To vidū bija arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāļu aktīvākie programmas dalībnieki.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija ir kļuvusi par ilggadīgu tradīciju. Aktuālo grāmatu lasīšanā un vērtēšanā piedalās tūkstošiem jauno lasītāju. 2016. gadā lasīšanas maratonā iesaistījās 19 969 lasītāji, no 712 Latvijas bibliotēkām. LCB filiālēs programmas dalībnieku skaits sasniedza 538. Programmas čaklākie lasītāji ir pirmsskolēni vecuma grupā 5+. Šajā grupā Daugavpilī darbojās 218 eksperti.
Lielie lasīšanas svētki Rīgā notiek jau 15. reizi. Šoreiz svētku dalībniekus uzrunāja “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas – 2016” grāmatu autori, ilustrētāji, tulkotāji, izdevēji, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova un LBB valdes priekšsēdētājs Uldis Zariņš. Pasākuma laikā tika cildinātas arī aktīvākās bibliotēkas, kas rūpējas, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru un iemantotu lasītprieku.Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” tika apbalvota ar pateicības rakstu “Par vislielāko dalībnieku skaitu gan meiteņu, gan jauniešu, gan vecāku grupās starp pilsētas bibliotēkām”.
No 13. marta līdz 14. maijam Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā bez maksas izmēģināt datubāzi “ProQuest Public Library Video Online Premium”. Šī datubāze piedāvā piekļuvi vairāk nekā 40 000 straumēšanas video materiāliem, kas ir lielākais šāda veida resursu piedāvājums publiskajām bibliotēkām. Resursu tematiskais aptvērums: zinātne, antropoloģija, bizness un ekonomika, vēsture, tiesību zinātnes, izglītība, karjera un darbs, medicīna, ceļojumi, psiholoģija, socioloģija, teātris, mūzika, dejas, ģimene, kā arī starpnozaru tēmas.
Datubāze ir pieejama bez maksas no bibliotēkas tīkla datoriem.
16. martā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 16. vidusskolas 9. klases skolēna Ērika Volonta gleznu izstāde “Pagātnes un nākotnes metamorfoze”.
Savu mākslinieka talantu Ēriks Volonts attīsta Daugavpils 16. vidusskolā, piedaloties konkursos, olimpiādēs un skolēnu grupu izstādēs, kā arī rīkojot savas personālizstādes. Ērika Volonta vizuālās mākslas skolotāja Jadviga Osipova atzīst: “Ēriks ir tipisks introverts. Viņam patīk vērot un analizēt apkārtējo vidi, daudz lasīt par saviem iemīļotajiem māksliniekiem. Viņam īpaši patīk Džeksona Polloka un Gustava Klimta daiļrade. Varbūt tāpēc arī viņa gleznās ir daudz eksperimentu ar krāsām un simboliem. Ēriks daudz strādā, meklējot savu stilu mākslā. Ārpus skolas tā ir viņa pirmā personālizstāde.”
No 13. līdz 18. martam ikdadējo Solomona Mihoelsa dienu ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas 2.stāvā apskatāma aktierim, teātra režisoram un sabiedriskajam darbiniekam Solomonam Mihoelsam veltīta literatūras izstāde “Teātra ģēnijs no Dvinskas”.
Izstādē varēs iepazīties ar LCB krājumā esošajiem izdevumiem par ievērojamā teātra darbinieka radošo darbību: S. Mihoelsa runas un raksti, laikabiedru atmiņas par izcilo mākslinieku, teātra kritiķu viņa veidoto iestudējumu un lomu analīze.
Noteikti jāpiemin Daugavpils autoru darbi par izcilo novadnieku: Alekseja Guzika dokumentālais garstāsts “Убийство короля Лира”, vietējo literatūrzinātnieku un novadpētnieku pētījumi par Solomona Mihoelsa bērnību un vietējās ebreju kultūras ietekmi uz viņa daiļradi, kā arī raksti no vietējās preses izdevumiem. Plašāka informācija par jubilāru ir pieejama LCB datubāzē “Daugavpils novadnieki”.
Martā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles saņēma dāvinājumā Starpnozaru mākslas grupas SERDE izdotās publikāciju sērijas sešas “Tradīciju burtnīcas” vairākos eksemplāros, kurās publicētas ekspedīcijās un lauka pētījumos dokumentētas latviešu tradicionālās kultūras liecības – dažādas prasmes, tradīcijas un pieredzes stāsti.
Tuvojoties Latvijas valsts pastāvēšanas simtgades jubilejai, ir svarīgi apzināt, apkopot un popularizēt senču tradīcijas, arī tautas devumu tradīciju kopšanā un uzturēšanā mūsdienās. Starpnozaru mākslas grupa SERDE, kur latviešu nemateriālās kultūras mantojuma tradīciju apkopošanā un popularizēšanā aktīvi darbojas Ieva Vītola un Signe Pucena, publikāciju sēriju “Tradīciju burtnīcas” izdod kopš 2007. gada. Lasītājiem “Tradīciju burtnīcas” ir pieejamas latviešu, angļu un krievu valodā. Līdz 2017. gadam klājā nākuši 16 izdevumi, 14 no tiem tagad ir pieejami arī LCB un filiālēs. Sīkāk LCB e-katalogā.
No 13. līdz 16.martam Daugavpilī norisināsies ikgadējie Solomona Mihoelsa dienu pasākumi, kas veltīti novadnieka, izcilā režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka dzimšanas dienai.
S. Mihoelsa dienu rīkotāji arī šogad ir sagatavojuši plašu pasākumu programmu, kuras ietvaros varēs uzzināt par Solomona Mihoelsa dzīvi un ieguldījumu teātra mākslā. Jau no 13. marta Latgales Centrālajā bibliotēkā interesentiem būs iespēja aplūkot literatūras izstādi „Teātra ģēnijs no Dvinskas” un „Atvērto durvju dienu” laikā apmeklēt S. Mihoelsa māju. No 14. līdz 16. martam pedagogi un metodiķi tiek aicināti piedalīties tālākizglītības kursos „Teātris un skolnieku radošums”, kuros notiks gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības, būs iespēja uzzināt, kas ir „Teātra sports”, kā organizēt darbu ar skolēniem teātra uzvedumu apgūšanā utt. Pieteikties kursiem var līdz 10. martam (vietu skaits ierobežots). Savukārt 16. martā, kad tiek svinēta Solomona Mihoelsa dzimšanas diena, Daugavpils Universitātes studējoši dāvās Mihoelsa mājas tagadējiem saimniekiem, 2. speciālās pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņiem, uzvedumu „Teātris atnāk uz Mihoelsa māju”, plkst. 12.00 notiks tradicionālā ziedu nolikšana pie S. Mihoelsa piemiņas plāksnes, pēc kuras sekos lekcija „Mihoelsa vārds Daugavpilī”. Mihoelsa dienu pasākumi noslēgsies ar Daugavpils teātra izrādi „Hamlets” (biļetes var iegādāties Daugavpils teātra kasē vai internetā www.bilesuparadize.lv).
Lai iepazīstinātu plašāku lasītāju loku ar interesantiem un vērtīgiem izdevumiem no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma, no šī gada marta līdz jūlijam LCB filiāļu lietotājiem tiek piedāvāta grāmatu kopa “Rokdarbu burvība”. Tajā ietvertie izdevumi iepazīstinās ar dažādiem rokdarbu veidiem un palīdzēs apgūt jaunas prasmes. Grāmatu kopa ceļos pa LCB filiālēm pusgada garumā, katrā filiālē tā būs apskatāma vidēji vienu mēnesi.
Grāmatu kopas kolekcija ietver 20 izdevumus latviešu un krievu valodā par tamborēšanu, izšūšanu, adīšanu, tapošanu, velšanu, rotājumu, rotaslietu un rotaļlietu darināšanu, pērļošanu, dāvanu saiņošanu u.c. Visas kopas grāmatas ir pieejamas kā darbam uz vietas, tā arī izsniegšanai uz mājām.
Sestdien, 4. martā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā notiks sabiedriskās organizācijas “Latgales novadpētnieki” kārtējā literārā tikšanās “Sveiks, pavasari!”. Apmeklētājus gaida vietējo autoru dzejas lasījumi un sirsnīgas sarunas pavasara noskaņās. Tiek aicināti visi interesenti. Ieeja pasākumā – brīva.
Turpinot tradīciju katru mēnesi iepazīstināt pilsētniekus ar izcilākajiem daugavpiliešiem, LCB nozaru literatūras sektorā (2. stāvā) martā apskatāma kārtējā informatīvā izstāde “Novadnieki – mēneša jubilāri”.
20. martā 85. jubileju svin dzejnieks un ilggadējais Daugavpils preses žurnālists Aleksejs Solovjovs. Mūža garumā literātam iznākuši 7 dzejas krājumi, kuru galvenā tēma ir Latgale un Daugavpils. 2005. gadā Aleksejam Solovjovam piešķirts Goda daugavpilieša tituls. Neskatoties uz cienījamo vecumu, jubilārs joprojām aktīvi piedalās Daugavpils literārajā dzīvē.
27. martā 55. dzimšanas dienu atzīmēs arī Daugavpils dzejnieks, tulks, gids un Latgales patriots Ivars Magazeinis. Ar pseidonīmu Juoņs Ryučāns viņš publicējis divus dzejoļu krājumus latgaliešu valodā. Dzejnieks ir viens no latgaliešu postmodernās dzejas vadošajiem autoriem.
31. martā 130. dzimšanas diena aprit zinātniekam, profesoram un pašvaldības darbiniekam Boļeslavam Brežgo. Laikā no 1925. līdz 1928. gadam viņš bija Daugavpils domes deputāts un domes valdes loceklis, bet 1940. gadā – Daugavpils arhīva pārzinis. B.Brežgo joprojām ir viens no vadošajiem Latgales vēstures pētniekiem, vairākas viņa zinātniskās monogrāfijas veltītas Daugavpils vēsturei.
No 25. februāra Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā ir skatāma Latgales brīvo mākslinieku asociācijas biedres Jefrosinijas Leles gleznu personālizstāde “Sapņi piepildās”.
Jefrosinija Lele piedzima Baltkrievijā, bet daudzus gadus dzīvo un strādā Daugavpilī. Ar gleznošanu viņa aizraujas kopš bērnības, bet, tikai dodoties pelnītā atpūtā, veltīja savu brīvo laiku mīļākajam vaļaspriekam. Pašmācības ceļā, ar katru nākamo darbu pilnveidojot savas prasmes, viņa radīja brīnišķīgas gleznas. Māksliniece spēj ieraudzīt un attēlot dabas daiļumu un pasaules plašumu, veidojot krāsu un formu harmoniju. Viņas gleznas ir dzīvesprieka un optimisma pilnas, izstaro gaismu un siltumu, rada prieka un laimes sajūtu.
Jefrosinijas Leles personālizstāde “Sapņi piepildās” būs apskatāma Piekrastes bibliotēkā līdz 6. aprīlim. Būsiet mīļi gaidīti!
8. martā plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātes Mākslas zinātņu institūta studējošo gleznu izstāde „Es esmu…”.
Izstādes ekspozīcijā ir vērojami gan profesionālo augstākās izglītības bakalaura studiju programmu “Datordizains” un “Māksla” 2016. gada absolventu, gan šobrīd programmās “Dizains” un “Datordizains” 3. un 4. kursā studējošo gleznotie pašportreti eļļas, akrila un jauktajā tehnikā.
Poparta, sirreālisma, fovisma stilistikas ietekmē radītajos darbos to autori droši un radoši interpretē savas personības pasauli mākslas tēlā un valodā, ne tikai vizualizējot skatītājam vēstījumu par sevi šajā laika un telpas nogrieznī, bet arī meklējot subjektīvas atbildes uz jautājumu – kas es esmu?
7. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Tatjanas Tukānes krustdūrienā izšūto gleznu izstāde “Sievietes prieks”.
Izšūšana krustdūrienā neapšaubāmi ir viens no populārākajiem izšūšanas veidiem. Māka izšūt ienes oriģinalitātes un romantikas pieskārienu interjerā, ļauj izpausties cilvēka fantāzijai, dot iespēju veidot oriģinālas dāvanas saviem mīļajiem.
Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā krustdūrienā izšūtas gleznas jau ir rādījuši dažāda vecuma un profesiju cilvēki. Izstāde “Sievietes prieks” ir LCB bibliotēku informācijas speciālistes Tatjanas Tukānes veikums. Bibliotēkā Tatjana strādā jau piecus gadus. Kopā ar vīru Daili audzina divu bērniņus. Ar izšūšanu aizraujas 10 gadus. Izšuj tēlus un motīvus par ģimeniskām vērtībām. Ģimenes tēma izskanēs arī Tatjanas pirmajā personālizstādē “Sievietes prieks”.
1. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks informatīvs pasākums “Studijas ārzemēs. Iepazīsti studijas Tartu Universitātē”. Tiek aicināti Daugavpils izglītības iestāžu audzēkņi, studenti un citi interesenti.
Tartu Universitāte ir Igaunijas lielākā un prestižākā augstskola, kas piedāvā vairākas starptautiskas bakalaura un maģistra programmas IT, dabaszinātnēs, sociālajās un humanitārajās zinātnēs. Studentu gars un pasniedzēju entuziasms rada īpaši iedvesmojošu gaisotni studentu pilsētā – Tartu. Informācijas stunda Latgales Centrālajā bibliotēkā iepazīstinās ar starptautisko studiju iespējām Tartu Universitātē un ļaus iegūt atbildes uz virkni būtisku jautājumu:
par studiju programmām, iestāšanās procesu un atlases kritērijiem;
par stipendijām, mācību procesu un ikdienu Tartu studentu pilsētiņā;
par to, vai studijas angļu valodā sagādā grūtības, vai, tieši pretēji, ir priekšrocība;
par to, vai Tartu ir iespējams atrast darbu, neprotot igauņu valodu;
par studentu brīvā laika aktivitātēm un to, kāds ir populārākais igauņu joks par latviešiem.
No 24. līdz 26. februārim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā notiks starptautiskā grāmatu un izdevniecību izstāde “Latvijas Grāmatu izstāde 2017”, kurā plašu grāmatu klāstu piedāvās gan Latvijas, gan arī ārvalstu izdevniecības. Darbosies Grāmatu maiņas punkts. Izstādi papildinās izvērsta un daudzveidīga kultūras un izklaides pasākumu programma lieliem un maziem uz “Lielās skatuves”, “Jautrajā lasītavā” un “Rakstnieka viesistabā”.
25. februārī plkst. 14.00 uz “Lielās skatuves” notiks pasākums “Lielais dzejnieku ekspresis: Ar melniem darba cimdiem līdz basām zvaigznēm”. Ar latviešu dzeju un atdzeju trīs paaudzēs būs iespējams iepazīties Knuta Skujenieka, Māra Salēja un Jāņa Tomaša tekstu lasījumos.
Turpinot ikgadējas vietējā mantojuma apzināšanas tradīcijas, 21. februārī, Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar LU Latviešu valodas institūtu un partneriem aicina iesaistīties VIETVĀRDU talkā. Piedalīties tiek aicinātas izglītības iestādes, bibliotēkas, muzeji, tūrisma informācijas centri, nevalstiskās organizācijas un citas institūcijas, kā arī individuāli interesenti un aktīvistu grupas.
VIETVĀRDU talkas mērķis ir apzināt, pierakstīt un datubāzē reģistrēt vietējos vietvārdus (īpašvārdus, kas nosauc kādu fizioģeogrāfisku objektu, piemēram, Zilais kalns, Velna grava, Čurkstupīte utt.), kas tiek lietoti patlaban vai ir lietoti agrāk. Īpaši svarīgi ir pamanīt un neaizmirst mazos vietvārdus, kuriem neatrodas vieta kartē, bet kuriem ir būtiska nozīme Latvijas daudzveidīgajās izloksnēs un dialektos.
Apzinātos vietvārdus varēs reģistrēt speciālā Tautas vietvārdu datubāzē, kas tiks atklāta 23. februārī un būs pieejama www.unesco.lv vai https://db.lulavi.lv/vietvardi/. Katru mēnesi tiks noteikts aktīvākais vietvārdu pierakstītājs, kā arī vietvārdiem krāšņākais novads (atbilstoši akcijas laikā pierakstīto vietvārdu daudzumam katrā novadā). Sīkāka informācija tiks izsūtīta un būs pieejama www.unesco.lv.
23. februārī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks starpnozaru mākslas grupas SERDE iniciēts un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīts pasākums – Novadpētniecības laboratorija, uz kuru tiek aicināti skolēni, skolotāji, bibliotekāri, muzeju darbinieki, vietējie novadpētnieki un citi interesenti.
Pasākuma mērķis ir pārskatīt un no jauna iedzīvināt novadpētniecības darbu, veicināt novadpētnieku pašnovērtējumu un ieguldījumu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, rosināt jauno tehnoloģiju izmantošanu pētniecības rezultātu popularizēšanā, kā arī novērtēt un iesaistīt jauniešu resursu novadpētniecības darbā.
Tāpēc starpnozaru mākslas grupa SERDE Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīta projekta “Novadpētniecība” ietvaros aicina skolēnus un skolotājus, novada bibliotēkas, muzejus un vietējos novadpētniekus piedalīties Novadpētniecības laboratorijā.
Letonika ir izstrādājusi spēli “Valodas vingrotava” 5.-9. klašu skolēniem, kas ļaus paspēlēties ar latviešu valodu, pārbaudīt un uztrenēt savas zināšanas latviešu valodā un literatūrā. Spēle noritēs 3 kārtās. 1. kārta 13.–28. februāris, 2. kārta 13.–31. marts, 3. kārta 13.–30. aprīlis. Katras kārtas atklāšana – plkst. 15.00.
Lai piedalītos spēlē, 13. februārī būs nepieciešams autorizēties portālā Letonika, norādot savu vārdu, skolu un klasi, kā arī skolēnu skaitu klasē. Katrā kārtā tiks publicēti interaktīvi jautājumi, kuri būs saistīti ar latviešu valodu, izmantojot literatūras piemērus. Līdz katras kārtas norādītajam termiņam katrs no spēlētājiem varēs izmēģināt savus spēkus spēlē, vienas dienas laikā 3 reizes uzlabojot savu rezultātu. Un tā katru dienu! Jautājumi mainīsies!
Katras kārtas 3 labākie spēlētāji saņems biļeti 2 personām kinoteātra Multikino apmeklējumam, savukārt spēles uzvarētāju gaida Tildes Biroja gada abonements un studijas “Jump in” apmeklējuma dāvanu karte 5 personām. Paredzēts apbalvot arī sparīgāko klasi, kurai dāvinās īstu enerģijas lādiņu – lielu kasti ar Karl Fazer Travel šokolādi. Tikmēr atlētiskākā skola iegūs zinību resursa letonika.lv, žurnālu Ilustrētā Junioriem un Ilustrētā Pasaules Vēsture gada abonementus.
17. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu telpā notiks Daugavpils novadpētnieka Josifa Ročko trilingvāla ceļveža “Ebreju Latgale” prezentācija. Izdevuma tapšanu finansiāli atbalstīja: Daugavpils pilsētas dome, Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži un Daugavpils ebreju kopiena.
Ceļvedis “Ebreju Latgale” ir veltīts 100 gadiem kopš Latgales atgriešanās Latvijas sastāvā. Grāmatā ir ietverta informācija latviešu, latgaliešu un krievu valodā par ebrejiem un ar ebrejiem saistītām vietām un objektiem Latgales teritorijā, aptverot dažādas Latgales pilsētas – Daugavpili, Ilūksti, Rēzekni, Ludzu, Krāslavu, Krustpili, Līvānus, Varakļānus, Preiļus un Dagdu. Izdevums piedāvā pamatinformāciju par katru objektu, ko papildina fotogrāfijas. Tiek sniegts arī vēsturiskais konteksts, kas ieskicē galvenās ziņas par ebreju apmešanos attiecīgajā pilsētā, ebreju skaita izmaiņām gadsimtu gaitā un devumu pilsētas sabiedriskajā un kultūras dzīvē.
2017. gada 7. februārī no plkst. 12.00 līdz 16.00 Vispasaules Drošāka interneta dienas ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā tiks translēts Jauniešu forums “Es digitālo mediju vidē”.
Forumu rīko drošāka interneta centrs Net-Safe Latvia, un tas ir paredzēts 8.-12. klašu skolēniem. Foruma gaitā tiks diskutēti un analizēto jauniešu interneta mediju lietošanas paradumi. Mediju vides eksperti, kuru vidū arī būs Artūrs Mednis un Reinis Zitmanis, sniegs prezentācijas – kā „gudri” lietot medijus, lai profesionāli pilnveidotu sevi un attīstītu digitālās prasmes, kā arī informēs par jaunumiem moderno tehnoloģiju jomā.
Tiešraide ļaus interesentiem sekot līdzi foruma norisei un ekspertu prezentācijām attālināti.
Februārī, turpinot informatīvo izstāžu ciklu “Novadnieki – mēneša jubilāri”, Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) nozaru literatūras sektorā var iepazīt izdevumus par aktiera, teātra un kino režisora Oļģerta Dunkera (1932-1997) dzīvi un radošo darbību.
Tikai pāris gadus jubilāra dzīve bija saistīta ar Daugavpili un Daugavpils teātri. 1958. gadā Oļģerts Dunkers tiek apstiprināts par Daugavpils Valsts muzikāli dramatiskā teātra jaundibinātās latviešu trupas režisoru. Viņa vadībā tika iestudēta Viļa Lāča drāma “Zeme un jūra”, G. Figeiredu luga “Lapsa un vīnogas” un D. Dobričaņina luga “Triju lakstīgalu ielā 17”. O. Dunkera režijā tapa pirmais operas iestudējums Latgalē – Dž. Verdi opera “Traviata”. Visas izrādes guva atzinīgu kritiķu novērtējumu, nedalītu skatītāju atsaucību un veicināja Daugavpils latviešu publikas intereses atdzimšanu par vietējo teātri. Cerētos panākumus neguva O. Andžānes-Zvirgzdiņas lugas „Aizšautais ērglis” iestudējums 1959. gada rudenī, tādēļ O. Dunkers pameta darbu Daugavpils teātrī, aizbrauca no Latvijas un vairākus gadus nostrādāja par galveno režisoru Krasnojarskas drāmas teātrī.
Jau 14. gadu pēc kārtas 2017. gada 7. februārī tiks atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena, kuras sauklis “Kopā par labāku internetu!”, aicina ikvienu būt pozitīvam internetā un veidot labāku interneta vidi. Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs šīs dienas ietvaros no 2. līdz 11. februārim tiks organizēti vairāki informatīvi pasākumi bērniem un jauniešiem par drošas interneta lietošanas pamatiem.
Pasākumu laikā tiks pārrunāts, kā droši lietot internetu, un kas jāņem vērā, lai pasargātu sevi internetā un jo īpaši sociālajos tīklos. Tiks apspriesti bērnu un jauniešu interneta lietošanas paradumi, aplūkoti dažādi labas un sliktas prakses piemēri, kas skar privātas informācijas izpaušanu, paroļu drošību, labas uzvedības etiķeti internetā utt., kā arī piedāvāti reāli, praktiski ieteikumi, kas palīdzēs internetā justies drošāk.
Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) ir veiksmīgi noslēgušies lasītavas un abonementa krājumu pārkārtošanas darbi, un tā atkal strādā ierastajā darba režīmā. Lasītāji tiek aicināti pievērst uzmanību izmaiņām krājuma izkārtojumā, lai atvieglotu orientēšanos bibliotēkas telpās un grāmatu klāstā.
Pēc veiktajām izmaiņām lasītavas telpās ir izvietots plašs nozaru literatūras klāsts, savukārt abonementa telpās – daiļliteratūra dažādās valodās. Pievēršam lietotāju uzmanību, ka ar oranžām uzlīmēm marķētās grāmatas ir paredzētas darbam uz vietas, bet visas grāmatas bez uzlīmēm ir iespējams izņemt lasīšanai mājās.
Sīkāk iepazīties ar LCB krājuma jauno izkārtojumu bibliotēkas telpās ir iespējams šeit.
1. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 9. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Ceļojums”.
Lai veicinātu bērnu un jauniešu radošo spēju attīstību, kā arī padziļinātu izpratni par citu tautu mākslu, kultūru un tradīcijām, visā Latvijā risinās 45. starptautiskās mākslas izstādes – konkursa “Lidice 2017” nacionālā kārta. Šogad konkursa tēma ir “Ceļojumi”, jo UNESCO 2017. gadu pasludinājusi par ilgtspējīgas tūrisma attīstības gadu. Ar saviem radošajiem darbiem konkursā piedalās arī Daugavpils 9. vidusskolas 1.-9. klašu skolēni vizuālās mākslas skolotājas Anna Mekšas vadībā. Februārī konkursa darbi tiks izstādīti Latgales Centrālajā bibliotēkā, kur ar tiem varēs iepazīties ikviens interesents.
Izstādes “Ceļojums” darbos ir attēloti skolēnu iespaidi un piedzīvotais klases ekskursijās, pārgājienos ar draugiem un ģimenes ceļojumos. Varam redzēt skolēnu ceļojumus pa ūdeņiem, zemi un gaisu, arī ceļojumus sapņu pasaulē. Darbi ir izpildīti dažādās tehnikās – akvarelis, pildspalva, krāsainie zīmuļi, pasteļkrītiņi, divi darbi ir veidoti skrāpēšanas tehnikā.
Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde, gatavojoties Dzejas dienām 2017, aicina Daugavpils pilsētas un novada dzejniekus piedalīties ikgadējā krājuma "Dzejas dienas" veidošanā un iesūtīt savus līdz šim nepublicētos darbus.
Iespēja publicēt savu dzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Daugavpils novadā. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv. Faila nosaukumu lūgums rakstīt, norādot autora vārdu un uzvārdu (piemēram: vards_uzvards).
Nosūtamajā failā nepieciešams norādīt vārdu, uzvārdu, vecumu, autora nodarbošanos un kontaktus. Dzeju un ziņas par sevi jāiesūta vienā failā (!). Faila formāts Microsoft Word. Darbus ir jāiesniedz līdz 2017. gada 1. jūnijam. Krājuma redkolēģijai ir tiesības veikt atlasi un nepieciešamības gadījumā rediģēt iesūtītos tekstus.
2017. gada 23. un 24. janvārī Daugavpilī viesojās ASV armijas 173. aviācijas brigādes leitnants Ivans Ivaščenko un Latvijas Zemessardzes Studentu Bataljona zemessargs un ASV vēstniecības pārstāvis Nils Students. Divu dienu laikā viņi apciemoja piecas skolas ar interesantu un interaktīvu lekciju “Brothers in Arms”.
Nila Studenta un Ivana Ivaščenko lekcija “Brothers in Arms” iepazīstināja ar abu karavīru personīgiem dzīves ceļiem un to saikni ar militāro dienestu, NATO un Latvijas pienākumiem un privilēģijām NATO aliansē. Prezentācijas laikā jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijā, kas noritēja angļu valodā. Pirms Daugavpils vizītes līdzīgi pasākumi tika rīkoti Nautrēnos, Ciblā, Zilupē, Kārsavā, Dagdā, Krāslavā, Viļānos, un Ludzā, kur abus karavīrus sagaidīja ar lielu interesi un viesmīlību.
Pasākumus “Brothers in Arms” Daugavpilī rīkoja ASV vēstniecība Rīgā sadarbībā ar LCB ASV centru.
31. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas lasītāju apkalpošanas nodaļā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Aigara Rinkuļa glezniecības personālizstāde “Man pieder debesu jūra…”. Daugavpilī Aigara Rinkuļa gleznas būs apskatāmas pirmo reizi.
Aigas Rinkulis (1970-2013) ir dzimis, audzis un skolojies Jelgavā. Glezniecībai pievērsies pēc 2008. gada ekonomiskās krīzes. Sākoties lielajam Latvijas iedzīvotāju izceļošanas bumam izdzīvošanas iespēju meklējumos ārpus valsts, Aigars gāja citu ceļu un pievērsās mākslai. Pašmācības ceļā, ar katru nākamo darbu pilnveidojot savas prasmes, viņš radīja vairāk nekā 50 gleznas un būtu radījis vēl, ja ne smaga slimība, kas pārtrauca viņa dzīvi pašā mākslinieciskās izaugsmes uzplaukumā.
Aigara gleznas ir veidotas fotoreālisma manierē. Neskatoties uz darbu nelielo izmēru, tie izskatās lieli, pat monumentāli. Katrs darbs gleznots ar dziļu uzmanību un iejūtību pret vissmalkāko ainavas elementu. No gleznām, it sevišķi jūras ainavām, strāvo simboliska noskaņa, kāds mums nezināms liktenīgs vēstījums, it kā mūžības skanējums. Debesis vēsta par kā garīga, ārpus materiālās pasaules esoša klātbūtni. To var saukt arī par ko pārlaicīgu, mūžīgu. Skumji, ka autoram pietrūcis tās pašas mūžības atvēlētā laika nešaubīga talanta attīstībai.
2017. gadā Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā saviem lietotājiem 174 dažādus periodiskos izdevumus latviešu, krievu un angļu valodā. To vidū ir gan vietējie un nacionālie laikraksti, gan žurnāli par visdažādākajām tēmām.
Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles 2017. gadā abonē 19 laikrakstus latviešu un krievu valodā. Lielāko daļu no šiem izdevumiem bibliotēkās var lasīt arī internetā bez maksas (Lursoft laikrakstu bibliotēkā), taču jāatzīmē, ka gadu gaitā visās bibliotēkās ir izveidojies stabils tieši drukāto periodisko izdevumu lasītāju loks. Visvairāk lasītas ir vietējās avīzes – “Latgales Laiks”, “Reklāma Piektdienās”, «Сейчас», «Миллион» un «Наш Город».
Kā raksta avīze “Latgales Vēstnesis” 1938. gada 31. augustā: “Labs laikraksts mūsu laiku kultūras cilvēkam ir nepieciešams, tas ir labs draugs, kas mazina vientulību un attālumu, kas aicina un mudina, kas silda un ierosina lieliem, labiem darbiem tautas un valsts labā”. 2017. gadā tieši laikrakstos “Diena”, “Latvijas Avīze”, “NRA” un “Вести Сегодня” varēs izlasīt jaunākās ziņas un dažādus viedokļus par aktuāliem notikumiem valstī, bet avīzē “Спорт Экспресс” iepazīties ar aktualitātēm pasaules sportā.
No 21. līdz 28. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs norisināsies lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija – 2016” noslēguma pasākumi.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija ir Vislatvijas lasītveicināšanas programma, kas turpinās jau sešpadsmit gadus. Programmas mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par lasīšanu un grāmatām, izmantojot radošas aktivitātes, kā arī sekmēt augstvērtīgas oriģinālliteratūras izplatību un nokļūšanu pie lasītājiem un rosināt dialogu par jaunākajām grāmatām. Kopš 2012. gada programmā ir iespēja piedalīties arī pieaugušajiem.
Ik gadu Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā aktīvi piedalās arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles. 2016. gadā LCB filiālēs programmas dalībnieku skaits sasniedza 538, kas ir par 51 dalībnieku vairāk nekā 2015. gadā. Programmas čaklākie lasītāji ir pirmsskolēni vecuma grupā 5+. Šajā vecuma grupā darbojās 218 eksperti.
Aicinām visus programmas dalībniekus piedalīties noslēguma pasākumos, kur lasīšanas eksperti varēs dalīties pārdomās par izlasītajām grāmatām, iejutīsies grāmatu varoņu pasaulē, bet visaktīvākie dalībnieki saņems pārsteiguma balvas. Papildus informācija par pasākumu norisi pasākumu programmā.
Ik gadu Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā saviem lietotājiem bezmaksas bibliotekārās stundas. Nodarbības notiek dažādās vecuma grupās un pēc iepriekšējās pieteikšanās.
Bibliotekāro stundu mērķis ir iepazīstināt ar bibliotēku, tās krājumu un informācijas meklēšanas iespējām gan bibliotēkā, gan arī e-vidē. Paši mazākie bibliotēkas lietotāji gūs pirmo ieskatu grāmatu tematiskajā daudzveidībā un to izvietojumu bibliotēkā, iepazīsies ar bibliotēkasun grāmatu lietošanas noteikumiem. Bērniem tiks piedāvātas arī dažādas saistošas aktivitātes un grāmatu izstādes.
Pamatskolas un vidusskolas skolēniem būs iespēja iepazīties ar daudzveidīgo grāmatu krājumu – gan daiļliteratūru, gan arī nozaru literatūru. Lai palīdzētu skolēniem grāmatu meklēšanā, tiks sniegta informācija par grāmatu klasifikāciju un izvietojumu plauktos. Jaunieši varēs iepazīt mūsdienu latviešu un ārzemju ievērojamāko rakstnieku daiļradi. Savukārt pieaugušajiem būs iespēja noklausīties jauno grāmatu apskatus, saņemt bibliotekāra konsultāciju, kā arī dalīties savos iespaidos par izlasīto.
Kā ierasts gada sākumā Latgales Centrālā bibliotēka atskatās uz aizvadītā gada grāmatu izsniegumu tendencēm, lai noteiktu pagājušā gada lasītāju iecienītākās grāmatas pieaugušo, kā arī bērnu un jauniešu kategorijās.
2016. gadā Daugavpils lasītāji bija īpaši iecienījuši latviešu oriģinālliteratūru. Lasītāko izdevumu saraksta pirmās trīs vietas ieņem populārajā vēsturisko romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušās grāmatas – Noras Ikstenas “Mātes piens”, Māra Bērziņa“Svina garša” un Gundegas Repšes “Bogene”. Zīmīgi, ka decembrī Latgales Centrālā bibliotēka rīkoja lasītāju tikšanos ar Gundegu Repši, kuras laikā notika saruna par šo grāmatu. 2013. gadā iznākušaisMāras Zālītesromāns “Pieci pirksti” divus gadus pēc kārtas turējās lasītāko grāmatu trijniekā, bet 2016. gadā noslīdēja uz piekto vietu. Savukārt topa sestajā vietā ierindojās Rūdolfa Blaumaņa stāstu krājums, apliecinot, ka interese par klasiku, jo īpaši par autoriem un darbiem, kas iekļauti skolu obligātās literatūras programmā, ir pastāvīga.
Kā ik gadu lasītāko grāmatu topā parādās arī latviski tulkotā aizrobežu literatūra. Šogad lasītāji bija īpaši iecienījuši apgādos “Kontinents” un “Zvaigzne ABC” klajā nākušos Noras Robertsas, Sūzenas Elizabetes Filipsas un Lizas Fenvikas jaunākos romantiskos romānus. Ārzemju klasiķus un nemainīgas vērtības topā pārstāv Viljams Šekspīrs un viņa traģēdija “Hamlets”.
Kā ik gadu arī 2016. gadā Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) saņēma grāmatu dāvinājumus no sadarbības partneriem, iestādēm un privātpersonām, izdevējiem, grāmatu un pētījumu autoriem, kas ļāva papildināt grāmatu krājumu ar 42 nozīmīgiem nozaru literatūras un daiļliteratūras izdevumiem.
Līdzīgi kā iepriekšējos gados bibliotēka ir saņēmusi vairākus dāvinājumus no valsts un pašvaldību institūcijām un nevalstiskajām organizācijām. Paldies par grāmatu dāvinājumu sakām LR Saeimas administrācijai, Daugavpils pilsētas domei un Centrālajai statistikas pārvaldei, Daugavpils Universitātei, Latgales Studentu centram, Latgales Kultūras centra izdevniecībai un Lauku bibliotēku atbalsta biedrībai.
2016. gadā VKKF un Latvijas Valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programmas ietvaros LCB īstenoja projektu, kura gaitā tika rīkoti četri mācību lektoriji Latgales kultūras darbiniekiem. Lektoriju izskaņā no lektoriem tika saņemti vērtīgi novadpētnieciska rakstura izdevumi. Pateicamies LU profesorēm Janīnai Kursītei un Lidijai Leikumai, kā arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesorei Ilgai Šuplinskai par audiovizuāliem materiāliem un grāmatām latgaliešu valodā.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un ASV vēstniecība Rīgā rīko Holokausta atcerei veltīta projekta “Not the Last Butterfly” (Ne pēdējais tauriņš) pasākumu Daugavpils vispārizglītojošo skolu audzēkņiem, kurš notiks 19. janvārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā Rīgas ielā 22a, 3. stāvā.
“Not the Last Butterfly” ir labdarības projekts sabiedrības izglītošanai par Holokausta tēmu. Projekta ietvaros ir tapusi tāda paša nosaukuma dokumentāla filma par Holokaustā cietušajiem un izdzīvojušajiem bērniem. Filmas gaitā izdzīvojušie dalās atmiņu stāstos par šo traumatisko pieredzi. Filmas seansi, kas notiek dažādās pasaules valstīs un piedāvā personalizētu un dziļi emocionālu vēstures mācībstundu, tiek rīkoti kopā ar radošām darbnīcām, kuru ietvaros tiek apgleznoti māla tauriņi kā cerības un atdzimšanas simbols par piemiņu Holokaustā bojā gājušajiem bērniem.
2017. gada 12. janvārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) 3. stāvā notiks LCB ASV Informācijas centra rīkotā skolēnu Ziemassvētku konkursa “American Winter Holidays” noslēguma pasākums, kura laikā tiks apbalvoti konkursa dalībnieki un godalgoto vietu ieguvēji.
Konkurss tika aizvadīts 2016. gada nogalē un noritēja trīs vecuma grupās. 5.-6. klašu skolēni tika aicināti piedalīties zīmējumu konkursā, 7.-8. klašu skolēni rakstīja pasakas par tēmu “Sniegpārslas ASV Disnejlendā”, savukārt 10.-11. klašu skolēni veidoja filmas par tēmu “American Christmas Show”.
Kopumā konkursā piedalījās 60 vispārizglītojošo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi, kā arī 25 skolotāji konsultanti. Pateicamies dalībniekiem par ieguldīto laiku un radošumu un aicinām uz noslēguma pasākumu, kurš notiks 2017. gada 12. janvārī plkst. 15.00 LCB pasākumu telpā (3. stāvā). Katru, kurš piedalījās konkursā, gaida dāvanas.
Konkurss tika rīkots sadarbībā ar Daugavpils Izglītības pārvaldi.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) uzsāk informatīvu izstāžu ciklu “Novadnieki – mēneša jubilāri”. Sākot ar janvāri, katru mēnesi LCB lasītavā būs iespēja iepazīties ar ievērojamu daugavpiliešu biogrāfijām un viņu ieguldījumu pilsētas sabiedriskajā, zinātniskajā un kultūras dzīvē.
Janvārī apaļas jubilejas tiek svinētas ērģelniekam, Latgales katoļu ērģelnieku skolas vadītājam un garīgās mūzikas komponistam Mamertam Celminskim(1912-1993); rakstniekam, Daugavpils latgaliešu literatūras izdevniecības dibinātājam Vladislavam Locim (1912-1984) un Daugavpils pilsētas bibliotēkas direktoram laikposmā no 1937. līdz 1944. gada - Jānim Tālem (1902-1983). Plašāka informācija par jubilāriem ir pieejama Latgales Centrālas bibliotēkas datubāzē “Daugavpils novadnieki”.
Ceram, ka šīs izstādes rosinās vietējās vēstures entuziastus padziļināti pētīt Daugavpils kultūrvēsturisko mantojumu.
No 5. līdz 31. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) periodikas lasītavā sadarbībā ar Ludzas galveno bibliotēku būs skatāma zīda gleznojumu izstāde “Ludzas atspulgi gleznās un fotogrāfijās”. Izstādes atklāšanas pasākums notiks 10. janvārī plkst. 14.00.
Izstādē apskatāmo gleznu autores ir Ludzas senioru biedrības “Līdzdalībai nav vecuma” dalībnieces. Gleznas ir tapušas biedrības projekta “Dzīvo līdzi – dzīvo labi Ludzā” laikā, kas ilga no 2015. gada 15. decembra līdz 2016. gada 30. septembrim vairākās programmās. Rezultātā ir tapušas 16 gleznas, ko biedrības aktīvistēm palīdzēja radīt māksliniece Natālija Losāne.
Izstādes ieceres autore Marika Čerņavska norāda, ka gleznas atklāj Ludzas nezūdošas vērtības. Ekspozīciju papildina fotogrāfijas, dzejoļi un atmiņu stāsti par attēlotajiem objektiem. Rezultātā izstādei ir divas daļas: ne tikai gleznas, bet arī interesanta pilsētas vēstures un personību mozaīka. Fotogrāfiju autors ir Edmunds Kadakovskis.