Lai sniegtu atbalstu iedzīvotājiem laikā, kad bibliotēkas klātienē nav pieejamas, Latgales Centrālā bibliotēka piedāvā attālinātu pakalpojumu – iespēju saņemt e-pastā pēc individuāla pieprasījuma skenētus materiālus no grāmatām, laikrakstiem un citiem iespieddarbiem. Pakalpojums pieejams reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem un ir bez maksas.
Lai pasūtītu iespieddarbu skenēšanu, ir jānosūta pieprasījums uz jebkuru no zemāk minētajiem e-pastiem, jānorāda Latgales Centrālās bibliotēkas lasītāja kartes numurs un iespieddarbs no bibliotēkas krājuma, kura fragmentu nepieciešams noskenēt. Maksimālais apjoms – 20 lappuses. Izdevumu pieejamību bibliotēkā ir iespējams pārbaudīt elektroniskajā katalogā.
Kontaktinformācija pakalpojuma saņemšanai:
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) – 65426422, info@lcb.lv
LCB filiāle Bērnu bibliotēka “Zīlīte” – 65421750, bbz@lcb.lv
Jau ceturto gadu Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektora egli grezno Daugavpils pilsētas mājturības un vizuālās mākslas skolotāju darināti eglīšu rotājumi. Laika gaitā bibliotēkas apmeklētājus priecējušas eglītē iekārtas māla latvju zīmes, rotājumi sarkanbaltos toņos un piemīlīgas peles. Šogad egli rotā dažādās tehnikās veidoti dzīvnieki, pasaku varoņi un ziemas simboli ar vienotu motīvu – Ziemassvētku pasaka.
Eglīšu rotājumus bibliotēkas svētku eglei darinājuši 13 mājturības un vizuālās mākslas skolotāji no 12 pilsētas skolām. Rotājumi prasmīgi veidoti no visdažādākajiem materiāliem – papīra, dzijas, auduma un koka. Arī izmantotās tehnikas spektrs ir plašs – adīšana, tamborēšana, filcēšana, šūšana, kā arī dekupāža. Skolotāji kopskaitā sarūpējuši 21 rotājumu, kuros attēlotas sniegpārsliņas, koka cilvēciņi, ezis, kaķis ar grāmatu un, protams, 2021. gada simbols – vērsis.
9. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā attālināti noritēs otrais un noslēdzošais projekta “Zenit stāsti” stāstu vakars “Atrasts meklējot, saprasts stāstot”. Projekta mērķis ir veicināt 7.-12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gs. 60.-80. gados, iepazīstot tā laika ikdienu caur savu tuvinieku atmiņām un viņu glabātajām fotogrāfijām.
Projektā “Zenit stāsti” piedalās trīs Latvijas pilsētas – Daugavpils, Jelgava un Liepāja. Šo pilsētu 7.-12. klašu skolēni tika aicināti uzrunāt savus tuviniekus, kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros. Projektā iesniegtie fotomateriāli ar dalībnieku piekrišanu tiek digitalizēti, tādējādi gan papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Zudusī Latvija”, gan saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.
Novembra beigās visās pilsētās tika aizvadīti pirmie stāstu vakari. Otrā un noslēdzošā stāstu vakaru kārta aizsāksies Daugavpilī. 9. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālā bibliotēka tiešsaistē pulcēs jauniešus no vairākām Daugavpils skolām, kas iesaistījās projektā kā sadarbības partneri: Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola-licejs, Daugavpils 9. vidusskola, Daugavpils Vienības pamatskola un Daugavpils 12. vidusskola. Piedalīsies arī vairāki individuālie stāstnieki. Dodot vārdu skolas pārstāvjiem, vispirms tiks piedāvāts neliels ieskats katras skolas vēsturē, kam sekos skolas jauniešu sagatavotie atmiņu stāsti.
Šī gada pavasarī Latgales Centrālā bibliotēka sāka piedāvāt iespēju kļūt par bibliotēkas lietotāju attālināti. Iedzīvotāji to novērtējuši atzinīgi, un šajā laikā par bibliotēkas lietotājiem tiešsaistē reģistrējušies teju 150 cilvēki.
Lai reģistrētos par Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) lietotāju attālināti, jāaizpilda tiešsaistes anketa. Tajā jānorāda savi personas dati un jāatzīmē elektroniskie resursi, kurus vēlētos lietot. Anketa tiks nosūtīta bibliotēkai, un bibliotekārs veiks jaunā lietotāja reģistrāciju. Pēc tam uz anketā norādīto e-pastu tiks nosūtīti piekļuves dati (lietotājvārds un parole) izvēlētajiem resursiem. Lasītāja karti varēs saņemt nākamajā bibliotēkas apmeklējuma reizē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
Izskatot iesūtītos darbus Bibliotēku portāla konkursa “Esi PROFS – atklāj Bibliotēku portālu” otrajā kārtā, žūrija ir nolēmusi pagarināt fotokonkursa termiņu, dodot vairāk laika bibliotekāru radošajām izpausmēm. Fotogrāfijas tiek gaidītas līdz 6. decembrim.
Konkursa “Esi PROFS – atklāj Bibliotēku portālu” otrais posms, kurš veltīts nozares speciālistu radošajām un mākslinieciskajām izpausmēm. 2. posmā – fotokonkursā – Latvijas Bibliotēku portāls aicina ikvienu radoši izpausties par tematiku, kuras centrā atrodas bibliotekāra darbs un viss, kas ar to saistīts. Katrs fotokonkursa dalībnieks var parādīt savu redzējumu par bibliotekārā darba daudzveidību, nozares aktualitātēm, kādu konkrētu un īpaši tuvu bibliotekāra profesijas aspektu utt. Aicinām darbos radoši paust redzējumu saskaņā ar savu oriģinālo vēstījumu un apspēlēt kādu sev aktuālu motīvu. Kas tajā būs redzams, paliek katra paša ziņā.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina 5.-12. klašu skolēnus piedalīties Ziemassvētku radošajā konkursā “Spriditis’ Christmas in the U.S.”. Darbi tiek pieņemti līdz 30. decembrim.
Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par angļu valodu, rosināt skolēnu radošās spējas, kā arī attīstīt patstāvīgās izziņas prasmes un sekmēt to praktisku izmantošanu. Konkursa dalībniekiem ir jāizveido īsfilma, slaidrāde vai animācija par Ziemassvētkiem vai Jauno gadu, kā galveno varoni izvēloties latviešu tautas pasaku tēlu Sprīdīti.
Darbi iesniedzami elektroniski, augšupielādējot tos vietnē www.failiem.lv un nosūtot faila saiti uz e-pastu diana.celitane@lcb.lv. Plašāka informācija par konkursa norisi un prasībām, darbu noformēšanu, vērtēšanu un uzvarētāju noteikšanu atrodama nolikumā.
Laikā, kad klātienē piedāvātās iespējas un pakalpojumi ir ierobežoti, arvien lielāku aktualitāti iegūst elektroniskie resursi. Bibliotēka piedāvā attālinātu piekļuvi vairākiem abonētiem tiešsaistes resursiem, kā arī aicina grāmatu pasūtīšanai un lietošanas termiņa pagarināšanai izmantot bibliotēkas elektronisko katalogu.
Ikvienam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) un filiāļu reģistrētam lasītājam, saņemot no bibliotēkas unikālu lietotājvārdu un paroli, ir iespēja kļūt par autorizētu LCB elektroniskā kataloga lietotāju un izveidot savu profilu sadaļā “Mana bibliotēka”. Profila īpašnieks var elektroniski meklēt un pasūtīt grāmatas, aplūkot sev izsniegto izdevumu sarakstu un vēsturi, sekot grāmatu nodošanas termiņiem un vajadzības gadījumā tos pagarināt.
Izmantojot LCB elektroniskā kataloga piekļuves datus, var reģistrēties arī bezmaksas e-grāmatu platformā “3td e-GRĀMATU bibliotēka”. Tajā pieejams plašs un daudzveidīgs tulkotās un oriģinālliteratūras klāsts latviešu valodā tādās kategorijās kā vēsture, politika, praktiskā psiholoģija, biogrāfiskās grāmatas, uzņēmējdarbība, kriminālromāni, dāmu romāni, literatūra bērniem un jaunatnei, kā arī darbi fantāzijas un fantastikas žanrā. Turklāt platforma ik nedēļu tiek papildināta.
Bibliotēka piedāvā arī vairākas abonētās datubāzes, kas reģistrētiem lietotājiem ir pieejamas attālināti (jebkurā vietā, kur pieejams internets). Piekļuves datus gan LCB elektroniskajam katalogam, gan datubāzēm var saņemt, rakstot uz e-pastu info@lcb.lv un norādot lietotāja kartes numuru un/vai vārdu, uzvārdu.
Ievērojot LR Ministru kabineta noteiktos paplašinātos ierobežojumus Covid-19 izplatības mazināšanai, ir atjaunota informācija par Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) un tās filiāļu darbu ārkārtējās situācijas laikā.
1. Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs. Ienākot bibliotēkā, ir jādezinficē rokas.
2. Bibliotēkās var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus.
3. Bibliotēkas apmeklējuma laikā jāievēro 2 metru distance, vienam apmeklētājam tiek paredzēti vismaz 10 kvadrātmetri.
4. Bibliotēkas apmeklētāji bibliotēkas telpās drīkst uzturēties ne ilgāk par 30 minūtēm.
5. Bibliotēkās turpina grāmatu, žurnālu un citu izdevumu izsniegšanu uz mājām. Visi no lasītājiem saņemtie izdevumi tiek ievietoti “karantīnā” uz 72 stundām.
6. Bibliotēkas apmeklētājiem nav pieejami datori publiskai lietošanai.
7. Bibliotēkās tiek aizliegta klātienes pasākumu organizēšana, lietotāju apmācības un radošās nodarbības grupās.
8. Apmeklētājiem ir slēgts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs.
9. Bibliotēkas telpās aizliegts atrasties personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm (drudzis, klepus, elpas trūkums).
10. Bibliotēkas apmeklētāji tiek aicināti izmantot pakalpojumus attālināti.
10.1 LCB un tās filiāļu reģistrētajiem lietotājiem, uzrādot lasītāja karti, tiek nodrošināta iespēja nodot grāmatas jebkurā Daugavpils publiskajā bibliotēkā neatkarīgi no tā, kurā bibliotēkā grāmatas tika paņemtas.
11. Mainoties epidemioloģiskajai situācijai, bibliotēkas apmeklētāju apkalpošanas kārtība var tikt grozīta.
24. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks aizvadīts pirmais tiešsaistes stāstu vakars projektā “Zenit stāsti”. Projekta mērķis ir veicināt 7.-12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gs. 60.-80. gados, iepazīstot tā laika ikdienu caur savu tuvinieku atmiņām un viņu glabātajām fotogrāfijām.
Projektā “Zenit stāsti” piedalās trīs Latvijas pilsētas – Daugavpils, Jelgava un Liepāja. Šo pilsētu 7.-12. klašu skolēni tiek aicināti uzrunāt savus tuviniekus, kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros.
Caur jauniešu dokumentētajiem atmiņu stāstiem ir iegūta unikāla iespēja ielūkoties tā laika sadzīvē, uzzināt, kā veidojās cilvēku savstarpējās attiecības, kāda atmosfēra valdīja izglītības iestādēs un darba kolektīvos, kādi svētki tika svinēti un kā ritēja ikdiena. Projektā iesniegtie fotomateriāli ar dalībnieku piekrišanu tiek digitalizēti, tādējādi gan papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Zudusī Latvija”, gan saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.
Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina Latvijas valsts svētku laikā izmantot iespēju attālināti (no mājām tiešsaistē) izpētīt, iepazīt un uzzināt vairāk par mūsu valsts un tautas kultūru, vēsturi un ģeogrāfiju digitālo zinību resursā www.letonika.lv. Attālināto piekļuvi šim resursam sev tuvākajā pašvaldības publiskajā bibliotēkā bez maksas var saņemt ikviens Latvijas iedzīvotājs, tādējādi iegūstot pieeju plašiem, uzticamiem, avotos balstītiem resursiem – enciklopēdijām, vārdnīcām, attēlu krātuvēm, kā arī daiļliteratūras lasītavai.
Letonika.lv lasāma Latvijas Enciklopēdiskā vārdnīca, kā arī Latvijas vēstures enciklopēdija, kurā pieejami šķirkļi par Latvijas senvēsturi – baltu cilšu sadzīvi un valstiskajiem veidojumiem tagadējās Latvijas teritorijā, par viduslaikiem, jaunlatviešu kustības laiku un latviešu tautas Pirmo atmodu. Tāpat, sagaidot mūsu valsts pastāvēšanas 102. gadadienu, varam sīkāk izzināt arī Latvijas Republikas veidošanās vēsturi. Latvijas ievērojamākās vietas apskatāmas sendienu un mūsdienu attēlos.
Varam izmantot arī letonika.lvvārdnīcu plašo klāstu – tulkot no/uz angļu, vācu, krievu, lietuviešu, igauņu valodām, bagātināt savu latviešu valodas krājumu ar sinonīmu, terminu un svešvārdu skaidrojošo vārdnīcu palīdzību.
Visbeidzot noslēdzošais Ziemeļvalstu literatūras dienu stāstījumus par mūsu lasītāju iemīļotiem šī reģiona autoriem un viņu spilgtākajiem darbiem. Šodien: Islande, rakstniece un mākslas vēsturniece Oidira Ava Olafsdotira. Stāsta bibliotekāre Jeļena
No 10. novembra Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā ( Komunālajā ielā 2) skatāma izstāde “Rainis un fotogrāfija”, kuru piedāvā biedrība Tautas fotostudija “Ezerzeme – F”.
Fotoizstāde tapusi projekta “Rainis un fotogrāfija” ietvaros, kuru īstenoja biedrība Tautas fotostudija “Ezerzeme-F” sadarbībā ar Raiņa māju Berķenelē. Projektu finansiāli atbalstīja Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un AS “Latvijas meži”. Projektā piedalījās fotogrāfi no visas Latvijas. Pavisam saņemti vairāk nekā 30 darbi, no kuriem 23 nodrukāti uz ūdensizturīgām planšetēm, pievienojot atbilstošas Raiņa dzejoļu rindas. Izstāde sniedz iespēju palūkoties uz Raiņa dzeju no cita skatupunkta.
Projekta autore Ilze Onzule stāsta, ka ideja attēlot Raiņa dzeju fotogrāfijās esot radusies abām ar Raiņa mājas vadītāju Inesi Bērziņu, – un rezultātā tapis šis skaistais projekts. Tā kā fotogrāfijas ir izgatavotas uz ūdensizturīgām planšetēm, tās ir piemērotas izstādīšanai gan telpās, gan ārpusē.
Valsts dibināšanas svētkus sagaidot, Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles piedāvā virkni attālinātu pasākumu dažāda vecuma interesentiem, tostarp bibliotekārās stundas visām klašu grupām, virtuālas izstādes un tematiskas aktivitātes bibliotēku Facebook lapās.
Patriotu dienu pasākumi šogad lielākoties norit attālināti. Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāle Gaismas bibliotēka piedāvā virtuālas izstādes. LCB un filiāļu darbinieki izveidojuši virtuālu fotoizstādi “Mums viņa ir visskaistākā tik un tā”. Tajā pašrocīgi uzņemtās fotogrāfijas, kurās iemūžināti nozīmīgi mirkļi, skati un ainavas, atklāj īpašo saikni ar katram savu Latviju. Izstāde no 16. novembra skatāma LCB mājaslapā www.old.lcb.lv un bibliotēkas Facebook lapā.
Savukārt LCB filiāle Gaismas bibliotēka ar digitālu izstādi “Pasaku istabā” aicina pievērst uzmanību mūsu dzimtenes talantīgajiem novadniekiem. Izstādē aplūkojami plaši pazīstamā Daugavpils mākslinieka Pjotra Hudobčonoka 3D formāta darbi – gada mēnešus ilustrējoši šķīvīši ar izteiksmīgām figūriņām un pasaku tematikā veidotas kompozīcijas stikla ietvarā (akvāriji). Izstāde pieejama Gaismas bibliotēkas Facebook lapā no 14. novembra.
Austrumlatvijas literārā akadēmija (ALA) aicina pieteikties radošām rakstīšanas nodarbībām un meistarklasēm. Nodarbībās varēsiet gūt jaunu pieredzi, iemaņas radošajai rakstīšanai, zināšanas par literatūras un kultūras telpu un tapt iedvesmoti.
Šobrīd piedāvājam iespēju piedalīties divās tiešsaistes nodarbībās ar Latvijas literātiem un tumšos vakarus pavadīt silti, gaiši un radoši.
20. novembrī plkst. 17.00 notiks nodarbība "Kam noder rakstīšana, kā to iesākt un ko darīt tālāk?", ko vadīs Inga Gaile
11. decembrī plkst. 17.00 notiks nodarbība “Vēsturiskā romāna aizkulises”, ko vadīs Andra Manfelde.
Piedāvājam kārtējo Ziemeļvalstu literatūras dienu stāstījumu par mūsu lasītāju iemīļotiem šī reģiona autoriem un viņu spilgtākajiem darbiem.
Šodien: Dānija, vairāku literāro balvu īpašnieks, plaši atzītais kriminālromānu autors Jusi Adlers-Olsens. Stāsta bibliotekāre Liene
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi organizēja angļu valodas burtošanas konkursu “Spelling Bee”. Konkursa mērķis bija attīstīt skolēnu angļu valodas ortogrāfiskās zināšanas un publiskās runas prasmes. Konkurss notika divās vecuma kategorijās: 9.-10. klašu skolēni un 11.-12. klašu skolēni.
Šogad konkurss notika divās kārtās. Pirmā kārta notika skolās, kur angļu valodas skolotāji noteica fināla dalībniekus. Otrā kārta jeb fināls notika attālināti, izmantojot platformu Microsoft Teams. Izvērtējot finālistu sniegumu, noteikti uzvarētāji katrā vecuma kategorijā.
Vēl viens stāstījums par mūsu lasītāju iemīļotiem Ziemeļvalstu autoriem un viņu spilgtākajiem darbiem, ko piedāvājam Ziemeļvalstu literatūras dienās.
Šodien: Norvēģija, pasaulslavenais kriminālromānu autors Jū Nesbē. Stāsta bibliotekāre Dēvija
No 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija. Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un tās filiāles turpina darbu, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.
1. Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs. Ienākot bibliotēkā, ir jādezinficē rokas.
2. Bibliotēkās var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus.
3. Bibliotēkas apmeklējuma laikā jāievēro 2 metru distance, vienam apmeklētājam tiek paredzēti vismaz 10 kvadrātmetri.
4. Bibliotēkas apmeklētāji tiek aicināti bibliotēkas telpās uzturēties ne ilgāk par 30 minūtēm.
5. Bibliotēkas turpina grāmatu, žurnālu un citu izdevumu izsniegšanu uz mājām. Visi no lasītājiem saņemtie izdevumi tiek ievietoti “karantīnā” uz 72 stundām.
6. Bibliotēkas sniedz apmeklētājiem iespēju izmantot datorus lietišķās informācijas ieguvei. Darbstacijas pēc katras lietošanas reizes tiek dezinficētas.
7. Bibliotēkās tiek pārtraukta klātienes pasākumu organizēšana, lietotāju apmācības un radošās nodarbības grupās. Apmeklētājiem ir slēgts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs.
8. Bibliotēkas telpās aizliegts atrasties personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm (drudzis, klepus, elpas trūkums).
No 9. līdz 15. novembrim Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs norisināsies ikgadējās Ziemeļvalstu literatūras dienas, kurās visa vecuma bibliotēkas lietotāji aicināti iepazīties ar Ziemeļvalstu rakstnieku daiļradi. Šogad Ziemeļvalstu literatūras dienas noris ar vadmotīvu “Ziemeļvalstis un pasaule”. Projekta rīkotāji – Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbība ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru – aicina pavadīt tumšos novembra vakarus, iededzot sveci un lasot grāmatu.
Visas nedēļas garumā, no pirmdienas līdz piektdienai, Latgales Centrālās bibliotēkas mājaslapā www.old.lcb.lv un Facebook lapā tiks piedāvāti videostāsti, kuros iepazīstināsim mūsu lasītāju iemīļotiem Ziemeļvalstu autoriem un viņu spilgtākajiem darbiem.
Savukārt Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un literatūrzinātnes sektors aicina apmeklēt literatūras izstādi “Detektīvi Ziemeļvalstu autoru izpildījumā”. Bibliotēkas apmeklētāji varēsielūkoties Ziemeļvalstu detektīvžanra autoru veikumā unizvēlēties lasīšanai jau iemīļota rakstnieka darbu vai ļauties vēl nezināma detektīvromānu meistara radītai intrigai.
Ar stāstījumu par somu rakstnieces Eves Hietamies darbiem "Tētis uz pilnu slodzi" un "Tētis diviem" aizsākam Ziemeļvalstu literatūras dienas Latgales Centrālajā bibliotēkā. Šonedēļ, no pirmdienas līdz piektdienai, stāstīsim par mūsu lasītāju iemīļotiem Ziemeļvalstu autoriem un viņu spilgtākajiem darbiem.
Šodien: Somija, rakstniece Eve Hietamies. Stāsta bibliotekāre Liene
Atsaucoties dalībnieku lūgumam, bērnu zīmējumu konkursa “Pepija iedvesmo” darbu iesniegšanas termiņš tiek pagarināts līdz 6. decembrim. Uzvarētāju vārdi tiks paziņoti 10. decembrī. Informācija par virtuālo izstādi sekos.
Bērnu zīmējumu konkursa “Pepija iedvesmo” darbu iesniegšanas sākotnējais termiņš bija 8. novembris. Šobrīd atbilstoši saņemtajiem lūgumiem tas ir pagarināts līdz 6. decembrim. Šajā laikā Daugavpils pilsētas un novada vispārizglītojošo skolu 4.-8. klašu skolēni ir aicināti pēc savas izvēles izveidot ilustrāciju vienam no trim zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes stāstiem par Pepiju Garzeķi:
No 2. novembra Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ir skatāma Polinas Timofejevas pirmā personālizstāde “Cilvēki. Zirgi. Ainavas”.
Daugavpils 9. vidusskolas 12. a klases skolniece Polina Timofejeva par spīti jaunajam vecumam jau ir pierādījusi sevi kā talantīgu mākslinieci vairākos konkursos. Polina nebaidās eksperimentēt, darbi top, izmantojot tušu, akrilu, zīmuli, tomēr sirdij tuvākā ir akvareļglezniecība.
“Ja es pārstāšu gleznot, dvēselei nekas nepaliks pāri,” stāsta darbu autore, kas papīra lapu un krāsas ņem rokās katru dienu. Polinu iedvesmo cilvēki – skaties cilvēkam acīs un iemīlies mirklī! “Es vēlētos, lai skatītājs katrā manā gleznā ieraudzītu unikālu raksturu, mēģinātu uzminēt cilvēka vai zirga būtību. Es gleznoju to, kas ir svarīgs man pašai,” atzīst jaunā māksliniece.
No 2. novembra līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas iela 22a, 2. stāvā) skatāma Jeļenas Koževņikovas grafikas izstāde “HORIZONTI. Vertikāle”.
Pirmajā personālizstādē savā dzimtajā pilsētā Daugavpilī jaunā māksliniece prezentē 14 stājdarbus, kas tapuši laika posmā no 2015. līdz 2020. gadam. Jāatzīmē, ka lielākā daļa no tiem ir tikuši eksponēti autores personālizstādēs un grupu izstādēs kā Latvijas, tā starptautiskā mākslas telpā.
Darbi tapuši autores iecienītākajās klasiskās grafikas tehnikās (ksilogrāfija, litogrāfija, monotipija, zīmējums ar zīmuli un tušu) un to radošā sintēzē. J. Koževņikova uzrunā skatītājus gan ar grafikai raksturīgās valodas līdzekļiem, gan ar kreatīviem un laikmetīgiem vizuālās izteiksmes meklējumiem, gan ar oriģinālu stilistiku un pārdomām pilnu stāstu.
Kopš šā gada maija Latgales Centrālā bibliotēka īsteno projektu “Multimediju resursa “Dziesmotā Latgale” jaunas versijas izveide”, kas sekmē Latgales kultūrvides saglabāšanu un pieejamību digitālajā vidē. Tiks atjaunota un papildināta informācija par Latgales Dziesmu svētkiem no 1940. līdz 2010. gadam, kā arī izveidota jauna sadaļa par svētku norisi 2015. gadā.
Lai plašāk atspoguļotu šo Latgales kultūrvēsturiskajam reģionam nozīmīgo tradīciju, 2015. gada Latgales Dziesmu svētku dalībnieki tiek aicināti ieskatīties savos personīgajos arhīvos, izvēlēties zīmīgākās fotogrāfijas un dalīties atmiņās, izstāstot savu Latgales Dziesmu svētku stāstu. Sniegtā informācija tiks publicēta multimediju resursā “Dziesmotā Latgale”.
Fotogrāfijas un stāstus aicinām iesūtīt līdz 22. novembrim uz e-pastu tatjana.tukane@lcb.lv, tālr. 65476345. Priecāsimies par jūsu atbalstu!
SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS: piektais un noslēdzošais stāsts no cikla par bibliotēkā pārstāvētajām profesijām. Kaut arī šīs profesijas pārstāvji bibliotēku komandās iekļauti salīdzinoši nesen, veicamo pienākumu ir daudz, turklāt nepieciešamas arī noteiktas prasmes un rakstura īpašības. Ja arī tevi interesē sabiedriskās attiecības, skaties, sadzirdi un liec aiz auss!
Paldies sabiedrisko attiecību speciālistiem Dāvim un Janai par ieskatu raibajā darba ikdienā!
ĢIMENES DIGITĀLO AKTIVITĀŠU CENTRA DARBINIEKI: ceturtais un priekšpēdējais video no cikla par bibliotēkā pārstāvētajām profesijām. Ģimenes digitālo aktivitāšu centra jeb, kā mēs to mīļi saucam, Digicentra darbinieki ikdienā strādā gan ar cilvēkiem, gan tehnoloģijām. Viņiem nepieciešamās prasmes un kompetences sniedzas pāri kādas konkrētas profesijas robežām. Ja vēlies uzzināt vairāk, skaties, sadzirdi un liec aiz auss!
Paldies bibliotēkas Digicentra komandai Aigai un Raivim par ieskatu dinamiskajā darba ikdienā!
SISTĒMBIBLIOTEKĀRS: trešais stāsts no cikla par bibliotēkā pārstāvētajām profesijām. Dati un skaitļi, IT un dizains, radošums un precizitāte.. Ja arī tevi interesē sistēmbibliotekāra profesija, skaties, sadzirdi un liec aiz auss!
Paldies sistēmbibliotekārēm Tatjanai un Valentīnai par ieskatu viņu dinamiskajā un aizraujošajā darba ikdienā!
ASV INFORMĀCIJAS CENTRA VADĪTĀJA: otrais video no cikla par bibliotēkā pārstāvētajām profesijām. Informācijas centra vadītājas pienākumi apvieno vairāku profesiju elementus - bibliotekāra, pedagoga, projekta vadītāja u.c. Ja vēlies uzzināt vairāk, skaties, sadzirdi un liec aiz auss!
Paldies bibliotēkas ASV Informācijas centra vadītājai Diānai par izsmeļošo un iedvesmojošo stāstījumu!
Uzmanību!
Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, no 26. oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs apmeklētājiem SLĒGTS.
BIBLIOTEKĀRS: pirmais vēstījums no videostāstu cikla par bibliotēkā pārstāvētajām profesijām. Ja arī Tevi interesē bibliotekāra darbs, tad skaties, sadzirdi un liec aiz auss!
Paldies bibliotekārēm Jeļenai un Lienei, kuras ļāva ieskatīties savu pienākumu klāstā un atklāja savu redzējumu uz darbu bibliotēkā.
No 27. oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma ceļojošā izstāde-instalācija “Māja grāmatā – grāmata mājā”, kura tapusi sadarbībā ar Šveices vēstniecību Latvijā. Izstādes idejas autore ir Šveices biroja Daugavpilī pārstāve Elīna Hrščanoviča.
Instalācija “Māja grāmatā – grāmata mājā” ir improvizēts koka namiņš divos stāvos, kam blakus atrodas simbolisks koks. Namiņa otrajā stāvā guļ meitene ar grāmatu rokā, istabas interjeru papildina lampa un sienas pulkstenis. Savukārt, mājas pirmajā stāvā ir izvietotas latviešu un krievu valodā tulkotās Šveices autoru grāmatas, kā arī literārie darbi oriģinālvalodā. Ikvienā grāmatā ar grāmatzīmi ir atzīmēts fragments, kas raksturo šveiciešu mājokļa dizainu un iekārtojumu. Izstādes grāmatu kolekcijā ir atrodama arī Raiņa atmiņu grāmata “Kastaņola” – vēstījums par emigrācijas gadiem Šveicē. Izstāde aicina cilvēkus aizdomāties par grāmatu nozīmi mūsu dzīvē un mājas interjerā.
Oktobra nogalē Latvijā norisināsies Karjeras nedēļa 2020. Šogad tā startē ar vadmotīvu “Klau! Sadzirdi un liec aiz auss!” un aicina akcentēt skolotāju, ģimenes locekļu, darba devēju un citu personu lomu, jauniešiem pieņemot mērķtiecīgu lēmumu par karjeras izvēli. Tradicionāli Karjeras nedēļas norisēs iesaistās arī Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles, piedāvājot vairākas aktivitātes sociālajos tīklos un virkni attālinātu pasākumu skolēnu klašu grupām.
Visas nedēļas garumā, no 26. līdz 30. oktobrim, Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) mājaslapā www.old.lcb.lv un Facebook lapā tiks piedāvāti informatīvi videostāsti par dažādiem amatiem un profesijām bibliotēkā. Interesentiem būs iespēja uzzināt par šo darbinieku ikdienu, izglītību un nepieciešamajām prasmēm.
No 26. līdz 31. oktobrim LCB Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) būs pieejama literatūras izstāde “Izpēti darba pasauli, atrodi sevi”. Profesijas izvēle ir viens no nozīmīgākajiem lēmumiem mūsu dzīvē, tādēļ ir svarīgi iepazīt dažādas profesijas un rast ierosmi nākotnes karjerai.
Jau kopš septembra Latgales Centrālajā bibliotēkā ir pieejama interaktīva izstāde “Sveicam Pepiju!”, kas veidota par godu zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes literārā tēla Pepijas Garzeķes 75 gadu jubilejai. Lai rosinātu bērnus iepazīt Pepiju un viņas piedzīvojumus, bibliotēka izsludina bērnu zīmējumu konkursu “Pepija iedvesmo”. Konkursā aicināti piedalīties Daugavpils pilsētas un novada vispārizglītojošo skolu 4.-8. klašu skolēni.
Bērnu zīmējumu konkurss “Pepija iedvesmo” norisināsies no 16. oktobra līdz 8. novembrim. Šajā laikā Daugavpils pilsētas un novada vispārizglītojošo skolu 4.-8. klašu skolēni ir aicināti pēc savas izvēles izveidot ilustrāciju vienam no trim zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes stāstiem par Pepiju Garzeķi:
Lai veicinātu Latvijas bibliotekāru ieradumu lasīt profesionālo informāciju, parādītu Bibliotēku portālā publicētās informācijas daudzveidību un rosinātu nozares speciālistus runāt / rakstīt par profesionālajām tēmām, aicinām piedalīties konkursā “Esi PROFS – atklāj Bibliotēku portālu”.
Konkursā var piedalīties ikviens Latvijas Bibliotēku portāla lasītājs. Konkurss norisināsies 3 posmos no 2020. gada oktobra līdz decembrim. Piedalīties var atsevišķi jebkurā no konkursa posmiem, bet priecāsimies un novērtēsim dalībnieku apņēmību un mērķtiecību, piedaloties visos trīs konkursa posmos. Rezultāti tiks apkopoti un uzvarētāji paziņoti pēc katra posma, bet konkursa noslēgumā uz kopīgu pasākumu aicināsim tos dalībniekus, kuri būs piedalījušies visos trīs posmos.
26. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notika Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls. Tajā piedalījās 30 reģionālie lasīšanas čempioni – 13 zēni un 17 meitenes – no visiem Latvijas novadiem. Daugavpils pilsētu sacensībā pārstāvēja Daugavpils 9. vidusskolas 6. klases skolniece Renata Mihailova.
Skaļās lasīšanas sacensība norisinās kopš 2017. gada, šogad tā pulcēja vienpadsmit tūkstošus lasītāju 5.-6. klašu grupā. Pirms nokļūt valsts finālā, visi dalībnieki uzvarējuši vairākos atlases posmos: klasē, skolā vai bibliotēkā, reģionā.
Reģionālo lasīšanas čempionu uzstāšanos vērtēja kompetenta žūrija: apgāda Zvaigzne ABC projekta “Lasīšanas stafete” vadītāja Egita Puķīte, rakstniece Agnese Vanaga, grupas “My Radiant You” mūziķi Ilze un Jānis Driksnas, Latviešu valodas aģentūras direktora vietniece Dace Dalbiņa un rakstnieks Arno Jundze.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina jauniešus piedalīties angļu valodas burtošanas konkursā “Spelling Bee”. Konkurss notiks divās vecuma kategorijās: 9.-10.klašu skolēni un 11.-12.klašu skolēni.
Konkursa mērķis ir attīstīt skolēnu angļu valodas pareizrakstības prasmes, publiskās runas prasmes un atklāt skolēnu radošās spējas, sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā.
Šogad konkurss norisināsies divās kārtās. Pirmajā kārtā līdz 2020. gada 30. oktobrim skolas individuāli organizē konkursu un nosaka uzvarētāju katrā vecuma kategorijā. Otrā kārta jeb fināls notiks Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā, kurā piedalīsies skolu posma uzvarētāji. Katrai vecuma kategorijai ir noteikts fināla laiks:
9.-10. klašu finālisti – 10. novembrī plkst. 15.00-16.00;
11.-12. klašu finālisti – 10. novembrī plkst. 16.30-17.30.
Finālistu vārdi, uzvārdi, vecuma kategorija un skola jāiesūta līdz 2020. gada 6. novembrim uz e-pastu diana.celitane@lcb.lv.
No 1. oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Alinas Petkunes personālizstāde “Muzikālie portreti”. Ekspozīcijā jauktā tehnikā portretēti slaveni mūziķi, kuri iedvesmo mākslinieci ikdienas dzīvē.
Alina Petkune ir dzimusi un augusi Daugavpilī. Profesionālā izglītība vides mākslinieka specialitātē iegūta Daugavpils mākslas koledžā “Saules skola”. Studijas turpinājusi Daugavpils Universitātē, kur pēc iegūtā bakalaura grāda dizaina specialitātē absolvētas arī maģistra programmas mākslā un pedagoģijā. Papildu kursos prasmes pilnveidojusi trikotāžas un modes dizaina, kā arī datordizaina jomā. Alinas darbi eksponēti vairāk nekā divdesmit personālizstādēs un teju simts grupu izstādēs, kā arī vairākos starptautiskos plenēros. Māksliniece zināšanas nodod arī tālāk, strādājot par mākslas pedagogu Baltijas Starptautiskajā akadēmijā.
Izstādē “Muzikālie portreti” Alina Petkune iekļāvusi tādu slavenu mūziķu portretus kā Džims Morisons, Fredijs Merkūrijs, Viktors Cojs, Deivids Bovijs u. c. Kā atzīst pati māksliniece: “Mūzika ir neatņemama daļa no mūsu dzīves, tā iedvesmo un aizrauj. Grūti iedomāties, kā būtu dzīvot bez melodijām piepildītas ikdienas, jo, pateicoties mūzikai, mēs varam baudīt dzīves īstās krāsas, radīt sajūtas un atmosfēru.”
Latvijas Nacionālais arhīvs no 1. oktobra digitālajā krātuvē www.redzidzirdilatviju.lv atver publiskai apskatei arhīvā uzkrāto Latvijas kinohroniku kolekciju un rosina visus oktobrī atzīmēt Pasaules audiovizuālā mantojuma dienu, ieskatoties un ieklausoties Latvijas vēstures liecībās.
Līdz šim 2020. gads ir bijis ārkārtīgi izaicinošs, jo COVID-19 pandēmija izmainīja mūsu dzīvi. Šajā sociālās norobežošanās laikā, kad liela daļa ierastās dzīves noris attālināti,video un skaņas ieraksti sniedz ne tikai būtiskus pierādījumus mūsu laikmetam, bet arī nodrošina logu uz ārpasauli, mūs informējot un izklaidējot, rādot notikumus un vietas, kuras mēs nevaram apmeklēt klātienē. Audiovizuālā satura loma mūsu dzīvē kļūst arvien nozīmīgāka, jo tas ir veids, kā mēs cenšamies izprast pasauli un sazināties ar līdzcilvēkiem.
Katru gadu 27. oktobrī UNESCO aicina atzīmēt Pasaules audiovizuālā mantojuma dienu. Šogad dienas moto ir – Tavs logs uz pasauli. Audiovizuālais mantojums nav abstrakts un tāls jēdziens, tas ir apstādināts laika mirklis, fiksēts notikums, vieta, cilvēki, saglabātas atmiņas.Audiovizuālās liecības kalpo mums kā izklaides, kultūras, zināšanu un arī mūsu atmiņu krātuves, un tāsvar izstāstīt arī tavu stāstu, tavu patiesību, tavu eksistenci.
Septembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā tika uzsākta Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā ilgtermiņa projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas īstenošana. Piektdien, 25. septembrī, Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” norisinājās pirmā tikšanās ar mākslinieci, ilustratori un bērnu grāmatu teksta autori Agnesi Aizpurieti.
Pasākuma dalībnieki, sākumskolas vecuma bērni, bija lasījuši grāmatas “Trakā lapsa” un “Trakā lapsa ceļo” un sagatavojuši savus jautājumus. Abās grāmatās gan tekstu, gan ilustrācijas veidojusi pati autore.
Mazie lasītāji atzina, ka lapsas tēlu ir ļoti iemīļojuši un iedzīvinājuši arī savos zīmējumos. Bērni ar aizrautību klausījās un dalījās savās pārdomās par to, ka katrs dažkārt jūtas kā Trakā lapsa – piedzīvojumu meklētāja no autores grāmatām.
Līdz ar Ministru Kabineta lēmumu par stingrākiem piesardzības pasākumumiem Daugavpils pilsētā no 1. līdz 14. oktobrim tikšanās ar rakstnieci Sabīni Košeļevu, kas bija paredzēta 1. oktobrī, tiek pārcelta. Par precīzu pasākuma datumu un norises laiku informēsim atsevišķi.
Ceturtdien, 1. oktobrī, plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) rakstniece Sabīne Košeļeva aicina lasītājus uz sarunu par romānu “Rīga–Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts” un stāstu krājumu ”Vientulības ministrija”. Pasākums aizsāk ikgadējo literāro tikšanos ciklu ar populāriem latviešu rakstniekiem, kuru Latgales Centrālā bibliotēka rīko Valsts kultūrkapitāla fonda līdzfinansētā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” 6. kārtā.
Rakstniece Sabīne Košeļeva ir dzimusi Liepājā, studējusi žurnālistiku Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, ieguvusi maģistra grādu Rakstniecības studijās Liepājas Universitātē. Kopš 2011. gada piedalās prozas lasījumos. Latviešu literatūrā ienāca 2015. gadā ar romānu “Rīga-Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts”, kas saņēma Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” speciālbalvu un nomināciju Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Spilgtākā debija”. Romāns izpelnījās arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015” dalībnieku atzinību vecumposmā 15+.
23. septembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, ieeja no Saules ielas), piedaloties Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijas Republikā ministram-padomniekam Hansam Dāgam, tiks prezentētas divas izstādes – fotoizstāde “Tētis Zviedrijā. Tētis Latvijā” un interaktīva izstāde “Sveicam Pepiju!”. Abas izstādes Daugavpilī tiek piedāvātas ar vēstniecības atbalstu.
Fotoizstāde “Tētis Zviedrijā. Tētis Latvijā” sastāv no divām daļām. Zviedru fotomākslinieks Johans Bēvmans (Johan Bävman) portretējis vīriešus, kuri izmantojuši bērna kopšanas atvaļinājumu vismaz sešus mēnešus. Fotogrāfa mērķis bija izpētīt, kas tieši mudināja šos zviedru tēvus palikt mājās ar bērniem ilgāk nekā to dara vairums tēvu visā pasaulē, kāda bijusi šī pieredze un ko tā ir devusi. Otro izstādes daļu veidojuši latviešu fotogrāfi Anda Krauze un Māris Lazdāns. Tajā skatāmi 25 Latvijas tēvu portreti – Zviedrijas vēstniecības rīkotā konkursa “Tētis Latvijā” uzvarētāji. Katrai fotogrāfijai pievienots arī neliels apraksts, kas atklāj vīrieša skatījumu uz tēva lomu ģimenē un stāsta par viņa centieniem veidot īpašu saikni ar bērniem.
No 26. līdz 30. augustam Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Gaismas bibliotēka lietotājus neapkalpo – tiek veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA.
Lietotāju apkalpošana tiks atsākta 31. augustā. Paldies par sapratni!
8. un 9. septembrī Daugavpilī notika LCB ASV Informācijas centra un biedrības “New East” rīkotais medijpratības projekta “MediaLab Radio” atlases posms. Projekta mērķis ir izglītot jauniešus medijpratības jomā, iemācīt tiem kritiski izvērtēt informāciju un iegūt praktiskas iemaņas mediju satura izveidē.
Projektā piedalījās vairāk nekā 70 skolēni, studenti un skolotāji no Daugavpils, Krāslavas, Babītes, Dagdas, Rēzeknes un Ludzas. Divu dienu laikā mentori no Latvijas Radio, karjeras attīstības programmas “Start Strong”, Varšavas Universitātes, izglītības organizācijas IREX, kā arī sabiedrisko attiecību speciālisti un eksperti no ASV vēstniecības Latvijā dalījās zināšanās ne tikai lekcijās, bet arī darbnīcas. Noslēgumā jaunieši izveidoja savas radio pilotprogrammas un prezentēja tās. Skolēni prezentēja tādas radio programmas kā mākslas darbu aplūkošana neredzīgiem cilvēkiem, izmantojot mūziku, palīdzība bezpajumtniekiem un nabadzības mazināšana valstī, globālā sasilšana un tās novēršana, palīdzība un padomi jauniešiem, kā pārvarēt psiholoģiskas grūtības.
2020. gada 23. septembrī Latgales Centrālā bibliotēka rīko semināru “Indivīda loma mūsdienu pasaulē: stereotipi un perspektīvas”, kas paredzēts skolu pedagogiem un bibliotekāriem. Seminārā lektori no Zviedrijas un Latvijas attālināti un klātienē runās par dzimumsociālajām lomām sabiedrībā un ar tām saistītajiem stereotipiem, palīdzēs rast ierosmi darbam ar bērnu un jauniešu auditoriju, veicinot izpratni par līdzvērtīgu tiesību un resursu pieejamības nozīmi sabiedrības pilnvērtīgai attīstībai.
Seminārs tiek rīkots projektā “Sveicam Pepiju!”, ko atbalsta Zviedrijas Karalistes vēstniecība Latvijā un Zviedru institūts. Jau šobrīd Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā ir pieejama literārā tēla Pepijas Garzeķes 75 gadu jubilejai veltīta interaktīva izstāde ar dažādām tematiskām aktivitātēm jaunākajai paaudzei. Savukārt seminārs ir paredzēts skolu pedagogiem un bibliotekāriem.
Par godu Tēva dienai, kas šogad tiks svinēta 13. septembrī, Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Zviedrijas Karalistes vēstniecību Latvijā aicina piedalīties orientēšanās rallijā “Tētis bibliotēkas džungļos”. Rallijs norisināsies no 12. līdz 19. septembrim.
Īpaši izveidotā bibliotēkas “džungļu” trasē komandām uz laiku būs jācenšas atrast 10 kontrolpunktus, kuros būs izvietoti QR kodi. To nolasīšanai jāizmanto noteikta mobilā lietotne, tādēļ dalībniekiem būs nepieciešams uzlādēts mobilais tālrunis. Komandā noteikti jāpiedalās tētim un vienam vai vairākiem bērniem, bet arī citi ģimenes locekļi ir laipni aicināti pievienoties.
Dalība orientēšanās rallijā “Tētis bibliotēkas džungļos” ir bez maksas. Lai piedalītos, komandai jāierodas Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas iela 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas, tālr. 654 49090) un pirms distances uzsākšanas jāaizpilda reģistrācijas anketa. Anketu var lejupielādēt šeit vai saņemt centrā. Pēc tam bibliotēkas darbinieks palīdzēs lejupielādēt mobilo lietotni un izsniegs trases karti. Plašāka informācija un rallija nolikums – šeit.
Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) jau tradicionāli Dzejas dienās tiks atsākta klubiņa “Brīvdienas bez garlaicības” darbība. Literāri tematisks pasākums “Redz visu pasauli dimantos mirdzam” notiks sestdien, 12. septembrī, plkst. 11.00. Dalībnieki tiks aicināti ieklausīties dzejas rindās un sacerēt savas vārsmas.
Sestdienu rītos no septembra līdz maijam lasošās ģimenes ar bērniem darbosies lasīšanas veicināšanas pasākumos, sacerēs dzejoļus un stāstus, iestudēs daiļdarbu fragmentus, izzinās dažādu žanru grāmatas, piedalīsies radošās darbnīcās, kustību rotaļās, kopīgi svinēs svētkus.
Atzīmējot Dzejas dienas, 9. septembrī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” tika organizēta literāra tikšanās “Jautājums dzejniekam” ar Daugavpils literātu Jevgeņiju Golubevu. Šis gads ir īpašs, jo jūlijā dzejnieks atzīmēja 70 gadu jubileju.
Pasākuma laikā dzejnieks ļāva ielūkoties savos literārajos daiļdarbos, iepazīstināja klausītājus gan ar zināmām, gan vēl nedzirdētām dzejas rindām. Daugavpils Saskaņas pamatskolas 3.b klases skolēni deklamēja autora dzejoļus no krājuma “Četri vēji”, “Spārnotie draugi”, “Mur un Miau”. Bērni iepriecināja autoru ar pašu ilustrētu grāmatu “Jevgeņija Golubeva brīnumainā pasaule”, kurā ietvertas krāsainas ilustrācijas pēc literāta dzejas motīviem.
Lai veicinātu 7.–12. klašu skolēnu zināšanas par dzīvi Latvijā 20. gs. 60.–80. gados, no šī gada septembra līdz 2021. gada janvārim Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā norisināsies projekts “Zenit stāsti”. Tā ietvaros jaunieši tiek aicināti uzrunāt radiniekus (vecākus, vecvecākus, krustvecākus un citus), kas šo laiku piedzīvojuši un dokumentējuši fotogrāfijās, fiksēt viņu atmiņu stāstus, mēģināt attēlos redzamās vietas atrast mūsdienās un salīdzināt tās ar pagātni, kā arī piedalīties stāstu vakaros. Iegūtie foto materiāli tiks digitalizēti, tādējādi gan papildinot Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekciju “Zudusī Latvija”, gan saglabājot vērtīgus un interesantus stāstus nākamajām paaudzēm.
Laika posmu no 1960. līdz 1980. gadam raksturo Latvijā ieceļojošie viesstrādnieki kopā ar ģimenēm no Padomju Savienības valstīm, apmetoties uz dzīvi un strādājot ne vien Rīgā un Pierīgā, bet arī citās lielajās pilsētās, tostarp Jelgavā, Liepājā un Daugavpilī. Projekta gaitā būs vērtīgi uzzināt, kā jauniešu radinieki atceras tā laika ikdienas dzīvi, attiecības ar iebraucējiem, no kuriem liela daļa kļuva par kaimiņiem, kolēģiem, arī draugiem un ģimenes locekļiem, kādas bija viņu emocijas un piedzīvojumi. Sevišķi aizraujoši būs arī tie stāsti, kurus palīdzētu restaurēt tie radinieki, kuri paši bija iebraucēji Latvijā. Kādas ir spilgtākās tā laika atmiņas, atgadījumi, apmeklētās vietas, darītie darbi? Kā viņi pavadīja savu brīvo laiku? Kādus svētkus viņi svinēja? Cik daudz fotogrāfijas ir saglabājušās no 1960. līdz 1980. gadam? Kādas izjūtas rodas, skatoties šīs fotogrāfijas? Šie ir tikai daži rosinoši jautājumi, kas palīdzētu veidot dzīvās vēstures pieredzes stāstus un veicinātu dažādu paaudžu sarunas, savstarpējo cieņu un izpratni.
Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 2. kārtas īstenošanai. Projekta ietvaros no šī gada septembra līdz decembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas tikšanās ar trim lasītāju iemīļotām bērnu grāmatu ilustratorēm un teksta autorēm – Agnesi Aizpurieti, Agiju Staku un Agnesi Vanagu.
Projekta mērķis ir daugavpiliešu jaunākās paaudzes vidū popularizēt lasīšanas tradīciju un kultūras vērtības literatūrā, nodrošinot dzīvu saikni starp lasītāju un autoru.
Projektā iesaistītie bērnu grāmatu autori viesosies Daugavpils publiskajās bibliotēkās un izglītības iestādēs. Tikšanos laikā bērni un jaunieši varēs tuvāk iepazīt ilustrācijas un teksta radīšanas procesu, uzdot autoriem jautājumus, kā arī aplūkot viņu daiļradei veltītas literatūras izstādes.
Šoruden Daugavpils publiskajās bibliotēkās un izglītības iestādēs atkal notiks tradicionālās lasītāju tikšanās ar latviešu literātiem nu jau sestajā pasākumu ciklā “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī”, kas tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. No oktobra līdz decembrim grāmatmīļus gaida saistošas klātienes sarunas ar Sabīni Košeļevu, Jāni Joņevu un Rvīnu Vardi.
Ilgtermiņa literārā projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” sestajā kārtā Latgales Centrālā bibliotēka turpina tradīciju piedāvāt daugavpiliešiem tikšanās ar populāriem latviešu oriģinālliteratūras autoriem. Iespēju risināt saistošus, interaktīvus un radošus dialogus par grāmatām un tajās atspoguļotiem sabiedrībā aktuāliem jautājumiem gaida un novērtē dažādu paaudžu grāmatmīļi, jo dzīvs kontakts starp autoru un lasītāju padara literatūru tuvāku, saprotamāku un pieejamāku. Cikla tikšanās tradicionāli notiek gan Latgales Centrālajā bibliotēkā, gan Daugavpils izglītības iestādēs, tostarp pilsētas mikrorajonos, un tās īpaši novērtē pedagogi un skolu jaunatne. Ieeja visos pasākumos ir bez maksas.
Līdzšinējo piecu gadu laikā ar projekta atbalstu Daugavpilī ir viesojušies jau vairāk nekā divdesmit populāri latviešu literāti – gan atzīti vecmeistari, gan spilgti jaunie autori, kuru darbus novērtē kā lasītāji, tā literatūras kritiķi.
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas) ir pieejama interaktīva izstāde “Sveicam Pepiju!”. Tā veidota par godu zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes radītā literārā tēla Pepijas Garzeķes 75 gadu jubilejai. Izstāde tiek piedāvāta ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā un Zviedru institūta atbalstu.
Grāmata par Pepiju Garzeķi pirmo reizi iznāca tieši pirms 1945. gada Ziemassvētkiem. Bija pagājuši tikai daži mēneši kopš Otrā pasaules kara beigām. Rakstniece Astrida Lindgrēne iepazīstināja pasauli ar bezbailīgu, laimīgu un ārkārtīgi stipru meiteni burkānkrāsas matiem, kura virtuvē turēja zirgu, uz pleca – pērtiķi un kurai bija liela soma, pilna ar zelta monētām. Pepija iemiesoja brīvību un neatkarību, pieaugušie viņai nebija vajadzīgi. Lappusi pēc lappuses drosmīgā meitene īstenoja bērnu neprātīgākos sapņus par iespēju pašiem būt lēmējiem un noteicējiem. Šobrīd, pēc 75 gadiem, Pepijas tēls joprojām ir aktuāls un mīlēts. Grāmatas par viņas piedzīvojumiem ir tulkotas 76 valodās, un visā pasaulē ir pārdoti vairāk nekā 60 miljonu grāmatu.
Svinot Pepijas Garzeķes jubileju, Latgales Centrālā bibliotēka īsteno projektu “Sveicam Pepiju!”, ko atbalsta Zviedrijas Karalistes vēstniecība Latvijā un Zviedru institūts. Viena no galvenajām projekta aktivitātēm ir interaktīva izstāde, kas ļauj iepazīt Pepijas ceļu pie lasītājiem un uzzināt, kā aizsākās šobrīd pasaulslavenās zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes literārās gaitas. Mazajiem izstādes apmeklētājiem ir pieejams omulīgs Pepijas rotaļu stūrītis, kur var spēlēt spēles, lasīt grāmatas vai vienkārši atpūsties uz košajiem spilveniem.
No 2. septembra Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma fotoizstāde par mūsdienu vīriešiem “Tētis Zviedrijā. Tētis Latvijā”. Izstāde tiek piedāvāta sadarbībā ar Zviedrijas Karalistes vēstniecību Latvijā, un tās prezentācijas pasākums gaidāms 23. septembrī plkst. 15.00.
Fotoizstādi veido divas daļas. Sākotnēji zviedru fotomākslinieks Johans Bēvmans (Johan Bävman) izveidoja fotoizstādi “Swedish Dads” (Zviedru tēti), kur portretēti vīrieši, kas izmantojuši bērna kopšanas atvaļinājumu vismaz sešus mēnešus. Fotogrāfa mērķis bija izpētīt, kas tieši mudināja šos tēvus palikt mājās ar bērniem ilgāk nekā to dara vairums tēvu visā pasaulē, kāda bijusi šī pieredze un ko tā ir devusi. Jāatzīmē, ka 1974. gadā Zviedrija kā pirmā valsts pasaulē aizstāja maternitātes atvaļinājumu ar vecāku atvaļinājumu. Tagad, pēc 45 gadiem, tēvi izmanto vidēji 29% no vecāku atvaļinājuma dienām. Tiek lēsts, ka, līdzšinējai tendencei saglabājoties, vienlīdzība vecāku atvaļinājuma izmantošanā Zviedrijā varētu tikt sasniegta 2030. gadu vidū.
Latviešu fotogrāfi Anda Krauze un Māris Lazdāns papildināja izstādi ar 25 Latvijas tēvu portretiem – Zviedrijas vēstniecības rīkotā konkursa “Tētis Latvijā” uzvarētājiem. Katrai fotogrāfijai pievienots arī neliels apraksts, kas atklāj vīrieša skatījumu uz tēva lomu ģimenē un stāsta par viņa centieniem veidot īpašu saikni ar bērniem.
9. septembrī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks zooloģiskā dārza “JuRita mini ZOO” iemītnieku fotoizstādes “Dzīvniekiem ir dvēsele” atklāšana. Savu skatījumu uz dzīvnieku pasauli piedāvā fotogrāfe, animāliste un zoodārza saimniece Rita Kočmarjova.
Mini zoodārzs “JuRita mini ZOO” Daugavpils novada Naujenes pagastā tika atvērts 2018. gada jūnijā un uzreiz kļuva par iemīļotu vietu, kur pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem, baudot dabu un iepazīstot dažnedažādus eksotiskus dzīvniekus. Šobrīd mini zooloģiskajā dārzā ir apskatāmi vairāk nekā 100 dzīvnieku: alpakas, lamas, valabiji (ķenguri), kamielis, zebu šķirnes govis, dambrieži, ēzeļi, pundurkazas, Valē melnkakla kazas, franču punduraitas, Latvijā retās Kerry Hill šķirnes aitas, skotu un Apalūzas poniji, zirgi, dažādu šķirnu truši, kā arī citi dzīvnieki un putni.
Fotogrāfiju autore Rita Kočmarjova atzīmē, ka šī izstāde ir tapusi, apvienojot mīlestību pret dzīvniekiem un aizraušanos ar fotografēšanu. Jau bērnībā viņa no visas sirds mīlēja dzīvniekus. Pirmie fotogrāfiju modeļi bija zirgi un suņi, taču pamazām to loks kļuva plašāks, līdz pievienojās arī ķenguri un kamieļi. Šobrīd Rita pat nevar iedomāties savu dzīvi bez fotografēšanas, un nav svarīgi – tālrunis vai kamera, galvenais, lai tie vienmēr būtu pa rokai.
No 1. septembra vairākās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs atkal būs pieejamas divas tematiskas grāmatu kopas no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma – “Audzināsim laimīgus bērnus!” un “Ievērojamu cilvēku dzīve”. Šo grāmatu kopu piedāvājums mikrorajonos uz laiku tika pārtraukts valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ.
Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) ik gadu veido tematiskas grāmatu kopas, kas tiek piedāvātas LCB filiālēs gan darbam uz vietas, gan lasīšanai mājās. 2020. gadā filiāļu lasītājiem tika sagatavotas divas tematiskas literatūras izlases par bērnu audzināšanu un slavenību dzīvi. Atjaunojot kopu pieejamību mikrorajona iedzīvotājiem, šā gada otrajā pusē tās tiks piedāvātas četrās LCB filiālēs.
No 9. līdz 11.septembrim Daugavpilī un Daugavpils novadā norisināsies “Dzejas dienas”, kas ik gadu tiek rīkotas, atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa dzimšanas dienu.
“Dzejas dienu” aktivitātes sāksies ar koncertprogrammu “Pieskarties”, kurā piedalās Ieva Saliete (klavesīns) un Anna Rancāne (dzeja). Koncertā skanēs gan mūsu laikabiedru R. Dubras un P. Vaska, gan pārlaicīgā J. S. Baha mūzika, kā arī izcilās dzejnieces Annas Rancānes dzeja. Kā norāda A. Rancāne: “Šī programma ir radusies šopavasar, ārkārtējās situācijas laikā, kad pasaule šķita kā sastingusi baismīgā pandēmijas klusumā, apjaušot zemeslodes un ikviena cilvēka trauslumu un vārīgumu. Dzeja un mūzika programmā nav speciāli saskaņotas, bet tās ir kā glābiņš šim laikam, kurā fiziska pieskaršanās tiek uzskatīta par bīstamu un nevēlamu, bet cilvēki meklē cits citu caur garīgiem pieskārieniem.”
Pasākums notiks Vienības nama koncertzālē 9. septembrī plkst. 18.00 (bezmaksas ieejas biļetes iespējams saņemt Vienības nama kasēs no 2. septembra darba dienās plkst. 16.30-18.30). Vietu skaits ierobežots.
Šī gada dzejas svētkos jubileju svinēs ikgadējais dzejas krājums “Dzejas dienas 2020”, kas šogad pie lasītājiem nonāks jau 30. reizi. Šoreiz tajā ir apkopoti 40 Daugavpils pilsētas un novada dzejnieku darbi latviešu, latgaliešu, krievu, baltkrievu un poļu valodās. Pasākuma laikā būs iespēja tikties ar krājuma autoriem, kā arī aplūkot Latgales Centrālās bibliotēkas sagatavoto krājuma jubilejai veltīto literāro izstādi “Pa dzejas upi, plūstot laikam līdzi…”. Krājuma atklāšana notiks 10. septembrī plkst. 17.00 Vienības nama koncertzālē, kas plkst. 19.00 turpināsies Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā ar “Brīvo mikrofonu”.
Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ medijpratības projekts “MediaLab” tika pārcelts uz rudeni. Tagad, tuvojoties mācību gada sākumam, Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un biedrība “New East” sadarbībā ar Latvijas Radio vēlreiz aicina Latgales reģiona jauniešus un skolotājus pieteikties dalībai medijpratības projektā “MediaLab”. Projekta mērķis ir izglītot jauniešus un pedagogus medijpratības jomā, spēcinot prasmes kritiski izvērtēt plašsaziņas līdzekļu sniegtās informācijas saturu un ticamību. Šī gada projekta tēma ir radio.
Medijpratības projekts “MediaLab” norisināsies jau trešo gadu pēc kārtas. Tā mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 14 līdz 19 gadiem. Dalībai projektā aicinātas pieteikties komandas trīs cilvēku sastāvā, turklāt šogad papildus pieteikumā jāiekļauj arī pedagogs. Kamēr skolēni spēcinās kritisko domāšanu un masu informācijas līdzekļu lietotprasmi, skolotājiem būs iespēja piedalīties lekcijā par dezinformāciju un mūsdienu mediju pasauli.
1. septembrī Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā būs pieejams tematisks bezmaksas fotostūrītis, kurā ikvienam interesantam būs iespēja iemūžināt jaunā mācību gada sākumu atraktīvās fotogrāfijās.
Zinību dienai veltītais fotostūrītis 1. septembrī no plkst. 11.00 līdz 17.00 darbosies Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas). Skolēni, viņu ģimenes un citi fotostūrīša apmeklētāji varēs fotografēties patstāvīgi vai arī izmantot bibliotēkas piedāvājumu uzņemt fotogrāfiju, kuru pēc tam bez maksas varēs saņemt savā e-pastā. Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi arī savus aksesuārus, lai padarītu fotoattēlus vēl jautrākus un krāsainākus.
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) piedāvā jauno mācību gadu uzsākt ar paša radītu personalizētu grāmatzīmi. To bez maksas varēs izveidot bibliotēkas rīkotās darbnīcās.
Radošās darbnīcas notiks 28. augustā plkst. 11.00 un 14.00, kā arī 2., 3. un 4. septembrī plkst. 14.00. Grāmatzīmes taps, pārnesot datorā izveidoto attēlu uz auduma lentes. Visus materiālus nodrošina bibliotēka.
Darbnīcas ir pieejamas reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem no 10 gadu vecuma. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās – vietu skaits ir ierobežots. Plašāku informāciju par radošajām darbnīcām, nodarbībām un ekskursijām var saņemt personīgi Digicentrā, rakstot uz e-pastu aiga.vihmane@lcb.lv vai zvanot pa tālruni 654 49090.
No 4. augusta Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Žannas Vērdiņas glezniecības personālizstāde “Nākotnes transformācija”.
Jaunā māksliniece Žanna Vērdiņa glezno abstraktā ekspresionisma manierē, pamatā jauktā tehnikā. Daiļradē nav radusi pie “sistēmas” un nevēlas dzirdēt par robežām. Viņas izpratnē daiļrade ir brīvība, un katram tā ir sava. Izstādē “Nākotnes transformācija” Žanna reflektē par pārmaiņu jēdzienu:
“Cilvēka attiecībās ar pasauli notiek nemitīga transformācija. Mainās it viss, kas ir mums apkārt, lai nekad vairs nebūtu tā, kā agrāk. Būtiska ir arī cilvēka personības transformācija. Personībai ir nemitīgi jāattīstās un jāmainās, lai labāk pielāgotos jauniem, arvien sarežģītākiem apstākļiem un uzdevumiem, ko liek priekšā dzīve. Pārmaiņas ir labākais, kas ar mums var notikt! Ja esam atvērti pārmaiņām, gatavi pārskatīt attieksmi pret sevi un apkārtējiem, mainās mūsu pasaules redzējums, notiek savu kļūdu atzīšana, un mēs varam kļūt par jaunu, labāku sevis versiju. Ar šo izstādi vēlos pievērst uzmanību pārmaiņu jēdzienam un ar to saistītajiem izaicinājumiem, kā arī aicināt ieskatīties sevī un izvērtēt savu atvērtību jaunajam, citādajam, neierastajam.”
No 9. jūlija Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs atjauno individuālo apmeklētāju apkalpošanu un atsāk piedāvāt grupu ekskursijas.
Individuālie apmeklētāji centrā tiek gaidīti no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 16.00 līdz 18.00, kā arī sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Interesentiem ir pieejamas VR brilles, Kinect kustību viktorīnas, Xbox spēļu konsole, burvju paklājs, virtuālā velopastaiga, galda spēles un grāmatas.
Centrs turpina piedāvāt arī bezmaksas 3D pildspalvu radošās darbnīcas. Darbnīcu grafiks jūlijā – šeit. Lai apmeklētu darbnīcas, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
Savukārt interaktīva ekskursija, kas ļauj iepazīt un izmēģināt centrā esošās tehnoloģijas, grupām ir pieejama no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 11.30. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.
Daugavpils Tautas fotostudijas "Ezerzeme-F" vadītājs Linards Onzuls stāsta par studijas izstādi Latgales Centrālajā bibliotēkā, kas būs pieejama līdz 30. jūlijam
Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs sākusies grāmatu vērtēšana lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020”. Šogad programmai aprit 20. gadskārta, un tās ekspertu izraudzītajā kolekcijā iekļautas 28 grāmatas – 14 oriģinālliteratūras darbi un 14 tulkojumi, kurus lasītājiem piedāvā 8 izdevniecības. Iesaistīties grāmatu vērtēšanā var ne tikai Latvijā, bet arī ārpus valsts robežām.
Daugavpilī programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles – Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, Ceriņu, Gaismas, Jaunbūves, Pārdaugavas un Piekrastes bibliotēka. Ikvienā no filiālēm ir pieejama grāmatu kolekcija visām vecumgrupām, savukārt Latgales Centrālā bibliotēka papildus piedāvā grāmatas jauniešu un vecāku žūrijai.
No 1. jūlija līdz 28. augustam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Rēzeknes mākslinieka Pāvela Ostapceva glezniecības izstāde “Latgales zelta druvas”. Ekspozīcijā iekļautas 12 eļļas gleznas, pārsvarā ainavas.
Mākslinieks, grafiķis un gleznotājs Pāvels Ostapcevs ir dzimis Rēzeknē, kur aizvadījis arī skolas gadus. 1975.-1978. g. Pāvels studē K. Savicka Penzas Mākslas skolā (Krievija), pēc tam atkal atgriežas dzimtajā Rēzeknē. No 1984. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. P. Ostapcevs regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs (Krievijā, Polijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Lielbritānijā, Gruzijā). Mākslinieka darbi iekļauti albuma-kataloga “International Contemporary Artists” 5. sējumā (2013. g.) un 10. sējumā (2015. g.), kas izdoti Ņujorkā, ASV, kā arī angļu mākslas žurnāla “Hidden Treasure Art Magazine” izdotajā gada grāmatā (2014. g.).
Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina Daugavpils bērnus iesaistīties oriģinālā lasīšanas spēlē “Bibliopols” – lasīt grāmatas un veikt dažādus radošus uzdevumus, aizraujoši un saturīgi pavadot vasaras brīvlaika mēnešus. Čaklākos un sekmīgākos spēlētājus gaida balvas.
“Bibliopols” ir individuāla lasīšanas spēle skolēniem, kas lasa patstāvīgi un vēlas bagātināt savu vasaras brīvlaika pieredzi, lasot grāmatas un radoši darbojoties. Lai kļūtu par spēlētāju, jādodas uz tuvāko bibliotēku un jāpiesakās pie bibliotekāra, kurš iepazīstinās ar spēles noteikumiem un palīdzēs bērnam uzsākt spēli.
Spēle tiek spēlēta uz kvadrātveida spēles laukuma, kur katra rinda ir savā krāsā. Sākot spēli, bērns izvēlas krāsu rindu, pa kuru dosies – dzelteno, sarkano, zilo vai zaļo. Katrā attiecīgās krāsas lauciņā minēts kāds literārs vai radošs uzdevums, kas jāizpilda – izlasīt grāmatu par noteiktu tēmu, uzzīmēt savas mīļākās grāmatas galveno varoni, noskatīties filmu vai multfilmu, kas tapusi pēc kādas grāmatas motīviem u. tml. Izvēlētās rindas lauciņus var šķērsot pēc kārtas vai jauktā secībā, galvenais – izpildīt nosacījumu šķērsot tos visus. Par katru sekmīgi izieto lauciņu spēlētājs iegūst uzlīmi. Sakrājot pilnu attiecīgās krāsas uzlīmju komplektu, spēlētājs saņem veicināšanas balvu.
No 19. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Par zaļu pat vēl zaļāks…”.
Zaļās krāsas primārā nozīme visā pasaulē ir līdzīga – tā apzīmē dabu un ekoloģiju. Tāpat dažādās kultūrās zaļā krāsa simbolizē mieru, drošību, iedvesmu, svaigumu un dzīvību. Izstādē “Par zaļu pat vēl zaļāks…” skatītājiem tiek piedāvāts fotostudijas “Ezerzeme-F” biedru redzējums par zaļās krāsas dažādajām nokrāsām.
No 16. jūnija Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs atsāk piedāvāt nodarbības un radošās darbnīcas bibliotēkā reģistrētajiem lietotājiem.
Rindas kārtībā tiks turpinātas robotikas, 3D modelēšanas un digitālās mājturības nodarbības, kas tika pārtrauktas ārkārtējās situācijas dēļ. Uz nodarbībām dalībnieki tiks aicināti individuāli.
Centrs piedāvās arī bezmaksas 3D pildspalvu radošās darbnīcas. Darbnīcu grafiks jūnijā:
Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles no 9. jūnija ievieš papildu atvieglojumus lietotāju klātienes apkalpošanas režīmā, atverot krājumu lasītājiem un atjaunojot brīvpieeju grāmatu un periodisko izdevumu plauktiem.
Turpmāk lietotāji varēs paši brīvi pārvietoties starp grāmatu plauktiem un izvēlēties sev lasāmvielu ņemšanai līdzi uz mājām. Tiks atjaunota iespēja lasīt laikrakstus un žurnālus bibliotēkā.
Lasītājus gaida arī Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, kas piedāvā pastāvīgi augošu daiļliteratūras, nozaru literatūras, bērnu grāmatu, žurnālu un DVD disku krājumu angļu valodā. Visus šos resursus ir iespējams izņemt lietošanai mājās.
Apgāda Zvaigzne ABC organizētā lasīšanas veicināšanas programma bērniem un jauniešiem “Lasīšanas stafete” šogad notiek jau sesto reizi. Tās mērķis ir popularizēt grāmatu lasīšanu, īpašu uzmanību pievēršot jaunizdotajām grāmatām, kā arī veicināt sarunas par grāmatām bērnu un jauniešu vidū.
2015. gada vasarā, kad stafete tika organizēta pirmo reizi, tajā pieteicās tikai 23 dalībnieki, bet ar katru gadu ieinteresēto bērnu skaits ir audzis. Pagājušajā gadā stafetē piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieki, kuri iesniedza gandrīz 3500 atsauksmes. Aptuveni puse no dalībniekiem “Lasīšanas stafetē” piedalās atkārtoti, un pamazām tajā iesaistās arī citi viņu ģimenes locekļi – māsas, brāļi, vecāki. “Lasīšanas stafetes” dalībnieki tiek vērtēti trijās vecuma grupās: 7-9 gadi, 10-13 gadi, 14-16 gadi. Šogad jau trešo reizi papildus konkursam bērniem notiks arī dalībnieku vecāku konkurss.
Lai dalība stafetē būtu ērtāka un informācija pārredzamāka, šogad ir izveidota atsevišķa mājas lapa – www.stafete.lv.
“Lasīšanas stafete 2020” norisinās no 9. jūnija līdz 9. augustam.
Sekmējot zīmīgas Latgales kultūras mantojuma daļas saglabāšanu digitālajā vidē, Latgales Centrālajā bibliotēkā tiks pārstrādāts un papildināts multimediāls tīmekļa resurss par Latgales Dziesmu svētku tradīciju. Resursa “Dziesmotā Latgale” jaunās versijas izstrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, a/s "Latvijas valsts meži" un Latgales reģiona attīstības aģentūra.
Dziesmu svētku tradīcijas kopēji šogad atskatās uz 80. gadadienu, kopš 1940. gada 16. jūnijā Daugavpilī izskanēja pirmie Latgales Dziesmu svētki. Tiem bija lemts kļūt par pirmās Latvijas brīvvalsts pēdējiem lielajiem dziedāšanas svētkiem. Latgales Dziesmu svētku tradīcija tika atjaunota 1990. gadā, kad Daugavpils Stropu estrādi atkal pieskandināja lielā svētku kopkora tūkstošbalsīgais dziedājums. Pēc tam svētki notika arī 2005., 2010. un 2015. gadā, apliecinot tradīcijas pārmantojamību un aktualitāti 21. gadsimtā.
Latvijas Pilsoniskā alianse sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā izsludina pieteikšanos balvu konkursam “Cilvēka izaugsmei”, kurā tiek godināti cilvēki, organizācijas un uzņēmumi, kas ir atraduši veidus, kā palīdzēt citiem, kas nonākuši grūtībās, kā celt apkārtējo cilvēku dzīves kvalitāti un Latvijas labklājību. Mēs vēlamies pateikties par viņu nesavtīgo ieguldījumu sabiedrības labā un dalīties ar šiem labajiem darbiem plašāk.
Šogad jau septīto reizi teiksim īpašu Paldies tiem cilvēkiem, organizācijām un uzņēmumiem, kuru pasaules uztveres un darba pamatā ir vairot labo, attīstīt ko jaunu, veicināt cilvēku un Latvijas izaugsmi. Sešu gadu laikā esam pasnieguši jau 24 balvas, izgaismojot cilvēku un organizāciju labos darbus. Balvu laureātu vidū ir bijušas tādas personas kā Līga Uzulniece, “Eņģeļa pasts” izveidotāja; Māris Ceirulis, Liepājas Neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētājs; Vita Kalniņa, ģimeņu psiholoģiskā atbalsta centra LĪNA vadītāja; Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība, Swedbank Latvia u.c. pašaizliedzīgi cilvēki, organizācijas un uzņēmumi, kam rūp sabiedriskais labums. Ar visiem konkursa laureātiem iespējams iepazīties arī konkursa oficiālajā mājas lapā www.cilvekaizaugsme.lv.
Latgales Centrālā bibliotēka izsaka pateicību Krievijas Federācijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī un personīgi Krievijas ģenerālkonsulam Jevgēņijam Koļesņikovam par vērtīgu grāmatu dāvinājumu.
Grāmatu klāstā ir krievu literatūras klasika, mūsdienu krievu rakstnieku literārie darbi, bērnu literatūra, kā arī mākslas albumi, izdevumi par Maskavas vēsturi, arhitektūru un ievērojamām vietām. Vairāki izdevumi ir veltīti izcilu cilvēku dzīvei – vēsturniekam un literātam Nikolajam Karamzinam, rakstniekam Aleksandram Puškinam, pirmajam kosmonautam pasaulē Jurijam Gagarinam u.c.
Šogad attālinātam darbam veltītā “Strādā jebkur!” diena ieguvusi pilnīgi jaunu formu un saturu. No 18. līdz 29. maijam notiks vērienīgs pasākumu kopums ar devīzi #DomāDigitāli, kas veltīts digitālajai transformācijai – procesam, kuru visā pasaulē strauji paātrinājusi ar Covid-19 saistītā ārkārtas stāvokļa ieviešana.
Saprotot, cik nozīmīga Latvijas uzņēmējdarbības turpmākajai attīstībai ir digitālā transformācija, #DomāDigitāli ir iesaistījusies virkne valsts iestāžu un gan Latvijā, gan starptautiski pazīstamu uzņēmumu. #DomāDigitāli mērķis ir palīdzēt Latvijas uzņēmumiem integrēt digitālās tehnoloģijas uzņēmējdarbībā, veicinot to konkurētspēju un efektivitāti.
Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles no 18. maija pakāpeniski atsāk lietotāju apkalpošanu klātienē, nodrošinot atsevišķus bibliotekāros pamatpakalpojumus un nosakot to saņemšanas nosacījumus, ievērojot valdības noteiktos ierobežojumus, drošības pasākumus un Kultūras ministrijas izstrādāto sanitāro protokolu.
Bibliotēkas sniegs šādus pakalpojumus: informācijas resursu pieņemšana un izsniegšana, uzziņu un konsultāciju sniegšana, piekļuve datorpakalpojumiem.
Drošības apsvērumu dēļ apmeklētāju uzturēšanās laiks bibliotēkā tiek ierobežots līdz 30 minūtēm. Bibliotēkas informēs par cilvēku skaitu, kas vienlaicīgi var atrasties telpās, un nepieciešamības gadījumā apmeklētāju plūsma var tikt regulēta.
Pirmdien, 18. maijā, ievērojot sanitāro protokolu, Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāks lietotāju apkalpošanu klātienē, nosakot konkrētus pakalpojumus un to izmantošanas laiku, kas būs spēkā līdz valstī noteiktās ārkārtējās situācijas beigām.
Sākot ar 13. maiju, bibliotēkas apkalpos tikai tos lietotājus, kuri būs rezervējuši grāmatas attālināti līdz 12. maijam. Ar šiem lietotājiem bibliotekāri sazināsies individuāli, lai vienotos par ierašanās laiku.
Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Latvijas Bibliotekāru biedrības Gada bibliotēkas balvu, kuru piešķir par izciliem sasniegumiem bibliotēku nozarē.
Jau ilgus gadus Latgales Centrālā bibliotēka virzās uz mērķi kļūt par mūsdienīgu un inovatīvu kultūrizglītības iestādi, kas nodrošina iedzīvotājiem augstvērtīgus informacionālos pakalpojumus, daudzveidīgas mācīšanās un pētniecības iespējas, kā arī aizraujošu un saturīgu brīvā laika pavadīšanu. 2019. gadā sasniegtais ir devis pārliecību – mainoties laikam līdzi un ieviešot jaunus pakalpojumus un risinājumus, bibliotēka nezaudē savu identitāti, bet attīstās kā uz sabiedrības interesēm un vajadzībām orientēta iestāde.
Zviedrijas vēstniecība Latvijā aicina piedalīties fotokonkursā "Tētis karantīnas laikā" un parādīt, kā tēti Latvijā nodarbina savus bērnus mājās.
Interesenti tiek mudināti uzņemt fotogrāfijas, radīt zīmējumus vai filmēt video, kur attēlots tētis ar savu bērnu jautras aktivitātes laikā. Klāt jāpievieno īss pavadošais teksts - daži teikumi, kas apraksta jūsu pieredzi karantīnas laikā.
Konkursa darbi sūtāmi uz vēstniecības e-pastu ambassaden.riga@gov.se līdz 19. maijam. Attēli un video tiks iekļauti digitālā izstādē, kuru veido vēstniecība, un kas ir veltīta zviedru un latviešu tētiem.
Lai palīdzētu Latgales iedzīvotājiem ekonomiskās situācijas pārmaiņu laikā, līdz 5. maijam aicina pieteikties bezmaksas divu nedēļu tiešsaistes mācību spēlei sava īstā darba meklēšanai “Atrodi Savu Aizraušanos Latgalē”.
No 7. maija līdz 21. maijam sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā un mācību centru “Cilvēkam” Latgales iedzīvotājiem tiek organizētas bezmaksas tiešsiastes mācības “Atrodi Savu Aizraušanos”. Ikvienam Latgales iedzīvotājam no 18 gadu vecuma ir unikāla iespēja bez maksas apgūt metodes, kas palīdzēs izzināt sevi un ļaus elastīgāk piemēroties darba tirgus pārmaiņām, lai nākotnē atrastu sev piemērotāko darbu, nozari vai virzienu dzīvē. Dalībnieki uzdevumus varēs pildīt sev ērtā laikā un vietā, galvenais, lai ir pieejams dators vai viedtālrunis ar interneta pieslēgumu.
Gētes institūts piedāvā bez maksas izmantot savu digitālo bibliotēku Onleihe. Tā sniedz iespēju lietošanā uz ierobežotu laiku saņemt tādus digitālus medijus kā e-grāmatas, e-audio materiālus vai e-avīzes, tos vienkārši lejupielādējot Onleihe sistēmā. Pašreiz interesentiem ir pieejami vairāk nekā 23 000 mediju vācu valodā – aktuālas Vācijas dienas avīzes un žurnāli, materiāli vācu valodas apguvei, grāmatas pieaugušajiem, bērniem un jauniešiem, nozaru literatūra un rokasgrāmatas, filmas, mūzika un klausāmgrāmatas. Daudzpusīgs piedāvājums katrai gaumei.
Onleihe digitālo bibliotēku var izmantot visi, kam ir noteikta dzīvesvieta ārpus Vācijas. Lai to lietotu, nav jābūt bibliotēkas klientam. Piereģistrēšanās Onleihe sistēmā iespējama tiešsaistē. Pēc reģistrēšanās un tās aktivizēšanas digitālā bibliotēka ar tiešsaistes lietotnes (Android un iOS) palīdzību ir izmantojama datorā, klēpjdatorā vai viedierīcē – kur un kad vien vēlaties.
Lai veicinātu radošos procesus rakstniecībā, novērtētu labākos literatūras darbus, rosinātu skolēnu interesi par latviešu literatūru un stiprinātu jaunrades procesu kopumā, Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūras pārvalde” izsludina rakstnieka Egona Līva piemiņas balvu “Krasta ļaudis” 2019. Darbi balvai iesniedzami līdz šā gada 15. jūlijam.
Iesniegt darbus var divās kategorijās: labākais oriģinālliteratūras prozas darbs latviešu valodā 2019./2020. gadā un labākais skolu jaunatnes literārais darbs 2019./2020. gadā.
Preiļu Galvenā bibliotēka sadarbībā ar Preiļu novada domi un Eiropas parlamenta deputāti, prof. Inesi Vaideri rīko patriotiskās dzejas konkursu “Latvija, cik daudz Tev vēlos teikt!” 5.-12. klašu skolēniem. Konkursa patrons ir režisors, novadnieks Jānis Streičs. Konkursā aicināti piedalīties skolēni no visas Latvijas.
Piedaloties un uzvarot konkursā, ir iespēja saņemt vērtīgas balvas no Eiropas Parlamenta, piedalīties Aivara Eipura dzejas meistarklasē vai viesoties pie Eiropas parlamenta deputātes Ineses Vaideres.
Šajā tik sarežģītajā, trauksmes un pārdomu pilnajā laikā, kad daudzi esam piespiedu dīkstāvē, “BILŽU BIROJS” aicina saglabāt možu garu un nedaudz “izkrāsot” savu ikdienu – piedalīties akcijā “ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!” un kļūt par mūzikas un mākslas festivāla “BILDES 2020” neklātienes dalībnieku.
Mūsdienās cilvēki aizvien vairāk saziņai izmanto internetu un sociālos tīklus, bet nekas nevar būt personiskāks par pastkastītē saņemtu, ar roku rakstītu vēstuli vai atklātni, ko uz mājām atgādājis pastnieks. Pastkastīti ik dienu uzlūkojam, arī gaidot savus iecienītos preses izdevumus. Varētu teikt, ka pastkastīte ir mājvieta ziņām, pārsteigumiem, labām domām, vēlējumiem un sapņiem.
Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un biedrības “New East” rīkotais tiešsaistes medijpratības projekts, kurš norisinājās šī gada aprīļa sākumā. Projekta mērķis bija izglītot jauniešus medijpratības jomā, attīstīt prasmes analizēt un kritiski izvērtēt plašsaziņas līdzekļu sniegto informāciju.
Tiešsaistes projekts “MediaLab #StayAtHome” pulcēja 85 jauniešus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vecumā no 13 līdz 19 gadiem. Tīmekļa vietnē www.mediaskillscontest.com tika ievietotas dažādu nozaru speciālistu video lekcijas un uzdevumi, kuru izpildei bija atvēlēts noteikts laiks. Projekta gaidā dalībnieki attīstīja kritisko domāšanu, mācījās atpazīt viltus ziņas un spēra pirmos patstāvīgos soļus žurnālistikā, veidojot savu stāstu par vietējai kopienai nozīmīgu personību.
Pēc Latvijas Bibliotekāru biedrības ierosinājuma bibliotēku nedēļa Latvijā notiek kopš 1997. gada. Šī gada Bibliotēku nedēļu LBB izsludināja jau pagājušā gada oktobrī. Tā notiek šonedēļ, no 20.–26. aprīlim, un tās tēma ir – “Iedvesmo, iesaisti, iespējo, vieno”.
Jau ilgāku laiku LBB ir tradīcija Latvijas Bibliotēku festivāla un Bibliotēku nedēļas tēmu pakārtot Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) ģenerālkonferences tēmai. Šī gada IFLA ģenerālkonferences tēma saskan ar IFLA stratēģijas 2019.–2024. gadam nosaukumu – “Iedvesmo, iesaisti, iespējo, vieno” (Inspire, Engage, Enable, Connect). Lai gan valstī izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ šī gada Latvijas Bibliotēku festivāls ir atcelts, Bibliotēku nedēļa nav atcelta. Tās laikā – 23. aprīlī – notiks Latvijas bibliotekāru 13. kongress. Pirmo reizi LBB vēsturē tas tiks organizēts tiešsaistes formā.
Atbalstot visus, kuri šobrīd māca vai mācās attālināti, Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju par vairāk nekā 50 tīmekļa vietnēm, kurās iespējams smelties zināšanas par dažādām tēmām.
Ārkārtas situācijā noteiktie ierobežojumi ietekmē pilnīgi visas iedzīvotāju grupas, tomēr ar īpašām grūtībām šobrīd saskaras izglītības procesā iesaistītie – skolēni, viņu vecāki un, protams, pedagogi. Bibliotēka vienmēr ir bijusi atbalsts mācībās. Arī šobrīd, kad bibliotēkas ir lietotājiem slēgtas, tajās turpinās intensīvs darbs, meklējot veidus un iespējas, kā palīdzēt interesentiem atrast nepieciešamo informāciju un pilnveidot zināšanas. Tādēļ Latgales Centrālā bibliotēka ir apzinājusi virkni elektronisko resursu, kuri varētu būt noderīgi un interesanti tiem, kas māca un mācās attālināti.
Skolēniem, studentiem un pedagogiem, kā arī citiem interesentiem Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs pieejams attālināts pakalpojums – iespēja saņemt pēc individuāla pieprasījuma skenētus materiālus no grāmatām, laikrakstiem un žurnāliem izmantošanai mācību, studiju un personiskās pilnveides mērķiem. Ārkārtas situācijas laikā šis pakalpojums tiek piedāvāts bez maksas.
Pieprasījumi tiek apstrādāti darbdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00. Sagatavotos materiālus interesenti saņem uz norādīto elektronisko pastu.
Biedrība "Ascendum" un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) izsludina dzejoļu konkursu, kurā ar saviem darbiem tiek aicināti piedalīties 5–15 gadus veci bērni un pusaudži no visas Latvijas. Labākie darbi tiks publicēti dzejas gadagrāmatā bērniem "Garā pupa 2020", kas iznāks septembrī, Dzejas dienu laikā.
"Konkursam nav īpašas tēmas. Vērojiet, domājiet un izsakiet vārdos paši sevi un pasauli, kas ir ap jums. Sūtiet dzejoļus, kas tapuši no brīva prāta un sev par prieku! Ielieciet tajos savas izjūtas, pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, savas ilgas pēc skolas draugiem, ar kuriem pašlaik nevarat būt kopā, attiecības ar cilvēkiem, arī bažas un dusmas, cerības un jautrību! Spēlējieties ar valodu! Tomēr ir svarīgi, lai dzejoļi būtu uzrakstīti labā latviešu valodā, kā arī tiktu pareizi lietotas pieturzīmes, ja tās tiek izmantotas," raksta konkursa rīkotāji.
“Papīrpasakas” ir Dānijas Kultūras institūta rīkots konkurss, kas aicina skolēnus vecumā no 7 līdz 15 gadiem radīt savu vizuālo interpretāciju vienai no rakstnieka Hansa Kristiana Andersena daudzajām pasakām. Pieteikšanās konkursam norit elektroniski no 2020. gada 14. aprīļa līdz 14. maijam. Balvā iespējams saņemt jaunu velosipēdu!
Konkursa mērķis ir iepazīstināt Latvijas skolēnus ar dāņu rakstnieku Hansu Kristianu Andersenu, kuram šogad apritētu 215 gadu, un rosināt interesi par viņa daiļradi. Gadu gaitā Andersena pasakas ir iedvesmojušas dažādas mākslinieciskas interpretācijas – sākot ar radošām literārā darba adaptācijām, teātra izrādēm, gleznām, mūziku un filmām, tostarp aizvien populārajām Volta Disneja animācijas filmām, līdz pat spēlēm un skulptūrām.
Ministru Kabineta izsludinātās valsts ārkārtas situācijas laikā Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) piedāvā attālināti izmantot digitālos resursus un e-pakalpojumus. LNB Digitālajā bibliotēkā pieejamas 12 kolekcijas, papildus studiju un pētniecības nolūkos iespējams piekļūt vairāk nekā 20 pilntekstu ārvalstu abonētajām datubāzēm, Nacionālajai enciklopēdijai, kā arī lekciju, diskusiju, konferenču, lasījumu un cita veida audio un video saturam LNB sociālajos tīklos.
Līdz ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un biedrība “New East” aicina jauniešus lietderīgi pavadīt brīvo laiku mājās un pieteikties individuālai dalībai tiešsaistes medijpratības projektā “MediaLab #StayAtHome”. Projekta mērķis ir izglītot jauniešus medijpratības jomā, attīstot prasmes analizēt un kritiski izvērtēt plašsaziņas līdzekļu sniegto informāciju.
Tiešsaistes projekta “MediaLab #StayAtHome” mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 14 līdz 19 gadiem, kuri aicināti individuāli pieteikties dalībai, līdz 2020. gada 30. martam aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu. Apstiprinātie projekta dalībnieki iegūs piekļuvi tīmekļa vietnei ar virkni video lekciju par viltus ziņām un to atpazīšanu, ziņu satura analīzi un kritisku izvērtēšanu. Katras video lekcijas noslēgumā dalībniekiem tiks dots uzdevums, kas būs jāizpilda un jāiesūta vērtēšanai. Projekta darba valoda – angļu.
Kā ik gadu pavasarī, arī šogad no 23. marta līdz 4. aprīlim Kultūras informācijas sistēmu centrs un digitālo zinību resurss letonika.lv rīko erudīcijas spēli tiešsaistē “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!” Latvijas Bankas organizētās sabiedrības aptaujas “Latvijas gada monēta 2019” ietvaros.
Tā kā letonika.lv ir pieejama pašvaldību publiskajās bibliotēkās, kuras ārkārtas situācijas laikā ir slēgtas, aicinām izspēlēt spēli no mājas datora, izmantojot letonika.lv attālināto piekļuvi, ko var iegūt, zvanot vai rakstot e-pastā uz sev tuvāko bibliotēku. Erudīcijas spēle no pirmdienas, 23. marta, būs pieejama vietnē www.letonika.lv/spele, un uzvarētāji savā īpašumā saņems vērtīgu balvu no Latvijas Bankas – 2019. gadā izlaisto kolekcijas monētu “Brīvības cīņas (1918–1920)”.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) no 23. līdz 27. martam rīko Eiropas Digitālo nedēļu Latvijā. Katru dienu tiks nodrošinātas saistošas un saturīgas tiešraides, vēstot par digitālajām iespējām un tehnoloģijām, kas ir īpaši aktuālas pašreizējā attālinātā darba, mācību un pašizolēšanās situācijā.
Digitālā nedēļa Latvijā skars virkni svarīgu jautājumu un tēmu:
Laikā, kad valstī ir ierobežotas iespējas bibliotēkās klātienē piekļūt informācijas resursiem, bet mūsu zinātkāre nav mazinājusies, Latgales Centrālā bibliotēka ievieš jaunu pakalpojumu – iespēju kļūt par bibliotēkas lietotāju attālināti. Šis pakalpojums paver iedzīvotājiem plašas iespējas bez maksas lasīt e‑grāmatas platformā “3td e-grāmatu bibliotēka”, kā arī iegūt iespēju izmantot datubāzes Letonika, EBSCO un Britanica ACADEMIC.
Ikvienam, kurš vēlas izmantot jauno attālinātas reģistrēšanās pakalpojumu, jāaizpilda tiešsaistes anketa. Kad anketa tiks nosūtīta bibliotēkai, bibliotekārs veiks jaunā lietotāja reģistrāciju un uz anketā norādīto e-pastu nosūtīs piekļuves datus (lietotājvārdu un paroli) izvēlētajiem resursiem.
Ir izsludināta pieteikšanās uz SSE Riga projektu “Jauno līderu akadēmija / Future Leaders Academy 2020”. Pieteikuma anketa pieejama šeit: https://www.sseriga.edu/future-leaders-academy
Programmas laikā ir paredzēts tikties un diskutēt ar Latvijas labākajiem žurnālistiem, politiķiem, sabiedrības līderiem. Šogad savu dalību projektā ir apstiprinājis arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.
2020. gada martā apgāds “Zvaigzne ABC” atzīmē pirmās publicētās e-grāmatas desmito dzimšanas dienu!
Vērojot norises pasaules grāmatniecībā un sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai, 2010. gada 8. martā “Zvaigzne ABC” izdeva pirmo e-grāmatu latviešu valodā – Lorensa Frīmena un Jura Rubeņa darbu “Krīzes iespējas. Meditācija kā dzīves līdzsvarošanas māksla”. Šobrīd“Zvaigzne ABC” piedāvā vairāk nekā 1600 e-grāmatu savā mājaslapā, kā arī vairāk nekā 600 e-grāmatu Apple Books lietotnē un 300 e-grāmatu pašvaldību publisko bibliotēku lasītājiem 3td e-grāmatu bibliotēkā. Tas nozīmē, ka ikviens interneta lietotājs var iegādāties un lasīt jaunas grāmatas, neizejot no mājas. Pietiek, ja lietojat internetu un jūsu rīcībā ir dators vai telefons. Varat izmantot arī jebkuru elektronisko grāmatu lasītāju: kindle, kobo, nook, pocketbook vai citus.
Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde aicina Daugavpils pilsētas un novada dzejniekus piedalīties ikgadējā dzejas krājuma “Dzejas dienas 2020” veidošanā, iesniedzot savus līdz šim nepublicētos oriģināldarbus. Šogad tiks sagatavots krājuma 30. laidiens.
Iespēja iesniegt savu dzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Daugavpils novadā. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jānosūta uz Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv. Faila nosaukumā lūgums rakstīt norādot autora vārdu un uzvārdu (piemēram: vards_uzvards).
Nosūtamajā failā nepieciešams norādīt vārdu, uzvārdu, vecumu, autora nodarbošanos un kontaktus. Dzeju un ziņas par sevi jāiesūta vienā failā (!). Faila formāts: Microsoft Word. Darbi iesniedzami līdz 2020. gada 9. jūnijam.
Pavasara skolēnu brīvlaikā Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina skolēnus, viņu ģimenes un citus interesentus radoši pavadīt brīvās dienas, piedaloties centra rīkotajās darbnīcās. Interesentiem būs iespēja ne tikai izpausties radoši, bet arī pilnveidot angļu valodas zināšanas.
16. martā plkst. 11.00 noritēs Svētā Patrika dienai veltīta radošā darbnīca “Shamrock Emoji”. Pasākuma laikā dalībnieki uzzinās par šo svētku tradīcijām Īrijā un citviet pasaulē, izspēlēs jautras spēles un izveidos Svētā Patrika dienas simbola – trejlapu āboliņa – emocijzīmi.
18. martā plkst. 11.00 notiks radošā darbnīca “Learn English through Board Games”. Spēlējot aizraujošas un izzinošas galda spēles, varēs ne tikai izjust sacensību garu, bet arī papildināt savu vārdu krājumu angļu valodā.
28. februārī Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” norisinājās Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” Daugavpils reģionālais fināls, kurā piedalījās 11 pilsētas skolu posma uzvarētāji. Skaļās lasīšanas čempiona titulu un ceļazīmi uz Valsts finālu, kurš notiks 9. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, izcīnīja Daugavpils 9. vidusskolas 5. klases skolniece Renata Mihailova.
Latvijā Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība notiek jau trešo gadu, iesaistot 5. un 6. klašu skolēnus – bērnus vecumā no vienpadsmit līdz divpadsmit gadiem. Šogad Latvijā sacensībā piedalās vairāk nekā 10 tūkstoši skolēnu no 277 skolām, savukārt Daugavpils pilsētas skolās sacensībā tika iesaistīti ap 800 dalībnieku.
6. martā plkst. 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) noritēs Starptautiskajai sieviešu dienai veltīts autordziesmu izpildītāja Valērija Jermačenko muzikālais vakars. Pasākuma programmā izskanēs dziesmas sievietēm, mātēm, mīlestībai.
Interese par mūziku Valērijam Jermačenko parādījās jau bērnībā, kad tika apmeklēti mūzikas pulciņi, apgūta ģitāras un klavierspēle. Autordziesmu žanram Valērijs pievērsās vecākajās klasēs un studiju laikā Daugavpils pedagoģiskajā institūtā, kad uzstājās arī dažādos studentu salidojumos un festivālos. Pirms piecpadsmit gadiem kopā ar Jeļenu Vitkeviču tika izveidota muzikāla programma, kuras pamatā ir priestera-mūka Romāna dzeja un dziesmas. Abu autordziesmu izpildītāju repertuārā iekļauti gan garīgi skaņdarbi, gan arī tādu ievērojamu bardu kā O. Mitjajeva, A. Doiļska, J. Frolova romances un dziesmas. Dziedošais duets ir piedalījies starptautiskos autordziesmu festivālos kā Latvijā, tā arī ārpus tās robežām. Vairākos festivālos izcīnītas godalgotas vietas, saņemti diplomi un atzinības raksti.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un biedrība “New East” sadarbībā ar Latvijas Radio aicina Latgales reģiona jauniešus un skolotājus pieteikties dalībai medijpratības projektā “MediaLab”. Projekta mērķis ir izglītot jauniešus un pedagogus medijpratības jomā, spēcinot prasmes kritiski izvērtēt plašsaziņas līdzekļu sniegtās informācijas saturu un ticamību. Šī gada projekta tēma ir radio.
Medijpratības projekts “MediaLab” norisināsies jau trešo gadu pēc kārtas. Tā mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 14 līdz 19 gadiem. Dalībai projektā aicinātas pieteikties komandas trīs cilvēku sastāvā, turklāt šogad papildus pieteikumā jāiekļauj arī pedagogs. Kamēr skolēni spēcinās kritisko domāšanu un masu informācijas līdzekļu lietotprasmi, skolotājiem būs iespēja piedalīties lekcijā par dezinformāciju un mūsdienu mediju pasauli.
2020. gada 26. februārī aprit gads kopš Latgales Centrālajā bibliotēkā tika atklāts Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs – unikāla atpūtas, izklaides un mācību vieta, kas tapusi ar Eiropas Savienības un Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu. Atzīmējot centra pirmo dzimšanas dienu, tā apmeklētājiem tiek piedāvāts konkurss, kā arī jauns bezmaksas pakalpojums – digitālās mājturības nodarbību cikls, kas ļaus apgūt jaunas digitālas prasmes.
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs, kurš tika svinīgi atklāts 2019. gada 26. februārī, ir ievērojami paplašinājis bērniem un ģimenēm paredzēto pakalpojumu un iespēju klāstu Daugavpilī, kļūstot par pilsētas iedzīvotāju un viesu iemīļotu brīvā laika pavadīšanas vietu. Centra pirmajā darbības gadā tajā fiksēti vairāk nekā 19 000 apmeklējumu, turklāt divas trešdaļas apmeklētāju ir bērni vecumā līdz 18 gadiem. Starp centra apmeklētājiem ir gan individuāli lietotāji, kas ikdienā izmanto tā daudzos pakalpojumus, gan interesentu grupas, kas piesakās izzinošām ekskursijām, gan arī centrā rīkoto pasākumu dalībnieki un viesi. Gada laikā centrā organizēti 70 dažāda veida pasākumi,tostarpradošās darbnīcas ģimenēm “Radi un dari!”, kuras centrs piedāvā Ģimenes dienās – sestdienās, informatīvas stundas par tādām aktuālām tēmām kā medijpratība un informācijpratība, dažādas lekcijas un semināri, konkursi, izstādes un pat koncerti.
3. martā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Veltas Loces glezniecības izstāde “Ainavas”.
Amatiermāksliniece Velta Loce ir dzimusi un augusi Daugavpilī. Šobrīd aktīvi darbojas Latgales brīvo mākslinieku asociācijā un Baltkrievu kultūrizglītības biedrībā “Uzdim”, vada Daugavpils Baltkrievu kultūras centra mākslas studiju “Krāsu pasaule”.
3. martā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā tiks atklāta amerikāņu fotogrāfa Gordona F. Sandera retrospektīva fotoizstāde “Mana Amerika 2”. Izstāde tiek piedāvāta ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.
Gordons F. Sanders ir starptautiski atzīts fotogrāfs no ASV, kura sasniegumu klāstā ir gan izcilas retrospektīvas, gan prestiži apbalvojumi par ieguldīto darbu Somijas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā. Viņa karjeras pirmsākumi ir meklējami 1969. gadā, kad, vēl būdams Kornela Universitātes students, viņš sāka strādāt par fotogrāfu ASV Nacionālo parku dienestā.
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs izsludina pieteikšanos bezmaksas digitālās mājturības nodarbībām. Nodarbības paredzētas interesentiem no 12 gadu vecuma, kuri vēlas attīstīt radošumu un apgūt jaunas, aktuālas prasmes.
Digitālās mājturības nodarbības ļauj iepazīt dizaina tapšanas procesu no idejas līdz gatavam, taustāmam rezultātam. Astoņu nodarbību ciklā dalībniekiem būs iespēja apgūt datordizaina pamatus, strādājot ar grafisko datorprogrammu CorelDRAW, termopresi un ploterēšanas iekārtu. Mācību laikā dalībnieki patstāvīgi izgatavos personalizētu grāmatzīmi un izstrādās oriģinālu attēla dizainu, ar kuru apdrukāt t-kreklu, maisiņu vai kādu citu kokvilnas auduma izstrādājumu.
Digitālās mājturības nodarbības notiks otrdienu un piektdienu pēcpusdienās. Pieteikšanās pa tālruni 654 49090, rakstot uz e-pastu aiga.vihmane@lcb.lv, vai klātienē Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā, Rīgas ielā 22a, 1. stāvā (ieeja no Ģimnāzijas ielas). Mācību grupas tiks komplektētas, ņemot vērā dalībnieku vecumu. Minimālais vecums – 12 gadi.
11. februārī plkst. 10.00-14.30. Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks iedzīvotāju diskusija par Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnēm, kas pamatā noteiks, kāda saliedētības politika tiks ieviesta Latvijā turpmākajos 7 gados. Pasākumu rīko Latvijas Pilsoniskā alianse sadarbībā ar Dienvidlatgales NVO atbalsta centru ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Britu padomes atbalstu. Pasākumā var tikt fotografēts un filmēts.
No 10. februāra Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja palīdzēt tapt Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnēm, kas pamatā noteiks, kāda saliedētības politika tiks ieviesta Latvijā turpmākajos 7 gados.
Šis būs Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādņu iedzīvotāju apspriedes otrais cikls, nodrošinot atgriezenisko saikni diskusiju dalībniekiem pēc pirmā diskusiju cikla, kas norisinājās 2019. gada rudenī visos Latvijas reģionos, kā arī dodot iespēju ikvienam iedzīvotājam iesaistīties diskusijās politikas dokumenta projekta komentēšanā un priekšlikumu sniegšanā, lai nodrošinātu to, ka dokuments balstītos uz iedzīvotāju vēlmēm.
Jau tradicionāli februāra sākumā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles iesaistās Drošāka interneta dienas akcijā, nedēļas garumā piedāvājot skolēnu grupām pilnveidot iemaņas drošākai informācijas tehnoloģiju lietošanai. Šogad pasākuma apmeklētājiem būs iespēja papildināt zināšanas par datordrošību un izplatītākajiem draudiem un noskaidrot, kā izmantot tīmekļa sniegtās iespējas, nekaitējot savam datoram.
Ik gadu februāra otrās nedēļas otrdienā ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!” tiek sagaidīta Vispasaules Drošāka interneta diena. Šajā laikā daudzās valstīs norit dažādas aktivitātes ar mērķi padarīt internetu labāku un drošāku, lai ikviens, jo īpaši bērni un jaunieši, spētu lietot tehnoloģijas atbildīgi, cieņpilni, kritiski un radoši.
Latvijā Drošāka interneta dienas pasākumi tiek rīkoti kā iestādēs, tā arī nevalstiskā sektora organizācijās, un to norisi jau 15. gadu koordinē Latvijas Drošāka interneta centrs. 11. februārī plkst. 13.00-14.30 centra vietnē www.drossinternets.lv būs skatāma diskusijas “Noķerti tīklā” tiešraide, uzrunājot pieaugušos un vidusskolas vecuma jauniešus. Diskusiju vadīs Ingus Bērziņš, DELFI galvenais redaktors, un tajā piedalīsies dažādu jomu eksperti, kuri runās par to, kā mainījusies pasaule, kopš tehnoloģijas un internets ir plaši ienācis ikdienas dzīvē, un vai esam gatavi tik straujai tehnoloģiju attīstībai. Daugavpilī interesentiem tiks piedāvāta iespēja noskatīties diskusijas tiešraidi uz lielā ekrāna Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, ieeja no Ģimnāzijas ielas).
No 1. februāra Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs strādās pēc jauna darba grafika. Turpmāk centrs lietotājiem būs atvērts pirmdienās, otrdienās un piektdienās no plkst. 11.00 līdz 18.00, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 11.00 līdz 19.00. Atbilstoši darba laika izmaiņām pielāgots arī centra organizēto bezmaksas angļu valodas nodarbību saraksts.
Angļu valodas pamatkurss iesācējiem un lietotājiem ar priekšzināšanām turpmāk notiks ceturtdienās no plkst. 17.30 līdz 19.00. Angļu valodas sarunvalodas klubs “News Club” tiksies trešdienās no plkst. 17.30 līdz 19.00.
Angļu valodas pamatkursa senioriem nodarbību laiks mainīts netiek. Nodarbības senioriem arī turpmāk notiks otrdienās un ceturtdienās no plkst. 12.00 līdz 13.30.
Katra mēneša pēdējā ceturtdiena ASV Informācijas centrā noteikta kā Spodrības diena, kad lietotāju apkalpošana nenotiek.
3. februārī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Profesionālās izglītības kompetenču centra (PIKC) Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas (DDMV) “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu plenēra darbu izstāde “Daugavpils atspulgi”.
Katrs jaunais mācību gads PIKC DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolā sākas ar plenēru – skolas audzēkņi pedagogu pavadībā dodas ārā un zīmē Daugavpili. Par 2019./2020. mācību gada plenēra tēmu kļuva Daugavpils atspulgi – pilsētas un tās iemītnieku atblāzmas, kas zib namu logos un skatlogos, automašīnu spoguļos, Daugavas upes ūdeņos un pilsētas parku strūklakās.
Kā skaidro izstādes kuratore, Bērnu mākslas skolas vadītāja Ieva Reitāle, izstādē apkopoti grafiski, tonāli niansēti un krāsās pieklusināti darbi. Līnijas tajos ir smalkas vai ekspresīvas, laukumi un silueti – izteiksmīgi un nokrāsām un pārejām piepildīti, faktūras – izjustas un novērojumos balstītas. Izstādes stiprā puse ir izteiksmes līdzekļu daudzveidība un autoru vēlēšanās attēlot pilsētu citādi, vizuālajos meklējumos paļaujoties uz izdošanos. Darbos izmantotas dažādas tehnikas – kādam iepriekš apgūtas, kādam pats zīmēšanas process bija eksperiments. Aicinot apmeklēt izstādi un novērtēt bērnu sniegumu, Ieva Reitāle uzsver: “Daugavpils atspulgi ir tikpat daudzveidīgi kā mēs paši, jo katrā atspulgā mēs redzam sevi, tiešā vai pārnestā nozīmē.”
2020. gadā Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā lasītājiem 170 periodiskos izdevumus latviešu, krievu un angļu valodā. Starp tiem ir ne tikai nacionālie un vietējie laikraksti, bet arī plašs žurnālu klāsts par dažādām tēmām, turklāt periodika pieejama gan drukātā veidā, gan arī elektroniski.
Daugavpils publiskajās bibliotēkās 2020. gadā ir abonēti 170 dažādi periodiskie izdevumi latviešu, krievu un angļu valodās, tostarp 20 laikraksti (14 nacionālie un 6 vietējie) un 150 žurnāli (105 no tiem izdoti Latvijā un 45 ārvalstīs).
Tiem, kas labprāt lasa elektroniskā formātā, pieejams digitālais laikraksts “Izglītība un kultūra” (ar pielikumiem “Skolas Psiholoģija” un “Vecākiem”), kā arī e-žurnāli “Skolas vārds” un “Pirmsskolā”. Šie izdevumi būs saistoši tiem, kas seko izglītības nozares aktualitātēm. Jau vairākus gadus Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs var lasīt Latvijā izdotu e-žurnālu grāmatvežiem «Бухгалтерия и экономика». 2020. gada jaunumi šajā nozarē ir e-žurnāli “iFinanses” un “Dienas Bizness”.
Drukātās preses piedāvājumā tradicionāli pārstāvēti nacionālie plašsaziņas līdzekļi (laikraksti “Diena”, “Latvijas Avīze”, “NRA”, «МК Латвия», «Вести Сегодня»), kas informē par dažādiem sabiedriskās dzīves aspektiem, ārpolitiku, iekšpolitiku un valsts pārvaldi. Avīze «Спорт Экспресс» būs saistoša sporta ziņu cienītājiem. Savukārt tiem, kas interesējas par notikumiem pilsētā vai reģionā, tiek piedāvātas vietējās avīzes – “Latgales Laiks”, “Reklāma Piektdienās” un «Миллион».
22. janvārī plkst. 17.00, piedaloties ASV vēstniekam Latvijā Džonam Kārvailam, tika atklātas Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra jaunās telpas. Pārcelšanās uz plašākām, funkcionāli piemērotākām telpām bibliotēkas otrajā stāvā paver jaunu lappusi centra attīstībā, nodrošinot labvēlīgus apstākļus pakalpojumu klāsta un sadarbības partneru loka paplašināšanai.
ASV Informācijas centra jauno telpu atklāšanas pasākumā piedalījās ASV vēstniecības Latvijā pārstāvji, centra sadarbības partneri, draugi un atbalstītāji. Savā apsveikuma runā ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails minēja, ka ASV Informācijas centrs jau 15 gadus kalpo par reģiona profesionālo, kultūras un izglītības centru, kurā tikušas organizētas vairākas veiksmīgas izglītojošas programmas plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes veicināšanai, vadītas angļu valodas nodarbības simtiem studentu, pieaugušo un pat vecvecāku, kā arī stiprinātas amerikāņu un latviešu savstarpējās saiknes. Latgales Centrālās bibliotēkas vadītāja Jeļena Šapkova sniedza ieskatu centra 15 gadu darbībā, uzsverot sadarbības nozīmību ar ASV vēstniecību un centra devumu vietējai kopienai. Arī Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis akcentēja, ka centrs ir nozīmīga vieta pilsētā, jo piedāvā bezmaksas angļu valodas apmācību un informē skolēnus par izglītības ieguves iespējām ASV. Savukārt Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes angļu valodas metodiķe Ilona Ustinova uzteica centra ilggadējo veiksmīgo sadarbību ar Daugavpils izglītības iestādēm un pedagogiem.
5. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas jaunatvērtajā ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks laikraksta “Latgales Laiks” žurnālistu fotoizstādes “Latgales mirkļi” atklāšana. Ekspozīcijā iekļauti 16 ziņu žanra foto – liecības par notikumiem Daugavpilī un citviet Latgalē.
Izstādes “Latgales mirkļi” fotogrāfijās iemūžināts žurnālista skatījums uz apkārtējo realitāti. Tie galvenokārt ir ziņu fotoattēli, kas tapuši, veidojot reportāžas no dažādiem pasākumiem Latgales reģionā un jo īpaši Daugavpilī. Fotogrāfiju autori ir laikraksta “Latgales Laiks” žurnālisti: Ivars Soikāns, Dinija Jemeļjanova, Egita Jonāne, Jeļena Ivancova, Jeļena Čursina, Aleksandrs Cvetkovs, Sergejs Kuzņecovs un Inese Minova. Kaut arī daži no izstādē skatāmo darbu autoriem šobrīd vairs nestrādā laikrakstā, sirdī šīs profesijas pārstāvji ir un paliek žurnālisti.
Katram no šiem žurnālistiem kontā ir simtiem fotostāstu par notikumiem un cilvēkiem mums apkārt. Laikrakstā lasītāji redz tikai labākos attēlus, bet, lai iegūtu vienu vienīgu kadru, reizēm tiek uzņemti vairāki desmiti, pat simt attēlu. Ikvienas fotogrāfijas pamatā ir smags žurnālista darbs, kam par iedvesmu kalpo pati darba būtība, žurnālista uzdevums un atbildības sajūta. Ziņu fotogrāfija ievērojami atšķiras no citiem foto žanriem. Šādas fotogrāfijas nevar iepriekš iestudēt, nav laika ilgstoši meklēt labāko leņķi un apgaismojumu, tās tiek uzņemtas šeit un tagad kā unikālas laika liecības, kas uzreiz kļūst par vēsturi.
Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils 3. vidusskola aicina Daugavpils pilsētas skolu 10.‑12. klašu skolēnus pieteikties dalībai centra ikgadējā literārajā konkursā “Great American Authors”. Šogad konkurss ir veltīts amerikāņu rakstnieces Endžijas Tomasas daiļradei – skolēniem paredzēta iepazīšanās ar viņas grāmatu “The Hate U Give”.
Literārais konkurss “Great American Authors” jeb “Dižie amerikāņu autori” ir viena no ASV Informācijas centra galvenajām lasītveicināšanas aktivitātēm, kas paredzēta vecāko klašu skolēniem. Tās mērķis ir rosināt skolēnos vēlmi un interesi lasīt oriģinālliteratūru angļu valodā, attīstīt kritiskās lasīšanas prasmes, atklāt viņu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanās angļu valodā. Līdz šim konkursa ietvaros skolēni jau ir iepazinuši S. Cisnerosas, Dž. Lahiri un Dž. D. Selindžera daiļradi.
2020. gadā par konkursa autori izraudzīta afroamerikāņu rakstniece Endžija Tomasa (Angie Thomas) un viņas romāns “The Hate U Give”. Tajā skartas nabadzības, nevienlīdzības, identitātes meklējumu un stereotipu pārvarēšanas tēmas. Galvenā varone saskaras ar rasismu, aizspriedumiem un policijas nežēlību un uzsāk aktīvu cīņu ar šīm sociālajām problēmām, kad piedzīvo sava drauga nāvi.
28. janvārī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas un prozas almanaha «Радуга жизни» atvēršanas pasākums.
Izdevumā apkopoti 67 dažādu autoru darbi – galvenokārt dzeja un atsevišķi prozas sacerējumi. Grāmata strukturēta vairākās tematiskās iedaļās – dzeja, proza, jauno autoru pirmie mēģinājumi, mūžībā aizgājušo organizācijas biedru darbi. Atsevišķā iedaļā pārstāvēti krājuma viesautori, kas darbojas līdzīgās literātu apvienībās citur Latvijā.
Almanahs izdots 2019. gada nogalē 150 eksemplāru metienā ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu. Sastādītāja – Valentīna Prudņikova, redaktore – Irina Strazdonika-Pļačko.
Grāmatas atvēršanas pasākums notiks 28. janvārī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā). Ieeja – brīva.
Latgales Centrālā bibliotēka pateicas ziedotājiem, kuri 2019. gadā atbalstīja bibliotēku ar grāmatu dāvinājumiem. Pērn bibliotēka bezatlīdzības lietošanā saņēma grāmatas no saviem lasītājiem, pašvaldības iestādēm, sabiedriskām organizācijām, rakstniekiem, dzejniekiem un pilsētas viesiem.
Izsakām pateicību virknei iestāžu un organizāciju, kas pērn papildināja Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājumu ar vērtīgiem iespieddarbiem. Paldies ASV vēstniecībai Latvijā, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldei, Latgales Kultūras centra izdevniecībai, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram, Daugavpils Universitātes Akadēmiskajam apgādam “Saule”, Krievu kultūras centram, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijai, Radošās inteliģences asociācijai DINA-ART, Latgales brīvo mākslinieku asociācijai, Daugavpils Ukraiņu kultūrizglītības biedrībai “Mrija”, biedrībai “Hronologeja”, Valmieras integrētajai bibliotēkai un citiem dāvinātājiem.
Īpaši izceļami dāvinājumi, kas saņemti personīgi no grāmatu autoriem, tādēļ sevišķa pateicība Inesei Zanderei, Uldim Auseklim, Laurai Vinogradovai, Fainai Osinai, Josifam Ročko, Gaļinai Ivanovai, Zenonam Vojevodskim, Vasilijam Baranovskim, Ramūnam Daškevičam, Nikolajam Kovaļovam un Olgai Vaganovai.
Paldies arī visiem daugavpiliešiem, kuri atbalstīja bibliotēku, ziedojot tai īpašas grāmatas no savām privātajām bibliotēkām. Sevišķs un sirsnīgs paldies par grāmatu dāvinājumu Latgales Centrālās bibliotēkas ilggadējai lasītājai Maijai Kalniņai.
Lai noteiktu lasītāju iecienītākos latviešu oriģinālliteratūras izdevumus aizvadītajā gadā, Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju par biežāk izsniegtajām grāmatām šajā kategorijā. Atsevišķi izdalīta literatūra pieaugušo auditorijai un grāmatas, kuras paredzētas dažāda vecuma bērniem un jauniešiem.
Gadu no gada Latgales Centrālā bibliotēka rūpējas, lai visu vecumu lasītājiem būtu pieejama augstvērtīga latviešu oriģinālliteratūra. Bibliotēka regulāri papildina savu iespieddarbu krājumu, informē lasītājus par grāmatu jaunumiem un aktualitātēm literatūras jomā, rīko tikšanās ar populāriem rakstniekiem un dzejniekiem. Aizvadītais gads bijis īpaši rosīgs, jo ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu tika īstenoti divi projekti, kuros daugavpiliešiem bija iespēja skatīt vaigā desmit iemīļotus pašmāju literatūras autorus. Ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” piektajā kārtā Daugavpili apmeklēja aktuālu īsprozas krājumu autores Inga Gaile, Laura Vinogradova, Jana Egle, Andra Manfelde un Dace Vīgante. Katra tikās gan ar bibliotēkas lasītājiem, gan arī ar jauniešiem kādā no pilsētas skolām. Turklāt ar mērķi popularizēt lasīšanas tradīciju un latviešu oriģinālliteratūru bērnu un jauniešu vidū pērn tika veiksmīgi aizsākts vēl viens projekts – “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”. Projekta pirmajā kārtā jaunākajai lasītāju paaudzei bija iespēja sastapt Inesi Zanderi, Eviju Gulbi, Uldi Ausekli, Aivaru Kļavi un Liliju Berzinsku.
Atskatoties uz lasītāju izvēli gada griezumā, latviešu oriģinālliteratūras kategorijā vislielāko atzinību izpelnījies rakstnieces un dzejnieces Janas Egles jaunākais stāstu krājums “Svešie jeb miļeņkij ti moi” (Latvijas Mediji, 2018). Astoņos savstarpēji saistītos stāstos autore atklāti runā par lietām, kuras sabiedrībā drīzāk pieņemts noklusēt. Otrajā vietā ierindojies populārās rakstnieces, publicistes un dziesminieces Daces Judinas darbs “Ēnas spogulī”, kas pērn aizsāka izdevniecības “Latvijas Mediji” jauno romānu sēriju “Vakara romāns”. Trešajā vietā atrodas Andra Akmentiņa romāns “Skolotāji” (2018) no apgāda “Dienas Grāmata” izdotās sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, kurš šo topa ailīti aizņēma arī grāmatas izdošanas gadā. Līdz ceturtajai vietai uzkāpis Ingas Gailes kriminālromāns “Neredzamie” (Zvaigzne ABC, 2018), bet topu noslēdz vēl viens īsprozas krājums – Lauras Vinogradovas “Izelpas” (Zvaigzne ABC, 2018). Zīmīgi, ka četri no topā iekļuvušo darbu autoriem pavisam nesen viesojušies Latgales Centrālajā bibliotēkā: Andris Akmentiņš 2018. gadā, Inga Gaile, Laura Vinogradova un Jana Egle – pērnā gada rudenī.
14. janvārī Latgales Centrālajā bibliotēkā aizritēja noslēguma pasākums un laureātu apbalvošana skolēnu radošo darbu konkursā “Our favorite character’s winter adventures”, kas tika rīkots, ASV Informācijas centram sadarbojoties ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi.
Konkurss notika pērnā gada nogalē, un tajā piedalījās 37 skolēni no 10 izglītības iestādēm. Dalībnieki iesniedza konkursam pašu veidotas īsfilmas, animācijas un prezentācijas, kurās kā galveno tēlu izvēlējās kādu pazīstamu varoni no ASV tapušas grāmatas, multfilmas vai mākslas filmas.
Konkursa darbu vērtēšana notika trīs vecumgrupās, vērtējot darbu tehnisko, māksliniecisko un idejisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Rezultātā par konkursa uzvarētājiem 5.-6. klašu grupā kļuva Marika Ribakova un Emīlija Oševerova (Daugavpils Saskaņas pamatskola). 7.-9. klašu grupā pirmo vietu izcīnīja Juliāna Paščenko, Alisa Molotkova, Anastasija Nikolajeva un Sofja Murdasova (Daugavpils 10. vidusskola). Savukārt 10.-12. klašu grupā pirmajā vietā ierindojās Vjačeslavs Staričkovs (Daugavpils 15. vidusskola). Pilns konkursa laureātu sarakts katrā no vecumgrupām pieejams šeit.
No 25. līdz 29. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisināsies lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” noslēguma pasākumi, kuros tiks apbalvoti programmas dalībnieki un noteiktas aizvadītā gada populārākās grāmatas katrā vecumposmā.
Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” Latvijā darbojas no 2001. gada. Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, nodrošinot augstvērtīgas literatūras nonākšanu līdz lasītājiem. Ik gadu programmā iesaistītajās bibliotēkās ir pieejama aktuālo grāmatu kolekcija, kuras veidošanā piedalās pieredzes bagāti bērnu un jauniešu literatūras eksperti. Jauno lasītāju žūrijai katrā no vecumposmiem (5+, 9+, 11+, 15+) tiek piedāvāti seši latviešu autoru oriģināldarbi un ārzemju literatūras tulkojumi, savukārt vecāki lasa un vērtē četras pieaugušo grāmatas, kā arī divus darbus no bērnu un jauniešu literatūras.
Jau astoņpadsmit gadus lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aktīvi iesaistās arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles. Gadu no gada programma Daugavpilī piesaista arvien vairāk dalībnieku. 2019. gadā grāmatas lasīja un vērtēja 579 žūrijas eksperti, kas ir par 16 vairāk nekā pērn. Tradicionāli vecumgrupa 5+ bija visaktīvākā ar kopskaitā 249 dalībniekiem.
Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles 2020. gadā piedāvā plašu datubāzu klāstu dažādu interešu lokam. Lietotājiem tiek piedāvātas gan bibliotēkas veidotās datubāzes, gan abonētie tiešsaistes resursi, tostarp tie, kuros nepieciešama autorizēšanās no bibliotēkas datortīkla vai ar bibliotēkas izsniegtu lietotājvārdu un paroli. Piekļuve visām datubāzēm lietotājiem tiek nodrošināta bez maksas. Šogad piedāvājumu ir papildinājusi e-grāmatu, e-žurnālu un citu e-resursu datubāzu platforma EBSCO.
Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) veidotās datubāzes ir iespējams brīvi izmantot ne tikai bibliotēkā, bet arī attālināti – ārpus publisko bibliotēku datortīkla. Tiek piedāvāti šādi elektroniskie resursi:
LCB elektroniskais katalogs– tajāpieejama informācija par LCB un filiāļu krājumos esošajiem izdevumiem. Katalogs satur arī Novadpētniecības analītisko ierakstu datubāzi, kura regulāri tiek papildināta gan ar šā gada, gan iepriekšējo gadu Daugavpilī izdoto laikrakstu analītiskajiem aprakstiem.
Daugavpils novadnieki – novadpētniecības datubāze, kas satur plašu informāciju par ievērojamiem cilvēkiem, kuri ir saistīti ar Daugavpili un kuri sasnieguši izcilību savā profesionālajā darbībā.
Daugavpils Baznīcu kalns – novadpētniecības datubāze par unikālu sakrālo būvju kompleksu, kurā pārstāvēti visu četru Latgales galveno konfesiju dievnami, veidojot tieši Daugavpilij raksturīgu panorāmu. Informācija pieejama latviešu, krievu un angļu valodā.
22. janvārī plkst. 17.00, piedaloties ASV vēstniekam Latvijā Džonam Kārvailam, Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks ASV Informācijas centra jauno telpu atvēršanas pasākums.
Lai uzlabotu Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra funkcionalitāti un tā pakalpojumu pieejamību lietotājiem, centrs ir ieguvis jaunas, plašākas telpas bibliotēkas 2. stāvā. Centra jaunais izvietojums ļaus turpināt darbu pie krājuma attīstības, kā arī paplašināt tā sadarbības partneru loku un piedāvāto izglītojošo, informatīvo un izklaidējošo pasākumu spektru, meklējot un izmēģinot jaunas darba formas un iespējas, kas būtu saistošas dažādām interešu grupām – ģimenēm ar bērniem, jauniešiem, pieaugušajiem, senioriem un citiem.
Centra jauno telpu atvēršanas pasākumā 22. janvārī, piedaloties ASV vēstniekam Džonam Kārvailam, pulcēsies sadarbības partneri, draugi un atbalstītāji, lai atskatītos uz paveikto, pārrunātu nākotnes ieceres un kopā iezīmētu jaunu, nozīmīgu atskaites punktu centra turpmākās attīstības ceļā.
16. janvārī plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī), piedaloties Armēnijas Republikas vēstniekam Baltijas valstīs, Viņa Ekselencei Tigranam Mkrtčjanam, tiks prezentēta Armēnijas vēsturisko karšu izstāde “Armēnija senās kartēs 6. gs. p. m. ē. – 20. gs.”.
Izstādi “Armēnija senās kartēs 6. gs. p. m. ē. – 20. gs.”, kas Daugavpilī ir skatāma no šī gada 2. līdz 30. janvārim, daugavpiliešiem un pilsētas viesiem piedāvā Armēnijas vēstniecība Baltijas valstīs sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku. Tas ir aizraujošs vizuāls ceļojums laikā, kura gaitā vēsturiskās kartes ļauj ielūkoties gan Armēnijas vēstures sarežģītākajos laikposmos, gan dažos īslaicīgos miera un uzplaukuma periodos. Valsts, kas kopš sendienām dēvēta par Armēniju, diemžēl atrodas reģionā, kas vēsturiski allaž ir bijis divu vai vairāku impēriju ģeopolitisko interešu objekts un tādējādi neizbēgami kļuvis par kaujaslauku. Armēnijai un armēņiem ir nācies piedzīvot neskaitāmus ienaidnieka iebrukumus, postījumus, haosu un sabrukumu. Armēnijas mainīgās robežas, kurām var izsekot, aplūkojot izstādē eksponētās kartes, veido dramatisku vizuālu vēstījumu par gadsimtiem ilgušu apspiestību un neatlaidīgu dzīvotgribu, par sabrukumu un atjaunotni, jo mūsdienās Armēnija un armēņu tauta ieņem godājamu vietu pasaules tautu saimē.
Izstādes prezentācijas pasākumā ar ekspozīciju iepazīstinās un uz interesentu jautājumiem atbildēs Armēnijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, Viņa Ekselence Tigrans Mkrtčjans. Armēnijas vēstnieka pienākumus Baltijas valstīs viņš pilda kopš 2016. gada jūnija. Par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem vēstnieks uzskata Armēnijas kultūras popularizēšanu Baltijā. Nepilnu piecu gadu laikā ar viņa gādību Latvijā īstenoti vairāki nozīmīgi kultūras projekti. Latvijas radio koris iestudējis un izpildījis vairākus armēņu klasiskās mūzikas skaņdarbus. Ar vēstniecības atbalstu latviski izdoti vairāki armēņu literatūras tulkojumi. Starp tiem īpaši jāizceļ dzejnieka, armēņu tautas leģendu un pasaku vācēja un pārstāstītāja Hovannesa Tumanjana pasaku krājums (“Jāņa Rozes apgāds”, 2019) un viens no armēņu klasiskās literatūras dižākajiem pieminekļiem – 10. gs. mistiķa, teologa un dzejnieka Narekas Grigora “Žēlabu grāmata” (2017, “Jumava”). Abi šie izdevumi ar Latgales Centrālās bibliotēkas starpniecību ir pieejami arī Daugavpils lasītājiem.
Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs ir pieejams jauns bezmaksas pakalpojums – elektronisko dokumentu parakstīšana ar eParakstu un bibliotekāru konsultācijas eParaksta lietošanā.
Lai veicinātu ērtāku saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm un dažādu pakalpojumu sniedzējiem digitālajā vidē, iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir pieejams drošs elektroniskais paraksts jeb eParaksts. Ar eParakstu parakstītam dokumentam ir tāds pats juridisks spēks kā ar roku parakstītam papīra formāta dokumentam. eParaksts ir pieejams ikvienai Latvijas Republikas Iedzīvotāju reģistrā reģistrētai personai jau no 14 gadu vecuma.
Lai lietotu eParakstu, ir jāiegūst eID karte, kuru izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) teritoriālajā nodaļā vai pārstāvniecībā ārzemēs. Saņemot eID karti, tiek iegūtas neierobežotas bezmaksas parakstīšanās reizes. Kopā ar eID karti tiek izsniegta aploksne ar PIN kodiem. Lietojot e-pakalpojumus, ir nepieciešams PIN1 kods, bet, veicot dokumentu parakstīšanu – PIN1 un PIN2. Ja persona ir aizmirsusi PIN kodus, tai nav tikusi iedota vai nav saglabājusies PIN aploksne, pastāv iespēja pieprasīt jaunas PIN aploksnes izsniegšanu jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā, iesniedzot personu apliecinošu dokumentu un parakstot atbilstoša satura iesniegumu.
eParaksts eID kartē nodrošina iespēju gan apliecināt identitāti digitālajā vidē, gan parakstīt dokumentus ar drošu elektronisko parakstu. eParaksta izmantošanai ir vairākas priekšrocības: tas ir ērti, lēti un ātri. Lietotājs var parakstīt dokumentus un saņemt e-pakalpojumus sev piemērotā brīdī neatkarīgi no pakalpojuma sniedzēja darba laika. eParaksts ļauj izvairīties arī no liekiem tēriņiem par transporta vai pasta pakalpojumiem, jo parakstītie dokumenti tiek iesniegti elektroniski.
2020. gadā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs lasītājiem būs pieejamas divas tematiskas grāmatu kopas no Latgales Centrālās bibliotēkas krājuma – “Audzināsim laimīgus bērnus!” un “Ievērojamu cilvēku dzīve”. Piedāvātā lasāmviela sniegs praktiskus padomus bērnu audzināšanā un iepazīstinās ar ievērojamu, panākumiem bagātu un populāru personu dzīvesstāstiem.
Lai apmierinātu Daugavpils mikrorajonu iedzīvotāju pieprasījumu pēc svaigiem, aktuāliem un saturiski saistošiem nozaru literatūras izdevumiem latviešu un krievu valodā, Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) jau četrus gadus veido tematiskas grāmatu kopas, kas tiek piedāvātas LCB filiālēs gan darbam uz vietas, gan lasīšanai mājās. 2020. gadā filiāļu lasītājiem sagatavotas divas tematiskas literatūras izlases par bērnu audzināšanu un slavenību dzīvi. Abas grāmatu kopas visa gada garumā būs secīgi pieejamas visās sešās LCB filiālēs.
Grāmatu kopā “Audzināsim laimīgus bērnus!” ietvertas 20 grāmatas, kas sniedz praktiskus padomus par dažādiem aktuāliem bērnu aprūpes, audzināšanas un izglītošanas jautājumiem: kā sagatavot atvasi bērnudārzam bez asarām un liekiem pārdzīvojumiem? kā panākt, lai bērns mācītos ar prieku? kā organizēt audzināšanas procesu, lai bērns izaugtu gudrs un laimīgs? Grāmatu autori piedāvā unikālas, praksē pārbaudītas audzināšanas metodes, kā arī praktiskus padomus vecākiem, kā turpināt dzīvot pilnvērtīgi un laimīgi, kad ģimenē ienāk bērns.
Janvārī Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs noritēs vairākas tikšanās ar sertificētu ciguna instruktori Lidiju Ribkinu. Pirmā tikšanās gaidāma 9. janvārī plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā). Pasākuma gaitā instruktore sniegs ieskatu ciguna mācībā un parādīs praktiskus vingrojumus veselības uzlabošanai.
“Ci Gun” jeb ciguns ir veselības veicināšanas sistēma, kura Ķīnā un Dienvidaustrumāzijā tiek praktizēta jau piectūkstoš gadu. Līdzīgi kā daudzas citas austrumu mācības arī ciguns ir ieguvis popularitāti mūsdienu rietumu sabiedrībā. Vienkāršās, plūstošās kustības ir viegli apgūstamas – tās var izpildīt pat sēdus vai guļus, nav nepieciešams speciāls aprīkojums vai vingrošanas rīki. Cigunā tiek izmantota diafragmālā elpošana, kura palīdz atjaunot enerģijas plūsmu ķermenī. Tāpat ciguns māca strādāt ar bioloģiski aktīvajiem punktiem, veikt pašmasāžu.
Latvijā ārstnieciskais ciguns ir oficiāli apstiprināta metode (kods M08), kuru savā praksē var izmantot attiecīgi sertificētas ārstniecības personas. Savukārt atveseļošanās cigunu pasniedz sertificēti instruktori, tostarp arī Lidija Ribkina. Jau vairākus gadus viņa vada ciguna nodarbības, veic austrumu masāžu un darbojas arī kā personiskās izaugsmes trenere (ICTA). Ir liela pieredze darbā ar pieaugušajiem un bērniem. Pasākumos Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) tiks piedāvāts gan ieskats ciguna atveseļošanās sistēmas pamatprincipos, gan arī praktiska nodarbība. Interesenti aicināti ņemt līdzi piezīmju grāmatiņu, lai pierakstītu svarīgāko informāciju un varētu veikt vingrojumus arī mājās.