Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2019

10 Lasītākās grāmatas decembrī 2019

 28.12.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

2019. gads Latgales Centrālajā bibliotēkā: īpašie mirkļi

 27.12.2019 
Atskats uz spilgtākajiem notikumiem, kurus Latgales Centrālajai bibliotēkai dāvājis aizejošais 2019. gads. Lai nākamais gads ir tikpat lielisks un atmiņā paliekošs! Būsim kopā arī turpmāk. Laimīgu Jauno gadu!
 

 

 

Inventarizācija Pārdaugavas bibliotēkā

 27.12.2019 
Inventarizācija Pārdaugavas bibliotēkā

No 2. līdz 6. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Pārdaugavas bibliotēka lasītājus neapkalpo - tiek veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA.

Iepriekš izsniegtās grāmatas var nodot darbdienās plkst. 9.00-17.00.

Paldies par sapratni!

 

Bibliotēkā skatāma Armēnijas vēsturisko karšu izstāde

 23.12.2019 
Bibliotēkā skatāma Armēnijas vēsturisko karšu izstāde

Armēnijas vēstniecība sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku aicina apmeklēt izstādi “Armēnija senās kartēs 6. gs. p. m. ē. – 20. gs.”. Izstādi varēs aplūkot no 2. līdz 30. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros Rīgas ielā 22a, Daugavpilī. Ieeja – brīva.

Mūsdienās Armēnija ir neliela valsts Dienvidkaukāzā, kaut arī savā laikā tā pletās no Melnās līdz Kaspijas jūras un pat Vidusjūras krastiem. Valdnieku dinastijas, kas valdīja Armēnijā laikā no 6. gs. p. m. ē. līdz mūsu ēras 14. gs., pārmaiņus iekaroja jaunas zemes vai zaudēja daļu savas valsts teritorijas, tomēr prata nosargāt valstisko neatkarību. Savukārt laikā no 16. gs. līdz 19. gs. reģionus, kurus lielākoties apdzīvoja armēņi, proti, Austrumarmēniju un Rietumarmēniju, pārvaldīja Persijas vai Osmaņu impērija. Aptuveni 19. gs. vidū Austrumarmēnija tika iekļauta Krievijas impērijas sastāvā, bet lielākā Rietumarmēnijas daļa palika Osmaņu impērijas pakļautībā. Armēnija kļuva par neatkarīgu valsti 1918. gadā, neilgi pēc 1917. gada Krievijas revolūcijas, kad tika dibināta t. s. pirmā republika, taču nepagāja ilgs laiks un jaundibinātā valsts bija spiesta iekļauties Padomju Savienības sastāvā. Armēnija atguva neatkarību tikai 1991. gadā pēc Padomju Savienības sabrukuma.

 

Bērnu teātra studijas “Arlekīns” iestudējuma pirmizrāde Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”

 27.12.2019 
Bērnu teātra studijas “Arlekīns” iestudējuma pirmizrāde Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”

PAPILDINĀTS: iepriekš atceltā izrāde “Eglītes dziesma” notiks 4. janvārī plkst. 11.00.

Pirmssvētku noskaņās 21. decembrī plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) pirmizrādi piedzīvos Daugavpils bērnu teātra studijas “Arlekīns” iestudējums “Eglītes dziesma”.

Daugavpils bērnu teātra studija “Arlekīns” darbojas kopš 2012. gada, piedāvājot bērniem iespēju apgūt aktiermeistarības pamatus. Nodarbības vada Daugavpils teātra aktieri un Daugavpils Universitātes mākslas menedžmenta 3. kursa studenti. Iestudētās izrādes tiek izspēlētas uz Daugavpils teātra skatuves. “Studijā mazie aktieri mācās pareizi runāt, kustēties un pat dziedāt. Katru gadu gaidām jaunus dalībniekus, esam draudzīgs un saliedēts kolektīvs,” uzsver teātra studijas vadītāja un Daugavpils teātra aktrise Maija Korkliša.

Sestdien, 21. decembrī, plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” gaidāma teātra studijas “Arlekīns” iestudējuma “Eglītes dziesma” pirmizrāde. Stāsta galvenā varone ir vientuļa un noskumusi eglīte, kuras vienīgais prieks ir dziesmiņa. Izrādās – dziesmas skaņām piemīt brīnumains spēks. Kad vienu dienu garām skrien zaķis, tiek darīts gals eglītes skumjām un raizēm un sākas iepazīšanās ar jauniem draugiem. Izrādes valoda – latviešu. Ieeja – brīva.

 

Bibliotēkā atklās eglīšu rotājumu izstādi “Peles brauca kamanās”

 11.12.2019 
Bibliotēkā atklās eglīšu rotājumu izstādi “Peles brauca kamanās”

18. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta eglīšu rotājumu izstāde “Peles brauca kamanās”. Rotājumus bibliotēkas eglei jau trešo gadu darina Daugavpils pilsētas mājturības un vizuālās mākslas skolotāji. Šogad rotājumu vienojošais elements ir Jaunā gada simbols – Baltā Žurka.

Rotājumus bibliotēkas īpašajai svētku eglei darināja 21 mājturības un vizuālās mākslas skolotājs no dažādām pilsētas izglītības iestādēm. Kopumā pārstāvētas divpadsmit skolas. Rotājumi prasmīgi un radoši veidoti no visdažādākajiem materiāliem – dzijas, auduma, papīra, koka, stieplēm, nūjiņām, pat konfektēm. Aptverts plašs izpildījuma tehniku spektrs – filcēšana, šūšana, tamborēšana, adīšana, tīšana, spiešana u.c. Lielākā darbu daļa ieturēta balti pelēkos toņos. Katrā no kopskaitā 37 eksponātiem attēlots 2020. gada simbols – žurka vai pele. Egles zaros ir iespēja aplūkot kā vienkāršas lauku peles, tā arī elegantas pilsētnieces, tām piešķirtas noteiktas emocijas, intereses un nodarbošanās.

Eglīšu rotājumu izstāde “Peles brauca kamanās” apskatāma Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā no 10. decembra līdz 14. janvārim. Izstādes svinīgā atklāšana notiks 18. decembrī plkst. 16.00. Pasākuma izskaņā interesentiem būs iespēja piedalīties eglīšu rotājumu mezglošanas darbnīcā, kuru vadīs Daugavpils 3. vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāja Jeļena Salogube.

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieci Fainu Osinu

 6.12.2019 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar dzejnieci Fainu Osinu

12. decembrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) viesosies Goda daugavpiliete, dzejniece, vairāku dzejas krājumu redaktore un sastādītāja Faina Osina. Tikšanās reizē ar poētisku nosaukumu “Atslēga no ilūziju durvīm” literāte sniegs ieskatu savā radošajā darbībā un liriskās dzejas tapšanas procesā, kā arī stāstīs par ieguldījumu Daugavpils kultūras un literatūras mantojuma saglabāšanā.

Dzejnieces Fainas Osinas pirmās dzejas publikācijas parādījās 20. gs. 80. gadu sākumā laikrakstā «Красное знамя». Vēlāk dzejoļi tika publicēti gan pilsētas, gan republikas mēroga izdevumos, piemēram, žurnālā «Даугава». Pašlaik dzejnieces Fainas Osinas literārajā kontā ir astoņi dzejas krājumi. Pirmais no tiem – «Здесь и теперь» – tika izdots 1995. gadā, bet šogad klajā nāca viņas jaunākais dzejoļu krājums «Эхо каменной звезды». Tapuši arī vairāki dzejas krājumi sadarbībā ar citiem autoriem – Josifu Trofimovu, Jeļenu Figurinu, Larisu Kudrjašovu, Ivaru Magazeini u.c. Autores dzeja ir tulkota arī latgaliešu valodā.

2005. gadā Fainai Osinai piešķirts tituls “Goda daugavpilietis”. Dzejniece Faina Osina ir ikgadējā krājuma “Dzejas dienas” un literārā žurnāla «Провинциальный альманах Hronos» redaktore, Starptautiskās rakstnieku un publicistu asociācijas, Latvijas rakstnieku savienības un Baltijas dzejnieku ģildes biedre. Darbojusies tulkošanas jomā, atdzejojusi V. Ķikāna, A. Stakles, zviedru autora M. Eleniusa darbus.

 

Izsludināts Ziemassvētkiem veltīts radošo darbu konkurss

 6.12.2019 
Izsludināts Ziemassvētkiem veltīts radošo darbu konkurss

Tuvojoties svētku laikam, Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbība ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi aicina Daugavpils vispārizglītojošo skolu skolēnus un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņus piedalīties Ziemassvētkiem veltītā radošo darbu konkursā “Our Favorite Character’s Winter Adventures”. Darbi tiek pieņemti līdz 20. decembrim.

Konkursa mērķis ir aktivizēt skolēnu interesi par angļu valodu, rosināt skolēnu radošās spējas, kā arī attīstīt patstāvīgās izziņas prasmes un sekmēt to praktisku izmantošanu. Konkursa dalībniekiem ir jāizveido īsfilma, slaidrāde vai animācija par Ziemassvētkiem vai Jauno gadu, kā galveno tēlu izvēloties pazīstamu varoni no kāda amerikāņu literārā darba, multfilmas vai mākslas filmas. Angļu valodas skolotāji tiek aicināti atbalstīt savu audzēkņu radošos centienus kā konsultanti, kā arī palīdzēt izplatīt ziņu par konkursa norisi.

Darbi iesniedzami klātienē līdz 20. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Lietotāju apkalpošanas nodaļā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā). Sīkākas ziņas par konkursa norisi un prasībām, darbu noformēšanu, vērtēšanu un uzvarētāju noteikšanu atrodamas nolikumā.

Konkursa noslēguma pasākums un laureātu apbalvošana notiks 14. janvārī plkst. 15.00 Latgales Centrālā bibliotēkā. Tajā aicināti piedalīties visi konkursa dalībnieki.

 

Novembra grāmatu tops

 4.12.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e- katalogā
 

 

 

Bibliotēkā taps apsveikuma kartītes sociālajam projektam “Enģeļa pasts”

 4.12.2019 
Bibliotēkā taps apsveikuma kartītes sociālajam projektam “Enģeļa pasts”

No 9. līdz 14. decembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs interesentiem tiks piedāvāts iesaistīties apsveikuma kartīšu darināšanas darbnīcās sociālajam projektam “Eņģeļa pasts”. Bibliotēkas darbinieku un apmeklētāju pašrocīgi izgatavotās kartītes Ziemassvētkos iepriecinās sociālās aprūpes centru iemītniekus Kalkūnos un Kalupē.

Sociālā projekta “Eņģeļa pasts” pasākums “Vēstules un kartiņas”, Latvijā norisinās jau sesto gadu pēc kārtas, aicinot cilvēkus ar vēstuli vai apsveikuma kartīti iepriecināt kādu no vairāk nekā astoņiem tūkstošiem cilvēku, kuri dzīvo 120 sociālās aprūpes centros dažādos Latvijas novados. Daudziem aprūpes centru iemītniekiem trūkst tuvinieku un draugu siltuma un atbalsta, tādēļ ikviens uzmanības apliecinājums, it sevišķi Ziemassvētkos, ir ļoti gaidīts un novērtēts. Sīkāka informācija par projektu atrodama šeit.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) vēlas gada nogalē sveikt savus novadniekus – Valsts sociālā aprūpes centra “Latgale” filiāļu “Kalupe” un “Kalkūni” iemītniekus. Akciju aizsāks paši bibliotēkas darbinieki, kuri 6. decembrī pulcēsies, lai savām rokām darinātu sirsnīgas apsveikuma kartītes. No 9. decembra radošās darbnīcas būs pieejamas LCB apmeklētājiem, bet no 10. decembra kartīšu veidošana notiks arī filiālēs. Bibliotēkas piedāvās aprīkotas darba stacijas ar pamata izejmateriāliem apsveikuma kartīšu izgatavošanai. Lai katrs apsveikums būtu unikāls un kartītes saņēmējs sajustu sveicēja īpašo attieksmi, bibliotēka aicina ņemt līdzi arī savus rotājumus kartīšu noformēšanai – lentītes, pērlītes, uzlīmes u.tml. Radošās darbnīcas noritēs līdz 14. decembrim.  Pēc akcijas noslēguma visas izveidotās apsveikuma kartītes tiks nogādātas adresātiem.

 

Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā publiski prezentēts jauns aprīkojums un pakalpojumi

 2.12.2019 
Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā publiski prezentēts jauns aprīkojums un pakalpojumi

29. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) notika centra jaunākā tehnoloģiskā aprīkojuma – interaktīvā paklāja un digitālās mājturības komplekta – prezentācijas pasākums. Šīs iekārtas tika iegādātas par Daugavpils pilsētas domes dāvinātajiem līdzekļiem, kurus pašvaldība pērn izcīnīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīkotajā konkursā “Ģimenēm draudzīgākā pašvaldība” republikas pilsētu grupā.

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra jaunā aprīkojuma prezentācijas pasākums pulcēja lielus un mazus centra lietotājus – gan dažāda vecuma individuālus interesentus, gan ģimenes ar bērniem, kā arī dažādu pašvaldības iestāžu pārstāvjus. Savā svinīgajā uzrunā bibliotēkas vadītāja Jeļena Šapkova pastāstīja par centra darbības rādītājiem pirmo deviņu mēnešu laikā kopš atvēršanas 26. februārī, kā arī ieskicēja nākotnes attīstības perspektīvas, kuras centram paver jauniegādātais aprīkojums – interaktīvais paklājs un digitālās mājturības komplekts. Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis uzsvēra, ka centrs ir kļuvis par vienu no iedzīvotāju, it sevišķi ģimeņu, iemīļotākajām brīvā laika pavadīšanas vietām un pauda cerību, ka tas turpinās augt un attīstīties, kā arī piesaistīs vēl vairāk apmeklētāju. Daugavpils daudzbērnu ģimeņu biedrība “Lielas ģimenes” dāvināja centram vecāku un bērnu kopīgi veidotu mākslas darbu centra interjera papildināšanai. Savukārt Daugavpils pilsētas domes Attīstības departamenta Stratēģiskās plānošanas un starptautisko sakaru nodaļas vadītāja Olga Tolmačova pasniedza vēl vienu lielisku dāvanu – japāņu rotaļlietas kendama, kas bagātinās centrā pieejamo spēļu klāstu.

 

Dace Vīgante Daugavpilī

 29.11.2019 

Ceturtdien, 5. decembrī, Daugavpilī viesosies rakstniece Dace Vīgante sarunai par stāstu krājumu
"Tad redzēs" (2018, "Zvaigzne ABC"). Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 5. kārtas ietvaros. Gaidām visus interesentus! Grupām pieteikšanās pa tālruni 654 76345.

 

Daugavpilī viesosies literāte Dace Vīgante

 27.11.2019 
Daugavpilī viesosies literāte Dace Vīgante

5. decembrī Daugavpilī viesosies populārā rakstniece Dace Vīgante, aicinot lasītājus uz sarunu par stāstu krājumu “Tad redzēs”, kurš pērn iznāca apgādā “Zvaigzne ABC”. Pasākums noslēdz literāru tikšanos ciklu ar iecienītiem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Dace Vīgante literatūrai pievērsusies samērā nesen. Rakstniecības prasmes attīstījusi Literārās akadēmijas prozas meistardarbnīcās. 2015. gadā ar panākumiem uzstājusies literārajā festivālā “Prozas lasījumi”, kur ieguvusi žūrijas specbalvu. Atsevišķi stāsti publicēti portālā Satori.lv, žurnālos “Punctum” un “Domuzīme”. Pirmā izdotā prozas grāmata, 2017. gadā iznākušais stāstu krājums „Ledus apelsīns”, izvērtās par spožu uznācienu uz latviešu literatūras skatuves. Izdevums tika nominēts Latvijas Literatūras gada balvai spilgtākās literārās debijas kategorijā, gadu vēlāk iekļauts Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.

Jaunākā grāmata “Tad redzēs”, kas iznākusi apgādā “Zvaigzne ABC” 2018. gadā, ir dziļi izjustu, psiholoģiski precīzu un emocionāli jaudīgu darbu apkopojums. Aiz šķietami vienkāršu ikdienas dzīves ainu tēlojuma slēpjas raksturi, likteņi un emociju mudžekļi, kuru saknes ietiecas zīmīgos pagātnes notikumos, vairāk vai mazāk veiksmīgās attiecībās, arī visnotaļ smeldzīgās pieredzēs. Stāsti, kas sākas tālsatiksmes autobusā vai greznā vecpuiša dzīvoklī, pusaudzes guļamistabā vai sen aizmirstā bērnības sapnī, neizbēgami noved atpakaļ pie sevis. Vai izdosies atrisināt to uzdotās mīklas? Tad redzēs.

 

Daugavpilī viesosies rakstniece un ilustratore Lilija Berzinska

 27.11.2019 
Daugavpilī viesosies rakstniece un ilustratore Lilija Berzinska

3. decembrī Daugavpilī gaidāma tikšanās ar rakstnieci, tulkotāju, ilustratori, humanitāro zinātņu doktori, daudzu lielisku bērnu grāmatu autori Liliju Berzinsku. Interesenti tiek aicināti uz sarunu par autores sarakstītajiem un ilustrētajiem daiļdarbiem. Rakstnieces viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds Latgales Centrālās bibliotēkas projektā “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”.  

Rakstniece, tulkotāja, humanitāro zinātņu doktore Lilija Berzinska literatūrā debitēja pirms desmit gadiem ar pašas ilustrētu grāmatu bērniem “Nezināmais zvērs”, kam sekoja arī citas bērnu grāmatas: garstāsts “Ziloņu dārzs”, “Pļavas pasakas”, “Lamzaks meklē Lamzaku” (Latvijas Literatūras gada balvas nominācija), “Skelets skapī”, “Meža pasakas” un “Vislielākais gardums pasaulē”. 2015. gadā klajā nāca rakstnieces debijas darbs pieaugušajiem – romāns “Putnu osta”, divus gadus vēlāk izdota pasaka pieaugušajiem “Pasaules centrs”.

Līdzās rakstniecībai un grāmatu ilustrēšanai Lilija Berzinska aktīvi darbojas arī tulkošanā, latviskojot grāmatas bērniem un pieaugušajiem. 2018. gadā viņas tulkotā amerikāņu rakstnieka Somana Čainani grāmata “Labā un Ļaunā skola” tika iekļauta Latvijas Nacionālās bibliotēkas rīkotās lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” kolekcijā un kļuva par trešo visaugstāk vērtēto grāmatu pusaudžu vecumgrupā 15+.

 

Paziņoti zīmējumu konkursa "Mana ģimene Digicentrā" laureāti

 2.12.2019 
Paziņoti zīmējumu konkursa

PAPILDINĀTS: virtuālā konkursa zīmējumu izstāde ir skatāma bibliotēkas mājaslapā un LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā līdz 30. decembrim. Fotomirkļi no apbalvošanas ceremonijas pieejami šeit.

Ir noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas rīkotais bērnu zīmējumu konkurss "Mana ģimene Digicentrā", kas norisinājās no 4. līdz 23. novembrim. Konkurss 6-10 gadus veciem bērniem tika rīkots ar mērķi sekmēt ģimeņu saliedētību un veicināt informētību par bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra piedāvātajām iespējām kopīgai laika pavadīšanai ģimenes lokā.  

Ar prieku paziņojam, ka par galveno balvu - sēžammaisu no konkursa atbalstītājiem SIA “LONAS Latvija” - ieguvējām kļuvušas Valerija Burija, Sofija Diasamidze un Violeta Gabrena! Savukārt veicināšanas balvas no Latgales Centrālās bibliotēkas saņems Melanija Vanaga, Ričards Jedigarevs, Evelīna Graudiņa, Alise Ancāne, Jeļizaveta Kanagina, Dāvis Baiks un Viktorija Čebotarevska. Apsveicam!

Šo sestdien, 30. novembrī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) notiks virtuālās zīmējumu izstādes atklāšana un apbalvošanas ceremonija, kurā tiks pasniegti diplomi visiem konkursa dalībniekiem un sumināti konkursa laureāti. Aicinām konkursa dalībniekus ar ģimenēm un atbalstītājiem, kā arī visus Digicentra draugus!

 

Bibliotēkā atklās mākslas izstādi “Dziļuma teritorija”

 26.11.2019 
Bibliotēkā atklās mākslas izstādi “Dziļuma teritorija”

3. decembrī plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Dizaina departamenta docētāju Mg.art. Viktorijas Valujevas, Mg.art. Žannas Vērdiņas un Mg.art. Jeļenas Koževņikovas laikmetīgās mākslas darbu izstāde “Dziļuma teritorija”.

Dimediālajā un konceptuālajā grupas/trīs autoru jeb trio ekspozīcijā, kurā apvienoti 12 stājdarbi, katrs izstādes apmeklētājs varēs vērot un izjust talantīgo gleznotāju V. Valujevas un Ž. Vērdiņas kā akrilkrāsu, tā jauktā tehnikā uz audekla vizualizēto polihromi abstrakto ekspresiju pasauli un pārdomu vektorus. Savukārt jaunā māksliniece J. Koževņikova uzrunā skatītāju grafikas tehniku (ksilogrāfija, litogrāfija, tuša, jauktā tehnika) daudzveidībā, šim tēlotājmākslas veidam raksturīgo izteiksmes līdzekļu valodā un savdabīgā, savu individuālo rokrakstu apliecinošā stilā un manierē.

Lai gan par izstādē redzamo gleznu un grafiku spilgtu tēmu ir fokusējušās manifestācijas par dabas-cilvēka mijiedarbību, autores gan šajā kopīgajā mākslas projektā, gan oriģinālajos ekspozīcijā pozicionētajos artefaktos atklāj konceptuālu pētījumu ne tikai par fiziskā laika, bet arī ārpuslaika jēdzieniem, uzdodot sev un aktualizējot skatītājam mūžseno jautājumu: kas mūsdienās ir dzīves vērtības, subjektīvais un objektīvais, pastāvīgais un pārejošais, skaistais un neglītais, savējais un svešais. Patiesi, mūsdienu māksliniekam piemīt savdabīga pētnieka gēns, un viņa intereses un izziņas robežas brīžiem var sasniegt pat bezgalīgu visumu vai par izpētes teritoriju var kļūt personīgās iekšējās pasaules līkloči: jūtas, šaubas, sāpes, refleksijas, problēmas un to risināšanas ceļi, iespaidi un to ietekmju sekas.

 

Bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra jaunākā aprīkojuma prezentācijas pasākums

 21.11.2019 
Bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra jaunākā aprīkojuma prezentācijas pasākums

29. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) notiks centra jaunākā tehnoloģiskā aprīkojuma – interaktīvā paklāja un digitālās mājturības komplekta – prezentācijas pasākums. Šīs iekārtas tika iegādātas par Daugavpils pilsētas domes dāvinātajiem līdzekļiem, kurus pašvaldība pērn izcīnīja VARAM rīkotajā konkursā kā ģimenēm draudzīgākā pašvaldība republikas pilsētu grupā.

Jauniegūtais aprīkojums ļauj ievērojami paplašināt bērniem un ģimenei paredzēto iespēju klāstu bibliotēkā, veidojot to par vēl draudzīgāku vietu lielām un mazām ģimenēm un citiem interesentiem.

“Mobile Magic Carpet” jeb pārvietojamais burvju paklājs ir ierīce, kas ļauj projicēt uz grīdas virsmas interaktīvas lietotnes ar sensoro vadību. Izmantojot roku vai kāju kustības un pārvietojoties pa uz grīdas projicēto attēlu, aktivitātēs var iesaistīties viens vai vairāki dalībnieki. Lieliem un maziem interesentiem pieejami vairāki simti interaktīvo spēļu – futbols, gaisa hokejs, citas sporta un veiklības spēles, kā arī atjautības uzdevumi un viktorīnas, rosinošas rotaļas mazuļiem. Interaktīvā paklāja īpašā vērtība ir uztveri veicinošas aktivitātes bērniem ar dažādiem attīstības traucējumiem.

Digitālās mājturības komplektu veido termoprese un ploterēšanas iekārta, kas ļauj iepazīt dizaina priekšmetu tapšanas procesu no idejas līdz gatavam, taustāmam rezultātam. Minētās iekārtas plānots izmantot īpaši veidotā nodarbību ciklā, kurš tiks piedāvāts gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem interesentiem, kas vēlēsies attīstīt radošumu un telpisko domāšanu.

 

Līdz plkst. 17.00 slēgts Nozaru literatūras sektors

 20.11.2019 
Līdz plkst. 17.00 slēgts Nozaru literatūras sektors

Uzmanību!

Tehnisku iemeslu dēļ šodien LĪDZ PLKST. 17.00

NOZARU LITERATŪRAS SEKTORS lietotājus neapkalpos.

Iepriekš izņemto literatūru var nodot Daiļliteratūras sektorā.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Aizvadīts erudīcijas konkurss skolēniem “American Day 2019”

 14.11.2019 
Aizvadīts  erudīcijas konkurss skolēniem “American Day 2019”

2019. gada 6. novembrī Daugavpils Centra vidusskolā notika ikgadējais erudīcijas konkurss vidusskolēniem “American Day”. Šogad konkursa rīkotāji (Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, ASV vēstniecība Rīgā, Daugavpils Centra vidusskola un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde) piedāvāja skolēniem tēmu “ASV leģendas un varoņi”.

Konkursa dalībnieku komandas pārstāvēja desmit Daugavpils izglītības iestādes – 3., 9., 10., 12. un 13. vidusskolu, Daugavpils Valsts ģimnāziju un Daugavpils Krievu vidusskolu-liceju, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola”, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu un Profesionālās izglītības kompetenču centru (PIKC) “Daugavpils tehnikums”.

Konkursu atklāja Fulbraita programmas dalībniece, angļu valodas apguves asistente Keilija Heslija (Kaley Hensley) ar prezentāciju par ASV leģendu varoņiem un viktorīnu. Nākamajā konkursa posmā skolēni prezentēja savu vīziju par leģendāru varoni, kurš varētu risināt kādu mūsdienās aktuālu problēmu. Daudzas komandas izvēlējās pievērsties ekoloģijas tēmai.   Sekoja darbs ar tekstu, kur komandas parādīja savas angļu valodas zināšanas. Pasākuma izskaņā notika burtošanas sacensības, kuras izšķīra konkursa iznākumu.

 

Darba laika izmaiņas svētkos

 13.11.2019 
Darba laika izmaiņas svētkos

Un atskan visā pasaulē: mēs jauni zvani esam,
Mēs savas zemes brīvību un valsti sirdīs nesam!
/Andrejs Eglītis/

Gaišus un skanīgus
Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svētkus!

Lasītāju ievērībai: 18. novembrī bibliotēka slēgta.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā skatāma TEDxRiga 2019 tiešraide no Latvijas Nacionālās bibliotēkas

 13.11.2019 
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā skatāma TEDxRiga 2019 tiešraide no Latvijas Nacionālās bibliotēkas

22. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks jau astotais TEDxRiga forums, kurā visas dienas garumā savās idejās dalīsies vairāk nekā 20 atzīti nozaru speciālisti. Šī gada foruma tēma – “Together” jeb “Kopā”. Tiks nodrošināta arī foruma bezmaksas tiešraide 16 Latvijas reģionālajās un astoņās augstskolu bibliotēkās, tostarp Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā Daugavpilī, Rīgas ielā 22a.

“TED” ir starptautiska bezpeļņas organizācija ar devīzi “Idejas, ar kurām vērts dalīties” (Ideas Worth Spreading). Neatkarīgi organizēts prestižās TED kustības nacionāla mēroga ideju forums Rīgā pirmoreiz rīkots 2012. gada jūnijā, gūstot ievērojamu atsaucību. Kopš tā laika TEDxRiga ik gadu pulcē dažādu jomu profesionāļus no Latvijas un ārzemēm – zinātniekus, uzņēmējus, radošo industriju pārstāvjus un citus, kas dalās ar personīgiem un iedvesmojošiem stāstiem. Septiņu gadu laikā uz TEDxRiga skatuves kāpuši 149 runātāji, kuru vēstījumi TEDx Youtube kanālā skatīti teju divus miljonus reižu.

Par TEDxRiga 2019 vadmotīvu izvēlēts “Together” jeb “Kopā”. “Šī gada TEDxRiga tēma vērš uzmanību uz to, ka kopībā mēs ne tikai esam vairāk un stiprāki. Īsteni spēcīgā kopībā ir arī cieņa pret dažādību un individualitāti, vairākuma atbildība mazākuma priekšā, veiksmes un ietekmes dalīšana ar tiem, kam nav tā veicies. Un šādā kopībā mēs varam īstenot vairāk nekā varam cerēt sasniegt katrs individuāli. Šis ir arī Baltijas ceļa 30. jubilejas gads — labs brīdis, lai palūkotos atpakaļ un apzinātos, kas ir īstena kopība un kāds ir tās spēks. Par to pasākumā atgādinās arī katrs no runātājiem, jo viņu pieredzes stāsti var stiprināt un iedvesmot ikvienu no mums,” uzsver TEDxRiga organizatoru komandas pārstāvis Pāvils Jurjāns.

 

Patriotu dienās Daugavpilī viesosies dzejnieks, grāmatu izdevējs Uldis Auseklis

 12.11.2019 
Patriotu dienās Daugavpilī viesosies dzejnieks, grāmatu izdevējs Uldis Auseklis

20. novembrī Daugavpilī gaidāma tikšanās ar dzejnieku, grāmatu izdevēju, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Uldi Ausekli. Patriotu dienu noskaņās interesenti tiek aicināti uz sarunu par pamatvērtībām – dabu, ģimeni, Latviju. Autora viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds Latgales Centrālās bibliotēkas projektā “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”.  

Kultūras darbinieks, dzejnieks, grāmatu izdevējs, Atzinības krusta ordeņa virsnieks Uldis Auseklis  ir dzimis Madonas rajona Mētrienas pagasta “Ataugās”, mācījies Ļaudonas vidusskolā. Studējis Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļā. 1995. gadā uzņemts Latvijas Rakstnieku savienībā. 1997. gadā saņēmis Pastariņa prēmiju par grāmatu “Kaķis ada zeķes zaķim”, 2017. gadā – Latvijas Literatūras gada balvu par grāmatu “Kaķēns margrietiņās” un Autortiesību bezgalības balvu, savukārt 2018. gadā – apbalvojumu “Zelta ābele 2018” par mūža ieguldījumu grāmatniecībā.

Ulda Ausekļa literārais mantojums ir bagātīgs un apjomīgs. Izdoti  daudzi dzejoļu krājumi bērniem un pieaugušajiem, tulkoti krievu dzejnieku darbi. Vairākas dzejnieka grāmatas ir pieejamas Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs. Tās tiek aktīvi lasītas un ir ieņēmušas īpašu vietu lasītāju sirdīs.

 

Bibliotēkā darbojas Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts nabadzības skartiem un karā cietušiem bērniem

 12.11.2019 
Bibliotēkā darbojas Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts nabadzības skartiem un karā cietušiem bērniem

Līdz 9. decembrim biedrības “Baltic Global Initiative” rīkotās labdarības akcijas “Zvaigzne austrumos” ietvaros Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) jau trešo gadu pēc kārtas darbosies Ziemassvētku dāvanu pieņemšanas punkts, kurā nodotās dāvaniņas gadumijā iepriecinās bērnus pasaules karstajos punktos un galējas nabadzības skartos reģionos.

Biedrība “Baltic Global Initiative” darbojas kopš 2014. gada, izvēršot savu darbību trīs pamatvirzienos: humānā palīdzība bērniem pasaules karstajos punktos, medicīniskā palīdzība karā cietušiem un sociālajai atstumtībai pakļautiem bērniem un viņu ģimenēm, kā arī atpūtas nometnes šo bērnu un jauniešu sociālās integrācijas sekmēšanai.

Labdarības akciju “Zvaigzne austrumos” biedrība “Baltic Global Initiative” rīko jau sesto gadu. Tās mērķis ir sagatavot un nogādāt dāvaniņas galējas nabadzības un karadarbības seku apdraudētiem bērniem pasaules karstajos punktos. Saskaņā ar tradīciju dāvaniņas, kuras sarūpē  bērnudārzi, skolas, uzņēmumi, kolektīvi, draudzes un privātpersonas, tiek ievietotas tukšā kurpju kastē. Tajā tiek liktas gan rotaļlietas, gan pirmās nepieciešamības un higiēnas preces. Piecu gadu laikā jau saziedots ap 18 00 dāvanu kastīšu.

Šogad vairāk nekā 30 dāvaniņu pieņemšanas punktos visā Latvijā savāktās kurpju kastes biedrība nogādās irākiešu un sīriešu karā cietušajiem bērniem, kas patvērumu raduši Jordānijā, trūkumcietējiem – ielu bērniem Kalkutā, Indijā, kā arī Krievijas un Gruzijas kara bēgļu bērniem Gori nometnē Gruzijā.

 

Robotikas nodarbības tagad arī Daugavpils mikrorajonos

 8.11.2019 
Robotikas nodarbības tagad arī Daugavpils mikrorajonos

No šī gada novembra līdz 2020. gada februārim Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs piedāvā bezmaksas robotikas nodarbību programmu 8-12 gadus veciem bērniem arī divās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs – Ceriņu bibliotēkā un Gaismas bibliotēkā –, padarot šo pakalpojumu pieejamāku Ķīmijas un Ruģeļu mikrorajonu iedzīvotājiem.

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra piedāvātā bezmaksas iespēja apgūt robotikas pamatus ietver sešu nodarbību ciklu. Tas paredzēts 8-12 gadus veciem bērniem bez priekšzināšanām. Nodarbības tiek organizētas grupās, vietu skaits – ierobežots.

Nodarbību laikā notiek darbs ar LEGO® Mindstorms® EV3 robotu konstruktoru komplektiem, dalībniekiem apgūstot gan robota konstruēšanu, gan programmēšanu. Pildot dažādus uzdevumus un iemācoties izmantot robotam pievienotos sensorus, bērni pilnveido prasmi sadarboties un risināt problēmas, attīsta loģisko un radošo domāšanu.

Šobrīd Ceriņu bibliotēkā nodarbības uzsākusi 1. pilotgrupa. Paralēli notiek dalībnieku uzņemšana nākamajās grupās, kas mācīsies divreiz nedēļā – trešdienās un ceturtdienās no plkst. 16.00 līdz 17.30 pēc šāda grafika:

 

Daugavpilī aizvadīts kārtējais nodarbību cikls lasītveicināšanas programmā ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem

 8.11.2019 
Daugavpilī aizvadīts kārtējais nodarbību cikls lasītveicināšanas programmā ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem

Aizvadītajā nedēļā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs noslēdzās lasītveicināšanas programmas “Grāmatu starts” trešais posms. Šoreiz trīs nodarbību ciklu, kas atraktīvā veidā iepazīstināja mazos lasītājus ar bibliotēku un tās pakalpojumiem, apmeklēja 55 bērni un viņu vecāki. 2018./2019. gada sezonā kopskaitā programmā iesaistījusies 151 vietējā ģimene.

“Grāmatu starts” ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra veidota un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības līdzfinansēta lasītveicināšanas programma ģimenēm ar trīs gadus veciem bērniem. Tā rūpējas par ģimenes lasītprieku, veicina bērnu lasītprasmi, izglītību un personības attīstību. Daugavpilī programmas norisi koordinē Latgales Centrālā bibliotēka.

Kā ierasts, arī šā gada rudenī programmas pasākumi norisinājās visās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs. Trīs rotaļnodarbībās mazuļi kopā ar vecākiem saistošā veidā iepazinās ar bibliotēku, klausījās skaļā priekšā lasīšanā, aplūkoja bilžu grāmatas, gāja rotaļās, iesaistījās iztēli un radošās spējas veicinošās aktivitātēs. Nodarbību izskaņā bibliotekāri palīdzēja izvēlēties bērniem piemērotas grāmatas, lai lasītprieks dotos līdzi arī uz mājām.

Programmas noslēgumā katrs dalībnieks saņēma īpašu dāvanu komplektu. Pūčulēna formā veidotajā mugursomiņā mazuļa priekam iekļauta mīļmantiņa un lasāmgramata “Bērzu ballīte” ar Māras Cielēnas dzejoļiem un mākslinieces Ilzes Dambes ilustrācijām. Savukārt vecākiem paredzēts noderīgs uzziņas materiāls, kurā skaidrota trīsgadnieka valodas uztvere, piedāvāti praktiski ieteikumi kopīgai lasīšanai un darbam ar grāmatām.

 

Patriotu dienas Daugavpils bibliotēkās

 5.11.2019 
Patriotu dienas Daugavpils bibliotēkās

Novembra svētkus sagaidot,  Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā plašu pasākumu programmu dažāda vecuma interesentiem, tostarp Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītas lasītāju tikšanās ar autoriem Andru Manfeldi un Uldi Ausekli, Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšanai veltītus literāri tematiskus pasākumus un bibliotekārās stundas, kā arī tematiskas literatūras izstādes.

Patriotu dienas Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) ievadīs 7. novembrī gaidāmā lasītāju tikšanās ar populāro latviešu rakstnieci un dzejnieci Andru Manfeldi, kura iepazīstinās ar savu Latvijas Literatūras gada balvai nominēto prozas krājumu “Mājās pārnāca basa” (apgāds “Latvijas Mediji”, 2018). Grāmatā autore pievērsusies Latvijas valsts vēstures traģiskākajām lappusēm – deportācijām un to pieredzei dziļi individuālā, bet arī visu tautu vienojošā līmenī. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko LCB Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Savukārt 20. novembrī LCB filiālēs Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” un Piekrastes bibliotēkā viesosies dzejnieks, grāmatu izdevējs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Uldis Auseklis. Tikšanās aizritēs patriotiskās noskaņās, pārrunājot un dzejas rindās izjūtot autoram būtiskās pamatvērtības – dabu, ģimeni, Latviju. Autora viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds LCB projektā “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”.

 

Bibliotēka aicina svinēt svētkus Ziemeļvalstu stilā

 4.11.2019 
Bibliotēka aicina svinēt svētkus Ziemeļvalstu stilā

No 11. līdz 15. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs norisināsies gadskārtējās Ziemeļvalstu literatūras dienas, pulcējot lielus un mazus grāmatu lasījumos, tematiskos pasākumos, izzinošās un radošās aktivitātēs. Šī gada tēma – svētki Ziemeļvalstīs – nav izvēlēta nejauši, jo Norvēģijas, Dānijas un Zviedrijas biedrības “Norden” asociācija šogad atzīmē 100. pastāvēšanas gadadienu.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) Ziemeļvalstu literatūras dienās aicina apmeklēt bibliotekāro stundu “Svētki Ziemeļvalstīs”, kura paredzēta 8.-12. klašu skolēniem. Pasākumā tiks apskatītas svētku svinēšanas ieražas Ziemeļvalstīs, īpaši akcentējot vienu no senākajām kultūras iezīmēm – Lūcijas dienu. Aplūkojot literatūrā atspoguļotās svinību norises, jaunieši iepazīs norvēģu rakstnieka Justeina Gordera grāmatu “Sofijas pasaule”. Daiļdarba fragmentu lasījumi ļaus iejusties Sofijas 15 gadu dzimšanas dienas filozofiskajos dārza svētkos, kur piedāvā ne tikai kafiju un saviesīgas sarunas, bet arī nedaudz sirreālisma.

LCB filiālēs noritēs rīta un krēslas stundas, kā arī citi tematiski pasākumi dažādām vecuma grupām – no pirmsskolas līdz pamatskolai. Ziemeļvalstu svinību tradīcijas palīdzēs izzināt Astridas Lindgrēnes Pepija Garzeķe un Karlsons, Ulrikas Kesteres Trusītis, Marijas Parras Lēna un Trille un daudzi citi bērnu iemīļoti literārie tēli. Pasākumu apmeklētāji piedalīsies radošā stāstu darbnīcā, mērosies spēkiem izzinošā viktorīnā, spēlēs vārdu spēles zviedru valodā,  gatavos ielūgumus uz ballīti un iejutīsies arī viesu lomā. 

 

Jaunbūves bibliotēkā atklās Latvijai veltītas izstādes

 4.11.2019 
Jaunbūves bibliotēkā atklās Latvijai veltītas izstādes

Ievadot Patriotu dienas, 7. novembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) tiks atklātas divas Latvijai veltītas izstādes. Plkst. 12.00 notiks tikšanās ar audēju Daci Teivāni, kura pastāstīs par savu austo jostu izstādi “Jostas no pūra lādes”, savukārt plkst. 15.00 gaidāma daugavpilietes, Latgales brīvo mākslinieku asociācijas dalībnieces Margaritas Trules glezniecības izstādes “Mana dzimtene jaukā” atklāšana. 

Dace Teivāne nāk no Daugavpils novada Līksnas pagasta. Mīlestību pret aušanu Dace pārņēmusi no mātes un vecmāmiņas, aroda pamatus apguvusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas audēju nodaļā. Sākot ar 2000. gadu, vairāk pievērsusies latviešu tautisko jostu un prievīšu aušanai. Līdztekus etnogrāfisko jostu darināšanai Dace labprāt nododas jaunradei, kombinējot dažādus rakstus un krāsu toņus. Audējas darbi ir bijuši skatāmi vairākās izstādēs Daugavpils novada pagastos. 

Izstādes “Mana dzimtene jaukā” autore Margarita Trule gleznošanai pievērsusies vien 68 gadu vecumā, iedvesmojoties no 19. gs. Krievijas mākslinieku grupas “Peredvižņiki” glezniecības stila. M. Trule pamatā strādā akrila glezniecības tehnikā, labprāt glezno Latvijas un jo īpaši Latgales brīnišķīgo dabu. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja ielūkoties dabas ainavās, kuras radītas pēc autores atmiņām par laukos pavadītajiem bērnības mirkļiem.

 

Andra Manfelde Daugavpilī

 4.11.2019 

Ceturtdien, 7. novembrī, Daugavpili apmeklēs rakstniece un dzejniece Andra Manfelde sarunai par stāstu krājumu "Mājās pārnāca basa" (2018, "Latvijas Mediji"). Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 5. kārtas ietvaros.

Gaidām visus interesentus! Grupām pieteikšanās pa tālruni 654 76345.

 
 

Bibliotēka izsludina bērnu zīmējumu konkursu “Mana ģimene Digicentrā”

 14.11.2019 
Bibliotēka izsludina bērnu zīmējumu konkursu “Mana ģimene Digicentrā”

ATJAUNINĀTS: Zīmējumu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 23. novembrim.

Godinot ģimeni kā valsts pastāvēšanas stūrakmeni, Latgales Centrālā bibliotēka Patriotu mēnesi aizsāk ar bērnu zīmējumu konkursu “Mana ģimene Digicentrā”. Tajā aicināti piedalīties Daugavpils pilsētas un novada bērni vecumā no 6 līdz 10 gadiem. Konkursa mērķis ir sekmēt ģimeņu saliedētību un veicināt informētību par bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra piedāvātajām iespējām kopīgai laika pavadīšanai ģimenes lokā.  
 

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) rīkotais zīmējumu konkurss norisināsies no 4. līdz 19. novembrim. Šajā laikā Daugavpils pilsētas un novada bērni vecumā no 6 līdz 10 gadiem ir aicināti iesniegt savus zīmējumus par tēmu “Mana ģimene Digicentrā”. Darbi veicami brīvā tehnikā, A4 formātā, un tiem jābūt tematiski saistītiem ar LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā pieejamo pakalpojumu un iespēju klāstu. Turklāt katrs dalībnieks konkursam var iesniegt tikai vienu darbu. Zīmējumam ir jāpievieno dalībnieka anketa. Konkursa darbus pieņem jebkurā LCB Lietotāju apkalpošanas nodaļas sektorā Rīgas ielā 22a, Daugavpilī.

Kompetenta žūrija noteiks 10 labākos darbus, izvērtējot iesniegtos zīmējumus pēc trīs galvenajiem kritērijiem: idejas oriģinalitāte, atbilstība tēmai un tehniskais izpildījums. Pirmās, otrās un trešās vietas ieguvēji katrs saņems balvā sēžammaisu no konkursa atbalstītāja SIA “LONAS Latvija”. Pārējie septiņi konkursa laureāti saņems veicināšanas balvas no Latgales Centrālās bibliotēkas. Visi konkursam iesniegtie zīmējumi tiks iekļauti virtuālā izstādē, kura būs skatāma LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā un bibliotēkas mājaslapā www.old.lcb.lv no 30. novembra līdz 30. decembrim.

 

Daugavpilī viesosies literāte Andra Manfelde

 30.10.2019 
Daugavpilī viesosies literāte Andra Manfelde

7. novembrī Daugavpilī viesosies populārā rakstniece un dzejniece Andra Manfelde, aicinot lasītājus uz sarunu par stāstu krājumu “Mājās pārnāca basa”, kurš pērn iznāca apgādā “Latvijas Mediji”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Dzejniece, prozaiķe, Andra Manfelde literatūrā debitēja 2005. gadā ar dzejas krājumu “Tranšejas dievi rok” (Ojāra Vācieša prēmija) un romānu “Adata”. Starp spilgtākajiem nākamo gadu darbiem minams dzejas krājums “Betona svētnīcas” (2008, Annas Dagdas fonda balva) un autores dzimtai veltītais Sibīrijas atmiņu tēlojums “Zemnīcas bērni” (2010, Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas un Ventspils pilsētas domes balva “Sudraba tintnīca”). Dažus gadus vēlāk sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušais romāns “Virsnieku sievas” (2017) atnesa autorei Egona Līva piemiņas balvu “Krasta ļaudis” un Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa) nomināciju. LaLiGaBa balvu rakstniece saņēma gadu vēlāk bērnu literatūras kategorijā par grāmatu “Kurš no mums lidos?” (2018). Šogad Andras Manfeldes pūrā ir vēl viena LaLiGaBa nominācija par stāstu krājumu “Mājās pārnāca basa”. Ap šo grāmatu arī vīsies autores saruna ar Daugavpils lasītājiem.

Grāmata “Mājās pārnāca basa” ir austa no unikāliem pieredzes stāstiem, kurus vienkāršā valodā vēsta paši izsūtīšanas skartie. Šos stāstus autore uzklausījusi personiskās sarunās ar deportētajiem un viņu pēctečiem, divi stāsti smelti vēstulēs un dienasgrāmatā fiksētos atmiņu pierakstos. Katrs ir ļoti personisks, katra centrā ir vēstītājs un viņa individuālā pieredze. Agra, Tamāra, Vija, Arvīds, Ilze, Pēteris, Pauls… Kopā astoņpadsmit dažādi vēstītāji, kas pievieno savu balsi lielajam liecinieku pulkam, kura pārdzīvoto un stāstīto nebūs aizmirst ne izsūtīto pēctečiem, ne tiem, kuru dzimtām šis svešvaras cirtiens ir gājis secen.

 

Bibliotēkā būs skatāma ukraiņu izšūto dvieļu izstāde

 30.10.2019 
Bibliotēkā būs skatāma ukraiņu izšūto dvieļu izstāde

5. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils Ukraiņu kultūrizglītības biedrības “Mrija” rokdarbu izstāde “Ukraiņu izšūto dvieļu tradīcija”.

Izšūtais tautiskais dvielis jeb rušniks vienmēr ir bijis Ukrainas simbols, tas glabā sevī tautas kolektīvo atmiņu cauri dažādiem vēstures posmiem. Senatnē izšūtajiem dvieļiem bija vairāk praktiska nozīme. Tie tika izmantoti dažādos rituālos visā cilvēka dzīves gājumā, īpaši iezīmējot nozīmīgākos mirkļus – piedzimšanu, laulības, aiziešanu mūžībā. Tautiskiem simboliem un maģiskām zīmēm izrakstītajiem dvieļiem bija jāgādā par mazuļa veselību, veiksmīgu ģimenes dzīvi un vieglu pāreju citā saulē. Rušnika raksti kalpoja gan kā ikdienas rotājums, gan kā simbolisks atgādinājums par neredzamām saitēm, kuras vieno cilvēku ar viņa senčiem.

Izstādi “Ukraiņu izšūto dvieļu tradīcija” piedāvā Daugavpils Ukraiņu kultūrizglītības biedrība “Mrija”. Rušnikus izstādei darinājušas četras biedrības rokdarbnieces. Biedrība ir dibināta 2003. gadā, par galvenajiem darbības mērķiem izvirzot Latvijas ukraiņu kopienas nacionālās pašapziņas, izglītības, kultūras saglabāšanu un attīstīšanu, kā arī sakaru uzturēšanu ar Ukrainu. Šobrīd biedrībā “Mrija” ir teju 100 biedru, no kuriem 30 aktīvi iesaistās tās dzīvē, tostarp kā biedrības vokālā ansambļa dalībnieki. Ansambļa muzikālais sniegums izskanēs arī izstādes atklāšanas pasākumā bibliotēkā.

 

Natalias Marinohas personālizstāde “Gaismas pieskāriens”

 25.10.2019 
Natalias Marinohas personālizstāde “Gaismas pieskāriens”

1. novembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta mākslinieces Natalias Marinohas glezniecības izstāde “Gaismas pieskāriens”.

Daugavpils māksliniece Natalia Marinoha ir dzimusi Krievijā. Augstāko izglītību ieguvusi Maskavas Tekstila akadēmijas Lietišķās mākslas fakultātē. Kopš 1988. gada dzīvo un strādā Latvijā.

N. Marinoha darbojas Daugavpils reģiona mākslinieku asociācijā, ir vairākkārtēja starptautisku plenēru dalībniece Latvijā, Lietuvā un Krievijā. Viņas kontā ir vairāk nekā 50 grupu izstādes Latvijā un ārvalstīs – Lietuvā, Krievijā, Baltkrievijā, Vācijā, Francijā un citviet. Aizvadītas arī deviņas personālizstādes, tostarp izstāde “Plūsma” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 2016. gadā. Mākslinieces darbi ir atrodami privātās un publiskās kolekcijās Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Francijā, Vācijā, ASV, Japānā un citur.

Savai jaunākajai izstādei N. Marinoha devusi nosaukumu “Gaismas pieskāriens”. Kā atzīst pati māksliniece, atlasītā darbu kopa atspoguļo viņas gleznieciskās izjūtas dažādos daiļrades periodos. Par savu galveno iedvesmas avotu viņa uzskata dabu: “Dabas iedvesmota, es cenšos radīt darbus par kaut ko savu. Bet gaismas pieskāriens atdzīvina visu – gan krāsu, gan dvēseli.”

 

Tiesībsarga konsultācijas bibliotēkā

 23.10.2019 
Tiesībsarga konsultācijas bibliotēkā

31. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 13.30 Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) Tiesībsarga biroja juristi sniegs bezmaksas individuālās konsultācijas iedzīvotājiem par cilvēktiesību, labas pārvaldības un diskriminācijas novēršanas jautājumiem. Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot uz Tiesībsarga biroja tālruni 67686768.

31. oktobrī trīsarpus stundu garumā, no plkst. 10.00 līdz 13.30, Latgales Centrālajā bibliotēkā ikvienam interesentam būs iespēja saņemt individuālas Tiesībsarga biroja juristu konsultācijas par dažādiem cilvēktiesību jautājumiem:

  • bērnu tiesībām uzaugt ģimenē,
  • saskarsmes tiesībām,
  • drošību izglītības iestādēs,
  • iekļaujošo izglītību,
  • par tiesībām uz īpašumu,
  • mājokļa jautājumiem,
  • sociālo palīdzību,
  • saziņu ar valsts un pašvaldības iestādēm,
  • tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē,
  • un citiem cilvēktiesību, labas pārvaldības un diskriminācijas novēršanas jautājumiem.

Konsultācijas ir individuālas un pieejamas bez maksas, taču tām ir jāpiesakās iepriekš, zvanot pa Tiesībsarga biroja tālruni 67686768.

 

Bibliotēka aicina izmēģināt interaktīvo burvju paklāju

 17.10.2019 
Bibliotēka aicina izmēģināt interaktīvo burvju paklāju

No šī gada oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā apmeklētājiem ir pieejama interaktīva multimediju iekārta “Mobile Magic Carpet”, kas ļauj ievērojami paplašināt bērniem un ģimenei paredzēto iespēju klāstu bibliotēkā. Iekārta iegādāta par Daugavpils pilsētas domes dāvinātajiem līdzekļiem, kurus pašvaldība pērn izcīnīja VARAM rīkotajā konkursā kā ģimenēm draudzīgākā pašvaldība republikas pilsētu grupā.

“Mobile Magic Carpet” jeb pārvietojamais burvju paklājs ir Lielbritānijas uzņēmuma “Sensory Guru” izstrādāta ierīce, kas ļauj projicēt uz grīdas virsmas interaktīvas lietotnes ar sensoro vadību. Izmantojot roku vai kāju kustības un pārvietojoties pa uz grīdas projicēto attēlu, aktivitātēs var iesaistīties viens vai vairāki dalībnieki.

Lieliem un maziem interesentiem pieejami vairāki simti interaktīvo spēļu – futbols, gaisa hokejs, citas sporta un veiklības spēles, kā arī atjautības uzdevumi un viktorīnas, rosinošas rotaļas mazuļiem. Interaktīvā paklāja īpašā vērtība ir uztveri veicinošas aktivitātes bērniem ar dažādiem attīstības traucējumiem.

Šobrīd interaktīvais paklājs ir brīvi pieejams LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā tā darba laikā – darbdienās no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no 10.00 līdz 17.00, izņemot nodarbībām paredzēto laiku. Lai ierīces lietošana būtu vienlīdz ērta kā mazuļiem, tā lielākiem interesentiem, lūgums ņemt vērā, ka paklāja izmantošanai ir nepieciešami maiņas apavi vai bahilas. Sīkāka informācija pa tālruni 654 49090.

 

Periodikas sektors ir pārcelts uz jaunām telpām

 19.10.2019 
Periodikas sektors ir pārcelts uz jaunām telpām

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Turpmāk visi PERIODIKAS SEKTORA izdevumi

ir pieejami NOZARU LITERATŪRAS SEKTORĀ.

Paldies par sapratni!

 

Jana Egle Daugavpilī

 11.10.2019 
Piektdien, 18. oktobrī, Daugavpili apmeklēs rakstniece un dzejniece Jana Egle sarunai par stāstu krājumu "Svešie jeb miļeņkij ti moi" (2018, "Latvijas Mediji"). Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 5. kārtas ietvaros. Gaidām visus interesentus! Grupām pieteikšanās pa tālruni 654 76345.
 
 

Atvērs Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunāko grāmatu bērniem

 11.10.2019 
Atvērs Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunāko grāmatu bērniem

18. oktobrī plkst. 12.30 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks Daugavpils bērnu grāmatu autoru Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva jaunākā literāro darbu krājuma “Četri vēji” atvēršanas svētki.

“Četri vēji” ir jau astotā Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva kopīgi veidotā grāmata jaunākā skolas vecuma bērniem. Tajā ir apkopoti dzejoļi un viegli uztverami, saistoši apraksti par dabas parādībām visos gadalaikos – sniegu, krusu, varavīksni, miglu, negaisu, rasu un citām Latvijas klimatam raksturīgām norisēm. Tradicionāli abu autoru kopdarbs ir veidots bilingvāli. Dzejoļus latviski ir sacerējusi Lidija Vasaraudze, krievu valodā sarakstītās dzejas autors ir Jevgeņijs Golubevs.

Grāmata “Četri vēji”, tāpat kā autoru iepriekš izdotie dzejas kopkrājumi – “Mur un Miau”, «Муравей пришел в кино», “Zelta groziņš”, “Pieneņpūkas”, “Spārnotie draugi”, “Paši… Paši…” – ir pieejami lasīšanai visās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs.

 

Daugavpilī viesosies dzejniece, rakstniece Jana Egle

 10.10.2019 
Daugavpilī viesosies dzejniece, rakstniece Jana Egle

18. oktobrī Daugavpilī viesosies daudzu lasītāju iemīļotā latviešu rakstniece un dzejniece Jana Egle, aicinot lasītājus uz sarunu par stāstu krājumu “Svešie jeb miļeņkij ti moi”, kurš pērn iznāca apgādā “Latvijas Mediji”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Dzejniece, prozaiķe, Jana Egle nāk no Liepājas puses. Darba gaitas sākotnēji bijušas saistītas ar Embūtes pagastu – vadīta vietējā bibliotēka, strādāts par audzinātāju un vadītāju pagasta bērnudārzā.  Tad dzīve aizvedusi uz Liepāju, kur autore turpinājusi darbu kā pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja un lektore Liepājas Universitātes Rakstniecības studiju programmā, mācot prozas rakstīšanas pamatus maģistrantiem.

Rakstniecībā Jana Egle ienāca 20. gadsimta 90. gados, sākotnēji kā dzejniece. 2002. gadā izdots pirmais dzejas krājums “Dzirdēt noklusēto”. Kopš 2011. gada sākusi darboties prozā. Pirmais stāstu krājums “Gaismā” izdots 2016. gadā un godalgots ar prestižo Latvijas Literatūras gada balvu prozā. Literatūrkritiķi īpaši novērtēja teksta emocionālo iedarbību uz lasītāju un autores uzdrīkstēšanos atklāti runāt par lietām, kuras sabiedrībā drīzāk pieņemts noklusēt.

 

Daugavpils bibliotēkas aicina uz Karjeras nedēļas pasākumiem

 8.10.2019 
Daugavpils bibliotēkas aicina uz Karjeras nedēļas pasākumiem

No 14. līdz 18. oktobrim visā Latvijā noritēs tradicionālā Karjeras nedēļa, kura šogad ir veltīta nākotnes profesijām. Aicinot bērnus un jauniešus “ielogoties nākotnē”, Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles ir sagatavojušas virkni tematisku un informatīvu pasākumu, kuri ļaus ieskatīties dažādu profesiju ikdienas aizkulisēs, uzzināt par izglītības iespējām un nepieciešamajām priekšzināšanām, kā arī novērtēt šo specialitāšu potenciālu nākotnes darba tirgū.

15. oktobrī plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) noritēs tikšanās ar Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljona karavīriem. Pasākumā tiks stāstīts par Nacionālo bruņoto spēku darbības mērķiem un uzdevumiem, profesionālās pilnveides un karjeras iespējām. Klātesošie uzzinās, kas ir Zemessardze, kādas darbības ikdienā veic zemessargs un kā tās atšķiras no profesionālā dienesta karavīra pienākumiem. Tiks pārrunāta arī zemessargu un profesionālā dienesta karavīru nākotnes loma Latvijas drošības politikā.Grupu pieteikšana pa tālruni 654 26422.

18. oktobrī plkst. 16.30 LCB Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks karjeras izglītības seminārs “Your Motivation Letter” (Tava motivācijas vēstule). Semināru rīko LCB ASV Informācijas centrs ar mērķi iemācīt vidusskolēniem sagatavot motivācijas vēstuli angļu valodā – dokumentu, kas tiem varētu būt nepieciešams gan tuvākā, gan tālākā nākotnē, stājoties augstskolā vai piesakoties darbā ārvalstīs. Pasākuma apmeklētāji uzzinās, kāda ir motivācijas vēstules būtība, kas piesaista darba devēja uzmanību un no kā vēstulē labāk izvairīties. Semināra praktiskajā daļā pasniedzēja vadībā būs iespēja strādāt katram pie savas motivācijas vēstules izveides. Grupu pieteikšana pa tālruni 654 22483.

 

Septembra grāmatu tops

 3.10.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Daugavpils jaunieši izglītojās medijpratības jautājumos, tiekoties ar eksperti no ASV

 3.10.2019 
Daugavpils jaunieši izglītojās medijpratības jautājumos, tiekoties ar eksperti no ASV

30. septembrī ar lekciju par medijpratību Daugavpilī viesojās medijpratības eksperte Katja Vogta (Katya Vogt), pārstāvot nevalstisko organizāciju IREX, kas jau vairāk nekā 50 gadus īsteno un atbalsta dažādus izglītības veicināšanas projektus visā pasaulē. Medijpratības jautājumus ar jauniešiem eksperte pārrunāja Daugavpils Universitātē un Daugavpils 3. vidusskolā. Pasākumus rīkoja ASV vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centru.

“Deviņdesmit procenti informācijas, kas cirkulē mūsu mediju telpā, tika radīti pēdējo divu gadu laikā, tāpēc šajā straujajā informācijas plūsmā medijpratība kļūst aizvien aktuālāka katram no mums.” Tā sākās starptautiskās nevalstiskās organizācijas IREX pārstāves Katjas Vogtas (Katya Vogt) lekcija Daugavpils vecāko klašu audzēkņiem un studentiem, kas notika 30. septembrī Daugavpils 3. vidusskolā un Daugavpils Universitātē.

Lekcijas laikā jaunieši uzzināja vairākus interesantus faktus par cilvēka smadzeņu darbības mehānismiem, kas ietekmē mūsu reakciju uz informāciju. Kā skaidroja eksperte, pat augsts izglītības līmenis nevar pilnībā pasargāt cilvēku no manipulatīvas informācijas. Tieši tāpēc tik svarīgi ir prast pārbaudīt ziņas, tās kritiski izvērtēt un nedalīties ar nepārbaudītu informāciju mirkļa emociju iespaidā.

 

Sieviete, dzeja un stāsti: iznāks jauna grāmata latgaliešu rakstu valodā

 3.10.2019 
Sieviete, dzeja un stāsti: iznāks jauna grāmata latgaliešu rakstu valodā

Biedrība “Hronologeja” izdod latgaliešu jaunās dzejnieces Ligijas Purinašas debijas dzejas krājumu “Sīvīte” (“Sieviete”). Dzejas krājumā apkopoti vairāk nekā 80 teksti, kas tapuši apmēram piecu gadu laikā. Grāmata izdota ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda un akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” atbalstu.

“Sākotnēji latgaliešu valoda man bija tikai un vienīgi ģimenes valoda, vēlāk tas būtiski mainījās. Ieiešana latgaliešu kultūrvidē bija kaut kas neparasts, savukārt rakstīt latgaliski bija absolūta uzdrošināšanās,” stāsta Ligija.

Dzejas krājums “Sīvīte” aktualizē sievietes garīgo sīkstumu, šerpumu un skarbumu, prieku, skumjas un tīru, dzidru jūtu esenci. Būtībā tas ir apliecinājums tam visam, kas ir jāiznes uz saviem pleciem, lai izdotos būt ja ne laimīgai, tad vismaz iekšēji mierīgai. Grāmata ir veltījums 20. gadsimta sievietēm – tām, kas bijušas pirms, un tām, kas ir līdzās. Ilustrāciju tapšanā izmantoti fotoattēli no grāmatas autores privātā arhīva. Ilustrāciju autore ir Ilze Gailāne, dzejas krājuma redaktore -- Ilze Sperga, korektore -- Laura Melne.

 

Lasītāju sirdslietu izstāde bibliotēkā

 2.10.2019 
Lasītāju sirdslietu izstāde bibliotēkā

8. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta izstāde “Lasītāju sirdslietas”, kurā skatāmi bibliotēkas lietotāju veidotie rokdarbi un vairākas priekšmetu kolekcijas. Dažādās tehnikās tapušie eksponāti liecina par daiļdarbnieku aizrautību, rūpību un sirds siltumu, savukārt priekšmetu kolekcijas galvenokārt vēsta par lasītāju ceļojumiem, tajos gūtajiem iespaidiem un atmiņām.

Izstāde “Lasītāju sirdslietas” iepazīstina ar Latgales Centrālās bibliotēkas lietotāju vaļaspriekiem un neizsmeļamu radošo potenciālu. Eksponātu vidū ir košas auduma lelles un dekupāžas tehnikā dekorēti sadzīves priekšmeti, no pērlītēm veidotas ziedu un koku kompozīcijas, neierastas ādas gleznas. Skatāmi arī darinājumi tradicionālajās rokdarbu tehnikās – adījumi ar krāšņiem tautiskiem rakstiem, mežģīņu tamborējumi, oriģināli filcējumi un izšuvumi. Magnētiņu un krūžu kolekcijas atklāj īpašnieku ceļotprieku un iepazīstina ar apmeklētajām valstīm un pilsētām. Kā papildinājumu izstādei bibliotēka ir sagatavojusi tematiski atbilstošu grāmatu izlasi, lai lasītājiem sniegtu iedvesmu arvien jaunām radošām idejām.

 

Daugavpilī viesosies rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis

 2.10.2019 
Daugavpilī viesosies rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis

10. oktobrī Daugavpilī viesosies rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis, aicinot lasītājus uz sarunu par vēsturisko romānu triloģiju jauniešiem “Ceļš uz nezināmo zemi”, par kuru autoram šogad piešķirta Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā. Sarīkojums turpina literāru tikšanos ciklu Latgales Centrālās bibliotēkas Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.

Limbažu novada Skultē dzīvojošais rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis dzimis 1953. gadā Rīgā. Latviešu literatūrā ienācis pirms 49 gadiem ar tā laika jaunatnei aktuālām tēmām, kas autora pirmo stāstu krājumu “Kafejnīcās zagtas karotītes” drīz vien ierindoja dižpārdokļu sarakstos. Kopš tā laika Aivara Kļavja vārds ir labi pazīstams latviešu un arī cittautu lasītājiem. Daudzu gadu garumā viņš vienlaikus ar panākumiem darbojies gan īsprozā un romāna žanrā, gan publicistikā. Autora kontā ir vairāk nekā 1500 raksti preses izdevumos par sabiedrībai nozīmīgiem ekonomiskiem, sociāliem un morāles jautājumiem. Kopš 2007. gada pilnībā pievērsies rakstniecībai, izdevis vairāk nekā 20 prozas darbus un kopdarbus, tostarp lasītāju iemīļotus vēsturiskus romānus pieaugušajiem, bērniem un jauniešiem. Vēsturiskā tetraloģija “Viņpus vārtiem” (izdota apgādā “Zvaigzne ABC” 2012. gadā) novērtēta ar Baltijas Asamblejas balvu un Latvijas Literatūras gada balvas speciālbalvu.

 

Valijas Plataces fotoizstāde “Rudie”

 27.09.2019 
Valijas Plataces fotoizstāde “Rudie”

4. oktobrī plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Valijas Plataces fotogrāfiju izstāde “Rudie”. Fotogrāfijās iemūžināti dažāda vecuma un dzimuma rudmataini cilvēki. Autore to piesaka kā simbolisku mīlestības dziesmu tiem, kas arī ir rudi tāpat kā viņa pati.

Valija Platace ir dzimusi Krāslavā. Daugavpils Universitātē studējusi pirmsskolas pedagoģiju un psiholoģiju, Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā – uzņēmējdarbības vadību. Pēdējos divus gadus Profesionālās izglītības kompetenču centrā Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā “Saules skola” apguvusi foto dizainu. Piedalījusies vairākās grupu izstādēs un plenēros, kā arī aizvadījusi trīs personālizstādes.

Jaunajā izstādē Latgales Centrālajā bibliotēkā skatāma portretu fotogrāfiju sērija, no kurām pretī lūkojas dažāda vecuma un dzimuma rudmataini cilvēki. Izstāde ir kā pieturpunkts fotoprojektam “Rudie”, kas tapis ļoti personisku iemeslu dēļ. Valija arī pati ir rudmate un bērnībā par to bieži tikusi ķircināta un apsmieta, tādēļ pieaugot centusies mainīt savu izskatu. Palūkoties uz sevi citām acīm likusi bērna piedzimšana.

 

Klaviermūzikas vakars bibliotēkā

 27.09.2019 
Klaviermūzikas vakars bibliotēkā

5. oktobrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā notiks bezmaksas klaviermūzikas vakars, kurā uzstāsies pianists, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas absolvents Arvīds Brensons. Mākslinieks atskaņos pasaules un latviešu mūzikas klasiku.

Divdesmit septiņus gadus vecais pianists Arvīds Brensons par mūziku sācis interesēties vēl bērnībā. Savulaik veiksmīgi pabeidzis bērnu mūzikas skolu (2008. g.), dažus gadus vēlāk turpinājis mācības mūzikas vidusskolā. Šogad absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu un klavierspēles skolotāja kvalifikāciju. Šobrīd aktīvi koncertē, tostarp uzstājoties ar bezmaksas koncertiem dažādās sociālās aprūpes iestādēs un publisko pakalpojumu sniegšanas vietās. 

Arvīda Brensona koncertprogrammā, kas ilgst vienu stundu, ir iekļauti dažādu komponistu skaņdarbi. Tā ir gan latviešu klasiskā mūzika, gan krievu, austriešu, vācu un citu tautu mūzika. Pārstāvēti tādi izcili komponisti kā J. Mediņš, P. Barisons, P. Čaikovskis, V. A. Mocarts, J. S. Bahs un citi.

 

Bibliotēka aicina dalībniekus lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”

 24.09.2019 
Bibliotēka aicina dalībniekus lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”

12. oktobrī Daugavpils bibliotēkās sāksies rudens nodarbību cikls lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”. Ģimenes ar trīsgadīgiem bērniem tiek aicinātas pieteikt savu dalību programmā, no 1. līdz 10. oktobrim apmeklējot vai sazinoties ar jebkuru Latgales Centrālās bibliotēkas filiāli. Dalībniekus gaida trīs aizraujošas un saistošas nodarbības, kuru gaitā bērni un viņu vecāki tiks iepazīstināti ar bibliotēku un tās piedāvājumu ģimenēm, sekmējot interesi par grāmatām, liekot pamatus bērnu lasītprasmes attīstībai, kā arī stiprinot lasīšanas tradīciju ģimenē.

“Grāmatu starts“ ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra veidota lasīšanas veicināšanas programma ģimenēm ar trīs gadus veciem bērniem. Programmas ietvaros ģimenēm tiek dota iespēja apmeklēt īpaši veidotu radošu un attīstošu nodarbību ciklu. Tā gaitā bērni un viņu vecāki iepazīstas ar bibliotēku un bibliotekāriem, kopīgi spēlē spēles un iet rotaļās, dzied, dejo, veido, zīmē, līmē, aplūko bilžu grāmatas un klausās skaļā priekšā lasīšanā. Cikla izskaņā katrs mazais dalībnieks dāvanā saņem “Grāmatu starta” komplektu – mugursomiņu amizanta pūčulēna formā, lasāmgrāmatu, mīļmantiņu un noderīgu materiālu vecākiem par lasīšanu.

 

Bibliotēkā atklās lietuviešu mākslinieka Alvida Stauska personālizstādi “Ainavu metamorfozes”

 24.09.2019 
Bibliotēkā atklās lietuviešu mākslinieka Alvida Stauska personālizstādi “Ainavu metamorfozes”

1. oktobrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta lietuviešu mākslinieka, Dusetu kultūras un mākslas centra vadītāja Alvida Stauska glezniecības izstāde “Ainavu metamorfozes”.

Lietuviešu gleznotājs Alvids Stausks (Alvydas Stauskas) ir īsts sava novada patriots. Dzimis un mācījies Zarasu novada Dusetu pagastā, kur dzīvo un strādā arī šobrīd. Pēc vietējās vidusskolas absolvēšanas izglītības gaitas turpinājis Lietuvas Valsts Mākslas institūtā. Pēc augstskolas beigšanas atgriezies dzimtajos Dusetos, kur sācis strādāt par mākslas skolotāju Dusetu Kazimira Būgas vidusskolā. 1996. gadā uzņēmies Dusetu mākslas galerijas vadītāja amatu un turpina to pildīt joprojām (kopš 2012. gada kā Dusetu kultūras un mākslas centra direktors).

Paralēli pedagoģiskajam un administratīvajam darbam daudz laika un enerģijas velta mākslinieciskajai daiļradei. Pamatā strādā glezniecībā (akvareļa un eļļas tehnikās) un fotogrāfijā. 1997. gadā uzņemts Lietuvas Mākslinieku savienībā, 2000. gadā – Lietuvas Fotogrāfu savienībā. Ir biedrs vairākās citās asociācijās un apvienībās, tostarp Dabas fotogrāfu klubā “Zaļais jumts” un mākslinieku grupā “Individuālisti”.

 

Daugavpilī viesosies medijpratības speciāliste Katja Vogta

 23.09.2019 
Daugavpilī viesosies medijpratības speciāliste Katja Vogta

30. septembrī ar lekcijām par medijpratību Daugavpilī viesosies starptautiskās attīstības un medijpratības speciāliste Katja Vogta (Katya Vogt), pārstāvot nevalstisko organizāciju IREX. Medijpratības jautājumus ar jauniešiem eksperte pārrunās Daugavpils Universitātē un Daugavpils 3. vidusskolā.

Katjas Vogtas pārstāvētā nevalstiskā organizācija IREX darbojas kopš 1968. gada, īstenojot programmas izglītības kvalitātes uzlabošanuai neatkarīgo masu mediju atbalstam, pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšanai un konfliktu mazināšanai. Pirms pievienošanās IREX Katja strādāja vairākās citās nevalstiskās organizācijās Vašingtonā, ASV, tostarp Izglītības attīstības centrā (Education Development Center), ar kura starpniecību īstenoja izglītības un skolotāju apmācības programmas Indonēzijā, Tanzānijā, Taizemē un citās valstīs.

Savas vizītes gaitā Katja viesosies Daugavpils Universitātē un Daugavpils 3. vidusskolā, kur runās ar Daugavpils jauniešiem par medijpratību, skarot virkni būtisku jautājumu, tostarp, kā orientēties sociālajos un tradicionālajos medijos, kā nekļūt par “viltus ziņu” upuriem un kādus rīkus izmantot, lai pārbaudītu informāciju un salīdzinātu faktus.

 

Laura Vinogradova Daugavpilī

 19.09.2019 
Ceturtdien, 26. septembrī, Daugavpili apmeklēs rakstniece Laura Vinogradova sarunai par stāstu krājumu "Izelpas" (2018, "Zvaigzne ABC"). Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 5. kārtas ietvaros. Gaidām visus interesentus! Grupām pieteikšanās pa tālruni 654 76543.
 
 

Bibliotēkā atvērs Ivana Solovjova dzejas krājumu

 19.09.2019 
Bibliotēkā atvērs Ivana Solovjova dzejas krājumu

28. septembrī plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Ivana Solovjova dzejas krājuma «К солнцу лицом» atvēršanas pasākums.

Ivans Solovjovs ir dzimis 1917. gada 21. maijā Krāslavas rajona Sotnikovas ciema Gordejevkas sādžā un gandrīz visu mūžu nodzīvojis Dagdā. Viņa maizes darbs bija ceļu būve, taču vaļas brīžos visas dzīves garumā tika rakstīta dzeja.

Kā autors viņš nebija plaši pazīstams, dzejoļi pamatā tika publicēti reģiona laikrakstā. Jau pēc nāves atsevišķi darbi tika iekļauti kopkrājumā “Daugavpils dzejā” (mūža nogali Ivans Solovjovs pavadīja toreizējā Daugavpils rajonā un Daugavpilī) un almanahā “Pokrova”. Savus dzejoļus autors veltīja galvenokārt tuviniekiem, dzimtajai pilsētai, Latgalei. Atsevišķs dzejoļu korpuss ir saistīts ar vecticībnieku dzīvi un tradīcijām, vēsturiskiem notikumiem.

 

Bibliotēka atzīmē Marka Rotko dzimšanas dienu ar kinētisku viktorīnu

 19.09.2019 
Bibliotēka atzīmē Marka Rotko dzimšanas dienu ar kinētisku viktorīnu

Sagaidot Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko 116. dzimšanas dienu, kas tiks atzīmēta 25. septembrī, Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ir sagatavojis jaunu kinētisku viktorīnu “Marka Rotko darbi”. Iespēja izspēlēt viktorīnu un pārbaudīt savas zināšanas par dižā novadnieka daiļradi pieejama visiem centra apmeklētājiem no piektdienas, 20. septembra.

Kinētiska viktorīna ir spēle, kas tiek spēlēta, stāvot ekrāna priekšā un spēles vadībai izmantojot rokas kustības, kuras uztver īpaši sensori. Marka Rotko dzimšanas dienu sagaidot, Ģimenes digitālo aktivitāšu centra viktorīnu kolekcija ir papildināta ar īpašu jauninājumu – viktorīnu, kur starp Latvijā un pasaulē zināmu mākslinieku darbiem jāspēj atpazīt Daugavpilī dzimušā abstraktā ekspresionisma meistara veikums. Uzdevumu sarežģī tas, ka starp viktorīnā iekļautajiem Marka Rotko darbiem atrodami arī tādi, kuru kompozīcija jūtami atšķiras no mākslinieka klasiskā daiļrades perioda plaši pazīstamajām gleznām ar diviem trim lieliem krāsu laukumiem.

Viktorīna “Marka Rotko darbi” papildina centra jau esošo viktorīnu kolekciju, kas aptver tādus tematus kā Latgale, Latvija un Lietuva, Daugavpils parki, latviešu rakstnieki u.c. Šīs viktorīnas ir  brīvi pieejamas ikvienam apmeklētājam centra darba laikā – no darbdienās no plkst. 11.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

Patentu valdes ceļojošo izstādi Daugavpilī noslēgs ar lekciju bērniem un jauniešiem par rūpniecisko īpašumu

 18.09.2019 
Patentu valdes ceļojošo izstādi Daugavpilī noslēgs ar lekciju bērniem un jauniešiem par rūpniecisko īpašumu

26. septembrī plkst. 14.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā gaidāma Patentu valdes lekcija par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību Latvijā, aplūkojot tādus īpašuma objektus kā patenti, dizainparaugi, preču zīmes. Lekcija ir paredzēta bērnu un jauniešu mērķauditorijai, lai iedrošinātu jaunāko paaudzi būt kā aktīviem un radošiem, tā arī zinošiem par savām tiesībām un pienākumiem.

Patentu valdes ceļojošā izstāde “Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940” septembra sākumā uzsāka savas gaitas Latgales pusē – Latgales Centrālajā bibliotēkā, turpinot valsts simtgades  gadā aizsākto vēstījumu par Latvijas izgudrotājdarbību un rūpnieciskā īpašuma aizsardzības vēsturi valsts pirmajos pastāvēšanas gados. Izstādes ceļojumam ir iespēja sekot līdzi arī Patentu valdes tīmekļvietnē.

Ceļojošās izstādes noslēgumā Patentu valde sniegs lekciju par rūpniecisko īpašumu – patentiem, dizainparaugiem, preču zīmēm, to nozīmi un reģistrāciju, īpašu uzsvaru liekot uz jauniešu iespējām aizsargāt savu rūpniecisko īpašumu, kā arī pienākumu respektēt citu autoru īpašuma tiesības.

 

Daugavpilī viesosies bērnu grāmatu autore Evija Gulbe

 18.09.2019 
Daugavpilī viesosies bērnu grāmatu autore Evija Gulbe

26. septembrī Daugavpilī viesosies bērnu grāmatu autore Evija Gulbe, lai iepazīstinātu mazos lasītājus ar savu darbu varoņu, žurkulēnu Koko un Riko, piedzīvojumiem. Tikšanos rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Tiksimies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.

Jaunā, dzirkstošā autore Evija Gulbe, kas daudziem ir pazīstama kā ētera balss un raidījumu vadītāja radiostacijā SWH, ir sarakstījusi un izdevusi vairākas lieliskas grāmatas, kuras iemīļojuši kā bērni, tā viņu vecāki, tostarp dažādu paaudžu daugavpilieši. Līdz šim iznākušas divas dzejoļu grāmatas – “Dzejolēni” un “Ece-bece-ābece”, kā arī vairākas mazgrāmatiņas un krāsojamās grāmatas.

Evijas Gulbes grāmatu pūrā mazie lasītāji īpaši iecienījuši žurkulēnu Koko un Riko piedzīvojumus stāstu grāmatās “Koko un Riko”, “Koko un Riko jaunie piedzīvojumi” un “Koko un Riko uzvedas kā eņģelīši”. Mūzikas draugiem īpaši tuva ir Evijas grāmata “Lilallā un viņas pigoriņi”, kurai pievienots CD ar 15 dziesmām un to fonogrammām, kā arī nošu grāmatiņa. Visu diskā iekļauto dziesmu tekstu autore ir Evija Gulbe. Savukārt grāmata “Bizbizmāsiņa” saista visdažādākos lasītājus. Vismazākajiem tā ir  pētāmgrāmata, nedaudz lielākiem – pirmā lasāmgrāmata, bet pašiem lielākajiem – bērnības saulaino atmiņu grāmata.

 

Daugavpilī viesosies rakstniece Laura Vinogradova

 17.09.2019 
Daugavpilī viesosies rakstniece Laura Vinogradova

26. septembrī Daugavpilī viesosies jaunā, talantīgā latviešu rakstniece Laura Vinogradova, aicinot lasītājus uz sarunu par stāstu krājumu “Izelpas”, kurš pērn iznāca apgādā “Zvaigzne ABC”. Pasākums turpina literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Jaunā, daudzsološā autore Laura Vinogradova nāk no Ventspils puses (Popes), bet nu jau vairākus gadus dzīvo Rīgā. Rakstniecības prasmes izkopj Literārajā Akadēmijā. Līdz šim rakstījusi bērniem (“Snīpulītis no Snīpuļciema”, “Mežpasakas”). Pieaugušo literatūrā debitējusi pērn ar stāstu krājumu “Izelpas” (2018, “Zvaigzne ABC”).

Grāmatā iekļautie stāsti vēsta par vienkāršu cilvēku ikdienas dzīvi – rūpēm un raizēm, sapņiem un cerībām, bailēm un sāpēm, lēmumiem un izvēlēm, mazām un lielām traģēdijām, zaudējumiem un uzvarām. Caur šiem stāstiem ar lasītāju runā sievietes un vīrieši, pieaugušie un bērni. Daudzus no viņiem varētu ierindot starp tā sauktajiem “dzīves pabērniem”, tādēļ lasītāja uzmanības lokā nonāk arī visnotaļ skarbas tēmas. Cilvēku, vides un notikumu tēlojums veikts ar lielu iejūtību un uzmanību pret detaļām. Varbūt tieši tādēļ teksti tā saasina lasītāja uztveri, domas un jūtas, rosinot apceres un pārdzīvojumus, kas nerimstas vēl ilgi pēc tam, kad pāršķirta krājuma pēdējā lappuse. Grāmatas kopējā noskaņa ir emocionāla, bet ne vienlaidus drūma vai melanholiska. No tās noteikti dvesmo arī prieks – par dzīvi un dzīvību, par tuviem un dārgiem cilvēkiem, par katras aizvadītās dienas dārgumu un nozīmīgumu.

 

Seminārs jauniešiem par FLEX apmaiņas programmu mācībām ASV

 17.09.2019 
Seminārs jauniešiem par FLEX apmaiņas programmu mācībām ASV

2019. gada 24. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina skolēnus apmeklēt FLEX apmaiņas programmas informatīvo semināru, kurā tiks stāstīts par iespēju iegūt stipendiju vienu gadu ilgām mācībām ASV vidusskolā. 

FLEX ir pilnībā  finansēta vidusskolēnu apmaiņas programma, kas dod jauniešiem iespēju vienu gadu dzīvot viesģimenē un mācīties kādā no Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vidusskolām. Divdesmit septiņu darbības gadu laikā FLEX programma ir nodrošinājusi stipendijas jau vairāk nekā 27 tūkstošiem vidusskolēnu no dažādām Eiropas un Āzijas valstīm. 2019./2020. mācību gadā FLEX programmas ietvaros ASV mācīsies vairāk nekā 900 skolēnu.

FLEX stipendiāti tiek atlasīti konkursa kārtībā. Konkursam no Latvijas var pieteikties ikviens skolēns, kurš atbilst šādiem kritērijiem:

 

Virtuālais velokross bibliotēkā – esi mobils un ripo vesels!

 10.09.2019 
Virtuālais velokross bibliotēkā – esi mobils un ripo vesels!

Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros no 16.-20. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs aicina mēroties spēkiem aizraujošās sacīkstēs, startējot virtuālā velokrosā “Ripo vesels”.

Katru dienu no 16. līdz 20. septembrim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs piedāvā ikvienam interesentam, neatkarīgi no vecuma vai fiziskās sagatavotības pakāpes, pārbaudīt savu varēšanu, startējot virtuālā velokrosā “Ripo vesels”. Tas būs izdarāms turpat centra telpās no pirmdienas līdz piektdienai centra darba laikā – no plkst. 11.00 līdz 18.00. Minot statīvā iestiprināta velosipēda pedāļus, akcijas dalībnieki varēs ne tikai fiziski izkustēties, bet arī ekrānā apskatīt Daugavpils, Preiļu, Utenas vai Zarasu novadus un mēģināt uzrādīt jaunus ātruma rekordus. Trīs ātrākie nedēļas braucēji tiks pie pārsteiguma balvām. Uzvarētāji tiks paziņoti pirmdien, 23. septembrī, bibliotēkas un centra Facebook lapās.

Eiropas Mobilitātes nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciēta sabiedrības informēšanas kampaņa, kas tiek rīkota kopš 2002. gada. Tās mērķis ir aicināt cilvēkus dažādot pārvietošanās veidus, pēc iespējas biežāk dodot priekšroku velosipēdam un pastaigai, kas ļautu risināt sabiedrībai aktuālas problēmas – mazināt satiksmes sastrēgumus un atmosfēras piesārņojumu ar transportlīdzekļu izplūdes gāzēm, un uzlabot eiropiešu dzīves un apkārtējās vides kvalitāti.

 

Dzejas dienās Daugavpilī viesosies literāte, izdevēja Inese Zandere

 5.09.2019 
Dzejas dienās Daugavpilī viesosies literāte, izdevēja Inese Zandere

14. septembrī, noslēdzot Dzejas dienu svinības Daugavpilī, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” viesosies Inese Zandere – dzejniece, publiciste, redaktore, bērnu literatūras izdevēja un brīnišķīgu bērnu grāmatu autore. Visus grāmatmīļus un bibliotēkas draugus dzejniece aicinās sekot dzejas lasījumiem un risināt sarunu par dzejas radīšanu un baudīšanu.  

Daugavpils lielo un mazo lasītāju priekšstatu par latviešu bērnu literatūru jau daudzus gadus veido Ineses Zanderes uzrakstītās un izdotās bērnu grāmatas – “Māsa un brālis”, “Iekšiņa un āriņa”, “Dieguburti”, “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti”, Princešu piedzīvojumi”, “Lelles raduraksti”, “Lupatiņi”, “Zirgā”, “Trīs draugi vienas upes krastā”, “Bērns, kas neiekrita” u.c. Īpaši jāizceļ Ineses Zanderes ilggadējais darbs dzejas gadagrāmatas “Garā pupa” izdošanā, kas dod jaunajiem dzejniekiem iespēju piedalīties dzejas konkursā un publicēt savu dzejoli.

Tikšanās ar Inesi Zanderi notiks sestdien, 14. septembrī, plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58). Pasākums aizsāk literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu bērnu grāmatu autoriem, kuru rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Tiksimies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas ietvaros.

 

Aicinām lasītājus piedalīties izstādes veidošanā

 5.09.2019 
Aicinām lasītājus piedalīties izstādes veidošanā

Latgales Centrālā bibliotēka aicina lasītājus piedalīties izstādē “Lasītāju sirdslietas”, kurā būs iespēja parādīt citiem pašdarinātas lietas – apģērbus, rotas, gleznas, kā arī dažādas kolekcijas (piem., atklātnītes, magnētiņi, pogas u.tml.).

Darinājumus un kolekcijas pieņem Latgales Centrālās bibliotēkas (Rīgas iela 22A) 2. stāvā Lietotāju apkalpošanas nodaļā no 16. septembra līdz 5. oktobrim.

Tālrunis sīkākai informācijai: 65426065.

 

 

Inga Gaile Daugavpilī

 5.09.2019 

Ceturtdien, 12. septembrī, Dzejas dienu noskaņās Daugavpili apmeklēs dzejniece un prozaiķe Inga Gaile, lai runātu par dzeju, tās lasīšanu un rakstīšanu, kā arī par savu jaunāko stāstu krājumu "Piena ceļi" (2018, Mansards). Pasākumu atbalsta VKKF projekta "Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī" 5. kārtas ietvaros. Gaidām visus interesentus! Grupām pieteikšanās pa tālruni 654 76543.

 

Noslēgusies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

 5.09.2019 
Noslēgusies lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”

Līdz ar vasaru Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs noslēgusies kārtējā lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”. Jau astoto gadu skolēni un bērnu vasaras nometņu grupas aizraujoši un darbīgi pavadīja brīvo laiku bibliotēkā, piedaloties dažāda satura pasākumos un aktivitātēs, gūstot jaunu pieredzi, iespaidus un draugus.

Pasākumi individuāliem programmas dalībniekiem notika ik ceturtdienu visās sešās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs, savukārt tematiskās nodarbības bērnu vasaras nometņu grupām pēc pieprasījuma rīkoja ne tikai filiāles, bet arī LCB, ASV Informācijas centrs un Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs. Lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā” šogad piedalījās 243 individuālie dalībnieki un rekordliels dalībnieku skaits no vasaras nometnēm – 1775 bērni.

No 6. jūnija līdz pat 22. augustam programmas individuālie dalībnieki piedalījās tematiskos un literāros pasākumos, lasīja un pārrunāja izlasīto, pārbaudīja zināšanas viktorīnās un konkursos, zīmēja un līmēja, veidoja un darināja radošajās darbnīcās, mērojās spēkiem galda spēļu un atjautības turnīros, ieguva jaunas zināšanas un iepazina jaunus domubiedrus. Programmas izskaņā aktīvākie grāmatu lasītāji un rosīgākie bērni saņēma pārsteiguma balvas.

 

Dzejas dienās Daugavpilī viesosies dzejniece, prozaiķe Inga Gaile

 4.09.2019 
Dzejas dienās Daugavpilī viesosies dzejniece, prozaiķe Inga Gaile

12. septembrī Daugavpilī viesosies populārā latviešu dzejniece un prozaiķe Inga Gaile, aicinot lasītājus uz sarunu par dzeju, lasīšanu un rakstīšanu, kā arī savu jaunāko stāstu krājumu “Piena ceļi”, kurš pērn iznāca apgādā “Mansards” un jau ir paguvis izpelnīties gan lasītāju, gan kritiķu atzinību. Pasākums aizsāk literāru tikšanos ciklu ar populāriem latviešu autoriem, kuru šoruden rīko Latgales Centrālā bibliotēka Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Projektā “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” Latgales Centrālā bibliotēka nu jau piecus gadus aicina uz Daugavpili pieprasītus un atzītus latviešu literātus, lai dialogā starp autoru un lasītāju dziļāk iepazītu dažus no pēdējo gadu izcilākajiem latviešu oriģinālliteratūras paraugiem. Šogad projekta uzmanības centrā ir īsproza – žanrs, kas mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā, kad lasītājiem bieži trūkst laika apjomīgu romānu lasīšanai, piedzīvo sava veida renesansi. Īpaši manāmi dažu pēdējo gadu laikā īsprozas lauciņā sevi ir parādījušas autores sievietes, savos darbos pievēršoties mūsdienu sabiedrībai aktuālām problēmām, kas rod atbalsti lasītāju prātos un sirdīs. Spilgti un paliekoši sevi prozā apliecina arī autores, kas līdz šim vairāk darbojušās citos literatūras žanros. Viena no tādām autorēm ir Inga Gaile, kuras viesošanās Daugavpilī iekļaujas Dzejas dienu pasākumu kalendārā.

 

“Dzejas dienas 2019” Daugavpils bibliotēkās

 3.09.2019 
“Dzejas dienas 2019” Daugavpils bibliotēkās

Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles no 9. līdz 14. septembrim piedāvā plašu Dzejas dienu pasākumu programmu dažādu paaudžu lasītājiem. Gaidāmas literāras tikšanās pieaugušajiem un bērniem ar populārajām latviešu autorēm Ingu Gaili un Inesi Zanderi, kā arī ar Daugavpils un novada dzejniekiem, dzejas stundas dažāda vecuma skolēnu grupām un bagātīgs literatūras izstāžu klāsts.

Dzejas dienu centrālais sarīkojums Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) notiks ceturtdien, 12. septembrī, plkst. 12.00. Literatūras cienītāji tiek aicināti uz tikšanos ar populāro latviešu dzejnieci un prozaiķi Ingu Gaili sarunai par dzeju, lasīšanu un rakstīšanu, kā arī autores jaunāko īsprozas krājumu “Piena ceļi”, kurš pērn iznācis apgādā “Mansards” un guvis gan lasītāju, gan kritiķu atzinību. Ingas Gailes viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 5. kārtas ietvaros.

Sestdien, 14. septembrī, plkst. 11.00 LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” viesosies Inese Zandere – dzejniece, publiciste, redaktore, bērnu literatūras izdevēja un brīnišķīgu bērnu grāmatu autore. Uz pasākumu aicināti lieli un mazi grāmatmīļi un bibliotēkas draugi, lai tiktos ar autori un risinātu sarunu par dzejas radīšanu, lasīšanu un baudīšanu. Autores viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds Latgales Centrālās bibliotēkas projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” ietvaros.

 

Augusta grāmatu tops

 2.09.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e- katalogā
 

 

 

Šoruden Daugavpili apmeklēs populāri bērnu grāmatu autori

 30.08.2019 
Šoruden Daugavpili apmeklēs populāri bērnu grāmatu autori

Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 1. kārtas īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 600). Projekta ietvaros no šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas desmit tikšanās ar pieciem populāriem un lasītāju iemīļotiem bērnu un jauniešu grāmatu autoriem – Inesi Zanderi, Eviju Gulbi, Uldi Ausekli, Aivaru Kļavi un Liliju Berzinsku.

Projekta mērķis ir popularizēt lasīšanas tradīciju un latviešu oriģinālliteratūru bērniem un jauniešiem kā vienu no kultūras pamatvērtībām, sekmējot Latvijā radīto kultūras vērtību pieejamību plašai sabiedrībai.

No šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās un izglītības iestādēs viesosies projektā iesaistītie rakstnieki un dzejnieki. Tikšanos laikā bērni un jaunieši varēs tuvāk iepazīt literatūras radīšanas procesu, uzdot autoriem jautājumus, kā arī aplūkot viņu daiļradei veltītas literatūras izstādes.

Pirmā literārā tikšanās notiks 14. septembrī, kad LCB filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” viesosies Inese Zandere – dzejniece, publiciste, redaktore, bērnu literatūras izdevēja un brīnišķīgu bērnu grāmatu autore (“Iekšiņa un āriņa”, “Princešu piedzīvojumi”, “Lelles raduraksti”, “Lupatiņi”, “Zirgs”, “Trīs draugi vienas upes krastā”, “Bērns, kas neiekrita” u.c.). Īpaši jāizceļ Ineses Zanderes ilggadējais darbs dzejas gadagrāmatas “Garā pupa” izdošanā, kas dod jaunajiem dzejniekiem iespēju piedalīties dzejas konkursā un publicēt savu dzejoli.

 

„Dzejas dienas 2019” Daugavpilī un novadā

 30.08.2019 
„Dzejas dienas 2019” Daugavpilī un novadā

Šī gada 9. – 14.septembrī Daugavpils pilsētā un novadā norisināsies ikgadējie Dzejas dienu pasākumi.

Dzejas svētki tiks atklāti pirmdien, 9. septembrī, plkst. 18.30 ar krājuma „Dzejas dienas 2019” prezentāciju un brīvo mikrofonu Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā. Pasākuma laikā būs iespēja tikties un iepazīties ar krājuma dalībniekiem, dzirdēt viņu dzejas lasījumus, saņemt krājumu, kā arī ikvienam interesentam piedalīties brīvajā mikrofonā. Krājums „Dzejas dienas 2019” šogad tiek izdots 29. reizi, tajā ir apkopoti Daugavpils pilsētas un novada 36 autoru darbi.

Dzejas dienu ietvaros tiks atklāts arī ievērojamās Daugavpils dzejnieces Fainas Osinas dzejoļu krājums „Akmens zvaigznes atbalss” („Эхо каменной звезды”). Grāmatas redaktore Gaļina Vasiļkova norāda, ka „Akmens zvaigznes atbalss” ir dubultjubilejas krājums, jo tā ir Fainas Osinas desmitā grāmata, kas turklāt tiek izdota pašas autores dzīves jubilejas gadā. „Tāpēc lasītājs šo krājumu var vērtēt kā autores sava veida „dzīves un radošā ceļa atskaiti””, tā redaktore. Grāmatas atklāšanas pasākums notiks 10. septembrī plkst. 17.00 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Šogad Dzejas dienu laikā Daugavpilī viesosies arī vairāki Latvijā ievērojami autori: trešdien, 11. septembrī, notiks pasākums, kurā varēs klausīties latviešu mūzikas izdevēja, producenta, dziesmu autora, mūziķa un dzejnieka Guntara Rača dzejas lasījumus un dziesmas, 12. septembrī Daugavpilī varēs tikties ar dzejnieci un rakstnieci Ingu Gaili, savukārt 14. septembrī – ar bērnu grāmatu autori Inesi Zanderi.

 

Bibliotēkā atklās Natālijas Krjukovas personālizstādi “Dziļumā”

 28.08.2019 
Bibliotēkā atklās Natālijas Krjukovas personālizstādi “Dziļumā”

6. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Natālijas Krjukovas glezniecības personālizstāde “Dziļumā”. Animālijas žanrā veidotajos darbos autore pievēršas jūras un okeāna dzīļu iemītniekiem.

Natālija Krjukova ir dzimusi Alūksnē, bet nu jau daudzus gadus dzīvo Daugavpilī. Daugavpils Universitātē iegūts maģistra grāds bioloģijā, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā “Saules skola” – profesionālā vidējā izglītība un tekstilizstrādājumu dizainera specialitāte.

Radošajai darbībai Natālija Krujokova mērķtiecīgi pievērsusies pirms sešiem gadiem. Pamatā strādāts eļļas, grafikas tehnikās, laiku pa laikam ļaujoties eksperimentiem ar akvareli, ogli un pasteli. Darbi visbiežāk top ainavas, marīnas un animālijas žanrā. Izmēģināts arī akts, klusā daba un abstrakcija.

Izstādēs piedalās kopš 2017. gada. Pa šo laiku aizvadītas jau divas personālizstādes (fotogrāfijā un glezniecībā), grupas izstāde Limbažos, kā arī divas vietējo mākslinieku kopizstādes dzimtās Alūksnes muzejā. Šī gada pavasarī Natālijas darbs bija skatāms arī Latgales reģiona mākslinieku konkursa izstādē “Miers un spriedze” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

 

Latgales džeza studija sniegs koncertu bibliotēkā

 28.08.2019 
Latgales džeza studija sniegs koncertu bibliotēkā

7. septembrī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā notiks biedrības “Latgales džeza klubs-studija” koncerts-prezentācija “Talants ir spēks”.

Biedrība “Latgales džeza klubs-studija” (vadītāja Inna Kralika) aktīvi darbojas nu jau astoņus gadus, pulcējot dažāda vecuma mūzikas cienītājus. Šobrīd biedrībā ir vairāk nekā 50 dalībnieku. Viņu muzikālais sniegums ir izskanējis dažāda mēroga kultūras pasākumus ne tikai Daugavpilī un citās Latvijas pilsētās, bet arī Lietuvā un Igaunijā. Biedrībā ir iespējams apmeklēt individuālās un grupu vokālās nodarbības. Darbojas sieviešu koris, tiek rīkotas meistarklases mūzikas un mākslas terapijā.

Pasākumā Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā būs iespējams skatīt biedrības dalībnieku priekšnesumus un uzzināt vairāk par biedrības sniegtajām iespējām. Ieeja pasākumā – brīva.

Pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

 

 

Atklās bērnu mākslas skolas izstādi “Pa ceļam”

 27.08.2019 
Atklās bērnu mākslas skolas izstādi “Pa ceļam”

3. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Profesionālās izglītības kompetenču centra (PIKC) Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas (DDMV) “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu noslēguma darbu izstāde “Pa ceļam”.

PIKC DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolas izstādē “Pa ceļam” apvienoti audzēkņu noslēguma darbi – tos bērni veido pēdējā mācību gadā kā pēdējo un lielāko radošo darbu, patstāvīgi izvēloties tēmu, izpildes tehniku un prezentācijas paņēmienu. Izraudzītais nosaukums, “Pa ceļam”, atspoguļo izstādes būtību – vairāku gadu izglītošanās ceļā apgūtais piedzīvo vainagojumu noslēguma projektā, kurā katrs topošais mākslinieks ieliek savas labākās prasmes, zināšanas un radošās domas lidojumu.

Izstādē apskatāmi gleznieciski un grafiski darbi gan klasiskajās, gan autortehnikās. Bērnu mākslas skolas vadītāja, izstādes kuratore Ieva Reitāle atzīmē zīmējumu, gleznojumu un batikas tehnikā tapušo darbu kvalitāti, uzsverot, ka tā ļauj gaidīt no autoriem arī turpmāku profesionālu izaugsmi un vizuāli izteiksmīgus, radošus tēmu risinājumus.

 

Izstādē iepazīstinās ar izgudrotājdarbību pirmskara Latvijā

 26.08.2019 
Izstādē iepazīstinās ar izgudrotājdarbību pirmskara Latvijā

No 2. līdz 27. septembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Latvijas patentu valdes veidota ceļojoša izstāde – 20 vēsturisku izgudrojumu patentu attēli –, iepazīstinot gan ar praktiskiem izgudrojumiem, gan ar tehniskiem risinājumiem mašīnbūvē, elektrotehnikā un aviācijā, kas veikti Latvijā laikposmā no 1918. līdz 1940. gadam.

Patentu valdes ceļojošā izstāde “Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940” turpina simtgades vēstījumu par Latvijas izgudrotājdarbību un rūpnieciskā īpašuma aizsardzības vēsturi valsts pirmajos pastāvēšanas gados.

Attēlu izstādē aplūkojami gan ārzemēs atzinību guvušie Latvijas izgudrojumi, piemēram, Valtera Capa “Fotogrāfisks aparāts”, Indriķa Pērkona risinājums “Ar parasto šujmašīnu šujamas grīdsegas un ierīce to izgatavošanai” un Aleksandra Zariņa izgudrotais “Lidaparāts-ornitopters”, gan arī uz praktisku lietderīgumu orientēti izgudrojumi kā, piemēram, Johana Jansona izgudrotā Vēja turbīna, Edgara Georga Everta “Glābšanas laiva zemūdenēm”, Jāņa Karēļa “Auto kamanas”, Jāņa Minusa “Pārvietojama istabas krāsns ar regulējamu sildīta gaisa ieplūšanu krāsnī” u. c.

 

Jūlija grāmatu tops

 2.08.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

“Skaistā vasara bibliotēkā” – jūlija aktualitātes

 2.08.2019 
“Skaistā vasara bibliotēkā” – jūlija aktualitātes

Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs aizvadīts jau otrais vasaras brīvlaika mēnesis lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”. Katru jūlija ceturtdienu programmas dalībnieki piedalījās bibliotekāru sagatavotos pasākumos, kas ļāva uzzināt un izmēģināt daudz jauna, jautri un saturīgi pavadot brīvo laiku draugu un domubiedru pulkā. Īpaši veidotas tematiskas nodarbības par vērtīgām, bērniem saistošām tēmām apmeklēja arī vasaras nometņu grupas.

Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” ir Latgales centrālās bibliotēkas un filiāļu iniciatīva, kas rada jaunākā un vidējā skolas vecuma bērniem saistošas un lietderīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas vasaras mēnešos. Tā pulcē gan individuālus dalībniekus, gan bērnu vasaras nometņu grupas. Jūlijā programmā individuāli iesaistījās 154 bērni, vislielākā interese bija vērojama Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”, kur programmas pasākumus apmeklēja 37 bērni. Zīmīgi, ka gandrīz visās bibliotēkās dalībnieku skaits jūlijā bija kāpis, salīdzinot ar vasaras pirmo mēnesi. Savukārt vasaras nometņu grupu vidū pieprasītākais bija Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) pasākums par zemūdens pasaules iemītniekiem, kā arī Ģimenes digitālo atkvitēšu centra piedāvātā ekspedīcija datoru pasaulē. Kopumā LCB un filiāļu rīkotos pasākumus jūlijā apmeklēja 514 vasaras nometņu dalībnieki.

 

Rudenī Daugavpili apmeklēs populāras latviešu īsprozas autores

 30.07.2019 
Rudenī Daugavpili apmeklēs populāras latviešu īsprozas autores

Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” piektās kārtas īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 600). Projekta ietvaros no šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas desmit lasītāju tikšanās ar piecām iemīļotām latviešu rakstniecēm – Ingu Gaili, Lauru Vinogradovu, Janu Egli, Andru Manfeldi un Daci Vīganti.

Latgales Centrālās bibliotēkas īstenotā ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” piektā kārta turpina aizsākto tradīciju piedāvāt daugavpiliešiem tikšanās ar aktuāliem un pieprasītiem latviešu rakstniekiem, dodot iespēju risināt sarunas par literatūru un lasīšanu un veidojot dzīvu saikni starp lasītāju, grāmatu un autoru. Ik gadu tikšanās ar rakstniekiem notiek gan Latgales Centrālajā bibliotēkā pilsētas centrā, gan Daugavpils mikrorajonos (bibliotēkas filiālēs un izglītības iestādēs), kas dara tās pieejamas daudz plašākam interesentu lokam, tostarp arī skolu jaunatnei. Ieeja visos pasākumos lasošajai publikai ir bez maksas.

 

Bibliotēkā atklās izstādi par Latvijas ainavu dārgumiem

 26.07.2019 
Bibliotēkā atklās izstādi par Latvijas ainavu dārgumiem

2. augustā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta ceļojoša izstāde “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”. Izstāde tapusi Latvijas valsts simtgades kontekstā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas plānošanas reģionu kopdarba rezultātā ar nolūku apzināt un popularizēt vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, kas tiek uzskatītas par īpašām Latvijas vērtībām.

Ainavu dārgumu izlasē ir iekļautas gan konkrētas vietas, gan plašākas teritorijas visā Latvijā, kurām iedzīvotāju un dažādu nozaru speciālistu skatījumā piemīt īpaša vērtība. Tās satur sevišķi nozīmīgu vēstījumu par Latvijas dabu un vēsturi, kurš ir saglabājams un nododams nākamajām paaudzēm. Šīs Latvijai un tās iedzīvotājiem būtiskās ainavas, piedaloties ekspertiem un sabiedrībai, tika atlasītas 2017. gadā, nosakot kopskaitā piecdesmit kultūrvēsturiski nozīmīgus dārgumus, pa desmit katrā no pieciem Latvijas plānošanas reģioniem – Latgalē, Kurzemē, Vidzemē, Zemgalē un Rīgā. Lai atspoguļotu šo ainavu nozīmību un mainību gadu griezumā, kā arī fiksētu to stāvokli Latvijas valsts simtgades gadā, Latvijas Nacionālā bibliotēka izvēlētos ainavu dārgumus apkopoja elektroniskā krātuvē (www.ainavudargumi.lv). Tā glabā vēsturiskus un simtgades gadā uzņemtus fotoattēlus, ainavām tipisku skaņu ierakstus, kā arī iedzīvotāju iesūtītus atmiņu stāstus, iespaidus un nākotnes vēlējumus.

 

Sarmītes Bogdanovičas fotoizstāde “Otra puse”

 23.07.2019 
Sarmītes Bogdanovičas fotoizstāde “Otra puse”

9. augustā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Sarmītes Bogdanovičas fotogrāfiju izstāde “Otra puse”. Ainavu fotogrāfijās ar abstrakcionisma elementiem iemūžināti ikdienas atspulgi, mirklī sastingusi realitāte.

Sarmīte Bogdanoviča ir dzimusi Rēzeknē. Daugavpils Universitātē studējusi mākslu un datordizainu. 2019. gadā Profesionālās izglītības kompetenču centrā (PIKC) Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā (DDMV) “Saules skola” iegūta fotodizainera kvalifikācija. Sarmīte strādā par dizaina speciālisti Ilūkstes novada pašvaldībā un pasniedz datorgrafiku PIKC DDMV “Saules skola” Ilūkstes filiālē.

Sevis meklējumus fotogrāfijā Sarmīte aizsākusi pirms 13 gadiem, kad tika iegādāts pirmais digitālais fotoaparāts. Tolaik galvenā motivācija bija iemūžināt mirkļus no dēlu bērnības, notvert viņu prieku un nemitīgo kustību. Tomēr pakāpeniski, fotografējot visu, kas attiecīgajā brīdī uzrunā un nonāk kadrā, dzima mīlestība pret fotogrāfiju.

 

Latvijas iedzīvotājus aicina piedalīties unikālā ģimeņu un dzimtu grāmatu izstādes veidošanā

 16.07.2019 
Latvijas iedzīvotājus aicina piedalīties unikālā ģimeņu un dzimtu grāmatu izstādes veidošanā

Turpinot grāmatu lasīšanas veicināšanas projektu “Bibliotēka”, kuru organizē literatūras mecenāts "Baltic International Bank", aicinām Latvijas ģimenes iesaistīties izstādes ”Dzimtas grāmata” veidošanā. Ģimenes un dzimtas visā Latvijā aicinām iesūtīt projektam “Bibliotēka” savu dzimtas stāstu un aprakstu par grāmatu, kas ģimenei ir īpaši nozīmīga, līdz šī gada 31. augustam. Iedvesmojošākie Latvijas ģimeņu stāsti un grāmatas 2020. gadā tiks prezentēti izstādēs Rīgā, Liepājā un Rēzeknē.

“Valsts esam mēs –  Latvijas ģimenes un dzimtas. Katras ģimenes vēsture veido valsts vēsturi. Ir būtiski uzturēt un stiprināt tradicionālās ģimeniskās un dzimtu tradīcijas. Paaudžu paaudzēs Latvijā informācijas nesējs ir bijusi grāmata – tā ļauj nodot uzkrāto dzīvesziņu bērniem un mazbērniem. Izstāde rosinās ģimenisko vērtību saglabāšanu Latvijā un radīs interesi par grāmatu kā par vienu no dzimtas relikvijām,” par topošo izstādi “Dzimtas grāmata” komentāru sniedz “Baltic International Bank” galvenais akcionārs, ilggadējais latviešu literatūras mecenāts Valērijs Belokoņs.

Jaunlatviešu laikos grāmatas veidoja tautas identitāti un rosināja tās pašapziņas celšanos, savukārt jau mūsdienās latviešu autoru grāmatas ir tulkotas kā pasaules līmeņa bestselleri. Visi šie literatūras izdevumi cauri gadu desmitiem nesuši līdzi stāstus, kuru pamatā ir spēcīgās Latvijas ģimenes. Lai katram no mums būtu iespēja atklāt savas ģimenes īpašo grāmatu plašākai sabiedrībai, projekts “Bibliotēka” organizē izstādi “Dzimtas grāmata”.

 

“Skaistā vasara bibliotēkā” turpinās

 12.07.2019 
“Skaistā vasara bibliotēkā” turpinās

Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs aizvadīts pirmais vasaras brīvlaika mēnesis lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”. Katru ceturtdienu no plkst. 11.00 līdz 13.00 individuālie programmas dalībnieki pulcējās uz dažāda veida pasākumiem, lai saistoši un saturīgi pavadītu brīvo laiku un iegūtu jaunus draugus. Vasaras nometņu grupām bija iespēja apmeklēt tematiskas nodarbības, kurās bērni paplašināja savas zināšanas, veica praktiskus un radošus uzdevumus.

Lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” ir paredzēta kā individuāliem dalībniekiem, tā arī grupu apmeklējumiem no bērnu vasaras nometnēm. Jūnijā programmā individuāli iesaistījās 128 bērni, viskuplākais dalībnieku skaits bija Ceriņu un Piekrastes bibliotēkā, kā arī Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”.  Savukārt vasaras nometņu grupu vidū vislielāko uzmanību izpelnījās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) ASV Informācijas centra veidotais pasākums “Be Fit with Info USA” (Esi formā ar ASV Infocentru). Kopumā LCB un filiāļu rīkotos pasākumus jūnijā apmeklēja 1027 vasaras nometņu dalībnieki.

Bērni, kuri programmā iesaistās individuāli, LCB filiālēs ik ceturtdienu piedalījās aizraujošos pasākumos, radošās darbnīcās, spēļu turnīros, novadpētniecības stundās. Programmas ieskaņā īpaša uzmanība nodarbībās tika veltīta mūsu novada vēstures, nozīmīgāko faktu un ievērojamāko vietu izzināšanai. Literāros pasākumos mazie lasītāji tika iepazīstināti ar jaunākajām bērnu grāmatām, sadraudzējās ar Roba Skotona piemīlīgo Runci Punci un darbojās kopā ar Tūves Jansones Trollīšiem no Muminielejas.

 

Jūnija grāmatu tops

 6.07.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Datubāzu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 5.07.2019 
Datubāzu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs aizvien ir pieejams plašs datubāzu klāsts dažādu interešu lokam. Bibliotēkas lietotājiem tiek piedāvātas kā bibliotēkas veidotās datubāzes, tā arī autorizētās tiešsaistes datubāzes – tie ir novadpētniecības resursi un virtuālās izstādes, Latvijas laikrakstu pilntekstu publikācijas un e-izdevumu angļu valodā pilntekstu publikācijas, normatīvo aktu kopums, tiešsaistes enciklopēdijas, vārdnīcas, video un audio materiāli, kā arī dokumentālais kino, mākslas un animācijas filmas.

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) veidotās datubāzes iespējams izmantot ne tikai bibliotēkā, bet arī attālināti – ārpus publisko bibliotēku datortīkla. Tiek piedāvāti šādi elektroniskie resursi:

LCB elektroniskais katalogs tajā pieejama informācija par LCB un filiāļu krājumos esošajiem izdevumiem. Katalogs satur arī Novadpētniecības analītisko ierakstu datubāzi, kura regulāri tiek papildināta gan ar šā gada, gan iepriekšējo gadu Daugavpilī izdoto laikrakstu analītiskajiem aprakstiem.

Daugavpils novadnieki – novadpētniecības datubāze, kas satur plašu informāciju par ievērojamiem cilvēkiem, kuri ir saistīti ar Daugavpili un kuri sasnieguši izcilību savā profesionālajā darbībā.

Daugavpils Baznīcu kalns – novadpētniecības datubāze par unikālo sakrālo būvju kompleksu, kurā pārstāvēti visu četru Latgales galveno konfesiju dievnami, veidojot tieši Daugavpilij raksturīgu panorāmu. Informācija pieejama latviešu, krievu un angļu valodā.

 

Mammas un meitas radošā dueta izstāde bibliotēkā

 27.06.2019 
Mammas un meitas radošā dueta izstāde bibliotēkā

5. jūlijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Aurikas un Annemarijas Jelinsku kopizstāde “Atbalss”, kurā mamma un meita skatītāju vērtējumam piedāvā dažādu žanru darbus – ainavas, portretus, kluso dabu, animālijas.

Aurika Jelinska pēc izglītības ir vizuālās mākslas skolotāja, Daugavpils Universitātē ieguvusi profesionālo maģistra grādu mākslā. Šobrīd strādā par Šēderes pagasta Pašulienes bibliotēkas vadītāju. Aurika radošai darbībai veltījusi gandrīz 30 gadus. Viņas darbi bijuši skatāmi vairākās grupu un personālizstādēs, tostarp arī Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB). 2014. gadā bibliotēkas apmeklētājus priecēja Aurikas apgleznotie zīda lakati, bet 2017. gadā LCB bija pieejams Aurikas un Annemarijas radošā dueta kopdarbs – izstāde “Mozaīka”.

Aurikas meita Annemarija ir pabeigusi Ilūkstes Sadraudzības vidusskolu un šobrīd studē Rīgas Tehniskajā universitātē. Pati Annemarija atzīst, ka sākusi zīmēt, kolīdz spējusi noturēt rokā otu, tomēr nopietni glezniecībai pievērsusies pēdējos pāris gadus. 2016. gadā LCB tika atklāta Annemarijas pirmā personālizstāde “Solītis”.

 

Bibliotēka aicina iepazīt dziesmu svētku tradīcijas ārpus Latvijas

 26.06.2019 
Bibliotēka aicina iepazīt dziesmu svētku tradīcijas ārpus Latvijas

No 2. līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma ceļojošā izstāde “Latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas”, kura iepazīstina ar latviešu diasporas dziesmu svētku tradīcijām no 1946. gada līdz mūsdienām. Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”, tajā iekļautas fotogrāfijas no privātiem un Latvijas muzeju arhīviem un svētku dalībnieku mutvārdu liecības.

Latviešu diasporai Dziesmu svētki ir nozīmīgs pasākumu kopums latviskās identitātes veidošanai un saglabāšanai ārpus Latvijas. Tie notiek vairāk nekā septiņdesmit gadus un dažās valstīs tiek saukti arī par dziesmu dienām vai kultūras dienām. Jau pirmajos pēckara gados Vācijas bēgļu nometnēs latvieši, kuru vidū bija liels skaits inteliģences pārstāvju, centās atjaunot kultūras dzīvi un veltīja brīvo laiku daiļradei. Radās kori, deju kolektīvi un dažādi pulciņi. 1946. gadā vairākās Vācijas pilsētās norisinājās pirmās dziesmu dienas. Pirmie diasporas dziesmu svētki notika 1947. gadā Eslingenē (Vācija), tajos piedalījās 24 kori ar apmēram 1000 dziedātāju. Kopš tā laika dziesmu svētki (dienas) notikuši daudzās pasaules valstīs, kur izveidojušās aktīvas latviešu kopienas.

Ceļojošā izstāde “Latviešu Dziesmu svētki ārpus Latvijas” vēsta par trimdas dziesmu svētkiem Ziemeļamerikā, Austrālijā un Eiropā – par centieniem uzturēt svētku tradīcijas, par jaunrades attīstību, saviesīgo dzīvi utt. Dalībnieku atmiņas un vēsturiski attēli sniedz ieskatu svētku norisēs un apliecina to dzīvotspēju ārpus Latvijas dažādos laikos un vietās.

 

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” ir klāt

 18.06.2019 
“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” ir klāt

Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs visu paaudžu grāmatmīļiem jau ir pieejama lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2019. gada grāmatu kolekcija. Programma ir Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas finansēta Bērnu literatūras centra iniciatīva ar plašu aptvērumu, kura tiek īstenota visā Latvijā un arī ārpus valsts robežām. Tās mērķis – sekmēt lasītprasmi, veicināt augstvērtīgas literatūras izplatību, rosināt diskusijas par un ap grāmatām. Interese par dalību programmā aug ar katru gadu – pērn grāmatu vērtēšanā iesaistījās ap 20 000 lasītāju.

Ik gadu lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” vērtējamo grāmatu kolekciju veido pieredzes bagāti bērnu un jauniešu literatūras eksperti. Grāmatas pēc atbilstības lasītāja vecumam ir sadalītas piecās grupās – bērnu un jauniešu žūrijai katrā no vecumposmiem (5+, 9+, 11+, 15+) tiek piedāvāti seši latviešu autoru oriģināldarbi un ārzemju autoru darbu tulkojumi, savukārt vecāki līdztekus četrām pieaugušo grāmatām pēc izvēles lasa un vērtē arī divus darbus no bērnu un jauniešu literatūras. Dalība programmā ir lieliska iespēja vienot dažādas paaudzes kopīgā lasīšanas piedzīvojumā – izvēlēties augstvērtīgu un tematiski aktuālu literatūru, dzīvot līdzi grāmatu varoņiem un emocionāli bagātināt sevi, dalīties iespaidos un rast domubiedrus ne tikai ģimenē, bet arī citu lasīšanas entuziastu vidū.

Daugavpilī programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles – Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, Ceriņu, Gaismas, Jaunbūves, Pārdaugavas un Piekrastes bibliotēka. Iesaistīties programmā ir pavisam vienkārši:

 

Daugavpils bibliotēkās noslēgusies lasītveicināšanas programma “Mūsu mazā bibliotēka”

 12.06.2019 
Daugavpils bibliotēkās noslēgusies lasītveicināšanas programma “Mūsu mazā bibliotēka”

Vasaras sākumā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs noslēdzās izdevniecības “Liels un mazs” lasītveicināšanas programma “Mūsu mazā bibliotēka”, kura tika īstenota ar mērķi veicināt 4 līdz 8 gadus vecu bērnu interesi par lasīšanu, ilustrāciju, teātri un citām radošām nodarbēm. Kopumā lasītveicināšanas aktivitātēs vairāku mēnešu garumā tika iesaistīti 295 dalībnieki no dažādām Daugavpils izglītības iestādēm. Projekts vienlaikus tika īstenots sešās valstīs – Horvātijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Slovēnijā.

Latvijā lasītveicināšanas programmā “Mūsu mazā bibliotēka” piedalījās vairāk nekā 8000 bērni, pārstāvot 200 skolas, bibliotēkas un pirmsskolas izglītības iestādes. Daugavpils publiskās bibliotēkas dalību projektā uzsāka 2018. gada jūnijā. Bibliotēku krājums tika papildināts ar projekta grāmatu izlasi – sešām augstvērtīgām bilžu grāmatām, kuru autori nāk no Igaunijas, Polijas, Slovēnijas un Latvijas. Novembrī ar izdevniecības “Liels un mazs” atbalstu tika saņemtas arī darba burtnīcas ar radošiem uzdevumiem, kuros bērniem bija iespēja vēlreiz sastapt grāmatās iepazītos varoņus. Savukārt programmas izskaņā mazie dalībnieki tika apbalvoti ar izdevniecības sagatavotajiem diplomiem.

Daugavpilī lasītveicināšanas aktivitātes norisinājās visās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs, bibliotekāres viesojās arī izglītības iestādēs. Projektā piedalījās desmit pilsētas izglītības iestādes (J. Raiņa Daugavpils 6. vidusskola, Daugavpils Ruģeļu pirmsskolas izglītības iestāde, Daugavpils 7., 10., 12., 13., 21., 24., 26., 27. pirmsskolas izglītības iestādes), piesaistot kopskaitā 295 mazos lasītājus. Bibliotēkās tika rīkotas arī individuālas nodarbības ģimenēm ar bērniem.

 

Daugavpilī noslēgusies lasīšanas veicināšanas programma ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem

 5.06.2019 
Daugavpilī noslēgusies lasīšanas veicināšanas programma ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem

Jūnija pirmajā sestdienā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs noslēdzās lasīšanas veicināšanas un ģimeņu saliedēšanas programmas “Grāmatu starts” otrā kārta. Tās gaitā 52 trīsgadīgi bērni un viņu vecāki vairāku nedēļu garumā piedalījās īpaši veidotā nodarbību ciklā, kurš tika īstenots pilsētas bibliotēkās nolūkā stiprināt kopīgas lasīšanas tradīciju un ģimeņu saikni ar bibliotēku.

“Grāmatu starts” ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra veidota un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības līdzfinansēta lasīšanas veicināšanas programma ģimenēm ar trīs gadus veciem bērniem. Daugavpilī tās norisi koordinē Latgales Centrālā bibliotēka, nodrošinot metodisko un finansiālo atbalstu sešām filiālēm, kurās aizrit programmas pasākumi. Programmas pirmsākumi Daugavpilī ir meklējami 2016. gadā, kopš tā laika tajā ir piedalījušās jau gandrīz 200 vietējās ģimenes.

Programmas 2018./2019. gada sezonas otrajā kārtā, kura sākās 11. maijā Mātes dienas noskaņās, katrā no sešām Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēm tika organizētas trīs rotaļnodarbības trīsgadniekiem un viņu vecākiem. Bibliotekāru vadībā notika programmas dalībnieku iepazīšanās ar bibliotēku izkārtojumu un grāmatu piedāvājumu. Mazuļi aizrautīgi šķirstīja bilžu grāmatiņas, klausījās skaļā priekšā lasīšanā un izvēlējās sev tīkamas grāmatiņas ņemšanai līdzi uz mājām. Vecākiem tika ieteikta vērtīga literatūra par bērnu attīstību un audzināšanu. Neizpalika arī kopīgas spēles, rotaļas, radošās darbnīcas un cita veida aktivitātes lieliem un maziem.

 

Maija grāmatu tops

 3.06.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e- katalogā
 

 

 

“Skaistā vasara bibliotēkā” aicina atkal

 28.05.2019 
“Skaistā vasara bibliotēkā” aicina atkal

Jau septīto gadu Daugavpils publiskās bibliotēkas aicina skolas un pirmsskolas vecuma bērnus aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku, piedaloties lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā”. Programmas ietvaros tiek piedāvātas saistošas, izzinošas un izglītojošas nodarbības individuāliem dalībniekiem un virkne aktuālu tematisku pasākumu bērnu vasaras nometņu grupām.

Visus trīs vasaras brīvlaika mēnešus ceturtdienās no plkst. 11.00 līdz 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs bērniem tiks piedāvātas īpaši veidotas nodarbības – literāri pasākumi un novadpētniecības stundas, radošas darbnīcas un konkursi, galda spēļu turnīri un rotaļas brīvā dabā, stafetes, zibakcijas, dažādi svētki un citi saistoši pasākumi. 22. augustā katrā bibliotēkā tiks rīkots noslēguma pasākums, lai atskatītos uz kopīgi piedzīvoto un pasniegtu balvas aktīvākajiem lasītveicināšanas programmas “Skaistā vasara bibliotēkā” dalībniekiem.

Bērnu vasaras nometņu grupām Latgales Centrālā bibliotēka (Rīgas ielā 22a) ir sagatavojusi divus interaktīvus pasākumus. No 4. jūnija līdz 23. augustam interesentiem būs iespēja paplašināt savas zināšanas par ūdens iemītnieku daudzveidību un cilvēka lomu ūdenstilpņu tīrības saglabāšanā, piedaloties pasākumā “Pārsteidzošā zemūdens pasaule”. Tiks piedāvāts stāstījums par ūdens izplatību dabā un populārākajiem ūdenī mītošajiem dzīvniekiem, pārrunāta cilvēka loma tīras vides uzturēšanā. Iegūtās zināšanas varēs nostiprināt, pildot uzdevumu “Burtu jūklī” un veidojot krāsainas ūdens iemītnieku aplikācijas. Pasākums paredzēts 5-16 gadus veciem bērniem un jauniešiem, grupu pieteikšana pa tālruni 654 76344.

 

Bibliotēkā skatāma Marijas Safronovas izstāde “Latgale mākslinieka acīm”

 28.05.2019 
Bibliotēkā skatāma Marijas Safronovas izstāde “Latgale mākslinieka acīm”

4. jūnijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Latgales brīvo mākslinieku asociācijas vadītājas Marijas Safronovas glezniecības izstāde “Latgale mākslinieka acīm”. Ekspozīciju veido eļļas tehnikā gleznotas Latgales dabas ainavas un ziedu kompozīcijas.

Marijas Safronovas dzīves gājums ir ritējis tuvās un tālās zemēs. Dzimusi Lietuvā, pirmo augstāko izglītību ieguvusi Uzbekistānā, absolvējot Andidžonas pedagoģiskā institūta Austrumu lietišķās mākslas fakultāti. 1979. gadā apmetusies uz dzīvi Daugavpilī. Šeit Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā iegūta vēstures skolotāja kvalifikācija. Ar īpašu sirsnību Marija atceras savus skolotājus, kuriem ir bijusi nozīmīga loma viņas mākslinieciskā rokraksta veidošanā. Pasniedzējs Georgijs Kozlovskis Andidžonā modinājis Marijā mīlestību pret mākslu un radošu pašizpausmi, savukārt Daugavpils mākslinieks Vasilijs Paršikovs palīdzējis izkopt un noslīpēt iegūtās prasmes. Radošai darbībai Marija Safronova ir veltījusi 40 gadus. Viņas gleznotie darbi ir bijuši skatāmi 10 personālizstādēs un teju 40 grupu izstādēs. Marija ir arī ilggadēja Latgales brīvo mākslinieku asociācijas vadītāja.

 

Bibliotēkā skatāms mākslas studentu veltījums Klodam Monē

 27.05.2019 
Bibliotēkā skatāms mākslas studentu veltījums Klodam Monē

No 3. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Daugavpils Universitātes profesionālā maģistra studiju programmas “Māksla” studējošo plenēra darbu izstāde “Veltījums Klodam Monē”.

Izstādes ekspozīcijā pārstāvētas deviņas autores – Valērija Černova, Nellija Muižniece, Larisa Kaimiņa, Marija Kalnače, Santa Riževska, Inga Ruskule, Inita Šteinberga, Adelīna Varlamova un Žanna Vērdiņa. Darbi tapuši plenēra laikā, autorēm realizējot savas radošās ieceres uz audekla gan akrilkrāsās, gan jauktā tehnikā, gan individuāli eksperimentējot un radoši papildinot savas mākslinieciskās izteiksmes un vizuālā stila meklējumus ar mūslaiku populārā medija – fotogrāfijas – fragmentiem.

Ekspozīcija, kuras darbi ir tapuši ārpus ierobežotas telpas/darbnīcas, krāsu un faktūru valodā attēlojot iespaidus par mainīgo dabu, pilsētas kustību, cilvēku un spēlējoties ar mirkļa abstrakcijām, tiek veltīta vienam no impresionisma pamatlicējiem, franču gleznotājam Klodam Monē (Claude Monet, 1840-1926), kurš savulaik daudz gleznojis brīvā dabā (plenērā), prasmīgi un niansēti attēlojot mirkļa iespaidus.

 

Daugavpilieši piedalās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības finālā

 22.05.2019 
Daugavpilieši piedalās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības finālā

2019. gada 18. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notika Vislatvijas lasītveicināšanas kampaņas “Skaļās lasīšanas sacensība” nacionālais fināls. Tajā piedalījās 30 reģionālo sacensību čempioni no visiem Latvijas novadiem. Daugavpili sacensībā pārstāvēja Daugavpils Vienības pamatskolas 5.a klases skolniece Sintija Ivbule ar Mika Kerenena grāmatas “Noslēpumainais puķu čiepējs” fragmentu.

Minētās lasīšanas kampaņas ideja ir aizgūta no Nīderlandes, kur šāda veida sacensība veiksmīgi norit jau vairāk nekā 20 gadus. Latvijā skaļās lasīšanas sacensības tiek organizētas no 2017. gada septembra ar mērķi sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, veicināt lasītprieku, pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru, kā arī saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm. Sadarbojoties Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomei, bibliotēkām un skolām visā Latvijā, 5.-6. klašu skolēni jau otro gadu cīnās par skaļās lasīšanas čempiona titulu. Dalībnieki uzstājās ar iepriekš izvēlētas grāmatas fragmenta trīs minūšu skaļu lasījumu. Lai grāmatas fragmenta lasījums būtu saprotams, konkursants pamato savu izvēli un sniedz īsu sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras sāk lasīt.

 

Bibliotēkā runās par fiziskām aktivitātēm muguras veselības veicināšanai

 21.05.2019 
Bibliotēkā runās par fiziskām aktivitātēm muguras veselības veicināšanai

29. maijā plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) gaidāma tikšanās ar sertificētu fizioterapeiti Zentu Piscovu, kura stāstīs par fizisko aktivitāšu lomu veselības veicināšanā un sniegs praktiskus padomus mugurkaula slimību profilaksē un ārstēšanā. Tikšanās notiek Veselības nedēļas ietvaros un tiek piedāvāta bez maksas.

Eiropas Veselības nedēļa jeb MOVE Week ir ikgadēja Eiropas mēroga kampaņa, kuras mērķis ir popularizēt veselīgu dzīvesveidu un iesaistīt pēc iespējas vairāk cilvēku sportiskās, veselīgās un fiziskās aktivitātēs. Tās gaitā skolu, augstskolu, bērnudārzu, valsts un pašvaldības iestāžu, uzņēmumu un nevalstisko organizāciju spēkiem tiek rīkoti daudzveidīgi informatīvi pasākumi un fiziskas aktivitātes, aptverot dažāda vecuma, dzimuma un fiziskās sagatavotības interesentus. Šobrīd kampaņā piedalās 38 valstis. Latvijā Veselības nedēļa notiek jau astoņus gadus, šogad no 27. maija līdz 2. jūnijam.

Nu jau vairākus gadus Veselības nedēļas kustību aģenta jeb lokālā koordinatora lomu Daugavpilī veic arī Latgales Centrālā bibliotēka, rīkojot tematiskas literatūras izstādes, kā arī dažādus informatīvus un veselīgu dzīvesveidu popularizējošus pasākumus. Šogad Veselības nedēļas ietvaros bibliotēka piedāvā tikšanos ar balsta un kustību aparāta problēmu eksperti Zentu Piscovu.

 

1. jūnijā aicinām bērnus un vecākus uz pasākumu “Aktīvā atpūta kopā ar ģimeni” Centrālajā parkā!

 15.05.2019 
1. jūnijā aicinām bērnus un vecākus uz pasākumu “Aktīvā atpūta kopā ar ģimeni” Centrālajā parkā!

1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, no plkst. 16.00 līdz 19.00 Centrālajā parkā notiks jautras sacensības ģimenēm ar bērniem, kuras organizē Jaunatnes nodaļa. Piedalīties sacensībās var komandās, sākot no diviem cilvēkiem. Komandām nāksies iziet stafetes un pārvarēt citus šķēršļus. Posmi būs jāpaveic, lai varētu piedalīties loterijā un vinnēt vērtīgas balvas.

Pasākuma ideja ir radīt sacensību garu bērniem un jauniešiem, lai šo dienu pavadītu kopā ar ģimeni un, izpildot uzdevumus, iegūtu vērtīgas balvas, kā arī baudītu koncerta muzikālos priekšnesumus.

Pasākuma laikā Jūs priecēs Daugavpils dejotāji un dziedātāji, kuri papildinās jautrās ģimeņu stafetes ar muzikāliem un radošiem priekšnesumiem. Pasākumā Jums būs iespēja vērot aktivitātes, kuras rīkos biedrības:

 

Starptautiskā ģimenes diena kopā ar Daugavpils bērnu grāmatu autoriem

 15.05.2019 
Starptautiskā ģimenes diena kopā ar Daugavpils bērnu grāmatu autoriem

16. maijā plkst. 12.30 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks lasītāju tikšanās ar Daugavpils bērnu grāmatu autoriem – Staņislavu Volodjko, Lidiju Vasaraudzi, Jevgeņiju Golubevu un Stepanidu Miloševiču. Autoru daiļdarbi ir paredzēti pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. 

Kopš 2015. gada Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” ir izveidojusies tradīcija – ik gadu Starptautiskās ģimenes dienas ietvaros mazie un lielie lasītāji tiek aicināti uz tikšanos ar Daugavpils bērnu grāmatu autoriem. Savu darbu lasījumos dzejnieki un rakstnieki akcentē vienu no nozīmīgākajām pamatvērtībām – ģimeni, kurā valda sirsnība, saticība un mīlestība. Tā tiek dēvēta par laimes salu un miera ostu, kurā ikviens ir pasargāts, saprasts un uzklausīts. Ģimeniskā gaisotnē skanošās dzejas rindas aizkustina un uzrunā, vienojot dažādas paaudzes un radot īpašu kopības sajūtu.

Šogad tikšanās laikā izskanēs dzejas lasījumi no Lidijas Vasaraudzes grāmatas “Tiem, kurus mīlu”, “Drupatiņas”, Staņislava Volodjko «Соцветия рифм», Stepanidas Miloševičas dzejoļu un stāstu krājuma «Дружная семейка», Lidijas Vasaraudzes un Jevgeņija Golubeva kopdarbiem “Zelta groziņš”, «Муравей пришел в кино» un Staņislava Volodjko un Jeļenas Figurinas kopkrājuma «Бусинки». Pasākumā būs iespēja dzirdēt jau zināmu darbu fragmentus, kā arī dzejas pirmlasījumus.

 

Daugavpilī noskaidrots starptautiskā medijpratības projekta “MediaLabBaltics” uzvarētājs

 10.05.2019 
Daugavpilī noskaidrots starptautiskā medijpratības projekta “MediaLabBaltics” uzvarētājs

2. maijā noslēdzās starptautiskais medijpratības projekts “MediaLab/Baltics”, kuru rīkoja Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar nevalstisko organizāciju TMS, Amerikas stūrīti Šauļos (Lietuvā) un ASV Centru Narvā (Igaunijā). Trīs jauniešu komandas – nacionālo konkursu uzvarētāji no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – pulcējās Daugavpilī, lai mērotos spēkiem par absolūtā čempiona titulu. Sīvā cīņā uzvarētāju laurus plūca Lietuvas komanda.

Starptautiskā medijpratības projekta “MediaLab/Baltics” noslēguma posms norisinājās 2. maijā Daugavpilī, kur tā dalībniekiem bija sagatavota aizraujoša pasākumu programma. Četrpadsmit jaunieši no trim Baltijas valstīm vispirms pulcējās Latgales Centrālajā bibliotēkā uz Andra Arhomkina semināru “Start Strong”, kura laikā mācījās ieklausīties savā sirdsbalsī. Tālāk jaunieši apmeklēja Profesionālās izglītības kompetenču centra Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola”, kur Marta Folkmane savā lekcijā “About Media and Creativity” (“Par medijiem un radošumu”) aicināja pievērsties radošām izpausmēm mediju satura veidošanā.

Programma turpinājās viesmīlīgā LIAA Daugavpils biznesa inkubatora telpās, kur, mentoru atbalstītas, komandas izpildīja pēdējo projekta izaicinājumu – kļuva par savas paaudzes balsi, veidoja vēstījumu par tās vērtībām, uzskatiem, sapņiem un cerībām. Izvērtējot katras komandas sniegumu, tika noskaidrots projekta absolūtais čempions. Galveno balvu – 500 EUR viedierīču iegādei – ieguva Lietuvas komanda: Karolis Sniečkus, Vasare Gaupšaite, Severa Augusta Lukošaitīte, Airidas Brikas, Goda Karinauskaite. Savukārt Latvijas komanda: Samanta Bidzāne, Liora Kovrigina, Marita Abramoviča, Marta Munce un Anna Luīze Ruskule, saņēma ielūgumu apmeklēt ASV vēstniecību Rīgā, lai piedalītos ASV Neatkarības dienas svinībās.

 

Daugavpils bērnus apciemos slovēņu rakstniece Majda Korena

 8.05.2019 
Daugavpils bērnus apciemos slovēņu rakstniece Majda Korena

Lasītveicināšanas programmas “Mūsu mazā bibliotēka” ietvaros no 10. līdz 15. maijam Latvijā viesosies slovēņu rakstniece Majda Korena (Majda Koren), grāmatas “Uzvāri man pasaciņu!” (Liels un mazs, 2018) autore. Rakstniece apmeklēs Rīgu, Daugavpili un Madonu – pilsētas, kurās mīt aktīvi programmas dalībnieki. Tikšanās ar Daugavpils jaunajiem lasītājiem notiks 13. maijā.

“Mūsu mazā bibliotēka” ir lasītveicināšanas programma 4-8 gadus veciem bērniem, kas tiek īstenota ar mērķi veicināt bērnu interesi par literatūru un ilustrāciju, kā arī rosināt bērnus uz dažādām radošām nodarbēm. Tās literārajā izlasē iekļautas sešas augstvērtīgas, ilustrētas grāmatas, kuru autori nāk no dažādām valstīm – Slovēnijas, Polijas, Igaunijas un Latvijas. Programma norit sešās valstīs vienlaicīgi, Latvijā to vada izdevniecība “Liels un mazs”.

Daugavpils publiskās bibliotēkas dalību programmā “Mūsu mazā bibliotēka” uzsāka 2018. gada jūnijā. Projektā ir iesaistīti kopskaitā 295 dalībnieki no dažādām Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm. Lasītveicināšanas aktivitātes norisinās visās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs, līdztekus bibliotekāres viesojas arī izglītības iestādēs. Bērniem tiek piedāvāti dažāda veida pasākumi – skaļa priekšā lasīšana un bilžu grāmatu “degustācijas”, rotaļnodarbības un literāras stafetes, teatralizēti uzvedumi un radošas laboratorijas.

 

Svini Eiropas dienu un piedalies “Eiropas eksāmenā”!

 7.05.2019 
Svini Eiropas dienu un piedalies “Eiropas eksāmenā”!

Latvijas iedzīvotāji jau 15 gadus aktīvi izmanto iespējas, ko sniedz Latvijas dalība Eiropas Savienībā – paplašinājušās ceļošanas un studiju iespējas, tiek saņemts plašs atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai, uzlabojas vides un dzīves kvalitāte. Nozīmīgi ir izprast, ka ikviens no mums ir aktīvs un atbildīgs Latvijas un Eiropas līdzveidotājs – zinošs, kritiski domājošs un drosmīgs.

Tāpēc tradicionāli Eiropas dienā, 9. maijā, no plkst. 8.00 līdz 21.00 vietnē www.esmaja.lv ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts piedalīties “Eiropas eksāmenā”. Tā mērķis ir pilnveidot zināšanas un izpratni par Latviju Eiropā, kā arī stiprināt mūsu pilsonisko apziņu.

Eiropas eksāmens ir tests ar 20 jautājumiem, kuri aptver dažādas ar mūsu ikdienu saistītas tēmas. Ņemot vērā Eiropas eksāmena dalībnieku dažādo vecumu un zināšanu līmeni, dalībnieki izvēlas sev piemēroto jautājumu grupu:

 

Daugavpils jaunieši iepazīst amerikāņu daiļliteratūru

 7.05.2019 
Daugavpils jaunieši iepazīst amerikāņu daiļliteratūru

Amerikāņu oriģinālliteratūras un papīra formāta grāmatu popularizēšana, kā arī Daugavpils lasošo jauniešu apvienošana ir tēmas, kuras katru gadu risina lasīšanas veicināšanas programma vidusskolēniem “Great American Authors” jeb “Dižie amerikāņu autori”. Programmu jau vairākus gadus īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils Krievu vidusskola-licejs. Šajā mācību gadā tajā piedalījās četrdesmit jaunieši no vienpadsmit Daugavpils skolām.

Šogad programmai izraudzītais amerikāņu literatūras darbs, kuru jaunieši lasīja oriģinālizdevumā (angļu valodā), bija slavenās autores Džampas Lahiri (Jhumpa Lahiri) grāmata “The Namesake”. Tā vēsta par indiešu izcelsmes amerikāņa dzīves gaitām no dzimšanas līdz trīsdesmit gadu vecumam, atklājot lasītājiem bērna pārdzīvojumus, pusaudža alkas pēc brīvības un jaunieša identitātes meklējumus.

Programmas ietvaros tika rīkoti divi pasākumi – ievadpasākums Latgales Centrālajā bibliotēkā un atskaites pasākums Daugavpils Krievu vidusskolā-licejā. Ievadpasākumā, kurš notika februārī, dalībnieki saņēma grāmatas eksemplārus, kā arī iepazinās ar autores biogrāfiju un apsprieda, kā varētu tikt traktēta viena no grāmatas centrālajām tēmām – cilvēka vārds un identitāte. Aprīlī, izlasījuši grāmatu, dalībnieki pulcējās atkal, lai dalītos iespaidos par izlasīto ar vienaudžiem, pasākuma rīkotājiem un lūgtajiem viesiem.

 

Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 2.05.2019 
Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

Atzīmējot Eiropas dienu, 9. maijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) norisināsies komandu prāta spēle “Latvija Eiropas Savienības mozaīkā”, kurā piedalīsies jaunieši no Daugavpils 10. vidusskolas. Skolēniem būs iespēja izjust sacensību garu un izmantot erudīcijas prasmes, lai atrastu atbildes uz āķīgiem jautājumiem par un ap Eiropas Savienību. Papildu pasākumi ar pieteikšanos skolēnu grupām tiek piedāvāti no 8.-10. maijam.

Eiropas diena, kura katru gadu tiek atzīmēta 9. maijā, ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Tā iezīmē Šūmaņa deklarācijas gadadienu. 1950. gadā Parīzē Francijas ārlietu ministrs Roberts Šūmanis nāca klajā ar iniciatīvu izveidot Eiropas Ogļu un tērauda kopienu, lai tās dalībvalstis apvienotu akmeņogļu un tērauda ražošanu un tādējādi karš starp Eiropas valstīm kļūtu ne tikai neiedomājams, bet arī praktiski neiespējams. Šī organizācija aizsāka ceļu uz Eiropas Savienības izveidi.

Ik gadu Eiropas dienā Eiropas Savienības (ES) māja un Eiropas Savienības informācijas punkti (ESIP) Latvijā rīko virkni pasākumu dažādām mērķgrupām, aicinot apzināties ikviena ES pilsoņa līdzdalības nozīmi Eiropas nākotnes veidošanā. Šogad, atzīmējot Latvijas dalības ES 15. gadadienu, interesentiem ir iespēja kārtot tradicionālo “Eiropas eksāmenu”, apmeklēt vairāk nekā 20 dažādas iestādes un organizācijas Latvijā, kuru darbība ir saistīta ar ES, piedalīties radošās darbnīcās, mobilajā zināšanu ekspresī un konkursos. Sīkākā informācija šeit.

 

Aprīļa grāmatu tops

 2.05.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e- katalogā
 

 

 

Bibliotēkā top 4. maija svētku izstāde “Baltā galdauta stāsti”

 29.04.2019 
Bibliotēkā top 4. maija svētku izstāde “Baltā galdauta stāsti”

3. maijā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta 4. maijam veltīta svētku izstāde “Baltā galdauta stāsti”, kurā tiks eksponētas senlietas un dzimtu stāsti no bibliotēkas darbinieku ģimenes arhīviem.

“Baltā galdauta svētki” kā jauka 4. maija svinēšanas tradīcija tika pieteikta 2016. gadā pēc Latvijas Simtgades biroja un Latvijas institūta iniciatīvas. Tas ir laiks, kad ģimenes, draugi un kolēģi pulcējas, lai dalītos pārdomās un stāstos par sevi un savām dzimtām, savijot tos ar Latvijas pagātnei un šodienai būtiskām vērtībām, cilvēkiem, notikumiem. Latgales Centrālā bibliotēka šo tradīciju atbalsta kopš 2017. gada, rīkojot bibliotēkas darbinieku ģimenes arhīvos glabātu dokumentu un citu artefaktu izstādes un ar tiem saistītu stāstu stāstīšanas pasākumus.

Šogad izstādei “Baltā galdauta stāsti” ir savākti galvenokārt utilitāri priekšmeti, kas savulaik tika izmantoti sadzīvē, taču šobrīd savu funkcionalitāti ir zaudējuši un tiek glabāti kā taustāmas dzimtas vēstures liecības un starppaaudžu saiknes nepārtrauktības simbols. Vecs fotoaparāts, kurā savulaik tverti ģimenes dzīvē būtiski mirkļi. Skaitīkļi, ar kuriem strādājis saimes rēķinvedis. Rotaslietu lādīte, kurā iespiesta ģimenes fotogrāfija, kas uzņemta jauna pāra pirmā bērniņa piedzimšanas gadadienā. Apgleznota koka kastīte diegu un adatu glabāšanai, kuras izcelsme saistās ar skaudriem Otrā pasaules kara notikumiem. Pārstāvēti arī neutilitāri priekšmeti un dokumenti. CD disks, kurā ierakstīts dzimtas patriarha, tautas muzikanta, sniegums. Saimes mājas fotogrāfija, kas uzņemts neilgi pirms ģimenes izsūtīšanas un ilgajos gados līdz īpašuma atgūšanai bija vienīgā taustāmā saikne ar dzimtas mantojumu. Šie un citi artefakti un ar tiem saistītie vēstījumi veido daudzbalsīgu Latvijas mazās, individuālajā pieredzē sakņotās vēstures stāstu, kurā ieskanas arī valsts lielās vēstures galveno notikumu atbalsis.

 

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svinības Daugavpilī

 26.04.2019 
Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svinības Daugavpilī

Šī gada 4. maijā Daugavpilī notiks virkne pasākumu, kuri veltīti Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai.

Pasākumi sāksies plkst. 11.00 Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā. Šeit notiks Latvijas filmu maratons, un tā laikā varēs redzēt trīs par godu Latvijas simtgadei tapušas filmas: “Bille”, “Homo Novus” un “1906”. Svētku dienas turpinājumā plkst. 14.00 Vienības nama koncertzāles foajē Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs projekta “Brīvības laiks Daugavpilī” ietvaros piedāvās iespēju apskatīt ceļojošu izstādi “Daugavpils +25” un īsfilmu “No brīvības līdz brīvībai: Brīvības ielu stāsti”. Savukārt plkst. 15.00 Vienības nama koncertzālē sāksies simfoniskās mūzikas koncerts “Latvijas orķestri Latvijas simtgadei”. Koncertā piedalīsies orķestris Daugavpils Sinfonietta (diriģents Aivars Broks), Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas kamerorķestris ARMONICO (diriģents Normunds Dreģis), Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas simfoniskais orķestris (diriģents Mārtiņš Bergs) un Latviešu kultūras centra jauktais koris DAUGAVA (mākslinieciskais vadītājs Jevgeņijs Ustinskovs). Koncertā skanēs latviešu un pasaulslavenu komponistu skaņdarbi un to aranžējumi.

 

Bibliotēkā skatāma izstāde “Dabas un dvēseles saikne”

 25.04.2019 
Bibliotēkā skatāma izstāde “Dabas un dvēseles saikne”

2. maijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils pilsētas Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” mezglošanas pulciņa izstāde “Dabas un dvēseles saikne”, kura veidota par godu pulciņa pastāvēšanas 30. jubilejai. Izstādē skatāma mezglošanas tehnikā veidota avangardiska tērpu kolekcija un ainavu gleznas.

Daugavpils pilsētas Bērnu un jauniešu centra “Jaunība” mezglošanas pulciņš šogad svin pastāvēšanas 30 gadu jubileju. Jau kopš pašiem pirmsākumiem pulciņu vada skolotāja Anna Skrobova, kura šajā laikā paspējusi iemācīt rokdarbu mīlestību ne vienai vien bērnu paaudzei. Viņas audzēkņu darbi ir bijuši skatāmi izstādē Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, piedalījušies pilsētas, novada un valsts līmeņa konkursos, gūstot godalgotas vietas un atzinības.

 

Mākslinieces Ingūnas Levšas personālizstāde “Miniatūras”

 25.04.2019 
Mākslinieces Ingūnas Levšas personālizstāde “Miniatūras”

2. maijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta mākslinieces Ingūnas Levšas personālizstāde “Miniatūras”. Izstādē iekļautie darbi ir tapuši Daugavpils cietoksnī. Abstraktos mazformāta gleznojumos tverti Latvijai tipisku ainavu motīvi, kas māksliniecei šķiet svarīgi viņas identitātes veidotāji.

Izstādes “Miniatūras” centrā ir mākslinieces centieni fiksēt dažādus apziņas stāvokļus laika posmā no pērnā gada decembra līdz aprīlim – tās ir sajūtas, kas balansē uz skumju, melanholijas un pat depresijas robežas. Darbos ir motīvi un tēli, kas vairākkārt atkārtojas, piemēram, mākoņi, lietus un abstrakta ainava, kas atkarībā no noskaņas ieņem vai nu padrūmu tumšo mēnešu krāsu gammu, vai tieši pretēji pirmo pavasara staru gaistošo un nenoteikto vieglumu. Darbi veido nelielus, savā starpā nesaistītus stāstījumus, taču tēli, kas atkārtojas, liek domāt par pretējo – ka viss šis subjektīvisms ir savā starpā saistīts un ir savērpusies mākslinieces mitoloģija, kas patiesībā ir stāsts par skumjām, dzīves bezjēdzību un iekšējo mēģinājumu to pārvarēt.

 

Ceriņu bibliotēka svin 40 gadu jubileju

 17.04.2019 
Ceriņu bibliotēka svin 40 gadu jubileju

Bibliotēku nedēļas ietvaros no 23. līdz 27. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Ceriņu bibliotēka atzīmēs savas pastāvēšanas 40. gadskārtu. Mikrorajona iedzīvotājiem un citiem interesentiem tiks piedāvāta virkne tematisku un radošu pasākumu, kuri ļaus gan ieskatīties bibliotēkas vēstures lappusēs, gan iepazīties ar šobrīd pieejamajiem pakalpojumiem un iespējām.

Par Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles Ceriņu bibliotēkas dibināšanas gadu tiek uzskatīts 1979. gads, kad Daugavpils pilsētas tautas deputātu padomē tika pieņemts lēmums par Daugavpils pilsētas Centralizētās bibliotēku sistēmas 7. bibliotēkas atvēršanu Lauska ielā 16. Par bibliotēkas pirmo vadītāju kļuva Valentīna Oborska. Sākās bibliotēkas ceļš pie lasītājiem – tika veikti labiekārtošanas darbi un iekštelpu remonts, iegādātas mēbeles un komplektēts krājums. Lasītājiem 7. bibliotēka durvis vēra 1980. gadā. Jaunās, plašās telpās mājvietu rada pieaugušo un bērnu abonementi, lasītava ar 40 darba vietām, krātuve un bibliotekāra darba kabinets. Bibliotēkas krājumu tolaik veidoja 5000 grāmatas. Lietotājiem bija pieejami arī tehniskie līdzekļi – stereoatskaņotājs, radiola, magnetofons, diafilmu projektors.

1994. gadā notika 7. bibliotēkas un 4. bērnu bibliotēkas apvienošana. Laika gaitā mainījās arī bibliotēkas nosaukumi – sākotnēji 7. bibliotēka, tad 5. Tautas bibliotēka. 2006. gadā bibliotēka tika reģistrēta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Bibliotēku reģistrā ar nosaukumu Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Ceriņu bibliotēka.

 

Daugavpilī notiks Bibliotēku nedēļa

 16.04.2019 
Daugavpilī notiks Bibliotēku nedēļa

No 23. līdz 27. aprīlim publiskajās bibliotēkās visā Latvijā, tostarp arī Daugavpilī, sekojot vadmotīvam “Bibliotēkas – dialogs ceļā uz pārmaiņām” norisināsies ikgadējā Bibliotēku nedēļa. Tās ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles īstenos virkni klātienes un tiešsaistes pasākumu un aktivitāšu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību saviem pakalpojumiem un aicinātu ieraudzīt bibliotēku jaunā gaismā.

Sekojot Bibliotēku nedēļas moto un iesaistot bibliotēkas darbiniekus un lasītājus netiešā dialogā par grāmatām, no 23. līdz 26. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Nozaru literatūras sektorā būs pieejama literatūras izstāde “Bibliotekārs iesaka”. Tajā tiks eksponētas LCB darbinieku mīļākās grāmatas ar pašu darbinieku rakstītām atsauksmēm, ļaujot uzzināt, kādēļ attiecīgā grāmata ir īpaša un iesakāma citiem. Dzeja, romāni, īsproza, literatūra bērniem un pieaugušajiem, klasika un jaunākās aktualitātes – tas viss būs pieejams gan apskatei turpat bibliotēkā, gan lasīšanai mājās.

Dialoga tēma tiks turpināta trešdien, 24. aprīlī, kad LCB Nozaru literatūras sektorā tiks dots starts daudziem jau pazīstamai akcijai “Aklais randiņš ar grāmatu”, šoreiz ar moto “Grāmatu dialogi”. Interesentiem būs pieejamas īpaši atlasītas un iesaiņotas grāmatas (romāni un īsproza), kuras izvēlēties lasīšanai mājās, nezinot ne grāmatas autoru, ne nosaukumu un vadoties tikai pēc kāda grāmatā atrodama dialoga fragmenta, kurš rotās iepakojumu. Akcija turpināsies līdz 27. aprīlim.

 

Bērnus un jauniešus iepazīstinās ar vācu literatūru

 12.04.2019 
Bērnus un jauniešus iepazīstinās ar vācu literatūru

16. aprīlī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) tiks atklāta izstāde “Vācu literatūra bērniem un jauniešiem”. Tā tiek organizēta sadarbībā ar Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes Svešvalodu katedras Reģionālo vācu valodas un Vācijas valstsmācības tālākizglītības centru un Gētes institūtu Rīgā.

Šogad 120 gadu jubileju svin ievērojamais vācu bērnu rakstnieks un dzejnieks Ērihs Kestners, tādēļ izstādē īpaši tiek akcentēts tieši šī autora devums bērnu literatūrā. Pazīstamākās, lasītākās un vairākkārt izdotās Kestnera grāmatas ir “Punktiņa un Antons”, “Emīls un Berlīnes zēni”, “Divas Lotiņas”, “Lidojošā klase”. Šos un citus autora daiļdarbus jau gadu desmitiem lasa gan bērni, gan pieaugušie. Pēc vairāku darbu motīviem ir uzņemtas arī filmas.

Izstādē ir iekļauti arī vairāku citu vācu autoru literārie darbi bērniem un jauniešiem latviešu, krievu tulkojumā un atdzejā, kā arī oriģinālvalodā. Pārstāvēto autoru vidū ir gan vācu literatūras klasiķi Heinrihs Heine, Johans Volfgangs fon Gēte, Otfrīds Preislers, Jākobs un Vilhelms Grimmi, Frīdrihs Šillers, Gotfrīds Augusts Birgers, Ernsts Hofmanis, Mihaels Ende, gan mūsdienu autori Brita Tekentrupa, Juta Rihtere, Mihaels Peinkofers, Volfgangs Herndorfs, Kornēlija Funke, Amēlija Murmane, Tomass Feibels.

 

Daugavpilī aizvadīta konference par digitālā laikmeta bibliotēkām

 8.04.2019 
Daugavpilī aizvadīta konference par digitālā laikmeta bibliotēkām

2019. gada 2. aprīlī Daugavpilī notika konference “Bibliotēka digitālajā laikmetā: tradīcijas un inovācijas”, kurā bibliotēku nozares un saistīto jomu speciālisti diskutēja par publisko bibliotēku lomu digitālajā laikmetā, īpaši pievēršoties pārrobežu sadarbības projektu sniegtajām iespējām inovatīvu bibliotekāro pakalpojumu ieviešanā un sabiedrības digitālās kompetences sekmēšanā.

Konference “Bibliotēka digitālajā laikmetā: tradīcijas un inovācijas” notika Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju korpusa konferenču zālē un pulcēja vairāk nekā 100 dalībnieku no Latgales un citu reģionu publiskajām un skolu bibliotēkām. Konferenci rīkoja Latgales Centrālā bibliotēka (LCB), noslēdzot Eiropas Savienības atbalstīta Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta LLI-089 īstenošanu. Tā rezultātā šī gada 26. februārī LCB tika atklāts ar inovatīviem tehnoloģiskiem risinājumiem aprīkots Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs, kurā Daugavpils ģimenes ar bērniem un citi interesenti var aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku atpūtā, mācībās, izklaidē.

 

Marta grāmatu tops

 1.04.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e- katalogā
 

 

 

Dusetu mākslas galerija piedāvā izstādi “Zirgi fotogrāfijā”

 28.03.2019 
Dusetu mākslas galerija piedāvā izstādi “Zirgi fotogrāfijā”

4. aprīlī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Dusetu mākslas galerijas (Lietuva) izstāde “Zirgi fotogrāfijā”. Tajā iekļauti starptautiska fotogrāfijas konkursa dalībnieku darbi no 12 pasaules valstīm.

Zirgiem ir bijusi būtiska loma cilvēces attīstībā kopš aizvēstures līdz pat 20. gadsimta sākumam, kad ikdienā aizvien vairāk sāka ienākt automobilis. Kā vilcējspēks un pārvietošanās līdzeklis zirgs gadu tūkstošiem ir bijis neizstājams cilvēka palīgs un līdzgaitnieks medībās, lauksaimniecībā, karadarbībā un citās jomās. Arī šobrīd zirgiem ir sava, lai arī daudz šaurāka, loma cilvēka dzīvē, piemēram, profesionālajā sportā, vaļaspriekos, alternatīvajā medicīnā un terapijā. Tādēļ, gluži likumsakarīgi, zirga tēls allaž ir bijis klātesošs arī cilvēka garīgajā dzīvē un tās dažādajās izpausmēs no mitoloģijas un folkloras līdz tēlotājmākslai, literatūrai un kino. Zirgs ir ticis apdziedāts, godināts un pat pielūgts un arī mūsdienās turpina iedvesmot māksliniekus un citu radošo profesiju pārstāvjus.

 

Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

 27.03.2019 
Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

No 2. līdz 5. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisināsies Starptautiskajai bērnu grāmatu dienai veltīti pasākumi. Pirmsskolas un skolas vecuma bērniem tiks piedāvātas literatūras izstādes, bibliotekārās stundas, radošas darbnīcas un izzinošas ekskursijas. 

Starptautiskās bērnu grāmatu dienas tradīciju 1967. gadā iedibināja Starptautiskā bērnu un jaunatnes literatūras padome (SBJLP). Šī diena tiek atzīmēta 2. aprīlī – daudzu paaudžu iemīļotā, izcilā pasaku meistara Hansa Kristiana Andersena dzimšanas dienā. Ik gadu kādai no SBJLP nacionālajām nodaļām ir iespēja kļūt par Starptautiskās bērnu grāmatu dienas sponsoru. Šī nodaļa izvēlas tēmu un uzaicina savā valstī atzītu autoru uzrakstīt vēstījumu pasaules bērniem, bet pazīstamu mākslinieku – izveidot plakāta dizainu.

Šogad Starptautiskās bērnu grāmatas dienas sponsora lomā ir mūsu kaimiņvalsts Lietuva. Gan plakāta, gan teksta autors ir Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas 2010. gada laureāts, daudzu prestižu starptautisku balvu ieguvējs, lietuviešu bērnu rakstnieks un grāmatu ilustrators – Ķēstutis Kasparavičus.  Šā gada vēstījumā tiek atgādināts, ka grāmatas ļauj mums samazināt ikdienas mežonīgo tempu. Tās palīdz nesteigties, māca pamanīt un pievērst uzmanību notiekošajam. Un grāmatas arī aicina mūs piesēst, jo parasti mēs taču lasām sēdus, vai ne?

 

Jaunbūves bibliotēka atsāk darbu paplašinātās, renovētās telpās

 25.03.2019 
Jaunbūves bibliotēka atsāk darbu paplašinātās, renovētās telpās

Piektdien, 22. martā, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161), piedaloties bibliotēkas sadarbības partneriem un atbalstītājiem, tika aizvadīts svinīgs bibliotēkas renovēto telpu atvēršanas pasākums. Vērienīgais bibliotēkas telpu renovācijas un paplašināšanas projekts tika īstenots divu gadu garumā ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu.

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāle Jaunbūves bibliotēka gandrīz 20 gadu garumā darbojās 18. novembra ielā 161, bijušā Inženieru nama 2. stāvā. Pateicoties vērienīgam telpu renovācijas un paplašināšanas projektam, kurš tika īstenots ar Daugavpils pilsētas domes finansējumu, bibliotēka ir ieguvusi gaišas, plašas, mūsdienīgi aprīkotas telpas, kas izvietotas ēkas divos stāvos.

Renovācijas projekta gaitā telpu funkcionālais plānojums ir pilnībā pielāgots bibliotēkas vajadzībām. Ir iegādātas jaunas mēbeles, atjaunots tehniskais aprīkojums. Bibliotēkas pirmajā stāvā ir ierīkots daiļliteratūras abonements pieaugušajiem, plašs periodisko izdevumu klāsts un datorizētas darba stacijas ar interneta pieslēgumu (turklāt visā bibliotēkā pieejams arī bezmaksas bezvadu internets). Savukārt bibliotēkas otrajā stāvā lietotājiem ir pieejama nozaru literatūra un novadpētniecības krājums, plaša bērnu un jauniešu literatūras nodaļa, pasākumu zāle un ekspozīciju sektors, kurā šobrīd skatāma Aleksandra Maksimova fotoizstāde “Krāslava”.

 

Mācību process bērnu zīmējumos – 9. vidusskolas audzēkņu radošo darbu izstāde bibliotēkā

 25.03.2019 
Mācību process bērnu zīmējumos – 9. vidusskolas audzēkņu radošo darbu izstāde bibliotēkā

3. aprīlī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils 9. vidusskolas skolēnu zīmējumu izstāde “Atveram durvis uz…”, kas tapusi skolotājas Annas Mekšas vadībā. Bērnu un jauniešu radošie darbi piedāvā ielūkoties skolas mācību procesā.

Daugavpils 9. vidusskolas skolēnu darbi Latgales Centrālajā bibliotēkā tiek eksponēti jau otro reizi. Iepriekšējā izstāde 2017. gadā atklāja audzēkņu gūtos iespaidus dažādos ceļojumos – kopā ar draugiem, ģimeni un klases ekskursijās. Savukārt jaunajā izstādē “Atveram durvis uz...” dažāda vecuma skolēnu zīmējumos var aplūkot, kā skolā tiek apgūtas dzīvei nepieciešamās zināšanas, prasmes un iemaņas. Izstādes koordinatore un vizuālās mākslas skolotāja Anna Mekša uzskata, ka šāds radošs projekts ir lielisks veids, kā attīstīt starppriekšmetu saiknes, aktualizējot vizuālās mākslas, valodu stundu, sporta, ķīmijas, mūzikas u.c. mācību priekšmetu mijiedarbību.

Izstāde “Atveram durvis uz…” ir pieejama Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā no 1. līdz 30. aprīlim. Tajā skatāmi 1.-12. klašu skolēnu radošie darbi, kuri tapuši dažādās tehnikās – pasteļkrītiņi, krāsainie zīmuļi, flomāsteri, pildspalva, akvarelis.

 

Aicinām piedalīties erudīcijas spēlē

 25.03.2019 
Aicinām piedalīties erudīcijas spēlē

No šī gada 25. marta līdz 7. aprīlim Kultūras informācijas sistēmu centrs un latvisko zinību resurss Letonika.lv aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties Latvijas Bankas tradicionāli rīkotajā sabiedrības aptaujā "Latvijas gada monēta 2018", kā arī doties uz sev tuvāko bibliotēku un piedalīties erudīcijas spēlē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!" vietnē www.letonika.lv/spele. Spēles uzvarētāji savā īpašumā saņems vērtīgas balvas no Latvijas Bankas – 2018. gadā izlaistās kolekcijas monētas.

Pagājušajā gadā klajā laistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Mana Latvija" (videostāsts), "Medus monēta" (videostāsts), "Likteņdārzs" (videostāsts), "Kuršu ķoniņi" (videostāsts), "Ģerboņu monēta" (videostāsts) un "Zelta saktas. Burbuļsakta" (videostāsts). 

Erudīcijas spēlē uzdosim jautājumus par monētu tapšanu un to māksliniekiem, un rosināsim meklēt informāciju par monētās atspoguļotajām kultūrvēsturiskajām vērtībām. Atbildes būs atrodamas latvisko zinību krātuves letonika.lv resursos un Latvijas Bankas interneta vietnē. Sīkāka informāciju par spēles noteikumiem iegūstama spēles nolikumā vai arī jautājot bibliotekārei. Par balvām cīnīsies bibliotēku reģistrētie lietotāji, taču spēlē pārbaudīt savas zināšanas aicināts ikviens interesents.

Spēlē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!" aicinām sacensties gan individuāli, piedaloties erudīcijas spēlē, gan bibliotēku līmenī, kurā tiks izvērtēta bibliotekāru aktivitāte. Bibliotēku sacensība, kā ierasts, notiks trijās kategorijās – pagastu bibliotēkas, mazpilsētu bibliotēkas un reģionu galvenās bibliotēkas, kuras tiks vērtētas pēc aktivitātes, popularizējot "Latvijas gada monēta 2018" Gada monētas aptauju sociālajos tīklos, kā arī rosinot bibliotēku apmeklētājus nobalsot par sev tīkamāko 2018. gada kolekcijas monētu un piedalīties erudīcijas spēlē. Aktīvāko bibliotēku pārstāvji tiks aicināti uz "Latvijas gada monēta 2018" noslēguma pasākumu 26. aprīlī Latvijas Bankā.

 

Bibliotēka aicina uz VID informatīvo semināru

 21.03.2019 
Bibliotēka aicina uz VID informatīvo semināru

28. martā plkst. 13.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) norisināsies Valsts ieņēmumu dienesta informatīvais seminārs. Pasākums tiek rīkots Digitālās nedēļas un Finanšu pratības nedēļas ietvaros. Klātesošajiem būs iespēja atsvaidzināt zināšanas par pērn veiktajām izmaiņām nodokļu sistēmā, uzzināt par jaunumiem gada ienākumu deklarācijas iesniegšanā un saņemt atbildes uz jautājumiem.

Aizvadītajā gadā Latvijas nodokļu sistēmā tika veikta virkne izmaiņu, kas skar katru nodokļu maksātāju. Diferencēts neapliekamais minimums, progresīvā iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IeIN) likme – šie ir tikai daži no terminiem, ko atnesusi nodokļu reforma un kuri publiskajā telpā paspējuši izraisīt gana jautājumu un nedrošības. Sabiedrības reakcija uz šopavasar konstatētajiem IeIN parādiem ir vēl viens apliecinājums par nepietiekamu informētību un nepieciešamību uzlabot iedzīvotāju finanšu pratību. Tādēļ Digitālās un Finanšu pratības nedēļu ietvaros Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) aicina apmeklēt informatīvu semināru, lai klātienē noskaidrotu visus interesējošos jautājumus par nodokļu sistēmas aktualitātēm un veidotu pamatu savai finanšu labklājībai. Semināra tēmas:

  • progresīvās IeIN likmes veidi un piemērošana;
  • neapliekamā minimuma lielums atkarībā no kopējiem gada ienākumiem;
  • nodokļu parāds un pārmaksa;
  • kam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija;
  • kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS);
  • EDS jaunumi.
 

Daugavpilī notiks konference par digitālā laikmeta bibliotēkām

 21.03.2019 
Daugavpilī notiks konference par digitālā laikmeta bibliotēkām

2019. gada 2. aprīlī Daugavpilī notiks konference “Bibliotēka digitālajā laikmetā: tradīcijas un inovācijas”, kurā bibliotēku nozares un saistīto jomu speciālisti diskutēs par publisko bibliotēku lomu digitālajā laikmetā un nepieciešamību papildināt tradicionālo informacionālo pakalpojumu klāstu ar jauniem, inovatīviem risinājumiem informācijas pieejamības sekmēšanai un sabiedrības digitālo kompetenču attīstībai.

Konferenci rīko Latgales Centrālā bibliotēka (LCB), noslēdzot Eiropas Savienības atbalstīta Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta īstenošanu. Tā rezultātā šī gada februārī LCB tika atklāts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs, kurā Daugavpils ģimenēm ar bērniem un citiem interesentiem ir iespēja aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku, bez maksas izmantojot inovatīvus digitālo tehnoloģiju risinājumus atpūtai, mācībām, izklaidei un interesantai kopā būšanai.

Centrs piedāvā grupu ekskursijas, robotikas un 3D modelēšanas nodarbības bērniem, kā arī datorkursus senioriem, kas norit saskaņā ar iepriekšēju pierakstu. Tajā pašā laikā ikviens centra apmeklētājs neatkarīgi no vecuma vai līdzšinējās pieredzes tehnoloģiju lietošanā var izmantot centra pakalpojumus, tai skaitā virtuālo realitāti, interaktīvu velobraucienu, KINECT viktorīnas, Xbox spēļu konsoles, mobilo lietotni, kā arī plašu literatūras un galda spēļu kolekciju.

 

Uzsākts darbs pie ikgadējā krājuma “Dzejas dienas” sagatavošanas

 19.03.2019 
Uzsākts darbs pie ikgadējā krājuma “Dzejas dienas” sagatavošanas

Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde aicina Daugavpils pilsētas un novada dzejniekus piedalīties ikgadējā dzejas krājuma “Dzejas dienas 2019” veidošanā, iesniedzot savus līdz šim nepublicētos darbus. Šogad tiks sagatavots krājuma 29. laidiens.

Iespēja iesniegt savu dzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Daugavpils novadā. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv. Faila nosaukumu lūgums rakstīt norādot autora vārdu un uzvārdu (piemēram: vards_uzvards).

Nosūtamajā failā nepieciešams norādīt vārdu, uzvārdu, vecumu, autora nodarbošanos un kontaktus. Dzeju un ziņas par sevi jāiesūta vienā failā (!). Faila formāts Microsoft Word. Darbus ir jāiesniedz līdz 2019. gada 3. jūnijam.

Krājuma redkolēģijai ir tiesības veikt iesniegto darbu atlasi un nepieciešamības gadījumā rediģēt iesūtītos tekstus, labojumus saskaņojot ar autoru.

 

Bibliotēka piedāvā uzlabot digitālās prasmes

 18.03.2019 
Bibliotēka piedāvā uzlabot digitālās prasmes

Marta beidzamajā nedēļā visā Latvijā norisināsies “Digitālā nedēļa”, kuras mērķis ir aicināt sabiedrību pēc iespējas aktīvāk izmantot digitālo tehnoloģiju un e-pakalpojumu sniegtās iespējas un pilnveidot tam nepieciešamās prasmes. Jau tradicionāli Digitālajā nedēļā piedalīsies arī Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles, piedāvājot informatīvus pasākumus, praktiskas nodarbības un individuālas konsultācijas plašam interesentu lokam.  

No 25. līdz 30. martam Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un filiālēs daugavpilieši tiks aicināti uz dažāda veida pasākumiem, kuri būs veltīti digitālajām tehnoloģijām, to priekšrocībām un praktiskai izmantošanai ikdienas dzīvē. Pieaugušajiem bibliotēkas apmeklētājiem tiks piedāvātas individuālas konsultācijas, kuru laikā varēs saņemt atbildes uz neskaidriem jautājumiem par meklētājprogrammu un e-pasta lietošanu, kā arī uzklausīt praktiskus ieteikumus valsts pārvaldes portāla Latvija.lv un tā atbalsta vietnes mana.latvija.lv pakalpojumu efektīvākai lietošanai. Savukārt skolēnu grupām būs iespēja uzzināt plašāku informāciju par QR kodu izmantošanu un ar to saistītajiem draudiem.

Neiztrūkstoši LCB filiālēs norisināsies bibliotekārās stundas un darbnīcas dažāda vecuma grupām, kurās interesenti tiks iepazīstināti ar LCB mājaslapu, tās struktūru un pieejamo informāciju, bibliotēkas veidotajām un abonētajām datubāzēm. Bibliotekāri uzskatāmi parādīs, kā izveidot profilu e-katalogā un izskaidros tā izmantošanas priekšrocības. Pasākuma apmeklētāji varēs apgūt grāmatu meklēšanu e-katalogā, to elektronisku rezervēšanu, pagarināšanu un savu jau izlasīto grāmatu pārlūkošanu.

 

Bibliotēka aicina svinēt Pasaules dzejas dienu

 15.03.2019 
Bibliotēka aicina svinēt Pasaules dzejas dienu

21. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Pasaules dzejas dienai veltīts literārs pasākums “Dzejas pavasara krāsas”. Pasākumā izskanēs pasaulē zināmu un atzītu dzejnieku darbi, kā arī Daugavpils dzejdaru sacerējumi. Aicināti visi dzejas mīļotāji.

21. martu kā Pasaules dzejas dienu UNESCO iedibināja 1999. gadā savas Ģenerālās konferences trīsdesmitajā sesijā. Tādējādi šonedēļ Pasaules dzejas dienai aprit 20 gadu jubileja. Šajā dienā UNESCO aicina atgriezties pie dzejas deklamēšanas mutvārdu tradīcijas literārajos klubos, domubiedru apvienībās, skolās, bibliotēkās un citur, atjaunot dialogu starp dzeju un citām mākslām, atbalstīt dzejas izdevējus, it sevišķi nelielās izdevniecības, un veidot pievilcīgu dzejas tēlu mediju vidē, lai dzeja tiktu uzskatīta nevis par novecojušu mākslas formu, bet gan par aktuālu iespēju kopienām un sabiedrībai kā tādai atgūt un no jauna apliecināt savu identitāti. 

Daugavpilī Pasaules dzejas dienas svinēšanas tradīciju nu jau trīs gadus atbalsta Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Jaunbūves bibliotēka, kurā tiek rīkoti dažāda veida dzejas pasākumi ar vietējo dzejnieku piedalīšanos. Šogad Pasaules dzejas dienas pasākums notiks Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) 21. martā plkst. 16.00. Par tā tēmu ir izraudzīta Mīlestība, pozicionējot šo sarīkojumu kā iespēju pulcēties visiem, kas dzeju lasa un mīl. Tie būs svētki dzejniekiem un arī pašai dzejai, kas tiks godināta citu vārda mākslu vidū. Pasākumā izskanēs gan pasaules, gan vietējo autoru darbi, kurus lasīs Daugavpils dzejnieki Pāvels Plotņikovs, Anatolijs Harins, Jevgeņijs Vetlovs, Faina Osina, Margarita Labonarska un citi.

 

Daugavpils jaunieši Lielajos lasīšanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

 13.03.2019 
Daugavpils jaunieši Lielajos lasīšanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

2019. gada 9. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika ikgadējie “Lielie lasīšanas svētki” – lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018” noslēguma un apbalvošanas ceremonija. Tajā pulcējās lasīšanas eksperti no visiem Latvijas novadiem, kā arī čaklākie programmas dalībnieki no Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēm.

Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” Latvijā norisinās jau 18 gadus. Tā ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra un Kultūras ministrijas veidota iniciatīva, kuras mērķis ir nodrošināt augstvērtīgas literatūras nonākšanu līdz lasītājiem, veicināt lasītprasmi, lasītprieku un interesi par grāmatām, kā arī sekmēt personības un grāmatniecības attīstību.

Programma tiek īstenota gan Latvijā, gan arī ārpus valsts robežām. 2018. gadā grāmatniecības nozares speciālistu piedāvāto grāmatu lasīšanas un vērtēšanas maratonā iesaistījās kopskaitā 17 198 lasītāji no 630 bibliotēkām. Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs programmas dalībnieku skaits sasniedza 563, kas ir par 36 vairāk nekā pērn.

 

Daugavpils bibliotēkas iesaistās Eiropas Medijpratības nedēļā

 12.03.2019 
Daugavpils bibliotēkas iesaistās Eiropas Medijpratības nedēļā

Eiropas Medijpratības nedēļa Latvijā un citās Eiropas Savienības dalībvalstīs šogad norisināsies pirmo reizi. Tās mērķis ir akcentēt medijpratības nozīmi sabiedrībā un atbalstīt medijpratību sekmējošus pasākumus un projektus visā Eiropā. Arī Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs no 18. līdz 23. martam tiks piedāvāta virkne izglītojošu pasākumu dažāda vecuma bērniem un jauniešiem informācijpratības un medijpratības veicināšanai.

Strauja digitālo tehnoloģiju attīstība cilvēcei ir pavērusi plašu iespēju spektru informācijas meklēšanā, izplatīšanā un glabāšanā. Vienlaikus ar iespējām ir auguši arī potenciālie riski, kas saistīti ar piekļuvi uzticamai informācijai, prasmi kritiski novērtēt vēstījuma avotu un tā piedāvāto saturu, atbildību par informatīvā satura veidošanu un izplatīšanu. Medijpratība un informācijpratība sniedz iedzīvotājiem zināšanas un prasmes, kas palīdz neapjukt nemitīgajā informācijas plūsmā, atpazīt viltus ziņas un izvairīties no dezinformācijas. Arvien aktuālāka kļūst nepieciešamība izglītot sabiedrību, jo īpaši jauno paaudzi, lai nodrošinātu katra indivīda spēju orientēties mainīgajā informatīvajā vidē. Tādēļ Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar iniciatīvu iedibināt jaunu tradīciju – Eiropas Medijpratības nedēļu, kas šopavasar notiks pirmo reizi. Līdz šim Eiropā Medijpratības nedēļas norisinājušās tikai nacionālajā līmenī Nīderlandē, Somijā un Austrijā.

Eiropas Medijpratības nedēļas iniciatīvu atbalsta arī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB), no 18. līdz 22. martam piedāvājot divas medijpratību un informācijpratību veicinošas bibliotekārās stundas 8.-12. klašu skolēniem un studentiem. Pasākumā “Domāju, tātad esmu!” tiks meklētas atbildes uz jautājumiem “Kas ir informācija?” un “Vai informācijai piemīt vara?”. Jauniešiem būs arī iespēja pārbaudīt savas iemaņas kritiskā informācijas vērtēšanā. Savukārt bibliotekārā stunda “Drukāto mediju vide” palīdzēs attīstīt prasmes uzticamas informācijas meklēšanā, publikāciju atlasē un rezultātu apstrādē. Grupu apmeklējumus lūgums pieteikt iepriekš pa tālruni 654 49090.

 

Daugavpilī norisināsies Solomona Mihoelsa dienas

 6.03.2019 
Daugavpilī norisināsies Solomona Mihoelsa dienas

No 13. līdz 20. martam Daugavpilī norisināsies ikgadējās Solomona Mihoelsa dienas, kas veltītas mūsu novadnieka, izcilā režisora, aktiera, pedagoga un sabiedriskā darbinieka dzimšanas dienai.

Līdz pat šim laikam Daugavpilī, Mihoelsa ielā 4, ir saglabājusies ēka, kurā piedzima un bērnību pavadīja Mihoelss (pašlaik tajā atrodas pirmsskolas izglītības iestāde). Kā ierasts, arī šogad Mihoelsa dienu ietvaros no 13. līdz 15. martam plkst. 11.00-15.00 tagadējie nama saimnieki aicina uz atvērto durvju dienām, lai ikviens interesents varētu paviesoties izcilā novadnieka bērnības mājā un aplūkot pastāvīgo izstādi, kas veltīta Mihoelsa dzīvei un daiļradei. Savukārt 16. martā, Solomona Mihoelsa dzimšanas dienā, plkst. 12.00 pie piemiņas plāksnes, kas atrodas uz ēkas sienas, notiks ziedu nolikšana.

Tā kā Solomona Mihoelsa vārds ir cieši saistīts ar teātra mākslu un tieši Daugavpilī aizsākās viņa radošā darbība, pasākumu rīkotāji aicina skolēnus un pedagogus šajās dienās īpašu uzmanību pievērst teātra tēmai. Tādējādi, no 13. līdz 15. martam skolotāji ir aicināti apmeklēt tālākizglītības kursus “Teātra māksla skolās: dažādība un iespējas”, kuru mērķis ir paplašināt un pilnveidot skolotāju un metodiķu zināšanas par teātra mākslas iespējām ietekmēt skolēnu radošuma attīstīšanu un integrāciju mācību priekšmetu apgūšanā (pieteikšanās līdz 8. martam, rakstot uz e-pastu elina.vasiljeva@du.lv). Savukārt skolēniem 20. martā plkst. 14.00 tiek rīkots radošs konkurss “Es SKATOS izrādi” (pieteikšanās līdz 18. martam, sūtot pieteikumu  uz e-pastu elina.vasiljeva@du.lv). Konkursā aicināti piedalīties 8.-12. klašu skolēni. Konkursa nolikums un pieteikuma veidlapa atrodami www.kultura.daugavpils.lv.

 

Baltijas valstu jauniešus aicina uzlabot medijpratību

 1.03.2019 
Baltijas valstu jauniešus aicina uzlabot medijpratību

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar nevalstisko organizāciju TMS, Amerikas stūrīti Šauļos (Lietuvā) un ASV centru Narvā (Igaunijā) izsludina pieteikšanos dalībai medijpratības projektā “MediaLab/Baltics”. Projekta mērķis ir apvienot trīs Baltijas valstu jauniešus, kuri interesējas par medijpratību un mediju satura radīšanu.

Projekta mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Tā nolūks ir pilnveidot jauniešu medijpratību jeb zināšanu un prasmju kopumu, kas ļauj kritiski analizēt informāciju tiešsaistē vai drukātajos medijos un racionāli vērtēt tās ticamību.

Vispirms jauniešu komandas trīs līdz piecu cilvēku sastāvā ir aicinātas piedalīties MediaLab ievadseminārā, kurš notiks 2019. gada 20. martā vienlaicīgi Daugavpilī, Šauļos un Narvā. Projekta ievadsemināram sekos “izaicinājums” trīs nedēļu garumā, kura ietvaros komandas veiks trīs radošus uzdevumus medijpratības jomā. Uzdevumus vērtēs projekta organizatori un pieaicinātie eksperti. Rezultātā katrā no trīs Baltijas valstīm tiks noskaidrota uzvarētāju komanda. Lietuvas, Latvijas un Igaunijas nacionālo konkursu uzvarētāji pulcēsies Daugavpilī, lai iegūtu jaunas zināšanas medijpratībā un noskaidrotu absolūto čempionu.

 

Februāra grāmatu tops

 1.03.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Bibliotēkā skatāma Teātra dienai veltīta literatūras izstāde

 1.03.2019 
Bibliotēkā skatāma Teātra dienai veltīta literatūras izstāde

No 1. līdz 31. martam Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma literatūras izstāde “Daugavpils teātra grāmatu izlase: Izlasi redzēto, noskaties izlasīto!”. Tajā ietverti lugu izdevumi un citu žanru literatūra, pēc kuras motīviem savulaik tapuši dramatizējumi Daugavpils teātrī. Izstāde veidota kā bibliotēkas un teātra sadarbības projekts par godu 27. martā svinamajai Starptautiskajai teātra dienai.

Izstāde “Daugavpils teātra grāmatu izlase: Izlasi redzēto, noskaties izlasīto!” veidota ar mērķi popularizēt Daugavpils teātra repertuāru un Latgales Centrālās bibliotēkas grāmatu krājumu, mudinot lasītājus biežāk apmeklēt teātra izrādes un iesakot teātra mīļiem vērtīgu un saistošu literatūru. Grāmatu izlasē ietverti dažāda žanra iespieddarbi latviešu un krievu valodās no Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājuma. Tos papildina teātra bukleti un izrāžu programmiņas.

Liela daļa no izstādē skatāmajiem iespieddarbiem ir pēdējos gados Daugavpils teātrī uzvesto lugu izdevumi – Viljama Šekspīra “Hamlets”, Antona Čehova “Kaija”, Aleksandra Ostrovska “Negaiss”, Lopes de Vegas “Apķērīgā mīlniece” un Annas Brigaderes “Raudupiete”. Nozīmīgu vietu ekspozīcijā ieņem arī Daugavpils teātrī dramatizētie romāni – Emīla Zolā “Dāmu paradīze”, Šarlotes Brontē “Džeina Eira” un plašam lasītāju lokam maz zināmais Jāņa Klīdzēja romāns “Sniegi”, pēc kura motīviem tapusi teātra jaunākā izrāde “Kliedzēji”. Grāmatu izlasē iekļauta arī Daugavpils teātra skatuvei adaptētā īsproza – Ivana Buņina stāsti (izrāde “Tumšās alejas”) un Džanni Rodāri pasaka “Sīpoliņa piedzīvojumi” (deju izrāde “Čipolīno).

 

Daugavpilī jauns skaļās lasīšanas čempions

 28.02.2019 
Daugavpilī jauns skaļās lasīšanas čempions

22. februārī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” norisinājās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Daugavpils reģionālais fināls, kurā spēkiem mērojās 14 pilsētas skolu sacensību uzvarētāji. Par Daugavpils lasīšanas čempioni kļuva Vienības pamatskolas 5. klases skolniece Sintija Ivbule, kura 18. maijā pārstāvēs mūsu pilsētu Valsts finālā Rīgā.

Šajā mācību gadā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra lasītveicināšanas kampaņā 5.-6. klašu skolēniem “Skaļās lasīšanas sacensība” piedalījās 14 Daugavpils pilsētas skolas. Aizvadītajā nedēļā izglītības iestāžu vietējo lasīšanas konkursu uzvarētāji kopā ar skolotājiem un atbalstītājiem pulcējās Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte”, lai noskaidrotu Daugavpils skaļās lasīšanas čempiona titula ieguvēju. Lasīšanas entuziastus vienoja sacensības moto – “Lasi klusi, lasi skaļi, lasi!”.

Katrs Daugavpils reģionālā fināla dalībnieks skaļi lasīja iepriekš sagatavotu grāmatas fragmentu. Konkursantu vidū vienlīdz iecienīti bija kā latviešu, tā arī ārzemju autoru daiļdarbi. Izskanēja lasījumi no šādām grāmatām: Dzintara Tilaka “Labo blēņu vasara”, Vika “BD-5J pasaka par mazo lidmašīnu”, Annas Strautnieces “Severīna”, Astridas Lindgrēnes “Ronja – laupītāja meita”, Mika Kerenena “Noslēpumainais puķu čiepējs”, Hollijas Smeilas “Nepiemērotā modele”, Evas Ibotsones “Kāds suns un viņa zēns”, Marijas Parras “Vafeļu sirdis”, Andželas Naneti “Mans vectēvs bija ķiršu koks” u.c.

 

Bērnu mākslas skolas plenēra darbu izstāde “Neatpaliec!”

 26.02.2019 
Bērnu mākslas skolas plenēra darbu izstāde “Neatpaliec!”

5. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Profesionālās izglītības kompetenču centra (PIKC) Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas (DDMV) “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu plenēra darbu izstāde “Neatpaliec!”.

Katra jaunā mācību gada sākumu PIKC DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolā iezīmē plenērs – skolas audzēkņi pedagogu pavadībā dodas ārā un zīmē Daugavpili. Šī mācību gada rudens plenēru tematiski ievirzīja pamatjautājums: “Ko gan interesantu varētu pasākt?” Bērni un pedagogi uzmanīgi vēroja, ko savās dienas gaitās dara pilsētnieki, un pētīja, kas tad īsti veido Daugavpils ikdienu. 

Veidojot plenēra izstādes ekspozīciju, priekšroka tika dota tonālām niansēm bagātiem grafiskiem darbiem, kas sasaucas ar bibliotēkā tik daudzveidīgi pārstāvēto grāmatu grafiku. Skatītāju vērtējumam tiek piedāvāti arī gleznieciski tēmas risinājumi. Kontrastu un dinamiku izstādei piešķir telpiskas figūriņas – optimistiskie tēli aicina neatpalikt, pievienojot pilsētas kopējai emociju gammai savas ikdienas nianses. Košā, dzīvespriecīgā ekspozīcija vēlreiz apliecina, ka Daugavpils ir dažādība. Ka pilsēta mirdz, lido, izklaidējas, pārdod, gaida, drūzmējas, dzied, dejo, būvē, steidzas, ķer, sarunājas, ēd, brauc, pērk, vingro, pastaigājas, pēta, ceļ, guļ, sporto, sapņo un staro.

 

Bibliotēkā skatāma Mihaila Lavrenova fotoizstāde

 22.02.2019 
Bibliotēkā skatāma Mihaila Lavrenova fotoizstāde

6. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Periodikas sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta fotogrāfa Mihaila Lavrenova darbu izstāde “Interpretācija”. Ekspozīcijā skatāmas žanra fotogrāfijas, kurās autors atklāj savu pilsētvides kontrastu redzējumu.

Māksla ir daugavpilieša Mihaila Lavrenova sirdslieta jau kopš bērnības. Līdztekus mācībām skolā viņš savulaik apmeklējis Bērnu mākslas skolu. Pabeidzis Daugavpils Mākslas koledžas “Saules skola” kokapstrādes nodaļu, kur mācījies pie tādiem sabiedrībai labi pazīstamiem māksliniekiem un daiļamata meistariem kā Leonīds Baulins, Vladimirs Ivanovs, Edgars Miķelsons, Romualds Gibovskis. Rosinošā mākslinieciskā vide modināja Mihailā interesi arī par fotografēšanu. Pirmo skolotāju – Vladimira Fjodorova un Staņislava Grahoļska – sniegtā iedvesma stiprinājusi Mihailā pārliecību, ka savu turpmāko ceļu mākslā viņš vēlas saistīt tieši ar fotogrāfiju. Pērn Daugavpils novada kultūras centrā “Vārpa” tika atklāta Mihaila Lavrenova pirmā personālizstāde.

 

Bibliotēka piedāvā apgūt angļu valodu

 22.02.2019 
Bibliotēka piedāvā apgūt angļu valodu

No 2019. gada 22. februāra līdz 8. martam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs pieņem pieteikumus vidējā līmeņa angļu valodas kursiem (personām ar priekšzināšanām).

Iespēju pilnveidot savas angļu valodas zināšanas Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs piedāvā pilnīgi bez maksas. Vienīgais priekšnosacījums pakalpojuma izmantošanai – būt par reģistrētu bibliotēkas lietotāju. Reģistrēties ir iespējams, personīgi atnākot uz bibliotēku (Rīgas ielā 22a). Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

Angļu valodas kursiem reģistrēti bibliotēkas lietotāji var pieteikties, izvēloties vienu no diviem variantiem:

 

Daugavpilī atklās digitālo aktivitāšu centru ģimenēm

 19.02.2019 
Daugavpilī atklās digitālo aktivitāšu centru ģimenēm

2019. gada 26. februārī plkst. 15.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks svinīgi atklāts digitālo aktivitāšu centrs, kurā Daugavpils ģimenes ar bērniem un citi interesenti varēs aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku, izmantojot inovatīvus digitālo tehnoloģiju risinājumus atpūtai, mācībām, izklaidei un interesantai kopā būšanai.

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ir tapis ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros. Tas izvietots ļoti izdevīgā un pieejamā vietā – vēsturiskā Vienības nama 1. stāvā iepretim Tūrisma informācijas centram (Rīgas iela 22a, ieeja no Ģimnāzijas ielas).

Jaunizveidotajā centrā pieejamo tehnoloģiju klāstā apmeklētājiem neapmaldīties palīdzēs kompetenti bibliotekāri, kuri izgājuši īpaši veidotu tehnoloģiju mentoru apmācības kursu. Centra piedāvājums ir orientēts galvenokārt uz ģimenēm ar bērniem un dažāda vecuma skolēnu grupām, taču tajā tiks gaidīti arī individuāli apmeklētāji neatkarīgi no vecuma vai iepriekšējas pieredzes tehnoloģiju izmantošanā. Sev tīkamas izklaides, atpūtas un mācīšanās iespējas plašajā piedāvājuma klāstā noteikti atradīs ikviens interesents:

 

Tiks noskaidrots Daugavpils Skaļās lasīšanas čempions

 15.02.2019 
Tiks noskaidrots Daugavpils Skaļās lasīšanas čempions

22. februārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra lasītveicināšanas kampaņas “Skaļās lasīšanas sacensība” Daugavpils reģionālais fināls. Pasākumā pulcēsies 5.-6. klašu skolēni – skolu sacensību uzvarētāji, lai cīnītos par Daugavpils pilsētas skaļās lasīšanas čempiona titulu. Reģionālā fināla uzvarētājs turpinās sacensību Valsts finālā, kas norisināsies 18. maijā Rīgā.

Skaļās lasīšanas ideja aizgūta no Nīderlandes, kur šāda sacensība notiek jau vairāk nekā 20 gadus, ik reizi iesaistot ap miljons bērnu. Līdzīga veida konkursi tiek rīkoti arī citās pasaules valstīs. Skaļās lasīšanas sacensības dalībnieki izvēlas sev tīkamu grāmatu lasīšanai un sagatavo līdz trīs minūšu garu uzstāšanos. Lai grāmatas fragmenta lasījums būtu saprotams, konkursants vispirms klātesošajiem sniedz īsu sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras sāks lasīt. Skolēnu uzstāšanos vērtē kompetenta žūrija, pievēršot uzmanību tādiem kritērijiem kā skaidra dikcija un atbilstošs uzsvaru lietojums, prasme lietot savu balsi, kā arī spēja veidot kontaktu ar auditoriju un ieinteresēt ar savu lasījumu.

Latvijā Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība, kurā piedalās 5. un 6. klašu skolēni, notiek jau otro gadu. Tās mērķis ir veicināt bērnu interesi par grāmatām un lasīšanu, sekmēt lasītprieku un iesaistīt bērnus kopīgās lasīšanas aktivitātēs. Sākotnēji tiek rīkoti vietējie konkursi skolās, lai noteiktu skaļās lasīšanas čempionus, kuri savu skolu pārstāvēs reģionālajā finālā. Savukārt reģionālā fināla uzvarētāji tiekas Valsts finālā, lai noskaidrotu Valsts skaļās lasīšanas čempiona titula īpašnieku, kurš uz gadu kļūst par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru un iegūst ceļojošo balvu savai skolai.

 

Inventarizācija Jaunbūves bibliotēkā

 11.02.2019 
Inventarizācija Jaunbūves bibliotēkā

No 19. līdz 25. februārim LCB filiālē Jaunbūves bibliotēkā tiks veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA - šajā laikā lietotājus neapkalposim.

Uz mājām paņemtās grāmatas varēs nodot Jaunbūves bibliotēkas 1. stāvā.

O.-Pk. plkst. 11.00-18.00
Se. plkst. 10.00-17.00

Paldies par sapratni!

 

Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Vadimu Verņiku

 6.02.2019 
Bibliotēka aicina uz tikšanos ar rakstnieku Vadimu Verņiku

13. februārī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks literāra tikšanās ar Latvijas krievu rakstnieku Vadimu Verņiku, romāna «Горлица» autoru.

Vadima Verņika radošais mūžs līdz šim ir bijis saistīts ar mozaīku mākslu. Ilgus gadus nostrādājis par vitrāžu mākslinieku, mūža pilnbriedā viņš pievērsās rakstīšanai. Literatūrā debitēja 2017. gadā ar romānu «Горлица» (latviski – ūbele). Tajā risināta iemīlēšanās tēma un pirmo jūtu ietekme uz cilvēka personības veidošanos un turpmākās dzīves līkločiem.

Romāna darbība aizsākas 20. gadsimta 80. gados vārdā nenosauktā miestiņā Igaunijas laukos. Jaunam pārim, kuru satuvina pirmās mīlestības jūtas, ceļā uz laimi jāpārvar virkne šķēršļu un grūtību. Starp tām spilgti izceļas puiša dienests Padomju armijā ar īstām šausmām un īstu vīru draudzību, kas ir teicams fons kareivja ideālās mīlestības attēlojumam. Taču autora īstā iecere kļūst skaidra tikai grāmatas pēdējā trešdaļā. Lasītājs pēkšņi saprot, ka viss izlasītais nav tikai aizkustinošs stāsts par pirmo mīlestību, bet gan daudzšķautņains, metaforisks tēlojums, kas liek atcerēties Horhes Luisa Borhesa un Paulu Koelju daiļradi.

 

Noslēgusies “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018”

 1.02.2019 
Noslēgusies “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018”

Aizvadītajā nedēļā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisinājās lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018” noslēguma pasākumi. Vairāku mēnešu garumā žūrijas eksperti – dažāda vecuma bērni un pieaugušie – lasīja un vērtēja programmas grāmatu kolekcijā iekļautos latviešu autoru oriģināldarbus un ārzemju literatūras tulkojumus. Programmas noslēgumā tika vētīti gūtie iespaidi, noteikti populārākie darbi, neizpalika arī radošas aktivitātes un pārsteiguma balvas.

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aktīvi iesaistās kopš 2002. gada. 2018. gadā programmas dalībnieku kopskaits sasniedza 563, kas ir par 36 dalībniekiem vairāk nekā pērn. Jau sākot no augusta, LCB filiālēs un izglītības iestādēs notika virkne tematisku pasākumu, kuros saistošā veidā tika popularizēti programmā iekļautie daiļdarbi, aicinot bērnus, jauniešus un pieaugušos iesaistīties grāmatu lasīšanā un vērtēšanā. Vecumposma 5+ grāmatu kolekcija bija piesaistījusi visvairāk dalībnieku – 236, stabila interese vērojama arī 9+ un 11+ vecumposmos – attiecīgi 116 un 100 dalībnieku. Savukārt vecāku žūrijā iesaistījās 58 mammas un 5 tēti.

Aizvadītajā nedēļā LCB filiālēs tika aizvadīti programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2018” noslēguma pasākumi. Žūrijas eksperti pulcējās, lai vēlreiz apspriestu izlasītās grāmatas un noteiktu kolekcijas populārākos daiļdarbus. Radošās darbnīcas, atjautības uzdevumi, spēles, rotaļas un pat teatrāls uzvedums ļāva pasākuma dalībniekiem vēlreiz sastapties ar grāmatās iepazītajiem varoņiem un atsaukt atmiņā daiļdarbu autorus un nosaukumus. Pasākuma noslēgumā visi žūrijas eksperti saņēma pārsteiguma balvas, bet aktīvākie programmas dalībnieki – pateicības rakstus. Attēli no pasākumiem skatāmi šeit.

 

Janvāra grāmatu tops

 1.02.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Zviedrijas vēstniecība aicina tēvus piedalīties fotokonkursā

 30.01.2019 
Zviedrijas vēstniecība aicina tēvus piedalīties fotokonkursā

Vai arī Tu esi tāds tēvs, kas daudz laika pavada kopā ar bērniem? Vai Tu mēdz reizēm aizdomāties par savu lomu ģimenē un to, kā veidojas attiecības ar bērniem?

Zviedrijas vēstniecība izsludina atklātu uzaicinājumu tēviem Latvijā un ielūdz papildināt ar savām fotogrāfijām drīzumā plānotās fotoizstādes "Tētis Zviedrijā" un "Tētis Latvijā". "Tētis Zviedrijā" ir zviedru fotomākslinieka Johana Bēvmana (Johan Bävman) veidota izstāde, kas tiecas izpētīt un izskaidrot, kāpēc Zviedrijā tēvi izvēlas palikt mājās, lai aprūpētu bērnus, un ko šī pieredze devusi tiem tēviem, kas šādu iespēju izmantojuši. Izstāde jau demonstrēta vairāk nekā 50 pasaules valstīs. Tagad ar prieku vedam to arī uz Latviju un aicinām tēvus no visas Latvijas iesūtīt savus fotomirkļus topošajai paralēlajai izstādei "Tētis Latvijā".

Lai piedalītos:
- uzņem (vai atrodi nesen uzņemtu) fotogrāfiju, kur tu esi redzams kopā ar savu bērnu vai bērniem, vai kur kāds cits tētis Latvijā redzams kopā ar savu bērnu/bērniem;

- uzraksti īsu aprakstiņu/moto par to, kā Tu raugies uz savu tēva lomu ģimenē;

- līdz š.g. 3. februārim iesūti fotogrāfiju (vienu foto) ar aprakstu Zviedrijas vēstniecībai pa elektronisko pastu: ambassaden.riga@gov.se;

- konkursā tiks atlasītas kopumā 15 fotogrāfijas;

- fotogfrāfe Anda Krauze tad tiksies ar uzvarētājiem un uzņems profesionālas fotogrāfijas ar tēviem kopā ar bērniem, kas kļūs par daļu no izstādes.

Fotokonkursā aicināts piedalīties ikviens tētis Latvijā!

 

Drošāka interneta dienas pasākumi Daugavpils bibliotēkās

 28.01.2019 
Drošāka interneta dienas pasākumi Daugavpils bibliotēkās

Kā ik gadu, februāra pirmajā nedēļā Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs aizritēs nu jau par tradīciju kļuvušie Drošāka interneta dienas pasākumi dažāda vecuma skolēnu grupām, kuru gaitā tiks skaidrots, kā sevi pasargāt tīmeklī, apzinoties iespējamos riskus un soļus, kas sperami to novēršanai.

Vispasaules Drošāka interneta diena februāra pirmajā nedēļā tiek starptautiski atzīmēta jau 16 gadus, Latvijā – 13. Šoreiz tā iekrīt 5. februārī un tiek sagaidīta ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”. Kā ierasts, tas ir laiks, kad ar dažādu informatīvu pasākumu palīdzību sabiedrība tiek aicināta aizdomāties par to, kā mēs katrs rūpējamies par savu drošību internetā un kāds ir mūsu ieguldījums, visiem kopīgi veidojot labāku interneta vidi. Latvijā Drošāka interneta dienas pasākumus koordinē Latvijas Drošāka interneta centrs, dažādas aktivitātes rīko skolas, bibliotēkas un citas organizācijas, tostarp arī Daugavpils publiskās bibliotēkas.

Latgales Centrālajā bibliotēkā 5.-7. klašu skolēniem tiek piedāvāts informatīvs pasākums “Sociālo tīklu labirints”. Tā gaitā skolēniem tiks pastāstīts par sociālo tīklu ietekmi uz mūsu ikdienu un to drošu lietošanu, pievēršot īpašu uzmanību būtiskiem pārkāpumiem un riskiem, ar kuriem var saskarties tīmeklī. Skolotāji aicināti pieteikt savas klases, zvanot pa tālruni 65426422.

 

Fotostudija “Ezerzeme-F” aicina iepazīt zilā nokrāsas

 25.01.2019 
Fotostudija “Ezerzeme-F” aicina iepazīt zilā nokrāsas

5. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Zilā nokrāsas”.

Tautas fotostudija “Ezerzeme-F” ir viena no Daugavpils aktīvākajām radošajām apvienībām. Dažādās kultūras un mākslas telpās (tādās kā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Māla mākslas centrs, Poļu kultūras centrs, Daugavpils teātris, viesnīca “Park Hotel Latgola”, Latgales Centrālā bibliotēka u.c.) ar apskaužamu regularitāti un panākumiem tiek rīkotas studijas dalībnieku darbu izstādes. Atsevišķi izstāžu projekti ceļo arī uz citām Latvijas un tuvāko kaimiņzemju pilsētām (Liepāju, Jūrmalu, Rīgu, Preiļiem, Bausku, Visaginu, Pleskavu). Studijas jaunākā izstāde tiek piedāvāta Latgales Centrālajā bibliotēkā ar nosaukumu “Zilā nokrāsas”.

Kā skaidro studijas vadītājs Linards Onzuls, zilā krāsa ir viena no tām, kas tiek izmantotas krāsu kodēšanai RGB krāsu modelī, kur krāsas veidojas, sajaucot trīs pamatkrāsas – sarkanu, zaļu un zilu (angliski red-green-blue). Šo trīs pamatkrāsu 255 tonalitātes dod iespēju veidot vairāk nekā 16 miljonus dažādu nokrāsu. Studijas “Ezerzeme-F” jaunākajā izstādē skatītājiem tiek piedāvāts autoru redzējums par visdažādākajām zilā nokrāsām, kuras ir sastopamas gan ainavās, gan pilsētvidē. Iespējams, attīstot šo tēmu nākotnē, tiks veidotas vēl divas izstādes – zaļā un sarkanā. Zilā krāsa no trim pamatkrāsām tika izvēlēta kā pirmā, jo šķita visatbilstošākā pašreizējam gadalaikam.

 

Aizvadītā gada lasītākās grāmatas Latgales Centrālajā bibliotēkā

 18.01.2019 
Aizvadītā gada lasītākās grāmatas Latgales Centrālajā bibliotēkā

Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi ziņas par savu lasītāju iecienītākajām grāmatām 2018. gadā, vērtējot izsnieguma tendences četrās kategorijās – latviešu oriģinālliteratūra, tulkotā daiļliteratūra, jauniešu literatūra un nozaru literatūra.

Latviešu oriģinālliteratūras kategorijā piecu lasītāko grāmatu saraksta augšgalā ierindojies dzejnieces Māras Zālītes dzīves atmiņās balstītais romāns “Paradīzes putni”, kurā varam sekot mazas meitenes bērnības gaitām 20. gs. 50.-60. gadu Latvijā. Zīmīgi, ka arī viņas autobiogrāfiskā cikla pirmā grāmata “Pieci pirksti” savulaik kļuva par gada lasītāko daiļliteratūras izdevumu Latgales Centrālajā bibliotēkā (2016). Arī topa otrajā un trešajā vietā ir iekļuvušas grāmatas, kuru varoņi darbojas dažādos Latvijas 20. gadsimta vēstures nogriežņos. Tās ir Andras Manfeldes “Virsnieku sievas” (otrā vieta) un šovasar iznākušais Andra Akmentiņa romāns “Skolotāji”, kurš pusgada laikā ir paspējis uzkāpt topa trešajā vietā. Abas grāmatas iznākušas apgāda “Dienas Grāmata” populārajā vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, un to autori savulaik ir viesojušies Latgales Centrālajā bibliotēkā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” ietvaros (Andra Manfelde 2017. gadā un Andris Akmentiņš pērnruden). 2018. gada lasītāko grāmatu TOP 5 noslēdz latviešu literatūras vecmeistares Dainas Avotiņas romāns “Tāds laimīgs cilvēks” un lasītāju iemīļotās dzimtas sāgu meistares Ingunas Baueres vēsturiskais romāns “Dieva riekšavā”.

 

Notiks grāmatas “Aiz azara bolti bārzi…” prezentācija

 17.01.2019 
Notiks grāmatas “Aiz azara bolti bārzi…” prezentācija

Šī gada 25. janvārī plkst. 16.00 Daugavpilī, Vienības nama Mazajā zālē (Rīgas ielā 22a) notiks grāmatas “Aiz azara bolti bārzi…” prezentācija. Grāmatas autore ir Anna Rancāne, izdevējs un idejas autors – Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde.

Grāmata ir dokumentāls stāsts par izcilās Latgales diriģentes un pedagoģes Terēzes Brokas dzīvi un neatsveramo ieguldījumu Latgales un Latvijas kultūrvides saglabāšanā un attīstībā. Lai stāstījums par Terēzi nonāktu pie lasītāja, kopš 2015. gada tika veikts intensīvs pētnieciskais darbs – ievāktas mutvārdu un dokumentālas liecības, ko sniedza gan pati Terēze Broka, gan arī viņas kolēģi, koru dziedātāji, kultūras darbinieki, radi un citi cilvēki, kas kādreiz ir sadarbojušies ar diriģenti. Tika atlasīti Rīgas Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Valsts arhīva, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas u.c. iestāžu arhīvu dokumenti un fotogrāfijas. Grāmata papildināta arī ar audiomateriālu – kompaktdisku, kurā digitalizētas 2 plates “Latgalian (Latvian) Folk songs” ar latgaliešu tautas dziesmām Staņislava Broka un Terēzes Brokas vadīto kolektīvu izpildījumā. Plates tika ierakstītas 1962. gadā, un to izdevējs bija Aleksandra Kancāna vadītais apgāds “Latvian Music”. Grāmatas un kompaktdiska dizaina autore ir Sandra Ošiņa.

“Aiz azara bolti bārzi…” klajā nāca pagājušā gada decembrī. Zīmīgi, ka grāmatas iznākšanas gads ir Latvijas simtgades gads, jo, sekojot diriģentes mūžam, neviļus līdzi var izdzīvot arī mūsu valsts liktenim gandrīz visa gadsimta garumā. Tāpat ļoti zīmīgi, bet vienlaikus arī neizsakāmi sāpīgi, ka grāmata iznāk tieši Terēzes aiziešanas gadā. Kā norāda grāmatas autore: “Pietrūka pavisam nedaudz, lai Terēzītes rokās iegultos grāmata par viņas skaisto un bagāto mūžu. Iespējams, ka daudz kas palika nepateikts, taču būtiskākais ir sirds siltums, gaišums un mīlestība, ko Terēze atstājusi visiem, kas viņu pazina. “Aiz azara bolti bārzi…” nu ir tapusi par piemiņas grāmatu izcilai personībai, Māras zemes meitai – Terēzei Brokai.”

 

2019. gada periodikas piedāvājums Daugavpils bibliotēkās

 11.01.2019 
2019. gada periodikas piedāvājums Daugavpils bibliotēkās

2019. gadā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā lasītājiem 155 periodiskos izdevumus latviešu, krievu un angļu valodā. To vidū ir gan nacionālie un vietējie laikraksti, gan žurnāli, kas adresēti plašam lasītāju lokam ar dažādām interesēm. Tēmu skaits, ko aptver periodisko izdevumu saturs Daugavpils bibliotēkās, ir ļoti plašs – no sabiedriski politiskām, vēsturiskām, izzinoši populārzinātniskām, literārām, mākslas un dizaina tēmām līdz praktiskiem padomiem ikdienā un slavenību dzīves līkločiem.

Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles šogad abonē kopskaitā 155 periodiskos izdevumus: 20 laikrakstus (14 nacionālos un 6 vietējos) un 135 žurnālu (101 no tiem izdoti Latvijā un 34 ārvalstīs). Lielākā daļa no tiem ir lasāma tradicionālajā drukātajā veidā, bet atsevišķi periodiskie izdevumi tiek abonēti elektroniskā formātā.

Tradicionālo drukāto laikrakstu vidū visvairāk pieprasītas ir vietējās avīzes – “Latgales Laiks”, “Reklāma Piektdienās”, «Латгалес Лайкс», «Сейчас» un «Миллион». Stabils lasītāju loks ir izveidojies arī centrālajiem laikrakstiem “Diena”, “Latvijas Avīze”, “NRA” «Вести Сегодня» un «МК Латвия», kuri iepazīstina ar aktuālajiem notikumiem valstī, un avīzei «Спорт Экспресс», kas ziņo par jaunumiem sporta pasaulē.

 

Bibliotekāro stundu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 10.01.2019 
Bibliotekāro stundu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās

2019. gadā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā plašu bibliotekāro stundu klāstu (kopskaitā 39 dažādas stundas) visu vecumu skolēnu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu grupām.

Bibliotekāro stundu piedāvājumu Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles atjauno katru gadu, veidojot nodarbības par aizvien jaunām pieprasītām tēmām, kas saistītas ar bibliotēkā pieejamo drukāto un elektronisko informācijas resursu lietošanu, kultūras vērtību saglabāšanu, apzināšanu un izpēti. Stundu saturs ir pielāgots dažādiem vecumposmiem.

Pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem piedāvāto nodarbību pamats ir rotaļas un bilžu grāmatas. Ņemot talkā dažādus pasaku tēlus un varoņus, bērni tiek iepazīstināti ar bibliotēku, tajā pieejamo grāmatu klāstu un bibliotēkas lietošanas noteikumiem. Jaunākā un vidējā skolas vecuma bērniem ir iespēja iepazīt latviešu rakstnieku darbus, uzzināt interesantus faktus par Latvijas vēsturi, dabu un kultūru, kā arī par savu dzimto pilsētu – zīmīgiem notikumiem Daugavpils vēsturē, pilsētas galvenajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem, izciliem novadniekiem. Vecāko klašu audzēkņiem pieejamas stundas par bibliotēkas elektroniskā kataloga izmantošanu, bibliotēkas veidotajām un abonētajām datubāzēm, jaunāko latviešu dzeju un citām aktuālām tēmām.

 

Izveido elektroniskā kataloga lietotāja profilu un izmanto tā piedāvātās iespējas!

 9.01.2019 
Izveido elektroniskā kataloga lietotāja profilu un izmanto tā piedāvātās iespējas!

Arī 2019. gadā ikvienam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) un filiāļu lasītājam, saņemot pie bibliotekāra unikālu lietotājvārdu un paroli, ir iespēja kļūt par autorizētu bibliotēkas elektroniskā kataloga lietotāju – izveidot savu profilu elektroniskā kataloga sadaļā “Mana bibliotēka” un izmantot to grāmatu meklēšanai, pasūtīšanai un nodošanas termiņu pagarināšanai.  

Autorizētiem LCB elektroniskā kataloga lietotājiem, kam kataloga sadaļā “Mana bibliotēka” ir izveidots savs profils ar unikālu lietotājvārdu un paroli, ir iespēja elektroniski meklēt un pasūtīt grāmatas, aplūkot sev izsniegto izdevumu sarakstu un izsniegumu vēsturi, sekot izsniegto izdevumu nodošanas termiņiem un vajadzības gadījumā tos pagarināt.

 

Latviešu oriģinālliteratūra bezmaksas e-grāmatu bibliotēkā

 8.01.2019 
Latviešu oriģinālliteratūra bezmaksas e-grāmatu bibliotēkā

No 2019. gada 6. janvāra pašvaldību publisko bibliotēku lasītājiem visā Latvijā, tostarp arī Daugavpilī, tiek piedāvāts jauns pakalpojums “3td e-GRĀMATU bibliotēka”, kas sniedz iespēju bez maksas lasīt latviešu autoru e-grāmatas tiešsaistē savā mobilajā ierīcē vai datorā. Šobrīd lasīšanai tiek piedāvāti vairāk nekā simt apgāda “Zvaigzne ABC” izdevumi – latviešu literatūras klasika un atzinību iemantojuši mūsdienu autoru darbi. Daugavpilī pakalpojums ir pieejams Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu reģistrētiem lietotājiem.

Pakalpojumu “3td e-GRĀMATU bibliotēka” sadarbībā ar apgādu “Zvaigzne ABC” nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs un SIA “Tieto Latvija”. Tā ir iespēja tīmekļa vietnē www.3td.lv bez maksas lasīt e-grāmatas tiešsaistē, izmantojot savu mobilo ierīci (tālruni, planšetdatoru) vai datoru. Pakalpojums ir pieejams TIKAI reģistrētiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem, kuriem ir izveidots lietotāja konts bibliotēkas elektroniskā kataloga izmantošanai (bibliotēkā izsniegts lietotājvārds un parole). Ja lietotājam nav izveidots konts vai piekļuves dati ir nozaudēti, ir jāvēršas bibliotēkā to saņemšanai vai atjaunošanai.

Šobrīd vietnē “3td e-GRĀMATU bibliotēka” lasītājiem tiek piedāvāti vairāk nekā simt apgāda “Zvaigzne ABC” izdevumi, no kuriem lielākā daļa ir daiļliteratūras darbi. Starp tiem ir gan latviešu literatūras klasika (Apsīšu Jēkabs, Jānis Ezeriņš u.c.), gan mūsdienu autoru darbi, kuri iemantojuši lasītāju atzinību, tai skaitā Vladimira Kaijaka “Enijas bize”, “Zem Marsa debesīm”, “Nārbuļu dēli” un “Mantinieki”, kas ir pamatā populārajam televīzijas seriālam “Likteņa līdumnieki”, tāpat kinorežisora Aivara Freimaņa “Katls”, Ingunas Baueres biogrāfiskie romāni, latviešu fantāzijas un detektīvžanra sacerējumi.

 

Daugavpils mikrorajonu iedzīvotājiem būs pieejamas vērtīgas grāmatas

 8.01.2019 
Daugavpils mikrorajonu iedzīvotājiem būs pieejamas vērtīgas grāmatas

2019. gadā Latgales Centrālās bibliotēkas filiāļu lietotājiem būs pieejamas divas vērtīgu grāmatu izlases no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma – “Dzīve sportā” un “Zināmais un nezināmais”. Tādējādi arī pilsētas mikrorajonu iedzīvotājiem tiešā dzīvesvietas tuvumā tiks nodrošināta piekļuve pieprasītiem un saturiski saistošiem izdevumiem – panākumiem bagātu sportistu biogrāfijām un populārzinātniskai literatūrai latviešu un krievu valodā.

Tradīcija piedāvāt īpaši atlasītas tematiskas grāmatu kopas Daugavpils mikrorajonu iedzīvotājiem Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) pastāv jau daudzus gadus. Saglabājoties pieprasījumam, divas grāmatu izlases būs pieejamas LCB filiālēs arī 2019. gadā. Tajās iekļautos izdevumus varēs izmantot uz vietas bibliotēkās, kā arī ņemt līdzi lasīšanai mājās.

Grāmatu kopa “Dzīve sportā”, kuru veido kopskaitā 18 grāmatas,dos iespēju uzzināt par populāru vieglatlētu, hokejistu, basketbolistu, futbolistu, cīkstoņu, sacīkšu braucēju un citu sporta veidu pārstāvju dzīves gaitām un pārvarētajām grūtībām ceļā uz panākumiem lielajā sportā. Lasītājiem būs pieejamas šahista Garija Kasparova, mākslas vingrotājas Ludmilas Kačkaldas, boksera Imanta Miķelsona, hokejista Sanda Ozoliņa, basketbolista Valda Valtera, šķēpmetējas Ineses Jaunzemes un arī vairāku citu pasaulslavenu sportistu biogrāfijas.

 

Latgales Centrālā bibliotēka pateicas grāmatu dāvinātājiem

 7.01.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka pateicas grāmatu dāvinātājiem

Aizvadītajā gadā Latgales Centrālā bibliotēka ir saņēmusi 50 grāmatu dāvinājumus, papildinot savu krājumu ar vērtīgiem daiļliteratūras un nozaru literatūras jaunieguvumiem. Starp tiem ir likumu krājumi, novadpētniecības izdevumi, informatīvi materiāli, romāni, dzejas almanahi un cita veida iespieddarbi. Šos drukātos izdevumus bezatlīdzības lietošanā bibliotēkai nodevušas kā valsts un pašvaldību iestādes, tā arī nevalstiskās organizācijas un privātpersonas.

2018. gadā saņemta virkne grāmatu dāvinājumu no valsts un pašvaldību iestādēm, starptautiskiem partneriem un sabiedriskām organizācijām. Bibliotēka pateicas Latvijas Republikas Satversmes tiesai, ASV vēstniecībai Latvijā, Zviedrijas Karalistes vēstniecībai Latvijā, Ventspils bibliotēkai, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldei, Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūrai, Daugavpils Universitātei, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram, Krievu kultūras centram, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijai.

Jau tradicionāli aktīvi grāmatu dāvinātāji ir Daugavpils dzejnieki un rakstnieki, ar kuriem Latgales Centrālajai bibliotēkai ir izveidojusies cieša sadarbība, kopīgi rīkojot grāmatu atvēršanas, literāras tikšanās, dzejas pēcpusdienas un citus pasākumus. Lielu paldies par dāvinājumiem sakām Fainai Osinai, Staņislavam Volodjko, Margaritai Labonarskai, Anatolijam Galleram, Valentīnai Prudņikovai, Josifam Ročko, Anastasijai Sazankovai, Lidijai Vasaraudzei, Jevgeņijam Golubevam un Gaļinai Ivanovai.

 

Daugavpils bibliotēkas turpina dalību lasītveicināšanas projektā “Mūsu mazā bibliotēka”

 3.01.2019 
Daugavpils bibliotēkas turpina dalību lasītveicināšanas projektā “Mūsu mazā bibliotēka”

2018. gada jūnijā Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles uzsāka dalību izdevniecības “Liels un mazs” lasītveicināšanas projektā “Mūsu mazā bibliotēka”. Projekts paredzēts 4-8 gadus veciem bērniem, tā mērķis ir rosināt interesi par lasīšanu un ilustrāciju, kā arī iepazīstināt ar dažādām radošām nodarbēm – rakstīšanu, zīmēšanu, teātri. Projekta aktivitātes norisināsies līdz 2019. gada maijam, izmantojot sešas augstvērtīgas bilžu grāmatas, kuru autori pārstāv dažādas valstis – Igauniju, Poliju, Slovēniju un Latviju.

Uzsākot darbu projektā “Mūsu mazā bibliotēka”, Latgales Centrālā bibliotēka iegādājās un savām filiālēm nodeva projekta grāmatu komplektus. Tādējādi katras bibliotēkas krājumu papildināja sešas ilustrētas grāmatas, kuru autori nāk no dažādām valstīm – Slovēnijas, Polijas, Igaunijas un Latvijas. Savukārt novembrī ar izdevniecības “Liels un mazs” atbalstu tika saņemtas darba burtnīcas ar radošiem uzdevumiem, kuros bērni no jauna sastop grāmatās iepazītos varoņus.

Kopumā projektā “Mūsu mazā bibliotēka” ir iesaistīti 295 dalībnieki no dažādām Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm. To skaitā – Daugavpils 7., 10., 12., 13., 21., 24., 26., 27. pirmsskolas izglītības iestādes, Daugavpils Ruģeļu pirmsskolas izglītības iestāde un J. Raiņa Daugavpils 6. vidusskola. Tiek organizētas arī individuālas nodarbības bērniem.

 

Decembra grāmatu tops

 2.01.2019 
Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi aizvadītā mēneša lasītāko grāmatu TOP10. Meklējiet šīs grāmatas bibliotēkas plauktos vai e-katalogā
 

 

 

Uz laiku slēgts ASV Informācijas centrs

 3.12.2019 
Uz laiku slēgts ASV Informācijas centrs

Uzmanību!

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs tiek pārcelts uz citām bibliotēkas telpām, tādēļ pagaidām lasītāji tiek apkalpoti pēc pieprasījuma.

Lai saņemtu un nodotu grāmatas, lūdzam vērsties pie bibliotekāra jebkurā Lietotāju apkalpošanas nodaļas sektorā.

Angļu valodas nodarbības šajā laikā notiek pēc iepriekš saskaņota grafika.

Paldies par sapratni!

 

Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

 1.09.2019 
Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji! Atgādinām, ka no 1. septembra Latgales Centrālā bibliotēka strādās arī pirmdienās.

Pirmdiena 11.00 - 20.00
Otrdiena 11.00 - 20.00
Trešdiena 11.00 - 20.00
Ceturtdiena 11.00 - 20.00
Piektdiena 11.00 - 20.00
Sestdiena 10.00 - 17.00
Svētdiena brīvdiena









Katra mēneša pēdējā ceturtdiena - spodrības diena (bibliotēka lietotājus neapkalpo).

 

Bibliotēkas darba laiks no 1. jūnija līdz 31. augustam

 27.05.2019 

Pirmdiena           brīvdiena
Otrdiena             11.00 - 20.00
Trešdiena           11.00 - 20.00
Ceturtdiena        11.00 - 20.00
Piektdiena          11.00 - 20.00
Sestdiena           10.00 - 17.00
Svētdiena           brīvdiena

Katra mēneša pēdējā ceturtdiena - SPODRĪBAS DIENA (lasītājus neapkalpojam).

Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs vasarā strādā no 11.00 līdz 18.00 (darbdienās) un no 10.00 līdz 17.00 (sestdienās), svētdiena un pirmdiena - brīva.

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība