Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2018

Larisas Ščukinas personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 28.12.2018 
Larisas Ščukinas personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

2. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta rēzeknietes Larisas Ščukinas glezniecības izstāde “Pavasari gaidot”. Ekspozīciju veido akrila tehnikā gleznoti portreti un klusā daba.

Plašākai publikai Larisa Ščukina ir pazīstama kā teātra cilvēks. Jau daudzus gadus viņa strādā par režisori Rēzeknes teātrī “Joriks”, vada teātra bērnu un jauniešu studiju, kā arī Rēzeknes 4. vidusskolas teātra studiju “Skomoroh”. 2014. gadā Larisa debitēja kā īsmetrāžas kino režisore. Līdztekus teātrim īpašu vietu viņas dzīvē ieņem tēlotājmāksla. Larisa ir beigusi Rēzeknes Bērnu mākslas skolu un Bobruiskas mākslas vidusskolu. 41 gada vecumā īstenojusi savu bērnības sapni un apguvusi grafikas specialitāti Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē. Mākslinieces darbi ir bijuši skatāmi vairākās personālizstādēs un grupu izstādēs Rēzeknē.

 

Maijas Bērziņas glezniecības izstāde “Sudrabainā gaisma”

 28.12.2018 
Maijas Bērziņas glezniecības izstāde “Sudrabainā gaisma”

4. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta mākslinieces Maijas Bērziņas glezniecības personālizstāde “Sudrabainā gaisma”.

2019. gada maijā gleznotāja Maija Bērziņa svinēs apaļu dzīves jubileju. Jubilejas gadu māksliniece iesāk ar personālizstādi Daugavpilī, Latgales Centrālajā bibliotēkā, piedāvājot dažādos daiļrades periodos gleznotus darbus. Liela daļa no tiem ir tapuši, iedvesmojoties no klātbūtnes dabā, vērojot gaismēnu rotaļas, klausoties jūras un vēja šalkās. Kā atzīst pati māksliniece, agrāk viņa daudz skicējusi dabā, taču pēc tam uzmetumos fiksētie motīvi mēdza iegult mapēs un interese par tiem ar laiku neizbēgami gaisa, jo atgūt skices tapšanas laikā izjusto emocionālo pārdzīvojumu, radošo spēku pieplūdumu un dedzību darbnīcas apstākļos bijis grūti. Tādēļ tagad Maija lielākoties dabā darbu iesāk un dabā arī pabeidz, strādājot alla prima tehnikā, ātriem un drošiem triepieniem, negaidot krāsas nožūšanu, lai maksimāli saglabātu aizejošā mirkļa noskaņu, kas māksliniecei ir vissvarīgākā.

 

Bibliotēkā būs skatāma eglīšu rotājumu izstāde “Latvju raksti mālā”

 10.12.2018 
Bibliotēkā būs skatāma eglīšu rotājumu izstāde “Latvju raksti mālā”

20. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils pilsētas mājturības un vizuālās mākslas skolotāju darināto Ziemassvētku eglīšu rotājumu izstāde “Latvju raksti mālā”.

Izstādē skatāmi 85 rokdarbi – seno latvju zīmju atveidi mālā. Tos darinājuši 18 mājturības un vizuālās mākslas skolotāji no 12 Daugavpils skolām. Darbi eksponēti uz vienas no bibliotēkas Ziemassvētku eglēm. Mālā veidotās latviešu senču zīmes kā veltījums Latvijas simtgadei tapa meistarklases ietvaros, kas oktobrī norisinājās Daugavpils Māla mākslas centrā. Meistarklasi vadīja Daugavpils Saskaņas pamatskolas vizuālās mākslas skolotāja – māksliniece, keramiķe Una Gura.

Senatnē ticēja, ka zīmēm piemīt neparasts spēks un īpaša enerģija. Vairāki radošo darbu autori veidojuši mūžīgās kustības un dzīvības simbolu Sauli, rīta zvaigzni Ausekli, gudrības simbolu Zalkti, labklājības un bagātības simbolu Jumi. Izstādē apskatāmas arī citas latviešu zīmes, kas darinātas gravējuma un spiešanas tehnikā. Neparastākie raksti ir veidoti, izmantojot vijuma un pinuma tehniku.

 

Atvērs dzejas almanaha «Вехи времени» otro sējumu

 5.12.2018 
Atvērs dzejas almanaha «Вехи времени» otro sējumu

13. decembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas almanaha «Вехи времени» otrā sējuma atvēršanas pasākums. Grāmata ir izdota ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Diloģija «Вехи времени» ir Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas veltījums Latvijas simtgadei. Tajā apkopoti dažādu autoru dzejas paraugi (un daži prozas fragmenti), kas ņemti no dažādu gadu periodiskajiem izdevumiem, kopkrājumiem vai autoru individuālajiem krājumiem. Zīmīgi, ka visi autori ir tā vai citādi saistīti ar Daugavpili – šeit dzimuši, auguši, rakstījuši un/vai veltījuši pilsētai savas rindas. Diloģijas pirmais sējums nāca klajā 2017. gada nogalē, šogad ir iznācis turpinājums. Izdevuma redaktore tāpat kā iepriekš ir Irina Strazdonika‑Pļačko, sastādītāja – Valentīna Prudņikova.

Almanahā iekļautie darbi ir strukturēti dažādās tematiskās kopās. Tie ir sacerējumi par Latviju un Latgali, veltījumi Daugavpilij, apceres par pilsētas vēsturi, vietējo autoru dzeja un proza bērniem, Daugavpils dziesminieku teksti. Izdevums satur darbus krievu, latviešu un poļu valodā.

 

Bibliotēka aicina uz dzejnieka Anatolija Harina jubilejas vakaru

 4.12.2018 
Bibliotēka aicina uz dzejnieka Anatolija Harina jubilejas vakaru

10. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks dzejnieka Anatolija Harina 85 gadu jubilejai veltīta radoša tikšanās. Pasākuma viesiem būs iespēja piedalīties dzejnieka godināšanā, ieklausīties dažādos autora dzīves posmos tapušas dzejas lasījumos un ļauties poētiskai noskaņai ģitāras stīgu skaņās.  

No dzimtā ciema Novgorodskas reģionā Anatolijs Harins ar ģimeni nonāca Daugavpilī Otrā pasaules kara laikā. Pilsēta kļuva par viņa jaunajām mājām uz visu turpmāko mūžu. Anatolijs izmācījies par elektrometinātāju, strādājis pilsētas lielākajās rūpnīcās. Bijis arī profesionāli tehniskās apmācības meistars celtniecības skolā. Dzeja autoram ir tuva kopš bērnības, tomēr apzināti rakstniecībai viņš pievērsies, jau esot mūža pilnbriedā.

Anatolija Harina daiļradē atspoguļojas dzīves laikā piedzīvotais un izjustais. Dzejas rindās nojaušama kara nestā iznīcība, pēckara laika cerīgums un cieņa pret darbu. Autora dzejoļi ir publicēti vietējos laikrakstos un iekļauti vairākos kopkrājumos. 2013. gadā iznāca Anatolija Harina dzejoļu krājums «Ливни искр».

 

Atvērs Gaļinas Ivanovas dzejoļu krājumu bērniem

 3.12.2018 
Atvērs Gaļinas Ivanovas dzejoļu krājumu bērniem

7. decembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks Gaļinas Ivanovas pirmā dzejoļu krājuma «Компьютерные каникулы» atvēršanas pasākums. Grāmatu izdevusi sabiedriskā organizācija “Latgales Media Centrs” ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Daugavpils Krievu kultūras centra kultūras projektu vadītājas, sabiedrisko organizāciju “Daugavpils krievu rakstnieku organizācija” un “Latgales Media Centrs” biedres Gaļinas Ivanovas dzeja līdz šim tikusi publicēta vairākos kopkrājumos. Tostarp Daugavpils pilsētas un novada dzejnieku ikgadējā krājumā “Dzejas dienas”, kurš ar Daugavpils Kultūras pārvaldes gādību iznāk jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas krājumā «Вехи времени» un mūsdienu dzejas almanahā «Письмена». Autores literārie darbi bērniem daudzkārt iekļauti Daugavpilī izdotajā bērnu žurnālā «Приветик».

Šogad ir nācis klajā Gaļinas pirmais patstāvīgais dzejoļu krājums jaunākā skolas vecuma bērniem «Компьютерные каникулы». Tajā dzejniece akcentē ģimenes vērtības – cieņu, sirsnību, sapratni un rūpes. Aizkustinošie, labsirdīga humora pilnie teksti stāsta par bērnu un pieaugušo savstarpējām attiecībām, draudzību, skolas gaitām un moderno tehnoloģiju lomu mūsdienās.

Grāmatas atvēršanas pasākumā ir aicināti piedalīties visi interesenti. Pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

 

Novembra grāmatu tops

 3.12.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Drīz: Inguna Ula Cepīte Daugavpilī

 30.11.2018 

Ceturtdien, 6. decembrī, Daugavpili apmeklēs rakstniece Inguna Ula Cepīte, lai iepazīstinātu ar savu bērnības atmiņās balstīto romānu "Ulsiks" (apgāds “Dienas Grāmata”). Visi interesenti mīļi gaidīti! Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 4. kārtas ietvaros.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieci Ingunu Ulu Cepīti

 27.11.2018 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieci Ingunu Ulu Cepīti

6. decembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstniece Inguna Ula Cepīte, lai iepazīstinātu ar savu bērnības atmiņās balstīto romānu “Ulsiks”, kurš pērn iznāca apgādā “Dienas Grāmata” un vēsta par autores dzīves pieredzi 60.-70. gadu Latvijā. Pasākums noslēdz literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Tikšanās ar Ingunu Ulu Cepīti liek punktu projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas sarīkojumu ciklam, kuru šoruden īstenoja Latgales Centrālā bibliotēka. Tā gaitā Daugavpilī viesojās četri izcili latviešu autori, kuri apcerējuši Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločus apgāda “Dienas Grāmata” leģendārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” – Andris Akmentiņš (“Skolotāji”), Guntis Berelis (“Vārdiem nebija vietas”), Arno Jundze (“Sarkanais dzīvsudrabs”) un Pauls Bankovskis (“18”). Decembrī viņiem pievienojas Inguna Ula Cepīte ar savu bērnības atmiņās balstīto autobiogrāfisko romānu “Ulsiks”, kurā ar lielu gaišumu, sirsnību un dzirkstošu humoru tēlota latviešu radošās inteliģences aprindās augošas meitenes dzīve 20. gadsimta 60.-70. gados.

 

Bibliotēkā skatāma Anastasijas Kuļgajevas zīmējumu izstāde

 27.11.2018 
Bibliotēkā skatāma Anastasijas Kuļgajevas zīmējumu izstāde

4. decembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 13. vidusskolas 9. klases skolnieces Anastasijas Kuļgajevas zīmējumu izstāde “Būt… varbūt”. Grafikas tehnikā tēlotie Sanktpēterburgas skati, harizmātiski personāži un jautras ainiņas sniedz iespēju uzlūkot šo pilsētu jaunās mākslinieces acīm.

Anastasija Kuļgajeva skatītāju vērtējumam piedāvā piecus zīmējumus grafikas tehnikā, kas tapuši pēc piedalīšanās projektā “Pēterburga mākslinieka acīm”. Tā ietvaros virkne mākslinieku no dažādām valstīm viesojās Sanktpēterburgā, kuru mēdz dēvēt par Krievijas kultūras galvaspilsētu. Skaidrās, brīvi plūstošās līnijās autore iemūžinājusi šī ceļojuma iespaidus – iepazīšanos ar pilsētu, tās atmosfēru, sastapto cilvēku sejās lasāmos pārdzīvojumus.

 

Bibliotēkā darbojas Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts kara bēgļu bērniem

 26.11.2018 
Bibliotēkā darbojas Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts kara bēgļu bērniem

Līdz 10. decembrim labdarības akcijas “Zvaigzne austrumos” ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) jau otro gadu pēc kārtas darbosies Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts kara bēgļu bērniem. Akciju rīko biedrība “Baltic Global Initiative”.

Labdarības akciju “Zvaigzne austrumos” biedrība “Baltic Global Initiative” īsteno jau piekto gadu. Tās gaitā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji tiek aicināti ziedot kurpju kastēs iesaiņotas Ziemassvētku dāvaniņas karadarbības skartiem bēgļu bērniem, kā arī bērniem, kuru dzīve aizrit lielā nabadzībā (pēc ANO datiem to skaits mērāms daudzos miljonos). Šogad vairāk nekā 30 dāvaniņu pieņemšanas punktos visā Latvijā savāktās kurpju kastes biedrība nogādās irākiešu un sīriešu karā cietušajiem bērniem, kas patvērumu raduši Jordānijā, trūkumcietējiem – ielu bērniem Kalkutā, Indijā, kā arī Krievijas un Gruzijas kara bēgļu bērniem Gori nometnē Gruzijā.

Biedrības “Baltic Global Initiative” dibinātājs Pēteris Eisāns uzsver: “Mēs nevaram šiem bērniem atdot pazaudēto bērnību, bet ar vienu piepildītu kurpju kasti mēs varam viņu sirsniņās ienest daudz prieka”. Aizvadīto četru gadu laikā akcijas “Zvaigzne austrumos” ietvaros jau ir saziedotas ap 15 000 kastītes – tās ziedoja bērnudārzi, skolas, uzņēmumi, kolektīvi, draudzes un privātpersonas. Pērn akcijā aktīvi piedalījās arī daugavpilieši, nododot kurpju kastes dāvaniņu pieņemšanas punktā Latgales Centrālajā bibliotēkā.

 

Tiks atklāta Jefrosinijas Leles glezniecības izstāde “Kristāla rītausma”

 23.11.2018 
Tiks atklāta Jefrosinijas Leles glezniecības izstāde “Kristāla rītausma”

3. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta daugavpilietes Jefrosinijas Leles glezniecības personālizstāde “Kristāla rītausma”.

Ekspozīcijā “Kristāla rītausma” daugavpiliete Jefrosinija Lele piedāvā dažādos gadalaikos gleznotas sauszemes un jūras ainavas. Darbi risināti romantisma stilistikā, kuru autore apguvusi pašmācības ceļā, studējot literatūru un šī laikmeta lielmeistaru darbus. Īpaši viņu iedvesmojis izcilais krievu glezniecības skolas pārstāvis Ivans Aivazovskis un viņa gleznotās jūras ainavas. Jūra Jefrosiniju ir valdzinājusi kopš bērnības. Pirmās atmiņas par jūru ir saistītas ar klases ekskursiju uz Rīgas jūras līci pusaudzes gados. Šo pirmo iespaidu iedvesto bijību un pietāti pret jūras diženumu Jefrosinija ir saglabājusi visas dzīves garumā. Lai arī mūžs aizrit Daugavpilī, viņa allaž cenšas rast iespēju atgriezties pie jūras, dodoties atpūtas braucienos uz Palangu, Jūrmalu un citām piekrastes vietām.

Komentējot savu radošo darbību, Jefrosinija Lele atzīst, ka glezno sižetus un ainas, kas aizkustina dvēseli. Gleznas tapšanu viņa salīdzina ar bērniņa iznēsāšanu. Katrs darbs ir izauklēts dziļi sevī, katru apvij noteiktas emocijas un pārdzīvojumi, katra tapšanā ir ieguldīts ilgstošs laiks un lielas rūpes. Jefrosinijas Leles gleznotie darbi jau ir bijuši apskatāmi vairākās personālizstādēs un grupu izstādēs.

 

Bibliotēkā atvērs grāmatu par zemnieku dzīvi Līksnas pagastā 20. gadsimta sākumā

 22.11.2018 
Bibliotēkā atvērs grāmatu par zemnieku dzīvi Līksnas pagastā 20. gadsimta sākumā

28. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā notiks latgaliešu trimdas autores Helenes Laurinovičas-Pronevskas autobiogrāfiskā romāna “Grymstušōs saleņas” krievu valodas izdevuma «Тонущие села» atvēršana. 1964. gadā Minhenē latgaliski iznākušā oriģinālizdevuma tulkojumu veicis līksnietis Juris Kursīts.

Latgaliešu autore un sabiedriskā darbiniece Helene Laurinoviča-Pronevska (1896-1969) ir dzimusi un augusi Līksnas pagasta Jaunušānu ciemā. Mācījusies Pēterburgas sieviešu ģimnāzijā, studējusi Jekaterinodaras augstskolā. 1920. gadā atgriezusies dzimtenē, studējusi Latvijas Universitātē, darbojusies Latgales studentu sabiedriskajās organizācijās. Pēc apprecēšanās ar Jāzepu Laurinoviču apmetusies Rēzeknē. 1944. gadā atraitnēs palikusī Helene kopā ar dēliem devās emigrācijā. 1950. gadā nokļuva Kalifornijā, kur paralēli maizes darbam pievērsās rakstniecībai un glezniecības studijām.

Trimdas periodiskajos izdevumos publicēta Helenes Laurinovičas-Pronevskas īsproza un dzeja latgaliešu valodā. “Grymstušōs saleņas” ir viens no viņas diviem autobiogrāfiskiem romāniem, kuri vēsta par Latgales zemnieku dzīvi Līksnas pagastā 20. gadsimta sākumā, par tur dzīvojošiem cilvēkiem un dzimtām. Tas pirmoreiz izdots Minhenē 1964. gadā. 2015. gadā ar Daugavpils Latgaliešu biedrības gādību klajā nāca grāmatas atkārtots izdevums. Šogad izdotā krievu valodas tulkojuma «Тонущие села» iniciators un tulks ir līksnietis Juris Kursīts.

 

Daugavpils skolēni aicināti piedalīties Ziemassvētku konkursā

 22.11.2018 
Daugavpils skolēni aicināti piedalīties Ziemassvētku konkursā

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi aicina Daugavpils skolu un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņus un angļu valodas skolotājus piedalīties Ziemassvētkiem veltītā radošo darbu konkursā “Winter in Music” (Ziema mūzikā).

Konkursa mērķis ir rosināt interesi par angļu valodu, sekmēt radošuma izpausmes, attīstīt patstāvīgas izziņas prasmes un motivēt zināšanu izmantošanai praksē. Konkursa dalībniekiem tiek piedāvāts izveidot īsfilmu, slaidrādi vai animāciju klasiskai amerikāņu Ziemassvētku vai Jaungada dziesmai. Sīkākas prasības darbu noformējumam izklāstītas nolikumā.

Konkursa darbi tiek gaidīti trīs vecuma grupās: 5.-6. klase, 7.-9. klase un 10.-12. klase. Dalībnieki var startēt gan individuāli, gan komandās (ne vairāk kā 3-5 skolēni un 2 skolotāji konsultanti komandā). Katra skola drīkst iesniegt ne vairāk kā 4 darbus katrā vecuma grupā.

Dalībnieki konkursa darbus iesniedz CD-R diskā, uz tā norādot skolēnu vārdu un uzvārdu, skolu, klasi. Darbi tiek pieņemti no 1. līdz 21. decembrim. Tie iesniedzami Latgales Centrālās bibliotēkas Lietotāju apkalpošanas nodaļā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā).

 

Daugavpilī noslēgusies lasītveicināšanas programmas “Grāmatu starts” pirmā kārta

 20.11.2018 
Daugavpilī noslēgusies lasītveicināšanas programmas “Grāmatu starts” pirmā kārta

Novembra sākumā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs noslēdzās lasītveicināšanas programmas “Grāmatu starts” pirmā kārta. Ģimenes, kurās aug trīsgadīgi bērni, piedalījās īpaši veidotā nodarbību ciklā, kas tika īstenots nolūkā veicināt lasītprasmi, iedibināt un stiprināt kopīgas lasīšanas tradīciju, kā arī veidot ģimeņu saikni ar bibliotēku. Programmas pirmajā posmā piedalījās 44 bērni un viņu vecāki.

Programmas “Grāmatu starts” ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tika aizvadītas trīs rotaļnodarbības. To laikā mazuļi un viņu vecāki atraktīvā veidā iepazinās ar bibliotēku un tajā pieejamo grāmatu krājumu, aplūkoja bilžu grāmatas, klausījās skaļā priekšā lasīšanā, gāja rotaļās un iesaistījās radošās aktivitātēs. Bērniem bija iespēja pašrocīgi izpētīt mazajiem lasītājiem paredzēto grāmatu klāstu un izvēlēties sev tīkamāko, ko paņemt līdzi uz mājām. Savukārt vecāku interesi saistīja bibliotēkā pieejamās grāmatas par bērnu attīstību un audzināšanu.

Programmas izskaņā katrs mazais dalībnieks dāvanā saņēma “Grāmatu starta” komplektiņu – pūčulēna formā veidotu mugursomu un mīļlietiņu, lasāmgrāmatu un noderīgu uzziņas materiālu vecākiem, kas palīdzēs turpināt kopīgu lasīšanu arī mājās.

 

Aizvadīts erudīcijas konkurss skolēniem “American Day”

 14.11.2018 
Aizvadīts erudīcijas konkurss skolēniem “American Day”

2018. gada 7. novembrī Daugavpils Centra vidusskolā notika ikgadējais erudīcijas konkurss vidusskolēniem “American Day”. Šogad konkursa organizatori (Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, ASV vēstniecība Rīgā, Daugavpils Centra vidusskola un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde) piedāvāja skolēniem tēmu “Latvijas un ASV attiecības”.

Konkursā piedalījās komandas no desmit Daugavpils izglītības iestādēm:

  • Daugavpils 9. vidusskola,
  • Daugavpils 10. vidusskola,
  • Daugavpils 13. vidusskola,
  • Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola Saules Skola,
  • Daugavpils 17. vidusskola,
  • Daugavpils Valsts tehnikums,
  • Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskola,
  • Daugavpils Valsts ģimnāzija,
  • Daugavpils Krievu vidusskola-licejs,
  • J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija.
 

Darba laika izmaiņas svētkos

 13.11.2018 
Darba laika izmaiņas svētkos

Cienījamie bibliotēkas lietotāji! 19. novembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā - brīvdiena.

Gaišus, sirdssiltus Latvijas valsts simtgades svētkus!

 

Bibliotēkā skatāms veltījums Latvijai

 13.11.2018 
Bibliotēkā skatāms veltījums Latvijai

20. novembrī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā tiks atklāta biedrības “ERFOLG” izstāde “Veltījums Latvijai”. Biedrības rīkotā projekta “Mākslinieka darbnīca” dalībnieku darbi tapuši mākslas pasniedzējas Ingas Vasiļjevas vadībā.

Biedrības “ERFOLG” projekta “Mākslinieka darbnīca” nodarbībās dažādus mākslas virzienus un tehnikas apguvuši divdesmit dalībnieki vecumā no 9 līdz 70 gadiem. Valsts simtgades priekšvakarā tapušie darbi veltīti Latvijai. Tajos akcentēts baltvācu devums mūsu valsts literatūrā, arhitektūrā un mākslā. Izstāde notiek bibliotēkas rīkotā pasākumu cikla “Mēs – Latvijai” ietvaros.

Izstāde būs apskatāma Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā no 17. līdz 30. novembrim. Izstādes atklāšanas pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

 

Drīz: Pauls Bankovskis Daugavpilī

 9.11.2018 

Ceturtdien, 15. novembrī, Daugavpili apmeklēs rakstnieks Pauls Bankovskis, lai iepazīstinātu ar savu romānu "18" (sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts"). Visi interesenti mīļi gaidīti! Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 4. kārtas ietvaros.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Paulu Bankovski

 7.11.2018 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Paulu Bankovski

15. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks Pauls Bankovskis, lai iepazīstinātu ar savu romānu “18”, kurš 2014. gadā iznāca apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Literārā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka turpina iepazīstināt daugavpiliešus ar spilgtiem latviešu rakstniekiem, kuri savā daiļradē pievēršas Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločiem. Līdz šim Daugavpilī jau viesojās Andris Akmentiņš (“Skolotāji”), Guntis Berelis (“Vārdiem nebija vietas”) un Arno Jundze (“Sarkanais dzīvsudrabs”). Valsts svētku nedēļā, 15. novembrī, viņiem pievienosies Pauls Bankovskis sarunai par romānu “18”, kurš tāpat kā augšminētie darbi iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Tajā autors reflektē par 1917./1918. gada notikumiem Latvijā īsi pirms valsts dibināšanas, sev raksturīgajā apcerīgajā manierē risinot tādas tēmas kā vēsture, laiks un valstiskums.

 

Patriotu mēneša pasākumi Daugavpils bibliotēkās

 6.11.2018 
Patriotu mēneša pasākumi Daugavpils bibliotēkās

No 7. līdz 30. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ritēs Patriotu mēneša sarīkojumi dažādām vecuma grupām, dāvājot iespēju atskatīties uz vēsturiskajiem notikumiem, kas saistīti ar Latvijas valsts dibināšanu, atgādinot par Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma bagātībām un uzburot Latvijas valsts simtgades svētku noskaņu.

Latgales Centrālā bibliotēka ir sarūpējusi valsts svētku dāvanu saviem lasītājiem un augstvērtīgas latviešu oriģinālliteratūras cienītājiem – 15. novembrī.  plkst. 12.00 bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā vecāko klašu skolēniem un pieaugušajiem interesentiem būs iespēja tikties ar populāro latviešu rakstnieku Paulu Bankovski sarunai par apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušo romānu “18”. Sižetiski tas saistīts ar Latvijas valsts dibināšanas laiku – 1917./1918. gada notikumi ir fons jauna latviešu kareivja gaitām un tās pavadošām pārdomām par valstiskuma ideju un šī ideāla reālo iemiesojumu. Grupu apmeklējumus lūgums iepriekš pieteikt pa tālruni 654 76345.

No 12. līdz 21. novembrim Latgales Centrālā bibliotēka piedāvās arī novadmācības stundu “Skan, Latvija, tavs vārds!”. Pasākums ļaus iepazīties ar 1918. gada 18. novembra vēsturiskajiem notikumiem Latvijā, akcentēti pievēršoties Latvijas Tautas padomes un pirmās Latvijas Pagaidu valdības izveidei, kā arī atklājot simtgadīgo stāstu, kurš iemūžināts vienīgajā Latvijas valsts dzimšanas vizuālajā liecībā – V. Rīdzenieka fotogrāfijā. Pieteikšanās pa tālruni 654 26422.

 

Ziemeļvalstu literatūras dienas bibliotēkā

 5.11.2018 
Ziemeļvalstu literatūras dienas bibliotēkā

Tradicionāli gada tumšākajā laikā Latvijas publiskās un skolu bibliotēkas izgaismo Ziemeļvalstu literatūras dienas, kuras šogad notiks jau divdesmit pirmo reizi. To ietvaros bibliotēkās tiek pulcēti lieli un mazi lasītāji, lai iedegtu sveces un lasītu kopīgi izvēlētu grāmatu. No 6. līdz 16. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un sešās filiālēs tiks piedāvāta virkne literāru pasākumu pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, kas veltīti šī gada tēmai – Ziemeļvalstu varoņiem.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) Ziemeļvalstu literatūras dienu ietvaros aicina 7.-9. klašu skolēnus apmeklēt tematisku pasākumu “Varoņi Ziemeļvalstīs”. Latviešu spēkavīri Kurbads un Lāčplēsis, igauņu stiprinieki Lielais Tells un Kalevdēls, somu dižvīrs Veinemeinens – iztirzājot un vērtējot šo varoņu tēlus un paveiktos darbus, skolēni tiks rosināti meklēt varonības būtību un atbildēt uz jautājumu, vai ikviens var kļūt par varoni.

LCB filiālēs literārās stundās un rītausmas lasījumos varoņu un varonības tēmu palīdzēs risināt norvēģu autora Hokona Ēvreosa supervaronis Brūne un somu rakstnieces Tūves Jansones Mumini. Atsevišķās bibliotēkās bērnus uzrunās zviedru rakstnieces Kristīnas Olsones drosminieki Herberts un Sallija, norvēģu autores Marijas Parras mazā, dumpīgā Lēna un latviešu izcelsmes zviedru rakstnieces Ulrikas Kesteres Trusītis, kuram iegadās tikt pie vasarnīcas ar zaļojošu pagalmu, ko atpūtai iecienījuši baismīgi zvēri.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā skata izstādi un runā par Latvijas kā demokrātiskas tiesiskas valsts pamatvērtībām

 2.11.2018 
Latgales Centrālajā bibliotēkā skata izstādi un runā par Latvijas kā demokrātiskas tiesiskas valsts pamatvērtībām

Trešdien, 31. oktobrī, Satversmes tiesas tiesnesis Artūrs Kučs un Satversmes tiesas priekšsēdētājas palīdze Ketija Strazda viesojās Latgales Centrālajā bibliotēkā, kur sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku tika organizēts izglītojošs priekšlasījums skolu jaunatnei un studentiem par Latvijas kā demokrātiskas tiesiskas valsts pamatvērtībām. Ar šo pasākumu simboliski tika slēgta bibliotēkā izstādītā Satversmes tiesas rīkotā skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursa izstāde “Mana Satversme”.

Artūrs Kučs priekšlasījuma ievadā uzsvēra, ka mēs varam būt patiesi laimīgi, jo mums ir sava valsts, mēs varam svinēt tās simtgadi, turpretim pasaulē ir tautas, kurām nav sekmējies izveidot savu valsti. Satversmes tiesas tiesnesis atgādināja, ka tieši smagie likteņbrīži Latvijas tautas vēsturē ir veicinājuši valsts tapšanu. Tieši tādēļ mēs šobrīd varam dzīvot demokrātiskā tiesiskā valstī, kuras pamatlikumā ir nostiprināts, ka Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.

Priekšlasījuma turpinājumā Artūrs Kučs sniedza ieskatu, kā Latvijas tauta īsteno savu suverēno varu Latvijā, un skaidroja Satversmes tiesas lomu demokrātiskā sabiedrībā. Pasākuma dalībnieki uzzināja par Satversmē nostiprinātajām cilvēka pamattiesībām, valsts varas dalīšanas principu, tiesu varas struktūru, tiesneša profesiju un ar to saistītiem izaicinājumiem. Artūrs Kučs uzsvēra, ka ikvienam ir iespēja aizsargāt savas aizskartās pamattiesības tiesā, tostarp arī vēršoties ar konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā.

 

Oktobra grāmatu tops

 1.11.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Arī atklātne pārsteidz!

 26.10.2018 
Arī atklātne pārsteidz!

6. novembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā tiks atklāta Nataļjas Aļehno atklātņu izstāde. Skatītāju vērtējumam tiks piedāvātas trīsdesmit papīra dizaina tehnikā darinātas atklātnes. Pasaulē šo tehniku pazīst ar angļu vārdu “scrapbooking”.

Ar papīra dizaina tehniku Nataļja Aļehno aizraujas kopš 2012. gada. Žurnālā ieraudzītais nepazīstamais vārds “scrapbooking” pēc rūpīgiem meklējumiem internetā pārtapis vaļaspriekā. Jau vairāk nekā piecus gadus rokdarbnieces veidotās atklātnes un kāzu aploksnes, fotoalbumi un jaundzimušo atmiņu albumi dāvā svētku noskaņojumu ne tikai daugavpiliešiem, bet arī citu Latvijas pilsētu iedzīvotājiem.

Nataļja nepārtraukti pilnveido savu meistarību, piedaloties dažādos kursos un radošos projektos. Vada meistarklases bērniem un pieaugušajiem, kuri mācās pašu rokām no papīra veidot skaistus un neparastus darbus. Izstādes autore aktīvi darbojas arī virtuālā vidē, rakstot blogus, kuros piedāvā idejas un sniedz konsultācijas papīra dizaina tehnikas entuziastiem.

 

Drīz: Arno Jundze Daugavpilī

 26.10.2018 

Ceturtdien, 1. novembrī, Daugavpili apmeklēs rakstnieks Arno Jundze, lai iepazīstinātu ar savu romānu "Sarkanais dzīvsudrabs" (sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts"). Visi interesenti mīļi gaidīti! Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 4. kārtas ietvaros.

 

Bibliotēkā būs skatāma pirmā Latgales kongresa simtgadei veltīta izstāde

 26.10.2018 
Bibliotēkā būs skatāma pirmā Latgales kongresa simtgadei veltīta izstāde

No 1. līdz 22. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā būs apskatāma ceļojošā izstāde “Pāri slieksnim” – pirmā Latgales kongresa simtgadei veltīts izzinošs materiāls, kas atklāj Latvijas vēsturei nozīmīgus faktus un notikumus. Ekspozīcija izvietota uz sešiem divpusēji skatāmiem stendiem un vienas plakātsienas.

Izstādes idejas un koncepcijas autori ir Latgales Kultūrvēstures muzeja speciālisti Anna Līpenīte un Kaspars Strods. Doma par slieksni kā Latgales kongresa simtgades simbolu radusies no analoģijas ar Latviju kā mājām. “Latvija ir mūsu mājas, un katrā mājā ir būtiska sastāvdaļa – pamati un slieksnis. Ja pieņemam, ka trīs vēsturiskie novadi ir Latvijas pamati, tad vēsturiskais 1917. gada kongress bija slieksnis, kas jāpārkāpj, lai tiktu mājā – vienotā Latvijā,” skaidro Anna Līpenīte.

Ceļojošā izstāde “Pāri slieksnim” hronoloģiski un tematiski sadalīta trīs periodos: “Ceļš līdz slieksnim”, “Slieksnis” un “Jaunās mājas”. Pirmais periods sākas 16. gadsimta otrajā pusē, kad Latgale tiek iekļauta Polijas-Lietuvas ūnijā un tajā nostiprinās katoļticība. Otrā izstādes daļa ar nosaukumu “Slieksnis” veltīta pirmajam Latgales kongresam – nozīmīgam pagrieziena punktam Latgales un visas Latvijas vēsturē. Trešais periods “Jaunās mājas” ataino vēstures posmu no kongresa līdz Latvijas valsts dibināšanai.

 

Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 3. kārta

 25.10.2018 
Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 3. kārta

Šī gada 29. oktobrī Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 3. kārta “Latvijas simtgade. Cilvēki”. No 29. oktobra līdz 23. novembrim Latvijas iedzīvotāji ir aicināti doties uz sev tuvāko bibliotēku, lai šoreiz izzinātu cilvēkus – vēsturiski nozīmīgas personības, kuru darbība devusi būtisku pozitīvu ieguldījumu valsts, pilsētas, novada vai pagasta vēsturē.  

Kopumā konkurss norit no 2017. gada 6. novembra līdz 2018. gada 23. novembrim, tas ir veltīts Latvijas simtgadei un notiek trijās tematiskās kārtās “Latvijas simtgade. Notikumi”, “Latvijas simtgade. Vietas” un “Latvijas simtgade. Cilvēki”.   

Tāpat kā konkursa iepriekšējās divās kārtās interesentiem jādodas uz sev tuvāko vai tīkamāko bibliotēku, jo konkursa dalībniekiem jābūt reģistrētiem bibliotēku lasītājiem. Sacensība tiek piedāvāta vienlaikus divās kategorijās – “Radošajiem”, kuriem jāuzraksta eseja par attiecīgās kārtas tēmu, un “Erudītajiem”, kuriem jāatbild uz jautājumiem, atbildes meklējot “Lursoft laikrakstu bibliotēkā” (www.news.lv). Konkursa dalībnieki drīkst izmēģināt savas prasmes un zināšanas gan radošajā, gan erudīcijas jomā un piedalīties abās kategorijās vienlaicīgi.

 

Bibliotēkā skatāma Daugavpils Universitātes docētāju darbu izstāde “Apvārsnis”

 25.10.2018 
Bibliotēkā skatāma Daugavpils Universitātes docētāju darbu izstāde “Apvārsnis”

2. novembrī plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Dizaina departamenta docētāju darbu izstāde “Apvārsnis”.

Izstāde “Apvārsnis” ir Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Dizaina departamenta pasniedzēju darbu retrospekcija, iecerēta kā veltījums Latvijas valsts simtgadei. Tā rāda latviskās mākslas tradīciju un laikmetīgu pasaules izjūtu sakausējumu autoru subjektīvā redzējuma augstvērtīgā objektivizācijā. Izstādē piedalās Zeltīte Barševska, Ilze Meldere, Ingūna Liepa, Māris Strautmalis, Jeļena Koževņikova, Olga Rakele, Andris Abiļevs, Viktorija Valujeva.

 Eksponētie darbi netiešā veidā atspoguļo Daugavpils Universitātes mākslas pasniedzēju būtību – tie ir spilgti, enerģiski, daudzšķautņaini, radoši. Katrs darbs ir tā tematiskās ievirzes, autora izmantoto māksliniecisko paņēmienu un iekšējās pasaules radošas izpētes rezultāts. Mākslinieka pašrefleksijas augļu pārveidojums jaunās koplietojamās zināšanās, kas transfigurē gan darba radītāju, gan skatītājus, kuri to uzlūko. Katru darbu iezīmē individuāls rokraksts, katrs autors iet savu ceļu, taču tiem visiem ir sava vieta laikā un telpā, palīdzot apzināties Dizaina departamentu noteiktā veselumā un savdabībā uz Latvijas valsts simtgades sliekšņa.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Arno Jundzi

 24.10.2018 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Arno Jundzi

1. novembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks Arno Jundze, lai iepazīstinātu ar savu romānu “Sarkanais dzīvsudrabs”, kurš 2017. gadā iznāca apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Literārā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka turpina iepazīstināt daugavpiliešus ar spilgtiem latviešu rakstniekiem, kuri savā daiļradē apcer Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločus. Septembrī un oktobrī Daugavpilī jau viesojās Andris Akmentiņš (“Skolotāji”) un Guntis Berelis (“Vārdiem nebija vietas”). 1. novembrī viņiem pievienosies Arno Jundze sarunai par romānu “Sarkanais dzīvsudrabs”, kurš tāpat kā abi augšminētie darbi iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”.

Arno Jundze ir viens no šobrīd aktuālākajiem latviešu prozaiķiem. Guvis plašu popularitāti kā rakstnieks un kultūras žurnālists. Kopš 2015. gada ieņem Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētāja posteni. Sarakstījis grāmatas bērniem un romānu pusaudžiem, stāstu krājumu “Gardo vistiņu nedēļa” (2012), romānus “Putekļi smilšu pulkstenī” (2014), “Bergs & relikviju mednieki” (2016) un “Sarkanais dzīvsudrabs” (2017). Darbi tikuši nominēti prestižām kultūras godalgām, ieguvuši vairākus apbalvojumus.

 

Pārcelts ceļojošās izstādes “Mana Satversme” prezentācijas pasākums

 17.10.2018 
Pārcelts ceļojošās izstādes “Mana Satversme” prezentācijas pasākums

Latgales Centrālās bibliotēka informē, ka neparedzētu apstākļu dēļ no 19. oktobra plkst. 13.00 uz 31. oktobra plkst. 13.30 pārcelts Satversmes tiesas rīkotā skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursa “Mana Satversme” ceļojošās izstādes prezentācijas pasākums ar tiesneša Artūra Kuča piedalīšanos. Līdz 31. oktobrim pagarināts arī izstādes eksponēšanas laiks bibliotēkā.

Mūsu valsts simtgades priekšvakarā Satversmes tiesa īstenoja savu ieceri par konkursu skolu jaunatnei, kura fokusā būtu Latvijas Republikas Satversme. Konkursa mērķis bija sekmēt uzticību Latvijai un Satversmei, stiprināt valstisko apziņu, rosināt līdzdalību valsts norisēs, kā arī veicināt interesi un izpratni par Satversmi. Vienlaikus bija paredzēts iepazīstināt skolēnus ar Satversmes tiesu, skaidrot tās lomu demokrātiskā sabiedrībā un veicināt skolēnu radošās pašizpausmes.

2017. gadā notikušajā konkursā piedalījās 47 skolas no visiem Latvijas reģioniem. Sesto klašu skolēni tika aicināti iesniegt zīmējumus par tēmu “Mana Satversme”, savukārt 9. un 12. klašu skolēni – domrakstus ar vadmotīvu “Mana Latvija un Satversme”. Tika iesūtīti 124 skolēnu zīmējumi un 44 domraksti. Saņemtie darbi ir unikāls materiāls, kas paliks Latvijas vēstures lappusēs. Tie atspoguļo skolēnu skatījumu uz Latviju un Satversmi, valstij stāvot uz simtgades sliekšņa. Izstādei tika izvēlēti 53 zīmējumi un 10 domraksti ar spēcīgāko vēstījumu.

 

Bibliotēkā atvērs Josifa Ročko grāmatu par slaveniem Latgales ebrejiem

 16.10.2018 
Bibliotēkā atvērs Josifa Ročko grāmatu par slaveniem Latgales ebrejiem

25. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks novadpētnieka Josifa Ročko grāmatas «Знаменитые евреи Латгалии» pirmā sējuma atvēršanas svētki. Kultūrvēsturiski nozīmīgais izdevums ir tapis kā autora veltījums Latvijas valsts simtgadei.

Jaunā grāmata par slaveniem Latgales ebrejiem ir vēsturnieka, novadpētnieka, Daugavpils ebreju kopienas muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” dibinātāja un vadītāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Josifa Ročko nerimstošā pētnieciskā darba kārtējais vainagojums – pirmais no diviem sējumiem gandrīz divsimt gadus garu laikposmu aptverošā pētījumā par ievērojamiem Latgales ebrejiem, kuri guva panākumus un sabiedrības atzinību dažādās dzīvesdarbības jomās. Grāmatas pirmajā sējumā autors apkopojis ziņas par 120 ievērojamiem ebrejiem, kas piedzima un/vai dzīvoja Daugavpilī (savulaik – Dinaburgā un Dvinskā) no 1820. līdz 1920. gadam.

Tieši šo simt gadu laikā ebreju tautības iedzīvotāju skaits pilsētā bija vislielākais. Taču tādi satricinājumi kā Pirmais pasaules karš, 1917. gada revolūcija, cīņa par Latvijas neatkarību un vairākkārtējas varas maiņas lika pilsētniekiem, tostarp ebrejiem, doties labākas dzīves meklējumos uz Krieviju vai Eiropu. Tāds liktenis skāra arī lielu daļu Josifa Ročko jaunajā grāmatā aplūkoto personu. Vairākums nonāca Krievijas lielākajās pilsētās – Sanktpēterburgā (Ļeņingradā) un Maskavā, turīgāko vecāku pēcteči – Eiropā un ASV, kur guva panākumus kā rakstnieki un dzejnieki, mūziķi, mākslinieki un aktieri, zinātnieki, mediķi, juristi, valstsvīri un diplomāti, rūpnieki un uzņēmēji, inženieri un arhitekti, rabīni, pedagogi un militārpersonas.

 

Latvijas bibliotēkās sācies kulinārijas konkurss-erudīcijas spēle "Literatūras garša"

 15.10.2018 
Latvijas bibliotēkās sācies kulinārijas konkurss-erudīcijas spēle

No šī gada 15. oktobra līdz 4. novembrim aicinām Latvijas iedzīvotājus doties uz sev tuvāko bibliotēku un piedalīties latviešu kulinārajam mantojumam veltītā kulinārijas konkursā-erudīcijas spēlē “Literatūras garša” – meklēt latviešu rakstnieku darbos minētus ēdienus, kā arī mēģināt tos pagatavot pašiem. Pasākumu rīko Kultūras informācijas sistēmu centrs un zinību resurss letonika.lv Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvarā sadarbībā ar izdevniecību “Zvaigzne ABC”, Gastronomijas institūtu un UNESCO Latvija Nacionālo komisiju.

Kulinārijas konkursa žūrijas pārstāve, rakstniece, “Rakstnieku pavārgrāmatas” autore Gundega Repše:
”Rīļas un gardēži - abas nometnes pārstāvētas kā literatūrā, tā pavārmākslā - vieni rij, otri - bauda. Bieži vien rīļas domā, ka ir gardēži, savukārt gardēži nekad neatzīsies, ka ir vienkārši ēdelīgi.
Ēdiens ir tikpat subjektīva būšana kā mode. Un par to strīdas. Bet, sēžoties pie galda, cilvēki vienojas rituālā. Arī grāmatu lasīšana ir vienojošs rituāls. Strīdi seko tikai pēc baudīšanas.”

Kulinārijas konkursā–erudīcijas spēlē var piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, vienīgais nosacījums – ir jābūt reģistrētam bibliotēkas lietotājam. Sacensība tiks piedāvāta vienlaikus gan individuālajā, gan komandas līmenī. Individuāli dalībniekiem būs jāpierāda sava erudīcija, atbildot uz jautājumiem par dažādiem latviešu literatūrā minētiem ēdieniem. Atbildes būs jāmeklē gan latviskā uzziņu resursa letonika.lv lasītavā, gan “Rakstnieku pavārgrāmatā”. Savukārt interesentiem, kuri paši vēlēsies izmēģināt  savus spēkus literatūrā aprakstīto ēdienu gatavošanā, būs jāveido komanda, jāpagatavo izvēlētais ēdiens un jāiesūta konkursa žūrijai tā tapšanas procesa fotostāsts jeb fotorecepte. Ikviens drīkstēs pārbaudīt savas zināšanas un prasmes gan erudīcijas, gan pavārmākslas jomā un piedalīties abās kategorijās vienlaicīgi.

 

“Grāmatu starts” Daugavpils bibliotēkās

 15.10.2018 
“Grāmatu starts” Daugavpils bibliotēkās

13. oktobrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tika uzsākta bērnu lasītveicināšanas programma “Grāmatu starts” ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem. Tās mērķis ir iepazīstināt ar Daugavpils bibliotēkām un to piedāvājumu ģimenēm, sekmēt lasītprieku, attīstīt lasītprasmi, kā arī stiprināt ģimenes lasīšanas tradīciju.

“Grāmatu starts“ ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra veidota lasīšanas veicināšanas programma ģimenēm ar trīs gadus veciem bērniem. Programmas ietvaros ģimenēm tiek dota iespēja apmeklēt īpaši veidotu radošu un attīstošu nodarbību ciklu. Tā gaitā bērni un viņu vecāki iepazīstas ar bibliotēku un bibliotekāriem, kopīgi spēlē spēles un iet rotaļās, dzied, dejo, veido, zīmē, līmē, aplūko bilžu grāmatas un klausās skaļā priekšā lasīšanā. Cikla izskaņā katrs mazais dalībnieks dāvanā saņem “Grāmatu starta” komplektu – mugursomiņu amizanta pūčulēna formā, lasāmgrāmatu, mīļlietiņu un noderīgu materiālu vecākiem par lasīšanu.

Daugavpilī programma tika pirmoreiz īstenota 2015. gadā, divās kārtās aptverot 80 ģimenes. Šogad “Grāmatu starts” notiek jau otro reizi, pirmajai kārtai ir pieteikušās 42 ģimenes. Sestdien, 13. oktobrī, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs notika programmas pirmā nodarbība.

 

Drīz: Guntis Berelis Daugavpilī

 12.10.2018 

Ceturtdien, 18. oktobrī, Daugavpili apmeklēs literatūras kritiķis un prozaiķis Guntis Berelis, lai iepazīstinātu ar savu romānu "Vārdiem nebija vietas" (sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts"). Visi interesenti mīļi gaidīti! Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 4. kārtas ietvaros.

 

Skolēnu zīmējumu un domrakstu izstāde “Mana Satversme”

 10.10.2018 
Skolēnu zīmējumu un domrakstu izstāde “Mana Satversme”

No 15. līdz 26. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā būs skatāma Satversmes tiesas rīkotā skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursa “Mana Satversme” ceļojošā izstāde. Tajā iekļauti 53 zīmējumi un 10 domraksti, kas atklāj skolēnu redzējumu un izpratni par valsts pamatlikumu.

Latvijas nākotnes veidošanā būtiska nozīme ir jaunās paaudzes zināšanām par savu valsti un tās iekārtu. Tādēļ mūsu valsts simtgades priekšvakarā Satversmes tiesa īstenoja savu ieceri par konkursu skolu jaunatnei, kura fokusā būtu Latvijas Republikas Satversme. Konkursa mērķis bija sekmēt uzticību Latvijai un Satversmei, stiprināt valstisko apziņu, rosināt līdzdalību valsts norisēs, kā arī veicināt interesi un izpratni par Satversmi. Vienlaikus bija paredzēts iepazīstināt skolēnus ar Satversmes tiesu, skaidrot tās lomu demokrātiskā sabiedrībā un veicināt skolēnu radošās pašizpausmes.

2017. gadā notikušajā konkursā piedalījās 47 skolas no visiem Latvijas reģioniem. Sesto klašu skolēni tika aicināti iesniegt zīmējumus par tēmu “Mana Satversme”, savukārt 9. un 12. klašu skolēni – domrakstus ar vadmotīvu “Mana Latvija un Satversme”. Tika iesūtīti 124 skolēnu zīmējumi un 44 domraksti. Saņemtie darbi ir unikāls materiāls, kas paliks Latvijas vēstures lappusēs. Tie atspoguļo skolēnu skatījumu uz Latviju un Satversmi, valstij stāvot uz simtgades sliekšņa. Izstādei tika izvēlēti 53 zīmējumi un 10 domraksti ar spēcīgāko vēstījumu.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar literātu Gunti Bereli

 10.10.2018 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar literātu Gunti Bereli

18. oktobrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks, literatūrkritiķis Guntis Berelis, lai iepazīstinātu ar savu romānu “Vārdiem nebija vietas”, kurš 2015. gadā iznāca apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” šoruden iepazīstina daugavpiliešus ar pieciem spilgtiem latviešu rakstniekiem, kuri savā daiļradē apcer Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločus. Septembra nogalē kā pirmais no projektam piesaistītajiem literātiem ar Daugavpils lasītājiem tikās romāna “Skolotāji” autors Andris Akmentiņš. Oktobrī kārta Guntim Berelim – vairāku stāstu krājumu un romānu autoram, literatūrkritiķim, Latvijas Literatūras gada balvas laureātam.

Publicēties Guntis Berelis sāk 1986. gadā. Laika gaitā izdod vairākus īsprozas krājumus, arī grāmatu bērniem. 90. gados aktīvi darbojas literatūrkritikā, rakstot par postmodernismu latviešu prozā. Pirmo romānu izdod 2007. gadā, 2015. gadā tam seko otrs garprozas darbs – romāns “Vārdiem nebija vietas” apgāda “Dienas Grāmata” sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Tas iegūst laikraksta “Diena” gada balvu kultūrā un Egona Līva piemiņas balvu “Krasta ļaudis”, kā arī tiek nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Labākais prozas darbs”.

 

Atvērs Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunāko grāmatu bērniem

 9.10.2018 
Atvērs Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunāko grāmatu bērniem

12. oktobrī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks Daugavpils bērnu grāmatu autoru Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunā krājuma “Paši… Paši…” atvēršanas svētki.

Krājumā “Paši… Paši…” ir apkopoti dzejoļi par vismazākajiem dzīvnieku valsts pārstāvjiem – gliemežiem, bizbizmārītēm, zirnekļiem, odiem, mušām un citām sīkbūtnēm. Izdevums veidots bilingvāli. Latviešu dzejoļu autore ir Lidija Vasaraudze, savukārt dzeju krievu valodā sacerējis Jevgeņijs Golubevs.

Dažu pēdējo gadu laikā abu autoru radošā komanda ir laidusi klajā jau vairākas bilingvālas dzejas grāmatas bērniem, un tās visas ir pieejamas Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs. Tāpat kā citkārt arī jaunākajā izdevumā iekļautie dzejoļi stāsta par dzīvām radībām, kuras mīt mums līdzās uz sauszemes, gaisā un ūdenī. Vienkāršie, bērniem viegli uztveramie un aizkustinošie teksti izglīto par dabas likumiem un norisēm, attīsta mazo lasītāju iztēli un sekmē empātiju pret dzīvību visās tās izpausmēs.

Grāmatas atvēršanas svētkos ir aicināti piedalīties Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu lasītāji, grāmatmīļi, ģimenes ar bērniem un citi interesenti. Pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

 

ASV Informācijas centrs rīkoja burtošanas konkursu skolēniem

 5.10.2018 
ASV Informācijas centrs rīkoja burtošanas konkursu skolēniem

2018. gada 3. oktobrī Latgales Centrālajā bibliotēkā notika burtošanas konkurss “Spelling Bee”, kurā piedalījās Daugavpils pilsētas skolu 9.-12. klašu skolēni. Konkursu rīkoja Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils 3. vidusskolu un Daugavpils pilsētas izglītības pārvaldi ar mērķi attīstīt skolēnu pareizrakstības iemaņas un publiskās runas prasmes angļu valodā.

Daugavpilī šis visā pasaulē plaši pazīstamais vārdu burtošanas konkurss notika jau piekto reizi. Tā gaitā skolēni sauca pa burtiem vidējas un augstas sarežģītības pakāpes angļu valodas vārdus. Konkursā piedalījās pārstāvji no 10 dažādām Daugavpils skolām.

Godalgotas vietas vecākajā (11.-12.kl.) grupā šogad izcīnīja:

  1. vieta – Laura Mellīna (Daugavpils Valsts ģimnāzija),
  2. vieta – Gļebs Svirskis (Daugavpils 9. vidusskola),
  3. vieta – Edgars Jurkjāns (Daugavpils 15. vidusskola).
 

Tikšanās ar dzejnieci Ivetu Ratinīku

 3.10.2018 
Tikšanās ar dzejnieci Ivetu Ratinīku

9. oktobrī plkst. 14.00 Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieci, skolotāju, Rīgas domes deputāti un vienkārši spilgtu personību Ivetu Ratinīku. Pasākuma viešņa iepazīstinās ar savu daiļradi un redzējumu par jaunāko latviešu literatūru, kā arī atklās personīgo pieredzi profesionālā aicinājuma meklējumos. Pasākums notiks Karjeras nedēļas ietvaros.

Ivetas Ratinīkas profesionālā ceļa līkloči ir plaši kā dažādu darbības jomu, tā arī ģeogrāfiskā ziņā. Būdama rēzekniete, Iveta jau vairāk nekā desmit gadus dzīvo un strādā Rīgā. Sākotnēji pedagoga darbs Latgalē, tad galvaspilsētā iemēģināta roka reklāmas un komunikāciju jomā. Tomēr iegūtā filologa izglītība – un acīmredzot arī mīlestība pret literatūru – aizvedusi atpakaļ uz skolu. Kopš 2008. gada Iveta strādā Āgenskalna Valsts ģimnāzijā par latviešu valodas un literatūras skolotāju. 2014. gadā saņēmusi Ata Kronvalda balvu par ievērojamu ieguldījumu talantīgu skolēnu izglītošanā. 2017. gada pašvaldību vēlēšanās ievēlēta Rīgas domē.

Līdztekus darbam pedagoģijā un politikā Iveta Ratinīka veiksmīgi realizē arī savas personības radošo pusi, rakstot dzeju. 2011. gadā izdots debijas krājums “Rūgts”, savukārt šā gada pirmajā pusē pie lasītājiem nonācis otrais dzejoļu krājums “tikko & tikai”. Tajā nav vietas skaļiem saukļiem un provokācijām, dzejniece uzrunā lasītāju tieši un nesamāksloti, atklājot savu iekšējo briedumu.

 

Karjeras nedēļa 2018 Daugavpils bibliotēkās

 3.10.2018 
Karjeras nedēļa 2018 Daugavpils bibliotēkās

No 8. līdz 13. oktobrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ritēs ikgadējās Karjeras nedēļas aktivitātes, dāvājot iespēju bērniem un jauniešiem iepazīt profesiju pasauli bibliotekāru sagatavotos tematiskos pasākumos, sarunās ar dažādu profesiju pārstāvjiem, kā arī, pārlapojot karjeras izvēles literatūru no bibliotēku krājuma.

9. oktobrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā notiks vidusskolēnu tikšanās ar dzejnieci Ivetu Ratinīku. Sarunā ar autori jaunieši ne vien iepazīs dzejnieces jaunāko dzejas krājumu “Tikko & tikai” (2018, Zvaigzne ABC), bet arī uzzinās, kā radošo darbību literatūras nozarē ir iespējams savienot ar karjeras veidošanu citās saistītās jomās (zinātnē, pedagoģijā, sabiedriskajās attiecībās, mārketingā). Grupu apmeklējumus lūgums iepriekš pieteikt pa tālruni 654 76345.

Visas nedēļas garumā no 8. līdz 12. oktobrim Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a) būs skatāma tematiska literatūras izstāde “Manas nākotnes ieceres”. Izstādei atlasītā grāmatu kopa palīdzēs tiem, kuri vēlas neapjukt izglītības un karjeras ceļa izvēlē un jau šobrīd meklē atbildes uz karjeras izvēles pamatjautājumiem – ko es protu, kas man patīk, kas ir vajadzīgs darba tirgū un kur to var mācīties?

 

Septembra lasītākās grāmatas

 1.10.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Drīz: Andris Akmentiņš Daugavpilī

 27.09.2018 

Piektdien, 28. septembrī, Daugavpili apmeklēs dzejnieks, rakstnieks, dziesminieks Andris Akmentiņš, lai iepazīstinātu ar savu romānu "Skolotāji" (sērijā "Mēs. Latvija, XX gadsimts"). Visi interesenti mīļi gaidīti! Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 4. kārtas ietvaros.

 

Bibliotēka aicina uz Jevgeņijas Muštavinskas personālizstādi

 26.09.2018 
Bibliotēka aicina uz Jevgeņijas Muštavinskas personālizstādi

2. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta mākslinieces Jevgeņijas Muštavinskas gleznu izstāde “Jūgendstila refleksijas”. Apmeklētājiem tiks piedāvātas dažādās tehnikās gleznotas ziedu kompozīcijas un ainavas.

Jevgeņijai Muštavinskai patīk spilgti, piesātināti krāsu toņi, viņa bieži glezno impresionisma stilā. Īpaši tuvi Jevgeņijai ir Gustava Klimta un Nikolaja Rēriha gleznojumi, tapuši arī vairāki šo izcilo mākslinieku inspirēti darbi. Vēl viena iemīļota glezniecības tēma ir ziedi. Īpašu mīlestību izstādes autore izjūt pret magonēm, kuras uzlūko kā mūžības, jaunības un skaistuma simbolu mainīgā, nepastāvīgā pasaulē.

Izstādē “Jūgendstila refleksijas” iekļautajos darbos skatāmi ziedi, ziedu kompozīcijas un ainavas. Gleznas tapušas jūgendstila inspirētā manierē, tajās izmantotas dažādas tehnikas – batika, eļļa, akrils. Ekspozīcijā jūtama ēteriska visuma klātbūtne. Piesātinātās un vienlaikus maigās krāsas izstaro gaišu enerģiju un harmoniju.

 

Ingas Vasiļjevas tekstilmozaīku izstāde “Improvizācija”

 25.09.2018 
Ingas Vasiļjevas tekstilmozaīku izstāde “Improvizācija”

No 1. oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā skatāma Daugavpils 10. vidusskolas vizuālās mākslas skolotājas un tekstilmākslinieces Ingas Vasiļjevas radošo darbu izstāde “Improvizācija”. Ekspozīcijā iekļauti seši sienas dekori – abstraktas kompozīcijas tekstilkolāžas tehnikā.

Talantīgs cilvēks ir talantīgs it visā, tādēļ nav brīnums, ka Ingas Vasiļjevas radošā darbība ir tik daudzpusīga – viņa glezno akvareļu tehnikā, veido kolāžas no papīra un aizraujas ar vilnas filcēšanu jeb feltingu. Neatkarīgi no izvēlētā formāta māksliniecei piemīt spēja piešķirt darbiem īpašu starojumu un iedzīvināt tajos fantāzijas lidojumu. Kā atzīst pati Inga, fantāzija padara ikdienu interesantāku, emocionālāku un krāsaināku.

Ingas Vasiļjevas pirmās iegūtās specialitātes bija tekstilmāksliniece un drēbniece. Vēlāk studijas turpinātas Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātē, iegūstot vizuālās mākslas un rasēšanas skolotāja kvalifikāciju un profesionālā maģistra grādu mākslā. Kopš 2008. gada Inga Vasiļjeva aktīvi piedalās Latvijas un starptautiskās grupu izstādēs un mākslas festivālos. Māksliniecei izveidojusies laba sadarbība ar Latgales Centrālo bibliotēku, kurā sarīkotas jau piecas personālizstādes. Viņas darbi atrodami privātkolekcijās Latvijā un citur pasaulē.

 

Aicinām septembrī svinēt valodu svētkus – notiek Eiropas Valodu dienas 2018 pasākumi

 20.09.2018 
Aicinām septembrī svinēt valodu svētkus – notiek Eiropas Valodu dienas 2018 pasākumi

Latviešu valodas aģentūra aicina uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem. Eiropas Valodu diena tiek svinēta 26. septembrī jau kopš 2001. gada. Četrpadsmito gadu šos pasākumus organizē un koordinē Latviešu valodas aģentūra, iesaistot daudzus sadarbības partnerus.

Eiropas Valodu dienas pasākumu programma sākas šodien Ventspils Augstskolā ar Baltijas–Vācijas augstskolu biroja piedāvāto pasākumu "Globalizācija un valoda”, bet lielākā daļa notikumu plānota no 25. septembra līdz 18. oktobrim.

Aicinām interesentus gan Latvijā, gan ārpus Latvijas iesaistīties un bagātināt Eiropā runāto valodu apguves un lietošanas pieredzi, vienlaikus novērtējot un godinot latviešu valodu kā mūsu valsts valodu.

 

Literāro diskusiju klubiņš turpina darbu

 20.09.2018 
Literāro diskusiju klubiņš turpina darbu

Iestājoties rudens cēlienam, pulcējas ne tikai gājputni, bet arī grāmatmīļi. 27. septembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) uz kārtējo tikšanos sanāks literāro diskusiju klubiņš “Lasītājs pie grāmatplaukta”. Šoreiz pasākuma fokusā – viss par un ap rakstniecību.

Literāro diskusiju klubiņš “Lasītājs pie grāmatplaukta” pamazām kļūst par tradīciju. Pasākumu cikls aizsākās 8. maijā, un šī klubiņam būs jau trešā tikšanās reize. Filozofiskā gaisotnē klātesošie apspriež latviešu un citu tautu literatūru, vērtē spilgtākos darbus un debijas, neizpaliek arī sarunas par eksistenciāliem jautājumiem.

Šajā tikšanās reizē klubiņa organizatore, dzejniece un Latgales Centrālās bibliotēkas bibliotekāre Anita Mileika piedāvā pievērsties rakstniecībai. Dzejas dienās gūto emocionālo lādiņu Anita aicina izlikt uz papīra un ļaut, lai runā fantāzija un domu lidojums. Klubiņa dalībnieki var turpināt rakstīt jau iesāktus darbus vai arī spert pirmos soļus aizraujošajā rakstniecības pasaulē.

 

Izmaiņas bibliotēkas darba laikā

 19.09.2018 
Izmaiņas bibliotēkas darba laikā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Pirmdiena, 24. septembris, šogad ir SVĒTKU DIENA, tādēļ Latgales Centrālā bibliotēka būs SLĒGTA.

Paldies par sapratni!

 

Romāna “Skolotāji” autors Andris Akmentiņš Daugavpilī

 19.09.2018 
Romāna “Skolotāji” autors Andris Akmentiņš Daugavpilī

28. septembrī Daugavpilī viesosies latviešu rakstnieks, dzejnieks un dziesminieks Andris Akmentiņš, lai iepazīstinātu ar savu jaunāko romānu “Skolotāji”, kurš šovasar iznāca apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Pasākums aizsāk literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka VKKF finansēta projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 4. kārtas ietvaros.

Latvijas valsts simtgades noskaņās projekts “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” šoruden iepazīstinās daugavpiliešus ar pieciem spilgtiem latviešu rakstniekiem, kuri savā daiļradē apcer Latvijas 20. gadsimta vēstures līkločus. Četri no projektam piesaistītajiem autoriem ir publicējušies apgāda “Dienas Grāmata” populārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, rakstot par sev būtisko uz senākas un nesenākas vēstures fona. Tie ir Andris Akmentiņš, Guntis Berelis, Arno Jundze un Pauls Bankovskis. Šiem autoriem pievienojas Inguna Ula Ceplīte, kuras grāmata “Ulsiks” veidota kā bērnības atmiņu tēlojums par dzīvi 60.-70. gadu Latvijā un kuru kritiķi jau paguvuši nodēvēt par kultūrvēsturisku liecību un sava laikmeta dokumentu.

Kā pirmais no minētajiem literātiem Daugavpili apmeklēs Andris Akmentiņš. Autors publicējas kopš 1988. gada un sākotnēji sevi pieteica kā dzejnieks. 1992. gadā apbalvots ar Klāva Elsberga prēmiju, kopš 1994. gada ir Latvijas Rakstnieku savienības biedrs. Strādājis žurnālistikā, kā arī mārketinga un reklāmas nozarē. Divtūkstošo gadu sākumā pievērsies prozai. 2018. gadā apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznācis Akmentiņa romāns “Skolotāji”.

 

Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” atvadās līdz nākamajam gadam

 14.09.2018 
Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” atvadās līdz nākamajam gadam

Līdz ar vasaru Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs noslēgusies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”. Jau septīto gadu skolēni un bērnu vasaras nometņu grupas, piedaloties dažnedažādos pasākumos, aizraujoši un saturīgi pavadīja brīvo laiku bibliotēkā.

Pasākumi individuāliem programmas dalībniekiem ik ceturtdienu bija pieejami visās sešās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs, savukārt tematiskās nodarbības bērnu vasaras nometņu grupām piedāvāja ne tikai filiāles, bet arī LCB un ASV Informācijas centrs. Kopumā programma “Skaistā vasara bibliotēkā” šogad pulcēja 244 individuālos dalībniekus un 1314 bērnus no vasaras nometnēm.

Visu vasaru programmas individuālie dalībnieki lasīja, vērtēja un apsprieda grāmatas, piedalījās tematiskos un izzinošos pasākumos, kvestos, viktorīnās un konkursos, mērojās spēkiem galda spēļu un atjautības turnīros, zīmēja, līmēja, veidoja un darināja radošās darbnīcās, apguva jaunas prasmes un ieguva jaunus draugus. Programmas izskaņā augusta beigās aktīvākie un uzcītīgākie bērni saņēma jaukas balvas – dāvanu kartes un saldus pārsteigumus.

 

Dzejas dienas 2018 Latgales Centrālajā bibliotēkā

 5.09.2018 
Dzejas dienas 2018 Latgales Centrālajā bibliotēkā

Septembris atnes ne tikai rudens un mācību gada sākumu, bet arī poētiskas vēsmas, kuras liecina par Dzejas dienu atnākšanu. Tradīcija, kas aizsākās Raiņa simtajā dzimšanas dienā pirms vairāk nekā pusgadsimta, šogad daudzviet noritēs Latvijas un abu pārējo Baltijas valstu simtgades zīmē. Arī Latgales Centrālajā bibliotēkā no 10. līdz 14. septembrim izskanēs īpaši daudzveidīga Dzejas dienu programma, kurā dzejas valdzinājumam varēs ļauties dažādu paaudžu lasītāji un sociālo tīklu lietotāji, dzejas mīļotāji un tie, kuri paši iemēģina roku vārsmu rakstīšanā.

No 3. līdz 21. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā būs skatāma literatūras izstāde – retrospektīva “Latvijas simtgade dzejā” ar ieskatu dzejas žanru un sižetu transformācijā gadsimta garumā. Vienkopus eksponētie dažādu periodu dzejas krājumi ļaus izsekot, kā laikmetu griežos modernismu nomaina slavinošais pozitīvisms, kā dzejnieki par spīti sociālistiskā reālisma valgiem spēj ielikt dzejā jaunu saturu, kā pakāpeniski akcents no masu apziņas pievēršas indivīda iekšējai pasaulei.

No 3. līdz 14. septembrim akcijas “Bibliotekārs iesaka…” ietvaros tiks uzrunāti sociālo tīklu lietotāji. Sākotnēji LCB sociālo tīklu profilos tiks aizvadīta 20. gadsimta latviešu dzejas klasiķu nedēļa, kuras laikā katru dienu tiks pieminēts cits dzejnieks un viņa radošais mantojums. Akcijas otrā nedēļa būs veltīta jaunākās latviešu dzejas popularizēšanai. Ik dienas tiks publicēts kāds bibliotēkas darbiniekam tīkams dzejolis no jaunākās dzejas krājuma, kurš pie viņa nonācis izlozes kārtā.

 

Bibliotēkā notiks seminārs par Eiropas pieaugušo izglītības elektronisko platformu EPALE un tās piedāvātajām iespējām

 4.09.2018 
Bibliotēkā notiks seminārs par Eiropas pieaugušo izglītības elektronisko platformu EPALE un tās piedāvātajām iespējām

Latgales Centrālajā bibliotēkā, Rīgas ielā 22a, Daugavpilī trešdien, 12. septembrī, notiks seminārs pieaugušo izglītības nozares profesionāļiem un ar šo sfēru saistītiem pašvaldību un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

Semināra dalībniekiem būs iespēja uzzināt par pieaugušo izglītības iespējām Eiropā un Latvijā, kā arī izmantot iespēju piedalīties tiešsaistes treniņā, apgūstot EPALE -- Eiropas daudzvalodu virtuālās platformas pieaugušo izglītībai – lietošanu: piekļuvi resursiem, sadarbības partneru meklēšanu ar EPALE starpniecību, rakstu komentēšanu un izvietošanu, savu ierakstu veidošanu pasākumu kalendārā.

EPALE ir pieaugušo izglītībai veltīta informācijas platforma 24 Eiropas valstu valodās, arī latviski, ar integrētu tiešsaistes Google tulkotāja pakalpojumu. Interneta lapa apkopo informāciju, kas saistīta ar pieaugušo izglītību Eiropā, ietverot plašu resursu bibliotēku pedagogiem, publikācijas par pieaugušo izglītības aktualitātēm saistībā ar notiekošo Eiropas ekonomikā un politikā, kā arī viedokļu apmaiņas, sadarbības partneru meklējumu un komentāru sadaļu.

EPALE mājas lapu apmeklējiet šeit: https://ec.europa.eu/epale/lv.

 

Augusta grāmatu tops

 3.09.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Ērika un Valentīnas Volontu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 28.08.2018 
Ērika un Valentīnas Volontu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

5. septembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta dēla un mātes Ērika un Valentīnas Volontu kopizstāde “Gleznotāja un rokdarbnieces radošā dzīve”. Ekspozīciju veido Ērika gleznoti audekli un Valentīnas izšūtas gleznas.

Jaunais, talantīgais daugavpilietis Ēriks Volonts ar glezniecību aizraujas kopš bērnības. Jaunietis ir absolvējis 9. klasi Daugavpils 16. vidusskolā un nupat iestājies Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā “Saules skola”, lai turpinātu ceļu uz savu sapni – studēt Mākslas akadēmijā un dienās kļūt par profesionālu mākslinieku. Līdz šim Ērika darbi ir bijuši apskatāmi izstādēs 16. vidusskolā. Pērn notika viņa pirmā personālizstāde ārpus skolas sienām – Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā bija aplūkojama ekspozīcija “Pagātnes un nākotnes metamorfozes” ar Džeksona Polloka un Gustava Klimta daiļrades inspirētiem darbiem. Šobrīd Ēriks turpina pētīt un izmēģināt dažādus stilus un tehnikas, eksperimentē ar krāsām un simboliem, attīstot savu mākslinieka rokrakstu.

Jaunākā darbu izlase, kura septembrī būs apskatāma Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā, veidota ekspresionisma stilistikā, iedvesmojoties no Japānas kultūras motīviem. Darbi ir tapuši pēdējo divu gadu laikā, autoram strādājot jauktā tehnikā.

 

Žanetes Jezerskas pasteļu izstāde bibliotēkā

 28.08.2018 
Žanetes Jezerskas pasteļu izstāde bibliotēkā

4. septembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā tiks atklāta Žanetes Jezerskas glezniecības izstāde “Klusums…”. Ekspozīcijā iekļautie darbi veidoti pasteļtehnikā un pārsteidz ar spēcīgiem silti vēso krāsu kontrastiem.

Žanete Jezerska pamatā strādā eļļas glezniecībā, temperā, taču pašlaik viņu vairāk saista pasteļglezniecības tehnika. Tā ļauj niansēti attēlot visdažādākos krāsu toņus un piešķir gleznojumam īpašu mirdzumu. Māksliniece stāsta, ka jaunajā izstādē iekļautie darbi tapuši maģiskā jeb mistiskā reālisma noskaņās. Žanete ir pārliecināta, ka debess, ūdens, akmens, pat nokaltis koks ir Visuma dāvanas. “Kad tu spēj to ieraudzīt un sajust ar visu savu būtību, dvēsele kļūst tīrāka, gluži kā pēc grēksūdzes. Un tad tu atklāj bezgalību, un saproti, ka zudīs viss, bet šis klusums paliks… mūžīgi,” skaidro māksliniece.

Zīmēšana Žanetei ir tuva jau kopš bērnības. Bakalaura grāds stājglezniecībā iegūts Maskavā, vēlāk studijas turpinātas Daugavpils Universitātē, iegūstot maģistra grādu glezniecībā. Žanete ar sirsnību atceras virkni talantīgu mākslas pedagogu, kas savulaik devuši būtisku ieguldījumu viņas glezniecisko prasmju spodrināšanā. Ar īpašu pateicību piemin Daugavpils Universitātes profesori, mākslinieci Aleksandru Šļahovu, Mākslas akadēmijas profesoru, mākslinieku Jāni Andri Osi un mākslinieci, mākslas pedagoģi Ludmilu Procenko.

 

Inventarizācija Bērnu bibliotēkā

 24.08.2018 
Inventarizācija Bērnu bibliotēkā

Cienījamie lasītāji!

No 27. augusta līdz 5. septembrim LCB filiālē Bērnu bibliotēkā "Zīlīte" tiks veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA - šajā laikā bibliotēka lasītājus neapkalpos.

Iepriekš izsniegtās grāmatas varēs nodot darbdienās plkst. 11.00-16.00.

Lasītāju apkalpošana pēc ierastā darba grafika atsāksies 6. septembrī.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Anitas Karpenko stilizētās ainavas bibliotēkā

 8.08.2018 
Anitas Karpenko stilizētās ainavas bibliotēkā

15. augustā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā tiks atklāta Anitas Karpenko stilizētu ainavu izstāde “Apstājies – ieskaties!”. Ainavu sērija gleznota eļļas tehnikā un sastāv no četriem lielformāta darbiem.

Anitas Karpenko radošās iedvesmas avots ir ainava. Katru dienu neapzināti tiek pētīta daba – krāsu laukumi, attiecības. Ainavas iepazīšana ir nebeidzams process, kurā arvien atklājas kas jauns. Izstādē “Apstājies – ieskaties!” skatāmo stilizēto ainavu sērijā iekļauti četri lielformāta darbi, kas gleznoti eļļas tehnikā. Galvenie izteiksmes līdzekļi – krāsu spēle laukumos, lakoniskas kompozīcijas, vienmērīgi noapaļota lapotņu masa un fona gleznojums.

Māksliniece atzīst, ka mūsdienu urbānās vides straujā ikdiena ir attālinājusi cilvēkus no dabas, saraujot saiknes ar dabisko dzīves vidi. Gleznu sērija ar ainavu skatiem, kur dominē noapaļoti dabas formu atveidi, kalpo par savdabīgu logu uz dabas pasauli. Tajā veroties, skatītājs kaut uz mirkli spēj aizmirst steigu un ļauties dabas skatu valdzinājumam, kas ir sava veida vizuālā terapija.

 

Daugavpils bibliotēkās atkal lasa un vērtē grāmatas

 2.08.2018 
Daugavpils bibliotēkās atkal lasa un vērtē grāmatas

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018” ietvaros sākusies latviešu oriģinālliteratūras un tulkotās literatūras grāmatu vērtēšana piecās vecumgrupās, piedaloties aktīvi lasošiem bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem. 2018. gadā lasāmo un vērtējamo grāmatu kolekcija, ko izraudzījušies grāmatniecības nozares profesionāļi un eksperti, ir patiesi interesanta un sola daudz pārsteigumu, izziņas prieku un emocionālu mirkļu.

Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” Latvijā darbojas jau 18 gadus. Tā ir Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra iniciatīva ar apbrīnojami plašu aptvērumu – programma tiek īstenota visos Latvijas novados un arī ārpus valsts robežām. Tā ir iespēja publisko un skolu bibliotēku lasītājiem iesaistīties aizraujošā lasīšanas piedzīvojumā – iepazīties ar aktuālu un augstvērtīgu literatūru un piedalīties diskusijā par grāmatām, pievienojieties līdzīgi domājošiem aktīviem un lasītkāriem cilvēkiem, kuru skaits ik gadu mērāms vairākos tūkstošos.

Daugavpilī programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles – Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, Ceriņu, Gaismas, Jaunbūves, Pārdaugavas un Piekrastes bibliotēka. Kļūt par programmas dalībnieku ir pavisam vienkārši:

 

Jūlija grāmatu tops

 1.08.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Džeinas Gavares personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.07.2018 
Džeinas Gavares personālizstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

3. augustā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta dziesminieces un gleznotājas Džeinas Gavares personālizstāde “Sieviete – daba, sieviete – zieds”.

Atceroties sava radošā dzīves ceļa sākumu, Džeina Gavare atzīst, ka teju ar pirmo elpas vilcienu pasauli uztvērusi kā vietu, kurā vajag radīt, sapņojot, dziedot, zīmējot. Dzeju sākusi rakstīt jau pirmajā klasē, iespaidojoties no mācību grāmatu pavērtajiem apvāršņiem. Pēc Daugavpils Mūzikas vidusskolas absolvēšanas pievērsusies psiholoģijas studijām. Šobrīd strādā Preiļu Brīvajā skolā, kur vada radošās nodarbības bērniem. Raksta dziesmas, ir izdevusi albumu “Cylvākam”.

Kā atzīst pati Džeina, radīšana viņai nozīmē iespēju pateikt ko svarīgu, ko pāri acīmredzamajam stāvošu. “Man liekas, ka visa tā radīšana ir kas līdzīgs ciemos iešanai. Un es nāku ar jums parunāt. Tādā dvēseļu līmenī, par visu to, ko parasti ikdienā nepārrunā,” atzīmē autore un piebilst, ka katrā sarunā ar savu skatītāju un klausītāju vēlas nonākt “drusciņ tuvāk Debesīm… tuvāk sirdsapziņai…”, domās un cerībās pievēršoties nevis tam, kas ir “šeit un tagad”, bet gan ieskatoties dziļāk un tālāk, nākamībā.

 

Evitas Matvekas fantāzijas lidojums bibliotēkā

 26.07.2018 
Evitas Matvekas fantāzijas lidojums bibliotēkā

3. augustā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Ilūkstes Sadraudzības vidusskolas skolnieces Evitas Matvekas zīmējumu izstāde “Fantāzijas lidojums”. Ekspozīcijā iekļautajos darbos, kas tapuši pēdējo divu gadu laikā, galvenokārt attēloti dzīvnieki, kosmoss, fantastiskas būtnes.

“Fantāzijas lidojums” ir divpadsmitgadīgās Evitas Matvekas pirmā izstāde. Tajā skatāmi darbi, kas zīmēti pēdējo divu gadu laikā. Dzīvnieki, kosmosa būtnes, neparastas radības lielākoties attēlotas animācijas stilā. Evita izmanto dažādas tehnikas, bet vislabāk viņai patīk zīmēt ar flomāsteriem un zīmuļiem, izvēloties košas, dzīvespriecīgas krāsas. Ikvienā zīmējumā atklājas meitenes fantāzijas lidojums, kas kļuvis arī par šīs izstādes nosaukumu.

Evita Matveka mācās Ilūkstes Sadraudzības vidusskolas 5. klasē. Jau agrā bērnībā viņas mīļākā nodarbošanās bija zīmēšana. Meitenes mamma Jana stāsta, ka pēc multfilmas noskatīšanās visi varoņi tūlīt tikuši iemūžināti uz papīra. Piecu gadu vecumā Evita sāka apmeklēt Daugavpils Mākslas vidusskolas “Saules skola” filiāli Ilūkstē. Šobrīd turpina mācības Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolā. Nākotnē plāno kļūt par dizaineri vai multiplikatori.

 

Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” turpinās

 18.07.2018 
Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” turpinās

Jau tradicionāli vasaras brīvlaikā Daugavpils publiskajās bibliotēkās norisinās lasīšanas veicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”, kas aicina skolēnus un bērnu vasaras nometņu grupas interesanti un saturīgi pavadīt brīvo laiku. Programmas ietvaros ik ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 tiek organizēti dažnedažādi izklaidējoši un izglītojoši pasākumi individuāliem apmeklētājiem, kā arī tiek piedāvāti tematiski pasākumi bērnu vasaras nometņu grupām.

Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” ir paredzēta gan individuāliem dalībniekiem, gan grupu apmeklējumiem no bērnu vasaras nometnēm. Jūnijā programmā piedalījās 113 individuālie dalībnieki un 664 bērni no vasaras nometņu grupām. Visaktīvākie individuālie apmeklētāji bija Piekrastes un Ceriņu filiālbibliotēkās, bet visvairāk grupu piedalījās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumā “Laiks izgudrojumiem”.

Bērni, kuri programmā iesaistās individuāli, ik ceturtdienu piedalās aizraujošos pasākumos, meistarklasēs, viktorīnās, novadpētniecības stundās. Latvijas simtgades gaidās īpaša uzmanība nodarbībās tika veltīta Latvijas dabai, vēsturei, izcilām personībām un interesantiem faktiem par mūsu valsti. Literatūrai veltītajos pasākumos programmas dalībnieki iepazinās ar Šarla Pero un Hansa Kristiana Andersena daiļradi, sadraudzējās ar Jura Zvirgzdiņa zinātkāro lācēnu Tobiasu un no jauna atcerējās Astridas Lindgrēnas omulīgo, mūžam jautro Karlsonu. Gluži kā Karlsons, bērni mielojās ar dažādiem ievārījumiem, no kuriem visgaršīgākie izrādījās plūmju un pīlādžu ievārījumi, bet visskaistākais – rabarberu.

 

Bibliotēka saņem dāvanā grāmatu par Latgales ebrejiem

 18.07.2018 
Bibliotēka saņem dāvanā grāmatu par Latgales ebrejiem

Vēsturnieks, novadpētnieks, Daugavpils ebreju kopienas muzeja “Ebreji Daugavpilī un Latgalē” dibinātājs un vadītājs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Josifs Ročko ir uzdāvinājis Latgales Centrālajai bibliotēkai savu jaunāko grāmatu par slaveniem Latgales ebrejiem «Знаменитые евреи Латгалии». Grāmata iznākusi 2017. gadā kā autora veltījums Latvijas valsts simtgadei.

Bibliotēkai dāvinātā grāmata ir pirmais sējums Josifa Ročko apjomīgajā pētījumā par slaveniem Latgales ebrejiem. Tajā viņš apkopojis ziņas par 120 ievērojamiem ebrejiem, kas piedzima un/vai dzīvoja Daugavpilī (tolaik – Dinaburgā un Dvinskā) laikposmā no 1820. līdz 1920. gadam. Tieši šo simt gadu laikā ebreju tautības iedzīvotāju skaits pilsētā bija vislielākais. Taču vairāki satricinājumi, kas skāra pilsētu, piemēram, Pirmais pasaules karš, 1917. gada revolūcija, cīņa par Latvijas neatkarību un vairākkārtējas varas maiņas sekmēja pilsētas iedzīvotāju, tostarp ebreju, izbraukšanu labākas dzīves meklējumos uz Krieviju un Eiropu. Tāds liktenis skāra arī lielu daļu Josifa Ročo jaunajā grāmatā aplūkoto personu. Vairākums nonāca Krievijas lielākajās pilsētās – Sanktpēterburgā (Ļeņingradā) un Maskavā, turīgāko vecāku pēcteči – Eiropā un ASV, kur guva panākumus kā rakstnieki, dzejnieki, aktieri, mūziķi, mākslinieki, rabīni, pedagogi, zinātnieki, valstsvīri, diplomāti, uzņēmēji, rūpnieki, arhitekti, inženieri, mediķi, juristi un militārpersonas.

 

Literāro diskusiju klubiņš tiekas bibliotēkā

 10.07.2018 
Literāro diskusiju klubiņš tiekas bibliotēkā

13. jūlijā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) literāro diskusiju klubiņš “Lasītājs pie grāmatplaukta” pulcēsies uz otro tikšanos. Šoreiz sarunas centrā būs mūsdienu latviešu dzeja.

Literāro diskusiju klubiņš “Lasītājs pie grāmatplaukta” pirmo reizi tikās 8. maijā, kad kopā sanāca septiņi aizrautīgi literatūras cienītāji. Pirmajā tikšanās reizē par vadmotīvu kalpoja filozofisks un mūžsens jautājums – kāpēc cilvēks lasa? Diskusija noritēja labvēlīgā gaisotnē, un dalībnieku dažādā pieredze ļāva izveidot spraigu un saturīgu sarunu.

Pasākuma organizatore ir dzejniece un Latgales Centrālās bibliotēkas bibliotekāre Anita Mileika, kas šoreiz aicina pievērsties mūsdienu latviešu dzejai. Klubiņa dalībnieki tiks rosināti diskutēt par dzejas satura un formas tendencēm, apspriest spilgtākās debijas. Tāpat pasākuma gaitā tiks runāts par tādiem literatūras virzieniem kā modernisms un postmodernisms, lai izzinātu, kādu virzienu pārstāv latviešu dzeja.

 

Izmaiņas bibliotēkas darba laikā

 5.07.2018 
Izmaiņas bibliotēkas darba laikā

Cienījamie lasītāji!

Uzmanību!

10. jūlijā Latgales Centrālā bibliotēka lietotājus apkalpos no 10.00 līdz 18.00.

Informējam, ka notiks iekārtu pārvietošana uz jaunām datu centra telpām, tādēļ šajā dienā nebūs pieejams bibliotēkas elektroniskais katalogs.

Grāmatas būs iespējams saņemt un nodot Lietotāju apkalpošanas nodaļas sektoros ierastajā kārtībā.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Jūnija grāmatu tops

 2.07.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Jauns lasīšanas veicināšanas projekts Daugavpils bibliotēkās

 28.06.2018 
Jauns lasīšanas veicināšanas projekts Daugavpils bibliotēkās

Daugavpils pilsētas publiskās bibliotēkas uzsāk dalību izdevniecības “Liels un mazs” lasīšanas veicināšanas projektā “Mūsu mazā bibliotēka”. Projekts paredzēts 4-8 gadus veciem bērniem, tā mērķis ir veicināt bērnu interesi par literatūru un ilustrāciju, kā arī rosināt bērnus uz dažādām radošām nodarbēm.

Lasīšanas veicināšanas programma “Mūsu mazā bibliotēka” ilgs līdz 2019. gada novembrim, un tajā iekļautas sešas augstvērtīgas bilžu grāmatas no Polijas, Slovēnijas, Igaunijas un Latvijas. Projekta ietvaros daudzveidīgi pasākumi notiks visās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs, kā arī bibliotekāri viesosies pie bērniem izglītības iestādēs. Bibliotekāri kopā ar projektā iesaistītajiem bērniem lasīs grāmatas, pētīs ilustrācijas, veidos teatralizētus uzvedumus, mudinās bērnus fantazēt, iepazīt un izprast izlasītos stāstus un iejusties iepazīto varoņu pārdzīvojumos.

 

Anitas Truskovskas radošo darbu izstāde “Kultūras kods”

 27.06.2018 
Anitas Truskovskas radošo darbu izstāde “Kultūras kods”

3. jūlijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā tiks atklāta Anitas Truskovskas radošo darbu izstāde “Kultūras kods”. Ekspozīcijā iekļautie darbi veidoti jaukto mediju tehnikā un veltīti Latvijas simtgadei. Izstāde tiek rīkota Latvijas valsts simtgadei veltītā bibliotēkas pasākumu cikla “Mēs – Latvijai” ietvaros.

Anitas Truskovskas mākslas projekts tapis Latvijas simtgades gaidās. Tā mērķis ir atvasināt ar Latviju saistītus labi atpazīstamus simbolus, tēlus, zīmes un vizualizēt tos autorei raksturīgā manierē, izmantojot jaukto mediju tehniku. Projekts parāda, kā mainās simbolu ierastā nozīme, un aicina vērtēt, vai forma spēj ietekmēt saturu. Izstādē “Kultūras kods” skatāmi darbi ar nosaukumu “Latvijas kontūra”, “Māra”, “Milda”, “1 lats”, “Hokejists”, “Lauva”, “Grifs”, “Mēness krusts”, “Sakta”. Tajos iestrādāti ar autores pagātni saistīti priekšmeti: šķēres, zāļu iepakojums, šaha figūras, monētas, diegu spolītes, otas, flomāsteri, smaržu pudelīte u.c., bet fonu klāj smalki veidots ornamentāls zīmējums.

Māksliniece uzsver, ka mūsdienu globālajā pasaulē cilvēkiem no dažādam pasaules malām var būt identisks mīļākais ēdiens, zīmols, multfilmu varonis, tomēr joprojām saglabājas lokālais kultūras kods, kurš ir atpazīstams un tuvs šaurākam ļaužu lokam. Savu radošo darbību Anita Truskovska raksturo šādi: “Tagad, kad pret lietām vairs neizturas tik saudzīgi, manis izmantotā tehnika kļuvusi vēl aktuālāka, pārvēršoties dzīves filozofijā.”

 

Darbu sāk vairāki noderīgi latviešu valodas tiešsaistes resursi

 22.06.2018 
Darbu sāk vairāki noderīgi latviešu valodas tiešsaistes resursi
13. jūnijā Latviešu valodas aģentūra prezentēja četrus gadus ilga valodas un datorspeciālistu kopdarba rezultātu – apjomīgu elektronisku Latviešu valodas rokasgrāmatu, kā arī valodas konsultāciju un citvalodu personvārdu atveides platformas, kas ikvienam valodas lietotājam pieejamas tiešsaistē.

Jaunais interneta resurss "Latviešu valodas rokasgrāmata" ir enciklopēdiska rakstura darbs un informatīvs mācību palīglīdzeklis latviešu valodniecībā, kurā apkopoti un izklāstīti galvenie jautājumi 26 valodniecības nozarēs un apakšnozarēs (kopā vairāk nekā 1500 šķirkļu jeb satura vienību).

Apjomīgais elektroniskais izdevums, kuru četrus gadus veidojis Latviešu valodas institūts sadarbībā ar SIA "Datorzinību centru", piedāvā informāciju par vispārīgo valodniecību, pareizrakstību (ortogrāfiju), frazeoloģiju, valodniecības vēsturi, fonētiku, vārddarināšanu, latgaliešu rakstu valodu un citām valodniecības nozarēm. To var izmantot gan kā uzziņu, gan mācību līdzekli – daudzos šķirkļos labākai tēmas izpratnei tiek piedāvāts izpildīt pašpārbaudes testus un/vai uzdevumus.

Rokasgrāmatas saturs pēc sarežģītības sakārtots divos līmeņos. Pirmajā līmenī, kas vairāk adresēts pamatskolēniem, raksturotas valodniecības nozares un skaidroti pamatjēdzieni, kā arī iekļauti testi un uzdevumi, kas atbilst pamatizglītības posma mācību saturam. Savukārt otrajā līmenī sniegta lingvistiskā informācija, kura lielākoties saistāma ar vidusskolas mācību saturu. Tāpēc dažkārt viena un tā paša jēdziena skaidrojums atrodams abos līmeņos, tikai pirmajā līmenī sniegta vienkāršāka pamatinformācija, bet otrajā – zinātniski pilnīgāka informācija un jau sarežģītāks skaidrojums. Daļa jēdzienu skaidrota tikai vienā no līmeņiem. Gan pirmā, gan otrā līmeņa saturu var izmantot jebkurš interesents jebkurā vecumā.

 

Bibliotēkā krājuma inventarizācija - slēgti Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektori

 14.06.2018 
Bibliotēkā krājuma inventarizācija - slēgti Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektori

No 25. jūnija līdz 7. jūlijam Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA - šajā laikā Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektori lasītājus neapkalpos.

Periodikas sektors un ASV Informācijas centrs inventarizācijas laikā turpinās apkalpot lasītājus, strādājot no pirmdienas līdz piektdienai no 10.00 līdz 17.00. Uz mājām paņemtās grāmatas varēs nodot šajās nodaļās.

 

Vairai Vīķei-Freibergai veltīta izstāde Ceriņu bibliotēkā

 14.06.2018 
Vairai Vīķei-Freibergai veltīta izstāde Ceriņu bibliotēkā

No 14. jūnija līdz 11. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Ceriņu bibliotēkā (Lauska ielā 16) skatāma ceļojoša plakātu izstāde “Vaira Vīķe Freiberga. Ar Sauli”. Tā iepazīstina ar bijušās Latvijas Valsts prezidentes dzīves un darba gājumu. Izstāde tapusi Salaspils novada bibliotēkā kā veltījums eksprezidentei apaļā dzīves jubilejā, kura nosvinēta pērnā gada 1. decembrī.

Atzīmējot bijušās Latvijas Valsts prezidentes (1999-2007), dainu pētnieces, psiholoģijas profesores Vairas Vīķes Freibergas jubileju un Latvijas valsts simtgadi, Salaspils novada bibliotēka ir izveidojusi izstādi “Vaira Vīķe Freiberga. Ar Sauli”. Izstādes apmeklētājiem tiek dota iespēja ielūkoties Vairas Vīķes Freibergas dzīves gājumā, sākot no bērnības un bēgļu gaitām Otrā pasaules kara laikā līdz pat viņas pēcprezidentūras darbībai šodien. Izstāde ietver plašu faktu un foto liecību klāstu, veidojot daudzbalsīgu vēstījumu par spilgtu un Latvijai nozīmīgu pasaules mēroga personību, kuras veikums ir neaptverams.

 

Bibliotēka aicina uz interaktīvu lekciju – diskusiju par onkoloģiskām slimībām un to profilaksi

 11.06.2018 
Bibliotēka aicina uz interaktīvu lekciju – diskusiju par onkoloģiskām slimībām un to profilaksi

20. jūnijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks tikšanās ar veselības aprūpes vadības ārsti Intu Vaivodi par tēmu “Saki vēzim – NĒ!”. Interesentiem būs iespēja piedalīties interaktīvā lekcijā – diskusijā par onkoloģiskām slimībām un to profilaksi. Ārste sniegs ekspreskonsultācijas vīriešiem un sievietēm un atbildēs uz jautājumiem. Tikšanās notiks Daugavpils pilsētas domes īstenotā Eiropas Savienības projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Daugavpils pilsētas pašvaldībā” ietvaros.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem ļaundabīgs audzējs jeb vēzis ir otrais izplatītākais mirstības cēlonis visā pasaulē. Pētījumi rāda, ka 30-50% onkoloģisko slimību izraisītu nāves gadījumu varētu tikt novērsti, veicot dzīvesveida izmaiņas – atmetot smēķēšanu, samazinot alkohola patēriņu, saglabājot normālu ķermeņa svaru, veicot regulāras fiziskās aktivitātes u.tml. Liela nozīme ir arī savlaicīgai saslimšanas atklāšanai un ārstēšanas uzsākšanai. Latvijā kopš 2009. gada tiek īstenota valsts apmaksāta vēža skrīninga programma, kas paredz dzemdes kakla, krūts un zarnu vēža profilaktisko pārbaudi noteiktām iedzīvotāju grupām.  

Tikšanās ar veselības aprūpes vadības ārsti Intu Vaivodi par tēmu “Saki vēzim – NĒ!” tiek rīkota Daugavpils pilsētas domes īstenotā Eiropas Savienības projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Daugavpils pilsētas pašvaldībā” ietvaros. Tikšanās laikā interesentiem tiks piedāvāta bezmaksas interaktīva lekcija – diskusija par onkoloģiskām slimībām un to profilaksi. Klātesošie tiks informēti par vēža skrīninga aktualitātēm Latvijā un uzzinās par krūts un prostatas vēža veidiem, simptomiem, diagnostiku un ārstēšanas iespējām. Tiks veikti demonstrējumi, izmantojot infografikas, mulāžas un videomateriālus. Tāpat tikšanās gaitā būs iespēja uzdot jautājumus un saņemt ārsta ekspreskonsultācijas vīriešiem un sievietēm. Lekcijas ietvaros dalībnieki tiks anketēti un ievākti personas dati.

 

Rudenī Daugavpili atkal apmeklēs populāri latviešu rakstnieki

 11.06.2018 
Rudenī Daugavpili atkal apmeklēs populāri latviešu rakstnieki

Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ceturtās kārtas īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 625). Projekta ietvaros no šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas desmit lasītāju tikšanās ar pieciem latviešu rakstniekiem – Andri Akmentiņu, Gunti Bereli, Arno Jundzi, Paulu Bankovski un Māru Zālīti.

Ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ceturtā kārta turpina piedāvāt daugavpiliešiem tikšanās ar populāriem latviešu rakstniekiem, sniedzot lielisku iespēju veidot dzīvu saikni starp grāmatu, rakstnieku un lasītāju. Tikšanās notiek ne vien Latgales Centrālajā bibliotēkā, bet arī mikrorajonos (bibliotēkas filiālēs un izglītības iestādēs), kas dara tās pieejamas daudz plašākam interesentu lokam, arī skolu jaunatnei. Visas tikšanās publikai tiek piedāvātas bez maksas.

Līdzšinējo trīs gadu laikā projekta ietvaros Daugavpilī ir pabijusi vesela plejāde lielisku latviešu rakstnieku un dzejnieku. Projekta pirmajā kārtā ar lasītājiem tikās Inese Zandere, Valdis Rūmnieks, Ieva Samauska, Uldis Auseklis, Inga Žolude. Otrajā kārtā pilsētā paviesojās Eva Mārtuža, Māra Cielēna, Ilmārs Šlāpins, Inga Gaile un Gundega Repše. Savukārt pērn uz Daugavpili tika aicināti Māris Bērziņš, Nora Ikstena, Andra Manfelde, Osvalds Zebris un Inga Ābele.

 

Bibliotēkā atklāj ceļojošu plakātu izstādi un sumina bērnu zīmējumu konkursa dalībniekus

 7.06.2018 
Bibliotēkā atklāj ceļojošu plakātu izstādi un sumina bērnu zīmējumu konkursa dalībniekus

6. jūnijā Latgales Centrālajā bibliotēkā ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā atbalstu tika svinēti divkārši svētki. Zviedrijas nacionālās dienas ietvaros tika atklāta ceļojoša plakātu izstāde par bērnu literatūru Zviedrijā “Kur bērnam augt” un sveikti bērnu zīmējumu konkursa “Mans mīļākais varonis zviedru bērnu literatūrā” dalībnieki un laureāti.

Ceļojošās plakātu izstādes “Kur bērnam augt” atklāšanā un bērnu zīmējumu konkursa “Mans mīļākais varonis zviedru bērnu literatūrā” noslēguma pasākumā piedalījās Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā pārstāvji – vēstniece Annika Jagandere, vēstnieces padomniece Karola Tama, vēstniecības otrā sekretāre Karina Ānfelte un projektu vadītāja Gaļina Aizvakara. Atklājot ceļojošo plakātu izstādi, vēstniece Annika Jagandere uzsvēra literatūras nozīmi zviedru sabiedrībā, norādīja uz zviedru un latviešu tautu ciešajām saitēm un rosināja bērnus apgūt zviedru valodu kā vienu no svešvalodām.

Pasākuma otrajā daļā ar atzinības un pateicības rakstiem tika sveikti konkursa dalībnieki un skolotāji, kuri sekmēja bērnu radošo pašizpausmi un palīdzēja zīmējumu tapšanā. 20 labāko darbu autorus Zviedrijas vēstniece Annika Jagandere sumināja ar vēstniecības sarūpētām balvām. Katrs laureāts saņēma diplomu un Astridas Lindgrēnes grāmatu “Ronja – laupītāja meita”. Konkursa laureātu vārdi alfabēta secībā atrodami šeit.

 

Bērnu zīmējumu konkursa izstāde

 6.06.2018 
Bērnu zīmējumu konkursa izstāde

Lai apskatītu Latgales Centrālās bibliotēkas un Zviedrijas karalistes vēstniecības Latvijā rīkotā bērnu zīmējumu konkursa izstādi "Mans mīļākais varonis zviedru bērnu literatūrā", klikšķini šeit.

 

7. Starptautiskā Latgales grafikas simpozija izstāde

 5.06.2018 
7. Starptautiskā Latgales grafikas simpozija izstāde
Piektdien, 8. jūnijā, pēc divu nedēļu intensīva darba Daugavpils Marka Rotko mākslas centra studijās Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks atklāta 7. Starptautiskā grafikas simpozija dalībnieču darbu izstāde. Izstādes atklāšana plkst. 16.00 bibliotēkas 1. stāvā (ieeja no Ģimnāzijas ielas).
 
Jau septīto gadu Mākslu pedagogu apvienība sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru organizē vienu no nozīmīgākajiem grafikas medija notikumiem reģionā – Starptautisko Latgales grafikas simpoziju.

Šogad simpozijā aktīvi strādā un noslēguma izstādei gatavojas šādas mākslinieces: Lembe Ruben (Igaunija), Inese Lieckalniņa (Latvija), Oksana Vronska (Latvija), Jolanta Gmur (Polija), Mariana Rebola (Portugāle), Fernanda Pompermayer (Brazīlija), Yanna Kali (Grieķija), Outimaija Hakala (Somija), Joanna Paljocha (Polija).
 

Zviedru bērnu literatūras varoņi bibliotēkā

 31.05.2018 
Zviedru bērnu literatūras varoņi bibliotēkā

Ieskandinot Zviedrijas nacionālo dienu, 6. jūnijā plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā atbalstu tapusī ceļojošā plakātu izstāde par bērnu literatūru Zviedrijā “Kur bērnam augt”.

Zviedrijas nacionālā diena Daugavpilī tiek atzīmēta jau trešo reizi. Arī šogad Zviedrijas Karalistes vēstniecība Latvijā ir sarūpējusi saistošu pasākumu programmu dažādu paaudžu interesentiem. Latgales Centrālajā bibliotēkā Zviedrijas nacionālās dienas ietvaros tiks atklāta ceļojoša plakātu izstāde “Kur bērnam augt”, kas iepazīstinās ar zviedru bērnu literatūras daudzveidību.

Ekspozīciju veido lielformāta plakāti, kurus rotā bērnu grāmatu varoņu pievilcīgās ilustrācijas un īsi stāstījumi, sniedzot ieskatu katras grāmatas sižetā un iepazīstinot ar tās tēliem. Izstādē pārstāvēti literārie darbi dažāda vecuma bērniem – gan mazuļiem paredzētas bilžu grāmatas un priekšā lasāmās grāmatas, gan stāsti, kas uzrunās skolas vecuma lasītājus. Vienuviet apkopoti vairāku paaudžu literātu veikumi. Starp tiem ir gan tādi lasītājiem labi zināmi tēli kā Astridas Lindgrēnes radītā drosmīgā Pepija Garzeķe un Martina Vīdmarka mazie, neatlaidīgie detektīvi Maija un Lasse, gan citi varoņi, kas vēl tikai meklē ceļu uz Latvijas bērnu sirdīm.

 

“Sievietes Latvijas mākslā” – izstāde no Rotko centra kolekcijas

 31.05.2018 
“Sievietes Latvijas mākslā” – izstāde no Rotko centra kolekcijas

Latgales Centrālās bibliotēkas Latvijas valsts simtgades pasākumu cikla “Mēs Latvijai” ietvaros no 2018. gada 1. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma glezniecības izstāde no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas “Sievietes Latvijas Mākslā”. Izstādes atklāšana – 8. jūnijā plkst. 15.00 Daugavpils pilsētas svētku un Daugavpils Marka Rotko mākslas centra “Mākslas nakts” ietvaros.

Izstādi veido četru lielisku latviešu mākslinieču glezniecības darbi. Aija Meisters un Silva Veronika Linarte pārstāv starpkaru periodā dzimušo paaudzi, kuru dzīvi un turpmāko radošo darbību ir ietekmējis deportāciju un trimdas skaudrais liktenis. Baiba Priedīte un Sandra Strēle ir talantīgas 21. gadsimta mākslinieces, kas jau ir radījušas sev raksturīgo māksliniecisko rokrakstu, bet vienlaikus nebeidz pārsteigt ar jauniem atklājumiem un meklējumiem mākslā.

Izcilā gleznotāja, tēlniece un grafiķe Aija Meisters ir dzimusi Daugavpilī īsi pirms Otrā pasaules kara. Bēgļu gaitās nonākusi ASV, kur arī veidojusies kā māksliniece. Viņas darbi atrodami daudzās publiskās un privātās kolekcijās, tikuši eksponēti izstādēs ASV, Eiropā, Latvijā. Savu radošo darbību pati meistare komentē šādi: “Man rūp mākslas ekspresionistiskā daba. Es vēlos, lai krāsa pati par sevi sniegtu spēku, vitalitāti un emocijas. Mani iedvesmo personīgā pieredze, iztēle un spilgtā sapņu pasaule, kas izpaužas manā subjektīvajā redzējumā, kurā es aicinu gremdēties arī savu skatītāju”.

 

Maija grāmatu tops

 29.05.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Bibliotēkā ienāk zemūdens pasaule

 28.05.2018 
Bibliotēkā ienāk zemūdens pasaule

Sagaidot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, 1. jūnijā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 3. vidusskolas skolēnu radošo darbu izstāde “Zemūdens valstība”, kas tapusi skolotājas Daigas Vasiļjevas vadībā. Darbi izpildīti dažādās tehnikās, izmantojot krāsainos zīmuļus, krītiņus, flomāsterus.

Ekspozīcijā “Zemūdens valstība” iekļauti darbi, kurus veidoja sākumskolas un pamatskolas vecuma bērni. Savu zīmējumu varoņus skolēni varēja brīvi izvēlēties paši. Rezultātā tapušie darbi uzbur pasauli, kurā nerimst rosība un kūsā dzīve. To apdzīvo gan reāli ūdens iemītnieki, gan mītiski un izdomāti tēli. Lieli un mazi – tie ņirb dažādās krāsās un apveidos. Skolotāja Daiga atklāj, ka eksponātu vidū ir ne tikai individuāli veikumi, bet arī kopdarbi – lielāka formāta zīmējumi, kurus skolēni veidoja, strādājot pārī.

 

“Skaistā vasara bibliotēkā” aicina dalībniekus

 25.05.2018 
“Skaistā vasara bibliotēkā” aicina dalībniekus

Kā ik gadu arī šovasar Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks īstenota lasītveicināšanas programma skolēniem un bērnu vasaras nometņu grupām “Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmas dalībniekiem būs iespēja saistoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku vasaras mēnešos, lasot grāmatas, spēlējot spēles, svinot svētkus, piedaloties radošās darbnīcās, izmēģinot un uzzinot daudz jauna draudzīgā domubiedru pulkā.

Trīs vasaras mēnešu garumā ik ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs bērnus gaidīs īpaši veidoti pasākumi – radošas darbnīcas un galda spēļu turnīri, viktorīnas un konkursi, novadpētniecības stundas un virtuāli ceļojumi, erudīcijas konkursi, svētki un vēl daudz citu pārsteigumu. Līdzi jāņem vien vēlme radoši izpausties, labi pavadīt laiku ar domubiedriem, atrast jaunus draugus, uzzināt un izmēģināt ko jaunu. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Programmas izskaņā 23. augustā katrā bibliotēkā tiks organizēts noslēguma pasākums, kura laikā ar pārsteiguma balvām tiks sumināti aktīvākie dalībnieki.

Latgales Centrālā bibliotēka (Rīgas ielā 22a) no 1.  jūnija līdz 31. augustam piedāvā interaktīvu pasākumu bērnu vasaras nometnēm “Laiks izgudrojumiem!”. Nodarbības ietvaros dalībnieki uzzinās daudz jauna un interesanta par izgudrojumiem, ar kuriem ik dienas saskaras mājās, mācībās un saziņā. To vidū – telefons, atstarotājs, riepas (ritenis), papīrs un rakstāmpiederumi, dators un citi. Tiks piedāvāta tēmai atbilstoša artefaktu un literatūras izstāde. Nodarbības noslēgumā bērni darbosies radoši, paši veidos, aplicēs, zīmēs vai krāsos kādu savu izgudrojumu. Grupu apmeklējumus lūgums pieteikt savlaicīgi pa tālruni 654 76344.

 

Veselības nedēļā bibliotēka aicinās domāt par acu un muguras slimību profilaksi

 23.05.2018 
Veselības nedēļā bibliotēka aicinās domāt par acu un muguras slimību profilaksi

30. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) visi interesenti tiek aicināti uz tikšanos ar Daugavpils Universitātes Medicīnas koledžas studentiem par tēmu “Acu un muguras slimību profilakse”. Tikšanās notiek “Latvijas veselības nedēļa 2018” un bibliotēkas pasākumu cikla “Veselības ABC” ietvaros. Topošās ārsta palīdzes – 2. kursa studentes Violeta Konopeļko un Darja Kurlenko – informēs, kā pareizi rūpēties par acīm un muguru, lai mazinātu saslimšanas risku, un atbildēs uz klātesošo jautājumiem.

Mūsdienu dzīves apstākļi – sēdošs dzīvesveids un intensīva datora lietošana gan darbā, gan brīvajā laikā – atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību. Īpaši cieš balsta un kustību orgānu sistēma un redze. Izplatītas ir sūdzības par sāpēm mugurā un locītavās, kā arī tā saucamais “sausās acs sindroms”, kam raksturīga acu asarošana, apsārtums, nogurums, graušanas sajūta un citas problēmas.

Šie un citi apdraudējumi veselībai ir svarīgi vienmēr, taču īpašu aktualitāti iegūst, tuvojoties Veselības nedēļai – ikgadējai Eiropas mēroga akcijai veselīga dzīvesveida popularizēšanai. Tā tradicionāli norisinās maija beigās un iesaista sabiedrību dažādās sportiskās, veselīgās un fiziskās aktivitātēs, kā arī īsteno informatīvus pasākumus, lai aicinātu aizdomāties par savu veselību, to apdraudošajiem riskiem un soļiem, kas būtu sperami, lai pasargātu sevi no dažādām saslimšanām.

 

ASV Informācijas centrs vasarā aicina lasīt kopā

 21.05.2018 
ASV Informācijas centrs vasarā aicina lasīt kopā

No šī gada 11. jūnija līdz 11. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs piedāvā apmeklēt Summer News Club (Vasaras ziņu kluba) tikšanās. Tās tiks organizētas divos posmos – no 11. līdz 22. jūnijam un no 25. jūnija līdz 11. jūlijam.

Interesenti var pieteikties atsevišķi kluba pirmajam un/vai otrajam posmam vai arī apmeklēt abu posmu tikšanās. Tās notiks divas reizes nedēļā LCB ASV Informācijas centrā, Rīgas ielā 22a, 4. stāvā. Tikšanos gaitā kluba dalībnieki lasīs un apspriedīs aktuālākās ziņas no visas pasaules, kā arī pildīs uzdevumus savas medijpratības uzlabošanai. Darba valoda – angļu. Pieteikšanās, nosūtot savu vārdu un uzvārdu uz e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv līdz 25.05.2018. (skolēniem lūgums norādīt arī izglītības iestādi un klasi).

 

Tikšanās ar dzejnieci un dziesminieci Jeļenu Figurinu

 18.05.2018 
Tikšanās ar dzejnieci un dziesminieci Jeļenu Figurinu

26. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks radoša tikšanās ar Daugavpils mūziķi un dzejnieci Jeļenu Figurinu “Uzaicinājums uz tēju”. Pasākuma viesus priecēs autordziesmas ne gluži ierastā skanējumā, kā arī dzeja no dažādiem autores radošās dzīves posmiem.

Jeļena Figurina ir dzimusi un mācījusies Daugavpilī. Ieguvusi divus maģistra grādus – sākotnēji Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā studējusi vēsturi, vēlāk, sekojot savam aicinājumam, Daugavpils Universitātē apguvusi sociālā darba iemaņas. Turpmāko dzīvi veltījusi sociālajam darbam, rūpējoties par grūtdieņiem un dzīves pabērniem.

Jeļena Figurina ir ļoti radošs cilvēks. Raksta dzeju un mūziku, dzied, spēlē ģitāru un klavieres. Vairākkārt piedalījusies dažādos autordziesmu festivālos un konkursos, bijusi arī starp laureātiem. Daudz pūļu veltījusi bērnu radošuma attīstībai. Strādājusi par mūzikas pedagogu, organizējusi vienu no bērnu amatiermākslas festivāliem Daugavpilī un piedalījusies starptautisku bērnu daiļrades festivālu žūrijā.

 

Daugavpils pārstāvēta Vislatvijas Skaļās lasīšanas sacensībā

 17.05.2018 
Daugavpils pārstāvēta Vislatvijas Skaļās lasīšanas sacensībā

2018. gada 12. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notika Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls. Tajā piedalījās 29 reģionālie lasīšanas čempioni – 16 zēni un 13 meitenes no visiem Latvijas novadiem. Klātienē lasītājus atbalstīja klasesbiedri, bet video tiešraidē LNB mājaslapā līdzi juta vēl daudzi simti lasīšanas entuziastu. Daugavpili sacensībā pārstāvēja Daugavpils Vienības pamatskolas 6.b klases skolniece Laina Agafonova.

2017. gada septembrī LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, publiskajām bibliotēkām un skolām visā Latvijā uzsāka jaunu iniciatīvu – Skaļās lasīšanas sacensību 5. un 6. klašu skolēniem. Ideja par kampaņas rīkošanu tika aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 25 gadus, ik gadu piesaistot ap miljonu skolēnu. Pirmajā Vislatvijas Skaļās lasīšanas sacensībā iesaistījās vairāk nekā septiņi tūkstoši bērnu. Uzvaru un ceļojošo balvu savai skolai nacionālajā finālā izcīnīja Dobeles 1. vidusskolas skolēns Roberts Ozoliņš ar norvēģu rakstnieces Marijas Parras grāmatas “Vafeļu sirdis” fragmentu.

 

Piedalies Lasīšanas stafetē 2018!

 15.05.2018 
Piedalies Lasīšanas stafetē 2018!

Šogad jau ceturto reizi “Apgāds Zvaigzne ABC” aicina piedalīties grāmatu Lasīšanas stafetē. Stafetes mērķis ir popularizēt grāmatu lasīšanu (īpašu uzmanību pievēršot jaunizdotajām grāmatām) un veicināt sarunas par grāmatām bērnu un jauniešu vidū (7-16 g.v.).

Jauno lasītāju uzdevums Lasīšanas stafetē ir iesniegt savas atsauksmes un dalīties ar tām sociālajos tīklos. Atsauksmes par izlasīto vērtē žūrija (skolotāji, literāti un iepriekšējo Lasīšanas stafešu uzvarētāji). Pirmo reizi Lasīšanas stafetē tiek aicināti piedalīties arī dalībnieku vecāki.

Lasīšanas stafete šogad notiek no 14. maija līdz 22. jūlijam, un augusta vidū būs Noslēguma pasākums, kurā tiks sveikti uzvarētāji. Labākie Lasīšanas stafetes dalībnieki saņems naudas balvas, kruīza ceļojumus no “Tallink”, kā arī veicināšanas balvas no “Ilustrētā Junioriem” un kompaktdiskus no sērijas “Mazā interaktīvā enciklopēdija”.

 

Profesionālās pilnveides mācību seminārs bibliotekāriem

 14.05.2018 
Profesionālās pilnveides mācību seminārs bibliotekāriem

31. maijā plkst. 9.30 Latgales Centrālās bibliotēkas nozaru literatūras sektorā (2. stāvā) notiks profesionālās pilnveides mācību seminārs “Inovatīvo prasmju ABC Latgales novada bibliotekāriem”. Tā mērķis ir paplašināt bibliotekāru zināšanas un prasmes saturīgu lasītveicināšanas aktivitāšu nodrošināšanā, tematisku pasākumu organizēšanā un popularizēšanā, sabiedrībai saistošu bibliotēkas pakalpojumu piedāvāšanā un mūsdienīgas komunikācijas veidošanā ar bibliotēkas lietotājiem.

Mācību semināra teorētiskās un praktiskās nodarbības vadīs speciālisti no Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Bibliotēku attīstības centra speciāliste Kristīne Deksne sniegs saturīgu informāciju par bibliotēku lomu un iesaisti ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, uzsverot indivīdu, iestāžu un organizāciju līdzdalību ilgtspējīgas vides un sabiedrības veidošanā. Informācijas pakalpojumu un starpbibliotēku abonementa nodaļas vadītāja Ginta Zalcmane dalīsies pieredzē mūsdienīgu bibliotēkas pakalpojumu un aktivitāšu rīkošanā dažādām lasītāju auditorijām. Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre Aiga Grēniņa sniegs padomus lasītveicinošu pasākumu īstenošanā, spēļu elementu izmantošanā bērnu lasīšanas motivācijas sekmēšanai, kā arī sniegs ieskatu aktuālākajās medijpratības tendencēs. Sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts sniegs informāciju par pārdomātas, stratēģiskas komunikācijas un pakalpojumu popularizēšanas īstenošanas iespējām bibliotēkā.

 

Ziedoņa zālē notiks skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls

 11.05.2018 
Ziedoņa zālē notiks skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls

Sestdien, 12. maijā plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē sāksies Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls.

LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP), bibliotēkām un skolām visā Latvijā 2017. gada septembrī uzsāka jaunu lasīšanas sacensību, kurā piedalījās necerēti liels skaits dalībnieku – tie bija vairāk nekā septiņi tūkstoši aizrautīgi 5. un 6. klašu skolēni, kuriem ļoti patīk lasīt. Finālā Rīgā piedalīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, no kuriem 17 ir zēni un 13 meitenes. Klātienē viņus atbalstīs visa klase, bet video tiešraidē LNB mājaslapā (www.lnb.lv) līdzi jutīs vēl daudzi simti lasīšanas entuziastu.

Ideja par kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.

 

Daugavpilī prezentēs grāmatu “Platās acis” – aizkustinošu stāstu par latviešu likteņiem Otrā pasaules kara beigās

 9.05.2018 
Daugavpilī prezentēs grāmatu “Platās acis” – aizkustinošu stāstu par latviešu likteņiem Otrā pasaules kara beigās

16. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks apgādā “Mansards” jauniznākušās grāmatas “Platās acis” atvēršanas pasākums, piedaloties autorei – latviešu izcelsmes amerikānietei Marijai Platacei Fačsai Fainai, grāmatas tulkotājam Zigurdam Skābardim un vēsturniekam Laurim Olupam. Sarīkojums turpinās Latvijas valsts simtgadei veltīto bibliotēkas pasākumu ciklu “Mēs – Latvijai”.

Apgāds “Mansards” ir laidis klajā grāmatu, kas būtiski papildina mūsu zināšanas un priekšstatus par latviešu likteņiem Otrā pasaules kara beigās. Marijas Plataces Fačsas Fainas grāmata “Platās acis” ir aizkustinošs stāsts par to, kā kara bārene pēc septiņdesmit gadiem atklāj savas latviešu saknes. Grāmata sākotnēji iznākusi 2016. gadā ASV, no angļu valodas tulkojis Zigurds Skābardis.

 

Ģimenes diena bibliotēkā - māla darbnīca vecākiem un bērniem

 9.05.2018 
Ģimenes diena bibliotēkā - māla darbnīca vecākiem un bērniem

16. maijā plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē notiks Starptautiskajai ģimenes dienai veltīta radošā māla darbnīca “Ģimenes amulets veiksmei”. Bērniem un vecākiem būs iespēja veidot mālā savas ģimenes veiksmes simbolus – laimes pogas, ziedu motīvus, rotas vai pasaku tēlus.

Radošo māla darbnīcu vadīs Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” skolotāja, keramiķe Nellija Dzalba. 2010. gadā, absolvējot Daugavpils Universitāti, Nellija Dzalba ieguva bakalaura grādu mākslā un vidējās izglītības mākslas skolotāja kvalifikāciju. Ikgadu māksliniece piedalās starptautiskajā keramikas mākslas simpozijā “Ceramic Laboratory” Daugavpilī, kā arī eksponē savus darbus keramiķu grupu izstādēs Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un Daugavpils Māla mākslas centrā.

Radošās darbnīcas ietvaros bibliotēkā apmeklētājiem būs iespēja uzklausīt praktiskus un vērtīgus padomus māla apstrādē un veidošanā, kā arī aktīvi darboties pašiem, veidojot laimes pogas, ziedu motīvus, rotas vai pasaku tēlus.

 

Zīmējumu konkurss par zviedru bērnu literatūru

 7.05.2018 
Zīmējumu konkurss par zviedru bērnu literatūru

Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Zviedrijas Karalistes vēstniecību Latvijā izsludina bērnu zīmējumu konkursu “Mans mīļākais varonis zviedru bērnu literatūrā”, kurā aicināti piedalīties Daugavpils pilsētas skolu 4.-5. klašu skolēni. Konkursa mērķis ir paplašināt skolēnu zināšanas par zviedru bērnu rakstnieku daiļradi un rosināt interesi par zviedru literatūru un kultūru.

Bibliotēkas un Zviedrijas vēstniecības rīkotais zīmējumu konkurss norisināsies no 7. līdz 20. maijam. Šajā laikā Daugavpils pilsētas skolu 4.-5. klašu skolēni ir aicināti iesniegt savus zīmējumus par tēmu “Mans mīļākais varonis zviedru bērnu literatūrā”. Darbi veicami brīvā tehnikā, A4 formātā, un tiem tematiski jābūt saistītiem ar zīmējuma autora izvēlēta zviedru bērnu literatūras darba motīviem. Kopā ar zīmējumu ir jāiesniedz arī dalībnieka anketa. Konkursa darbus var iesniegt Latgales Centrālajā bibliotēkā vai jebkurā no tās filiālēm.

Iesniegtos zīmējumus vērtēs kompetenta žūrija pēc trīs galvenajiem kritērijiem: idejas oriģinalitāte, atbilstība tēmai un tehniskais izpildījums. Ar Zviedrijas vēstniecības sarūpētām balvām tiks godalgoti 20 labāko darbu autori un 1 lielās balvas ieguvējs. Visi konkursam iesniegtie zīmējumi tiks iekļauti virtuālā izstādē, kura būs skatāma bibliotēkas mājaslapā www.old.lcb.lv no 6. līdz 19. jūnijam.

 

Literāro diskusiju klubiņš "Lasītājs pie grāmatplaukta"

 2.05.2018 
Literāro diskusiju klubiņš

8. maijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks literāro diskusiju klubiņa “Lasītājs pie grāmatplaukta” pirmā tikšanās. Sarunu cikla ietvaros būs iespēja sastapt domubiedrus, ar kuriem diskutēt par latviešu un ārzemju literatūru un dalīties iespaidos par izlasīto.

Literāro diskusiju klubiņu “Lasītājs pie grāmatplaukta” organizē Latgales Centrālās bibliotēkas bibliotekāre Anita Mileika – jauna, talantīga dzejniece, Latvijas Rakstnieku savienības Literārās akadēmijas dalībniece, krājuma “Mūžīgā nepārtikusī stirna” autore. Klubiņa mērķis ir pulcēt grāmatmīļus – garā jaunus, radošus cilvēkus, kuriem ir patiesa un neizsīkstoša interese par lasīšanu un vēlme iedziļināties mūsdienu literatūras tendencēs. Diskusiju klubiņa tikšanos laikā dalībnieki tiks aicināti stāstīt par kādu nesen izlasītu iedvesmojošu grāmatu, dalīties iespaidos un viedokļos par grāmatā aplūkotajām tēmām, vērtēt to aktualitāti mūsdienu sabiedrībā, uzdot jautājumus un iesaistīsies dzīvā sarunā par literatūru.

Klubiņa pirmā tikšanās notiks 8. maijā plkst. 16.00. Turpmāko tikšanos grafiks tiks veidots, pieskaņojoties dalībnieku vēlmēm un iespējām. Jautājumu gadījumā aicinām vērsties pie klubiņa organizatores pa e-pastu anita.mileika@lcb.lv vai pa tālruni 65426065.

 

Aprīļa grāmatu tops

 2.05.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Andželikas un Vitauta Čibelu-Makareviču personālizstādes bibliotēkā

 27.04.2018 
Andželikas un Vitauta Čibelu-Makareviču personālizstādes bibliotēkā

7. maijā plkst. 16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks atklātas uzreiz divas izstādes. Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros tiks piedāvāta mākslinieces un restauratores Andželikas Čibeles-Makarevičas personālizstāde “Klusumā”, savukārt Periodikas sektorā – viņas dēla Vitauta Čibela-Makareviča izstāde “Mīļākie krāsu toņi”.

Andželikas Čibeles-Makarevičas personālizstādē “Klusumā” skatāmi kā jauni, tā iepriekš jau eksponēti darbi. Skatītāju vērtējumam māksliniece piedāvā darbus glezniecības un grafikas medijos ainavas un klusās dabas žanros.

Andželika Čibele-Makareviča ir studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) un Viļņas Mākslas akadēmijā, kur iegūts Mākslas bakalaura grāds restaurācijas specialitātē un Monumentālās mākslas (restaurācijas) maģistra grāds. Turklāt māksliniece ir apguvusi arī pedagoģiju un psiholoģiju Daugavpils Universitātē. Šobrīd strādā par lektori LMA Latgales filiālē.

 

Baltā galdauta svētki bibliotēkā – izstāde “Senā dokumenta stāsts”

 26.04.2018 
Baltā galdauta svētki bibliotēkā – izstāde “Senā dokumenta stāsts”

3. maijā plkst. 12.00 Baltā galdauta svētku ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta interaktīva izstāde “Senā dokumenta stāsts”. Pasākuma gaitā izskanēs stāsti par izstādes eksponātiem – vēsturiskiem dokumentiem no bibliotēkas darbinieku ģimenes arhīviem, šķetinot individuālo pieredžu pavedienus Latvijas 20. gadsimta vēstures kopējā audeklā. Izstāde tiek rīkota Latvijas valsts simtgadei veltītā bibliotēkas pasākumu cikla “Mēs – Latvijai” ietvaros.

Izstādes “Senā dokumenta stāsts” ekspozīcijā ir apvienoti Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieku ģimenes arhīvos atrodamie dokumenti – aizgājušo laiku liecības, kas glabā ziņas par cilvēkiem un to likteņiem 20. gadsimta Latvijā, atsevišķu personu un veselu dzimtu dzīvesstāstiem, kas kā smalki pavedieni ievijas mūsu valsts vēstures simtgadīgajā audeklā.

Apskatei piedāvāto dokumentu klāsts ir ļoti plašs. Tie ir gan nekustamā īpašuma tiesību dokumenti (zemes pirkšanas un pārdošanas līgumi, zemes un ēku apdrošināšanas akti), gan dažāda veida apliecības (dzimšanas, laulību, dienesta, arodbiedrības, karaklausības), ar roku rakstītas dziesmu klades, vēstules, fotogrāfijas, diplomi un goda raksti, skolas liecības un raksturojumi. Pārstāvētas ir arī grāmatas – gan lūgšanu un baznīcas dziesmu grāmatas, gan dažādos laikos izdota literatūra.

 

Bibliotēku nedēļa: lasīšanas zibakcija Daugavpils ielās

 26.04.2018 
Šogad Bibliotēku nedēļā Latgales Centrālā bibliotēka dāvināja Daugavpilij lasīšanas zibakciju "Laimes hormons: lasīšana". 23. aprīļa pusdienlaikā bibliotekāri devās ārā Rīgas ielā, kur lasīja grāmatas, stāstīja par savu bibliotēku un aicināja kļūt par aktīviem grāmatu lasītājiem un bibliotēkas lietotājiem arī garāmgājējus.
 

 

 

Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laiks maija svētkos!

 26.04.2018 
Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laiks maija svētkos!

Maija svētku dienās Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles strādās pēc šāda darba grafika:

Datums LCB Filiāles
30. aprīlis 10.00 - 17.00 brīvdiena
1. maijs brīvdiena brīvdiena
2. maijs 11.00 - 20.00 11.00 - 18.00
3. maijs 10.00 - 17.00 10.00 - 17.00
4. maijs brīvdiena brīvdiena
5. maijs 10.00 - 17.00 10.00 - 17.00
6. maijs brīvdiena brīvdiena

 

 

Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 2. kārta

 23.04.2018 
Latvijas bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa  “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 2. kārta

Šī gada 23. aprīlī Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās sākas erudīcijas konkursa “Latvijai – 100. Domā. Izzini. Stāsti!” 2. kārta “Latvijas simtgade. Vietas”. No 23. aprīļa līdz 18. maijam aicinām Latvijas iedzīvotājus atkal doties uz sev tuvāko bibliotēku, šoreiz – lai izzinātu vēsturiski nozīmīgas vietas savā valstī, pilsētā, novadā vai pagastā un lai pastāstītu savu stāstu saistībā ar tām. Kopumā konkurss norit no 2017. gada 6. novembra līdz 2018. gada 23. novembrim, tas ir veltīts Latvijas simtgadei un notiek trijās tematiskās kārtās “Latvijas simtgade. Notikumi”, “Latvijas simtgade. Vietas” un “Latvijas simtgade. Cilvēki”.   

Papildinformācija, nolikums un jautājumi konkursa kārtu norises laikā atrodami vietnē www.news.lv. Konkursu piedāvā uzņēmums “Lursoft IT” un Kultūras informācijas sistēmu centrs. Uzvarētāji savā īpašumā saņems vērtīgas balvas.

Tāpat kā konkursa 1. kārtā interesentiem jādodas uz sev tuvāko vai tīkamāko bibliotēku, jo konkursa dalībniekiem jābūt reģistrētiem bibliotēku lasītājiem. Sacensība tiek piedāvāta vienlaikus divās kategorijās – “Radošajiem”, kuriem jāuzraksta eseja par attiecīgās kārtas tēmu, un “Erudītajiem”, kuriem jāatbild uz jautājumiem, atbildes meklējot Lursoft laikrakstu bibliotēkā (www.news.lv). Konkursa dalībnieki drīkst izmēģināt savas prasmes un zināšanas gan radošajā, gan erudīcijas jomā un piedalīties abās kategorijās vienlaicīgi.

 

Tikšanās ar nūjošanas treneri Larisu Silovu

 21.04.2018 
Tikšanās ar nūjošanas treneri Larisu Silovu

27. aprīlī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) visi interesenti tiek aicināti uz tikšanos ar sertificētu nūjošanas treneri Larisu Silovu par tēmu “Nūjošana – fiziskā aktivitāte veselībai un sportam”. Speciāliste pastāstīs par šī aktīvās atpūtas veida ietekmi uz veselību, pareiza ekipējuma izvēli nodarbībām un atbildēs uz klātesošo jautājumiem. Tikšanās notiek pasākumu cikla “Veselības ABC” un Bibliotēku nedēļas 2018 ietvaros.

Nūjošana (pasaulē pazīstama ar terminu Nordic Walking) ir pastaiga ar īpaši izstrādātām nūjām, kas palīdz nostiprināt un attīstīt dažādas muskuļu grupas. Šis sporta veids ir radies pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā Somijā un tagad ir plaši pazīstams visā pasaulē. Tas ir vienkāršs, efektīvs un visiem pieejams fizisko aktivitāšu veids, kas neprasa ne lielus finanšu ieguldījumus, ne īpašu fizisko sagatavotību.

Tikšanās gaitā bibliotēkā nūjošanas trenere Larisa Silova stāstīs par šī sporta veida attīstību Latvijā un pasaulē, iepazīstinās ar nūjošanas pamatlikumiem un sniegs ieteikumus pareiza inventāra izvēlē. Klātesošie uzzinās par nūjošanas pozitīvo ietekmi uz veselību un iespējām piepulcēties nūjotāju aktivitātēm Daugavpilī.

 

Bibliotēku nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 17.04.2018 
Bibliotēku nedēļa Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

No 23. līdz 27. aprīlim Latvijas publiskajās bibliotēkās ar vadmotīvu “Mainās bibliotēka, mainās sabiedrība” norisināsies ikgadējā Bibliotēku nedēļa. Izraudzītais moto simbolizē bibliotēku gatavību uzņemties pārmaiņu vadību un kļūt par pārvērtību virzītājspēku, nevis vienkārši pielāgoties notiekošajiem procesiem. Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles visas nedēļas garumā piedāvās virkni saistošu pasākumu, kas ļaus iedzīvotājiem ieraudzīt bibliotēku jaunā gaismā.

Bibliotēku nedēļa iet roku rokā ar Latvijas simtgadi, un tās ietvaros Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) atradīsies Tautas Saimes grāmata, kurā ikviens iedzīvotājs aicināts ierakstīt savu vēlējumu, ideju, rosinājumu mūsu valstij. Savukārt literatūras izstāžu sērijā “Mūsu Latvija” tiks celta saulītē bibliotēkas krājumos atrodamā literatūra par Latvijas vērtībām – cilvēkiem, dabu, pilsētām, arhitektūras un mākslas objektiem.

Sekojot Bibliotēku nedēļas vadmotīvam, pirmdien, 23. aprīlī, plkst. 12.00-13.00 bibliotēka dāvās Daugavpilij lasīšanas zibakciju “Laimes hormons: lasīšana”, kuras ietvaros bibliotekāri izies lasīt ielās, lai atgādinātu, ka grāmatu lasīšana paver jaunus apvāršņus, iekšēji bagātina un padara cilvēkus laimīgākus.

 

Latvijas simtgadei veltītā Tautas Saimes grāmata Latgales Centrālajā bibliotēkā

 16.04.2018 
Latvijas simtgadei veltītā Tautas Saimes grāmata Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 21. līdz 27. aprīlim Latgales Centrālajā bibliotēkā atradīsies Tautas Saimes grāmata, kurā ikviens interesents varēs atstāt savu veltījuma ierakstu Latvijas valsts simtgadei. Grāmata būs pieejama nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā).

Tautas Saimes grāmata ir Rīgas Aktīvo senioru alianses iecere – Latvijas tautas ar roku rakstīta grāmata, kas veltīta valsts simtgadei. Grāmatas 25 sējumi (pa 5 katram Latvijas novadam un Rīgai) 2017./2018. gada garumā ceļo pa Latvijas pagastiem, novadiem un pilsētām, dodot ikvienam iedzīvotājam unikālu iespēju ierakstīt tajā savus iespaidus, apsveikumus, attīstības idejas un rosinājumus. Tiek gaidīti gan lietišķi, gan emocionāli ieraksti par Latvijas vēstures ceļos redzēto un novēroto, piedzīvoto un pārdzīvoto. Ierakstus var papildināt arī ar fotogrāfijām. Tiek uzsvērts, ka grāmatas radīšanā būtiski ir attēlot dažādas laikmeta ainas, lai tiem, kas to lasīs nākotnē, atklātos dažādi redzējumi un dzīvesstāsti. Idejas autori cer, ka tādējādi ar sabiedrības līdzdalību nākamajām paaudzēm tiks atstāts iespējami pilnīgs pārskats par Latvijas vēsturi un šodienu.

Tautas Saimes grāmata ir iesieta pelēkā linaudekla audumā un rotāta ar tumši sarkaniem burtiem Latvijas karoga krāsā. Katrā sējumā ir 500 lappuses. Grāmatas 25 sējumos tiek plānots savākt ap 100 000 ierakstu, kas kopā iezīmēs Latvijas simtgades panorāmu. Kad grāmata būs apceļojusi visus Latvijas novadus, tā tiks nodota glabāšanai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

 

Vācu kultūras pavasaris Latgales Centrālajā bibliotēkā

 12.04.2018 
Vācu kultūras pavasaris Latgales Centrālajā bibliotēkā

No 10. līdz 24. aprīlim Daugavpilī jau piekto gadu norisinās pasākumu cikls “Vācu kultūras pavasaris”, kuru rīko Daugavpils Universitāte sadarbībā ar Vācijas vēstniecību, Gētes institūtu un virkni Daugavpils kultūras un izglītības iestāžu. Latgales Centrālā bibliotēka iekļaujas pasākumu programmā ar jauniešu konkursa “Literārās tulkošanas māksla” laureātu godināšanas pasākumu, kā arī vācu literatūrai veltītām tematiskām grāmatu izstādēm.

21. aprīlī plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Daugavpils Universitātes rīkotā jauniešu tulkošanas konkursa “Literārās tulkošanas māksla” noslēguma pasākums. Pazīstamās tulkotājas Janas Vērdiņas vadītā vērtēšanas komisija godalgos tos skolēnus un studentus, kam vislabāk būs izdevies iztulkot baltvācu rakstnieces Ģertrūdes fon den Brinkenes dzejoli savā dzimtajā – latviešu vai krievu – valodā.

Bibliotēkas daiļliteratūras sektorā no 12. līdz 27. aprīlim aplūkojama izstāde “Vācu literatūra Latvijā”. Tā iepazīstina ar izcilu vācu autoru prozas un dzejas tulkojumiem no bibliotēkas krājuma. Izstādē pārstāvēti gan vācu literatūras dižgaru Tomasa Manna, Hermaņa Heses, Heinriha Bella un Johana Volfganga fon Gētes daiļdarbi, gan arī vācbaltu autoru Jākoba Mihaela Reinholda, Vernera Bergengrīna, Manfrēda Kibera un Ģertrūdes fon den Brinkenas literārie sacerējumi. Visi eksponētie daiļdarbi (stāsti, romāni, lugas, esejas, noveles un dzejas krājumi) ir pieejami arī lasīšanai mājās.

 

Klusās dabas noslēpumi bibliotēkā

 11.04.2018 
Klusās dabas noslēpumi bibliotēkā

18. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja audzēkņu darbu izstāde “Klusās dabas noslēpumi”.

Izstādē “Klusās dabas noslēpumi” būs skatāmi Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja 2.-8. klašu audzēkņu darbi, kas veidoti dažādās tehnikās (gleznošana, zīmēšana, grafika, kolāža). Darbi ir tapuši skolotājas Ilzes Volontes vadībā.

Izstādes nosaukums nebūt nav nejaušs. Skolotāja Ilze Volonte skaidro, ka, veidojot darba kompozīciju, audzēkņiem bija jācenšas kluso dabu parādīt netriviāli – iztēloties, kādu vilinošu noslēpumu varētu glabāt pavisam ikdienišķi priekšmeti, un mēģināt to attēlot mūsdienīgi un aktuāli, ar atbilstošiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem. Audzēkņu radošie meklējumi guva izpausmi dažādās krāsu, formu, līniju un punktu, faktūru un struktūru kombinācijās, kas aicina skatītājus iesaistīties klusās dabas noslēpumu minēšanas spēlē.

 

Marta grāmatu tops

 3.04.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Tamāras Dorofejevas izšūto gleznu izstāde “Pavasara motīvi”

 27.03.2018 
Tamāras Dorofejevas izšūto gleznu izstāde “Pavasara motīvi”

4. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā tiks atklāta rokdarbnieces, Latvijas Neredzīgo biedrības Daugavpils teritoriālās organizācijas biedres Tamāras Dorofejevas izšūto gleznu izstāde “Pavasara motīvi”.

Ekspozīciju veido krustdūriena un pērlīšu izšuvumu tehnikā darinātas gleznas, kas tematiski iedalāmas divās grupās – svētbildes un ziedi. Visas svētbildes ir veidotas pērlīšu izšuvumu tehnikā. Tajās rokdarbniece attēlojusi Pestītāju, Svēto Juri, Svēto Nikolaju Brīnumdari, Žēlsirdīgo Dievmāti u.c.

Tamāra Dorofejeva ir dzimusi Rīgā 1946. gadā. Absolvējusi Daugavpils 12. vidusskolu. Mācības turpinājusi Daugavpils Medicīnas skolā. Sākotnēji strādājusi pilsētas bērnu poliklīnikā un stomatoloģiskajā poliklīnikā, vēlāk – dažādās pirmsskolas izglītības iestādēs par bērnudārza medmāsu, audzinātāju un ēdināšanas speciālisti.

 

Literārs konkurss vidusskolēniem par amerikāņu rakstnieka Selindžera daiļradi

 27.03.2018 
Literārs konkurss vidusskolēniem par amerikāņu rakstnieka Selindžera daiļradi

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas izglītības pārvalde izsludina literāro konkursu, kas veltīts Amerikāņu rakstniekam Dž. D. Selindžera daiļradei. Piedalīties aicināti Daugavpils pilsētas skolu 10.-12. klašu audzēkņi.

Konkursa ietvaros skolēni tiek aicināti izlasīt D. Dž. Selindžera grāmatas “The Catcher in the Rye” oriģināltekstu angļu valodā. Grāmatas eksemplāru konkursa dalībnieki var saņemt LCB ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 4. stāvā), iepriekš reģistrējoties. Dalībnieku skaits ir ierobežots – no katras skolas konkursam var pieteikties ne vairāk kā trīs skolēni, vēl divi dalībnieki var tikt iekļauti gaidīšanas sarakstā.

Skolēnus pieteikt tiek aicināti izglītības iestāžu angļu valodas skolotāji. Pieteikumi sūtāmi līdz 28. martam uz Daugavpils pilsētas izglītības pārvaldes angļu valodas metodiķes e-pastu pieteikums.ustinova@gmail.com. Pieteikuma apstiprinājumi tiks nosūtīti līdz 4. aprīlim.

Konkursa atskaites pasākums notiks 10. maijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā). Tā ietvaros skolēni strādās komandās, pildot virkni teksta izpratnes un analīzes uzdevumu pēc grāmatas motīviem.

Sīkākas ziņas par konkursa nosacījumiem un norisi nolikumā.

 

Bibliotēkā būs skatāma Daugavpils Universitātes studentu darbu izstāde “SARUNA”

 26.03.2018 
Bibliotēkā būs skatāma Daugavpils Universitātes studentu darbu izstāde “SARUNA”

3. aprīlī plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras un nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ar Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātes Mākslas zinātņu institūta studentu darbu izstādi “SARUNA” Daugavpilī tiks atklātas Mākslas dienas 2018.

Izstādes ekspozīcijā ir apvienoti profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmas “Dizains” trešā kursa un profesionālās augstākās izglītības maģistra studiju programmas “Māksla” pirmā kursa studentu radošie darbi, veidojot sarunu ar skatītāju divu atšķirīgu vizuālo mediju – fotogrāfijas un glezniecības – valodā un stilistikā.

Izstādes koncepciju veido autoru interpretācijas par etniskām un individuālām vērtībām: dzimto zemi – Latviju un tās dabu, ģimeni, etnisko identitāti un patību, paralēli liekot padomāt par komunikāciju un SARUNU kā jebkura cilvēka un savas dzīves vērtību vai pat jau fenomenu mūsdienu straujajā laika ritmā, troksnī un paviršībā.

 

Marta nogalē Latgalē notiks semināri par izglītības iespējām ASV

 23.03.2018 
Marta nogalē Latgalē notiks semināri par izglītības iespējām ASV

2018. gada marta nogalē ASV vēstniecība un Amerikas Izglītības Informācijas centrs Latvijā (EducationUSA) sadarbībā ar Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centru rīko seminārus Latgalē par izglītības iespējām ASV.

Semināru gaitā dalībnieki varēs iepazīties ar ASV izglītības un skolu kultūru, uzzināt par studiju un kultūras apmaiņas programmām ASV, gūt informāciju par FLEX stipendiju 9. un 10. klašu audzēkņiem mācībām ASV 2019./2020. mācību gadā, kā arī noskaidrot par citām finansiālā atbalsta iespējām un stipendijām.

Semināri notiks Ilūkstē, Daugavpilī un Preiļos. Sīkākas ziņas par norises vietām un laikiem var iegūt, nosūtot savu jautājumu uz e-pastu educationusa@rbs.lv vai zvanot pa tālruni +371 67089808.

Amerikas Izglītības Informācijas centrs Latvijā ir vienīgais oficiālais informācijas avots mūsu valstī par izglītības iestādēm ASV. Centrs sāka darbu pirms desmit gadiem, pievienojoties plašam Education USA tīklam, kas iekļauj vairāk nekā 450 šādu centru visā pasaulē. 

 

Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darba laiks Lieldienās

 19.03.2018 
Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu darba laiks Lieldienās

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles Lieldienās strādās pēc šāda darba grafika:

29. marts Spodrības diena
30. marts brīvdiena
31. marts 10.00-17.00
1. aprīlis brīvdiena
2. aprīlis brīvdiena

 

 

 

 

Paldies par sapratni! Priecīgas un gaišas Lieldienas!

 

Bibliotēka aicina atzīmēt Teātra dienu

 19.03.2018 
Bibliotēka aicina atzīmēt Teātra dienu

Svinot Starptautisko teātra dienu, 27. martā plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Daugavpils 9. vidusskolas skolēnu rīkots pasākums “Cilvēks sākas no labestības”. Pasākuma ietvaros skolēni dalīsies pieredzē, kas gūta, piedaloties starptautiskā projektā “Labestības kapsula”, un prezentēs publikai projekta gaitā tapušu pasakas dramatizējumu.

Starptautiskā projekta “Labestības kapsula” autore ir Daugavpils 9. vidusskolas krievu valodas un literatūras skolotāja Anželika Baranovska. Tā ietvaros skolēni no dažādām valstīm sacer un iestudē pasakas krievu valodā, uzskatāmi parādot savām valstīm raksturīgo kultūras mantojumu – tautas tradīcijas, dziesmas un dejas. Iestudētās pasaku izrādes tiek rādītas skolās, bērnunamos, patversmēs. Līdz šim projektā ir iesaistījušās skolas no Uzbekistānas, Gruzijas, Baltkrievijas, Luksemburgas, Maķedonijas un Latvijas.  2017. gada maijā projekta rezultāti tika apkopoti filmā un grāmatā “Labestības kapsula”, iekļaujot visu dalībnieku teatrālos priekšnesumus.

Pasākuma ietvaros Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks demonstrēti projekta gaitā tapušie videosižeti, klātesošos priecēs muzikāli priekšnesumi un citi radoši pārsteigumi. Pasākumā laipni gaidīti skolēnu draugi atbalstītāji, tuvinieki un citi interesenti. Ieeja – brīva.

 

Daugavpilieši lielajos lasīšanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

 14.03.2018 
Daugavpilieši lielajos lasīšanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

2018. gada 10. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika “Lielie lasīšanas svētki” – lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017” noslēguma un apbalvošanas pasākums. Tajā piedalījās lasīšanas eksperti no visiem Latvijas novadiem, tostarp arī aktīvākie programmas dalībnieki no Daugavpils.

Lasīšanas veicināšanas programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” izstrādājis Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs. Programma tiek īstenota kopā ar bibliotēkām un skolām kā priekpilna jaunāko grāmatu lasīšanas un vērtēšanas sacensība. 2017. gadā tā norisinājās jau 17. reizi. Vislatvijas lasīšanas maratonā piedalījās ap 20 000 lasītāju no 668 bibliotēkām. Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs programmas dalībnieku skaits sasniedza 527.

Noslēguma pasākumā, kurš jau tradicionāli notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tika sveikti pērnā gada iecienītāko un populārāko grāmatu autori, ilustratori, tulkotāji un izdevēji. Svētku sajūtu radīja gan skatuves mākslinieku uzstāšanās, gan sirsnīgi pateicības vārdi un atzinība par darbu, kas tika ieguldīts, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru un dalīties iespaidos.

 

Tikšanās ar literātu Jevģeniju Golubevu

 14.03.2018 
Tikšanās ar literātu Jevģeniju Golubevu

19. martā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē notiks Daugavpils literāta Jevģenija Golubeva radošais vakars. Izskanēs autora dzejas lasījumi un sarunas par dzīvi un literatūru.

Jevģenijs Golubevs Daugavpilī ir plaši pazīstams ne vien kā dzejnieks, bet arī kā dzejas krājumu sastādītājs un redaktors, publicists un novadpētnieks. Viņa novadpētniecisko interešu lokā ir Latgales augstdzimušo dzimtu vēsture. Jau vairākus gadus Jevģenijs Golubevs vada Daugavpils radošās inteliģences apvienību “DINA-ART” un veiksmīgi īsteno dažādus literārus projektus.

Jevģenijs Golubevs raksta dzeju gan pieaugušajiem, gan bērniem. Viņa dzeja, reportāžas un citi literārie darbi daudzkārt publicēti Latvijas un ārvalstu periodiskajos izdevumos. Kopš 1999. gada Jevģenijs Golubevs regulāri publicējas Daugavpils autoru ikgadējā krājumā “Dzejas dienas”. Atsevišķi darbi ir tulkoti citās valodās, tostarp latviešu, latgaļu, baltkrievu, vācu un bulgāru. Plašāka informācija par literātu ir pieejama LCB datubāzē “Daugavpils novadnieki”.

 

Novadmācības stunda skolēniem “Deportāciju hronikas”

 13.03.2018 
Novadmācības stunda skolēniem “Deportāciju hronikas”

21. martā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē notiks novadmācības stunda vidusskolēniem “Deportāciju hronikas”. Pasākuma gaitā vecāko klašu skolēniem būs iespēja paplašināt zināšanas par 1949. gada 25. marta notikumiem Latvijas teritorijā un Daugavpilī, izmantojot bibliotēkas krājumā atrodamos iespieddarbus.

Novadmācības stunda “Deportāciju hronikas” ļaus padziļināt priekšstatu par 1949. gada 25. marta deportāciju iemesliem, norisi un sekām. Skolēniem būs iespēja dzirdēt deportēto Latvijas iedzīvotāju atmiņu stāstus par skarbajiem dzīves apstākļiem izsūtījumā un par represiju lomu cilvēku apziņas veidošanā. Darbojoties grupās un izmantojot piedāvātos informācijas avotus no bibliotēkas krājuma, skolēni salīdzinās divu Latvijas iedzīvotāju skaitliski lielāko masveida deportāciju cēloņus un gaitu, diskutēs par to demogrāfisko, ekonomisko un sociālo seku nozīmi un lomu valsts turpmākajos attīstības procesos.

 

Digitālā nedēļa Daugavpils bibliotēkās

 12.03.2018 
Digitālā nedēļa Daugavpils bibliotēkās

No 19. līdz 23. martam Eiropas informatīvās kampaņas ALL Digital week 2018 ietvaros Latvijā norisināsies “Digitālā nedēļa”. Tās mērķis ir aicināt sabiedrību pilnveidot savas digitālās prasmes, kā arī izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus. Virkni informatīvu bezmaksas pasākumu par dažāda veida e-pakalpojumiem pieaugušajiem un bērniem piedāvās arī Daugavpils publiskās bibliotēkas.

Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs visu nedēļu notiks semināri, bibliotekārās stundas un darbnīcas dažāda vecuma skolēniem, kā arī individuālas konsultācijas pieaugušajiem lasītājiem. Bibliotekāri iepazīstinās ar LCB mājaslapu un e-katalogu, īpaši pievēršoties iespējām tiešsaistē rezervēt un pagarināt grāmatas, pierakstīties rindā un pārraudzīt savus izsniegumus. Pasākumu dalībnieki tiks iepazīstināti arī ar informācijas meklēšanas un izguves iespējām bibliotēkas veidotajās un abonētajās elektroniskajās datubāzēs.

20. martā plkst. 14.00 LCB pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks publiska lekcija “E-veselība iedzīvotājiem” par valsts veselības aprūpes elektroniskās informācijas sistēmas lietošanu – speciālists iepazīstinās ar elektronisko darbnespējas lapu un zāļu recepšu aprites specifiku un atbildēs uz jautājumiem. Savukārt 22. martā plkst. 14.00 turpat LCB pasākumu zālē semināra “VSAA pakalpojumu pieprasīšana elektroniski” ietvaros būs iespēja uzzināt par VSAA e-pakalpojumiem, izziņu elektronisku pieprasīšanu, elektroniskajiem iesniegumiem, to sagatavošanu un iesniegšanu, un citiem aktuāliem jautājumiem. Abos pasākumos būs gaidīts ikviens interesents. Ieeja brīva. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

“English Poetry Writing Club” aicina dzejot kopā!

 8.03.2018 
“English Poetry Writing Club” aicina dzejot kopā!

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Fulbraita programmas dalībnieci, angļu valodas pedagoģi Ēriku Vaitu aicina 8.-12. klašu skolēnus iesaistīties angļu dzejas klubiņa “English Poetry Writing Club” aktivitātēs. Klubiņa mērķis ir apvienot jauniešus, kam patīk dzeja un angļu valoda, palīdzēt viņiem uzlabot dzejošanas iemaņas, kā arī atrast publiku un domubiedrus saviem radošajiem projektiem.

Dzejošanas prasmes klubiņa dalībniekiem palīdzēs pilnveidot Fulbraita programmas dalībniece Ērika Vaita (Erica White) – angļu valodas pedagoģe, kas specializējusies angļu literatūrā un radošajā rakstīšanā. Klubiņa pirmā tikšanās notiks piektdien, 16. martā, plkst. 16.00, Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 4. stāvā).

Papildus informāciju var saņemt pie LCB ASV Informācijas centra koordinatores Natālijas Oševerovas pa tālruni 65422483 vai e-pastu natalija.oseverova@lcb.lv, vai arī, sūtot savu jautājumu Ērikai Vaitai uz e-pastu whitee844@gmail.com.

 

Daugavpilī sāksies Solomona Mihoelsa dienas

 6.03.2018 
Daugavpilī sāksies Solomona Mihoelsa dienas

No 12. līdz 16.martam Daugavpilī norisināsies ikgadējās Solomona Mihoelsa dienas, kas veltītas mūsu novadnieka, izcilā režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka dzimšanas dienai.

S. Mihoelsa dienu pasākumi sāksies pirmdien, 12.martā, plkst. 11:00, kad Daugavpils Universitātes 3.stāva foajē (Vienības ielā 13) tiks atklāta Izraēliešu bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde “Es piederu šeit”. Tajā varēs apskatīt grāmatu ilustrācijas, kuras stāsta par Izraēlas vietām un ainām no 1948. līdz 2014. gadam. Izstāde būs apskatāma līdz 22.martam.

Pēc izstādes atklāšanas plkst. 11:30 savu darbību uzsāks Pedagogu tālākizglītības kursi "Kompetenču pieeja un mācību priekšmets "Drāma": vīzijas un izaicinājumi". Kursu laikā kompetentu pedagogu vadībā skolotājiem būs iespēja uzzināt par priekšmeta „Drāma” mācību pamatiem, kā tiek interpretēta literatūra Latvijas profesionālajā teātrī, kā izmantot teātra metodes mācību stundās utt. Kursu noslēgumā par programmas apguvi skolotāji saņems apliecību.

 

Bibliotēkā pieminēs Solomonu Mihoelsu

 6.03.2018 
Bibliotēkā pieminēs Solomonu Mihoelsu

Ikgadējo Solomona Mihoelsa dienu ietvaros Latgales Centrālās bibliotēka (LCB) rīko Daugavpilī dzimušā slavenā aktiera un režisora atcerei veltītu pasākumu “Mihoelsa vārds kinomākslā”, kurš notiks 14. martā plkst. 17.00 LCB pasākumu zālē. Savukārt no 12. līdz 16. martam nozaru literatūras sektorā būs apskatāma Solomonam Mihoelsam veltīta literatūras izstāde “Aktiermākslas meistara dzirksts”. 

Pasākumā “Mihoelsa vārds kinomākslā” notiks filmas “Ebreju laime” seanss ar Daugavpils Universitātes asociētās profesores Elīnas Vasiļjevas ievadvārdiem. Filma “Ebreju laime” tika uzņemta 1925. gadā, tās galvenajā lomā filmējās pats Solomons Mihoelss. Literatūras izstādē “Aktiermākslas meistara dzirksts” varēs iepazīties ar LCB krājumā esošajiem izdevumiem par ievērojamā teātra darbinieka dzīvi un radošo darbību.

 

Februāra grāmatu tops

 1.03.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Pjotra Lavrenova romantiskais reālisms Latgales Centrālajā bibliotēkā

 27.02.2018 
Pjotra Lavrenova romantiskais reālisms Latgales Centrālajā bibliotēkā

6. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā tiks atklāta Latgales brīvo mākslinieku asociācijas biedra Pjotra Lavrenova personālizstāde “Romantiskais reālisms klusās dabas un ainavu darbos”. Ekspozīciju veido darbi guaša glezniecības tehnikā.

Pjotrs Lavrenovs ir dzimis 1949. gadā Daugavpilī. Tēvs bija no Latgales vecticībniekiem, kuri jau vairāk nekā 300 gadus dzīvo Maļinovas pagasta Rubenišķu ciemā. Mātes senči bijuši no Pleskavas tirgoņiem un emigrējuši uz Latgali pēc 1917. gada notikumiem Krievijā.

Zīmēt Pjotrs Lavrenovs sāka vēl pirmsskolas vecumā.  Viņa pirmais pedagogs bija Jevgeņijs Fjodorovs – tradicionālā krievu reālisma piekritējs. Skolas gados Pjotrs apmeklēja mākslas pulciņus un studijas, kur viņa dotības attīstīja izcili pedagogi, akcentējot nepieciešamību apgūt akadēmisko gleznošanas stilu un iemācīties precīzi zīmēt ar zīmuli. Bērnībā un jaunībā gleznošanas gaitas Pjotrs Lavrenovs uzsāka ar eļļas un akvareļa krāsām. Pirms gadiem četrdesmit pievērsās guaša krāsām, jo pēc autora domām tieši tās ļauj radīt īpaši daudzslāņainus un dinamiskus krāsu klājumus un kompozīcijas.

 

Aicinām dzejniekus piedalīties ikgadējā krājuma "Dzejas dienas" veidošanā!

 26.02.2018 
Aicinām dzejniekus piedalīties ikgadējā krājuma

Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde aicina Daugavpils pilsētas un novada dzejniekus piedalīties ikgadējā dzejas krājuma "Dzejas dienas 2018" veidošanā, iesniedzot savus līdz šim nepublicētos darbus.

Iespēja iesniegt savu dzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Daugavpils novadā. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv. Faila nosaukumu lūgums rakstīt norādot autora vārdu un uzvārdu (piemēram: vards_uzvards).

Nosūtamajā failā nepieciešams norādīt vārdu, uzvārdu, vecumu, autora nodarbošanos un kontaktus. Dzeju un ziņas par sevi jāiesūta vienā failā (!). Faila formāts Microsoft Word. Darbus ir jāiesniedz līdz 2018.gada 1.jūnijam.

Krājuma redkolēģijai ir tiesības veikt atlasi un nepieciešamības gadījumā rediģēt iesūtītos tekstus.

 

Fotoizstāde iepazīstinās ar ASV dabas parkiem

 23.02.2018 
Fotoizstāde iepazīstinās ar ASV dabas parkiem

1. martā plkst. 11.30 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta latviešu fotogrāfes Adelīnas Darviņas fotoizstāde “No krasta līdz krastam. ASV dabas parki”. Izstādes eksponēšanu Daugavpilī atbalsta ASV vēstniecība Latvijā. Atklāšanas pasākumā piedalīsies pati fotogrāfe un vēstniecības pārstāvis.

ASV ir gandrīz 400 dabas liegumu, parku, rezervātu un citu aizsargājamu teritoriju ar gleznainām dabas ainavām, kas ir šīs valsts kultūras mantojuma neatņemama sastāvdaļa. Šīs izcilās, kultūrvēsturiski nozīmīgās ainavas ar tajās sastopamajām retajām augu un dzīvnieku sugām aizsargā ASV Nacionālo parku dienests, kurš 2016. gadā svinēja savu simtgadi. Šajā zīmīgajā laikā Latvijas fotogrāfei Adelīnai Darviņai bija iespēja doties trīs mēnešu ilgā ceļojumā pa ASV. Mērojusi 21 tūkstoti kilometru un paviesojusies 39 štatos, jaunā ceļotāja savām acīm skatīja un ar fotokameras palīdzību fiksēja daudzas no Amerikas izcilākajām un gleznainākajām ainavām – no Konektikutas Ziemeļatlantijas okeāna krastiem līdz Montānas sniegotajām kalnu virsotnēm un Nevadas tuksneša plašumiem.

 

Margaritas Labonarskas grāmatas «Следы» prezentācija Jaunbūves bibliotēkā

 21.02.2018 
Margaritas Labonarskas grāmatas «Следы» prezentācija Jaunbūves bibliotēkā

2018. gada 22. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā notiks Daugavpils dzejnieces Margaritas Labonarskas grāmatas «Следы» prezentācija.

Laipni gaidīti visi interesenti!

 

Jaunbūves bibliotēka ver durvis pēc renovācijas

 20.02.2018 
Jaunbūves bibliotēka ver durvis pēc renovācijas

Šodien, 20. februārī, Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Jaunbūves bibliotēka atsāk darbu atjaunotās, paplašinātās telpās 18. novembra ielā 161. Ar Daugavpils pilsētas domes atbalstu tika veiksmīgi renovēts ēkas pirmais stāvs un tajā ierīkota jauna, plaša lasītāju apkalpošanas zāle, kas nu ir brīvi pieejama ikvienam bibliotēkas lietotājam.

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Jaunbūves bibliotēka ilgus gadus darbojās 18. novembra ielas 161 otrajā stāvā, izmantojot telpas, kas daudzu ekspluatācijas gadu laikā bija novecojušas un vairs nespēja nodrošināt adekvātu vidi Jaunbūves mikrorajona iedzīvotāju bibliotekārajai apkalpošanai. Ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu 2017. gadā tika veiksmīgi īstenoti bibliotēkas telpu paplašināšanas un renovācijas darbi. Tagad bibliotēkas lietošanā papildus 2. stāvam ir arī jaunas, plašas telpas ēkas 1. stāvā. Jaunajās telpās izvietots daiļliteratūras abonements pieaugušajiem, ir iespēja lasīt periodiku un izmantot divas datorizētas darba vietas ar interneta pieslēgumu. Visā bibliotēkā brīvi pieejams arī bezvadu internets.

 

Alekseja Solovjova dzejas krājuma prezentācija

 20.02.2018 
Alekseja Solovjova dzejas krājuma prezentācija

28. februārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks dzejnieka Alekseja Solovjova jaunākā dzejas krājuma «В пространстве времени» prezentācija. Grāmata ir izdota ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Krājumā «В пространстве времени» ir apkopoti dažādos laikos tapuši dzejoļi. Daļu agrāk publicētu dzejoļu dzejnieks ir pārveidojis un piedāvā jaunā veidolā. Krājuma pirmo daļu autors velta savai mīļajai Daugavpilij, tās iedzīvotājiem, ēkām, ielām un likteņupei Daugavai. Savukārt otrajā daļā dominē atmiņu motīvs, ar kuru dzejnieks saista pagātni, tagadni un nākotni, tās savijot likteņa cilpā.

Publicists un dzejnieks Aleksejs Solovjovs ir dzimis 1932. gada 20. martā Krāslavas rajona Sotņikovas ciemā. 1950. gadā absolvējis Krāslavas 2. vidusskolu, mācības turpinājis Daugavpils Pedagoģiskā institūta Filoloģijas fakultātē. Ilgus savas dzīves gadus Aleksejs Solovjovs darbojās žurnālistikā, strādājot par Daugavpils avīzes «Красное знамя» atbildīgo sekretāru un redaktora vietnieku. 2005. gadā par mūža ieguldījumu Daugavpils kultūras attīstītībā Aleksejam Solovjovam piešķirts tituls “Goda daugavpilietis”.

 

Skaļās lasīšanas sacensība Daugavpilī

 19.02.2018 
Skaļās lasīšanas sacensība Daugavpilī

2018. gada 23. februārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas bērnu lasītveicināšanas kampaņas “Skaļās lasīšanas sacensība” reģionālais fināls. Par ceļazīmi uz lielo finālu, kurš notiks 12. maijā Rīgā, sacentīsies Daugavpils izglītības iestāžu 5.-6. klašu audzēkņi – savu skolu lasīšanas čempioni.

2017. gada rudenī Latvijas Nacionālā bibliotēka uzsāka jaunu lasīšanas kampaņu – Skaļās lasīšanas sacensību, kurā aicināja piedalīties 5. un 6. klašu skolēnus no visas Latvijas. Kampaņas mērķis – pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Pērnā gada nogalē 11 Daugavpils skolās notika sacensības 1. posms – tika noskaidrots katras skolas lasīšanas čempions.

 

Uz laiku slēgta Jaunbūves bibliotēka

 8.02.2018 
Uz laiku slēgta Jaunbūves bibliotēka

Cienījamie lasītāji!

Uzmanību!

No 13. līdz 17. februārim LCB filiāle Jaunbūves bibliotēka būs SLĒGTA, jo tiks veikta daļēja krājuma pārvietošana.

 

Izsniegtās grāmatas lasītāji var nodot Jaunbūves bibliotēkā 2. stāvā.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

 

Tikšanās ar uztura speciālisti Agnesi Krumpāni-Pavlovu

 8.02.2018 
Tikšanās ar uztura speciālisti Agnesi Krumpāni-Pavlovu

15. februārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks tikšanās ar uztura speciālisti Agnesi Krumpāni-Pavlovu. Speciāliste pastāstīs, kā sagatavot organismu pavasarim, īpaši pievēršoties pareiza uztura, aktīva dzīvesveida un imunitātes stiprināšanas nozīmei. Tikšanās notiek bibliotēkas pasākumu cikla “Veselības ABC” ietvaros.

Tikšanās ietvaros uztura speciāliste Agnese Krumpāne-Pavlova stāstīs par senču un mūsdienu uztura tradīcijām un par to ietekmi uz cilvēka organisma pilnvērtīgu funkcionēšanu. Klātesošie uzzinās par uzturvielām bagātas pārtikas pozitīvo ietekmi imunitātes stiprināšanā, tās nozīmi skaistumam un veselībai. Speciāliste dos padomus par to, kādi daudzveidīga uztura pamatprincipi jāievēro intelektuāla un radoša darba veicējiem. Tāpat būs iespējams noskaidrot, kāpēc tik nozīmīga loma cilvēka veselībā ir tieši fiziskām aktivitātēm.

 

Janvāra grāmatu tops

 1.02.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Dzejas krājuma «Вехи времени» prezentācija

 1.02.2018 
Dzejas krājuma «Вехи времени» prezentācija

9. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas krājuma «Вехи времени» prezentācija. Grāmata ir izdota ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Dzejas krājums «Вехи времени» ir Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas veltījums Latvijas simtgadei. Izdevumā iekļautas ziņas par rakstniekiem un dzejniekiem, kuru radošais mūžs ir tā vai citādi saistīts ar Daugavpili. Tie ir cilvēki, kuri šeit ir dzimuši, auguši, rakstījuši un veltījuši pilsētai savus darbus. Viņu vidū ir tādi pazīstami autori kā Leonīds Dobičins, Iļja Ērenburgs, Vasilijs Rotkirhs un daudzi citi.

Daugavpils jau izsenis ir daudznacionāla pilsēta, tādēļ dzejas krājumā iekļautas dažādu tautu pārstāvju biogrāfijas un dzejas paraugi – krievu, latgaļu, poļu, baltkrievu, ebreju un latviešu. Jo plaši krājumā pārstāvēta Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas biedru daiļrade. Katram autoram savs stils, sava izpratne par dzejas struktūru un risināmo tēmu loku, taču tieši šī dažādība arī piesaista lasītājus.

 

Drošāka interneta diena Daugavpils bibliotēkās

 31.01.2018 
Drošāka interneta diena Daugavpils bibliotēkās

Ik gadu februāra sākumā pasaulē tiek atzīmēta Drošāka interneta diena, kad ar dažādu informatīvu pasākumu starpniecību tiek runāts par drošību tīmeklī. Latvijā šo dienu atzīmē jau piecpadsmito gadu, šoreiz – 6. februārī ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”, aicinot ikvienu domāt par to, kā mēs rūpējamies par savu drošību tīmeklī un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi. Arī Daugavpils publiskajās bibliotēkās šīs dienas ietvaros no 6. līdz 10. februārim notiks virkne izglītojošu pasākumu.

Latgales Centrālā bibliotēka piedāvās tematisku pasākumu 5.-7. klašu skolēniem “Windows operētājsistēmas drošības pamati”. Skolēni uzzinās, kā pasargāt savu datora operētājsistēmu no ļaunprātīgas programmatūras jeb datorvīrusiem, ar kuru palīdzību ļaundari nelegāli piekļūst interneta lietotāju datoriem ar mērķi nozagt un negodprātīgi izmantot tajos glabātos datus. Skolēniem tiks pastāstīts un uzskatāmi parādīts, kādi principi jāatceras, kādas darbības jāveic, cik bieži tas jādara utt. Pasākums notiks 7. februārī Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu telpā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā).

 

ASV vēstniecība atklās amerikāņu mākslinieces Deboras Lagrasas multimediju mākslas izstādi

 30.01.2018 
ASV vēstniecība atklās amerikāņu mākslinieces Deboras Lagrasas multimediju mākslas izstādi

2018. gada 6. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu tapusī amerikāņu mākslinieces Deboras Lagrasas multimediju mākslas izstāde “Kur tie lieli dūmi kūp. Latviešu tautasdziesmu iedvesmota māksla”. Izstādi atklās vēstniecības pārstāvis, uzstāsies Daugavpils novada kultūras centra folkloras kopa "Dyrbini”. Sarīkojums notiek Latvijas valsts simtgadei veltītā Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu cikla “Mēs Latvijai” ietvaros.

Deboras Lagrasas izstāde ir starpnozaru projekts, kurā tiek aplūkots, kā simboliem, mītiem un leģendām bagātās latviešu dainu tradīcijas un jūgendstila arhitektūra var iedvesmot radošo domāšanu un māksliniecisko jaunradi šodien. Māksliniece balstās uz universālām tēmām un sakarībām starp folkloru un mitoloģiju, arhitektūru un simboliku.

Ar Latviju Debora Lagrasa iepazinās, pavadot šeit divas vasaras 2013. un 2014. gadā. Vispirms – piedaloties Aizputes rezidenču centra „Serde” skulptoru vasaras plenērā, gadu vēlāk – darbojoties Starptautiskās mūsdienu čuguna liešanas mākslas konferences rīcības grupā. Šī pieredze ļāva novērtēt ne vien Latvijas dabas krāšņumu, bet arī Rīgas jūgendstila arhitektūru, Latvijas bagāto mākslas, mūzikas un valodas tradīciju dziļumu. Tad arī dzima doma savienot šķietami nesavienojamo – interpretēt latviešu tautasdziesmu motīvus jūgendstila vizuālo tēlu valodā.

 

2018. gada periodikas piedāvājums Daugavpils bibliotēkās

 25.01.2018 
2018. gada periodikas piedāvājums Daugavpils bibliotēkās

2018. gadā Daugavpils publiskās bibliotēkas piedāvā lasītājiem 179 dažādus periodiskos izdevumus latviešu, krievu un angļu valodā. To vidū ir gan vietējie un nacionālie laikraksti, gan žurnāli par visdažādākajām tēmām.

Latgales Centrālā bibliotēka šogad abonē 134 periodiskos izdevumus: 19 laikrakstus (12 nacionālos un 7 vietējos) un 115 žurnālus (91 no tiem izdots Latvijā un 24 ārvalstīs). Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs bez maksas pieejams arī e-žurnāls "Izglītība un kultūra" (ar pielikumiem "Pirmsskolas izglītība" un "Vecākiem"), un e-žurnāls "Skolas vārds" (ar e-pielikumiem "Pirmsskolā" un "Skolas psiholoģija"). Šie izdevumi ļaus sekot līdzi izglītības nozares aktualitātēm. Ir pieejams arī Latvijā izdots e-žurnāls par grāmatvedību «Бухгалтерия и экономика».

Lielāko daļu no šiem izdevumiem bibliotēkās var lasīt arī internetā pilnīgi bez maksas (Lursoft laikrakstu bibliotēkā), taču jāatzīmē, ka gadu gaitā visās bibliotēkās ir izveidojies stabils tieši drukāto periodisko izdevumu lasītāju loks. Visvairāk lasītas ir vietējās avīzes – “Latgales Laiks”, “Reklāma Piektdienās”, «Сейчас», «Миллион» un «Наш Город».

 

Rīgas ielu fotogrāfa Jura Justa “Pilsētas fragmenti”

 24.01.2018 
Rīgas ielu fotogrāfa Jura Justa “Pilsētas fragmenti”

2. februārī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Rīgas ielu fotogrāfa Jura Justa personālizstāde “Pilsētas fragmenti”. Daugavpiliešiem tiks piedāvāti melnbalti lielformāta darbi, kas uzņemti Rīgas ielās un tver galvaspilsētas ikdienas dzīves ainas.

Jura Justa kameras objektīvā nenonāk priecīgā, košā un oficiālā Rīga, kas redzama tūrisma bukletos, ceļvežos, interneta vietnēs un citos publicitātes materiālos. Gluži pretēji, tās ir fotogrāfam tik tuvās ikdienas dzīves ainas un noskaņas, kas tvertas turpat pilsētas ielās – centrāltirgus spraišļotajos paviljonos, sabiedriskajā transportā un pieturās, ielu krustojumos un pazemes tuneļos, namu pagalmos, vārtrūmēs, logos un atspulgos, un pat starp ēku jumtiem. Tur, kur rit īsta, dinamiska dzīve un sajūtams pilsētas nerimtīgi dunošais pulss. Melnbaltā gaismēnu saspēle, izteiksmīgie kontrasti, netriviālais kadrējums un radoši kompozicionāli risinājumi piešķir darbiem telpiskumu un spraigumu, liekot aizrauties elpai par šķietami pazīstamās un prozaiskās pilsētvides negaidītajām transformācijām.

 

Radošā tikšanās ar dzejnieci Tatjanu Ruskuli

 23.01.2018 
Radošā tikšanās ar dzejnieci Tatjanu Ruskuli

26. janvārī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks radošā tikšanās ar Daugavpils dzejnieci Tatjanu Ruskuli.

Daugavpiliete Tatjana Ruskule ir piecu dzejas krājumu autore. Piedalījusies vairākos literārajos dzejas konkursos un festivālos, aktīvi darbojas Latvijas Krievu rakstnieku organizācijā un Krievijas Rakstnieku savienībā.

Tatjanas Ruskules autorvakari vienmēr ir labi apmeklēti, un arī šoreiz uz tikšanos tiek aicināti visi dzejas cienītāji. Autore cer, ka vakars būs emocionāli piesātināts un atnākušie varēs dziļāk iepazīt dzejnieces pasauli. Skanēs gan jauni dzejas darbi, gan agrāk rakstīta dzeja. Dzejas pasākumu kuplinās autordziesmas mūziķes Jeļenas Vitkevičas izpildījumā ar Tatjanas Ruskules vārdiem.

 

Datubāzu piedāvājums bibliotēkā

 19.01.2018 
Datubāzu piedāvājums bibliotēkā

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) arī šogad turpina piedāvāt bezmaksas piekļuvi sešām datubāzēm: Letonika, Lursoft laikrakstu bibliotēka, EBSCO, E-likumi, DIVA un Latvijas Filmas. Piekļuve datubāzēm tiek nodrošināta no LCB un filiāļu datortīkla – pie stacionārajiem datoriem vai pa bibliotēkas bezvadu internetu lietotāju personīgajās viedierīcēs – klēpjdatoros, planšetdatoros vai viedtālruņos.

Letonika piedāvā plašu, labi sistematizētu un ērti pieejamu informāciju par Latviju – tās kultūru, vēsturi, literatūru, dabu un ģeogrāfiju. Datubāzes lietotājiem pieejamas 11 enciklopēdijas un citi uzziņu resursi, 13 vārdnīcas (tulkojošās, skaidrojošās un terminu), audiovizuālā krātuve ar 10 000 vienībām, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēka un valodas atbalsta krātuve ar palīgmateriāliem latviešu valodai. Šo resursu var izmantot arī ārpus publisko bibliotēku datortīkla, iepriekš saņemot paroli pie bibliotekāra. Sīkāka informācija šeit.

Lursoft Laikrakstu bibliotēka ir apjomīgs Latvijas laikrakstu publikāciju krājums, kas ik dienas tiek papildināts. Laikrakstu arhīvs pieejams no 1994. gada. Lursoft Laikrakstu bibliotēka sniedz iespēju ne vien lasīt publikācijas internetā, bet arī meklēt un atlasīt rakstus pēc noteiktiem parametriem.

 

2017. gada lasītākās grāmatas Daugavpils bibliotēkās

 18.01.2018 
2017. gada lasītākās grāmatas Daugavpils bibliotēkās

Arī šogad Latgales Centrālā bibliotēka turpina tradīciju atskatīties uz aizvadītā gada grāmatu izsniegumu tendencēm, nosakot Daugavpils publisko bibliotēku lietotāju iecienītākās grāmatas četrās kategorijās: latviešu oriģinālliteratūra, tulkotā daiļliteratūra, bērnu un jauniešu literatūra, un nozaru literatūra.

Latviešu oriģinālliteratūras top-5 sarakstā dominē vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušās grāmatas. Pirmajā vietā ierindojies Noras Ikstenas romāns “Mātes piens”, ceturtajā un piektajā – attiecīgi Ingas Ābeles “Duna” un Andras Manfeldes “Virsnieku sievas”. Šo romānu popularitāti lielā mērā sekmēja bibliotēkas rīkotās tikšanās ar sērijas rakstniekiem – 2017. gada rudenī bibliotēkā viesojās visas trīs minētās autores, kā arī Osvalds Zebris un Māris Bērziņš, kuru grāmatas arīdzan bija ļoti pieprasītas. Bez trīs minētajām grāmatām top-5 sarakstā atrodama arī Daces Vīgantes grāmata “Ledus apelsīns” (2. vieta) un allaž iecienītās Daces Judinas detektīvromāns “Ceturtais kauliņš” (3. vieta).

 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2017” noslēguma pasākumi

 18.01.2018 
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2017” noslēguma pasākumi

27. janvārī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs norisināsies lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017” noslēguma pasākumi. 

Lasītveicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" Latvijā veiksmīgi darbojas no 2001. gada. Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā aktīvi piedalās arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles. 2017. gadā dalībnieku skaits sasniedza 530. Priecē, ka žūrijā aktīvi piedalās ne tikai pirmsskolas, sākumskolas un vidusskolas vecuma bērni, bet arī vecāki.

 

Izveido elektroniskā kataloga lietotāja profilu un izmanto tā piedāvātās iespējas!

 17.01.2018 
Izveido elektroniskā kataloga lietotāja profilu un izmanto tā piedāvātās iespējas!

Ikvienam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) un filiāļu lasītājam, saņemot pie bibliotekāra unikālu lietotājvārdu un paroli, ir iespēja kļūt par autorizētu bibliotēkas elektroniskā kataloga lietotāju – izveidot savu profilu elektroniskā kataloga sadaļā “Mana bibliotēka” un izmantot to grāmatu meklēšanai, pasūtīšanai un nodošanas termiņu pagarināšanai.  

Autorizētiem LCB elektroniskā kataloga lietotājiem, kam kataloga sadaļā “Mana bibliotēka” ir izveidots savs profils ar unikālu lietotājvārdu un paroli, ir iespēja elektroniski meklēt un pasūtīt grāmatas, aplūkot sev izsniegto izdevumu sarakstu un izsniegumu vēsturi, sekot izsniegto izdevumu nodošanas termiņiem un vajadzības gadījumā tos pagarināt.

 

Rokdarbnieces Olgas Gajevajas radošo darbu izstāde bibliotēkā

 16.01.2018 
Rokdarbnieces Olgas Gajevajas radošo darbu izstāde bibliotēkā

23. janvārī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā tiks atklāta rokdarbnieces, Daugavpils ukraiņu kultūrizglītības biedrības “Mrija” dalībnieces Olgas Gajevajas radošo darbu personālizstāde “Iedvesma”. Ekspozīciju veido krustdūriena un gobelēna tehnikā izšūtas gleznas dažādos žanros, tostarp ainava, klusā daba, animālija un sadzīves ainas.

Olga Gajevaja ir dzimusi Ukrainā, Poltavā, 1938. gadā. Pēc vidusskolas absolvēšanas studējusi Poltavas inženieru – būvnieku institūtā. Līdz 1962. gadam strādājusi Ukrainā būvniecības nozarē, tad pārcēlusies uz dzīvi Daugavpilī. No 1963. līdz 1987. gadam strādājusi projektēšanas institūta “Latkomunprojekt” kompleksās projektēšanas Daugavpils nodaļā vecākā inženiera, vēlāk – nodaļas galvenā konstruktora amatā.

Ar izšūšanu Olga Gajevaja aizraujas kopš 1993. gada. Rokdarbnieces radošo darbu izstāde plašākai skatītāju auditorijai tiek piedāvāta pirmoreiz. Līdz šim izšūtie darbi kā dāvinājumi nonākuši privātkolekcijās ne vien Latvijā, bet arī ārpus tās robežām – Ukrainā, Vācijā un Izraēlā.

 

Rakstnieces Anitas Liepas jubilejai veltīta literatūras izstāde bibliotēkā

 15.01.2018 
Rakstnieces Anitas Liepas jubilejai veltīta literatūras izstāde bibliotēkā

Sveicot novadnieci Anitu Liepu deviņdesmitajā jubilejā, līdz 26. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) apskatāma tematiska literatūras izstāde “Daugavpils rakstniece, žurnāliste un skolotāja – Anita Liepa”, kas iepazīstina ar izcilās novadnieces dzīvesgājumu un daiļradi.

Bibliotēkas veidotajā literatūras izstādē apskatāmi ne tikai Anitas Liepas darbi (tostarp ar rakstnieces vēlējuma ierakstiem vai autogrāfiem), bet arī Latvijā ievērojamu literatūrzinātnieku un filologu pētījumi par Anitas Liepas daiļradi, kuros vērojams autores prozas vērtējums, teksta, sižeta, valodas un ilustrāciju analīze. Izstādi papildina periodiskās preses izdevumi, kuros publicētas intervijas ar Anitu Liepu par viņas dzīvi, profesijas izvēli un daiļdarbu tapšanas procesu.

Anita Liepa ir ievērojama mūsdienu latviešu prozaiķe, lugu un tēlojumu autore. Latviešu literatūrā pazīstama kā pēcpadomju dokumentālās un autobiogrāfiskās prozas tradīcijas aizsācēja. Savos darbos apraksta Otrā pasaules kara notikumus, padomju periodu un Atmodas laiku Latvijā. Rakstniece ir daudzkārt atzinusi, ka katrs viņas darbu sižets atspoguļo kādu personīgās dzīves notikumu, tāpēc autobiogrāfiskais viņas daiļradē cieši savijas ar dokumentālo. Darbība rakstnieces stāstos, lugās un romānos galvenokārt risinās Daugavpilī vai Daugavpils novada Sventes pagastā.

 

Aicinām piedalīties projektā "Latvijas varonis no senatnes – tagadnē"

 15.01.2018 
Aicinām piedalīties projektā

Sagaidot valsts simto dzimšanas dienu, atcerēsimies un pieminēsim tos, kuri ļāvuši piepildīties idejai par neatkarīgas Latvijas valsts izveidi. Tie ir mūsu tautas varoņi – Pirmajā pasaules karā (1914.–1918.) un Brīvības cīņās (1918.–1920.) par Latviju kritušie karavīri un viņu cīņu biedri!

Katras dzimtas vēsturē noteikti ir saglabājušās liecības par šo valsts tapšanas vēsturē nozīmīgo laika posmu, kā arī atmiņas par novadniekiem vai tuviniekiem, kuri stājās zemessardzē un tika mobilizēti armijā, bet vēlāk veidoja pirmos latviešu strēlnieku bataljonus.

Lai šo varoņu vārdi paliktu mūžīgā tautas piemiņā, aicinām ikvienu iesūtīt atmiņu stāstus, vēsturiskus attēlus un fotogrāfijas uz e-pastu: mansvaronis@riga.lv

 

Datubāze “Letonika” bibliotēkas lietotājiem pieejama arī attālināti

 12.01.2018 
Datubāze “Letonika” bibliotēkas lietotājiem pieejama arī attālināti

Latgales Centrālās bibliotēkas lasītājiem ir iespēja izmantot Letonika.lv elektronisko datubāzi ne vien bibliotēkas telpās, bet arī attālināti – visur, kur pieejams interneta pieslēgums. Ikviens, kurš saņems bibliotēkā lietotājvārdu un paroli, varēs jebkurā laikā un vietā brīvi izmantot visu vietnes saturu, tostarp uzziņu un tulkošanas resursus un latviešu literatūras pilntekstu bibliotēku, izņemot ar autortiesībām aizsargātos Lasītavas darbus, kas būs pieejami tikai bibliotēkas telpās.

Portāls Letonika.lv ir viens no populārākajiem un uzticamākajiem internetvidē atrodamajiem resursiem ar plašu, labi sistematizētu un ērti pieejamu informāciju par Latviju – tās kultūru, vēsturi, literatūru, dabu un ģeogrāfiju. Tas piedāvā 11 enciklopēdijas un citus uzziņu resursus, 13 vārdnīcas (tulkojošās, skaidrojošās un terminu), audiovizuālo krātuvi ar 10 000 vienībām, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēku un valodas atbalsta krātuvi ar palīgmateriāliem latviešu valodai.

Iespēja izmantot šo resursu attālināti, ārpus publisko bibliotēku datortīkla, tika piedāvāta jau pērn. Taču, iestājoties 2018. gadam, ir mainīts attālinātās piekļuves lietotājvārds un parole, tāpēc iepriekš izsniegtie dati vairs nav derīgi. Tādēļ visiem, kas vēlēsies turpināt lietot Letonika.lv datubāzi vai arī sākt to darīt šogad, jāveic trīs vienkārši soļi:

 

Radošo darbu izstāde “Kapučīno” Piekrastes bibliotēkā

 9.01.2018 
Radošo darbu izstāde “Kapučīno” Piekrastes bibliotēkā

No 6. janvāra līdz 10. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Piekrastes filiālē ir skatāma Daugavpils Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” bērnu kluba “Sudraba avoti” mezglošanas pulciņa audzēkņu tekstildarbu izstāde “Kapučīno”.

Ekspozīcijā skatītāju vērtējumam tiek piedāvāta kleitu kolekcija un mezglošanas tehnikā darināti dekoratīvi panno. Izstādei ir raksturīgs nevainojams krāsu un formu salikums. Darbos jūtams katras autores talants, individualitāte, kā arī ieguldītā darba apjoms.

Annas Skrobovas vadītais mezglošanas pulciņš darbojas Bērnu klubā „Sudraba avoti” kopš 2002. gada un pa šo laiku ir ieguvis ievērojamu popularitāti. Bērnu radošie darbi ir labi pazīstami kā Daugavpilī, tā arī ārpus pilsētas robežām. 2017. gadā kluba kleitu kolekcija bija pārstāvētaLatvijas interešu izglītības vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņu audzēkņu darbu izstādē-konkursā “Latvijas toņi un pustoņi”. Konkurss notika 5.Latvijas bērnu un jauniešu mākslas un mūzikas festivāla “Toņi un pustoņi” ietvaros.

 

Pa Daugavpils bibliotēkām ceļos vērtīgas grāmatas

 9.01.2018 
Pa Daugavpils bibliotēkām ceļos vērtīgas grāmatas

Lai iepazīstinātu plašāku lasītāju loku ar saistošām un vērtīgām grāmatām no Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) krājuma, Daugavpils publisko bibliotēku lietotājiem šogad tiek piedāvāta iespēja izmantot divas LCB grāmatu kopas: “Atrodi prieku sevī” un “Māksla iedvesmo mūs!”.

Visa gada garumā LCB bibliotekāru apkopotās grāmatu izlases ceļos pa LCB filiālēm, kas atrodas dažādos Daugavpils mikrorajonos, sniedzot iespēju arī attālāku pilsētas nostūru iedzīvotājiem iepazīties ar iedvesmojošiem ievērojamu aktieru, dziedātāju un režisoru dzīvesstāstiem, kā arī pieprasītiem izdevumiem par modes un veselīga dzīvesveida aktualitātēm, makšķerēšanu un medībām.

Katra grāmatu kopa būs pieejama katrā LCB filiālē divus mēnešus. Grāmatas varēs lasīt gan uz vietas, attiecīgās bibliotēkas telpās, gan arī izņemt darbam mājās. Abās kolekcijās iekļautas grāmatas kā latviešu, tā arī krievu valodā. Grāmatu kopu “Māksla iedvesmo mūs!” veido 15 izdevumi, savukārt kopa “Atrodi prieku sevī” ietver 18 izdevumus.

 

Literāri muzikāls vakars “Tikšanās gadumijā”

 8.01.2018 
Literāri muzikāls vakars “Tikšanās gadumijā”

12. janvārī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks literāri muzikāls vakars “Tikšanās gadumijā” kopā ar Daugavpils dzejniekiem un dziesminiekiem.

Pasākuma laikā uzstāsies dzejnieks un autordziesmu izpildītājs Vitālijs Mihailovskis, dziesminiece Jeļena Vitkeviča, dzejniece Tatjana Ruskule, kā arī Daugavpils 13. vidusskolas akordeonisti skolotājas Valentīnas Isates vadībā. Apmeklētājus gaida vietējo autoru dzejas lasījumi, dziesmas, mūzika un sirsnīgas sarunas ziemas noskaņās.

“Tikšanās gadumijā” atklāj sabiedriskās organizācijas “Latgales novadpētnieki” literāri muzikālo pasākumu jauno sezonu Latgales Centrālajā bibliotēkā. Organizatori pateicas Daugavpils 13. vidusskolas direktorei Anželai Skutelei par atbalstu pasākuma tapšanā.

 

Decembra grāmatu tops

 3.01.2018 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Bērnu mākslas skolas plenēra izstāde “Laba daba pilsētā”

 2.01.2018 
Bērnu mākslas skolas plenēra izstāde “Laba daba pilsētā”

8. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas (DDMV) “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu rudens plenēra darbu izstāde “Laba daba pilsētā”.

DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolā katrs mācību gads jau tradicionāli sākas ar rudens plenēru – bērni kopā ar pedagogiem dodas ārā un zīmē Daugavpili. Šogad, pilsētas ielās iznākuši, bērni un skolotāji ievēroja, ka pilsēta ir laba un daba tajā arī ir laba, un ka tās abas spēj draudzīgi sadzīvot. Tā arī radās izstādes nosaukums “Laba daba pilsētā”.

Izstādē skatītāju vērtējumam tiek piedāvāti gan gleznieciski, gan grafiski tēmas risinājumi. Izstādes kuratore Ieva Reitāle norāda, ka, veidojot darbu kompozīcijas, uzsvars netika likts uz fotogrāfisku līdzību vai neapšaubāmu atpazīstamību: “Mēs meklējām līdzsvaru un izcēlām kopīgo dabā un pilsētā, apvienojām, fantazējām, eksperimentējām.” Šo meklējumu rezultātā tapusī ekspozīcija ir kā aicinājums doties ceļojumā par reizē pazīstamo un nepazīstamo Daugavpili. Katrs darba autors pilsētas realitāti ir iekrāsojis ar savu izdomu. Bērni un jaunieši dalās ar skatītājiem savos novērojumos, iepriecina un pārsteidz ar negaidītiem tēliem neparastās kombinācijās.

 

Alfrēdas Bulionko krustdūriena gleznu izstāde “Iedvesmas dzirksteles”

 2.01.2018 
Alfrēdas Bulionko krustdūriena gleznu izstāde “Iedvesmas dzirksteles”

2018. gada 4. janvārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas periodikas sektorā tiks atklāta rokdarbnieces, Latgales brīvo mākslinieku asociācijas biedres Alfrēdas Bulionko personālizstāde “Iedvesmas dzirksteles”. Skatītāju vērtējumam tiks piedāvātas krustdūrienā izšūtas gleznas ar dažādu tematisko ievirzi – ainavas, portreti, dzīvnieku atveidi un sižetiskas kompozīcijas.

Alfrēda Bulionko ir dzimusi Krāslavā. Rokdarbnieces talantu pārmantojusi no mammas, kuras smalki izšūtās salvetes un greznie galdauti joprojām izdaiļo Alfrēdas dzimtās mājas Varnaviču ciemā. Pati Alfrēda ar rokdarbiem aizraujas kopš skolas laikiem. Ilgus gadus strādājusi adīšanas un izšūšanas tehnikās – darinājusi krāšņiem rakstiem izšūtas salvetes un spilvendrānas. Krustdūriena gleznu izšūšanai pievērsusies krietni vēlāk. Nu tā ir kļuvusi par rokdarbnieces iemīļotāko nodarbi, kurai tiek veltīts viss brīvais laiks. Viņas pūralādē ir jau 60 izšūti darbi, kuru sižetos iemirdzas tādas tēmas kā daba, garīgums, mīlestība u.c. Daudzi izšuvumi ir dāvināti radiem, draugiem un paziņām.

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība